'Het innerlijk heeft gewonnen' Gezondheid Klagen Peuters krijgen te weinig vitamine D binnen Kans op hepatitis zwaar onderschat Blaasontsteking Vitamine B6 en ouderen Lever is chemische fabrii Vroeg opsporen hepatit I Nieuw kankermedicijn komt uit zee MAANDAG 22 MEI 2000 Er was eens een vrouw, die een klacht indiende tegen een fabrikant van huishoudelijke apparatuur, omdat in de gebruiksaanwijzing van haar magnetron niet ver meld stond, dat honden er niet in gedroogd mogen worden. Iedere klacht is een ongevraagd advies, wordt soms gezegd, maar uit deze klacht kan onmogelijk een advies gedestilleerd worden, dat bijdraagt tot de verbe tering van het product'magnetron. Het was, dunkt mij, louter haar bedoeling de schuld en verantwoordelijk heid voor de dood van haar hondje bij de fabrikant te leggen. Het komt vaker voor dat het doel van het indienen van een klacht is de eigen tekortkomingen, in dit geval on nadenkendheid en domheid, te verdoezelen. De zaak van het magnetronhondje speelde in Amerika, waar een claimcultuur bestaat en in onze ogen bizarre klachten gehonoreerd kunnen worden, zij het niet zo vaak als wel eens wordt gedacht. Ook Nederland wordt klagerig, maar ik vrees dat mensen die echt te klagen hebben in tegenstelling tot de vrouw met het magne tronhondje de juiste weg niet weten te vinden en al leen met hun klacht blijven. De klacht over het magne tronhondje maakt duidelijk hoe precies de aanbieder van een product of een dienst in zijn gebruiksaanwij zing of met zijn voorlichting dient te zijn. In de gezondheidszorg hoor je de laatste tijd steeds va ker klachten over gebrek aan goede en begrijpelijke voorlichting. Een arts dient een patiënt bijvoorbeeld te vertellen, dat de medicijnen, die hij voorschrijft, bij werkingen kunnen hebben en hij moet dat in begrijpe lijke taal doen. Een patiënt die niet weet of begrijpen kan dat er risico's verbonden zijn aan een behande ling, weet ook niet waar hij mee instemt. Wanneer de arts verzuimd heeft die uitleg te geven en er nader hand schadelijke bijwerkingen optreden, is een klacht gerechtvaardigd. Ook als de psychiater van de vrouw met de kraam bedpsychose (zie de column 'Behandelen' van vorige week) overweegt haar tegen haar wil te gaan behande len, dient hij duidelijk te maken waar de maatregelen die hij wil treffen uit zullen bestaan, dus ook nu zij het niet met hem eens is. Het valt echter niet mee aan ie mand, die niets van de voorgestelde behandeling wil weten, uitgelegd te krijgen wat die behandeling in houdt. Een psychiater vindt in zo'n geval geen gewillig oor en dat komt de informatievoorziening niet ten goede. De hamvraag die de persoon die klachten heeft, eerst moet beantwoorden, is of hij de niet-benijdenswaardige rol van klager wil vervullen. Hij moet er iets voor over hebben, want iedere klach tenprocedure heeft, zo blijkt in de praktijk, een hoge psychologische drempel. De rode loper wordt voor de klager meestal niet uitgerold en de kans is niet groot dat een klager het door hem gewenste resultaat weet te bereiken. Klachten over de beroerde dienstregeling van de NS bijvoorbeeld leveren zelden op, dat de trei nen wel op tijd gaan rijden. Sommige klagers zijn ondanks -of dankzij- het uitblij ven van resultaat uiterst volhardend in het klagen en maken er zelfs een levensstijl van. Het komt voor dat een groot deel van de klachten tegen een instelling door één persoon wordt veroorzaakt, elke afgehandel de klacht genereert een nieuwe. Andere mensen, zoals ik, houden het klagen al voor het indienen van de klacht voor gezien. Al maanden wind ik mij op over de in alle vroegte overlawaaiende vliegtuigen, maar van een klacht bij het meldpunt geluidsoverlast Schiphol zag ik tot nu toe af. Dat heeft geen zin. Schiphol wordt groter, het aantal vliegbewegingen neemt toe en de ge luidsoverlast ook, hoe vaak wij ook bellen. Ook over onze goede gezondheidszorg wordt geklaagd en ik begrijp dal veel patiënten vinden dat zij voor hun klachten geen gehoor vinden. Zou de vrouw met de kraam bedpsychose er over durven te klagen, dat zij ten onrechte behandeld wordt; en zou die klacht ook serieus in be handeling worden genomen? WOUTER VAN EWIJK, psychiater Lang niet alle kleuters en peu ters krijgen genoeg vitamine D binnen. Vitamine D speelt een belangrijke rol in het lichaam, onder andere bij de opbouw van het skelet. Het wordt in de huid gevormd onder invloed van ultraviolet licht van de zon. Voor de mens zijn vooral de vi taminen D3 (oftewel colecalci- ferol) en D2 (oftewel ergocalci- ferol) van belang. Onze voeding bevat deze stoffen over het al gemeen slechts mondjesmaat: vette vis is wél een goede bron ervan. Verder wordt syntheti sche vitamine D toegevoegd aan margarine, halvarine en bak- en braadproducten. Of kleuters en peuters extra vi tamine D nodig hebben, hangt vooral af van de hoeveelheid zonlicht die zij ontvangen. Een half uur zonlicht per week met alleen een luier aan, of gekleed (maar zonder muts) twee uur zon per week is net voldoende. Maar of dat in de praktijk ook gebeurt, valt in ons klimaat te betwijfelen. Uit een gewone voeding halen kinderen onvol doende vitamine D binnen, al dus de laatste voedselcon- sumptiepeiling. De Voedings raad beveelt daarom aan om kinderen tot 4 jaar extra vitami ne D te geven: 10 tot 15 micro gram (400 tot 600 IE, oftewel in ternationale eenheden) per dag. Dit advies wordt echter lang niet altijd opgevolgd. Recent onderzoek door artsen op con sultatiebureaus heeft aange toond dat maar 57 procent van de 660 onderzochte kinderen van 1 tot 4 jaar vrijwel dagelijks extra vitamine D krijgt. Van de ze kinderen krijgt 81 procent de aanbevolen hoeveelheid, 16 procent krijgt te weinig en 3 procent te veel. Dat laatste is ongewenst, want het kan nie ren, hart en bloedvaten scha den. Bijna één op de zeven kin deren krijgt helemaal geen extra vitamine D. Dit betreft vooral kinderen van niet-Europese moeders. Een drastisch gebrek aan vitamine D kan leiden tot stoornissen in de botontwikke- ling (misvormd skelet). Moïra Muller 17schreef boek over strijd tegen anorexia Op haar negende begon Moïra Müller met het bijhouden van een dagboek. Ze blijft schrijven, ook als ze op haar dertiende anorexia krijgt. De moeizame weg naar genezing tekent ze tot in details op. Nu is ze net 17 jaar geworden. De anorexia is officieel genezen. „Niet weg, maar beheersbaar. Ik functio neer prima, ik ben gelukkig, ik ben verliefd", zegt ze in haar ouderlijk huis. „Innerlijke dingen zijn belang rijk geworden. Ik ben niet meer zo op mijn uiterlijk gefixeerd. Ik kan heel erg genieten van eten, maar het moet altijd gezond zijn." Onlangs is haar dagboek in druk uitgekomen, 'Moïra, 16 jaar en genezen van anorexia'. „Toen ik negen was, wist ik dat ik een boek zou uitgeven. Een uitgever zei toen dat ik eerst wat beleefd moest hebben. Toch heb ik in mijn dagboek geschreven zonder die bedoe ling. Vanaf het moment dat duidelijk werd dat het in druk zou uitkomen heb ik vijfhon derd bladzijden uitgetypt. Er ging nadat ik ze had ingeleverd een jaar overheen. Ik was het al bijna vergeten toen op het ant woordapparaat de mededeling stond dat mijn dagboek over drie maanden zou worden uit gegeven. Er moest heel wat uit. Ik geneerde me wel, want alles wat ik eruit wilde hebben, wilde de redactie erin." Zoals een passage uit 1994: 'Ik ben een sterke, wilskrachtige, vurige meid'. Opvallend is Moïra's volwassen taalgebruik, ook in de fragmen ten uit haar dagboek die ze schreef toen ze tussen 9 en 13 jaar was. „Mensen geloven het niet, maar zo heb ik het toen opgeschreven en precies zo heb ik het uitgetypt." Mede omdat ze ook de periode vóór haar anorexia heeft be schreven leest haar dagboek als een roman. Je wordt gevangen door haar belevenissen, haar onbereikbare liefdes, maar ook door de op en neer gaande strijd tegen haar levensbedrei gende ziekte. Je wilt weten hoe het verder gaat, ongeacht of de ziekte een rol in je eigen leven speelt. Door de later geschre ven reflecties ('ik volgde net een A/lóira Müller: „Toen ik negen was, wist ik dat ik een boek zou uitgeven." schrijverscursus'), die cursief zijn gedrukt, worden relative ringen aangebracht en situaties verduidelijkt. „Ik heb zelf een boek gelezen over een Amerikaans meisje. Ik heb alleen de passages over eten onthouden, maar het was wel zwaar en schokkend. Daar bereik je niemand mee. Ik hoop dat mijn boek mooi is om te le zen, dat mijn belevingswereld herkenbaar is voor meisjes met hetzelfde probleem. Ik kan ze niet genezen, maar misschien helpt mijn openheid". In het eerste deel van haar boek beschrijft Moïra, dochter van een Tsjechische vader, met veel oog voor details over de natuur, haar verblijf in Tsjechië. In Frankrijk krijgt ze, samen met elf andere familieleden, voed selvergiftiging. Moïra houdt er een fobie aan over: vier jaar lang bestudeert ze houdbaar heidsdata. En doordat haar maag is gespoeld kan ze later nooit de vinger in de keel ste ken. „Ik ben altijd sterk geweest in fobieën, maar toen ik ano rexia kreeg waren die weg. Heel gek. Vooral in die periode heeft het schrijven geholpen, omdat het de spinsels in je hoofd structuur geeft. Die anorexia kwam snel. In drieënhalve maand ging ik, door het fana tiek volgen van de methode Montignac, van 64 naar 40 kilo. Ik zag er afschuwelijk uit. Maar toen mijn genezing op gang kwam woog ik binnen twee maanden weer 54 kilo. Ik kon dat niet zo vlug verwerken en kreeg nachtmerries." Therapie heeft Moïra niet ge holpen, een verblijf van zes we ken bij een collega van haar mof der wel. Die dwingt haar foto cpd harry verkuylen niet te eten, maar stelt levens vragen, maakt haar bewust, waardoor ze weer contact zoekt met andere mensen. Na haar genezing is ze drie maanden in Tsjechië geweest. Nu zit ze op 4 vwo en werkt hard om te spa ren voor een ticket naar Mexico om daar naar een internationa le school en naar haar vriend te gaan. Ze wil ook naar de uni versiteit en doorgaan met schrijven. Fictie dit keer, want het hoofdstuk Moïra en ano rexia heeft ze nu, na alles voor haar boek opnieuw beleefd te hebben, voor zichzelf afgeslo ten. (Moïra Müller: 'Moïra, 16 jaar en genezen van anorexia', uitg. Indigo, 29,50 gulden) JACQUES GELUK» Misverstanden over leverziek ten zijn hardnekkig. Dit blijkt uit een representatieve steek proef, uitgevoerd door onder zoeksbureau Heliview in op dracht van de Nederlandse He patitis Stichting. Voor de stich ting is de uitslag van het onder zoek mede aanleiding om nog dit jaar extra voorlichting te ge ven aan het publiek en (para) medische beroepsgroepen. Bijna de helft van de onder vraagden denkt ten onrechte dat bij een slecht functioneren de lever altijd alcoholmisbruik in het spel is. Terwijl een slecht functionerende lever meestal wordt veroorzaakt door virus sen, erfelijke aandoeningen, tu moren of ziekten elders in het lichaam. Van de ondervraagden denkt 60 procent dat een leverontsteking (hepatitis) altijd een gele huid en geel oogwit tot gevolg heeft. In werkelijkheid wordt bijvoor beeld bij hepatitis C slechts 3 procent van de geïnfecteerden geel. Bij niet-gele patiënten met bijvoorbeeld vermoeid heidsklachten wordt dan ook niet snel genoeg aan een even tuele leverziekte gedacht. Nederlanders blijken niet goed op de hoogte te zijn van be smettingsrisico's. Bijna een kwart van de ondervraagden weet niet dat iedereen die vóór 1991 is geopereerd of bloed heeft ontvangen een reële kans heeft besmet te zijn geraakt met hepatitis C. Het kan tien tot twintig jaar duren voordat de eerste klachten optreden. Hoe langer chronische hepatitis C de lever infecteert, hoe groter de kans op het ontstaan van le verei rrose en leverkanker. Een kwart van de bevolking weet ook niet dat het tegen- Als piercings niet zorgvuldig zijn aangebracht is er een kans op be smetting met hepatitis C. foto woordig in Nederland nog steeds mogelijk is om via een medische ingreep hepatitis op te lopen. Ondanks het feit dat bloed en bloedproducten sinds 1991 vrij zijn van hepatitisvirus- sen en er veel aandacht wordt besteed aan sterilisatie van me dische apparatuur, kan een pa tiënt door een menselijke fout of onzorgvuldigheid tijdens een medische ingreep nog steeds besmet worden. Van hepatitis (letterlijk: leverontsteking) zijn inmiddels de soorten A, B, C, D, E, F en G bekend. De kans om besmet te raken met hepatitis C via bloed- bloedcontact is groter dan de kans op besmetting met het HIV-virus. Hepatitis C komt ook veel vaker voor dan aids. De Gezondheidsraad schat dat er in Nederland 15.000 tot 60.000 mensen met hepatitis C zijn besmet, terwijl ons land zo'n 13.000 hiv/aids besmette personen kent. Mogelijke besmettingsbronnen met hepatitis C: - onveilige piercing, tatoeage en acupunctuur - bloedtransfusie vóór 1991 - bloedproducten vóór 1991 - operaties - ingrepen aan het gebit - pnkken aan besmette naalden - gemeenschappelijk gebruik van scheermesjes en tanden borstels - tijdens de bevalling als de moeder is besmet Bijna de helft van de onder vraagden denkt dat je het van zelf binnen een jaar zal merken als je besmet bent geraakt met een hepatitisvirus. Toch duurt het bijvoorbeeld bij hepatitis C vaak 10 tot 20 jaar voordat de eerste klachten optreden. Juist vanwege de lange afwezigheid van duidelijke klachten wordt besmetting vaak bij toeval en in een relatief laat stadium ont dekt. Dan kan er inmiddels sprake zijn van levercirrose of zelfs leverkanker. Ongeveer de helft van de Ne derlanders weet niet dat ver moeidheid en gewrichtspijn klachten bij hepatitis kunnen zijn. Andere mogelijke klachten zijn: koorts, gebrekkige eetlust, buikpijn, misselijkheid, spier pijn, jeuk, geelzucht en donkere urine. (Voor meer informatie: Neder landse Hepatitis Stichting, tele foon (030) 21 00 143. Internet: www.hepatitis.nl) REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER 021 Blaasontsteking komt vaker voor bij vrouwen dan bij man nen, omdat de piasbuis bij vrouwen veel korter is. Het ver velende is dat een blaasontste king nogal eens de neiging heeft om 'op herhaling' te ko men. De aandoening wordt ver oorzaakt door de E.coli bacte rie. Een antibioticumkuur is een middel om ervan af te komen, maar voorkomen is beter dan genezen. De E.coli bacterie kan niet zo goed tegen een zuur mi lieu. Veel vitamine C-tabletten eten helpt, evenals het eten van cranberry's. De belangrijkste klacht bij een blaasontsteking is een aanhou dende drang tot plassen. Vaak komt er niets. Soms bevat de urine zelfs wat bloed. De ont steking veroorzaakt bij het plas sen een branderig gevoel, lichte incontinentie, pijnklachten en kan zelfs koorts met zich mee brengen. Als de infectie niet wordt behandeld kan die (blij vende) schade aan de nieren toebrengen. Zeven tips om blaasontsteking te voorkomen: 1. Hou je plas nooit op 2. Drink minstens 2 liter dag. Als de blaas regelnii vuld en geleegd wordt, ki de bacteriën geen kans o aan de blaaswand te hec Bij het plassen worden z woon weggespoeld 3. Plas voor het slapen g; na het vrijen 4. Drink tijdens de zwan schap extra veel en laat geld de urine controlerei Zwangere vrouwen hebb ker last van blaasinfectie 5. Zorg voor een goede in hygiëne, maar vermijd hi bruik van zeep, sprays ol nale douches. Ze vormen aanval op de zuurgraad v e vagina waardoor bacterii i' makkelijker kunnen uitgi k 6. Draag geen strakgespai broeken of slipjes. Synth 11 ondergoed zorgt voor ei 'broeierig' klimaat waad e teriën goed gedijen. 7. Raadpleeg de arts bij k pijn in je rug of lendenen in de urine of wanneer je k scheidene blaasinfecties elkaar hebt gehad. Bij ouderen die volgens de richtlijnen van gezondheidsin stanties voldoende vitamine B6 binnenkrijgen met de voeding kan het gehalte aan vitamine B6 in het bloed toch aan de lage kant zijn. Dit blijkt uit een in Groot-Brittannië uitgevoerd onderzoek bij mannen en vrou wen van 65 jaar en ouder. Een verhoging van het vitamine B6 gehalte in het bloed zou een bijdrage kunnen leveren aan de afweer tegen ziektes en aan een beter geheugen. Het onderzoek bij ouderen in Groot-Brittannië was onderdeel van een nationaal voedingson derzoek waarbij zowel thuiswo nende ouderen als ouderen in tehuizen werden betrokken. De groep onderzochte ouderen is representatief voor de Britse bevolking. Uit het onderzoek blijkt dat bij een kwart van de thuiswonende ouderen en bij na de helft van ouderen die in tehuizen verblijven het vitami ne B6 gehalte in het bloed lager is dan wenselijk. Het feit dat het gehalte a mine B6 in het bloed van 'i ren niet altijd optimaalii geconstateerd in verschï onderzoeken bij Nederla ouderen en in het Europ NECA onderzoek. De bel van een te laag vitamine halte in het bloed is niet maal duidelijk. Aangetoo t dat extra inname van viti B6 bij ouderen bijdra; het handhaven van een; quate afweer tegen ziekti is bij ouderen een positii q band gevonden tussen hi mine B6 gehalte in het bl het presteren bij een aan heugentesten. Uit het on zoek blijkt ook dat een la halte aan vitamine B6 sa J1 gaat met een hoog hornajt negehalte in het bloed. I hoog homocysteïnegeha het bloed draagt mogelij k aan het risico voor hart- vaatziekten. Misschien k hoging van het vitamine halte in het bloed dit risk perken. De lever is een essentieel or gaan. Als kleine chemische fa briek is de lever onder meer verantwoordelijk voor de stof wisseling, ontgiften, bloedzui- vering en galproductie. Bij el kaar gaat het over enkele hon derden verschillende proces sen, die zich afspelen rechtsbo ven in de buik. De lever weegt circa 1,5 kg en is bij volwasse nen zo groot als een kleine voetbal. Het woord hepatitis komt van 'hepar', het Griekse woord voor lever. Het achtervoegsel 'itis' betekent ontsteking. Hepatitis betekent dus een ontsteking van de lever. Indien de lever niet goed functioneert, kunnen er bij de stofwisseling in ons li chaam storingen optreden. Een hepatitis kan onder andere ont staan door een virusinfectie, er felijke aandoeningen, tumoren, ziekten elders in het lichaam, of overmatig alcoholgebruik (alco- holhepatitis). In verreweg de meeste gevallen, zeker b wassenen, blijken vin veroorzakers van de hep 5j zijn, oftewel virale hepal Een virale hepatitis is be lijk. j Er zijn verschillende von van hepatitis: hepatitis A D, E, F en G. Hepatitis A worden vooral overgebr besmet water en voedsel ll verschijnselen van deze hepatitis verdwijnen wei 3 spontaan in de loop van weken tot maanden. Een nische ontsteking treedt op. Hepatitis B wordt overgi door bloed-bloedcontat seksueel contact. Hepal wordt voornamelijk via! -bloedcontact overgebr voor hepatitis D geldt h als bij hepatitis B. Dezel drie virussen kunnen w( dwijnen. Van de virussei G is nog geen duidelijkz beeld bekend. In tachtig procent van de geval len wordt een hepatitis C-be- smetting chronisch. Meestal verloopt dit onopgemerkt, ter wijl de virusinfectie in de loop van de jaren wel de lever aan tast. De grootste gevaren van een chronische hepatitis C-in- fectie zijn leverfibrose en lever cirrose. Levercirrose is een on herstelbare littekenvorming in de lever, die op den duur tot le verkanker kan leiden. Zowel le vercirrose als leverkanker kun nen de functies van de lever dusdanig aantasten dat alleen een levertransplantatie het le ven kan redden. Hoe eerder een hepatitis C wordt ontdekt, hoe vroeger een behandeling kan wordei start en hoe groter de ka genezing is. De nieuwei nale combinatietherapie f interferon en ribavirinel e een blijvende respons va tig tot vijftig procent op. ten die hier goed op reaj hoeven geen levertrans] te ondergaan. Vroegtijdige detectie vai titis C-patiënten redt du alleen levens, maar vern ook nog eens de kosten gezondheidszorg. Daan zou vroegtijdige opspor toenemende vraag naar transplantaties wellicht stopzetten. PUZZEL Kruiswoord-min-een Niet het gevraagde woord invullen, maar een woord dat bestaat uit de letters van het woord in dezelfde volgorde min 1 letter. (B.v. Omschrijving "dierenverblijf". Antwoord zou zijn "stal", maar ingevuld moet worden "sta"of "tal". Welke van die twee het moet worden, moet blijken uit de kruisende woorden.) Horizontaal: 1. Vreemde taal; 5. schilderij; 7. gunstige omstandigheid; 8. uniek; 9. klipgeit; 11. sneuvelen; 14. cijfer; 16. slaghout; 17. kanaal; 18. sneeuwdruppel; 19. diepte; 20. graanafval; 22. hoffelijk; 25.traag; 27. oevergewas; 29. platgehamerd; 30. metaal; 31. deel v.e. trap. Verticaal: 2. Salonheld; 3. tamelijk; 4. universiteitsbode; 5. splitsen; 6. droge turfstof; 8. ontkenning; 10. naaldboom; 12. hanger in een klok; 13. schilderen; 15. deel v.h. been; 16. werpkoord; 19. bek; 21. houten vat; 22. met elkaar; 23. veldhospitaal; 24. mannelijk dier; 26. woestijn in Azië; 38. schaamte. Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1. Stroman; 8. Jonas; 10. Aram; 12. leve; 14. no, 15. atm; 16. ik; 17. sen; 19. oke; 21. var; 22. erg; 23. ram; 25. bui, 26. ei; 27. eau; 28. na; 30. moed; 32. Riga; 34. ramen; 36. senator. VERTICAAL: 2. Tja; 3. roman; 4. on; 5. Malmö; 6 Ase; 7. Pan; 9. bek; 11. rosario; 13. viering; 18. era; 20. keu; 24. Medan; 25. buret; 26. emt; 29. aap; 31. ere; 33. Ino; 35. ma. Zakpijpen, vastzittende zeedie ren, produceren een ingewik kelde verbinding, die tumoren veel effectiever bestrijdt dan be staande geneesmiddelen. We tenschappers van de Harvard universiteit zijn erin geslaagd om de stof chemisch na te ma ken. Dat spaart de koraalriffen in de Caribische Zee, die niet meer hoeven te worden afge schraapt. Het middel is binnen vijf jaar op de markt. „Het is het meest complexe molecuul dat ooit op commer ciële schaal is gemaakt", zegt belprijs won voor de chemie. In zijn lab is de verbinding, ge naamd ecteinascidine, voor het eerst met succes nagemaakt. Door verbetering van de pro ductiemethode kan de stof in grote hoeveelheden worden ge maakt. Overigens zijn zeer klei ne hoeveelheden al effectief. Een kleine vijf kilo van het pro duct is al genoeg om te voldoen aan de wereldvraag, zo schat Corey. Al in de jaren tachtig is de ge neeskrachtige werking van de complexe verbinding in zakpijp ontdekt. Maar de zuivering van het gewenste eiwit uit het zee dier bleek zeer tijdrovend en kostbaar. Een Spaanse firma heeft nog geprobeerd zakpijpen te telen in de wateren rondom Puerto Rico. Maar met weinig succes. Vervolgens werd de hulp ingeroepen van chemicus Corey. Die zette in 1994 enkele medewerkers aan het werk. En de klus was in 1996 geklaard. De synthesemethode is gepa tenteerd. Sindsdien worden er klinische testen gedaan op hon derden patiënten in Amerika en Europa. Het middel i veelbelovend om b( huidkanker te behande behandeling vereist sle gen injecties met een tfl 14 milligram van het r Ter vergelijking: een bevat al 325 milligrai l zaam middel. Volgens het middel honderd tot derd maal zo effectief a het meest gebruikte min gen borst- en baar moe ker. PETER DE JAEGER»

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 26