Gouden Palm voor droevig verhaal Rel in Engeland om schilderij van Peter Paul Rubens Cultuur Kunst Dame Barbara, 'The queen of Romance', overleden amerkoor ifortreffelijk Na Anouk nu ook Dinand Onderhoudend griezelen in Misery Water stroomt van de Van Doesburgfontein NDAG 22 MEI 2000 941 De Britse National Gallery heeft opzet telijk gesjoemeld met een schilderij toegeschreven aan Peter Paul Rubens om te verhullen dat het niet echt het werk is van de Vlaamse schilder. Dat zegt Michael Daley, de directeur van ArtWatch UK, aldus de Britse krant The Independent on Sunday. ArtWatch UK is een organisatie die zich inzet om de echtheid van kunst werken te toetsen. In het komende nummer van Art Review schrijft Daley dat de National Gallery de achterkant van het aan Rubens toegeschreven pa neel Samson en Delilah heeft veran derd om verdenkingen dat het geen echte Rubens zou zijn te voorkomen. Als het schilderij een kopie van een verloren gegaan orgineel van Rubens blijkt, daalt de waarde van een ge schatte 144 miljoen gulden naar zo'n 3 miljoen gulden, aldus The Indepen dent. Deskundigen zetten al langer vraagtekens bij de autenticiteit ervan. Zij menen dat het een kopie is door een leerling van Rubens, waarschijnlijk Jacob Jordaens. Zij wijzen bijvoorbeeld op de felle kleuren die atypisch zou den zijn voor Rubens. Het museum kocht het werk in 1980 en het hangt sindsdien bijna perma nent tentoongesteld. Daley heeft nu in de archieven van de National Gallery gezocht naar materiaal over het doek. Ergens in de twintigste eeuw is het ei kenpaneel waarop de afbeelding staat, afgeschaafd tot een dikte van 3 mili- meter en op een ander stuk hout ge lijmd. Volgens Daley blijkt uit zijn on derzoek dat die ingrijpende restauratie is gebeurd na 1930. Toen werd het schilderij herontdekt door een Duitse deskundige die schreef dat het eiken paneel in een uitstekende staat was. Daley begrijpt de redenen achter het afschaven niet als het schilderij in 1930 nog in zo'n goede staat was. Vol gens hem is het schaafwerk gedaan om iets te verbergen. Hij meent dat er een merk op het paneel heeft gezeten dat niet overeenkwam met de datering van het museum. Merken van paneel- makers kwamen pas op in 1617 terwijl het schilderij gedateerd is tussen 1609 en 1610. Uit het archiefonderzoek komt naar voren dat alleen de National Gallery de tijd heeft gehad voor zo'n uitgebreide ingreep toen het schilderij werd geres taureerd in 1982. Het prestigeuze Brit se museum ontkent dat het heeft ge sjoemeld met de Rubens. tevens de prijs van de FIPRESCI voor de beste film buiten het hoofdprogramma. Als beste film in het hoofdprogramma werd door deze internationale organisatie van filmcritici de Ja panse film Eureka van Aoyama Shinji gelauwerd. Een week lang had in een poll onder internationale critici de foto reuters door Liv Ullmann geregisseerde film Trolsa bovenaan gestaan en actrice Lena Enore leek de gedoodverfde winnares van de actriceprijs. De naar een script van Ingmar Bergman gemaakte film bleef zondagavond in Can nes evenwel ongenoemd en is daarmee de pijnlijkste verliezer van dit festival. Schrijfster van 723 damesromannetjes ter van de schrijfster. Zelf werd Cardand in 1991 in de adel stand verheven door de Britse koningin Elizabeth. De boeken van 'The queen of Romance' zijn in 36 talen vertaald. Er zijn naar schatting 1 miljard exemplaren van ver kocht. Lange tijd was Dame Barbara verzekerd van een plaats in het Guinness Book of Records als de meest produc tieve schrijver. Twintig jaar lang schreef ze elke twee we ken een boek. Elke dag dic teerde ze een hoofdstuk van ongeveer 600 woorden aan een van haar vele secretares ses. ,,De reden dat ik zo goed verkoop is dat er een tekort is aan schoonheid op deze we reld", meende Cartland zelf. De Britse schrijfster Barbara Cartland is gisteren op 98-jari- ge leeftijd overleden. De schrijfster van 723 damesro mannetjes stierf in haar slaap na een korte ziekte. Dame Bar bara was tot op hoge leeftijd een opvallende verschijning in haar eeuwige roze japonnen met veel kant en ruches. Hele generaties Britse meisjes zwij melden bij haar suikerzoete romances. In haar verhalen waren de heldinnen maagden, de echtgenoten rijk en seks be gon pas als het boek uit was. Ook prinses Diana was in haar tienerjaren verslaafd aan de boeken van haar stiefgroot- moeder Cartland. Diana's va der hertrouwde met de doch- De musette, de gaida, de sackpipa en de uilleanpi- waren ze allemaal te horen tijdens de Natio- Doedeldag in Kasteel Oud- Poelgeest in Oegstgeest. Net als ii gaande jaren viel, geheel is de stijl van 'moederland' Schot- ,de regen met bakken uit de lucht. Een groot deel van het ral speelde zich binnen af in tenten. foto erik taal G ïolte-ring voor Bl0f-zanger ium Blof-zanger Paskal Jakobsen heeft zaterdag de Bob ilte-ring ontvangen. Hij kreeg de wisseltrofee van Gerard li die de onderscheiding in 1988 kreeg. Cox vond het nu tijd emand anders te eren. De gouden zegelring behoorde toe hs de in 1983 overleden Nederlandse zanger Bob Scholte. Het v» leen wisseltrofee, bestemd voor een zanger of zangeres die -jg nent is van het Nederlandstalige lied. Eerder ging de ring Benny Neyman en Harry Slinger van de groep Drukwerk. mbiek op het internet irdam Het internationaal vermaarde Stripantiquariaat biek in Amsterdam heeft de eerste digitale strip-encyclope- mi p het internet gezet (www.lambiek.net.). Stripliefhebbers len hier informatie krijgen over hun favoriete tekenaars. De net-encyclopedie 'comiclopedia' kan dagelijks worden >|-e evuld met nieuwe informatie. De comiclopedia biedt vol- Kousemaker de mogelijkheid als stripliefhebber zo dicht ti elijk bij de tekenaar te komen door middel van sites van ij* ubs of sites van de idolen zelf. Ook zijn er links naar sites lm larticulieren en kunnen lezers zelf informatie over hun ido- anvullen. ïsterdam: haast met nieuwbouw erdam De gemeente Amsterdam moet haast maken met euwbouw van het Stedelijk Museum. Dat vinden zeventien O i ies uit de hoofdstad. In een brief aan het collegè van burge- iter en wethouders schrijven zij dat ze zich zorgen maken de stagnatie van de nieuwbouwplannen. De galeries vin iet een schande dat een zich 'kunstminnend noemende' als Amsterdam steeds rijker wordt, maar geen geld over voor de toekomst van haar museum. Wethouder Bruines iultuur ervaart de brief als een steun in de rug. Zij wil voor omerreces de nog ontbrekende 15 miljoen gulden voor de wbouw 'regelen', laat zij weten. Waar dat geld vandaan komen wil ze nog niet kwijt. chel winnaar VSB Poëzieprijs j™1 irdam» De dichter K. Michel heeft voor zijn bundel Water- „i es de VSB Poëzieprijs gewonnen. De jury onder voorzitter- p van dichter Jozef Deleu maakte de winnaar in het VPRO- isieprogramma De Plantage bekend. Aan de prijs is een be- van 50.000 gulden verbonden. De andere genomineerden n Piet Gerbrandy, Stefan Hertmans, C.O. Jellema, Frank legracht en Leonard Nolens. Eg! MUZIEK RECENSIE LI DY VAN DER SPEK concert door het Leiderdorps Ka- j1™ st o.l v. Stephan Pas, r eiderdorps Kamerorkest ichzelf overtroffen in een ter, t geheel gewijd aan vier 4 che componisten. Boro- Tsaikovsky in harmo- rijk melodisch idioom; oen nsky en Sjostakvitsj in gierend, schril dissonante ,i: let programma wordt ge- met Borodins Steppen- uit midden-Azië waarin lans van paarden1 en ka- stappen vermengd wordt mgerige Oosterse melo- Het is een kleurrijke op- voor het verrassend aan- lat het LKO heeft in de ies op een rococo thema ello en orkest' van Tsjai- Bij tijd en wijle is het zelfs warmer, meesle- dan de solist Rebecca laar krachtige volle toon, in het lage register is ig, mjaar in de lichtvoeti- 1 rituele passages is haar ^2 einig doorvoeld. Stephan k ngt dit euvel met zijn uit- in d spelend orkest heel J ip. Technisch knap strijkt 3,6 ich door de zeven varia- heen. Strawinsky en ;ovitsj komen uit een isü andere belevingswereld. iziek wordt verrassender, 29 eemde, soms huivering- nde dissonanten. De bla- J"ï n hier opvallend goed. In oö s waarin de fagot de drie- p' maat hopt, dansen de en de fluit de dwaze ie. Van het vierde Strijk- t van Sjostakovitsj (1949) Rudolf Barsjai een J- iptie voor kamerorkest, jkers blijven de basis vor- 4aar ook de blazers krij- 56 n grote indringende rol jni eeld. Joodse volksmu- !Ni aods' zeer, maar bovenal 2 ijd tussen politieke be- 5 ording en bewustzijns- ering die Sjostakovitsj' lepaalde, maakt het LKO ve de noten door hoor- en ar. HANS KEUZERS Kane: Dinand Woesthoff - zang. Dennis van Leeuwen - gitaar, Aram Kersbergen bas, Tony Cornelissen - gitaar, Cyril Direc tie - drums. Gezien: 20/5, LVC, Leiden De platenbonzen van BMG trokken een slordige 400.000 gulden uit om de groep Kane 'recht in het midden te marke ten'. Geen weggegooid geld want 50.000 exemplaren van het debuutalbum 'As long as you want this' vlogen al over de toonbank. Een slim marke tings-object voor de korte duur of een band met toekomst? Vlak voor het optreden schalt Pearl Jam door het LVC. Even later komt Kane met het ope ningsnummer As long as you want this en je hoort meteen waar de Haagse band de mos terd haalt. Baggervet uitgevoer de nummers die bijna stan daard gas terugnemen, om aan het eind van de song weer pret tig los te gaan. Kane kent het kunstje van de dynamiek, maar het lijkt een beetje de gooche laar die alweer hetzelfde konijn uit de hoge hoed tovert. Het uit het niets opgekomen Kane heeft twee grote pluspun ten. Met Damn those eyes, Where do I go en Can you handle me bezit de band een handjevol uitstekende catchy songs van internationaal ni veau. Maar de echte troefkaart van Kane is natuurlijk zanger Dinand Woesthoff. Zijn zang is passioneel en meeslepend, al vraag je je af hoe lang de stem banden het gaan uithouden. Vooral bij het sterk groovende hardcore-achtige Hate me en Waiting, waiting pleegt Woest hoff geforceerd roofbouw op zijn stembanden en lijkt hel in tensieve tourschema van Kane wel eens problemen op te kun nen leveren. Dinand met zijn in gel gedrenk te donkere lokken ligt uitste kend bij de meisjes en heeft een natuurlijk soort charisma over zich. Het publiek vreet uit zijn hand. Hij verdeelt een fles Spa onder het publiek en vertelt dat gisteren drie fans bewusteloos raakten in het gedrang dus klinkt zijn sympathieke advies: 'Doe vooral rustig'. Niet voor lang want het 'lekkere ding uit Den Haag' zet de zaal in vuur en vlam enkel met het zinnetje 'Willen jullie los?' En de zaal gaat met een klein handgebaar mee. 'The Power of love' van Frankie Goes to Hollywood is de op merkelijke cover die Woesthoff weliswaar een klein octaaf]e la ger dan FGTH's zanger Holly Johnson begint maar op een grootse manier neerzet. Den Haag had Anouk al, maar de nieuwe ster aan het firmanent heet zonder enige twijfel Di nand Woesthoff die met zijn band Kane alle zomerse festi vals onveilig gaat maken. Geen grandioze vernieuwingen brengt Kane, maar een één dagsvlieg zal de groep met hun eerlijke pop zeker niet zijn. THEATER RECENSIE WUNAND ZEILSTRA Misery van Simon Moore door Het Natio nale Toneel. Spel: Eric Schneider en Geert de Jong. Regie en bewerking: Lodewijk de Boer. Gezien: 20/5, Schouwburg Leiden Een roman van Stephen King in het theater - dat belooft grieze len. En het lukt. Wonderwel overigens, want als het op le vensechte griezeleffecten aan komt, kan theater het nooit winnen van film en televisie. Wij zijn per slot van rekening verwende kijkers geworden. Spel en vormgeving bij deze productie van Het Nationale Toneel blijken niettemin in staat een bepaalde spanning op te roepen en circa anderhalf uur vast te houden. 'Misery.' is de titel van een ro man van Stephen King die door Simon Moore is bewerkt tot het gelijknamige toneelstuk dat op zijn beurt weer in vertaling door regisseur Lodewijk de Boer onder handen is geno men. Twee sterke acteurs gaan met elkaar de confrontatie aan: Eric Schneider als de bestseller auteur en Geert de Jong als diens 'allergrootste' fan Annie Wilkes. De schrijver is bij een ongeluk gewond geraakt en wordt bij toeval ontdekt door Annie Wil kes. Even lijkt het nog, alsof ze hem liefdevol zal verzorgen, juist omdat het haar geliefde schrijver is. Maar de schrijver heeft zijn bestsellerreeks rond heldin 'Misery' inmiddels afge sloten. Als Annie Wilkes dat te weten komt, slaan bij haar alle stoppen door. De schrijver is dan het totaal afhankelijke slachtoffer van een gevaarlijk dolgedraaide fan. De ruimte waarin zij zich be vinden, wordt omgeven door een leeg staketsel dat op een huis lijkt maar met behulp van lichteffecten behoorlijk spook achtig kan aandoen. Voeg daar bij nog enkele uitgekiende mu ziek- en geluidsfragmenten en het beeld is compleet. Geert de Jong steelt de show als de volstrekt onberekenbare An nie Wilkes. Eric Schneider is ge doemd het lijdend voorwerp te spelen. Maar af en toe veran dert er iets in het machtseven wicht tussen beiden, zelfs cyni sche humor krijgt nu en dan een kans. Dat geeft de voorstel ling enige diepgang, waardoor het resultaat ontstijgt aan het niveau van alleen maar griezel effecten. De schrijver met ver geefse literaire ambities had slechts succes met zijn 'Misery '-romannetjes. Het heeft iets tragisch dal dit succes zich nu tegen hem lijkt te keren door toedoen van zijn grootste fan voor wie de droomwereld van deze romannetjes het enige lichtpuntje vormde in een nog al grauw en triest bestaan. Toegegeven, het zijn de gang bare clichés rond producenten en consumenten van driestui verromannetjes. Maar in de ge comprimeerde vorm van deze theatervoorstelling is het een onderhoudend gegeven gewor den. - edeldag in Poelgeest De film waar tevoren het meest naar was uitgeke ken, is uiteindelijk ook de grote triomfator geworden van het 53ste Filmfestival van Cannes. Dancer In The Dark, van regisseur Lars von Trier, heeft ondanks afwijzende kritieken in een deel van de pers, de Gou den Palm gewonnen. Bo vendien werd popzangeres Björk voor haar hoofdrol in deze droevige musical be kroond als beste actrice. De Grand Prix van Cannes 2000 werd geschonken aan de zwarte oorlogskomedie Devils On The Doorstep, van de Chinese fil mer Jiang Wen. Veruit de mees te onderscheidingen kwamen trouwens bij Aziatische films terecht. Tony Leung Chiu-Wai werd als beste acteur bekroond voor zijn rol in In The Mood For Love, een op de laatste competitiedag vertoonde love story van Wong Kar-Wai, uit Hongkong. De Regie-prijs werd geschonken aan de Taiwanees Edward Yang, maker van het fa miliedrama Yi Yi (A One And A Two). De enige Amerikaanse inzending die op de 'palmares' terechtkwam was Neil LaBute's komedie Nurse Betty, waarvan het scenario het beste werd ge vonden. De kleine Jury-Prijs moest worden gedeeld door de Zweedse film Songs From The Second Floor (van Roy Anders- son) en de Iraanse film Het Schoolbord, van de 20-jarige Samira Makhmalbaf die haar record als jongste competitie deelnemer uit de historie van Cannes scherper stelde door nu ook jongste prijswinnares ooit te worden. Ze bracht tevens het dapperste dankwoord van de De IJslandse zangeres/actrice Björk is blij met haar Gouden Palm. avond door de hoop uit te spre ken dat haar bekroning zou kunnen bijdragen aan de de mocratisering in haar land. In haar film had ze het opgeno men voor de verdrukte Koer den. Een jury die uitsluitend naar debuutfümers had gekeken liet de hoogste eer van de Camera d'Or delen door twee eveneens uit Iran afkomstige filmers; Hassan Yektapanah (voor Djo- meh) en Bahman Ghobadi (voor Een Tijd Voor Dronken Paarden). Laatstgenoemde film (vertoond in de Quinzaine-sec- tie) ging trouwens eveneens over de tragische situatie waar in de Koerden verkeren en won Dikke waterdruppels glijden langzaam van het grijsgeschil derde piepschuim. Een beetje scheef, nog niet in de juiste kleur en nog niet van beton. Maar gistermiddag stond hij een paar uur op het Stations plein, de fontein Vierkant in Vierkant van Stijlkunstenaar Theo van Doesburg. Meteen na de onthulling hipten vogels al vrolijk van blok naar blok. Tot grote vreugde van de leden van stichting Vierkant in Vier kant en de erven Van Does burg. Om te bewijzen hoe goed de Van Doesburgfontein op het Stationsplein zou uitkomen, werd gisteren een in hout en piepschuim uitgevoerde repli ca tijdelijk op het Stationsplein gezet. Al ruim een jaar zijn er problemen rond de plaatsing van het kunstwerk van Theo van Doesburg, de oprichter van De Stijl die tussen 1916 en 1922 in Leiden woonde. De er ven van Van Doesburg hebben op initiatief van Vierkant in Vierkant het kunstwerk aange boden aan de gemeente, mits de fontein wordt geplaatst op het Stationsplein. Het college vindt dit geen goede plek en stelde vervolgens het Stene- veltpark voor. Daar komt het kunstwerk volgens de erven weer niet tot zijn recht. Grote afwezige was cultuur wethouder Pechtold. Juist aan hem wilden de voorstanders laten zien hoe goed het kunst werk staat op het plein. „Pechtold kon helaas niet ko men," zegt Petra Hoogeveen van Vierkant in Vierkant. „Hij zit vandaag in Drenthe." Ook de rest van de plaatselijke poli tiek laat het afweten. „Jammer. We hebben wel iedereen een uitnodiging gestuurd." Van een overweldige belang stelling van Leidenaars is ook nSet echt sprake. Al met al trot seert een twintigtal belangstel lenden de aanhoudende regen om de onthulling van het tij delijke monument mee te ma ken. Volgens Cees Waal een Het water stroomde gistermiddag langs de replica van de Van Doesburgfontein. De speciale Stijl-fiets tocht ging vanwege het slechte weer niet door. foto erik taal hele goede keuze, want in zijn openingswoord spreekt de oud-wethouder van een we reldprimeur. Bovendien breekt hij nog maar eens een lans voor het industrieel erfgoed in Leiden en hekelt het beleid van de gemeente. „Het lijkt er in Leiden wel op dat hoe gro ter en langduriger het draag vlak voor iets is, hoe hardnek kiger de politiek zich daarte gen verzet." Om daar strijd vaardig aan toe te voegen. „Maar het gemeentebestuur kan de bouw van de fontein niet tegenhouden." Nadat T. Leering het zeil van het bouwwerk heeft getrokken klinkt een opgelucht applaus. Van Doesburg op het Stations plein. Leering, beheerder van de artiestieke nalatenschap van Van Doesburg, laat met een weten dat als het aan hem ligt de fontein uiteindelijk wel twee keer zo groot mag wor den. Dat is Erik van Tussenbroek van het archtiectenbureau Mulder Van Tussenbroek hele maal met hem eens. Hij maak te de bouwtekeningen voor de replica van het ontwerp waar mee Van Doesburg ooit de tweede prijs won bij een ont werpwedstrijd voor een fon tein op het stationsplein van Leeuwarden. „Het is geen kant en klaar ontwerp. Intéressant bij het tekenen was dat ik me steeds moest afvragen wat Van Doesburg er ooit zelf mee heeft bedoeld. Hij heeft het ontwerp overigens zelf nooit een fontein genoemd." De re acties van de schaarse voorbij gangers variëren van 'Leuk hoor zo'n ding, maar van mij mag het meteen weer weg' tot 'Het lijkt wel een flatgebouw. Maar hoe langer ik er naar kijk, hoe mooier het wordt.' Naast de onthulling van de fontein hadden de van Does burg-liefhebbers nog een pri meur. In samenwerking met ondermeer Leiden Promotie en het Rijnlands Architecten Platform heeft Vierkant in Vierkant een fietsroute uitge stippeld. De fietstocht voert langs de huizen waar Van Doesburg heeft gewoond en gebouwen die onder zijn in vloed zijn gebouwd. Na de onthulling van het kunstwerk, vertrok het gezelschap echter direct naar de droge stations restauratie. Droog worden met uitzicht op de van Doesburg fontein. Fietsen kan altijd nog, de folder met de route is ver krijgbaar bij de W Leiden op de Stationsweg 2d.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25