Extra geld naar sociale woningbouw Baanderij-winkeliers bang voor overlast van AZC Burgemeester Zonnevylle aan het eind van zijn latijn Regio lortclubs gstgeest eken naar breiding 'Wij waren iedereen gewoon mijlenver voor' iderdorpse politiek stemt in et extra geld voor Elckerlyc Commandeurshof stemt in met opknapbeurt •el Doormanlaan vier weken dicht ;rHOTENVoorschoten sluit de Karei Doormanlaan vanaf odag 29 mei ongeveer vier weken af voor gemotoriseerd eer. Dat heeft te maken met veranderingen aan het kruis- van Veurseweg, Karei Doormanlaan en Starrenburglaan. ,erkeer moet gebruik maken van de route Veurseweg-Wijn- (jenlaan. De wijken Boschgeest en Bloemenwijk blijven be- iaar via de Rouboslaan, de Generaal Spoorlaan en de Pape- De gemeente hoopt dat het kruispunt half juli klaar is. IFB test fietspaden hoten De Fietsersbond ENFB test op 8 juni met een iale meetfiets de fietspaden in Voorschoten. Dat gebeurt in ader van de 'Actie Fietsbalans' ter gelegenheid van het 25- bestaan van de bond. Voorschoten is een van de ongeveer g gemeenten die aan het onderzoek meedoet. en dag roeivereniging Rijnland yHOTEN/LEiDSCHENDAMRoeivereniging Rijnland houdt za- g27 mei open dag. Belangstellenden zijn van half elf tot >en drie welkom in het verenigingsgebouw aan de Oostvlietweg ret »de Vliet in Leidschendam. ara - ai; 'Asielzoekers niet met groepen tegelijk de winkels in LEIDERDORP ERIC WENT Verschillende Leiderdorpse ondernemers willen snel overleg met de gemeente, de politie en de leidinggevenden van het toekomstige asielzoe kerscentrum bij Driegatenbrug. Ze zijn bang dat bewoners van het centrum zich gaan vervelen en in winkels in de buurt voor overlast zorgen. „Er moeten instructies komen dat ze niet met grote groepen tegelijk de winkels in mogen", vindt on dernemer W. Regeer. Wethouder Molkenboer weigert van tevoren al van problemen uit te gaan. Baanderij-ondernemer Regeer vindt het vreemd dat hij uit de krant heeft moeten verne men dat er een asielzoekerscentrum naast zijn deur komt. „Als er iemand van had moeten we ten, dan ben ik het wel", vindt hij. Toch staat hij positief tegenover de Leiderdorpse opvangplan- nen: „Ik wil voluit meewerken, laat daar geen misverstand over bestaan. Maar ik vind ook dat we onze koppen niet in het zand moeten steken. Die bewoners van het centrum gaan straks gezel lig langs De Zijl lopen, en komen onze kant op. Ik heb dat eerder gezien bij Bebinella aan de Hoge Rijndijk, vlakbij het opvangcentrum (OC) in Roomburg; daar werd regelmatig behoorlijk ge winkeld, zullen we maar zeggen. In guldens kan ik het niet precies uitdrukken, en het gebeurde echt niet elke dag, maar de schade liep soms aar dig in de papieren. En in het geval van Bebinella was de afstand tussen het OC en de winkel een paar kilometer; hier is het maar vijfhonderd me ter." Hij voorspelt dat de beveiligingsdienst op De Baanderij meer uren moet gaan draaien. Boven dien wil hij dat asielzoekers geïnstrueerd worden dat ze niet met grote groepen tegelijk mogen winkelen. „Nogmaals, ik denk dat het allemaal best goed kan gaan, maar een gewaarschuwd mens telt nu eenmaal voor twee", vindt hij. E. Rob, voorzitter van de Leiderdorpse Onder nemers Vereniging (LOV) laat zich in soortgelijke bewoordingen uit: „Toen wethouder Molken- boer het nieuws donderdagmiddag kwam bren gen. heb ik meteen op extra beveiliging voor de Winkelhof en De Baanderij aangedrongen. Dat dit nodig is, daar hoeven we geen doekjes om te winden. Uit menselijk oogpunt zeg ik 'ja', maar laten we dan wel attent zijn op nadelige effec ten." Volgens wethouder Molkenboer zal het alle maal zo n vaart niet lopen: „Incidenten moeten we natuurlijk niet uitsluiten, en als er een pro bleem aan de orde is moeten we direct passende maatregelen nemen. Maar op voorhand van moeilijkheden uitgaan, dat gaat me te ver. Als de zaak straks draait en we lopen tegen moeilijkhe den aan, dan is het vroeg genoeg om elkaar op te zoeken." J. van der Valk, van het Centraal Orgaan op vang Asielzoekers (COA) denkt dat het vooral 'de angst voor het onbekende' is die nu regeert: „De praktijk wijst uit dat er niet méér criminaliteit is in de buurt van een asielzoekerscentrum. Na tuurlijk hebben we het over mensen, en die kun nen in de fout gaan. Maar misdraagt iemand zich, dan volgen er strafmaatregelen. En dat be tekent meestal niet veel goeds voor de verdere af handeling van een asielprocedure. Je kan het dus ook omdraaien: asielzoekers kijken juist wel be ter uit. Die storten zich heus niet zomaar in aller lei avonturen." EEST ANE PIETER WISSE -ereniging LOHC en vereniging OLTC op Jomplex De Krogt in °8e ?eest willen uitbreiden. va clubs moeten op dit mo- leden weigeren. Een uit- Jig van de hockeyaccom- aai ie met twee kunstgrasvel- lwe ju volgens voorzitter Van U Bake van LOHC wense- n. „In dat geval zouden 'n tweehonderd nieuwe kunnen aannemen." De jclub wil er vier banen bij. antal tennisbanen zou ine'iee 0p zestien komen, nockeyclub heeft de be ting over twee kunstgras- mv' i en drie grasvelden. Op !t p tste drie speelt de club looit. Op dat deel van het ex zouden de kunstgras- en de extra tennisbanen i worden aangelegd, die drie velden zijn in ge- ^ai bij cricketvereniging ASC. JJst ag haar eigen terrein aan a (uivenvoordestraat niet gebruiken in verband met in voor omwonenden, alvereniging ASC, die ook ruimtegebrek kampt, is ens gedeeltelijk naar De uitgeweken. Bij uitbrei- lo an hockey en tennis ver- ïtbi ricket haar enige speel de voetbalclub een be- okal ke uitvalsbasis. Een alter- is niet snel voorhanden, dit allemaal doorgaat, is ons straks geen plaats Maar we kunnen alleen hten. De gemeente is de ar van de grond", aldus tter Milde van de cric- Wethouder De Ruijter lveijbeloofd, dat bij het ont- van de uitbreidings- hei fn de cricketvereniging icht ied mogelijk bediend zal ri 21 ïgeving van laier veiliger Ooit waren de Vereenigde Touwfabrieken Leiderdorp de grootste touwproducent ter wereld. ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN Herinnering aan touwfabriek herleeft in Leiderdorpse Oudheidkamer die ig ond gaat de verkeersvei- rond basisschool De aan het Leerpad verbe- Om een einde te maken tijd n overzichtelijke situatie gedacht aan verbreding bocht in de Taskinlaan. langere termijn wil de nte de snelheidslimiet op s zi^chenlaan, de Geestlaan Taskinlaan verlagen van ban naar dertig kilometer per eerlingen van De Waaier erden vorig jaar tijdens ionale Straatspeeldag in A zigheid van de wethou- T i ongeluk om de onveili- w atie te illustreren. Later ien jongetje op de fiets schept door een auto. Dertig jaar lang werkte de Lei derdorper S. Schalkers bij de Vereenigde Touwfabrieken Lei derdorp (Verto). Eerst als assis tent-chef in de spinnerij, later als productiemanager bij de staalkabelfabriek. Vijf jaar voor dat het bedrijf failliet ging taai de hij definitief af. Schalkers ging met de vut. De dramati sche ondergang van de wereld beroemde onderneming was toen al onafwendbaar. In de Oudheidkamer aan de Ericalaan is een tentoonstelling ingericht over de Vereenigde Touwfabrieken Leiderdorp. Ooit was dit de grootste touw producent van de wereld. In de hoogtijdagen, de jaren vijftig en zestig, werkten er 1300 mensen die wekelijks 200 ton touw en 120 ton tapijtgarens produceer den. Staalkabels werden er ook gemaakt, met een gemiddelde jaarproductie van 14.000 ton. Maar het gunstige economi sche tij keerde, en in 1993 was er nog maar bitter weinig over van Verto's leidingevende posi tie op het wereldtoneel. Con currentie uit lage lonen landen als Korea en Japan, een drama tisch dalende afzet door protec tionistische maatregelen in de Verenigde Staten, en het instor ten van de offshore industrie in de jaren 90, betekenden het be gin van het einde voor Leider dorps grootste werkgever. Een marginale winst sloeg om in dramatische verliezen. Een roe rige periode volgde, met stakin gen en veel verwarring, die uit eindelijk eindigde in de onver mijdelijke sluiting. Het meeste materiaal dat te zien is op de tentoonstelling in de Leiderdorpse Oudheidkamer is beschikbaar gesteld door Schalkers, die destijds produc tiemanager was bij - de Verto. Een stukje jabotapijt bijvoor beeld, genoemd naar toenmalig directeur Jan Bosman. Tapijt waarvan in de jaren zestig en zeventig wekelijks 150 ton de Touwbaan verliet, op weg naar de gretige consument. „Onver woestbaar materiaal", bezweert Schalkers. „Ik heb zelf nog een stuk op zolder liggen. En ik weet zeker dat het nog in heel veel kelderkasten te vinden is." De kleine tentoonstelling geeft een beeld van de verschil lende productieprocessen bij Verto, van sisal tot touw, van dun getrokken staaldraad tot polsdikke scheepstrossen en van millimeters dikke mes singplaat tot granaathulzen voor de oorlogsindustrie. Foto's van spectaculaire offshore ta kelwerkzaamheden op boor- platforms in groenblauwe zee- en maken de thema-expositie compleet. Als Schalkers de overblijfse len van Verto aan de muren en in de vitrine van de Oudheidka mer terugziet, komen de verha len los. Van die keer dat de di recteur van de hulzenfabriek al le manschappen op een zater dagmiddag in 1950 van de werkvloer veegde, en meenam naar In Den Vergulden Turk om een hapje te gaan eten. „Daar zat toen de complete high so ciety van Leiden. Moet je je voorstellen hoe er gereageerd werd toen daar ineens een stel arbeiders in overall binnen kwam zetten." Ook weet Schalkers nog goed dat prins Bernhard Verto be zocht. „Ik moest de hele tijd met twee witte handschoenen achter hem aanlopen. Als je een granaathuls vastpakte, ont stond er oxidatie op de huls, en dat mocht niet. Maar de prins heeft zijn handen geen moment uit zijn zakken gehaald. Hij was de hele dag op excursie ge weest, en had het helemaal ge had toen hij in Leiderdorp aan kwam." Ook minder leuke gebeurte nissen zijn Schalkers bijgeble ven. De bedrijfsongelukken. Zo als die keer dat een 14-jarige jongen zijn arm verspeelde toen hij tussen draaiende tand wielen terecht kwam. „Die arm moest ter plekke geamputeerd worden." Inmiddels zit Schalkers al weer zo'n dertien jaar thuis. Het ritme van de regelmaat in de fabriek heeft plaatsgemaakt voor onregelmatig opduikende herinneringen aan die tijd. Soms wipt hij wel eens bij Praxis aan, op de plek waar ooit 'zijn' staalkabelfabriek stond. „Dan denk ik wel eens: potver dorie, wat hebben we hier des tijds met z'n allen veel uren werk verricht. En wat jammer dat het misgegaan is. We waren iedereen gewoon mijlenver voor en wat wij produceerden kon geen enkele fabriek ter we reld maken. Zelfs het grote Bri- don uit Engeland niet. We heb ben met elkaar zelfs de produc tie nog opgeschroefd, toen we in de penarie zaten. De bereid heid om de boel te redden, die was echt enorm groot. Maar het heeft niet mogen baten." De ironie wil dat alle drama tische ontwikkelingen ten spijt, Verto het in die laatste dagen eigenlijk helemaal nog niet zo slecht gedaan heeft. Schalkers: „Twee jaar terug is de financië le afwikkeling eindelijk afge rond. En wat blijkt? Alle debi teuren hebben op 6% na hun geld teruggekregen. Waar pra ten we dan eigenlijk over?" De Oudheidkamer is geves tigd in De Kameleon aan de Ericalaan 3a en is elke zater dag en zondag tussen 14.00 en 16.00 uur geopend. De exposi tie over Verto is daar mini maal tot eind juli te bezichti gen. )RP ERIC WENT derdorpse politiek stelt gulden extra beschik- Dor de verbouwing van •sorischool Elckerlyc aan n^mopzoom. Dat bedrag ie ovenop de 750.000 gul- al in de onderwijsbe- stond. De extra kosten ijna volledig op aan de /ooi 'an een extra klaslokaal, e; aal is nodig vanwege een k verplichte klassenver- terd na de maaltijd." Zo me(e GroenLinkser C. Bos dietvoorstel van het Lei- -Spri >se college in eerste in- „Ons wordt om advies d terwijl de verbouwing school al lang begonnen is de verkeerde volgor- >k D66 was van mening merkwaardige gang van zaken' eigenlijk niet klopte. De Leiderdorpse wethouder Roest erkende volmondig dat de afhandeling van de krediet aanvraag geen schoonheids prijs verdiende. „Maar we zijn nu al vier jaar met deze verbou wing bezig. Er is zoveel tijd ver loren. Eerst omdat omwonen den de plannen tegenhielden, toen omdat peuterspeelzaal Ie- nie Mienie de financiering voor een lokaal in Elckerlyc niet rondkreeg. Uitstel kon echt niet meer. Het zal pezen worden om het werk voor het nieuwe schooljaar af te ronden. De Leiderdorpse politici ga ven Rqest uiteindelijk het voor deel van de twijfel. „Het is ei genlijk ook geen echte over schrijding, maar vrijwel uitslui tend het gevolg van nieuw Haags beleid", vergoelijkte de wethouder. Dat betekent dat de financiering van in totaal zes extra lokalen voor de school nu rond is. Twee daarvan worden door het schoolbestuur betaald, de rest komt voor rekening van de gemeente. PvdA-raadslid J. van Reijn vroeg zich af of straks ook an dere scholen bij de gemeente aankloppen, omdat ze door de laatste eisen op het gebied van klassenverkleining een extra lo kaal nodig hebben. Volgens Roest is dat inderdaad mogelijk is: „Komt er een verzoek van een school die in dezelfde situ atie verkeert als Elckerlyc, dan honoreren wij dat." Voor D66 en GroenLinks was dat reden om te pleiten voor een meerja- renhuisvestingsplan voor het Leiderdorpse onderwijs. „Want de vraag is wat je straks als ge meente nog meer over je heen krijgt", aldus Van Reijn. LEIDERDORP ERIC WENT Het was maandagavond even na elven toen burgemeester Zonnevylle als door een wesp ge stoken de microfoon greep: „Ik ben aan het ein de van mijn latijn. Ik ga naar huis." Lijdzaam had hij ondergaan hoe de Leiderdorpse politici zich in de raadszaal tergend langzaam door de agenda van de raadscommissie neen sleepten. Vier agendapunten waren afgehandeld, en er waren er nog zes te gaan, waaronder een lijvig discussiestuk over regionale samenwerking.. „We moeten echt keuzes maken. Ik trek het in elk geval niet meer om elke keer zo laat door te gaan", aldus een getergde Zonnevylle. Eerder op de avond had hij al een aanvaring gehad met D66-raadslid H. Veldstra. „We willen te veel", hield hij haar voor, toen ze voor meer tijd pleitte bij de behandeling van de Leider dorpse profielschets. Ook een verzoek van bur gerraadslid Kromhout om een extra commissie in te stellen voor begeleiding van de fusie van de GGD Duin- en Bollenstreek met de GGD Zuid-Holland Noord, viel bij Zonnevylle in ver keerde aarde: „Met nog meer vergaderen ma ken we onszelf alleen maar moe." Klokke elf was voor de burgemeester de maat vol: „Ik ga naar huis." Hij kreeg steun uit onver wachte hoek, van BBL-raadslid A. van Dijk. „Ik sluit me hier volledig bij aan", sprak hij kordaat, en hij pakte zijn papieren bij elkaar, en verliet met grote stappen de raadszaal. Na veel vijven en zessen werd door de zitten- blijvers in arren moede besloten dan maar vijf punten van de agenda af te voeren. „Ik zie knik kende hoofden, niet vanwege het knikkebollen, maar omdat u hiermee instemtsprak een op geluchte commissievoorzitter P. Kanters. Eén puntje moest nog wel afgehandeld wor den: het vragenrondje. „Zonder de burgemees ter, want hij gaat naar huis", merkte Kanters op. Maar Zonnevylle streek met de hand over het hart, en bleef zitten: ..Och, die vijf minuten kunnen er ook nog wel bij." De Leiderdorpse raadsleden wisten deze ges te uiteindelijk naar waarde te schatten. Zij be loonden de burgemeester door het 'vragenhalf- uurtje' fors te beperken. Tot 27 minuten... Raad schrikt van huizenprijzen PvdA, CDA en GroenLinks in Voorschoten willen een deel van de winst uit het Burgemeester Van der Hoeven- park stoppen in een volkshuisvestingsfonds. Met dat geld moet de gemeente inwoners die in deze dure wijk niet aan bod komen elders in het dorp aan gesubsidieer de woonruimte helpen. VOORSCHOTEN JAN PREENEN Als burgemeester en wethou ders daarmee akkoord gaan, willen PvdA en CDA op 8 juni tijdens de raadsvergadering als nog instemmen met het plan 'De Voorsche Kreek' van pro jectontwikkelaar IBC Vastgoed uit Capelle aan den IJssel om 207 voornamelijk luxe wonin gen neer te zetten op de voor malige voetbalvelden langs de spoorlijn Leiden-Den Haag. WD en D66 stemden gister avond in een commissieverga dering al in met de combinatie van zonnehuizen, prieelwonin gen, paviljoenappartementen, jongerenhuisvesting, woningen ten behoeve van beschermd wonen, dagopvang voor gehan dicapte kinderen en bedrijfs ruimte 'in een groene omgeving met veel waterpartijen'. Groen Links heeft zich van begin af aan tegen die 'luxe' gekeerd. Of zoals fractievoorzitter Harlaar gisteravond opmerkte: „Het is niet aanvaardbaar in deze tijd zo'n ruime wijk tegen zulke ho ge prijzen neer te zetten." Hoewel de gemeenteraad op GroenLinks na al eerder in stemde met de 'villawijk' om de aanleg van het sportpark Ade- geest mogelijk te maken, is vooral het CDA geschrokken van de hoge prijzen voor de huizen. Van de vijf projectont wikkelaars die plannen moch ten uitwerken voor het Van der Hoevenpark zijn de woningen waaraan IBC Vastgoed denkt het duurst. Appartementen kosten gemiddeld 600.000 gul den en eengezinswoningen 994.000 gulden. „Van doorstro ming is daardoor geen sprake", aldus CDA'er H. van Eyk. Hij drong gisteravond aan op 'wat afroming van de prijzen en meer differentiatie', maar ver wacht daar niet veel van. „Als het niet haalbaar is, dan zullen we aandringen op compensatie voor andere groepen elders in het dorp. Dan denken we aan ouderenhuisvesting en sociale woningbouw." Fractievoorzitter Regoor van de PvdA („In het Van der Hoe venpark worden de woningen duur, duurder, duurst") kon digde een motie aan om het geld uit de nieuwe wijk te kop pelen aan de inkomsten die Voorschoten hoopt te krijgen uit de provinciale pot voor dorps- en stadsvernieuwing. Met geld uit die pot kunnen woningen worden opgeknapt. De toezegging van B en W om bij de ontwikkeling van het Van der Hoevenpark ook te denken aan de sociale sector, was de PvdA te vaag. Wethouder Ver schoor weigert echter 'nu al' geld uit de nieuwe wijk voor so ciale woningbouw te bestem men. „Ik kan alleen toezeggen dat we er verder over praten." ZOETERWOUDE-DORP ANE PIETER WISSE Woningbouwvereniging Willi- brord gaat de 21 huizen aan de Commandeurshof in Zoeter- woude opknappen. Na de zo mervakantie krijgen de huizen kunststof kozijnen en dubbel glas. Op langere termijn wor den de CV-ketels vervangen door hoog rendementsketels en wordt dakisolatie aangebracht. Gisteravond ontvouwde Wil- librord-voorzitter F. de Graaff de plannen tijdens een bijeen komst voor bewoners. Die stuitten niet op onoverkomelij ke bezwaren bij de aanwezigen. Juridisch gezien is daarmee elk obstakel voor de plannen weg genomen. „Van onze kant zul len wij proberen zoveel moge lijk met de individuele wensen van bewoners rekening te hou den," beloofde De Graaff. Het moderniseren vari de huizen gaat in totaal een miljoen gul den kosten. „Daarmee is het een van de grootste investerin gen die wij ooit deden. Per jaar reserveren wij 1,3 miljoen gul den voor dit soort investeringen voor ól onze 622 woningen. Dit jaar overschrijden wij dus dat bedrag. We zullen onze reserves moeten aanspreken." De ver vanging van de kozijnen wordt gezien als achterstallig onder houd. De isolerende maatrege len beschouwt Willibrord als een verbetering en daar wordt wel huurverhoging over bere kend. n&wi&n, Van Nelle Supra koffie Bij aankoop van twee 2-packs maakt u kans op een Smart. 2-Pack 500 gram J (/v wan 6.89 voor yj.'j 'j /{oouLt oc ooj'C fa) A -ccn /jtJcJciyr elfare

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15