Sassenheim moet gaan samenwerken! Jaar cel voor handel in xtï ia :ei Bontje versus Buddenberg: opnieuw woordenwisseling Prinses Juliana doet goed werk in Lisse Duin Bollenstreek 'Witte reus' slaat weer toe Omwonenden verzetten zich tegen uitbreiding Ëmmaüsschool Psychiatrische opname voor treingeweldlg iai Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/ 41,00 DINSDAG 23 MEI 2000 'Flessentrekkers' in Lisse gepakt lisse Drie jongens uit Lisse en Hillegom zijn gisteravond bij een supermarkt aan de 2e Poellaan op heterdaad betrapt, toen zij negen vuilniszakken met lege flessen aan het vullen waren. Zij wilden de flessen elders inleveren om aan (statie)geld te ko men. Het drietal, een 16-jarige jongen uit Hillegom en twee 17- jarige jongens uit Lisse, is opgepakt en meegenomen naar het politiebureau. Auto botst frontaal op vrachtauto voorhout Bij een aanrijding op de Oosthoutlaan in Voorhout is gistermorgen een 23-jarige Warmondse automobilist gewond geraakt toen hij frontaal op een tegemoetkomende vrachtauto botste. De Warmonder was op de verkeerde weghelft terechtge komen, waarna een aanrijding met de vrachtwagen niet meer was te voorkomen. Van de auto van de Warmonder is vrijwel niets over. Hoe het met de man zelf gaat, is de politie niet be kend. Aanrijding op Katwijkse Voorstraat katwijk Een 45-jarige Katwijkse automobilist is gistermorgen bij een aanrijding met een 36-jarige plaatsgenoot op de kruising Voorstraat/Annastraat gewond geraakt. De botsing ontstond doordat de 45-jarige man de 36-jarige automobilist geen voor rang verleende. Welk letsel de 45-jarige man heeft opgelopen, is bij de politie niet bekend. Hij is wel voor behandeling van zijn verwondingen overgebracht naar het LU MC. Videoband Katwijkse Koninginnedag De Vereniging Lokale Omroep Katwijk (VLOK) heeft in samen werking met de NOS een videoband van Koninginnedag 2000 gemaakt. De band bevat een terugblik op de voorbereidingen op en het uiteindelijke bezoek van koningin Beatrix aan Katwijk. De videoband kost 25 gulden en is te koop bij Foto Jaap van Duijn in de Princestraat of is voor 32,50 gulden te bestellen bij de VLOK. In dat geval wordt de band opgestuurd. sassenheim peter van egmond De touwtrekkerij tussen eige naar L. Bontje van kraanbedrijf Teylingen en de gemeente Sas- senheim is opnieuw ontaard in ruzie. Bontje kreeg gisteravond de gelegenheid zijn verhaal te doen voor de raadscommissie voor bestuurlijke zaken. Wat bedoeld was als een zakelijke uiteenzetting, werd uiteindelijk een scherpe woordenwisseling. Bontje en de gemeente liggen al jaren overhoop over het feit dat het kraanbedrijf zonder ver gunning aan de Teylingerlaan zit, en over de door de gemeen te gewenste verhuizing. Bontje beschuldigde burgemeester Buddenberg van Sassenheim van vriendjespolitiek en gesjoe mel. De gemeente had de door hem aangevraagde bouwver gunning jaren in de kast laten liggen. Een paar weken geleden riep de rechter beide partijen op het verleden achter zich te laten en weer om de tafel te gaan zitten om de nog steeds gewenste ver huizing van Teylingen naar be drijventerrein Zuid eindelijk te regelen. Bontje verklaarde gisteravond tegenover de raadscommissie dat hij daarmee akkoord kon gaan. Wel stelde hij dat de ge meente hem met een extra sub sidie moest steunen, omdat de grondprijs van een eventuele nieuwe locatie steeds verder was gestegen. Hij voorziet een Prinses Juliana circuleert op de markt van Lisse! Ze is bij zonder gewild. Wie haar in be zit heeft, krijgt bij elke willekeu rige marktkoopman een knaak korting. Voor de goede orde: het gaat hier om een kopie van de pa pieren blauwe knaak met de beeltenis van Juliana. Maar zelfs de kopie van de uit de rou latie genomen rijksdaalder is in Lisse geld waard. „Het is deze maandag drukker dan normaal", zegt kaashande laar Dick Lok (48) uit Aarlan- derveen. Hij kan het weten, want Lok verkoopt op deze markt aan de Haven al 27 jaar zijn kazen en hij is ook nog eens voorzitter van de markt- commissie. De kaashandelaar is de bedenker van het plan om het blauwe biljet met prinses Juliana uit te delen. ,,lk heb het op een andere markt zelf eens een keer uitgeprobeerd. Het werd een groot succes." Begrij pelijk, want wij zuinige Neder landers zijn tuk op dergelijke acties, waarbij met 'geld' wordt gestrooid. Afgelopen donderdag, vrijdag en zaterdag werden in het cen trum van Lisse de namaakkna- ken uitgedeeld. Lok: „We heb ben zeker niet gestrooid met de biljetten, maar de mensen die de papieren rijksdaalders heb ben uitgedeeld hebben er een verhaal bij verteld. Dat de knaak wel degelijk 2,50 gulden waard is." De knaak is de ko mende twee marktmaandagen nog geldig. De actie wordt door de marktkooplieden zelf bekos tigd. Elke week storten de han delaren een bepaald bedrag in een pot, die drie keer per jaar wordt geleegd. De actie heeft vanzelfsprekend tot doel om meer klandizie op de marktmaandag naar de Ha ven te trekken. Want dat de markt het in Nederland niet ge makkelijk heeft, dat is wel dui delijk. Maar in Lisse is het be paald niet zo dat het 'strooien' tegenvaller van ruim 400.000 gulden. Dat de gemeente daar aan de helft bijdraagt, is hem niet genoeg. Burgemeester Buddenberg hield de boot echter af, waarna een discussie ontstond over het feit dat de burgemeester niet meer zelf met Bontje wilde on derhandelen. „U wilde me on langs niet eens een hand geven, en mijn vrouw ook niet." „Inderdaad", diende Bud denberg hem van repliek. „U hebt mij onder ede van van al les beschuldigd. U beschuldig de mij ervan dat ik de raad zou bedonderen. Dat ik onder één hoedje met een makelaar heb gespeeld. Ik voel mij daarom in mijn integriteit aangetast. Zo lang die beschuldigingen er lig gen, hebben we een probleem. En ga ik niet met u om de taf^l zitten." De verwijten van Bontje wa ren voor de rechtbank inder daad reden om apart Budden berg naar Den Haag te roepen als getuige. Buddenberg ont kende alles, ook onder ede. Ver rassend was het daarom dat Bontje zich gisteren verdedigde door te stellen dat hij geen har de beschuldigingen heeft geuit. Hij zou alleen in termen van 'misschien' hebben gesproken. Buddenberg slikte zijn veront waardiging in, de raadscom missie riep op nu niet weer in ruzie te vervallen. Te laat. Bontje verliet met zijn vrouw gepikeerd de raadzaal. runsburg Het is zo'n beetje een tradi tie geworden. Elk voorjaar als de ge meente Rijnsburg de fontein bij De Split sing weer in werking stelt, is er wel ie mand die een fles zeep in het water leegt. 'Witte reuzen' noemde de politie ze, toen de daders een paar jaar geleden bij toeval in de kraag konden worden ge vat. Ook dit jaar staat het schuim weer hoog, vermoe delijk door andere daders. Maar de ge meente zit er niet echt mee. „We laten de fontein gewoon leeglopen in het ri ool", zegt een woordvoerster. „Door het sop wordt dat mooi schoonge spoeld. Maar scha delijk is het niet." Overigens kent het najaar een andere traditie: vorig jaar was het water ineens rood gekleurd, foto dick hocewoninc Voorhout, Warmond en Lisse in beeld Samenwerking is bijna onontkoombaar aan het worden. Sassen heim moet daarom niet meer afwachten, maar met een concrec id 'businessplan' naar de buurgemeenten stappen. In dat plan moe - ten uitgewerkte voorstellen staan hoe samenwerking met bijvoor beeld Voorhout of Warmond er uit zou moeten zien. sassenheim peter van egmond Dat voorstel deed WD-fractievoorzit- ter Vogels gisteravond tijdens de be spreking van het rapport van de Stuurgroep Krachtige Gemeenten in de Sassenheimse raadscommissie voor bestuurlijke zaken. Hij en zijn mede-raadsleden vinden dat het hoog tijd wordt om te praten over sa menwerking met buurgemeenten. Eerdere pogingen van Sassenheim om een VWS-samenwerking (Voor hout, Warmond, Sassenheim) op po ten te zetten, strandden op een ge brek aan belangstelling. Volgens Vo gels zijn de gesprekken tot nu toe te algemeen geweest, en vooral geba seerd op wishful thinking. Een con creet plan kan de buren misschien alsnog over de streep trekken. Hij sluit daarmee aan op het be toog van andere raadsleden, in het bijzonder PvdA-collega Koster. Die signaleert dat de Stuurgroep pleit voor samenvoeging van kleine ge meenten als Valkenburg, Zoeterwou- de en Warmond. Ook ontstaan er steeds meer samenwerkingsverban den in de regio, zoals Katwijk/Rijns burg/Valkenburg, Noordwijk/Noord- wijkerhout en Lisse/Hillegom. Het grootste samenwerkingsverband, het regionale SDB; dreigt een gedwongen huwelijk te moeten sluiten met de Leidse Regio. Temidden van al die schaalvergro ting blijft Sassenheim alleen achter, vreest Koster, als relatief kleine ge meente die met niemand écht menwerkt. Burgemeester Budden berg snapt die vrees wel: „Worde wij straks niet het muurbloempje i p de streek?" Hij wil graag samenwe"^' king aanknopen, maar ziet voorlop weinig enthousiasme bij de bure „Zoals het nu gaat verwacht ik weinig van. Pas als het ministerie va [ls binnenlandse zaken de duimschroe ven aandraait, komt er wellicht v< andering in. Onder druk wordt alli J( vloeibaar, heeft iemand ooit gezegd Q i Juist daarom pleitte WD'er Voge voor meer concrete voorstellen \i J. Sassenheimse zijde. De burgemeesti zegde toe binnenkort een notitie de politieke agenda te zetten waai jg de voor- en nadelen van samenwe |U king op een rij komen te staan. y Ook andere ontwikkelingen ban n de plaatselijke politici zorgen. Sa senheim ligt gunstig aan weg- i spoorverbindingen, maar dreigt daa c|'u door 'het verkeersplein van de regi ian te worden. De vraag is of Sassenhei 1( ve vvl all, HE (een middenmoter van 15.000 inw ners) die problematiek wel aankan. Een ander punt is de samenwe king in SDB-verband. Van het S|lju menwerkingsorgaan Duin- en Be lenstreek blijft weinig over als GGD en Stichting Werkkring door derende fusies geen SDB-aangi genheden meer zijn. Het SDB lij aan een slecht imago en moeizan interne organisatie. De vraag rijst de gemeenteraad of het verband een lang leven beschoren is. hoe •- :tsll lie n< luit voorhout annette van der elst Bewoners van de Bonekruid- straat in Voorhout verzetten zich tegen uitbreiding van de Ëmmaüsschool in hun straat. De school kampt, evenals zo veel basisscholen in de ge meente, met een lokalentekort. Naar verwachting heeft de school volgend schooljaar twee extra lokalen nodig en het jaar daarop nog eens een extra lo kaal, dat met een inpandige aanpassing zou kunnen worden verkregen. Het bestuur van de school wil het liefst twee noodlokalen plaatsen op de twee nieuwe permanente lokalen op het ter rein in de Bonekruidstraat. De bewoners denken echter dat bij verdere uitbreiding de overlast de grenzen te buiten gaat. Nu al is er sprake van verkeersonvei ligheid en overlast van auto's bij het brengen en halen van kinderen en tijdens ouderavon den. Ook klagen de omwonen den over rondslingerend papier - afkomstig van containers van de school - en kattenkwaad en vandalisme door leerlingen. „De school maakt er een rot zooi van, maar verwacht wel sociale controle van de buurt. Laatst maande een buurman een kind om van het dak te ko men en hij werd later getrak teerd op brokken puin in zijn tuin, zonder afzender. En ook ouders hebben regelmatig een grote bek tegen ons", betoogde bewoner De Bruin gisteravond voor de commissie welzijn. „Voor ons is de grens van de expansiedrift van de school be reikt", stelde hij dan ook. De bewoners zijn overigens nog verwikkeld in een door hen aangespannen juridische pro cedure tegen de plaatsing van de twee nieuwe permanente lo kalen. Wethouder Jochemsz (PvdA- /welzijn) meende eveneens dat uitbreiding van de Ëmmaüs school op die locatie, vanwege de overlast en vanwege de kans op nog meer juridische proble men, niet mogelijk is. De ge meente wil daarom op het ter rein van de Antoniusschool, die als enige basisschool in Voor hout geen lokalentekort heeft, een noodlokaal voor de Ëm maüsschool neerzetten. Een tweede lokaal - eveneens ten behoeve van de Ëmmaüsschool - kan met een inpandige aan passing van de Antoniusschool worden gecreëerd. Commissielid Nieuwenhui- zen (WD) stelde voor om het Schapenweitje te gebruiken voor het neerzetten van de noodlokalen voor de Ëmmaüs school. „Dan hoeven de kinde ren niet over het spoor." De overige commissieleden zagen weinig in dit alternatieve voor stel. „Ach, arme schapen, denk ik dan", reageerde Daey Ou- wens (Voorhouts Belang). De meerderheid van de com missie steunde het voorstel van de wethouder. Ook de basis scholen De Achtbaan, De Re genboog en de Andreasschool krijgen er voor de schooljaren 2000/2001 en 2001/2002 lol an len bij. Zo krijgt De Achtbi riek een noodlokaal op de loca n di Beukenrode. De overige loka ke worden verkregen door inpi dige aanpassingen. De van de plaatsing van de nocar o lokalen en aanpassingen bestaande gebouwen zijn raamd op 150.000 gulden, gemeente verwacht dat noodlokalen na het ingebn nemen van het schoolvei meigebouw HooghTeijlinj n v kunnen verdwijnen. Jochei fn houdt vast aan de verwacht ed dat dit gebouw in januari 2 n' wordt opgeleverd. dit hier belc den haag/voorhout Wegens geweld tegen treinper soneel op het traject van Heem- stede/Aerdenhout naar Voor hout heeft de rechtbank in Den Haag gisteren besloten een agressieve man een jaar naar een psychiatrisch ziekenhuis te sturen. Een straf achtte de rechtbank, net als de officier van justitie twee weken geleden tijdens de strafzitting, niet op zijn plaats omdat de verdachte 'volledig ontoerekeningsvat baar' werd geacht. Op 28 januari maakte de man het in de trein zo bont, dat de machinist en een conducteur niet eens tegen de man durfden op te treden. Nadat de verdach te had geweigerd een kaartje te laten zien of te kopen, en de NS-medewerkers uit angst had den besloten de man maar links te laten liggen, was de ver dachte agressief geworden. Eerst schopte hij scheldend te gen de deur van de machinist, vervolgens trok hij aan de noodrem. Toen de machinist daarop de rem terugzette, werd hij door de verdachte aange len en bedreigd. Door te d wd* gen met een vlaggenstok, die machinist uit zelfverdedijj ind had meegenomen, zorgde I treinbestuurder ervoor dat niet verder uit de hand liep. Twee weken geleden tijd r de strafzitting tegen de dachte, maakte zowel zijn vocaat als de man zelf geen zwaar tegen opname in n psychiatrisch ziekenhuis z 'the de officier van justitie eiste. T uitspraak van de rechtban naar conform die eis. den haag/katwuk job de kruiff Dick Lok op de markt in Lisse. „De knaak is hier wel degelijk een rijksdaalder waard." van gratis knaken een laatste redmiddel is om de markt van een wisse dood te redden. „Er valt hier nog wel een snee brood te verdienen", zegt com missievoorzitter Lok. „Hoewel het moeilijker is dan pakweg tien jaar geleden. De oorzaken zijn wel bekend. Er is concur rentie van de supermarkt en bij de tweeverdieners is de markt niet zo gewild. Die jongelui gaan naar de supermarkt en gooien de karren vol zonder op de prijs te letten." Met 65 tot 70 kramen heeft Lis se een middelgrote markt bin nen de dorpsgrenzen. De ge meente doet er volgens Lok al les aan om de veelzijdigheid te behouden. Lok: „Lisse heeft een luisterend oor en dat is in andere gemeenten wel eens an ders." De belangstelling onder jonge ren om in het 'marktvak' te stappen wordt steeds minder. „Het aantal handelaren stabili seert zich." Treuren doen de kooplieden echter niet, ze ma ken er het beste van. „De markt is en blijft een ontmoetings plaats", zegt Lok. „De mensen komen hier niet alleen om te kopen. Ze willen ook een praat je maken met een bekende." Het publiek is niet alleen af komstig uit Lisse. „Hier ko men", zegt marktmeester Lau van der Voort, „niet alleen foto dick hogewoninc mensen uit het dorp. Ze komen uit de hele omgeving. Dat kun je controleren als er een actie is als deze, want de mensen moe ten hun naam en adres invul len." Mevrouw J. Mesman is woon achtig in Lisserbroek en wipt el ke maandag naar de markt. „Heerlijk", zegt ze, „even wat sfeer opsnuiven en wat inkopen doen. Ik zou het niet willen missen." Kaasboer Dick Lok glimlacht. Over 25 jaar zal de markt er nog wel zijn in Lisse. Misschien is het dan tijd voor een gouden vijfje met de beel tenis van Beatrix. rob onderwater Tegen een 37-jarige Leidenaar is gisteren voor de Haagse rechtbank een jaar cel geëist voor handel in harddrugs. De politie kwam de man op het spoor tijdens het onderzoek, eind vorig jaar, naar een groepje dealers dat in Katwijk en Noordwij- kerhout actief was. De Leidenaar wordt ervan verdacht vanaf oktober vorig jaar xtc aan hen te hebben geleverd. De man werd aangehouden op 25 februari toen hij op het punt stond achthonderd xtc-ta- bletten te verkopen aan een in Den Haag woon achtige collega. Naar eigen zeggen was dat een voorraad waar hij tegen kostprijs vanaf wilde om vervolgens met de drugshandel te stoppen. Hij was geschrokken van de arrestatie van een van de Bollenstrekers, had met zijn vrouw gepraat en wilde nu schoon schip maken. De achthonderd pillen zouden het restant zijn van een partij van duizend, zijn eerste grote deal. Tot op dat moment had hij alleen voor eigen ge bruik xtc gekocht in een discotheek in Amster dam en hooguit wel eens wat uitgedeeld aan vrienden, vertelde hij gisteren aan rechter F. Quadekker. „Ik had een groep leren kennen waar ik graag in wilde. En het klinkt voor u misschien gek, maar een pilletje weggeven is voor mij net zoiets als een biertje weggeven." Ook de bij hem thuis aangetroffen 29 pillen a waren voor eigen gebruik. En de 3400 gulden contant geld waren spaargeld, bezwoer hij. Zi verdiend, maar niet met drugshandel. De Le naar kwam ook terug op een eerdere verkil dat hij regelmatig honderd pillen aan een Bollenstrekers leverde. En aan het beetje hal dat hij wel toegaf, zou hij slechts twee kwa per pil hebben verdiend. De verbazing bi rechters dat hij voor dat geld naar Amsten reed, kon de man niet wegnemen. „Da's ston Maar ik vond het wel spannend." Officier van justitie M. van den Honert zich weinig aan van alle spijt en schaamte va man, zijn pogingen om de omvang van zijn aerc del beperkt af te schilderen en zijn voorne om weer een goede vader en echtgenoot te Ook het pleidooi van advocaat G. Bos dat de isori zich slechts aan een uit de hand gelopen vi noP dendienst had bezondigd, ging er bij hem ni< 0V(j' Van den Honert ziet evenmin iets in een l straf, waar behalve advocaat Bos ook de recli ring voor pleitte. „Volgens het boekje staan lange onvoorwaardelijke straffen voor. Voor rarj aanwezig hebben van meer dan zeshonderd aa* len, staan eisen van achttien maanden tot jaar." De officier hield het op achttien maan waarvan zes voorwaardelijk. Hij wil de man het bij hem thuis gevonden geld, vermei drugswinst, laten afstaan. De rechtbank doet over twee weken uitspri,s® jvc Om schi dien Oi HOLLflfc KRUID! kaas

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14