eiden Regio Demonstratie tegen bezoek keizer Japan De vlaggen uit voor gehandicapten en politie Een, twee, drie, tillen en dan samen aan de patat [oodse weeskinderen lerdacht in Leiden Samen aan tafel Leiden heeft geen ruimte voor vuurwerkopslag Kat ANDAG 22 MEI 2000 Bejaarde vrouw van tas beroofd jipen Een 72-jarige vrouw uit Amsterdam is zaterdagmiddag op de Donizettüaan in Zuid-West slachtoffer geworden van een tasjesdief. Zij zat daar op een bankje in het park toen een onge veer 16-jarige jongen voorbij fietste. De knaap greep de tas van de vrouw en ging er vandoor. Het is niet bekend wat er in de tas [at. Autobrand Hoflaan ifiden» Door nog onbekende oorzaak raakte zaterdagnacht een iuto in brand aan de Hoflaan. De eigenaar, een 41-jarige Leide- iaar, verklaarde tegen de politie dat hij al weken niet in de wa- >en had gereden. De brandweer heeft de vlammen gedoofd. Actie voor school in Mali iiDENBasisschool 't Klankbord aan de Antoinette Kleynstraat I i de Stevenshof heeft afgelopen vrijdag bij de actie Kinderen voor kinderen van De Wüde Ganzen, 11.000 gulden bijeenge- iracht. Eenderde van het totale bedrag is bestemd voor een ba- isschool in Banco-Coura in Mali, voor de aanleg van een schooltuin. De Wilde Ganzen, een organisatie die projecten in lerde Wereldlanden steunt, doet daar voor elke gulden nog eens een kwartje bovenop. De rest van het geld is bestemd voor Klankbord zelf. fracties kiezen nieuwe leiders leipen De fracties van PvdA en WD hopen vanavond voorlopig I e laatste plooien glad te strijken die door het vertrek van de wethouders Van Rij en Vos zijn ontstaan. Doordat de twee wet- 1 aiders worden opgevolgd door de fractieleiders van hun par- Itijen moeten de fracties vandaag een nieuwe eerste man of vrouw kiezen. De verwachting is dat de PvdA zal kiezen voor Gerda van den Berg. Bij de WD is Leendert de Lange zo goed als zeker van het ff actievoorzitterschap. - jDENj [ER GROENENDIJK waalf Leidse politieagenten oisingelden op woensdag- vond 17 maart 1943 het joods I eeshuis in Leiden om de daar 1 onende kinderen, in opdracht in de Duitse bezetter, te arres- j ren en naar het station te r lengen. In het weeshuis aan - t Roodenburgerstraat woon- m op dat moment ruim vijftig hderen van joodse komaf. kinderen werden met m taxi naar het station ver- nerd; de meesten liepen zelf, i rijen van drie, door de Bree- traat naar de treinen die hen aar Westerbork zouden bren- m Geen van' de kinderen ram ooit nog terug in Leiden. Gisteravond vond in de looglandse kerk voor de vierde aal de Leidse herdenking van jodenvervolging in de Twee- e Wereldoorlog plaats. De bij- i y inkomst was ditmaal gewijd in de kinderen van het joods fJeeshuis in Leiden, die in 1943 /lerden weggevoerd naar ver nietigingskampen in Oost-Eu- de sprekers bevond llch gisteren R. Levisson, *de Ion van een toenmalig be- iiurslid van het joods wees huis. Hij deed het verhaal van it weeshuis uit de doeken; zo irtelde hij onder meer dat en- le agenten, die de kinderen loesten arresteren, nog pro- ;erden om de kinderen weg te gen. Toen dit niet lukte, zagen - i agenten zich genoodzaakt in taken uit te voeren. Levis son zei dat de agenten volgens hem niet veroordeeld kunnen worden om hun daden, omdat de sfeer waarin dit alles plaats vond niet te herroepen is. „Het is onmogelijk om die sfeer te begrijpen", zei hij. „Alleen zij die de jaren 1940-1945 hebben meegemaakt, kunnen zich nog voorstellen wat mensen aanzet te tot hun daden." Dominee G. den Hertog, die namens de organiserende ker ken van Leiden en omstreken een toespraak hield, sloot aan bij de gedachte dat het gebeur de voor Leidenaars van nu nau welijks voorstelbaar is. „Inleven in dat leed is voor ons onmoge lijk", aldus Den Hertog. „Maar gedenken kunnen wij de weg voering van de kinderen van het joods weeshuis wél. We po gen te peilen wat door hen heengegaan is, toen ze sjokten door de Breestraat, toen ze aan kwamen in Westerbork, toen ze binnen enkele dagen geselec teerd werden voor één van de vernietigingskampen. In het koor van de Hoogland se kerk werden foto's getoond van het weeshuis en van de kin deren die werden weggevoerd. Eén van de kinderen, de in 1943 negentienjarige Sally Montezin- as, kreeg op de avond van de razzia van één van de Leidse agenten te horen: Ga weg, jullie worden allemaal opgepakt! Sal ly rende het weeshuis echter weer in en werd later die avond gearresteerd. Met de. andere wezen werd zij naar Westerbork gebracht, om nooit terug te ke ren. LEIDEN PABLO CABENDA Merijn is een beetje moe. Hij laat hoopjes zand door zijn vin gers glijden en ligt midden in het gat van de speeltuin waar hij samen met zijn team voor vier uur een heel nieuwe tegel vloer moet aanleggen. Maar hij maakt zich geen zorgen. „Dat redden we wel twee keer man. We hebben nog vier uur te gaan en we zijn al over de helft." De rest van het jeugdteam van voetbaclub UVS heeft het werk intussen van hem overgeno men. De jongens hebben 'De Uitdaging' (ondertitel: een strak plan voor jongeren tussen de 14 en 18) aangenomen. Dat houdt in dat het team van UVS samen met een team jongeren van de Zeeheldenbuurt in speeltuin Ons Eiland aan de Kortenaer- straat, alle banken moet verven, een stuk van de speeltuin moet betegelen en een tuinhut in el kaar moet zetten. Op zeven andere locaties in Leiden en één in Oegstgeest zijn overvolle agenda toch nog een gaatje-gevonden om zijn mensen een hart onder de riem te steken. Bij het Stadhuisplein spreekt hij de lopers en begelei ders toe. Daarna gaat de vlam richting Plesmanlaan waar het vuur per auto naar Weesp wordt getransporteerd. Daar neemt de politie Gooi- en Vechtstreek het symbool over. In totaal lopen ongeveer vijftig mensen van het Korps Hol- zijn jongeren bezig hun maat schappelijke steentje bij te dra gen en zo de gemeenschapszin een beetje aan te wakkeren. Om acht uur zaterdagochtend in discotheek In Casa kregen de teams met de slaap nog in de ogen hun Uitdaging uitgereikt. In totaal zo'n 120 tieners, waar van een aantal uit Voorschoten en Oegstgeest, die willen laten zien dat jongeren meer zijn dan zetstukken voor hangplekken. Het project, op touw gezet door de gemeente Leiden, de Leidse Welzijnsorganisatie en politie Hollands Midden, is een buurt - betrokken en ge-update versie van het 'heitje voor een karwei tje'. Maar dan met de nodige inflatiecorrectie, iets als; 'Doe iets terug voor een rug'. Want je kunt er nog duizend gulden mee verdienen ook. En zoals de folder, compleet met passend jargon, vermeldt: 'Duizend gul den is niet verkeerd'. „We doen het voor het geld, en voor de lol," zegt Erik, één van de gele genheidsstratenmakers, en haast zich erbij te vermelden lands Midden mee. Als de fakkel door alle 25 poli tieregio's van Nederland is ge dragen, gaan de Special Olym pics op zaterdag 27 mei in Gro ningen van start. Het evene ment duurt negen dagen en er doen ongeveer tweeduizend al leen verstandelijk gehandicap ten uit 51 landen aan mee. Sporten als atletiek, tafeltennis, voetbal, zeilen, wielrennen, zwemmen en bowling komen dat 300 gulden naar een goed doel moet gaan. „Dat gaat naar Enschede en 700 is voor de club". Het houten tuinhuis is rond één uur al bijna klaar en moet verplaatst worden naar het bes te plekje in de speeltuin. Met een beproefd 'een,..twee...en drie' tillen alle schouders het bouwwerk op en schuiven het stukje bij beetje naar de juiste plaats. En dan saamhorig aan de patat. In de Agaatlaan spuiten de meiden van de streetdance- groep 'Seven's Art' onder bege leiding van een expert hun graf fitikunsten op panelen. Er zijn door de bewonerscommissie drankjes geregeld en het blik met de marsen en milky ways doet regelmatig de ronde. Maar er zijn bijna geen ouders of buurtbewoners aanwezig. Een dame van de bewonerscommi- sie: „Het is een moeilijke wijk hè, multicultureel. We hebben het al zo vaak geprobeerd maar mensen reageren niet. het is niet dat ze elkaar niet kennen, onder meer aan bod. De spor ters worden vergezeld door dui zend begeleiders. Net als de Pa ralympics voor mensen met een lichamelijke handicap wor den de Special Olympics eens in de vier jaar gehouden. Tijdens de Olympische Spelen voor ver standelijk gehandicapten zijn duizenden vrijwilligers, onder wie een groot aantal uit Leiden en omgeving actief in Gronin gen. ze kennen elkaar alleen op een negatieve manier." Ahmed en Jauad (beiden 14, beiden op de fiets) zijn wel komen kijken. Zo van het speelveldje aan komen rijden. Ze wilden meedoen maar ze waren met zijn vieren en dat was niet genoeg voor een team. Buurtwerker Ton van der Haar van het LWO op didacti sche toon: „Weten jullie waar om dit nou georganiseerd is?" „Omdat je er geld mee kunt winnen?" „Nee, om jongeren de gelegenheid te geven om iets positiefs te doen. Omdat ze al- Zijlwijkschool (2) Het eerste telefoontje kwam diezelfde donderdagmiddag nog. Of de heren van de Blauwe Steen wel helemaal goed bij zinnen zijn, werd er gevraagd. Hoe wij ook maar durfden te suggereren dat de bewoners van de Zwanenzijde, Eiberoord, Zonnewende en de 'Paden' in de Merenwijk wel een lesje in 'milieu' kunnen gebruiken. Wij hadden vorige week woens dag met eigen ogen gezien dat de kinderen van de Zijlwijk- school tijdens een opruim- en veegactie in het kader van een milieules, oud tapijt, tuinstoe len en fietswrakken uit de bos jes in de buurt van de huizen haalden. Om over het papier maar te zwijgen. Het school plein was een stuk schoner. De omwonenden zélf konden wel een stukje heropvoeding ge bruiken, schreven we. Dat hebben we geweten. Het heeft ons niet bepaald populair gemaakt in dat buurtje. Want de waarheid is volgens de be woners rond de school dat er bij hun op de grasveldjes en in de perkjes en bosschages regel matig vuil wordt gedumpt. Af- valtoeristen die elders in de wijk wonen, slaan toe als het donker is en storten hun troep in de buurt van de Zijlwijk- school en de woonhuizen. Of we dat maar even willen mel den. Bij deze! tijd negatief in het nieuws ko men." Als alle panelen klaar zijn wordt het graffitikamp opge broken en maken de street- dancers zich klaar voor de fina le in In Casa. De dames van de bewonerscommisie ruimen de rest op in harmonie met de jon gens van het speelveldje. Als één van de commissieleden zich verheugd laat ontvallen dat er niet één spuitbus is gestolen, is dat tegen het zere etnische been. Eén van de jochies is be ledigd en smijt met woorden als vooroordelen en vernedering. De Stichting Japanse Ereschul den wil dat de Japanse overheid 20.000 Amerikaanse dollar per slachtoffer betaalt als morele schadeloosstelling aan alle mensen die hebben geleden onder de Japanse bezetting in Indonesië. Een bedrag dat Ja pan al betaalde aan de Verenig de Staten. Na het protest op de Beestenmarkt begeven de de monstranten zich naar de Bois- otkade om in het gemeentear chief de expositie 'Nederlands Indië in de Tweede Wereldoor log' te bezichtigen. In eerst instantie wilde de JES (Stichting Japanse Ereschulden) de demonstratie houden op het Rapenburg maar omdat die straat is afgesloten voor het be zoek van keizer Akihito moest de stichting uitwijken naar de Beestenmarkt. Volgens Bill Thomson, vice voorzitter van de Stichting 'Herdenking 15 augustus 1945' is de demonstratie min of meer De kans dat Leiden behulp zaam kan zijn bij het vinden van een nieuwe plek voor Kat Vuurwerk is erg klein. Binnen de gemeentegrenzen is geen open gebied waar veilig grote hoeveelheden vuurwerk kun nen worden opgeslagen, zodat nieuwbouw van Kat 'hoogst waarschijnlijk niet op Leids grondgebied kan plaatsvinden'. Wethouder Pechtold heeft dat vanmorgen meegedeeld aan di recteur Kanis van Beko Indu strie- en Handelsonderneming, het bedrijf dat sinds enkele ja ren eigenaar is van Kat Vuur werk. Het gesprek over de toekomst van de vuurwerkopslag is vol- DUIVENBERICHTEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Peronne over een af stand van 270 km. P.V. Blauwkras P. Landesbergen 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9; R. v.d. Geen 2, 10. P.V. Leiderdorp Comb. J. Koolmoes 1, M. Reijer- se 2; W. Tolboom en zn. 3, 10; D. van Seggelen 4, 5, 6, 9; comb. De daihe van de bewonerscom missie is verbaasd, zegt dat ze het alleen als compliment had bedoeld en als het Nederlandse jongetjes betrof, had ze het ook gezegd. De buurtwerker moet komen bemiddelen. En na veel verwijten en onbegrip splitsen de kemphanen zich in twee kampen, gescheiden door de rode grens van het fietspad. De meisjes fietsen naar In Casa om het succes van de Uitdaging te vieren. Alle opdrachten zijn ruim binnen de tijd gehaald. En de buurtbewoners gaan ieder weer hun eigen weg. georganiseerd uit voorzorg. „Ik heb veel contact met Indische Nederlanders hier in Leiden en ik weet dat er nogal wat zijn die nog steeds problemen hebben met de Japanse overheid. On danks de excuses van Akihito worden door dit bezoek nogal wat wonden opengereten. Om ervoor te zorgen dat er geen ex cessen plaatsvinden van men sen die op eigen houtje gaan demonstreren hebben de voor zitter van de JES en ik besloten om met burgemeester Postma te praten en te kijken of we een protest niet in goede banen kunnen leiden. En dat viel in goede aarde. Wat we in geen geval willen, is dat mensen met rotte eieren gaan gooien. Dat zou voor ons alleen contrapro ductief werken. Dit moet een waardige vreedzame demon stratie worden." Ook in. Amsterdam, Rotter dam en Den Haag zullen de ko mende dagen demonstraties te gen het Japanse staatsbezoek plaatsvinden. gens Pechtold in goede sfeer verlopen. Beide partijen zijn het erover eens dat de opslag van vuurwerk aan de Stadspolder- weg moet worden beëindigd. Over de termijn waarop dat moet gebeuren is vanochtend nog niet gesproken. Wel heeft Pechtold laten we ten dat hij weinig kan beteke nen als het gaat om de her plaatsing van het bedrijf. „Daarmee schuiven we de hete aardappel niet door naar ande ren. We hebben gewoon goed naar minister Pronk geluisterd die duidelijk aangeeft dat de opslag en productie van vuur werk in stedelijk gebied onge wenst is. Overigens heeft het bedrijf ook locaties elders in het land", aldus de wethouder. J. Hartevelt 7, 8. P.V. Het Oosten W. Kop 1, 3, 5, 6, 10; N. de Groot en zn. 2, 7, 8; P. Mooten 4, 9. P.V. De Vriendenclub F. v.d. Nieuwendijk en zn. 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10; R. v.d. Nieu wendijk en zn. 5. leiden Gasten uit ontwikkelingslanden scho- den voor het eigen maal betalen en 25 gulden Leidse Wereldwinkel organiseerde voor de ven afgelopen zaterdag gezamenlijk aan tafel op het 'Terras van de Eerlijke Handel'. Ze kre gen de lunch aangeboden door de Wereld winkel Leiden en notabele inwoners van 'Lei den vluchtelingenstad'. Die moesten 25 gul voor dat van de gast. Een gedeelte van het tweede achtereenvolgende maal samen met geld wordt besteed aan ontwikkelingswerk in de Wereldwinkel Service Consult het pro- Mozambique. De lunch maakte deel uit van ject dat de handelsbarrières van de World een markt op de Hooglandse Kerkgracht ge- Trade Organsiation ter discussie stelt, richt op het thema 'Hoe vrij is de handel?'. De foto hielco kuipers et olympisch vuur is onlangs itstoken in Griekenland om ivele omzwervingen uitein- ijk in het Australische Syd- yaan te komen. In Leiden ibben we zo onze eigen vari- ten op de fakkel. Vorige week is het vuur van de Jeugd ytnpische Dagen voor gehan- rapten in onze stad en omge- ig. Vanaf morgen gaat dat enement op sportpark Var- noord in Rotterdam van start, 'n tweede variant van het ympisch vuur komt overmor- inin Leiden aan. De vlammen behoren aan de Special ympics^een groot internatio- al sportevenement voor estelijk gehandicapten, pas- ren an de stadsgrenzen. Het evenement wordt officieel er kend door liet Internationaal Olympisch Comité. Woensdagochtend om 8.30 uur neemt de politie Hollands Mid den het vuur van haar collega's uit Haaglanden over bij het Panbos op de grens van Wasse naar en Katwijk. Vervolgens lo pen de agenten via Katwijk, Noordwijk en Rijnsburg naar Leiden. De route is: Bio Scien- cepark, Plesmanlaan, Stations plein, Stationsweg, Steenstraat, Kort Rapenburg en Breestraat. De politie zou het erg leuk vin den als mensen langs de hele route de vlag willen uitsteken. Rond 10.45 uur denkt de groep bij het Stadhuis aan te komen. Korpschef Ries Straver heeft in Eerder deze maand werd in het Griekse Olympia de fakkel met het 'echte' olympisch vuur aangestoken. In Leiden en omgeving worden de vlammen die behoren aan de Special Olympics, een groot internationaal sportevenement voor geestelijk gehandicapten, woensdag rondgedragen. foto ap Betaal je schulden Onder de titel 'Betaal je schulden' organiseert de Leidse Stichting 'Herdenking 15 augustus 1945' samen met de Stichting Japanse Ereschulden een demonstratie tegen het staatsbezoek van de Japanse keizer. Zeker honderd Leidenaars maken donderdagochtend op de Beesten markt hun protest kenbaar in T-shirts met op de voor kant 'Pay your debts' en op de achterkant dezelfde tekst in Japanse karakters.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9