egenkoning Oranje speelt tegen Australië soms ijzersterk 23 mei a.s. Passie graag, en een 'schone' agenda uerten moet in Hamburg tegen Safin tot de bodem gaan U V s Sport r*vinmo^v»nr Mueller haalt Brentjens uit dal te Bridge-record in Arena 19.00 uur Nederlands Olympisch Elftal M Het Motorhuis opels DAG 22 MEI 2000 995 Fa appen moet opnieuw naar de kant -v Olympisch kampioen oppermachtig tijdens gruwelijk zwaar NK >1 Schumacher glibberde gisteren op de Nürburg- 35J1 de Grote Prijs van Europa naar zijn vierde sei- fj :ege in de strijd om de wereldtitel formule 1-cou- De Duitse Ferraririjder ging in de Eifel het beste et de drijfnatte omstandigheden die menig deelne- -ugtkten speelden. Tuyf gestart en opgeschoven naar de achtste positie, reed andermaal zijn race niet uit. De Limburger moest na een crash in de 30ste ronde de strijd staken. Zijn Ar rows had even daarvoor een tikje gekregen van de wagen van de Ier Eddie Irvine. „Daar door werd de auto ineens een stuk lastiger te besturen", zei hij. „Even later hield ik hem niet meer en kwam hij tegen de banden terecht. Er was geen houden meer aan. Heel jam mer, want het ging aanvankelijk lekker." De teamgenoot van Verstap pen bij de stal van Arrows, de Spanjaard Pedro de la Rosa, slaagde er in een punt voor de stand om de wereldtitel te be machtigen. Hij eindigde ver dienstelijk als zesde. Reden voor de stal van Arrows een be scheiden feestje te vieren. De race stond in het teken van de regen, die kort na de start gestaag ging vallen en het zicht aanmerkelijk deed ver slechteren door het opspatten- erstappen, als dertiende de water. De wedstrijd begon >n icher hield de voortdu- y erende concurrentie van aren-Mercedesstal ach- de Finse wereldkampi- ka Hakkinen werd twee- Jrit David Coulthard, die US le-positie startte, eindig- derde. Er waren onge- .000 toeschouwers op ktakel afgekomen, stand om de wereldtitel :humacher goede zaken, iwde zijn voorsprong op en uit tot achttien pun- ulthard is als derde 22 achterop geraakt na zes zeventien WK-races. USicher had de eerste drie IPSV an het seizoen al op zijn ebracht. „Dit is absoluut de mooiste dagen in ren", jubelde de 31-jari- imi na de 39ste zege in 1 opbaan. „Ik had ervan op dit circuit te win- soms komen dromen SPAARNWOUDE David Coulthard zet tevergeefs de achtervolging op Michael Schumacher in. foto epa uitstekend voor Hakkinen, die Daarna bouwde hij zijn voor- ken werd gedwongen was het vanuit derde positie heel slim sprong uit met twee seconden weer de beurt aan Schumacher, tussendoor naar de leiding glip- per ronde. wiens vierde overwinning daar- te. Maar Schumacher bleef in In het spel van de pitsstops na niet meer in gevaar kwam. het spoor van de Fin en zag in kwam Hakldnen nog even terug De zevende race staat voor 4 ju- de elfde ronde zijn kans schoon in de 36ste ronde. Maar toen hij ni op het stratencircuit van Mo de koppositie over te nemen, zelf negen ronden later tot tan- naco op het programma. Na het winnen van de wereld beker in 1994, het wereldkam pioenschap een jaar later en de olympische titelstrijd van Atlan ta was mountainbiker Bart Brentjens mentaal verzadigd. Drie jaar lang kon de nu 31-jari- ge Brabander zich maar moei lijk motiveren, was het NK niet meer dan een wedstrijdje tus sendoor. Tot gisteren, toen een herboren Brentjens op het spekgladde en verraderlijke parcours van Spaarnwoude de concurrentie regelrecht deklas seerde. „Had ik meer dan zeven minuten voorsprong op Bas van Dooren?", stond de rege rend olympisch kampioen paf van zijn onemanshow. „Da's wel asociaal." Nadat Bart Brentjens zo'n twee jaar geleden brak met zijn coach Gert-Jan Theunisse, be sloot hij de trainingsschema's en voorbereidingen op belang rijke wedstrijden op eigen kracht uit te stippelen. „Ik haal de een behoorlijk basisniveau, maar het voor een topsporter zo belangrijke pieken zat er niet in", zei de Brabantse biker gis teren na wat hijzelf omschreef als een triomftocht. Afgelopen december kwam het keerpunt in de carrière van de aanmodderende olympisch kampioen. Hij zette alles op een rijtje en kwam tot de conclusie dat hij een goede coach nodig had. Brentjens trok de stoute schoenen aan en belde 'won derdokter' Peter Mueller. De LAS Ff (Wi is het toverwoord. Op 4C-J ïaar Sydney werd het al nalen gepredikt, gisteren ns de presentatie van de LAS landse volleybalteams de bondscoaches Toon ish ands (mannen) en Pierre ieu (vrouwen) het nog dunnetjes over. „Je moet zijn te sterven" (ïassjlde Gerbrands het. bedoelde het figuurlijk, [sprekend. Zaterdag- was Gerbrands thuisge- gen- n van een week trainings- ,se4 in Denemarken en ojc 1 hij nog wat bedenken fo-üjn 'speech' van een dag Gisteren bleek de oefen ier, die na de aanstaande pische Spelen terugkeert jn voormalige werkgever igi raterstaat, vooral geïnspi- Volleybalbondscoaches Gerbrands en Mathieu prediken bezieling reerd te zijn door cabaretier Freek de Jonge. - „Ik kwam hem laatst tegen bij Ajax en we raakten aan de praat", aldus Gerbrands. „De Jonge vertelde dat hij vroeger gewoon ergens naar toe ging en een voorstelling gaf. Tegen woordig worden voorstellingen in het cabaret drie jaar vante- voren geboekt, zo zei hij, en zitten er mensen in het theater die daar niet met passie naar toe gaan. Het eerste kwartier ben je volgens De Jonge alleen maar bezig de passie over te brengen op het publiek. Bij mijn spelers moet die passie er al zijn. Als ik in deze fase elke dag hun koppies moet legen en de jongens passie moet bij brengen, zou er iets fout zijn. Ik hoor juist gepassioneerde vol leyballers af te remmen." Gerbrands benadrukte in Den Bosch het positivisme, maakte zelfs trots melding van de geboorte van een heuse fan club van de nationale volley- balploegen en smeekte bijna om steun uit welke hoek dan ook. „Niemand krijg ons nu nog gek." Geen enkel verslag, positief of negatief, mag de ko mende weken invloed hebben op zijn selectie. „Als we niet goed presteren in de World League en kritiek krijgen, bete kent dat niet dat het daarna op het olympisch kwalificatietoer nooi ook slecht gaat. Zoals het óók geen garantie voor succes is, wanneer we de finale van de World League winnen en ieder een roept dat het fantastisch gaat." De lange Haarlemmer wenst zich een situatie waarin hij en zijn spelers zich zoveel moge lijk kunnen afsluiten van de wereld. „Oogkleppen op, dat moeten we hebben. Ik heb voor de komende weken een 'schone' agenda. Heb niets ge pland. Zelfs voor verjaardagen heb ik nu geen tijd. Ik ben al leen bezig met volleybal, het halen van de Spelen. Dat ver lang ik ook van mijn spelers. Op het moment dat een speler tijdens een bespreking zegt dat hij weg moet omdat hij thuis visite heeft zitten, ontstaan er barsten in de passie. Daarom zeg ik: geef ons de komende weken de kans passie uit te voeren." Collega Pierre Mathieu - die met zijn team evenmin zeker is van Sydney - borduurde even later voort op het begrip passie. Repte Gerbrands over 'dingen laten, ontberingen en proble men oplossen', de kleine trai ner van de Nederlandse vrou wen voegde er nog een dimen sie aan toe. „Ik heb donderdag pas voor de eerste keer de ploeg compleet. Erna Brink man is dan terug uit Italië. De afgelopen weken was het pas sen en meten. Steeds kwam er iemand bij, steeds werd de groep iets groter. Toch heeft niemand gemopperd. Ook dót is passie." Geamuseerd tuurde hij de zaal in waarin bijvoorbeeld oudgediende Henriëtte Weer- sing, na een lange tijd terug in Oranje, hem aanhoorde. Na het nodige wachten is voor Mathieu het aftellen begonnen. Speelsters zijn neergestreken onder zijn vleugels, de span ning kan worden opgevoerd. „Heel Nederland kijkt met ons mee. Met die spanning moet je als topsporter kunnen omgaan. Co Adriaanse deed bij Willem II alles goed, toen hij weg ging werd ineens alles tegen hem gebruikt. Zoiets kan bij ons ook gebeuren. Sport is heel hard: als je het doel niet bereikt, is heel Nederland tegen je." ftalentje (14) rijft historie ïffei s veertienjarige Dewie- kkei Schreefel uit Diepenveen listeren op golfbaan De en| Bosch en Duin het Ne- let ls kampioenschap stro op haar naam geschre- d v armee werd ze bij de se- de jongste kampioene golftalent liet gelouterde ti ers als Marcella Neggers enke Nijenhuis achter ore e laatste ronde van het de 'gse toernooi had zij chttien holes slechts 70 nodig, twee onder het 1 middelde. Daarmee zij de achterstand op 1 XT •to la Neggers van maar even slagen goed. Neg- te» lalde in de laatste ronde aal van 78 slagen. Balvert, de coach van fel, omschrijft haar als lertalent'. Op haar acht- jon zij met golfen, toen Y\ nog tenniste en hockey- Ivert: „Vier jaar geleden luidelijk dat zij een uit- lijk talent is. Ik ben toen »rek gegaan met haar ou- u 1 gezamenlijk is besloten mel twie-Claire zich volledig "J golfsport zou gaan rich- urs|t succes is het resultaat ir jaar training." Inmid- P s aint zij één keer in de iveen, één keer per week begeleiding van Balvert. coach verwacht dat de j jaars Havo/vwo-scholie- IC t enkele jaren professio- tyP1 ilfster is. In een poging een vermelding in het Guinness Book of Records te halen waren gisteren 4500 bridgers naar de Arena in Amsterdam gekomen. De bedoeling was de grootste bridge drive ter wereld op te zetten. Het is niet bekend of de opzet ook is geslaagd, maar de aanblik van het veld zorgde voor fraaie promotieplaatjes voor de Bridgebond. foto anp ge. In de eindstrijd was ze te sterk voor de Franse Amelie Mauresmo: 6-2 7-6. Kuerten liet andermaal zien dat hij tot de favo rieten behoort op de Open Franse titelstrijd, die over een week in Roland Garros begint en waar hij in 1997 verrassend zegevierde. Kuerten speel de oervast, maar had in Safin een tegenstander, die bijna net zo taai was. Safin had niet voor niets zeventien van zijn laatste achttien partijen gewonnen. Het probleem was dat zijn keiharde eerste services lang niet altijd goed landden. Kuerten kreeg voor de winst een bedrag van on geveer een miljoen gulden. Hij schuift in de Champions Race op naar de tweede plaats achter Magnus Norman. Seles had een uur en zeventien minuten nodig voor de winst op Mauresmo. Het was de tweede keer dat Seles in de Italiaanse hoofdstad de eer ste prijs pakte. De eerste maal was precies tien jaar geleden toen ze pas zestien jaar was en Mar tina Navratilova verraste. succesvolle Amerikaanse schaatscoach hapte toe, waarna de prestaties van Brentjens di rect een opwaartse curve be gonnen te vertonen. „Ik heb van Peter geleerd hoe belang rijk het is om op tijd je rust te nemen. Vorig jaar klaagde ik te gen mijn vrouw dat ik soms zo moe was. Dan zei ze tegen me dat ik maar een tukje moest gaan doen. Maar ja, het is toch je vrouw die het tegen je zegt. Dat werkt niet. Ik had juist ie mand nodig die echt boven me staat. Zo'n iemand is Mueller. Als hij het zegt, dan doe je dat." Hetgeen twee weken geleden nog geschiedde. Het rijden van drie pittige wereldbekerwed strijden had een grote aanslag op Brentjens lichaam gepleegd. „In het verleden zou ik stug zijn doorgegaan met trainen, nu ben ik op aanraden van Peter 's middags naar bed gegaan. Of heb ik languit op de bank naar een mooie film gekeken", stel de de opmerkelijk fitte Brentjens, die de hele race nota bene op zijn buitenblad moest rijden vanwege problemen met zijn derailleur. Ook op het tactische vlak heeft Mueller zijn pupil weten te prikkelen. Brentjens: „In de auto op weg naar Spaarnwoude heb ik Peter nog even gebeld. Omdat mijn grootste concur rent Bas van Dooren op z'n sterkst is als hij op kop rijdt, kreeg ik de opdracht om hem zo snel mogelijk te lossen. Daarom ben ik als een waan zinnige van start gegaan. Vorig jaar had ik, vanwege een bloed vatvernauwing in mijn rechter been, nog grote problemen om op gang te komen. Die tijd is voorbij. Ik kan nu weer van meet af aan knallen. En dat heb ik vandaag gedaan." Van Dooren, die uiteindelijk op zeven minuten en dertien seconden achterstand als twee de eindigde: „Ik probeerde Bart bij te benen, maar viel al bij het eerste bruggetje met m'n snuf ferd in de modder. Dan is het zaak om een dergelijke mentale dreun direct te vergeten. Helaas ging ik slecht met de situatie om en liep ik mezelf op te fok ken. Gevolg was dat ik fout op fout stapelde en nog tien of twintig keer van m'n bike ben gestuiterd. Met die negatieve inslag in mijn hoofd kwam ik vervolgens geen afdaling meer behoorlijk naar beneden." Komende zondag reist Brentjens af naar Spanje, waar hij op 11 juni een gooi zal doen naar een tweede wereldtitel. De man uit Schaijk zal zich in de Spaanse omgeving twee weken lang voorbereiden op het mon diale kampioenschap, dat op liefst 2100 meter hoogte verre den wordt. „De zuurstofarme lucht zal de race nog zwaarder maken dan die al is. De erva ring leert echter dat ik op grote hoogte vaak goed voor de dag kom. Bovendien heb ik vandaag een mentale opsteker van je welste gekregenblaakte Brentjens van zelfvertrouwen. „Ik heb echt het gevoel dat er nog maar weinig hoeft te ge beuren om serieus mee te doen voor de wereldtitel." In 250ste duel van Stephan Veen AMSTELVEEN ANP Het Nederlands mannenhoc keyteam staat er in de aanloop naar de Champions Trophy in Amstelveen (26 mei - 4 juni) goed voor. De ploeg van bondscoach Maurits Hendriks versloeg gisteren in het Wage nerstadion titelverdediger Au stralië met 4-1. Dat gebeurde met bij vlagen ijzersterk spel. Oranje sluit morgenavond bij Bloemendaal de oefencam pagne af met opnieuw een wedstrijd tegen Australië. Nederland speelde voor ruim 6000 toeschouwers in een hoog tempo. Daardoor ging het in de opbouw nog wel eens fout. Maar als de bal eenmaal in bezit was van kun stenaars als Stephan Veen, eindelijk hersteld van een hardnekkige dijbeenblessure, en Teun de Nooijer was het smullen voor de toeschou wers. De olympisch en we reldkampioen bewees zondag eens te meer dat de mogelijk heden in aanvallend opzicht ongekend zijn. Hendriks, bezig aan zijn tweede jaar als hoofdcoach, sprak van een heel goede prestatie. Maar hij verloor de realiteit niet uit het oog. „Au stralië is pas drie dagen in Ne derland. Het tijdsverschil speelt die ploeg dus nog par ten. Dat neemt niet weg dat we de laatste maanden als team veel progressie hebben geboekt, vooral op het menta le vlak. Er is chemie ontstaan tussen de spelers en de tech nische staf, vooral dankzij een trainingskamp in Egypte. We moeten nu waken voor over schatting. Want bij de Cham pions Tróphy wandelt geen enkele plpeg zomaar naar de finale.' De velddoelpunten kwamen op naam van Marten Eikel boom (fraaie tip-in), Teun de Nooijer (ragfijne counter), Jaap-Derk Buma (prachtige aanval) en opnieuw De Nooij er (knappe solo). Oranje miste nauwelijks de doeltreffende strafcorner van Bram Lomans, die uit de roulatie is door een polsblessure. Vier korte hoek- slagen bleven weliswaar onbe nut, maar de pogingen van Remco van Wijk en Jeroen Delmee zagen er zeker niet slecht uit. Voor aanvoerder Veen was het gisteren een speciale wed strijd. De FIH-Speler van het Jaar speelde zijn 250ste duel voor het Nederlands elftal. Daarmee is de HGC-speler de nummer vier op de eeuwige ranglijst, achter Brinkman (323), Diepeveen (286) en De- lissen (261). Ook de hockey- bond vierde een feestje. Voor het mannenteam was het de duizendste interland in de historie van de KNHB. De eer ste was op 23 januari 1926 in Antwerpen tegen België (2-1). „Ik ben dik tevreden", sprak Veen (29) voldaan. „Ruim ne gen weken heb ik stil gestaan. Voor mij is het een grote op luchting dat alles goed is ge gaan. Ik ben er weer helemaal bovenop. Niet dat ik daaraan ooit heb getwijfeld, maar ik werd de laatste weken wel een beetje ongeduldig. Ik had veel honger naar de bal. Ik ben tenslotte met de laatste maan den van mijn loopbaan bezig. Daarvan wil ik zoveel mogelijk genieten." Seles is dit jaar goed op dreef. Ze won in 2000 ook al de toernooien van Amelia Island en Oklahoma City. De Amerikaanse begon sterk, maar werd ge holpen door veel fouten van Mauresmo, die het gehele toernooi een goede indruk had gemaakt. Na een kwartiertje was het al 4-0 en binnen een half uur was de eerste set binnen. Daarna gaf Mauresmo aanzienlijk beter partij. De tweede set moest in een tiebreak beslist worden. Daarin Seles met 7-4 het sterkst. Sportpark Kikkerpolder

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21