Weer dioxineschandaal België Buitenland Coupplegers Fiji dreigen met executies Zwitsers voor economische aansluiting EU veriaten Ambon Vluchtelingen keren terug Volksstemming in Italië wordt dramatische flop Chevènement haalt uit naar voorstellen Fischer Ontmanteling kernbommen peperduur en gevaarlijk )AG 22 MEI 2000 ran: niet formeel onafhankelijk mg De nieuwe Taiwanese president, Chen Shui-bian, eChinese regering in Peking zaterdag duidelijk gemaakt niet van plan is aan te sturen op formele onafhankelijk- Jang China geen aanstalten maakt militair in te grijpen, [edevoering na zijn beëdiging riep Chen Peking op tot jperk van verzoening'. Volgens Peking getuigt Chens in! ing van 'gebrekaan oprechtheid'. China beschouwt Tai- een afvallige provincie. haar kan dader verraden Duitse rechercheurs hebben maar één dode haar zon- rtel van een misdadiger nodig om diens identiteit te kun- itstellen. Tot nu toe was veel meer materiaal vereist voor eheten genetische vingerafdruk. De nieuwe methode is eld door wetenschappers van het crimineel-technische 1 jt van de landelijke recherche, zo meldt het Duitse week- Ia# >r Spiegel. Een woordvoerder van de politie spreekt over ?reldwijd nieuwe dimensie bij bewijsmateriaal'. flessen krijgen glaslaagje De onbreekbare PET-flessen krijgen een buigzaam glas- om het lekken van koolzuur tegen te gaan. Coca-Cola aterdag gezegd de in Duitsland ontwikkelde flessen vol ar in gebruik te willen nemen. Nu kan koolzuur nog evvand van de PET-flessen ontsnappen. Als een volle fles dan twintig weken staat, is de kans groot dat de prik uit ik is verdwenen. Bij flessen van een halve liter kan dit al weken gebeuren. istatiegolf in Servië 02 In verscheidene Servische steden heeft de politie in ekeinde opnieuw tientallen tegenstanders van de Joego- tie president Milosevic aangehouden. Alleen al in de stad noesten 42 mensen mee naar het bureau. Ze zouden lid de beweging Otpor (Verzet) en plaatselijke oppositie- De afgelopen dagen zijn honderden arrestaties verricht betogingen tegen de kneveling van de media door het Ivan Milosevic. Lazio treedt aan tegen Hillary 1P2 In de Amerikaanse staat New York heeft republikein zio zich officieel kandidaat gesteld voor de Senaat. Hij opnemen tegen Hillary Clinton, de vrouw van de Ameri- president. Lazio neemt de plaats in van burgemeester li van New York. Die trok zich vrijdag om gezondheidsre- terug. Giuliani heeft prostaatkanker en bovendien ging goed met zijn campagne toen bekend werd dat hij ging n. (S bootongeluk: 34 doden Vissers en reddingswerkers hebben gisteren nog elf lij- iorgen van opvarenden van twee vissersboten die zater- or de Turkse kust in de Zwarte Zee waren omgeslagen, ntal slachtoffers van het ongeluk is daarmee op 34 geko- ler personen worden nog vermist. De boten, die met batting vijftig passagiers vanuit de kustplaats Besikduzu uitgevaren voor een waterfestival, waren niet uitgerust assagiersvervoer en boden hooguit plaats aan tien opva- Han-dong premier Zuid-Korea President Kim Dae-jung van Zuid-Korea heeft Lee Han- it premier benoemd. Lee is voorzitter van de kleine partij |de Liberaal-Democraten, die vorige maand bij de parle- rerkiezingen veel zetels verloor. Lee volgt Park Ta-joon vorige week aftrad. Hij zou bij de belasting hebben ont- De Verenigde Liberaal-Democraten stapten na de ver- [snederlaag uit de regeringscoalitie. De president hoopt ïLee's benoeming het bondgenootschap te herstellen, met acht onafhankelijke parlementsleden zou Kim Dae- in over een krappe meerderheid van 140 van de 273 par- szetels beschikken. gtuiglanding mislukt: 21 doden \rre Een tweemotorig vliegtuigje met negentien passa- twee bemanningsleden verongelukte gisteren kort voor Tl ling op het vliegveld van Scranton/Wilkes-Barre in de aanse staat Pennsylvania. Geen van de inzittenden heeft ;eluk overleefd. Het ongeluk gebeurde bij slecht zicht. De :ou motorstoring hebben gemeld. SUVA AFP-Rtr-PPA De couppoging in de eilanden staat Fiji heeft zich gisteren toe1 gespitst doordat de opstande lingen hebbengedreigd hun gi- ujzelaars een voor een dood te schieten. Gevreesd wordt voor het losbarsten van een burger oorlog tussen de oorspronkelij ke bevolking en de Indiase im migranten. De vakbeweging heeft opgeroepen vandaag te staken. De rebellen onder leiding van George Speight lieten gister ochtend negen gijzelaars vrij. Ze gijzelen nu nog ongeveer 25 personen, onder wie premier Chaudhry. President Ratu Sir Kamisese Mara heeft verklaard dat de opstandelingen hebben gedreigd hen een voor een te executeren als het staatshoofd niet aftreedt. De 80-jarige presi dent weigert dat. Speight zegt dat hij optreedt namens de oorspronkelijke be volking, die ernstig zou worden benadeeld door de regering van de uit India afkomstige premier Chaudhry. Van de ongeveer 800.000 inwoners is ongeveer 50 procent Fijisch en 44 pro cent van Indiase oorsprong. De couppoging begon vrij dag. Speight riep zichzelf zater dag uit tot president en later tot interim-premier. Leger Filipijnen bevrijdt twee jonge gijzelaars JOLO-MANILLA AP-Rtr-DPA Filipijnse militairen zijn er gis teren in geslaagd twee meisjes te bevrijden uit handen van de moslimrebellen die hen al meer dan twee maanden op het ei land Basilan in gijzeling hiel den. De kinderen hoorden bij een groep van circa 50 mensen die op 20 maart uit twee scho len werden ontvoerd door re bellen van de groepering Abu Sayyaf. Van de oorspronkelijke groep zijn zes mensen omgeko men. De meeste anderen zijn bevrijd of vrijgelaten. Er wor den er nog zeven vastgehou den, denkt het leger. In Manilla worden voorberei dingen getroffen voor een nieu we ronde van overleg met Abu Sayyaf over de 21 buitenlanders die al 29 dagen vastzitten op het eiland Jolo. Intussen nemen de spannin gen in de Filipijnen toe doordat gisteren voor de vierde keer in twee weken in de Filipijse hoofdstad Manila een bomaan slag is gepleegd. De explosie in een winkelcentrum kostte een man het leven. Veertien men- sen raakten gewond. De autori teiten onderzoeken of de aan slag het werk is van moslimre bellen. Naast mobiel nu ook vast bellen met Telfort Select. Voordelig bellen met uw yaste tele- combinatie met een mobiel abonnement on naar nationale en internationale van Telfort. nmers. Telfort Select is eenvoudig en gratis Bellen voor maar één kwartje per in te stellen. Voor vragen of aanmelden inuut naar Telfort mobiele telefoons. Geen abonnementskosten. Bellen zoals u gewend bent, zonder gewikkelde codes of kastjes. Eén rekening voor vast en mobiel in bel 0800-0898 of 0800-1710 (zakelijk). tsf Telfort Dat praat 'n stuk makkelijker Regering in juichstemming Buitenlanders <~y JAKARTA AFP-Rtr geneve bob kroon correspondent Met een onverwacht grote meerderheid van 67,2 procent hebben de Zwitserse kiezers zich bij referendum uitgespro ken voor een economische ver bintenis met de Europese Unie. Inzet waren gisteren zeven eco nomische verdragen met Brus sel waarin onder meer is vast gelegd dat Zwitserland regels van de Europese Unie voor vrij personen- en goederenverkeer overneemt en de vitale Alpen doorgangen openstelt voor Eu ropese vrachtwagens tot 40 ton. Het is de bedoeling dat de vrachtwagens zoveel mogelijk per trein door de Alpen worden geloodst. Daarvoor wordt onder de St. Gotharijt de langste spoortunnel ter wereld aange legd en meer naar het westen nog een tweede. Volgens de verdragen worden douanehef fingen op kaas, groenten en fruit drastisch verlaagd. Euro pese diploma's worden onver kort erkend en Europese bedrij ven mogen in Zwitserland mee dingen naar lucratieve op drachten. Voor het vrije perso nenverkeer geldt een over gangsperiode van ruim tien jaar. Met de nieuwe verdragen krijgen Zwitsers en Zwitserse bedrijven ook onbelemmerd toegang tot de Europese markt. Dat is vooral voor luchtvaart maatschappij Swissair een op steker. De Zwitserse regering ver keert in een juichstemming. ,,We hebben duidelijk een grote stap in de 21ste eeuw gezet", aldus minister van buitenland se zaken Joseph Deiss. Andere bewindslieden spraken over het 'einde van ons traditionele iso lement'. Al is Zwitserland nu in het voorportaal van de Europese Unie beland, volwaardig EU- lidmaatschap is voorlopig nog niet aan de orde. Veel Zwitsers blijven verknocht aan hun di recte democratie waarbij de re gering wikt, maar het volk uit eindelijk over alles beschikt. Het idee om zich de wet te la ten voorschrijven door de Brus selse bureaucratie, blijft vooral in het Duits-Zwitserse 'Heidi- land' moeilijk verteerbaar. Daarom heeft de federale rege ring in de aanloop naar het re ferendum steeds volgehouden dat de economische aansluiting volledig losstaat van politieke toenadering tot de Europese Unie. Maar de ruime meerder heid voor economische lotsver bondenheid geeft Bern nu toch de nodige armslag om ook de politieke weg naar Brussel in te slaan. JAKARTA AFP-Rtr Zestien buitenlanders, onder wie de laatste medewerkers van twee hulporganisaties en een Nederlandse diplomaat, heb ben gisteren het Molukse eiland Ambon verlaten. Volgens de hulporganisaties was het te gevaarlijk om te blij ven. De buitenlanders konden het eiland verlaten met een transportvliegtuig van het Indo nesische leger. Eerder op de dag waren twee honderd Indonesische militai ren aangekomen ter versterking van de zes bataljons die er al zijn. Op Ambon zijn in de afge lopen week zeker veertig doden gevallen bij hernieuwd geweld tussen moslims en christenen. Tweehonderd landbouwbedrijven op slot Opnieuw waart het dioxinespook door België. Een be smetting van veevoer met PCB's - een stof die doorgaans de aanwezigheid van dioxine verraadt - is in het week einde uitgedijd tot een serieus schandaal. Minister van landbouw Gabriëls liet ruim tweehonderd landbouwbe drijven blokkeren die veevoer hadden betrokken van een verdachte fabrikant uit Wallonië. joenen leghennen moesten toen worden vernietigd, nadat was gebleken dat PCB's en het kankerverwekkende dioxine via veevoer in de voedselketen wa ren beland. De besmetting da teerde van februari 1999, maar er werd pas maanden later in- brussel paul koopman correspondent De jongste PCB-vervuiling doet sterk denken aan het dioxine schandaal van mei vorig jaar. Honderdduizenden kadavers van varkens en koeien en mil- gegrepen. Er was transforma torolie door het veevoer ver mengd. Nu noemen Belgische experts opnieuw transformatorolie als meest waarschijnlijke oorzaak van de vervuiling. In voer van de Waalse fabrikant Bauduin- Cambier te Feluy werden vrij dagavond PCB-waarden aange troffen tot vijfhonderd maal de wettelijke norm. De besmetting zou dateren van na 5 mei. Om dat zeer snel werd ingegrepen, is volgens het ministerie van landbouw de kans deze keer klein dat PCB's en/of dioxine in de voedselketen terecht zijn ge komen. In hoeverre het veevoer ook met dioxine werd besmet, moet nog worden onderzocht. Intussen is wel duidelijk dat de strenge maatregelen die de Belgische regering vorig jaar nam, maar gedeeltelijk worden toegepast. Het controlesysteem op veevoer en voedselproduc ten werkt perfect, liet minister Gabriëls in het weekeinde op gelucht weten. Maar de Waalse veevoerfabrikant bleek zich niets te hebben aangetrokken van zijn administratieve ver plichtingen. Zo bleek uit de boeken niet waar hij zijn grond stoffen had betrokken en aan welke klanten werd geleverd. Tegen de eigenaar is een ge rechtelijk onderzoek ingesteld. Vanwege de gaten in de boekhouding van Bauduin- Cambier, moest het ministerie van Landbouw uit voorzorg alle bedrijven blokkeren die er ooit veevoer hebben gekocht. De verwachting is dat de 'zwarte lijst' met ruim tweehonderd be drijven de komende weken na controles van vee en voedersta- len geleidelijk weer zal krim pen. Slechts een op de drie kiezers stemt gisteren aan de kiezers werd voorgelegd, ging over wijziging van het kiesstelsel. Het huidige systeem maakt het voor kleine partijen relatief makkelijk om parlementszetels te bemachti gen. Die splinterpartijen kun nen regeringen maken en bre ken, Ze worden verantwoorde lijk gehouden voor het grote aantal kabinetscrises in Italië. Tot een paar maanden gele den waren alle grote partijen het eens over de noodzaak het kiesstelsel te veranderen. Maar Berlusconi en zijn Forza Italia haakten af nadat ze bij recente regionale verkiezingen als over winnaars uit de bus waren ge komen. Berlusconi is volgens de opiniepeilingen de populair ste politicus van het land. De ex-premier mikt op vervroegde verkiezingen, hoewel hij het met een aantal van de met het referendum beoogde hervor mingen eens is. rome» hans geleunse correspondent Een poging om de chronische politieke instabiliteit in Italië per referendum op te lossen, is gisteren een dramatische flop geworden. Slechts een derde van de kiezers nam de moeite naar de stembureaus te gaan. Omdat het opkomstpercentage bij eèn volksraadpleging boven de vijftig moet liggen, zijn de resultaten van het referendum ongeldig verklaard. Oppositieleider Silvio Berlus coni eiste gisteravond het aftre den van het kersverse kabinet- Amato. Volgens hem hebben de kiezers zijn oproep om 'thuis te blijven om zo de regering naar huis te sturen' overtuigend be antwoord. Maar woordvoerders uit het regeringskamp zeiden dat de kiezers simpelweg 'refe rendummoe' waren. Sinds 1991 zijn er 28 referenda geweest. De belangrijkste vraag die Franse minister ziet 'oude Duitse droom' Freetown Honderden vluchtelingen uit Sierra Leone zijn het afgelopen weekeinde naar hun woonplaatsen teruggekeerd. Deze jeugdige vluchteling stapt onder toeziend oog van Indiase VN-troepen in Freetown aan land. Britse officieren hebben plannen ontwikkeld voor de bewapening van het Sierraleoonse regeringsleger. Als de wapens zijn overgedragen, zouden de Britse troepen het West-Afrikaanse land over zes weken kun nen verlaten, zo meldt de krant The Daily Telegraph. Het regeringsleger drijft de rebellen van het Revolutio nair Verenigd Front (RUF) steeds verder terug. Gisteren liet het RUF 54 gegijzelde blauwhelmen vrij. De re bellen houden nog 300 VN-soldaten in gijzeling. foto reuters yannis behrakis parus-berlun dpa-anp-ap De Franse minister van binnen landse zaken Chevènement koestert een diep wantrouwen tegen de motieven van de Duit se minister Fischer (Buiten landse Zaken) om te pleiten voor een federaal Europa. „Hij heeft zich kennelijk niet her steld van de misstap die het na- tionaal-socialisme in de ge schiedenis voorstelt", zei Che vènement gisteren voor de Franse radio. Volgens hem gaat het om een oude Duitse droom. Duitsland wil een federale structuur naar Duits model. „Eigenlijk gaat het nog steeds om het Heilige Roomse Rijk der Duitse Natie." Fischer wil op termijn een Europese regering met een grondwet en een uit twee ka mers bestaand parlement. Bij de presenatie van zijn idee, ruim een week geleden, zei hij dat hij op persoonlijke titel sprak en niet namens ae Duitse regering. Chevènement geldt als enfant terrible in de Franse regering, die vorige week juist positief reageerde op Fischers ideeën. Minister van buitenlandse za ken Védrine was zaterdag wel gereserveerder. Hij zei dat de lopende onderhandelingen over een nieuw Europees ver drag eerst moeten worden afge rond en dat het daarna pas tijd is voor toekomstprojecten. Voorzitter Prodi van de Euro pese Commissie noemde de voorstellen van Fischer dit weekeinde 'een belangrijke en constructieve bijdrage'. den haag herman damveld De wereldgemeenschap wil van alle kernwapens af en heeft daarvoor dit weekeinde nieuwe afspraken gemaakt. Maar daarmee zijn de kernwapens nog lang de wereld niet uit Het is onduide lijk wat er moet gebeuren met de erfe nis van de kernwapenwedloop: de ont mantelde kernkoppen. Verwerking van het hoog verrijkt uranium of plutoni um in atoombommen is een proces van jaren en zal tientallen miljarden kosten. Het aantal kernwapens nam toe van 300 in 1950 tot 70.000 in 1986. Als gevolg van de ontwapeningsbesprekingen tussen de Verenigde Staten en de voormalige Sovjet-Unie zijn sindsdien kernwapens ontmanteld. Nu zijn er nog 44.000 over. Die ontmanteling gaat volgens het in april door Rusland goedgekeurde Start-2 verdrag nog door tot het jaar 2007. Dan mogen de VS nog 3.500 strategische kernwapens (voor de lande afstand) hebben en Rusland 3.000. Daarnaast mogen de VS over 1.500 en Rusland ovér 3.500 tactische kernwapens voor de (middel)lange afstand beschikken. Sa men houden ze dan dus nog 11.500 kernwapens over. Voor het verwerken van het overtollige plutonium staan twee wegen open: in smelten in glas en gebruik in kerncen trales. Het insmelten in glas bij een tem peratuur van duizend graden heeft als nadeel dat het volume enorm toeneemt. De verglaasde massa bestaat slechts voor één procent uit plutonium. Hon derd ton plutonium geeft zo 10.000 ton glas. Bovendien wordt aan het plutonium hoog radioactief afval toegevoegd. De radioactiviteit kan het glas aantasten en vervolgens weglekken. Het grootste pro bleem met de insmeltingsmethode is echter de kans op een kleine kernexplo sie. Tijdens een kernenergieconferentie in het Duitse Jülich, in januari, maakten de deelnemers zich zorgen over sponta ne mini-kernexplosiès van het plutoni um, waardoor opslagplaatsen bescha digd kunnen raken. Rusland vindt plutonium een waarde volle grondstof en keurt daarom insmel ten in glas af. Het overbodige plutonium - de VS en Rusland samen beschikken over zo'n 250 ton - zou volgens de Rus sen kunnen worden opgestookt in kern centrales. Aan de uraniumbrandstof wordt dan plutonium toegevoegd. Om dat dit ingewikkeld is, kan jaarlijks per centrale echter hooguit 350 kilo plutoni um worden opgestookt. Het mengen van uranium met plutoni um'gebeurt in een speciale fabriek. Uit economische overwegingen heeft deze een capaciteit van hooguit vijf ton pluto nium per jaar. Dat spul wordt vervol gens over vijftien kerncentrales ver deeld. Juist die verspreiding baart de Amerikanen zorgen. Bovendien duurt het op deze manier twintig jaar voordat honderd ton plutonium is verwerkt. De kosten zijn hoog: verwerking van zeven tien ton plutonium kost volgens de Amerikaanse regering al tien miljard gulden. Rusland heeft geen geld om een meng- fabriek te bouwen. Een oplossing zou de Duitse firma Siemens kunnen bieden. Die heeft in het Duitse Hanau voor een miljard gulden zo'n fabriek gebouwd, maar daarvoor is geen bedrijfsvergun- ning afgegeven. Siemens oppert nu het idee de fabriek over te brengen naar Rusland. Of de Duitse regering daarvoor voelt, is nog onduidelijk. Ook het uranium uit de ontmantelde kernkoppen geeft grote technische pro blemen. Het kan wel worden verwerkt tot brandstof voor kerncentrales, maar dat moet in diverse stappen gebeuren en voor elk van die stappen is een pe perdure fabriek nodig. Aan het eind van de rit ontstaat dan girtig, hoog radioac tief afval. Dat blijft miljoenen jaren ge vaarlijk.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5