)ertig tennisjaren zonder een dieptepunt UIT DE CLUB VAN DE WEEK Sport SLOOS sport GESPROKEN ;NDAG 22 MEI 2000 997 23 Dit is het derde jaar dat ik hier lid ben. Ik woonde in Zoetenvonde en voet- Ualdt bij SJZ, maar dat had ik wel gezien. Mijn vriendin tenniste hier en het leek me wel hik om een sport samen met haar te doen Ik had wel een klein beetje een voor oordeel over tennis. Dat het een elitesport was.Maar daar klopt dus niets van, ik heb het her geweldig naar mijn zin. „Ik heb ook jarenlang geschaatst, dat zat een ceetje in de familie. Helen van Goozen is nijn achternicht, of zoiets. Ik ben op de korv baan zelfs een keer derde van Neder land geworden. Maar dat was in de jeugd. SPELERvan deUVEEK Edwin van Goozen Ik ben dus altijd wel vrij goed in sport ge weest. Door het balgevoel dat ik van voet bal had meegenomen, leerde ik vrij snel be hoorlijk tennissen. Ik moest nog wel wat lessen nemen natuurlijk, maar nu speel ik in het eerste. We staan er goed voor, ja. We staan bo venaan en maken een goede kans om kam pioen te worden. Ik ben nu Dl speler, maar om hoger te komen moet je meer toernooi en spelen. Dat kost me teveel vrije tijd, die gaat al helemaal op aan mijn zoontje. Lu- ca is acht maanden. Nee, niet vernoemd naar dat kind van Marco Borsato, dat vroegen mijn vrienden ook al. Mijn oma had een buurjongetje dat zo heette, ik vond het wel een leuke naam. „Ik speel nu twee keer per week. Dat is wel genoeg, ik ben ten slotte al dertig. Het is wel prettig om competitie te spelen, ik vind het nog steeds leuk om een beetje fanatiek met sport bezig te zijn. Maar meer dan dat is het niet. aan eb club.'' Al diezelfwerkzaamheid betelent wel dat ZTC veel vrijwlligers nodig heeft. Daar is bij demeeste sportverenigingen moeiijk aan te komen, en bij ZTC fe het niet anders.Je kunt het beste de mensen vragen die het oitzettend druk hebben", zegt ïleij lachend. Ruin: een maand geleden overfeed een van die langdurige vrijwlligers. Wim Anker, oud- vooratter en erelid, zette zich twin tg jaar lang in voor de club. pen dieptepunt? „Eerder een tagisch moment", vindt De Man. „Niet zozeer een echt dieptepunt in de geschiedenis van een sportvereniging, maar persoonlijk werd iedereen er zeker door aangegrepen." Pleij is het met hem eens. „En dan zie je toch de band van de clubleden onderling: er was een ontzettend groot aantal van hen bij de crematie. Iedereen kent iedereen, dat komt ook doordat we in een dorp wonen. Daarom is de sfeer ook zo goed." Is er dan wel een dieptepunt geweest, ooit? De mannen fronsen hun wenkbrauwen. „Neu", zegt Paardekooper. „Kijk. als Ajax uit de eredivisie degradeert is dat een echt dieptepunt. Als wij uit de vierde of vijfde klasse degraderen, ach, dan maalt daar eigenlijk niemand om." Pleij: „Ik zou het ook niet zo weten. Dieptepunt...dieptepun t..." De Man: „Het is gewoon een rustige vereniging. Hier gebeuren niet zoveel negatieve dingen." TEKST ANTON DIEDRICH FOTO TACO VAN DER EB krijgt I sportmaieriaal aangeboden ei Op het terrasje, in de frisse avondbries, zitten vier iannen in korte broek te wachten op hun beurt. Zij praten wat, lachen wat, naast de vier kunststof misbanen die nog druk bespeeld worden. ,,Het ligt er J er mooi bij", zegt Kees. ,,Ik heb vanmorgen nog even ei tgras gemaaid", antwoordt Martin. Zelf moet hij het hardst lachen. Dan begint Kees nog even over de J icussie van zojuist: ,,Het is gewoon lullig als mensen h met dingen gaan bemoeien..." Martin valt hem in rede: „Weet je nog wat die oude Luit altijd zei? Ben je ei rbij geweest? Nee? Dan moet je je kop houden." Ze veren op: de baan komt vrij. CLUBvan deWEEK Zoeterwoudse Tennis Club rtig jaar kabbelt het kleven in Zoeterwoude- pzo voort. De vereniging j|het zesde lustrum op 1 ember. Maar niet zo 1 jndig als het vijfde, toen Eltingh en Paul Haarhuis i gestrikt om een onstratie te geven. „Heel lorp zat langs de kant", inert voorzitter Arnoud I zich. „Een geweldige I ui, met daarna een Ijeldig feest." Het was een l|de hoogtepunten in de rie van ZTC. ig jaar geleden begon de nigingsgeschiedenis op banen, met een keet als huis. Zoeterwoude begon breiden, het was de tijd ieineken zich in de buurt en er kwamen mensen iv en die elders getennist len. Dat wilden zij in hun 0 ive woonplaats ook wel. ddels beschikt ZTC over tx lennisbanen, die zeer ei isief worden gebruikt. „Dat omdat het 'mateco'-banen vertelt Pleij. „De hele dag het hele jaar door, zijn m mensen een balletje aan te laan." „Ook 's winters", e Henk de Man aan. Hij is de itrijdcommissie van ZTC. hebben een vi ercompetitie, waar meestal 150 man aan meedoen. Ik ie wel eens de sneeuw van de i moeten schuiven, voor we ds len spelen. Dan sta je daar pi een ijsmuts op en een n Ischoen aan één hand toch ld even fanatiek te issen." it banen is niet veel voor een Naam: Zoeterwoudse Tennis Club. Oprichtingsdatum: 1 september 1970! Ledenaantal: 450, van wie 80 jeugdleden, j' ontributie: 135 gulden voor jeugdleden, 240 voor senioren. P2 (denaanmelding: bij de secretaris, mevrouw T. van Velzen, tel: 071-5802212. lVe jogtepunt: de demonstratie van Haarhuis en Eltingh, bij het 25-jarig bestaan. Dieptepunt: tsja... club met 450 leden. „We zitten nu ook aan ons streefgewicht", zegt Pleij. „Veel meer moeten het niet worden." Dat er zoveel mensen lid kunnen zijn, is alleen maar mogelijk door de kunststof ondergrond. Mateco slijt niet zo hard. „Een jaar of zeven geleden begonnen de banen wel te verzakken", vertelt De Man. „Toen hadden we toch een probleem. Het is allemaal veengrond hier omheen, en als er een hoop vrachtverkeer - al die biertrucks - langskomt, trilt dat natuurlijk. Maar dat is opgelost en gaat ook nooit meer gebeuren." ZTC heeft volgens de voorzitter de enige onderheide matecobanen in Europa. „Bij de opening van die nieuwe banen hebben we ook een feestje gehad, weet je nog?", zegt Sjaak Paardekooper, penningmeester. „Met die ballonvaart die we verloot hebben", zegt Pleij. „Alleen waaide het te hard om op te stijgen. Ik geloof dat de winnaar twee jaar later pas een rondje heeft gevlogen..." De opening van de nieuwe banen, nog een hoogtepuntje. Vlak na het dieptepuntje van de verzakking. „Ach, dieptepunt", relativeert De Man. „Tijdens de werkzaamheden hebben we nog wel kunnen tennissen, dank zij de hulp van Meerburg." Meerburg is de tennisclub in Zoeterwoude- Rijndijk. De banden daarmee zijn eerder vriendschappelijk dan competitief. „Als wij een probleempje hebben, kunnen we bij hen terecht", zegt Pleij. „En dat geldt natuurlijk ook andersom. Als hun toernooi uitloopt door bijvoorbeeld regen, dan bellen ze even hierheen of wij nog een baan beschikbaar hebben." Meestal lukt dat ook wel, ook al worden de banen erg intensief gebruikt. Op een gewone doordeweekse avond, zelfs nu het plotseling een stuk frisser is dan de week ervoor, zijn ze geen moment leeg. De vereniging organiseert daar ook genoeg evenementen voor. Elke eerste woensdag van de maand is er het 'rackettrekken' - je loot een tegenstander door uit een bosje rackets er eentje te pakken - en de club houdt regelmatig gezelligheidstoernooien. „We proberen een koers te varen tussen prestatief en recreatief tennis", zegt Pleij. „We hebben ook een paar echte competitieteams. Het eerste mannenteam staat nu bovenaan in de vijfde klasse, bijvoorbeeld." Misschien wordt dat kampioensfeestje wel het volgende hoogtepuntje. „Ach, met zo'n kleine dorpsvereniging hoef je er toch niet op te rekenen dat je echt hoog gaat spelen", denkt De Man. „Voor het zover is, worden de betere spelers al weggehaald door een andere club. Dat hoeft voor ons ook niet zo nodig, dit niveau past wel bij ZTC." Er gebeurt veel op de banen van de club. De leden zelf moeten een hoop doen, de gemeente heeft er niets meer mee te maken: twee jaar geleden is ZTC geprivatiseerd. De club nam de banen en het clubhuis over van de gemeente - dus ook het onderhoud. „Dat was ook een hoogtepuntje", vindt Henk de Man. „Alleen een klein glaasje bij de notaris", relativeert Pleij. Paardekooper vertelt: „Door de overname is de gemeente van een hoop gezeur af. En we hebben het voor een redelijke prijs kunnen krijgen. Natuurlijk gaat er wel veel werk inzitten. Het onderhoud moeten we zelf doen, iedereen is verplicht twee of drie keer per jaar een bardienst te draaien. Maar dat hoort er nu gewoon bij. En zo veel is het ook weer niet." Pleij vult aan: „De verbouwing annex renovatie van het clubhuis is nu zo goed als klaar, dat hebben we allemaal zelf gedaan. Dat scheelt weer in de kosten, want ooit hebben de banen een nieuwe coating nodig en dat kost dan toch 40.000 gulden. En we hebben ook nog een speeltuintje vpor de jeugd aangelegd. Als we een klein spaarpotje hebben, besteden we dat meteen weer Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 éHeeren veen - speler Jeffrey Talan in Sportweek: „Het enige dat ik van de toekomst weet, is dat ik ooit terugwil naar Katwijk. In 2015 ben ik 44, misschien maak ik de derby te gen Quick Boys eindelijk eens mee. Als die dan nog bestaat, natuurlijk. Idem: „Ik hoef niet in de schijnwerpers te staan. Van televisieinterviews houd ik helemaal niet, dat ligt mij niet. Ik vind het niet leuk en doe het ook niet graag. Ik kom ook niet goed over. Kees Jansma in Nieuwe Revu: „Wil je tegenwoordig een speler voor de camera krijgen, dan moet je zo ongeveer op je knieën gaan liggen en je heel serviel op stellen. En dan heb je 50 procent kans dat-ie het doet. Goran Ivanisevic in Sport In ternational: „Veel mensen dachten dat ik wedstrijden zomaar weggaf, maar dat is niet waar. Ik had er geen flauw benul van waarmee ik bezig was op de baan. Idem: „Ik was in Split mede-eigenaar van een toernooi. Om het toer nooi financieel te redden, moest ik volgens mijn partner mini maal de finale halen. De druk die dat met zich mee bracht was onbeschrijfelijk. Elke keer had ik hoofdpijn, tot drie weken na het evenement. Idem: „Als ik de slachtoffers van de oorlog zie, dank ik God dat ik gezond ben, dat ik kan lopen en tennissen. Maar toch ben ik niet volmaakt gelukkig. Want ik wil winnen, ik wil dit en ik wil dat. Richard Krajicek in SI: „In Los Angeles, mijn eerste toernooi na Wimbledon, speelde ik ook ontzettend relaxed. Hé, ik ben de Wimbledon-champ, niets kan mij deren. Zo'n instel ling had ik. Het was alsof ik een waanzinnige joint had gerookt. De Belgische schrijver Her man Brusselmans in Sport week: „Ik wil onmisbaar zijn. Daarom was ik een ware linksbuiten. De hele wereld loopt vol van de linksbacks, in alle geledingen van de samenleving. Daar wil ik niet bij horen. Ik houd van on voorspelbaarheid. Idem: „Eigenlijk was ik Ryan Giggs. Ziet er ook een beetje silly uit, en hij heeft een vreemde kant. Van di e sem i - moordenaa rsach tige ogen." Idem: „Zelf heb ik destijds de dubbele schaarbeweging in Oost-Vlaan deren geïntroduceerd. Dat heeft een hoop navolging gekregen, en terecht. Zelfs bij toppers kun je zien hoe moeilijk het is. Als ik Figo of Roberto Carlos zie, met hun negen scharen op rij. dat gaat te ver. Zo heb ik het nooit bedoeld. Idem: „Die verbetenheid van Davids en Seedorfzie je bij blanken niet. Bogarde heeft dat ook, die gooit zijn bakkes voor de bal als het moet. Hugo Camps in NRC Handels blad over Johan Cruijff en de opvolging van Barcelona-pre sident Nunez: „Johan is te babbelziek om pre sidentieel te zijn. Te motorisch in de schouders voor wijs gezag. Te jongensachtig van gezicht om de mooiste club van de we reld met de aristocratische tint van het eigen verleden te repre senteren. Géne Gerards, trainer van Ofi Kreta, in Algemeen Dagblad: „Ik heb wel meegemaakt dat een ijsverkoper zijn hele voor raad vanaf de tribune over het hoofd van een grensrechter kieperde. Zo boos was hij, om dat die man een buitenspelsitu atie verkeerd had beoordeeld. Roda JC-spits Peter van Houdt in Trouw: „Ik ben geen gepolijste speler, maar ik ben een hele wedstrijd vervelend. Dat is mijn kwali teit. Idem, over zijn kansen om ge selecteerd te worden voor Bel- gië: „Misschien sta ik nog wel op een EK-lijst. Maar dan wel helemaal onderaan op bladzijde vier. Algemeen-directeur van Ajax Frank Kales in de Volkskrant: „Wij hebben meer gefaald dan Wouters. Wij hadden ons moe ten realiseren dat een trainer bij Ajax meer ervaring met het trai nen op topniveau nodig heeft dan hij FOTO STEFANIE UIT DEN BOOGAARD Leiden, mei 2000. Zwembad De Zijl. Schoolzwemmen. Hoge duikplank.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23