KLM: Geen overleg over fusie met British Airways OPEC levert meer olie bij aanhoudende hoge prijs Alleen spinnenweb sterker dan supervezel Supermarkt via internet in slag met afhaalcentra Economie ;enslag voor BMW [verkoop Land Rover |sys Nederland naar |w pand Schiphol-Rijk Motorbranche viert groei Britse krant voorspelt snelle samenwerking De KLM staat niet op het punt te worden opgeslokt door British Airways (BA), zoals de Britse zondagskrant The Observer gisteren beweerde. Volgens de nationale lucht vaartmaatschappij is er zelfs geen sprake van gesprekken met de Britse gigant, die in verband met tegenvallende cijfers snel zaken zou willen doen met een Europese partner. amstelveen patrick van den hurk BA maakt morgen naar ver wachting een verlies yan ruim een miljard gulden bekend over het boekjaar 1999-2000. Ook de KLM heeft het niet best gedaan het afgelopen jaar. Het vorige week door president-directeur Van Wijk bekendgemaakte net toresultaat over afgelopen jaar bedroeg slechts acht miljoen gulden. Beide maatschappijen kampen vooral met de zeer hoog opgelopen brandstofprij zen. Een samengaan van BA en KLM zou de grootste lucht vaartmaatschappij in Europa en de op vier na grootste ter wereld opleveren. De twee sa men zouden goed zijn voor 52 miljoen passagiers per jaar, ruim meer dan de huidige kop loper, het Duitse Lufthansa. Bij BA en KLM werken samen 87.000 mensen, maar een sa menwerking zou gegarandeerd duizenden banen kosten. The Observer haalt een ano nieme bron binnen BA aan, die spreekt van overleg 'op korte termijn' over een deelneming van de Britten in KLM. Die zou later moeten uitgroeien tot een volledig samengaan, waarbij het veel grotere BA 85 procent van de nieuwe onderneming in handen zou krijgen. Dat deson danks over een 'fusie' zou wor den gepraat en niet over een overname, heeft alles te maken met de 'Nederlandse trots' die niet zou mogen worden ge krenkt. Volgens KLM-woordvoerster Sandra Maas moet het verhaal direct naar de prullenbak wor den verwezen. Ze herhaalt dat de maatschappij na het misluk te huwelijk met Alitalia drin gend op zoek is naar een nieu- De OPEC, de Organisatie van Olie Exporterende Landen, zal de wereldmarkt van meer olie voorzien als de olieprijzen de komende tijd hoog blijven. Over ruim twee weken kan de voorzitter van de OPEC, de Ve nezolaanse minister van olie, Ali Rodriguez, de olielanden instrueren dagelijks 500.000 vaten olie (van 159 liter) extra te produceren. Deze verwachting is afkom stig van Saudi-Arabië, het meest invloedrijke lid van de OPEC. De olie-organisatie heeft in maart afgesproken dat er automatisch meer olie moet worden geproduceerd als de gemiddelde prijs gedurende twintig dagen boven de 28 dol lar per vat ligt. Vorige week kwam die prijs uit op 28,48 dollar. In maart besloot de OPEC om gezien de hoge olieprijzen zijn productie te vergroten met 1,45 miljoen tot 24,45 miljoen vaten per dag. Dat leidde kort daarna tot een daling van de prijzen op de wereldoliemarkt, maar de laatste tijd zijn die prijzen alleen maar aan het stijgen. De hoge olieprijzen hebben de benzineprijzen opgejaagd. In Nederland wordt benzine vrijwel dagelijks duurder en de prijzen liggen op het ogenblik op een recordniveau. De prijs stijging van ruwe olie is onder meer het gevolg van een drei gend benzinetekort in de Ver enigde Staten, waar de olie maatschappijen moeite heb ben hun benzine te laten vol doen aan nieuwe milieu-eisen, zoals een lager zwavelgehalte. DSM verhoogt productie Dyneema Wat hebben kogelvrije vesten, tandflos, tennisrackets en visnetten met elkaar ge meen? Het antwoord luidt: dat ze alle maal gemaakt worden met behulp van de supersterke vezel Dyneema. Omdat steeds meer spullen gemaakt worden van deze stof vindt maker DSM het hoog tijd om de productie ervan op te schroeven. Dat moet gebeuren door de bestaande pro ductiecapaciteit van de fabrieken in Heer len en Japan beter te benutten. Maar dat is niet genoeg. Daarom verwacht P. Greida- nus, directeur van DSM High Performance Fibers, dat er binnen twee jaar ook geïnves teerd zal worden in uitbreiding van de fa briek in Heerlen. De raad van bestuur moet zich hier nog over uitspreken. Dyneema, volgens DSM de sterkste door mensen gemaakte vezel ter wereld, werd eind jaren zestig min of meer bij toeval ont dekt door een onderzoeker bij DSM. Pas in 1987 werd er met het Japanse bedrijf Toyo- bo een eerste proeffabriek in Japan neerge zet voor de productie van de vezel. In 1986 verkocht DSM het exclusieve recht op de productie en verkoop van Dyneema in de Verenigde Staten aan het bedrijf Allied Sig nal dat, na een fusie, tegenwoordig Honey well heet. Pas zo'n tien jaar geleden werd in Heerlen begonnen met de commerciële productie van Dyneema. De markt werd bewerkt en er werd een tweede generatie Dyneema ontwikkeld. Vanaf 1996 volgde er een lang gevecht met (toen nog) Allied Signal over de rechten en de productie van de superve zel, die door Allied Signal verkocht wordt onder de merknaam Spectra. Uiteindelijk kwamen beide concurrenten overeen dat beide bedrijven de vezel voortaan zowel in Europa als in de VS mogen verkopen. Volgens Greidanus is de verkoop van Dy neema pas in 1994, 1995 echt goed begin nen te lopen en is er sinds 1998 sprake van een 'forse groei'.'Dyneema is inmiddels te vinden in een reeks zeer uiteenlopende producten. Zo wordt de vezel onder meer gebruikt voor kogelwerende vesten, tennis rackets, visnetten, vislijnen en flosdraad. Een grote afnemer is Pure Fishing uit Spirit Lake, Iowa. Het bedrijf is wereldwijd een van de grootste producten van vislijnen en andere benodigheden voor sportvissers. Verder worden met Dyneema gevlochten touwen gebruikt bij het laten afzinken van (data)communicatiekabels op zee, voor het verankeren van boorplatforms en is de be pantsering van Nederlandse politieauto's gebaseerd op Dyneema. Bij autofabrikant BMW is dit soort bepantsering zelfs een standaardoptie. Groot voordeel is dat de vezel niet alleen ijzersterk is _alleen som mige spinnen melken een nog sterkere ve- zel_ maar ook zeer licht. Daardoor blijven kabels en touwen die gemaakt zijn met Dy neema op het water drijven. De huidige productiecapaciteit in Heerlen bedraagt zo'n dertienhonderd ton per jaar. Daarnaast wordt er in de Japanse joint venture met Toyobo nog eens zo'n zeven honderd ton geproduceerd. Greidanus wil de productiecapaciteit in Heerlen binnen een jaar of twee opvoeren tot tweeduizend tot 2200 ton. Daarvoor is uitbreiding van de fabriek noodzakelijk. Wereldwijd verkoopt DSM nu voor onge veer 115 miljoen gulden aan Dyneema-ve- zels. Greidanus denkt de verkoop van Dy neema de komende jaren op te kunnen schroeven door samen met afnemers van de vezel te zoeken naar nieuwe toepassin gen voor Dyneema en te streven naar een betere geografische spreiding, waarbij vooral naar Azië en de VS wordt gekeken. In dat laatste land zet DSM nu nog slechts een kleine 25 miljoen gulden aan Dyneema af. we Europese partner, maar BA hoort daar voorlopig niet bij. „Dit is weer zo'n gerucht. We overleggen niet met BA over een fusie, en we gaan ook niet dezer dagen met ze praten. Van Wijk is zelfs met vakantie. Dat zegt genoeg, lijkt me." Maas wil ook niet speculeren over andere mogelijke ge sprekspartners. „Iedereen praat met iedereen in de luchtvaart, en de markt is zich nog aan het consolideren." De KLM is daar bij volgens haar niet bang om achter het net te vissen, omdat alle andere potentiële partners al in andere allianties zitten. „Er zijn sterke huwelijken in de Europese luchtvaart en er zijn minder sterke. Laten we het er op houden dat alles nog moge lijk is." Een toenemend aantal mensen wil via internet boodschappen bij de supermarkt kunnen doen. Dat blijkt uit onderzoek van het Centraal Bureau Le vensmiddelenhandel (CBL). Zeven van de tien internetbe zitters hebben belangstelling voor boodschappen doen via internet. Vier van de vijf zijn ook bereid de extra kosten van een bezorgservice te betalen. den haag janneke willemse Graaf Van Zuylen van Nijevelt is de eigenaar van Duinrell, het attractiepark in Wassenaar. Dit jaar bestaat het park 65 jaar. Na het feestseizoen, op 1 novem ber, draagt de graaf de leiding over aan zijn twee zoons. De tien kleinkinderen van Van Zuylen Van Nijevelt zijn mis schien de grootste bofleonten van Nederland. Zij mogen re gelmatig alles in het pretpark van hun opa uittesten. Dat pakt soms verrassend uit. „Attracties die wij niet zo spectaculair vin den, vinden zij soms het ein de." Op het ogenblik zijn de ge luksvogels helemaal in de ban van een griezeltoneelstuk. De opvallendste nieuwe attrac ties zijn twee nieuwe glijbanen in het Tikibad. In een bootje vaar je door een donkere tunnel met lichteffecten. De vier wa terglijbanen die er al waren, hebben ook allemaal een op knapbeurt ondergaan. De laatste keer dat de graaf iets kocht, was hij in Londen. Naast cadeautjes voor zijn kinderen die binnenkort jarig zijn ('ik zeg niet wat het is, dan is de verras sing eraf) heeft hij daar voor dertig pond een dinerboek met lederen omslag gekocht. „Daar in noteren we welke gasten er bij ons komen eten, wat de ta felschikking is en de wijn die geschonken wordt. Onze vorige boeken waren na 41 jaar huwe lijk vol." Lyrisch is de graaf over zijn BMW 500, die hij drie jaar gele den kocht en tot zijn beste aan koop bestempelt. „Ik hou van techniek en van perfectie. Een auto die rammelt, vind ik ver- Een kwart is zelfs bereid daar voor meer dan een tientje te be talen. Hoewel ruim driekwart van de consumenten nog steeds een grote voorkeur heeft om alleen verse groenten te eten, wordt gemak steeds be- i langrijker. Steeds vaker nemen mensen hun toevlucht tot kant en-klare maaltijden. Het per centage consumenten dat af en toe een afhaalmaaltijd haalt is in vijf jaar gestegen van 38 tot 48 procent. schrikkelijk. Deze auto is zo perfect, zo heerlijk om in te rij den over de Engelse landweg getjes." Hij herinnert zich niet meer precies wat de auto heeft gekost. „Ik heb er in elk geval veel voor moeten betalen." De pretparkeigenaar maakt zich boos over mensen die rotzooi op straat gooien. „Ik ben zeer behept met het naar Nederland halen van het toerisme. De na tuur is fantastisch in dit land, maar dan moet er geen troep in liggen. Ook in Duinrell moet het schoon zijn. We hebben overal kikker-prullenbakken die 'dank u wel' zeggen a la Efte- ling. Toch gooien velen hun troep op de grond." Het geld dat Van Zuylen van Nijevelt uitgeeft aan het schoonhouden van het park bestempelt hij als zijn slechtste uitgave ooit. Het liefst zou hij zien dat de overheid in heel Ne derland hoge boetes uitdeelt voor het achterlaten van vuil. „In Singapore krijg je direct een boete van 1.000 dollar voor 'lit tering'. Dan denk je wel even na voor je een blikje op de grond gooit." De graaf geeft als bestedingstip: „Veel vakanties houden in Ne derland. Maar weinig Hagene zen zijn in het Vredespaleis ge weest, maar als dat in Parijs zou staan hadden ze het al lang be zocht." Zelf probeert Van Zuy len van Nijevelt ook zijn tip op te volgen. Met zijn vrouw trekt hij er zo af en toe een dag op uit, als voorproefje op zijn pen sionering. „In Noord-Holland kwamen we bij een museum voor parfumflesjes. Zo leuk, dat verzin je toch niet!" )AG 22 /VEI 2000 RK ort riet bij veiling frequenties' Telbrt hoeft niet mee te doen aan de veiling van fre- voor wireless local loop' (WLL). Op grond van een eer- .jektevergunning kan het telecomconcern er zonder )PTl insprak op maken. Dat is het gevolg van een rechterlij- jraak n een beroepsprocedure tegen het ministerie van en waterstaat. Het gaat om frequenties die kabeldien- ide aaonnees brengen via een zender/ontvanger. Telfort erecit te hebben op de frequenties op grond van een dooi het ministerie verstrekte vergunning. Het is ondui- if deconsequentie van deze uitspraak kan zijn dat de he- igvin de baan is. Het aanspannen van de beroepsproce- joiTelfort was drie maanden geleden aanleiding voor dilees nog niet naar Saudi-Arabië ,\federlands rundvlees komt voorlopig Saudi-Arabië nog jet land handhaaft het importverbod. Minister Brink- ii landbouw denkt echter dat hij het land over enkele m kan overtuigen dat het Nederlandse vlees betrouw en dat het importverbod dan alsnog wordt opgeheven, jrst slaagde er het afgelopen weekeinde in Riyad niet in ische markt weer open te krijgen. Eind 1997 ging de icht na berichten dat een Nederlands bedrijf Ulegaal ndvlees zou verhandelen. Dat was toen verboden we- imogelijke BSE-besmetting van Engels vlees. ale staking in Algerije Zo'n 100.000 Algerijnse industriearbeiders zijn gisteren ng gegaan. Ze vrezen voor hun baan nu de regering de dustrie verregaand wil privatiseren. Zestig bedrijven zijn ndoor de werkonderbreking. De vakbonden eisen dat ring de betrokken bedrijven in staatshanden houdt en ze el gezond maakt. De afgelopen jaren zijn al duizenden ;en hun baan kwijtgeraakt doordat de regering probeert rijnse economie een meer op de markt georienteerde, e koers te laten varen. jder steun EU voor Zuid-Korea De EU-ministers van industriebeleid zijn het in Brussel ivorden over de tekst van een overeenkomst met Zuid ver het verminderen van staatssteun aan de scheeps- )oor forse overheidssubsidies kunnen Koreaanse wer ver onder de kostprijs werken. In het verdrag beloven de en hieraan paal en perk te stellen. Houden zij zich niet afspraken dan kan de EU protest aantekenen bij de We- delsorganisatie (WTO). De EU-lidstaten kwamen eerder staatssteun aan de scheepsbouw in 2003 volledig te be- n. itstedelingen matig met zoutjes G» De bireaus GfK Nederland en Experian brachten de iptie vai chips, pinda's en toastjes in Nederland in en huisiouden geeft gemiddeld 224,99 gulden uit aan akjargen 'zoutjes en onderleggers' heet. Grootstedelin- i nogal natig in deze categorie snacks. Amsterdam, Rot en Dei Haag zijn regelrechte flopsteden, meldt het Ca- Foodmigazine. Groningen en Maastricht ook. Een Am- ns gezii besteedt maar 162 gulden aan zoutjes en toast, edde ei Gorredijk zijn kleinere achterblijvers. Er zijn ook len: Dirdrecht, Haarlem, Apeldoorn en Leiden. Kleinere szijn ludelstraat en Benschop. Op het oostelijk deel van elling vorden zoutjes en toast veel minder dan gemid- nuttijd, en op het westelijk deel juist wat meer dan ge el. ix Toor webspeeltjes iciso De Linux-pinguïns lijken steeds harder aan de itente zagen van Microsoft-topman Bill Gates. Het Li- ftwreprogramma van de Fin Linus Torvalds - merkteken igun - wordt het besturingssysteem voor de nieuwe efons van Intel, de grootste chipbakker van de wereld, ewontegetrouw sterk verbonden met Microsoft, weiger- uigeklede versie van het traditionele besturingssysteem iv te accepteren. Volgens Intel vragen de klanten om Li- ret om Windows. Intel is niet bang dat ër onenigheid osoft ontstaat. ten instaan voor de garantie op al verkochte wagens. Verder e autofabrikant BMW zou van de originele prijs van f noblemen met de ver- 6,6 miljard eenderde pas over i Land Rover aan het vijf jaar worden betaald, wat nse autoconcern ook weer enkele honderden erse media berichtten miljoenen scheelt, maart overeenkomen Niettemin verklaarde Ford- rijs van omgerekend topman Jack Nasser tegen Der d gulden lang niet in Spiegel dat 'het een goede deal kas zal vloeien. voor ons en en eerlijke deal Rover was onderdeel voor BMW wordt'. Het Beierse Iritse Rover dat BMW autoconcern blijft betrokken bij en verkocht aan de de ontwikkeling en zal in de Phoenix-groep. Die toekomst ook motoren voor it onder leiding van Land Rover leveren. Speculaties Rover-topman John over belangstelling van Ford Land Rover was als voor een belang in BMW deed istgevend bedrijfson- Nasser af als onzin, apart verkocht aan De Duitse editie van de za kenkrant Financial Times utse blad Der Spiegel maakte gewag van een onver- it Ford zegt verkeerde wacht verlies van meer dan 100 ;van BMW over Land miljoen gulden bij Land Rover, hebben gekregen. De Volgens deze krant zou Ford zouden vrij van bijna 10 procent minder voor aan hel Amerikaanse de Britse terreinauto's willen overgedragen moeten betalen. De Duitse krant Han- Dat belekent dat de delsblatt schreef dat de ver verkoopprijs al hele- koopprijs een stuk lager wordt gehaald wordt. als gevólg van de koersdaling 59! ou genoegen moeten van de euro tegenover de dol- 59Ï iet 1,1 miljard gulden lar. bovendien nog moe- drijf op deze plek zo nodig kan uitbreiden. De nieuwbouw iedeland neemt vol- komt in de plaats voor de Am- r eei nieuw bedrijfs- sterdamse vestigingen in Sloter- gebuik op bedrijven- dijk en in Zuid-Oost. Het distri- "b| iph»l-Rijk. De nieuw- butiecentrum in Sassenheim - <n betaan uit twee met honderd medewerkers - blijft h ertonden gebouwen vanuit deze plaats actief, i zven- en ruim zes- De nieuwbouw gaat Unisys vierkante meter. Het Campus heten. Het pand wordt vrigens computerbe- waarschijnlijk in het eerste nodig vanwege de kwartaal van 2001 opgeleverd, van het aantal me- Een maand geleden is met dé De verwachting is bouw begonnen. Unisys telt Nederland dit jaar wereldwijd 36.000 medewerkers duizend medewer- verdeeld over honderd vestigin gen. gen. De onderneming helpt be- Frank Kaaien, coun- drijven succesvol zaken te doen 2ier van Unisys in Ne- via internet. Het hoofdkantoor s voor Schiphol-Rijk van het Unisys is gevestigd in anwege de goede be- de VS„ in Blue Bell, Pennsylva- 1 fid en doordat het be- nia. Miljoenen nodig voor nieuw bedrijf Arbeidsvoorziening zoetermeer anp Voor het op de markt zetten van het bedrijfsonderdeel van Arbeidsvoorziening, dat onder meer uitkeringsgerechtigden aan werk helpt, zijn miljoenen guldens nodig. Het nieuwe commerciële bedrijf gaat waar schijnlijk op 1 oktober onder de naam Kliq aan de slag. Het geld is onder meer nodig voor het onderzoek naar de marktpositie die Kliq kan inne men en het ontwikkelen van een nieuwe huisstijl. Als het huidige reïntegratiebedrijf op de commerciële toer gaat, is daaivoor tien miljoen gulden nodig. Dat staat in een nog ver trouwelijk voorstel van recla mebureau HVR Bruns van der Wijk. In een reactie benadrukt Arbeidsvoorziening dat het om een conceptbegroting gaat. Een woordvoerster wil zich niet uit laten over het precieze bedrag. Arbeidsvoorziening wordt opgesplitst in twee onderdelen: het registratiebedrijf van werk lozen en een bemiddelingsbe- drijf om mensen weer aan het werk te helpen. Als gevolg van de reorganisatie en de gunstige economische situatie staan 2400 van de 8500 banen bij de arbeidsbureaus op het spel. Voor de reorganisatie is naar verwachting 2,5 miljard gulden nodig. De commerciële tak van ar beidsvoorziening probeert niet alleen werklozen aan een baan te helpen, maar ondersteunt ook bedrijven in hun perso neelsbeleid. Zo helpt Kliq bij voorbeeld mee bij de interne doorstroming naar andere functies of het plaatsen van medewerkers buiten het bedrijf. utrecht Het gaat goed met de motorbranche. Na een periode van stagnatie is het aantal motorrijders de afgelopen paar jaar weer opgelopen tot 420.000. Afgelopen zaterdag pre senteerden bedrijven en organisaties uit de motorwereld zich op het parkeerterrein van stadion Galgenwaard in Utrecht tijdens het 'Nationale Motorweekeinde. De organisatie was mede in handen van de Nederlandse Vereniging voor Verhoogde Motorrijvaardigheid (NWM). foto anp robert vos VAN ZUYLEN VAN NIJEVELT Leeftijd: 70 Beroep: eigenaar Duinrell, Wassenaar Burgerlijke stand: getrouwd Kinderen: drie (twee zoons, een dochter) en tien kleinkin deren Auto: BMW 500 Hobby: autorijden en skiën: 'Ik hou van snelheid.'

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7