Bewoners mogen rampgebied zien 'Zo'n jongen kan dood terugkomen' <ip, bospeen en puree 1.69 9.99 1.99 5.18 0.99 Binnenland Ramptoerisme in de lucht en op de weg Politieke zwaargewichten onderzoeken uitzendingen Euro 2000 gaat door bij overlijden prins Bernhard Bij finale Amstel Cup 110 supporters opgepakt Bolkestein adviseert Kok er in 2002 mee te stoppen Schenk's Henkes! 't M bijverdienste bijstand taboe' ;rdam Minister Vermeend van sociale zaken is het volle oneens met het besluit van de Amsterdamse gemeenteraad bijstandsontvangers met een bijbaantje 10 procent van het rmee verdiende loon mogen houden tot een maximum van gulden per maand. Voorheen werd altijd het hele bijver- ide bedrag van hun uitkering afgetrokken. De regeling, die jniet van kracht is, is bedoeld om werklozen werkervaring te n opdoen. Vermeend wijst erop dat het Amsterdamse be- I in strijd is met de wet en zal hij het besluit bij de Kroon rdragen voor vernietiging. oede doelen azen op internet atrdam Het Amsterdamse marketingbedrijf Novamedia wil (je zomer beginnen met een wereldwijde loterij op internet bate van goede doelen. Met de loterij Goodlot hoopt direc- rPoelmann van Novamedia en de Nationale Postcode Lote- binnen vijf jaar een omzet van ruim een miljard gulden te ha- I. Net als de Postcode Loterij in Nederland moet Goodlot in verschillende landen gepaard gaan met televisieshows. No- media mikt op grote prijzen. De jackpot zal naar verwachting na een half miljard gulden bedragen. „Als je een grote we- dspeler wilt zijn, moet je in die orde van grootte denken", al- is Poelmann. Hij is niet bang dat hij met Goodlot traditionele erijen, waaronder zijn eigen Postcode Loterij, concurrentie ndoet. „We boren een andere markt aan. Mensen die inter- Iten, zitten in het algemeen niet bij de Postcodeloterij." We- dwijd gaat er naar schatting ruim 300 miljard gulden per jaar de loterijmarkt om. reinverkeer urenlang gestremd ;cht» Het treinverkeer van en naar Den Haag is gisteren nlang gestremd geweest door een brand in een schakelkast, irdoor de verkeersleidingspost in Den Haag moest worden truimd. De brand in de schakelkast werd tegen 10.00 uur ge- eld. Van en naar Den Haag en van en naar Leiden konden sn treinen rijden. De NS zetten bussen in. Vanaf 13.00 uur 6 over enkele sporen weer beperkt treinverkeer mogelijk. Na 45 uur reden de meeste treinen weer. Het treinverkeer was weekeinde toch al wat ontregeld, omdat in de Schipholtun- Isporen werden verlegd waardoor het treinverkeer werd om leid. rouw gepakt met lading xtc Na een tip heeft de politie van Vught een 32-jarige Rot- ise aangehouden, die twintig kilo xtc-poeder bij zich had haar auto. Het poeder was goed voor de productie van bijna 1.000 pillen met een straatwaarde van drie miljoen gulden, drugs en de auto zijn in beslag genomen. In verband met (onderzoek doet de politie geen verdere mededelingen. artstichting: Meer defibrillators ;rdam De hartstichting wil dat op termijn in elk winkel- Dtrum en op elk postkantoor een zogeheten defibrillator mt, waarmee via stroomstoten een hart weer op gang kan irden gebracht. De hartstichting zegt dat in een reactie op de latingen van de Amerikaanse president Clinton dat zo'n ap- raat aan boord van vliegtuigen en in overheidsgebouwen ver- cht moet worden. Momenteel loopt in Nederland een proef een defibrillator in politiewagens, omdat de politie vaak .der ter plekke is dan een ambulance. De bediening van een Bbrillator is volgens de hartstichting niet moeilijk en kan een rte training mensen leren ermee om te gaan. Het ministerie n volksgezondheid wil eerst afwachten wat de proef bij de po- oplevert. VD: Stad mag tolpoort weigeren Grote steden moeten tolpoorten op hun toegangswegen nnen weigeren zonder dat daar financiële sancties op volgen, steden mogen niet bestraft worden door hen extra geld te thouden uit het antifileplan, vindt de WD. Minister Netelen- svan verkeer en waterstaat wil met de vier grote steden Am- rdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht afspraken maken er tolpoorten. In ruil voor plaatsing van de poortjes krijgt elke d 250 miljoen gulden. Ook krijgen ze de opbrengst van het eningrijden. Daarnaast stelt het kabinet in het antifileplan 10 Ijard gulden beschikbaar om in de Randstad onder meer Isstroken, betaalstroken en extra spoorwegen aan te leggen. Imag niet zo zijn, zei WD'er Hofstra op de jaarvergadering zijn partij in Assen, dat een stad geen filegeld meer krijgt als de proef met de tolpoorten weigert. I ruim 5000 examenklachten irdam Het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) zegt gisteren ruim 5000 meldingen op de examenklachtenlijn te 'iben gekregen. Het merendeel van de scholieren deed zijn Jag via internet. De meeste klagers waren vwo'ers. De mees- Jachten hadden betrekking op de moeilijkheidsgraad van ivwo-examen wiskunde A op woensdag, het vwo-examen lits op donderdag en het havo-examen geschiedenis op vrij- g. Veel leerlingen kwamen in tijdnood. Verder leidden rinke lde telefoons van surveillanten, zingende bouwvakkers en druchtige koffieverkopers tot ergernis. Ook waren er klachten er luchtafweergeschut van de landmacht en over toeristen die examenruimte kwamen bezichtigen. Ons recept t/m woensdag: CU Bospeen )er bos, van-239~ dl Kippenbouten «rpakt 10 stuks, ca. 2.7 kilo, an viaggi aardappelpuree ier doosje, van_2£9~ voor Serveertip: bak de bospeen met wat suiker 5 7 ninuten in een scheut olie. Bak de laatste minuut tukjes knoflook mee. Breng op smaak met zout en jeper en bestrooi het gerecht met gehakte koriander. De brood en beleg dag 3 halen, 2 betalen: dIZaanse snijder broden naar keuze, van-7r?7" W1Leverkaas 10O gram, van iWür Deze aanbiedingen zijn alleen geldig met de AH £ü/wskaart t/m wo.ensdag 24 mei a.s. Algi mcen Nederlands Persbureau GPD Ceassocic ide Per Ote Gemeente Enschede zwicht voor toenemende druk enschede cpd De bewoners van het rampgebied in Enschede mogen in de loop van deze week hun woonomgeving alsnog zien. Ook komt er een videoband met opnamen van het ge troffen gebied. Daarmee zwicht de gemeente Enschede voor de toenemende druk van boze bewoners. ogen van overtuigen dat de wo ning er niet meer stond. Ook andere mensen die woonachtig waren in de directe oipgeving van S.E. Fireworks en wier hui zen zijn weggevaagd, willen zichzelf daarvan graag overtui gen. De 'rampenstaf van de ge meente weigerde aanvankelijk De irritatie bereikte zaterdag een hoogtepunt, toen een over zijn toeren geraakte Enschedeër een hek ramde om met zijn au to de Tollensstraat in te rijden. De man en zijn gewonde vrien din wilden zich er met eigen halsstarrig om aan dit verzoek te voldoen. De bewoners van het rampgebied zouden door de aanblik van de al deels ge sloopte panden en het zoeken naar stoffelijke resten alleen maar meer getraumatiseerd ra ken en bovendien zouden ze hulpverleners storen bij hun werk. Het leidde tot grote frustra ties, te meer omdat hoogwaar digheidsbekleders en hulpver leners vorige week wel toegang hadden tot het rampgebied. Vorige week kregen bewoners wier huizen nog (deels) over eind stonden de mogelijkheid met busjes een rit langs de rand van het rampgebied te maken. Wie woonachtig was in kern van het gebied waar de explosie heeft plaatsgehad, kreeg echter niets te zien. Een grote groep bewoners en ondernemers uit vooral de binnenste ring van het getroffen gebied lieten hun ongenoegen hierover luidkeels blijken. Een gemeentewoord voerder laat nu weten dat de bewoners hoogstwaarschijnlijk in de loop van de week alsnog ijgSfejN 4 enschede Enschede kreeg het af gelopen weekend te maken met allerlei vormen van ramptoerisme. Met een vliegtuigje onderschepte de politie een Duitse luchtballon, die met vijf passagiers boven het afgesloten rampterrein in Ensche de vloog. De inzittenden probeer den te fotograferen en filmen bo ven de getroffen Tollensstraat. Nadat ze in Meppen (Duitsland) waren geland moesten de ramp toeristen hun foto's en films aan de politie afgeven. Een eerder uit gevaardigd vliegverbod is ver lengd, om meer 'ramptoeristen' in de lucht te voorkomen. Ook op de grond ondervond Enschede hinder van nieuwsgierigen. Het verkeer in de stad liep volkomen vast. Vorige week hebben dieven hun slag geslagen in het getroffen rampgebied. Drie teruggekeerde bewoners hebben aangifte van insluiping gedaan. Een gesig neerd FC Twente-shirt dat bij het bloemenherdenkingsmonument aan de Deumingerstraat was neergelegd, is zondag gestolen. De politie blijft het nog afgeslo ten deel van het rampgebied streng bewaken. foto's cpd carlo ter ellen en charel van ten- deloo GPV'er Van Middelkoop praat al tien jaar mee over vredesoperaties den haag aaargit kranenburg en jaco van lambalgen Een brandhaard in de wereld, afschuwelijke beelden op tv, nationale en internationale druk om wat te doen. Hou dan het hoofd maar eens koel als volksvertegenwoordiger. GPV'er Eimert van Middel koop over het wel of niet meedoen aan vredesopera ties. „We zijn voorzichtiger geworden." Hij moet zelf ook verschijnen bij de openbare hoorzittingen van de commissie Bakker, die beslissingen onderzoekt om Nederlandse militairen uit te zenden. Van Middelkoop houdt zich al sinds hij in 1989 in de Kamer kwam bezig met militaire missies, de periode die de commissie onderzoekt. „Ja, hoe kom je tot zo'n be sluit? De Kamer spreekt altijd over brandhaarden in de we reld. We hebben het al zo'n tien jaar over Joegoslavië en nu spreken we over Sierra Leone. Je ziet de dramatische beelden op tv. Je weet dat vroeg of laat een moment kan komen dat van militaire operaties sprake is. Het verschuift dan van een buitenlands-politiek onder werp naar een militair-politiek. Het vitale moment is: gaan we mee of niet?" Vredesoperaties hebben een grote vlucht genomen sinds het begin van de jaren negen tig. De Muur was gevallen en het wereldbeeld drastisch ge wijzigd. „De krijgsmacht ver keerde begin jaren negentig in grote onzekerheid. We kregen te maken met uitzendingen van een type dat we niet ken den. Keurige huisvaders in uniform, die tot dan toe alleen in Duitsland zaten, moesten ineens tegen vrouw en kinde ren zeggen: Pa moet heel ver weg'." Een bijeenkomst van de defen siespecialisten van de Kamer met legerpredikanten en aal moezeniers zette Van Middel koop aan het denken. „Geef ons houvast, zeiden die tegen ons. Geef ons criteria waarom we wel of niet ergens heen gaan." Een spreekbeurt in Zee land gaf de doorslag. Daar sprak hij met ouders van een militair die op dat moment op een fregat in de Golf zat. „Toen realiseerde ik me: die jongen zit daar ook met mijn instem ming. Een besluit om Neder landse staatsburgers uit te zen den is zó zwaar. Ze kunnen dood terugkomen. Ik wil daar als Kamerlid de volle verant woordelijkheid voor dragen. Dankzij Van Middelkoop wordt in de grondwet vastge legd dat instemming van de Tweede Kamer noodzakelijk is voor een militaire missie naar het buitenland. De Kamer doet dit aan de hand van een lijst met aandachtspunten, het toetsingskader. Het is een voorzorg om te voorkomen dat Nederland zich ergens onver hoeds in stort. De pijnlijke val van Srebrenica in 1995 is wat dat betreft hard aangekomen. Van Middelkoop heeft best zorgen over de commissie Bak ker. „Alles wat ze vinden wordt onmiddellijk politiek en emo tioneel ingevuld. Dat komt di rect op de tafel terecht waar ook de schuldvraag ligt. De conclusie kan de zoveelste klap worden voor de krijgsmacht, met vérstrekkende gevolgen voor de werving van militai ren." En volgens hem is het onmogelijk dat ze met een ide aal 'toetsingskader' komt. „Daarvoor zit de wereld te rot in elkaar, als ik het zo mag zeg gen. Morgen kan er iets gebeu ren in bijvoorbeeld Suriname en dan moeten wij ook een rol spelen." den haag gpd missie besluitvorming uitzendingen, zoals de officiële naam luidt, bevat zwaarge wichten uit de Kamer. - Bert Bakker (D66, voorzitter) is tweede man van zijn fractie. Hij voert vooral het woord over financiën en media en ver vangt soms zijn baas Thom de Graaf tij dens het Torentjesoverleg tussen premier Kok en de paarse fractieleiders. - Peter Rehwinkel (PvdA, vice-voorzitter) is 'mister monarchie' in de Tweede Ka mer. Is er iets aan de hand met het Ko ninklijk Huis dan staat hij vooraan om zijn staatsrechtelijk commentaar te geven. - Eric Balemans (WD) is een nog onbe kend gezicht óp het Binnenhof. Maar heeft wel ervaring met defensiezaken: hij was bestuurslid van de militaire vakbond AVNM en was zes jaar consultant defensie en buitenlands beleid bij het Amerikaanse Institute for Foreign Policy Analysis. - Agnes van Ardenne (CDA) ging al in 1989 met defensieminister Ter Beek naar Cambodja, waar later ook Nederlandse militairen heen gingen. Is sinds 1994 Ka merlid en zit vanuit de oppositie de minis ters van defensie en ontwikkelingssamen werking op de huid. - Ab Harrewijn (Groenlinks) is defensie woordvoerder met pacifisten in zijn ach terban. Als student theologie actief in de vredesbeweging, werd hij lid van CPN. La ter als dominee voorvechter van armoede bestrijding. Bezocht tijdens een Kamerre ces op eigen houtje Bosnië. - Gert Schutte (GPV) geldt als het geweten van de Kamer met zijn kennis van het staatsrecht en de parlementaire geschie denis. De voorzitter van de tweemansfrac tie van het GPV zit sinds 1981 in het parle ment. - Harry van Bommel (SP) doet defensie voor een partij die wel in vredesmissies gelooft, maar de Navo het liefst wil ophef fen. in bussen hun vernielde woon omgeving kunnen bezoeken. Irritatie was er eveneens over de tocht van medeleven van af gelopen vrijdag. Van het voor nemen van de gemeente om de getroffenen voorop te laten lo pen in de stoet kwam weinig te recht. De bewoners van het rampgebied verzamelden zich op het Muziekplein. Doordat de overige deelnemers vanaf de Deumingerstraat al begonnen te lopen op een moment dat dit niet de bedoeling was, geraak ten veel van de gedupeerden zelf middenin of achterin de stoet. Een groot aantal van hen arriveerde daardoor pas in het Volkspark toen men al bezig was het podium af te breken. De gemeente wil om het leed te verzachten gedupeerden een videoband aanbieden van de stille tocht met ceremonie in het Volkspark en met opnamen van de vernielden woningen, zodat de bewoners in ieder ge val een tastbare herinnering hebben. amsterdam anp wacht de Amsterdamse burge meester Patijn. Hij zei dit giste ren in het televisieprogramma Buitenhof. Ook de Arnhemse burgemeester Scholten ver wacht dat indien Bernhard tij dens het Euro 2000 overlijdt de wedstrijden doorgaan. „Wel moet het feestelijk karakter er dan af, aldus Scholten. Volgens een woordvoerder van de NOS zendt de publieke omroep in het geval van overlijden op die dag geen wedstrijden uit. Burgemeester Opstel ten van Rotterdam sluit niet uit dat het vuurwerk dat gepland stond voor de festiviteiten rond het Euro 2000 doorgaat, ondanks de ramp met de vuurwerkop slagplaats in Enschede. Eerder werd al bekend dat de speelste den overleg zouden voeren over de vraag of het vuurwerk door moet gaan. Het voetbalkampioenschap Eu ro 2000 wordt niet stopgezet als prins Bernhard alsnog zou ko men te overlijden. Maar inmid dels lijkt de prins zich goed te herstellen van de operatie die hij vorige week onderging. De neurologische complicatie die zich kort na de darmoperatie heeft voorgedaan, lijkt geen na delige gevolgen bij hem te heb ben veroorzaakt. De Rijksvoor- lichtingdienst deelde dat gister avond mee. De dienst sluit niet uit dat hij in de loop van de week de intensive care mag ver laten. De 88-jarige prins moet nog veel rust houden. Mocht zich echter toch weer een verandering ten nadele voordoen met fatale afloop, dan worden wel de voetbal-festivi teiten 'omlaag geschroefd', ver- rotterdam gpd Politie: Eerste test voor Euro 2000 niet te tolereren." Hij was tevreden over de 'oe fening' van gisteren. Wél onder streepte hij dat er over drie we ken harder wordt opgetreden tegen alcoholmisbruik. Veel Nijmeegse supporters kwamen met voorraadjes bier hij liet sta dion aan. Rondom de Kuip mag tijdens het EK geen alcohol worden verkocht of gedronken. De bekerontmoeting stond gisteren ook in het teken van een oefening met het parkeren op afstand. De ongeveer tien duizend fans die met de auto waren gekomen, werden verwe zen naar speciale terreinen als Zuidplein en Reijerwaard, van waar pendelbussen naar het stadion reden. Volgens ver keerswethouder H. van den Muijsenberg hebben de maat regelen over het algemeen goed gewerkt. Rondom de finale om de Am- stel Cup in het Rotterdamse stadion de Kuip tussen Roda JC en NEC zijn gisteren in totaal 110 mensen aangehouden. On der hen 75 NEC-aanhangers die in tramlijn 23 de ramen en stoelen eruit hadden gesloopt. De politie pakte alle inzittenden op. De andere fans uit Nijme gen werden opgepakt wegens het in bezit hebben van vuur werk of alcohol. De supporters van Roda JC hielden zich rustig. Voor de politie gold het duel in de Kuip als een test voor Eu ro 2000, het EK voetbal in Ne derland en België dat over twin tig dagen begint. „We hebben met deze aanpak laten merken dat we er bovenop zitten," al- dusplaatsvervangend korpschef C. Ottevanger gisteravond na de wedstrijd. „Dit soort zaken zijn 'Feest op hoogtepunt verlaten assen anp Bolkestein is het 'barre onzin' dat die crisis aan Trojan te wij ten zou zijn. De oud-WD-lci- der zei overigens ervan uit te gaan dat Nederland 'zonder enige twijfel' op korte termijn een hoge topambtenaar in Brussel terug zal krijgen. Eurocommissaris en oud-WD- leider Bolkestein adviseert pre mier Kok zich het eind van deze kabinetsperiode uit de Neder landse politiek terug te trekken. „Je moet het feest altijd op het hoogtepunt verlaten, zoals ik dat in 1998 ook zelf heb ge daan", aldus Bolkestein zater dag op het WD-congres in As sen. „Dertien jaar als vice-pre mier en premier: dat is een hele lange tijd geweest. Laat ande ren het nu maar overnemen". Premier Kok zelf zei vrijdag in een vraaggesprek met De Volks krant dat hij in de loop van vol gend jaar een defirtitief besluit neemt of hij eventueel voor een derde keer premier wil worden. „Ik heb al eerder gezegd dat ik beschikbaar ben en dat blijft staan. Maar er komt een mo ment, ergens in de loop van volgend jaar, dat ef echt defini tief moet worden gewogen, door jezelf en door je omge ving, maar ook door je partij". Hij zei 'het gewicht van de afge lopen jaren' daarbij niet te zul len onderschatten. Als het kabi net de rit uitzit, zijn er in 2002 verkiezingen. Bolkestein haalde op het WD-congres verder fel uit naar Nederlandse europarlementari ërs die het vertrek van de Ne derlandse EU-topambtenaar Carlo Trojan hadden toege juicht. Vooral CDA, D66 en GroenLinks noemden het ver trek van Trojan een paar weken geleden onvermijdelijk, vanwe ge zijn betrokkenheid bij de cri sis in de Europese Commissie van vorig jaar. „Zij maakten zich daarmee schuldig aan de Nederlandse gewoonte landgenoten in het buitenland af te breken. Een ty pisch Nederlands minderwaar digheidscomplex." Volgens GALL Henkes Jonge Jenever lOOcl G\ 99 24^9 jLKJf ■HHMi

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3