c Baby Blair gezond en blond TV WEER Belofte kernstaten u0 i Levende contactadvertentie Randstad eet oranje vla MAANDAG 22 MEI 2000 152 C 0 M M E N T A A R Strak mediabelf - rond Blair-bafc |j Tony Blair praat met mede kerkbezoekers over de ge boorte van zijn zoon. foto, j baby Leo Blair zonde problemen ter wereld is komen, begint de ware nachtmerrie voor de pet voorlichters van de Brits premier Tony Blair. Het diabeleid rond de Blair- is strak georganiseerd. In de komende week koi de eerste officiële foton moeder Cherie met Leor paar dagen na de eerste volgt een familiefoto me gezinsleden. Deze wordt koop aangeboden aan d media en de opbrengst naar een goed doel. Ook iai Cherie binnenkort metd t baby verschijnen op het bordes van de ambtswoi Downingstreet 10, schrij The Obsemer. grafeerd maar zien de m |ej hem slechts op de officii familiefoto die jaarlijks wordt gemaakt. Er word geen toestemming gege CH voor het uitzenden vant visiebeelden van de bafa ),a le Britse media die beeli j teriaal tonen van Leo zot j toestemming kunnen rt nen op een officiële klac een rechtszaak MENSELIJ! 111 De laatste verkiezingen va fc vinciale staten lijken alwei lichtjaren geleden, alleen Noord-Hollandse GroenLii I fit jaar nog steeds niet uit zij: hoofd zetten. Bij de beëdij van de nieuwe statenleden 13 april 1999, kwam Koel aanvaring met commissari de koningin Van Kemenad v dat hij weigerde het woord machtig' uit te spreken in - eedsformule 'zo waarlijkh mij God Almachtig'. Deen tus-predikant gaat er sind gruwelijkheden in de Duits centratiekampen tijdensd Tweede Wereldoorlog van God niet almachtig is. Nie vigen mogen de eed afleg| met de formule 'dat verkla beloof ik', maar dat wil Ko met, omdat hij wel degelijl God gelooft. Door de comn ris en de Provinciewet ged gen sprak Koetsier de juisl mule uit, maar hij liet het 1 bij laten zitten. Hij diende bezwaar in op grond van d - mene wet bestuursrecht, werd onlangs verworpen, sier is nu naar de arrondis n' mentsrechtbank in Haarle stapt voor een uitspraak v rechter. I- Een Australiër heeft eenP 'd' THON van een meter lang bruikt als wapen om de k3er van een benzinestation inl bourne onder druk te zettf gens de politie heeft de on twintigjarige overvaller de op een 'dreigende manie» de kassier getoond om nifl hoeven betalen voor eenfl tijdschriften en een dranl I Daarna ging hij er vandoa A sla- recordtempo Spanje. Vrij! 4 bleek dat de kijkcijfers vai gluurprogramma naar rec« hoogten zijn gestegen. G( deld 9,9 miljoen Spanjaa bijna een kwart van de be. king, kijkt momenteel naa door Endemol bedachte sf3 kei. Het TUIMELAARDOLFIJfl dat woensdag werd gebof Dolfinarium Harderwijk,! lopen weekend overleden d ierverzorgers van Dolfmi J Harden/vijk hebben het jo de moeder de afgelopen! 9 24 uur per dag nauwlette de gaten gehouden. Hetf dronk erg weinig bij de rol Moedermelk is onmisbaai U opbouw van de noodzakel u weerstand bij een dolfijnt eerste dagen na de gebod bij pasgeboren dolfijntjes aal. In de natuur overleeft slechts een klein percent de jonge dolfijntjes omctè de geboorte vrijwel geeni stand hebben. De vijf officiële kernmachten hebben de wereldgemeenschap be loofd hun nucleaire wapens af te schaffen. Dat deden ze aan het slot van een VN-conferentie over een herziening van het non proliferatieverdrag, dat de verspreiding van kernwapens moet te gengaan. Een belangrijke stap in de richting van een kernwapen- vrije wereld, zo oordeelt Kofi Annan. Jammer dat de kernmachten zich geen tijdslimiet hebben gesteld. Het is onwaarschijnlijk dat de Verenigde Staten, Rusland, China, Frankrijk en Groot-Brittannië hun belofte om het kernwapenarse nalen te vernietigen snel gestand zullen doen. Want op China na weigeren de kernmachten nog altijd in te stemmen met een artikel waarin zij afzien van het eerste gebruik van kernwapens. Dat is enigszins voorstelbaar omdat de afschrikkingsstrategie gebaseerd is op het eerste gebruik. En die strategie is tijdens de Koude Oorlog zeer succesvol gebleken. Hoewel het non-proliferatieverdrag door verreweg de meeste lan den in de wereld - 187 - is ondertekend, weigeren tot nu toe Israël, Pakistan, India en Cuba hun handtekening te zetten. Van de eerste drie is zo goed als zeker dat zij over kernwapens beschikken en evenmin zullen aarzelen ze te gebruiken als de nood aan de man is. Daarnaast zijn landen als Irak en Iran met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid illegaal met de ontwikkeling van kernwa pens bezig. Allemaal redenen voor de gevestigde kernmachten om voorlopig aan hun arsenalen vast te houden. Daarbij komt dat China en Rus land zich bedreigd voelen door het Amerikaanse plan voor een schild tegen raketten uit de ruimte. Vooral het beperkte arsenaal van de Chinezen zou aan afschrikkingskracht inboeten wanneer de Amerikanen hun plannen doorzetten. Al met al lijkt de kans vrij klein dat we binnen afzienbare tijd in een kern wapen vrije wereld leven. De belofte van de kernmachten kwam tot stad onder druk van een groep niet-nucleaire landen: Zweden, Brazilië, Egypte, Ierland, Mexico, Zuid-Afrika en Nieuw- Zeeland. Deze landen klagen dat de kernwapenmachten zelf geen stap richting ontwapening zetten en tegelijkertijd het bezit van kernwapens door andere landen tegengaan. De belofte van de gro te vijf moet dan ook vooral als een tegemoetkoming aan deze sta ten worden gezien. Bijna om voor thuis te blijven Chuckie Lurgan zorgt goed voor zijn moeder. Die ligt in bed en staart apathisch voor zich uit. Chuckie brengt een kopje thee aan haar mond. Ze neemt een klein slokje. Dan stopt hij voorzichtig de brandende sigaret weer tussen haar lippen. „Ik heb een hele stapel tijdschriften voor je gekocht en je hebt er nog niet eens naar geke ken". zegt hij. En hij houdt er een voor haar omhoog. 'Knitting Weekly', heet het. „Wat ben ik toch stom, ik heb je nog nooit zien breien. De makers van Eureka Street - vorige week zondag voor het eerst bij de VPRO - zijn niet bang voor absurde scenes. De serie, die zich af speelt in Belfast, staat er bol van. De ene situatie is nog gekker dan de andere. Toch blijft Eureka Street, merkwaardig genoeg, hartstik ke realistisch. De eerste aflevering liet zien hoe de dikke en ietwat sullige Chuckie in een net pak, met een volledig geïmproviseerd verhaal, bij een overheidscommissie een subsidie van drie miljoen pond lospeuterde voor zijn 'bedrijf. Dat bedrijf bestaat alleen in zijn hoofd. Van het geld heeft hij om te beginnen een rode Rolls gekocht en een stamp volle kroeg een hele avond van drank voorzien. En toen kwam hij een Amerikaanse tegen die verliefd op hem werd. Er was nog nooit iemand verliefd op hem geworden. Chuckie is zo'n beetje de rode draad in Eureka Street. Zijn vriend David, die met twee ongure types vooreen postorderbedrijf spullen weghaalt bij mensen die hun termijnen niet betalen, speelt ook een hoofdrol. Wat die twee precies met elkaar te maken hebben blijft vooralsnog een beetje duister. Zoals ook duister blijft waar de serie naartoe gaat. In aflevering twee was gisteravond Max, de Amerikaanse vriendin van Chuckie, weggelopen. Hij volgt haar naar Parijs. In het vliegtuig komt hij een Texaan tegen, die naar zijn nette pak kijkt en zegt: „Jij bent een za kenman. Je bent vast op weg naar Parijs om een deal te sluiten. "Als de Texaan blijft volhouden zegt Chuckie ten slotte. „Ik heb in Parijs een Iers restaurant waar je lasagna krijgt die gemaakt is van aard appelen en bliksoep. Alles wat uit mijn bedrijf komt is rotzooi. Ik ga nu even naar de wc om een drol te draaien. En die is maar waard dan de hele productie van mijn bedrijf. Ondertussen wordt bij Chuckle's moeder thuis door een postorder bedrijfeen lading sofa's, stoelen en huishoudelijke apparatuur be zorgd. Het hele huis wordt volgestouwd. David denkt dat de com puter van het bedrijf op hol is geslagen, maar Chuckie heeft gewoon de halve catalogus besteld. „De buren mogen het ophalen", zegt hij bij zijn terugkeer. „En de rest gaat naar Oxfam." Vriend David geeft zijn baan eraan als hij een ziekenhuisbed bij een zieke vrouw vandaan moet halen. Hij haalteen zwervertje in huis, die er vandoor gaat met zijn televisie en zijn video. „Zo voel ik me wat minder schuldig", zegt hij. Het is prachtige, verwarrende televisie. Verdriet meteen glimlach. Waar het naartoe gaat met Chuckie en David is een raadsel. Dat ze nog rare dingen gaan meemaken is wel zeker. Je zou er bijna voor thuis blijven. wil buys Weer wordt iets beter Na een kille verregende zondag knapt het deze week wat op maar een structurele weersver- betering blijft uit. Boven het midden van Europa komt wel iswaar een hogedrukgebied tot ontwikkeling: voor onze streken is echter de sturende IJslandde- pressie van belang. Het lage drukgebied heeft de westcircu latie weer op de rails gezet en daarmee worden storingen naar de Britse eilanden en het Noordzeegebied gedirigeerd. Die veroorzaken periodiek veel bewolking en van tijd tot tijd re gen of buien. Zo trekt morgen een activerende storing langs Ierland naar de wateren noord van Schotland. Fronten van de storing veroorzaken gaandeweg meer bewolking maar overdag blijft het hoogstwaarschijnlijk droog en eerst is er nog af en toe zonneschijn. De tempera tuur stijgt tot rond 17 graden en de naar zuidwest krimpende wind wordt aan de kust vrij krachtig. Op woensdag komt een koufront precies over ons land te liggen. Daardoor gaat het enige tijd regenen, al is nu nog niet precies aan te geven of de regens ons de hele dag par ten zullen spelen. De verwach ting is wel dat er veel regen gaat Politieke impact van Leo is enorm De felicitatietelegrammen en -telefoontjes kwa men uit alle hoeken van de wereld, het aantal bloemstukken dat werd bezorgd bij de woning van de familie Blair aan Downingstreet 10 was nauwelijks te tellen. En toen de premier gister ochtend met zijn kinderen Euan (16), Nicky (14) en Kathryn (12) een kerkdienst in West minster Cathedral bijwoonde, was de aandacht die hem ten deel viel van de kant van huisvrou wen op middelbare leeftijd, nog indringender dan gewoonlijk. De Britse zondagskranten schreven allemaal over de geboorte van Leo. foto ap Heel televisiekijkend en kran tenlezend Groot-Brittannië wist toen inmiddels dat het wonder was geschied. Tony Blair (47) is voor de vierde keer vader ge worden. Zijn echtgenote Cherie (45) schonk in de nacht van vrijdag op zaterdag om vijf voor half een het leven aan een zoon. Hij heet Leo, naar zijn opa van vaders kant, en woog bij geboorte zes pond en 62 gram. Moeder en kind maken het goed, deelde een vermoeid ogende premier zaterdagoch tend mee op de stoep van zijn huis. Het was, zei Blair, met een huiselijke mok koffie in de hand, de eerste van de vier be vallingen van zijn vrouw die hij van begin tot eind had meege maakt. ,,Ik miste de middelste omdat hij te vroeg geboren werd, bij de geboorte van de oudste waren complicaties en onze dochter is met de keizer snede ter wereld gekomen."' De geboorte van Leo echter had op volstrekt natuurlijke wijze plaatsgegrepen, deelde de pre mier mee, daarmee een deel van de Britse pers te kijk zet tend. Verscheidene bladen im mers wisten 'uit betrouwbare bron' al wekenlang heel zeker dat op voorhand besloten was tot een keizersnede. In de vele pagina's die er gisteren in de zondagsbladen aan de geboorte werd besteed, werd daar wijse lijk niet meer aan gerefereerd. Wel werden grote aantallen nieuwe betrouwbare bronnen aangehaald, ter ondersteuning van allerhande beweringen. The Mail on Sunday en The Sunday Times wisten van 'een naaste vriend' van de familie dat Leo blond is. News of the World liet een 'ingewijde' melden dat de premier bij de geboorte had ge huild. The Sunday Times en The Ob server schreven dat Blair in de eerste nacht zelf de baby had verschoond, terwijl Cherie sliep. Van Blair zelf hebben ze die wetenschap in ieder geval niet. Die antwoordde namelijk op de vraag of hij ook luiers had verwisseld: „Daar ga ik niet op in." En zo zijn er vele vragen waarop de Blairs niet ingaan, fanatiek als zij altijd al hun pri vacy trachten te beschermen tegen de genadeloze neiging van vrijwel alle Britse media om in persoonlijke levenssferen te neuzen. Een aardig maar eveneens on bevestigd verhaal, had in dit Een politieagent bekijkt de teddybeer die bij het huis van de Blairs wordt dootjes voor baby-Blair. verband News of the World. Zo zou de dag waarop Cherie Blair was uitgeteld opzettelijk foutief zijn gelekt door Downingstreet. De pers verkeerde zodoende in de veronderstelling dat 24 mei de dag was, terwijl Cherie in werkelijkheid een week eerder zou zijn uitgeteld. Gehoopt werd zodoende met een zoge naamd vroege geboorte al te veel mediahectiek voor te zijn. Duidelijk is inmiddels wel dat de Blairs teruggekomen zijn van hun aanvankelijke idee om de baby geheel uit de publiciteit te houden. Dat zou, zo beseften zij, ondoenlijk zijn. Volgens zijn woordvoerder AUastair Camp bell zit de premier in een on mogelijke positie. Met een compleet stilzwijgen zou hij de toorn van de machtige media over zich afroepen. Maar levert Downingstreet teveel baby- nieuws, dan kan Blair er van beschuldigd worden de baby uit te buiten voor politieke doeleinden. Over de politieke impact van bezorgd. Het regende gisteren ka- foto reuters jonathan evans Leo raken de Britse kranten niet uitgesproken. Vele verwachten een duidelijke positieve invloed omdat de premier zich extra kan laten zien als 'bezorgde ou der' die het beste wil voor zijn kinderen. The Observer ziet nog een ontegenzeggelijk voordeel in de komende verkiezingscam pagne. Blair is de eerste Britse premier in 152 jaar die op cam pagne zijn eigen baby kan kus- Het mannetje is altijd de bul vallen daar zich in het front een storing gaat ontwikkelen. Be wolking en regen remmen ui teraard een verdere tempera tuurstijging af. Een storing die een iets noordelijker traject volgde en aanvankelijk ook sneller ons land naderde dan zich vrijdag liet aanzien heeft gisteren een totaal verregende zondag veroorzaakt. In onze regio vielen de hoeveel heden nog wel mee (Val kenburg 9, Schiphol, Nieuw-Vennep en Hoofddorp 7 mm); in het midden en zuiden was dat bepaald niet het geval. In Herwij nen in de Betuwe viel maar liefst 20 mm. Bewolking en regen hielden de temperatu ren laag. In Nieuw- Vennep werd het slechts 12,1 graad. In de nacht van zaterdag op zondag is het vooral in de duinen koud geweest. Bloemendaal meldde 2,3 graad en in duinkom men werd ijs aan het gras geconstateerd. JAN VISSER Halfje wit én een partner nodig? Pak een geel mandje in supermarkt Lindeman in Amsterdam en struin de winkel af. Lonk niet naar klanten met een doorsnee rood en blauw mandje, maar houd je ogen gericht op de 'gelen'. Supermarkt Lindeman in hartje Jordaan is bijna een maand lang het toneel van de tentoonstelling The Dating Market. Mary Lindeman is enthousiast. „Onze klanten vinden het enorm leuk." Hoe later op de dag het wordt, hoe vaker de bezoekers de gele mandjes met bloemen pakken. Lindeman heeft geen idee of de eerste week al een spetterend liefdespaar heeft opgeleverd. „Wel is het eerste afspraakje gemaakt.foto anp toussaint kluiters Mensen die boodschappen doen bij de Edah, Aldi, Basis- markt en Groenwoudt halen tijdens het Europees Kampi oenschap voetbal de minste oranje-producten in huis. Ze willen geen oranjevla, oranje bier, oranjekaas, oranje tom poezen of oranje mayonaise nuttigen. Bij klanten van Dirk van den Broek slaat straks de oranje-gekte compleet toe. Ruim 16 procent van hen zegt oranje te gaan eten en drinken. Ook Konmar, C1000 en Albert Heijn klanten doen daar graag aan mee. Dat blijkt uit cijfers van markt onderzoeksbureau GfK. Dat onderzoekt de verkoop van tij delijke artikelen, die meeliften op grote evenementen, zoals dit keer het EK voetbal. Ze hebben zo'n 4400 huishou dens ondervraagt. Uit de resultaten blijkt dat klanten van verschillende su permarkten ook heel verschil lend denken over oranje etens waren. Klanten van Dirk van den Broek willen niet alleen veel oranje kleurstoffen naar binnen werken, ze doen ook massaal mee aan EK-spaarac- ties en zijn van plan hun huis en tuin compleet oranje te ver sieren. Klanten van de Edah en Aldi zien niks in Oranje eten, maar kopen wel oranje-versie- ringen. Van de 6,8 miljoen Ne derlandse huishoudens gaat bijna één op de 10 oranje eten en drinken in huis halen. Dat zijn 640.000 gezinnen. Onge veer 680.000 gezinnen doen mee aan één van de vele EK- spaaracties. De meest fanatieke supporters zijn jonge huishoudens zonder kinderen. Van hen haalt 14,6 procent oranje etenswaren in huis. Op een goede tweede plaats komen oranje huishou dens met kleine kinderen met 13,5 procent. Aan 55-plussers kunnen de supermarkten tij dens het WK geen cent verdie nen. Ze zeggen massaal abso luut geen oranje-hapjes en drankjes te nuttigen. Ook zijn er regionale verschil len. In de Randstad slaan de oranje etenswaren het meest aan. Ongeveer 12 procent zegt die producten in te slaan. In het Oosten van het land hullen de huishoudens zich wel graag in oranje, maar zien ze oranje etenswaren niet zitten. De noordelingen zeggen wel mas saal naar de wedstrijden te gaan kijken, maar vinden zo wel het EK-eten als de EK-ver- sieringen zonde van het geld. De grote olifant die wat verloren buiten de groep staat, is het mannetje. Alexander. Zijn bemoeienis tot de kudde koeien beperkt zich tot een paar keer per jaar, als hij wordt geduld voor de paring. De rest van het jaar zwelgt hij in zijn doorzijn omgeving opgeleg de sociale isolement. Bij olifanten is het mannetje altijd de bul. Dat is niet zielig. Dat is net als in de natuur, benadrukken de gidsen van Diergaarde Blijdorp. De grote kerel die wat verloren achter het ver jaardagspartijtje aansjokt, is het mannetje. Dick. Zijn bemoeienis tot de groep beperkt zich tot de enkele keren dat hij een greep mag doen uit de enorme tassen proviand die hij gemakshalve op een Blijdorp-wandelwa- gentje (borg: 3,50 .gulden) heeft geplaatst. Voor hem uit gaan acht meiden van acht (of bijna acht) jaar, één moeder en twee vrou welijke gidsen die als vrijwilligster bij de die rentuin de cursus 'Rondleiding achter de schermenhebben gevolgd. De vader hoort er wel bij - met zijn voorraad drinken, snoep en chips - maar eigenlijk verkeert hij in een so ciaal isolement. Laten de gidsen van Blijdorp nadrukkelijk voelen. Dar begint al bij het gorilla-eiland waar, DICK VAN DER PLAS voor het eerst sinds wij een jaarabonnement op 'Rot terdam Zoo' hebben, enig teken van leven zichtbaar is. Vrouwtjes met hun jongen scharrelen over het ter rein, op zoek naar voedsel dat is verstopt in valluiken die met behulp van een computerprogramma op on geregelde tijden open en dicht gaan. De enige die bo venop een rots schijnbaar doelloos voor zich uit zit te kijken is het mannetje. Ernst. De volwassen zilverrug maakt zich niet druk, bemoeit zich alleen met de vrouwtjes als er gepaard moet worden en laat verder alleen zijn gezag gelden als het geruzie van de vrouw tjes hem teveel wordt. Dan herstelt hij met een paar Jlinke klappen de rust. Op mijn schalkse opmerking dat daar nog geen vrouw slechter van is geworden, reageren ze met een ijzig stilzwijgen. De gidsen van Blijdorp. Het mannetje in de dierenwereld is niet te benijden. Er zijn maar een paar soorten die zich intensief met het familieleven bemoeien. En dat zijn bijvoorbeeld ook nog de varkens, weten de gidsen van Blijdorp. Verder zijn de mannetjes in de regel solitaire, egoïsti sche types die zich door weinig anders laten leiden dan door hun hormonen. In de mensenwereld is het allemaal niet veel an ders. Als je de gidsen van Blijdorp moet geloven. Wanneer er in de werkruimtes van de hal met de aquaria en terraria door de gidsen een wurgslang te voorschijn wordt gehaald die de meiden mogen aaien en later even mogen vasthouden, weten de gidsen te vertellen dat dit onderdeel met jongetjes altijd de mist ingaat. Veel bravoure. Een grote mond. Maar een slang aaien en vasthouden, ïo maar. Daar moet je een vrouwtje voor zijn. Zeggen de gidsen van Blij dorp. We besluiten de rondleiding bij de ijsberen, twee vrouwtjes die met een buitentemperatuur van tegen de dertig graden nog een behoorlijke levenslust aan de dag leggen. Dar is wel anders als er één keer per jaar een mannetje van een ander dierenpark wordt ingevlogen om de dames te bewegen tot de paring. Met dit tweetal is dat nog nooit gelukt. Stellen de gid sen van Blijdorp vergenoegd vast. Het mannetje kan een pak op z'n duvel krijgen. Wegwezen, met z'n drif ten. Het laatste hitsige exemplaar verspeelde bij de vechtpartijen zelfs een oog, vertellen de gidsen van Blijdorp, Daarna mocht hij weer naar huis. Zelfs de apen op het eiland houden even op met hun gekrijs als de gidsen van Blijdorp me doordrin gend aankijken. Ik knijp goedmoedig één oog dicht. Boodschap begrepen, gidsen van Blijdorp. Het mannetje is, hoe dan ook, altijd de bul. Jlt'S 1 Eovely little kid... kihr -5un)

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2