eiden Regio Spectaculaire stijging geweld op straat Dierenbescherming heft waarschuwend vingertje St&iSSlliA Fietsenstallingen rond station groter en luxer Nieuwe velden voor Docos, UVS en Trigon Van den Berg en De Lange fractieleiders PvdA en VVD Kat kan niet zomaar weg DAG 23 MEI 2000 huistentamen via internet Vijftien Leidse informaticastudenten doen morgen uis tentamen via internet. Een surveillant van de Leidse uni citeit ziet er vanachter zijn eigen beeldscherm op toe dat ze et spieken. Een camera en een microfoon in elke studenten eer helpen hem daarbij. Het Liacs (Leiden Institute for Ad- ced Computer Sciences) heeft voor dit experiment software ivikkeld, die precies registreert wat de studenten achter hun sonal computer doen. Wie even een bestandje oproept, gaat iailen of begint te surfen op internet wordt meteen gesnapt, onderwerp van het tentamen is heel toepasselijk: e-com- ?rce en e-media. rouw van mobiele telefoon beroofd en» Een 21-jarige vrouw uit Leiden is gistermiddag rond vijf van haar mobiele telefoon beroofd. Zjj liep al telefonerend rde Aloëlaan, tussen Maredijk en Marislaan. Een onbekende an passeerde op de fiets en griste de telefoon uit haar handen. lauw oog na bemiddeling pen* Een 31-jarige Leidenaar heeft gisterochtend vroeg op de eenstraat een blauw oog opgelopen. Hij wilde bemiddelen in n ruzie tussen twee jongens die daar uit een café waren gezet ihun strijd buiten voortzetten. Een van de kemphanen stelde it klaarblijkelijk niet op prijs en sloeg de vredestichter in zijn zicht. Het slachtoffer deed gistermiddag aangifte. ,r, egionale sportdag voor ouderen D ouderencomités van Leiden, Leiderdorp, Voorscho- o, Alkemade en Zoeterwoude houden op zaterdag 17 juni een gionale sportdag voor 50-plussers. De sportdag is van 12.00 116.15 in het sportcomplex van de universiteit aan de Ein- inweg 6 in Leiden. Voor tien gulden per persoon kunnen ou- ren zowel aan binnen- als buitensporten meedoen. Toe- ngskaarten zijn tot 10 juni verkrijgbaar bij de LWO in Leiden, jekhandel Veenerick in Roelofarendsveen, Stichting Pluspunt Leiderdorp, Stichting Via 55PLUS in Voorschoten en Huize nmaus in Zoeterwoude. ietstocht scouting St. Jozef Scouting St. Jozef houdt aanstaande zondag een fiets- my cht in samenwerking met de 75-jarige St. Jozefkerk. De tocht 30 kilometer lang en voert door Leiden, Zoeterwoude, Ha- tsvvoude, Koudekerk en weer terug. Het vertrek is tussen 130 en 14.00 uur vanuit de Alexanderstraat, een zijstraat van iHerensingel. De deelname is gratis. Het geweld op straat in de politieregio Hollands Midden is in 1999 spectaculair gestegen ten opzichte van het jaar daarvoor. In 1999 vonden er 2508 incidenten plaats, ter wijl dat er in 1998 nog 2088 waren. Een stijging van ruim 20 procent. een jaar daarvoor. Dat blijkt uit het jaarverslag 1999 van Hol lands Midden. Onder geweld op straat ver staat de politie uitgaans- en ho- recageweld, geweld in het ver keer en andere vormen van (zinloos) geweld. Ondanks deze forse stijging is de politie niet ERIC-JAN BERENDSEN Het aantal gevallen van bedrei ging steeg het afgelopen jaar van 1699 naar 1974. Een ver meerdering van 16 procent. Daarnaast vonden er in 1999 60 roofovervallen plaats tegen 54 pessimistisch. Er is namelijk een stijgende bereidheid om aangifte te doen. Daardoor worden meer verdachten gear resteerd en meer zaken opge lost. Dat laatste geldt overigens niet voor bedreigingen. Hoewel ook hier het aantal aangiften toenam, daalde tegelijkertijd het percentage opgeloste zaken van 60,5 procent in 1998 naar 48,7 procent in 1999. Het aantal gevallen van straatroof nam af van 341' in 1998 tot 322 één jaar daarna. Verheugend vindt Hollands Midden de stevige daling van het aantal woninginbraken. Kwamen er in 1998 nog 4128 meldingen binnen, over 1999 was dat aantal met 7,5 procent gedaald tot 3780. Vergeleken met 1995 is het aantal inbraken per jaar met zo'n 1000 gedaald. Het percen tage opgeloste zaken ligt de af gelopen twee jaar rond de 10 procent. Hollands Midden stelt dat jongeren, als het gaat om veilig heid op straat, naar verhouding vaak tot de slachtoffers beho- R fes®' Digitaal eerbetoon aan een gevallen wethouder is niet eerlijk. Het roem- is einde van het wethouder- hap van Tjeerd van Rij gaat paard met zo veel negatieve rhalen, dat 's mans grote rdiensten voor de stad in de rgetelheid dreigen te raken, ormalig afdelingsvoorzitter Toan Hok heeft daarom initiatief genomen voor i elektronisch eerbetoon i de gevallen onderkoning. [I i http://go.to/tjeerdvanrij.nl i :pt hij iedereen die 'iets aar- i ;s' te melden heeft over Van I dit op te schrijven. Alle fo- i en steunbetuigingen wor- i vervolgens toegevoegd ide internetsite. )p dit moment telt de site chts één lovende reactie, en wel die van de initiatiefnemer. Verder valt er precies één por tretje van Van Rij te bewonde ren, geplaatst tegen een ach tergrond met ijsberen, goril la's en huilende wolven. In zijn reactie schrijft Hok dat hij Van Rij zal herinneren als de wethouder die op zon dag een rondje door de stad fietste om de dag daarna zijn ambtenaren aan te spreken op wat hij her en der had aange troffen. Overigens valt hij in zijn enthousiasme de ex-wet houder af, wanneer hij de strekking van de 'negatieve verhalen' kort samenvat. Een van die verhalen gaat volgens hem over een fictief Mi- complot tegen de PvdA'er. Van Rij is tot nu toe de enige voor wie het complot juist met fictief is. Volgens de meest recente gegevens zijn er bij het station stallingsplaatsen voor 10.200 fietsen nodig. FOTO HENK BOUWMAN Het stallen van een fiets bij station Leiden Centraal moet in de nabije toekomst een stuk gemakkelijker worden. In de grote be waakte fietsenstalling aan de achterkant van het station wordt het aantal plaatsen drastisch verlaagd, waardoor de fietsen minder dicht op elkaar komen te staan. Aan de voorkant van het station kan nog dit jaar worden begonnen met de bouw van een onbewaakte, halfverdiepte stalling voor 1870 fietsen. Op de wat langere termijn moet ook aan de kant van het LUMC een soortgelijke maar kleinere stalling verschij- De gemeente Leiden, de NS en Railinfra- beheer zijn samen druk bezig om de be hoefte aan fietsenstallingen rond het sta tion in kaart te brengen. Volgens de meest recente gegevens zijn er bij het station stal lingsplaatsen voor 10.200 fietsen nodig. De huidige capaciteit komt behoorlijk in de buurt van dat aantal, maar is onevenwich tig verdeeld tussen bewaakte en onbewaak te plekken. Terwijl er een overcapaciteit is aan bewaakte plaatsen, is er een duidelijk tekort aan gratis stallingsmogelijkheden. Railinfrabeheer heeft van het ministerie van verkeer en waterstaat veel geld gekre gen om landelijk de fietsenstallingen bij stations op een hoger niveau te brengen. Het Leidse station staat daarbij hoog op de prioriteitenlijst. Voor het toekomstig be heer van de (bewaakte én onbewaakte) fiet senstallingen wordt mogelijk een 'fietspar- keerbedrijf in het leven geroepen. Het busstation bij Leiden Centraal nadert inmiddels zijn definitieve afronding en kan volgende maand - ruim twee jaar later dan oorspronkelijk was voorzien - feestelijk worden geopend. „Het busstation werkt al een hele tijd goed", vertelt P. Prudhomme van Reine, die bij de gemeente verantwoor delijk is voor het Leiden Centraal Project. „Het enige wat nog moet worden afgerond is de wachtruimte voor busreizigers. We wachten daar nog op een paar glasplaten die uit Frankrijk moeten komen, dan is de hele boel klaar." Nederlandse Vereniging tot scherming van Dieren afde- Leiden en omstreken waar- juwt tegen bepaalde adver- ties in het blad Via Via. De ïnbescherming zegt de ;e tijd geregeld klachten te Igen over dieren die via de iVia bij dierenbezitters te- htkomen. In die adverten- worden dieren aangeboden thuisbezorgd als ;nsen tot 'aanschaf willen rgaan. Het blijkt vaak te in om ernstig zieke dieren of 3dtl ten met een aangeboren af- s king, zo waarschuwt de Die- Ids ibescherming. De organisa- raadt dan ook af om dieren advertenties in Via Via of ttgelijke media te kopen. Igens een woordvoerder van Via in Amsterdam gaat het d juist zeer zorgvuldig om advertenties. „Maar met tussen de 60.000 en 100.000 gratis adverteerders per week in al onze edities glipt er na tuurlijk wel eens iets doorheen. Als er in de kleine advertenties van De Telegraaf een auto wordt aangeboden met gladde banden is dat de schuld van die krant toch ook niet?" „Mensen moeten altijd kritisch blijven", vervolgt de Via Via- medewerker. „Ook als zij iets kopen via een advertentie. Als er regelmatig klachten bij ons binnenkomen, trekken we de advertentie in. Zo mogen er bij ons in de brommerrubriek bij voorbeeld geen advertenties met 06-nummers meer worden geplaatst. Door de vele brom merdiefstallen was de politie hier kind aan huis." Overigens was Via Via niet op de hoogte van de waarschu wing van de Dierenbescher- Koop een hond via asiel of fokker, adviseert de Dierenbescherming. Oe Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad, Onder redactie v; ming. „Jammer", vindt de woordvoerder. „Wij staan na melijk altijd open voor sugges ties en deinzen er niet voor te rug mensen die in advertenties in onze bladen zieke dieren aanbieden, te weren." Toch houdt de Dierenbescher ming voet bij stuk. Er zijn bete re manieren om aan een leuk huisdier te komen, volgens de organisatie. De bekendste ma nier is via het asiel waar veel dieren op een baas of bazin wachten. Een andere mogelijk heid is een rasvereniging. Deze clubs beschikken over gege vens van betrouwbare fokkers en zijn gemakkelijk op internet te vinden. Mocht u toch beslui ten een dier uit een advertentie te nemen dan is het noodzake lijk bij de verkoper langs te gaan en de vader en de moeder van het dier te zien, raadt de dierenbescherming aan. Dat zelfde geldt overigens ook voor dieren die u via de fokker koopt. Het is van groot belang veel over een dier te weten te ko men, aldus de Dierenbescher ming. Zo is het belangrijk te achterhalen of het beest in de FOTO TACO VAN DER EB eerste weken van zijn leven veelvuldig contact met mensen heeft gehad, of er erfelijke aan doeningen in de familie voor komen en welke inentingen en ontwormingskuren het dier heeft gehad. Wees op uw hoede bij eige naars die uw gevraag irritant vinden of weinig over het dier kunnen vertellen, adviseert de Dierenbescherming. Naast veel vragen is ook goed kijken van belang. Vuile, dichtgeknepen ogen en een slechte vacht zijn vaak een indicatie voor ziekte. Dierenbescherming (2) Naast de waarschuwing over het aankopen van honden maakt de Dierenbescherming ook bekend dat er vorig jaar 51 klachten in behandeling zijn genomen. Daarvan waren er 23 gegrond. De onderzochte klachten betroffen vooral hon den, katten, schapen, geiten, paarden en pony's. In de mees te gevallen ging het om structu rele verwaarlozing. In eerste in stantie is via bemiddeling ge tracht tot een oplossing te ko men. Als dit geen effect had, werd de hulp van de politie in geroepen. In 1998 waren er 68 klachten waarvan er 44 ge grond waren. De buitendienst van de Dieren bescherming die vooral is be last met het vervoeren van zwerfdieren, heeft in 1999 162 dieren vervoerd. Het ging om 126 kaften, 32 honden, twee konijnen en twee cavia's. Vorig jaar waren er 251 zwervers. De dieren werden naar opvang- adressen vervoerd of als het niet-plaatsbare katten betrof na te zijn gesteriliseerd of gecas treerd, teruggezet. Ondanks de afnemende inte resse voor vrijwilligerswerk, is de Dierenbescherming er toch in geslaagd vijf nieuwe vrijwilli gers aan zich te binden. Toch blijft nieuwe menskracht wel kom. Twee nieuwe begeleiders hebben vorig jaar de jeugd groep nieuw leven ingeblazen met diverse activiteiten zoals bijeenkomsten en uitstapjes. De Dierenbescherming heeft actieve jeugdleden in de leeftijd van 5 tot 16 jaar. ERIC-JAN BERENDSEN ren. Overigens zijn het ook vaak jongeren die tot de daders moe ten worden gerekend bij delic ten die op straat plaats hebben. Daarnaast ziet de politie dat het aandeel van allochtone pro bleemjongeren in de jeugdcri minaliteit aanzienlijk is. Onder het motto 'kennen en gekend worden' helpt de politie bij het zoeken naar JeugdOpvangPlek- ken (JOP's). Gebleken is dat als de jeugd zich ergens min of meer onge stoord kan ophouden, het aan tal overlastmeldingen afneemt. In alle districten is nu een co ordinator jeugd aan de slag. De adoptie van scholen door agen ten breidt zich steeds verder uit. De HALT-procedure wordt in alle districten uitgevoerd, maar het aantal zaken lijkt af te nemen. Enerzijds komt dit volgens de politie door de preventieve wer king maar aan de andere kant zijn de feiten waarvoor jonge ren worden opgepakt steeds zwaarder en daardoor niet meer 'HALT-waardig.' ste niveau kunstgras binnen een paar jaar verplicht is. Trig on krijgt twee kunstgrasvelden. Op sportpark Morskwartier komen in ieder geval twee trai ningsterreinen van kunstgras. In overleg met de verenigingen Docos en w Leiden wordt be paald of zij kiezen voor een WETRA-veld waarop heel vaak gevoetbald kan worden (dui zend uur per jaar) of voor twee gewone velden waar maximaal 600 uur kan worden gespeeld. In de Kikkerpolder krijgt UVS een WETRA-veld, tenzij de ver eniging liever een trainingsveld van kunstgras heeft. Voor uitvoering van de plan nen in de Groene Velden is in totaal vooralsnog drie miljoen gulden beschikbaar. Het groot ste deel van dat bedrag gaat nu op aan de nieuwe sportvelden. B en W stellen voor om de ove rige 400.000 gulden te reserve ren voor de verhuizing van korfbalclub Pernix naar het sportpark van Roodenburg. Die verplaatsing staat hoog op het verlanglijstje, maar heeft nogal ingrijpende consequenties. Daarom broeden burgemeester en wethouders nog op een 'to taalplan', waarbij ook het gehe le complex moet worden verbe terd, en geschikt moet worden voor gebruik door scholen en buurtverenigingen. Recreatief medegebruik noemt het college LEIDEN ROBBERT MINKHORST Voetbalclubs Docos, w Leiden, UVS en korfbalvereniging Spor ting Trigon krijgen nieuwe sportvelden. De verenigingen waar de nood het hoogst is, hoeven niet langer te wachten. Burgemeester en wethouders stellen voor om er 2,6 miljoen gulden aan uit te geven. Onlangs beklaagden sport clubs zich nog bij sportkoepel LSF over de vertraging van de plannen uit de nota de Groene Velden. Verenigingen vreesden dat de aanleg van nieuwe vel den voorlopig niet door zou gaan. Wethouder Pechtold (sport) ontkende dat toen al. De bestuurder verklaarde tevens dat hij nog onderhandelde met bedrijven die de nieuwe velden kunnen aanleggen. Hij wil de klus aan één aannemer gun nen, want dat drukt de kost prijs. Deels is om die reden de vertraging ontstaan. In het voorstel van B en W, waarover de commissie sport zich donderdagavond moet uit spreken, kondigt de gemeente de aanleg van nieuwe speelvel den aan op de sportparken Morskwartier en Kikkerpolder, en bij Trigon. Het gaat om kunstgras- of om zogeheten WETRA-velden, die veel inten siever bespeelbaar zijn. Trigon korfbalt in de hoofdklasse en de verwachting is dat op het hoog- dat. LEIDEN RUUD SEP De fracties van PvdA en WD hebben gisteren geheel volgens verwachting respectievelijk Gerda van den Berg en Leen- dert de Lange gekozen als frac tievoorzitter. De benoemingen lagen min of meer voor de hand, omdat de twee kandida ten tot nu toe de functie van vi- ce-fractievoorzitter vervulden. Van den Berg zit sinds 1994 in de raad en werkt als concern controller bij de provincie Utrecht. De Lange zit pas twee jaar in de raad en is voorlichter bij het Openbaar Ministerie in Den Haag. Zo voor de hand liggend als de benoeming van de fractielei ders is, zo verrassend zijn de namen van de nieuwe vice- fractievoorzitters. De PvdA heeft voor deze functie Liesbeth Hesselink naar voren gescho ven. Hesselink trad twee jaar geleden op nogal ongebruikelij ke wijze toe tot de gemeente raad. Over haar toelating - nor maal een formaliteit - werd door de gemeenteraad ander half uur gedebatteerd. Zij was omstreden omdat zij bij de ver kiezingen nog op de loonlijst stond bij de gemeente. Pas op het allerlaatste moment nam zij ontslag en trad zij in dienst van de schoolbegeleidingsdienst, een instelling die mede door de gemeente wordt bestuurd. De WD-fractie stemde indertijd tegen de toelating van Hesse link tot de gemeenteraad. De nieuwe vice-fractievoor- zitter van de WD is om een an dere reden verrassend. Bij de li beralen wordt Alexander Geert- sema de tweede man, nadat hij eerder al eens vier jaar lang de fractie geleid heeft. Geertsema werd in 1986 met voorkeur stemmen in de raad gekozen en is daarmee één van de langst zittende raadsleden. Hij was fractieleider van 1993 tot 1997. In dat jaar werd hij door zijn fractie aan de kant gezet en ver vangen door Jan-Willem Kra- dolfer. De liberalen hadden de hoop dat ze met de nieuwe fractieleider een 'grotere kans maakten om na de verkiezingen van 1998 tot het college toe te treden. Zoals bekend mislukte dat, waarna Kradolfer al weer snel van het toneel verdween. De PvdA-fractie heeft gisteren ook een besluit genomen over de opvulling van de lege stoel die ontstaat wanneer Tjeerd van Rij de raad verlaat. Zijn plaats in de gemeenteraad wordt ingenomen door Roe land Buijsse. De afgetreden WD-wethouder Berry Vos weet nog niet of hij zijn plek in de gemeenteraad weer zal inne men. Binnen de fractie is afge sproken dat hij ruim de tijd krijgt om daarover een beslis sing te nemen. Directeur Kanis van Kat Vuur werk heeft tijd nodig. De vuurwerkopslag aan de Stads- polderweg kan niet op stel en sprong gesloten worden, 'want dan komen allerlei mensen in de problemen'. „De opslag wordt gebruikt voor vuurwerkverkopers die geen eigen opslag hebben. Die rijden tegen de jaarwisseling dus de hele dag af en aan. Daar moet een oplossing voor komen voordat we hier kun nen sluiten", aldus Kanis. Kanis had gisteren een eer ste gesprek met verantwoor delijk wethouder Pechtold over de gemeentelijke wens de vuurwerkopslag te sluiten. De directeur is het met Leiden eens dat de opslag op termijn dicht moet, maar werkt nog aan een brief waarin hij pre cies de voorwaarden waaron der hij wil vertrekken zal aan geven. De noodzaak om kleine handelaren aan het eind van het jaar te bevoorraden speelt daarbij een belangrijke rol. Pechtold gaf gisteren al aan dat hij zo gauw geen mogelijk heden ziet voor de bouw van een nieuwe vuurwerkopslag binnen de Leidse gemeente grenzen. Sinds de explosie in Enschede voert de overheid een beleid om de opslag en productie uit het stedelijk ge bied te weren.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11