'Missionarissen moeten economie humaan houdei God op het Web Geloof Samenleving DINSDAG 23 MEI 2000 VANDAAG 23 Vandaag 40 jaar gelden, op 23 mei I960, zond de Cubaanse aartsbisschop in Santiago mgr. E. Perez Servantes een herderlijk schrijven rond, waarin hij de rooms-katholieke gemeenschap in Cuba waarschuwde voor het 'zichtbaar afglijden van de regering naar het communisme'. Hij riep priesters op niet met hetr communistische regiem samen te werken. In 1961 werd in Cuba het godsdienstonderwijs afgeschaft. En in 1965 richtte Fidel Castro een nieuwe communistische partij (PCC) op. Pas gedurende het afgelopen decennium werd de godsdienstvrijheid hersteld. Sinds het bezoek van paus Johannes Paulus II aan Cuba zijn de ook de betrek kingen met het Vaticaan verbeterd. Op 23 mei 1764 stierf de heilige Johannes Baptist de Rossi, een Italiaans priester die in Rome onder de armen, zieken en gevangenen werkte. Hij stichtte een tehuis voor dakloze vrouwen. Nederlandse theologen gewild kampen Boeken van vijf Nederlandse theologen komen in ver taling bij buitenlandse uitgeverijen uit. De theologische boe kenmarkt wordt volgens uitgeverij Kok in Kampen steeds inter- nationaler. Niet alleen bestsellerauteurs als Ter Linden en Kui- tert hebben succes in het buitenland. Bij de Amerikaanse uitge ver Eerdmans is een Engelse vertaling verschenen van kardinaal Simonis' boek over het Onze Vader, Op de adem van het leven. Eerdmans geeft ook vertalingen uit van Jezus Kurios van de Leidse theoloog Van de Beek en van Praktische theologie van VU-hoogleraar Heitink. Kok heeft het boek De Koran verstaan van VU-islamoloog Wessels bij het Britse SCM Press onderge bracht. Indonesië en de Verenigde Staten kunnen kennismaken met vertalingen van Christus op aarde van de vrijgemaakt-gere- formeerde nieuwtestamenticus Van Bruggen. Edith Stein kerkleraar rome» Het Vaticaan onderzoekt de mogelijkheid om de tot het rooms-katholicisme bekeerde jodin Edith Stein tot kerkleraar te verheffen. Dat heeft rector A. Lobato van de theologische facul teit van Lugano in Zwitserland bekendgemaakt tijdens een con gres in Rome over feminisme. Volgens Lobato is paus Johannes Paulus II er voorstander van om de titel aan de Duitse filosofe en non te geven. Stein zou na Catharina van Siëna (14de eeuw), Thérèse van Avila (16de eeuw) en Thérèse van Lisieux (19de eeuw) de vierde vrouw zijn die deze eer te beurt valt. De Rooms-Katholieke Kerk beschouwt een kerkleraar als een be langrijke getuige voor de kerkelijke overlevering. Tot ongenoe gen van veel joden werd Stein in oktober 1998 heilig verklaard. Joodse leiders spraken van een belediging en een openlijke klap in het gezicht van de joodse gemeenschap. Vrij-beheergemeenten in hoger beroep doornspuk Ongeveer veertig hervormde gemeenten die het 'vrij beheer' van hun kerkvoogdij niet willen opgeven, gaan in hoger beroep. Dat heeft woordvoerder M. Muis te Doornspijk (Gld) gezegd. Vorige maand stelde de rechtbank in Den Haag 44 gemeenten in het ongelijk. Die eisten dat de uitspraak van de landelijke geschillencommissie van de Nederlandse Hervormde Kerk, dat zij ten onrechte aan het vrij beheer vasthouden, niet- verbindend zou worden verklaard. De rechtbank wees die eis af. Inmiddels hebben twee gemeenten (Lienden en Putten) inge bonden, omdat zij geen nieuwe predikant kunnen beroepen. Dat is alleen toegestaan als het college van kerkvoogdijen vol gens de kerkorde is samengesteld. Kerken steunen Vluchtelingenwerk alkemade De diaconieën van de Gereformeerde Kerk en de Hervormde Gemeente van Oude en Nieuwe Wetering gaan de stichting Vluchtelingenwerk Alkemade helpen bij het werven van vrijwilligers. De kerken, die al op veel terreinen samenwer ken, zijn van mening dat 'praktische hulp aan vluchtelingen no dig is voor een snelle inburgering'. „De kerken doen dat vanuit hun diaconale taak. Van oudsher de manier van de kerken om ook buiten hun eigen kerkgemeenschap om te zien naar men sen die hulp nodig hebben." Wie zich als vrijwilliger voor Vluchtelingenwerk wil opgeven kan dat doen bij Marianne van der Beek (071-3319555). BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Lelystad, kandidaat G,C. Bergshoeff uit Vianen. Aangenomen: naar Ameide-Tien- hoven, H.L. Versluis uit Kamper- GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Amersfoort, voor godsdienstonderwijs aan Christe lijk college 'Amersteyn', ds. A.C. Poley, die dit beroep heeft aan genomen. Op zondag 21 mei 2000 werd hij bevestigd in de Opstandingskerk te Amersfoort door ds. J. v.d.Linden. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Dokkum, J.J. Lof uit Onstwedde. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Houten, J.S. van der Net uit Apeldoorn. Bisschop Muskens opent actieweek WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Dinsdag wisselend bewolkt en kans op een regen- of onweers bui. Woensdag van het zuidwes ten wisselvallig met een toene mende kans op wolken en regen en vooral aan de kust veel wind. Maxima omstreeks 14 graden. Zweden: Geregeld zon en vrijwel overal droog. Woensdag vanuit het zuidwesten meer bewolking en enkele buien. Middagtempera- tuur van een graad of 12 in het noorden tot 18 in het zuiden. Finland: Zonnige perioden en in het zui den soms een bui. Maxima tus sen 15 en 20 graden. Denemarken: Af en toe zon, maar vooral woensdag ook regen. Maxima rond 16 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Dinsdag onstuimig en perioden met regen. Woensdag geregeld zon en nog een enkele bui. Maxi ma uiteenlopend van 11 graden in het noorden tot 18 in het zui den. België en Luxemburg: Dinsdag geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Woens dag vanuit het westen af en toe regen. Middagtemperatuur onge veer 18 graden, bij wat meer zon 21. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden en alleen langs de westkust kans op regen. Maxi ma oplopend tot ongeveer 24 graden, in het westen in de re gen 16. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en vrij wel overal droog. In het Rhne-dal kan dinsdag de Mistral nog waai en, verder rustig weer. Maxima 20 tot 26 graden. Spanje: Vrij zonnig, maar in het zuiden ook een aantal stevige regen- of onweersbuien. Middagtempera tuur uiteenlopend van een graad of 18 langs de Golf van Biskaje tot 28 in het binnenland. Portugal: Vrij zonnig en in het zuidoosten een kleine kans op een bui. Maxima tussen 21 en 27 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flink wat zon, maar vooral woensdag ook kans op onweer. Maxima ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: vrij zonnig en mogelijk een (onweers)bui. Maxima tus sen 20 en 25 graden. Tunesië: Zonnige perioden en vooral woensdag ook enkele regen- of onweersbuien. Maxima aan zee rond 30 graden, landinwaarts te gen de 40. Madeira: Afwisselend zon en wolken en misschien een bui. Maxima rond 20 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en kans op een bui. Maxima rond 25 graden. Duitsland: Dinsdag geleidelijk overal droog en flinke zonnige perioden. Ook woensdag lenteweer. Maxima va- rirend van 18 graden in de Duit se Bocht tot 24 in het zuiden en oosten. Oostenrijk: Zonnige perioden nagenoeg over al droog. Middagtemperatuur op lopend tot 24 graden op woens dag. Zwitserland: Flinke zonnige perioden en WOENSDAG 24 MEI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.34 Zon onder 21.39 Maan op 01.54 Maan onderl0.35 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.10 20.24 07.43 19.57 Laag 04.06 16.15 03.47 15.56 Weerrapporfen 230508 uur: Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta onbewolkt z 2 licht bew. ver. 1 licht bew. w3 licht bew n 2 hagelbui no 2 onbewolkt w 1 zwaar bew. ver, 1 onbewolkt w.s. 0 licht bew. nw 3 onbewolkt no 1 eg® bewolkt onweer V warmtefront lïQ? regen sneeuw 1 koufront opklaringen hagel L. lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal Split Stockholm Warschau Wenen Bangkok Casablanca Johannesburg half bew. half bew. onbewolkt licht bew. 15 6 7.0 23 18 0.0 25 16 0.0 25 10 0.0 19 12 17.0 12 7 1.0 23 9 0.6 24 15 2.9 24 12 0.0 28 19 0.0 22 12 0.0 11 8 0.0 20 15 0.0 16 8 0.0 16 10 3.6 14 8 0.0 - 14 0.0 25 15 0.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00.uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 i 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEN1 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ver half bew. half bew onbewolkt droog. Maxima tussen 23 en 27 graden. Tsjechië en Slowakije: Dinsdag eerst enkefe wolkenvel den en nog wat regen of motre gen. Geleidelijk droog en meer zon. Woensdag zonnige perioden en warmer. Maxima woensdag 23 graden. Hongarije: Geregeld zon, maar vooral dins dag ook kans op een bui. Mid dagtemperatuur woensdag om streeks 24 graden. Italië: Vrij zonnig, maar lokaal wel kans op een warmteonweder. Middag temperatuur ongeveer 25 gra- rer. 2 17 7 0 den. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig, maar woensdag later op de dag op Sardini kans op een onweersbui. Maxima rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig, maar wel kans op een lokale bui. Maxima om streeks 25 graden, maandag in het binnenland plaatselijk nog New Orleans onbewolkt Vancouver half bew. 32 25 29.0 20 13 0.0 22 17 0.0 29 21 0.5 13 12 3.1 27 15 0.0 25 19 6.0 W.F REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden rond 30. Malta: Veel zon bij maxima van onge veer 27 graden. Woensdag later op de dag misschien een on weersbui. Turkije en Cyprus: Flink wat zon en kans op een bui. Middagtemperatuur op veel plaatsen tussen 23 en 28 gra den. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSEfl ;en. Voor mensen die moeilijk lezen, sle jj. v hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samei - van het regionale nieuws uit het Li ?Ste: Dagblad op geluidscassette beschilïan I informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur,! Auteursrechten voorbehoud >ewc Dagbladuitgeverij Damial !6gd. irka ipp. lelijl aar N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd )n„ feestdagen). - Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. was lera 'erzc echt Qan< en a ot st Missionarissen kunnen een po sitieve bijdrage leveren aan de globalisering van de economie. Ze moeten de economische systemen humaan houden, door op te komen voor mensen die de dupe worden van de mo derniseringen. Dat zei bisschop Muskens van Breda gisteren bij het startsein voor de dertigste Week voor de Nederlandse Mis sionaris, die van 4 tot 11 juni plaatsvindt. Volgens Muskens, voorzitter van de actieweek, hoeven missionarissen zich niet te verzetten tegen de globalise ring van de economie. Wel kun nen ze een bemiddelende rol spelen om harmonie tussen landen en godsdiensten te brengen, zei hij. Muskens wees erop dat mis sionarissen door de jaren heen studies hebben gemaakt van de culturen en talen waarin ze werken. Deze 'grote pioniers' in het proces van globalisering hebben daarmee instrumenten aangeboden om de verscheide ne werelden met elkaar in ver band te brengen en de botsing van culturen tegen te gaan, al dus de bisschop. Hij zei blij te zijn met de re cente protesten tegen het Inter nationaal Monetair Fonds en de Wereldbank in de Verenigde Staten. „Het kapitalisme moet overal een eigen gezicht krij gen", zei Muskens. Maar dat mag volgens hem niet op een agressieve manier gebeuren. Missionarissen moeten zich te gen die hardheid keren en uit leggen dat het christendom een boodschap van vrede is. Het Centraal Missie Commis sariaat (CMC), dat de actieweek verzorgt, ondersteunt 2100 Ne derlandse missionarissen, on der wie tweehonderd leken, die in de Derde Wereld werken. Dertig jaar geleden waren dat er nog zo'n 7000, zei directeur J. Naron. Volgens hem zijn er nog voldoende mensen die uitge zonden willen worden. Wel er kende hij dat er vergrijzing on der missionarissen optreedt. In de toekomst zal het CMC steeds minder paters en priesters en steeds meer leken uitzenden, zei Naron. De Week voor de Nederland se Missionaris brengt jaarlijks ongeveer 3 miljoen gulden op. Daarmee betaalt het CMC on der meer de kosten voor verlof van de missionarissen en pre mies voor sociale verzekerin gen. Het thema van de actieweek is Pelgrims van onze tijd. Mus kens overhandigde het gelijkna mige boek met zeven interviews met missionarissen aan staats secretaris Hoogervorst van So ciale Zaken. Die zei veel be wondering te hebben voor de 'dappere mensen die dit moei lijke werk doen'. Hoogervorst bepaalde vorig jaar dat Neder landse missionarissen in het buitenland niet op hun uitke ring worden gekort, zoals aan vankelijk de bedoeling was. Bisschop Muskens gaf gisteren het startsein voor de Week van de Missionaris. Meewarige blikken. Niet geloofd worden. Het zijn de vervelende kanten van het profeetschap. Bewijzen moeten er op tafel komen, anders heb je geen poot om op te staan. Moderne apostelen en zieners doen er daarom goed aan een videocamera bij zich te dragen. Zoals de Amerikaan M.C. - die zijn echte naam onbekend houdt. MC was zijn vrouw en kinderen aan het filmen, en zichzelf terwijl hij een gospelliedje speel de op zijn gitaar - en toen gebeurde het. De anonieme Amerikaan uit Florida hoorde de stem van Christus, die hem opdroeg: „Neem de camcorder mee naar de St John's River waar je in Mijn naam gedoopt werd. Zet de zonsopgang op video en vertel iedereen in je familie en al je New Yorkse vrienden dat ik zal komen." Dus daar stond hij, om 5 uur 's ochtends, aan de oever. Het resultaat kan de wereld nu bekijken op www.lastdayapostle.com. „Ik zag de kleuren van de regenboog, en kleuren die ik nog niet eerder gezien heb", verhaalt hij. „Een gloeiende buis van licht steeg op uit een raam in de hemel. Ik voelde dat deze buis het Verbond symboliseerde tussen God en mens." De amateurfilmer aanschouwde vervolgens hoe een spel van lichtstralen de botten van een reusachtige rechterarm vormden. Dat kon kloppen, want Jezus was de rechterarm- van God op aarde. MC keek toe hoe een verblindend licht aan de einder verscheen. Het morgen licht op de wolkenslierten etste tenslotte een helderwitte duif aan de ochtendhemel. Het schouwspel had in totaal ruim een half uur geduurd. „Jezus stond aan de rand van de aarde en niemand anders zag het. Deze video-opna me belichaamt Gods meest overweldigende visuele boodschap aan de mensheid," meent MC, die zichzelf behalve met zijn ini tialen ook met de titel 'Apostel van de Laat ste Dag' aanduidt. Hij twijfelt er niet aan dat binnenkort televisiestations wereldwijd het 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het internet. Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerke lijke organisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Deze afleve ring: een openbaring op video vastgelegd. http://www.Iastdayapostle.com fragment zullen uitzenden. Internetbezoe kers kunnen tot dat moment alvast van een preview genieten. Wie zes megabytes wil wachten kan een clipje downloaden. Wie een langzame verbinding heeft, of minder geduld, kan volstaan met het bekijken van een aantal beelden. Het filmpje bestaat uit 57 seconden met wat bibberige beelden van een zonsopgang. Eigenlijk is er niet veel op te zien wat niet elke ochtend te zien is bij een wolkenloze zonsopgang. Ook de arm van God stelt een beetje teleur. Met wat goe de wil is de witte duif wel te herkennen, met zelfs nog een twijgje in zijn snavel. Leuk SILVAN SCHOONHOVEN spelletje was dat altijd vroeger, vormen kennen in de wolken. MC zal niet de eerste zijn die een alledaa ven verschijnsel verwart met de beeltenis van Heiland. Pijnlijke voorbeelden daarvan te vinden op http://metalab.unc.edu/ pub/electronic-publications/stay-free/5/ jesus.htm Daar lees je bijvoorbeeld over gekruisigde Christus die in 1981 onaanj 'kondigd op een garagedeur in Califon aan verscheen. Binnen één weekend verdrong dek 8000 nieuwgierigen zich om er een van op te vangen. Later bleek het te gaam een optische illusie, de weerspiegeling twee straatlantaarns die samenviel met schaduw van een struik. In 1987 raakte i bowlingbaan in Chicago in rep en roer een van de bowlers een metershoge Jezus de schoorsteen ontdekte. De afbeelding uit het roestende metaal ontstaan. In Manhattan trok in 1993 een verschijn de aandacht van 3000 mensen. Die moesi in de rij staan om een Christuskop te nen bezichtigen die vier hoog op een badl merraam was verschenen. Bevroren wa! druppels en vuil in de dubbele beglaai luidde het oordeel van de plaatselijke pri ter, die beval de ruit schoon te makel maar dat werd door sommige van de om\ nenden als heiligschennis gezien. De Chicago Tribune verhaalt in 1991 hoe' gebed van Joyce Simpson werd verhoord had om een goddelijk teken gevraagd ontdekte onmiddellijk daarop een Chris op een billboard van Pizza Hut. Zijn was duidelijk te herkennen in het schadu patroon van spaghettislierten die aan vork hingen. De marketing-director van za Hut ontkende dat het reclamebord borgen betekenissen bevatte. Volgens hadden anderen niet Christus, maar het zicht van Doors-zanger Jim Morrison in spaghetti herkend.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12