Welzijnswerk jaagt op meer vrijwilligers cLoosc Jujc cLoun, t3f Leiden Leiden Regio Bezoekerscentrum Het Reigersbos Acties Leidse wijken voor meer verkeersveiligheid EXAMEN 'Moet ik dan onder de struiken gaan liggen?' GERECHT DINSDAG 23 MEI 2000 WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl JE KOOI Ouderen kunnen elke donderdagmiddag tussen half 3 en ialf 4 komen zingen met het ouderenkoor in buurthuis de Kooi, iriftstraat 49. Per keer zijn de kosten twee gulden. PANCRAS Voor 50-plussers is er morgen van 13.30 tot 16 uur een gezelligsheidsmiddag met vier ronden bingo in buurthuis de Pan- crat. De kosten bedragen zes gulden, inclusief koffie of thee. Het buurthuis staat aan de Middelstegracht 85, telefoon 5126243. NOORDVEST In het COC aan de Langegracht 65 is donderdag ca- (éavond van 21 tot 1 uur, zowel voor mannen als vrouwen. De bibliotheken in de Merenwijk, Rosmolen 4 en in de Stevenshof, Trix Terwindtstraat 6, bieden morgen van 13.30 tot 17 uur boeken e koop aan die niet meer in de collectie passen. Wegens vakantie en ziekte van een aantal vrijwilligers is Stichting Dienstverlening Leiden op zoek naar mensen - in bezit van een au- o - die tijdelijk, bijvoorbeeld eenmaal per week bij ongeveer twin tig ouderen de maaltijden willen bezorgen. Er wordt gereden tus sen 11.30 en 13 uur, zo mogelijk in de eigen wijk. De kilometerver- leding is 70 cent per kilometer. Verdere informatie is te krijgen jbij Anneke Rood, telefoon 5233208. )olle Minabrug vijf meter breder parkeervakken. Al deze maatre gelen moeten de verkeersituatie op en rond de brug een stuk veiliger maken. Bewoners van de Stevenshof hebben al jaren geklaagd over de in hun ogen gevaarlijke ver keerssituatie op de brug die te smal zou zijn. Vorig jaar boden ze een lijst met handtekeningen aan aan verkeerswethouder Van Rij om hun mening kracht bij te zetten. Onlangs besloot het college van burgemeester en wethouders tegemoet te ko men aan de wensen van de wijk. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden dit najaar be ginnen. De Dolle Minabrug in de Ste- daa venshof, over de Dobbewate- ting in het verlengde van de n z Stevenshofdreef, wordt vijf me ter breder. Nu is de brug nog 11,20 meter breed, inclusief het voetpad aan beide zijden. Bo- vendien wil de gemeente bij de fon aanloop naar de brug het weg- Dnjdek aan beide kanten de weg glii ophogen. De zogenoemde kruisvlakken die hierdoor ont staan zijn bedoeld als snel heidsremmers. De bushaltes ter tee hoogte van basisschool De to Zwaluw aan de Annette Kleyn- straat maken verder plaats voor >en herman joustra leiden Het bezoekerscentrum in polderpark Cronesteyn is de afgelo pen twee jaar gebruikt als recreatieruimte en eetzaal voor asielzoekers die tijdelijk in het park woonden. Na hun vertrek werd het opnieuw als tentoonstellingsruimte ingericht en uitgebreid met een informatie- en leeshoek, een koffiehoek en een kinder-doehoek. Groepen kunnen het centrum huren voor vergaderingen 'in het groen' en scholen kun nen er op bezoek voor diverse projecten. Het is inmiddels omgedoopt in 'Het Reigersbos'. Naar het echte reigersbos ernaast, waar ongeveer 50 paren reigers nestelen. Plus wat watervogels. FOTO DICK HOGEWONING Mensen vinden vrijwilligerswerk in de welzijnssector niet aantrekkelijk of uitdagend genoeg en dus kampen instellingen en organisaties met een te krap personeels bestand. Voor een groot deel komt dat door een imago probleem. In Leiden zijn nu de gemeente en drie wel- zijnsinstellingen met een wervingscampagne begonnen, betaald door het ministerie van vws. Wethouder Baaij- ens: „Welzijnswerk is niet sexy meer." leiden robbert minkhorst Met een klik op een computer muis opende de wethouder gis teren in de Leidse bibliotheek de website van het project (www.dsl.nl/vrijwilligers55plus) Daarop kunnen geïnteresseer den allerlei informatie vinden. Doel is niet alleen om meer vrijwilligers te vinden, maar hun werkzaamheden ook op hun wensen af te stemmen. De interesse voor vrijwilli gerswerk bij 55-plussers is er nog altijd, maar alleen voor werk bij welzijnsinstellingen daalt de animo. „Juist de wel zijnssector heeft deze mensen hard nodig", zei Baaijens giste ren. „De vraag naar welzijns werk groeit, het aantal cliënten neemt toe en het aanbod van activiteiten is in de afgelopen jaren sterk verbreed. Vrijwilli gers en betaalde krachten zijn dan ook continu bezig met nieuwe collega's te werven, maar merken dat dat steeds moeilijker wordt." De 55-plusser van vandaag heeft het drukker dan ooit, merkt Baaijens. „Het lijkt er echter op dat de welzijnssector het moet afleggen tegen andere terreinen waarop vrijwilligers actief zijn, zoals bij culturele or ganisaties en milieugroeperin gen. Het welzijnswerk is niet 'uit', maar veel mensen kennen het niet. Hun beeld ervan is be perkt en stoffig. Een typisch imagoprobleem." De instellingen die het pro ject uitvoeren, de Leidse Wel zijnsorganisatie (LWO), de Stichting Dienstverlening Lei den (SDL) en het Nederlands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW) signaleren nog een pro bleem: de drukke en gevarieer de agenda van ouderen. Het vrijwilligerswerk is tegenwoor dig er slechts nog maar één uit een scala van mogelijkheden. „Het is een activiteit die moet concurreren met een aantal an dere, zoals het volgen van cur sussen, reizen en sportbeoefe ning. Vrijwilligerswerk moet straks beter passen bij de bezig heden en ambities van de 55- plusser." De rollen worden daarom nu omgedraaid, legt Baaijens uit. Vroeger wilde een instelling wat doen en zocht zij daar mensen bij. Nu richt die zich op de mensen, op wat zij willen en bedenkt de instantie daar werk voor. De campagne bestaat uit drie projecten. Eerst laten wel- zijnsinstanties zien wie ze zijn en wat ze te bieden hebben. Vervolgens kunnen kandidaten aan jobcoaching doen en snuf felstages lopen. Daarna worden mensen verder begeleid op ba sis van hun talenten, die ze ver der kunnen ontplooien. ol Profiel drinkmaaltijd Kies uit sinaasappel, zwarte bessen, citroen of frambozen. fCuAi OO k -truAi thro"? leiden connie van uffelen Diverse Leidse buurten willen morgen, woensdag 24 mei, op Nationale Straatspeeldag aan dacht vragen voor onveilige plekken in de wijk. Zo wil buurtvereniging Groenoord- Noord dat er wat gebeurt aan de verkeerssituatie op de Floris Versterlaan. Volgens voorzitter H. Dijkerman wordt er op deze laan en met name in de zijstra ten veel te hard gereden. Dij kerman is daarom van plan kin deren op Nationale Straatspeel dag een petitie te laten onderte kenen om deze buurt te veran deren in een woonerf. Bewoners van het Noorder kwartier houden momenteel een enquête over de verkeerssi tuatie bij de Lusthoflaan. Vol gens C. Bink van LWO Noord 12-minwerk wil de wijk dat er op deze laan vanaf de Heren singel eenrichtingsverkeer komt en dat de Nassaulaan wordt opengesteld voor verkeer. Het is de bedoeling om de uitslagen van de enquête op morgen aan wethouder Schultz te overhan digen. In De Kooi lopen kinderen van de scholen De Viersprong en De Springplank morgenoch tend met LWO, wijkpolitie en Wijkcomité De Kooi een route langs punten die zij gevaarlijk vinden. Zij overhandigen wet houder Laurier om 10.00 uur de uitslag van een inventarisatie van deze punten en zingen een verkeerslied. Op de Straatspeeldag worden in het hele land straten afgeslo ten om kinderen veilig buiten te laten spelen. In Leiden gebeurt dat in de Moerbeistraat, Serin genstraat, Beethovenlaan Corellistraat, Van 's Gravensandestraat, Noachstraat, Diamantplein, Trompstraat/Heemskerkstraat, Hogewoerd, Frans van Mieris straat, Lusthoflaan, Ambon- straat, Floris Versterlaan en het Valkenpad. 's Middags zijn er allerlei spelletjes en activiteiten voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Het stomme was dat ik na het examen nerveus werd' Bijdragen: Marijn Kramp, Wlm Koevoet en Ane Pieter Wisse. Foto's: Hielco Kuipers. Heb je vragen of wil je reageren, surf dan naar www.leidschdagblad.nl/ examens \ls je vrouw je na een ruzie het luis uitgooit, moet je érgens blijven. Daarom vluchtte een -jarige Leidenaar uit ellende lijn auto maar in. Drie dagen ities [eed hij rond, totdat hij zo moe tot" was dat hij zijn auto op de Leid se Hoflaan parkeerde. De twee agenten die hem daar vorig jaar op zaterdagochtend 18 septem- ler al slapende aantroffen, ver trouwden het niet. Via zijn ken- eken kwamen zij er achter dat le man een bekende was van j Ie politie. Zo'n 37 delicten had lij op zijn geweten, variërend an overtreding van de opium- it tot diefstal en mishande- ing. Vandaar dat ze de man erzochten zijn weg te vervol- en. Ik vroeg waar hun verstand zo ontplofte de Leidenaar tie jsteren voor politierechter J. chi an Daal. „Het is gevaarlijk om rijden, want ik heb drie da len niet geslapen! La me maar ouj pwoon leggen", had 'ie ge- jd. Maar ja, dat vonden de igenten geen goed plan en dus ertrok de man. Op de Boshui- erkade, zo meldde het politie- apport, reed de man 'vermoe- ielijk opzettelijk' van de rechter laar de linker rijstrook. Bijna egen een fietser aan. En op de laagweg reed hij 'vermoedelijk ipzettelijk' tegen een abri. En dat busholdde, zo vertelde echter Van Daal, schrok ie- nand zich te barsten omdat hij en auto vlak voor zijn voeten ot stilstand zag komen. Scha- le: bijna 2600 gulden, lij de aanhouding van de man ontstond een worsteling. Dronken of on vast ter been was hij echter niet, zo noteer den de politie agenten. „Ik vind het een heel leuk ver haaltje hoor, maar ze verge ten de helft", zo Brieste de man gisteren. Hij reed niet uit boosheid het hokje om ver, maar was slaapdronken. „Ik heb tegen die agenten ge zegd: op jullie verantwoording. Ik zei: 'Ik ben niet in staat te gaan rijden, ik ben ingedom meld'. Maar ik moest rijden. Dat is toch niet verantwoord, of vindt u van wel?! Moet ik dan onder de struiken gaan liggen, of onder de brug?" Officier van justitie R. Bos en de rechter vonden dat de man lou ter kwaad en agressief was, maar hadden geen bewijs voor het opzettelijk inrijden op het bushokje. Wel vond de officier dat de man het verkeer in ge vaar had gebracht. Hij eiste daarvoor een boete van vijfhon derd gulden. De advocaat van de man vond dat het enkele feit dat iemand een strafblad heeft, geen reden mag zijn hem weg te sturen. De rechter was het daar mee eens en legde daarom alleen een voorwaarde lijke boete van 250 gul den op. Opa Van dat rap port van de reclassering klopte niets. Hij blijven steken in de puberleef tijd? Welnee. Zijn vrienden noemden hem zelfs 'opa', omdat ze hem 'de wijste' von den. De 19-jarige Leidenaar was dat op 11 september vorig jaar in ieder geval niet, vond de po litierechter. Samen met een groep vrienden fietste de man 's nachts rond een uur of één naar de Rijns- burgerweg om 'een ruzie uit te lokken'. Althans, dat beweer den zijn maten. Een van hen reed daarom ter hoogte van de Boerhaavelaan twee nietsver moedende fietsers klem, waar door zijn achterlicht sneuvelde. Als schadevergoeding moest een van de fietsers maar ergens 25 gulden versieren, de ander moest in de tussentijd bij de groep blijven. Er ontstond wat geschop, geduw en gegooi met snoepgoed. De 19-jarige 'opa' zei nog tegen een van de fiet sers dat hij maar beter kon doen wat van hem verlangd werd, anders zou zijn maat agressief worden. De achterge bleven fietser werd daarop met een baksteen bedreigd. Als zijn vriend niet terug zou komen, zou hij in elkaar worden gesla gen. Zo ver kwam het echter niet. Op zoek naar een geeltje trof de fietser een toevallig passerende politiewagen, die hij naar de groep stuurde. De Leidenaar verzette zich vervolgens hevig bij zijn aanhouding. Als het aan de officier lag moest de Leide naar maar eens vier maanden gaan zitten voor dit verzet, de afpersing en de vrijheidsbero ving. Als stok achter de deur eiste hij ook nog eens twee maanden voorwaardelijk. De Leidenaar zei dat hij alleen maar bij de groep was gebleven om tussenbeide te kunnen ko men. Hij wist niets van het plannetje om de ruzie uit te lokken. Bovendien had hij een meter of tien, twintig van het groepje afgestaan. Hij verzette zich alleen maar tegen zijn aan houding omdat een politie agent niet vertelde wat de be doeling was en hem bij zijn keel pakte. Zijn advocaat pleitte dan ook voor vrijspraak. De rechter achtte alleen niet bewezen dat de Leidenaar be trokken was bij de afpersing, maar veroordeelde 'opa' voor het overige tot drie maanden cel - die hij mag omzetten in 134 uur taakstraf - en één maand voorwaardelijk. connie van uffelen Ik begin nu pas met mijn exa- lA mens. Gisteren Nederlands schrijfvaardigheid. Wel een hele maffe opdracht. Het ging allemaal over het Leyfestival. Geen idee of dat echt be staat. Je moest je via een bijlage aanmel den om te helpen. Ik wilde naar de in formatiebalie, het derdewereldrestau rant en iets met administratief werk. In dienst van het Leyfestival. Verder moest je een vragenlijst maken om de artiesten te ondervragen en een persbericht ma ken waarin je moest aankondigen dat het festival was afgelast. Ook moest je je inbeelden dat in een van de optredende groepen, de Olinda Kids, een vriendin van je zat. En daar een brief naar schrij ven. Ik ga zelf ook wel eens naar festivals. Dit jaar zouden we naar het Werchterfesti- val, in Werchter, België. Met mijn vriend en vier vrienden van hem. Vijf jongens dus. Maar we gaan alleen niet, want de dag erna gaan we met z'n allen op va kantie. Naar Kreta, Ik kan gewoon goed opschieten met jongens. Misschien komt dat wel doordat ik een broer heb, ja, en geen zussen. Ik kan trouwens met iedereen wel opschieten. Wat jongere jongens zijn alleen soms wat kinderach tig. Mijn vrienden zijn al wat ouder. We huren drie appartementen op Kreta. Ik wil absoluut niet bij Chris, m'n vriend, op de kamer. Die snurkt, slaat, kwijlt en spuugt in zijn slaap. Een keer bij hem in de kamer geslapen. Nooit weer. Echt geen oog dicht gedaan. Dat kan best in de krant, hij is toch een week vissen. Ik zie niet echt tegen de komende week op. Alleen wiskunde, maar daar heb ik bijles voor van een vriend. Die gaat ook mee naar Kreta. Of ik daar wiskunde ga doen?! Die ziet ze vliegen!! Scheikunde, daar heb ik ook niet echt zin in. Ik ken het wel en de dingen die ik niet weet, daar ben ik mee bezig. Maar toch... Maar goed. Je kunt niet meer dan je best doen. Het engste vind ik dat ik sommige moei lijke woorden niet zou herkennen. Het stomme was dat ik vandaag pas na het examen nerveus werd. Ik kwam wat vrienden tegen. Allemaal bleke neusjes. Ze zeiden allemaal: „Ik red het nooit!". Dan ga je zelf ook flippen, natuurlijk. Vandaag heb ik vrij tot volgende week maandag. Ik heb dat gisteren IA een beetje gevierd door naar de film te gaan met mijn vriend. We hebben bijna een jaar verkering. Na mijn examen ga ik ook met hem en zijn beste vriend op vakantie. Naar Kreta. We gaan weieens met zijn drieën uit. Dan hebben we echt de grootste lol. Dat is altijd zo lachen. Ik heb dus onwijs veel zin in de vakantie. Ik kan niet wachten. Maar eerst moet ik slagen hè. Dat is de voorwaarde. We vertrekken twee dagen na de uitslag. Ik weet nu wel bijna zeker dat ik slaag. Lekker hè, dan krijg je de uitslag en vlieg je weg. Twee weken naar de zon. Ik ben veel minder zenuwachtig dan in het begin. Je krijgt een beetje de slag te pakken. Weet wat je kunt verwachten van zo'n exa men. Tijdens het eerste examen zit je voor dat je begint alleen maar nerveus tegen je stoel te tikken. Praten kwam niet in je op. Maar nu moeten ze ons stil manen als we beginnen. Gisteren had ik Nederlands schrijfvaardig heid op C/D niveau. Je moest je voorstellen dat je met je gehandicapte neefje Niels van 15 op vakantie ging en dat de stichting Wie lewaal de reis organiseerde. We moesten dus een zakelijke brief aan die stichting schrijven, formulieren invullen, een affiche maken, een persoonlijke brief schrijven en een ansichtkaart. Het thema is inderdaad een beetje aangepast aan onze opleiding verzorging. Ik vind het wel goed dat ze dat zo aanpakken want dan ben je meer bij het verhaal betrokken. Het lastigste onderdeel vond ik de ansicht kaart. Zo'n zakelijke brief hadden we vaak geoefend, dus dan weet je hoe dat moet. Maar zo'n ansicht... Ja, als ik hem aan mijn moeder had mogen richten wist ik het wel. Dan is het 'hé mam, hoe gaat het'. Maar het moest aan die stichting dus dan begin je al met 'Geachte meneer/mevrouw'. En wat moet je er dan voor de rest op zetten? Maar al met al denk ik wel dat het heel goed is gegaan. Nu heb ik dus een week vrij. Ik ga die da gen werken bij de Wibra. Volgende week maandag en dinsdag heb ik nog examens. Nederlands leesvaardigheid en handvaardigheid met kunstgeschie- A| denis enzo. Dat vind ik allebei wel ^y lastig. Maar ach, daarna ben ik klaar! Ik had gisteren met schrijfvaar- digheid Nederlands en biologie |A zo'n beetje de zwaarste examen dag. Bij Nederlands ging het brie ven schrijven wel lekker, vooral de brief naar een denkbeeldige penvriendin. Dat was een leuke opdracht. Ook het invullen van een formulier was goed te doen. Maar het opstellen van een vragenlijst voor een interview ging minder soepel. Ik had er moeite mee om de juiste vragen te bedenken. En over biologie, met veel vragen over di nosaurussen en opgegraven fossielen, heb ik me ook wel eens beter gevoeld. De vragen naar feiten, daar kwam ik wel uit. Zo kan ik me er een herinneren over welk sap, afkomstig van de alvleesklier, in het geval van een verstopping niet bij het vet kan komen om dit af te breken. Het goe de antwoord is volgens mij gal. Meer pro blemen had ik met vragen waarbij je ver banden moest leggen tussen de dingen die je hebt geleerd. Als ik op internet kijk, kan ik aan mijn onzekerheid over gisteren een einde ma ken, maar ik ken mezelf maar al te goed. Ik ga dan piekeren over het waarom van de fouten die ik heb gemaakt. Daarmee maak ik mezelf helemaal gek en dat wil ik per se niet. Ik wil rustig blijven. Natuur lijk voel ik wel spanning, maar daarmee kan ik wel overweg. Ik houd mezelf voor dat ook al zou ik het vandaag echt niet goed hebben gedaan, dat ik mijn diplo ma haal. En dat dat het enige is dat telt. Ik was met Nederlands een half uur voor dat ik het moest inleveren klaar. Ik heb die tijd gebruikt om sommige delen op nieuw te schrijven. Je mag met typex cor rigeren maar dat vind ik slordig" Hieraan kun je zien dat ik er nog steeds in slaag om rustig te blijven. Tussen Ne derlands en biologie in ben ik naar het dorp gegaan om een cadeau voor mijn moeder te kopen, die vandaag jarig is. Het feest wordt gewoon vanavond ge vierd en uiteraard blijf ik dan ook op. Ik heb al eerder geprobeerd om wat vroe ger naar bed te gaan maar dan lig ik als maar wakker. Mijn lichaam rust dan mis schien wel uit, maar mijn geest juist niet. Ik lig dan aan van alles te denken, ook aan de examens, ja.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13