Kemna is sprintcowboys de baas ulkaan Van der Geest spuwt goud Sport Dure fietsen Italiaanse wielerploeg gestolen Inge de Bruijn, zwemkoningin Goud Van Kalken 'slaat nergens op' Vanaf de bank zien waar je elftal dit weekend speelt? *NDAG 22 MEI 2000 ouwer en Verbeek beter op slotdag iroN Carolijn Brouwer en Alexandra Verbeek zijn op de dag van het WK 470 sterk teruggekomen en haalden de A-li- CoA voor de Olympische Spelen in Sydney. Vrijdag, na de voor- iste dag op het Hongaarse Balatonmeer, stonden de zeilsters 6 C jende en leken zij overal buiten te vallen. Uiteindelijk klom- r'"y ]zij met drie races binnen de top-10 (9de, 4de, 6de) naar de de plaats in het eindklassement. De wereldtitel was voor het ^2V ekse duo Szofia Bekatorou en Emilia Tsoulfa. Carolijn Brou- i6./ keek tevreden terug. „De kwalificatieronden waren lastig ir de zwakke wind en de hevige warmte. De laatste twee da- iwas de wind lekker sterk. Dat was ook een goede training irde Spa Regatta in Medemblik; ook het Balatonmeer is on- pmet korte, steile golven." In Medemblik gaat woensdag de ■ctie voor de Olympische Spelen verder. Lisa Westerhof en lis Bollweg zijn de concurrenten voor Brouwer en Verbeek. jndenbroucke beschuldigd De openbare aanklager van Doornik heeft Jean-Luc lenbroucke in staat van beschuldiging gesteld. De ex- 371 [glider van de wielerformatie Lotto zou in zijn werkzame 0-2, iode dopingmiddelen hebben verstrekt aan zijn renners. Vani jdag is bij Vandenbroucke huiszoeking gedaan. Hij is daarbij nlang verhoord door de Bijzondere Opsporings Brigade. De irmalige wielrenner heeft steeds ontkend. Het parket van ornik onderzoekt sinds drie jaar de zaak van de Oezbekis- nde ex-wielrenner Dzjamolidin Abdoesjaparov. De sprinter d in 1997 meermalen betrapt tijdens de Tour de France. oorwaardelijke straf in dopingzaak yiNGünther Erbach en Rudi Hellmann, twee verantwoor- ijken voor gestructureerde doping in de voormalige DDR, veroordeeld tot voorwaardelijke celstraffen van tien maan- Beiden hebben de sancties geaccepteerd. Erbach ee Hell- ■eU an, inmiddels in de 70, werden veroordeeld zonder open- r proces. Zij waren beschuldigd van het toebrengen van li- unelijk letsel in 137 gevallen. De meeste waren van minderja- izwemsters die anabolica kregen toegediend. Een aantal on- vindt daar tegenwoordig nog de gevolgen van. paard-Van Moorsel wint finale xou» Leontien Zijlaard-Van Moorsel heeft tijdens wereldbe- ivedstrijden op de baan in Moskou de finale op de achtervol- ggewonnen. De Nederlandse boekte tegen de Franse we ikampioene Marion Clignet haar elfde seioenszege. Van orsel reed 3.36,161, Clignet kwam tot 3.37,028. De gehele ra- lag de Fran^aise in winnende positie, pas in de laatste ronde a Van Moorsel een voorsprong. Bij de mannen verbeterde in Mulder op de kilometer zijn persoonlijk record. De Neder- Dijf reed 1.04,6. Daarmee werd hij zesde. Tot zaterdag had ^art Ider de kilometer nog nooit sneller afgelegd dan in 1.06,3. V hermster Sonja Tol zevende ianoDegenschermster Sonja Tol heeft bij het wereldbeker- rhachmooi *n ltaliaanse Plaats Legnano verrassend het tableau de laatste acht gehaald. In de kwartfinale was de leerlinge -de Zoetermeerse maitre Kasper Kardolus niet opgewassen en de Australische Evelyn Halls: 6-15. Tol eindigde als zeven- De Italiaanse Cristiana Cascioli won het evenement voor ei- publiek. Ze versloeg haar landgenote Margherina Zalaffi in eindstrijd met 15-10. ierde titel Villafuerte op trampoline iEZANDAlan Villafuerte is zaterdag in Hoogezand voor de de ide keer in zijn loopbaan Nederlands kampioen trampoline- ingen geworden. De olympiër had geen noemenswaardige teg enstand. Bij de vrouwen zegevierde lokale favoriete Andrea van [ders van DFS. Het optreden van Villafuerte was van uitzon- ,UQ ïjke klasse. Eerder op de dag, in de verplichte oefeningen en en nije keuze, ging het niet bepaald naar zijn zin. „In verband lisp ide Spelen ben ik later met de trainingen begonnen. Ik was loëi 'der in vorm en dat heeft me enigszins geïrriteerd." ie j ioka zet bij EK een grote stap voorwaarts Het peloton stuift over de soms onvoorstelbaar slechte wegen rond Tilburg. „Wat een mooie dag", durfde Rudie Kemna uit te kra men. Heel Nederland had zitten balen van het rotweer, maar voor de rassprinter uit Deurningen scheen de zon in de eerste rit van Olympia's Tour. Kemna, vorig jaar goed voor vier etappezeges, boekte in Tilburg de eerste overwinning van wat mogelijk deze week een serie wordt. De razendsnelle prof van BankGiroLoterij-Bata- vus nam, dankzij de bonificatieseconden op de streep, bovendien de oranje leiderstrui over van de verrassende proloogwinnaar Oliver Penney. Tilburg seizoen met de fiets in de schuur. Zes weken lang. Geluk kig heb ik van de ploeg het ver trouwen gekregen, had men ge duld met mij." In de Niedersachsen-Rund- fahrt, half april, dacht Kemna er weer te staan. Maar hij viel, tot twee keer toe. „Ik heb de koers uitgereden, tien dagen lang had ik vreselijk veel pijn. Bleek bij thuiskomst mijn rib gebroken. En ik maar denken dat-ie ge woon gekneusd was." De twee valpartijen, in de massasprint, hadden hem niet aan het twijfelen gebracht. Kemna gaat de sprints in Olym- edward swier Kemna (32) behoorde vorig jaar, met vijftien dagzeges, tot 's werelds meest succesvolle be roepsrenners. Het merendeel van de overwinningen behaalde hij weliswaar in koersen van de tweede categorie, maar Kemna was bijvoorbeeld ook de beste in een etappe van de Profronde van Nederland. Dit seizoen stond hij nog zo goed als droog. Niet vreemd, gezien de voorge schiedenis. Eind december werd de Twent geopereerd aan een lieskwaal. „Ik begon het pia's Tour vol vertrouwen in. Ook gisteren won hij het van de diep ontgoochelde John den Braber, de Belg Danny Dael- man, de complete Engelsman Robert Hayles en Wilco Zuij- derwijk, een goede kandidaat voor de eindzege. Kemna: „Ik ken Olympia's Tour inmiddels. Vroeger durfde ik niet. Nu ken je de cowboys, weet je de gevaren." En kent hij de weggetjes, die vaak nog slechter zijn dan voor mogelijk te houden is. Zo ook gisteren, rondom Tilburg. De kasseien stroken waren nog niet eens het ergst, de smalle steegjes ervoor en erna minstens net zo'n ramp. „Ik word betaald om te fietsen. Of het dan regent of de zon schijnt, of dat de wegen smal of breed zijn, het doet me niks", aldus Kemna. De zondagsrit, die voor een goed deel over het traject van de vroegere Omloop van de Ba ronie voerde, bracht direct dui delijkheid voor de komende da gen. De groep brak halverwege de rit in tweeën. Na gisteren doen nog een slordige vijftig renners om de eindzege mee. Aan de 49ste editie van Olym pia's Tour doen drie regionalen mee: Vincent van der Kooij en de Hillegomse broers Peter en André van de Reep. Na de tijdrit van zaterdag, waarin Van der Kooij slechts 22 seconden toe gaf op Penney, en de eerste etappe van gisteren staat de Leiderdorper vijfde in het jon- gerenklassement. In het alge meen klassement bezet hij de 28ste positie, Peter en André van de Reep staan respectieve lijk op de 48ste en 92ste stek. Axel Merckx won in Prato de langste etappe in de Giro van dit jaar. Zijn vader zat aan de fi nishlijn glunderend toe te kij ken. Hij mocht 26 jaar na zijn vijfde en laatste Giro-zege de prestatie van zijn zoon becom mentariëren voor de televisie. Merckx maakte aan het slot van de achtste etappe deel uit van een kopgroep van acht ren ners. In de afdaling van de laat ste klim kwam de Belg ten val, vijf kilometer voor de finish haakte hij weer aan bij de kop groep. Drie kilometer verder demarreerde Merckx, om zijn medevluchters grijnzend pas na de streep weer terug te zien. De Italiaan Matteo Tosatto moest na aankomst zijn roze trui inle veren. De Spanjaard losé Gut ierrez nam het tricot dankbaar over. De Midi Libre was gisteren een prooi voor Didier Rous. De Fransman had zaterdag zijn landgenoot Christophe Moreau bovenaan in het klassement verdrongen. De Sloveen Gorazd Stangelj won de vijfde en voor laatste etappe, gisteren was Rodolfo Massi uit Italië als eer ste binnen. TILBURG GPD De Italiaanse baanselectie, die zich in Olympi a's Tour voorbereidt op de Olympische Spelen, heeft op weg naar Sydney een tegenslag te ver werken gekregen. In de nacht van zaterdag op zondag zijn bij het hotel van de Italianen in Gil- ze-Rijen twee fietsen ontvreemd. Ploegleider Sandro Callari baalde, met ty pisch Italiaanse dramatiek in de stem en op het gelaat, echter vooral van het verlies van een tweetal fietscomputertjes. Callari: „Ze hebben de fietsen uit ons busje gejat. Op het stuur za ten die computertjes, met alle trainings- en wedstrijdgegevens van de afgelopen maanden. Dat is, richting Sydney, een gevoelig verlies." Volgens Callari hadden de fietsen een geza menlijke waarde van dertigduizend gulden. „Ik denk dat het door een kenner is gedaan. Ie mand die de waarde van die apparaatjes kent." MONACO ANP iaw frans dreissen ■gjj ulkaan Dennis van der Geest spuw- jjjjj lud. De zwaargewicht-judoka (+100 ^haalde tijdens het EK judo in Wro- onwaarschijnlijke krachttoeren uit :egde in de finale ongegeneerd de aan met de vervaarlijke Rus iov. Twee krachtige handen, twee lies, twee venijnige schouderwor- Ippon in iets meer dan een minuut. 14-jarige Van der Geest balde de en en begon met zijn eerste inter- inale titel op zak aan een nieuwe ide in zijn judoleven. De geest is uit ">en 5' j (nJl nnis van der Geest had lak aan re- lies. „Jongen, wat gaf je hem een ern nadig pak slaag." Een uitzinnige jr_y r/coach Cor van der Geest euwde het uit in de hal. „Die Rus ze doorgaans als broodjes van de Dennis, wat ben je toch een raar De Europese titel voor Van der vanwas even dwaas onvoorspel- Jarenlang beulde hij zich dwang- •rliil maar °P de beslissende mo- en werd hij geconfronteerd met eilijke mentale blokkades. Met de zege op de Turk Tataroglu moet lerdag echter een onoverwinnelijk ïl in zijn hoofd zijn geslopen. e ty ts is zaligmakender dan de geest n[ft et van het lichaam wint. Eind fe- stapte Dennis van der Geest nog id van de trainingsmat en dacht in dwaze bui aan stoppen. Hij was Tataroglu, drievoudig Europees lioen, in München op een onge- /.[g jke manier op zijn nummer gezet. an nooit winnen, nooit kampioen ,w en!" uitte hij zijn frustraties. „Hij bijna de kop van mijn romp." Nu hij de reus, van wie hij nog nim- laU lac* &ewonnen„Toen ik de mat op n£fa n kreeg ik de spirit." een tonnenzware last van de 7J^uder valt, wordt zelfs een zwaarge- s van der Geest schreeuwt het uit na zijn winnende worp tegen Tmenov. FOTO REUTERS met tweemaal waza-ari (ippon dus) in één minuut en dertien seconden korte metten met zijn 'angstgegner' Tmenov, die minuten lang gestrekt op de tatami bleef liggen. „Vroeger was ik niet altijd de meest zekere. Dat is nu nog steeds zo. Judo is heel confronterend. Een matje van tien bij tien meter. Vechten tot je er bij neer valt. Je staat alleen en vluchten kan niet meer. Nu heb ik echter een grote stap voorwaarts gezet. Je gaat toch net wat lekkerder naar de Spelen als je weet dat je je tegenstander al eens hebt versla gen." Dennis van der Geest straalde. Vraag tekens werden uitroeptekens. Vader Cor sloot zijn met goud behangen zoon na de aansluitende dopingcontrole innig in de armen. ,,Als hij de spanning uit zijn kop weet te houden, is hij verdorie een superjudoka." De vader/coach-zoon-re- latie zorgde in het verleden wel eens voor een extra belasting. „Ik heb echter geleerd steeds meer voor mezelf te knokkenzei de sporter. Zo kort en stevig als de kracht was, zo lang en hevig was de blijdschap. Nu de Spelen. „Ik probeer er nog niet aan den ken. Een ander toernooi, andere concur renten. Een Japanner, een Iraniër, een Chinees en een Cubaan. Judo blijft een raar spelletje. Ik zou zomaar de eerste olympische ronde kunnen verliezen. Maar deze EK-medaille pakt niemand mij meer af." WROCLAW GPD Dronken van goud en ziek van zilver. Judoka Mark Huizinga (-90 kilo) trainde zich een jaar lang het lazarus en werd afgescheept met EK-zilver. Patrick van Kalken beperkte zijn in spanningen wegens een polskwet suur de afgelopen drie maanden tot welgeteld één traininkje en bemach tigde de titel. Coach Cor van der Geest 'snapte er geen jota meer van'. Net als Van Kalken zelf: „Dit slaat ei genlijk nergens op." Ongeloof overheerste in een EK waarin Nederland twee gouden, één zilveren en twee bronzen plakken buit maakte. Van Kalken hield zich met kunst- en vliegwerk en geringe actiebereidheid overeind. Het geluk bleef hem tot in de finale toelachen. „Doe maar eens gek", had Van der Geest hem nog toegeroepen. En dat deed hij. De techniek waarmee de heao-student de Hongaar Csak tegen de mat werkte verzon hij ter plekke. „Ik was relaxed en als ik dat gevoel kan kopiëren tijdens de Spelen, kan ik daar zeker een medaille pakken. Voor de veiligheid zal ik er toch ook maar echt voor gaan trainen," schaterde het goudvinkje. Mark Huizinga (-90 kilo) sloeg een dag eerder van woede op de mat. Hij was zwaar ontgoocheld na de vlotte verliesbeurt tegen de Roemeen Croi- toru. „Ik heb me laten verrassen. Juist op het moment dat ik dacht dat mijn kans was gekomen." Jessica Gal (-57 kilo) en Deborah Gravenstijn (-52) verlieten Wroclaw met brons. Een kleine misgreep tegen de Fran^aise Harel werd Gal in de halve eindstrijd fataal. Gravenstijn was heel wat opge- togener. Ze zag het brons als bekro ning op anderhalf jaar afzien: het voortdurende gevecht met haar li chaamsgewicht. „Leven op een si naasappel", aldus Gravenstijn, die de afgelopen weken zes overtollige ki lootjes kwijt moest. Tegen de Duitse Imbriani gooide ze alle ellende van zich af in de winnende worp. Fran^oise Harteveld zag haar laat ste mogelijkheid op Sydney in rook opgaan. De zwaargewicht (+78 kilo) verloor op jurybeslissing (2-1) in de strijd om brons van de Frangaise Ci- cot. Daniëlle Vriezema (-63 kilo) werd vijfde. Maarten Arens (-81 kilo) en Edith Bosch (-70 kilo) kwamen niet verder dein een zevende plek. Tijden van 25,83 en 57,96 op de 50 en 100 vlinder en 54,59 op de 100 vrij zijn maar voor wei nig zwemsters weggelegd. Inge de Bruijn is zo'n hoge uitzon dering. Als ze het al niet was, dan toch zeker na het zwemga- la van Monaco. Op de kortste vlinderslagaf stand verbeterde ze, gehuld in het inmiddels befaamde haai- enpak en daar laaiend enthou siast over, al in de series het wereldrecord van de Zweedse Anna-Karin Kammerling (26,29) In de finale van de 100 vlinder, een olympische afstand, weet ze nu alleen de Amerikaanse Jenny Thompson nog voor zich (57,88). De Bruijn, die door haar bad pak hoger in het water ligt en als eerste in deze outfit een we reldrecord zwom. klaagde voor aanvang van de races nog over de vermoeiende reis die ze ach ter de rug had. Vaak is bij haar zo'n slag om de arm een teken dat er iets aan zit te komen. Ze keek aanvankelijk vol on geloof naar het scorebord waar op die 25,83 stond. Dat is zelfs onder de olympische limiet voor de 50 vrij. Twee weken ge leden experimenteerde de 26- jarige Barendrechtse bij een on betekenende wedstrijd in Port land (Oregon) echter al door de 50 vrij vlinderend af te leggen. Ze verbaasde toen al met een eindtijd van 26,34. De Bruijn verdiende met haar record in Monaco 100.000 franc, ofwel ruim 30.000 gul den. Weliswaar gold deze pre mie alleen voor de finale, maar omdat zij de enige bleef met een absolute wereldtijd werd hij toch uitgekeerd. Daarnaast kreeg ze een bonus van ruim zeven mille voor haar Europese record op de 100 vlinder. Op de Europese ranglijst van de 100 vrij kreeg ze gisteren Franziska van Almsick met 54,59 net niet te pakken. Het verschil met de Duitse is nog slechts twee honderdste. De Bruijn verbeterde haar Neder landse recórd met tweetiende. Dergelijke tijden komen na tuurlijk niet uit de lucht vallen. In haar hart wist De Bruijn wel degelijk dat de vorm er was. „Ik was niet gefocust op dat we reldrecord maar wilde hier wel snel gaan. Dat het lukte was geen verrassing", gaf ze toe. Jacco Verhaeren, haar vriend en trainer bij PSV, was van me ning dat zij na de 50 ook op de 100 vlinder voluit moest gaan. Ook op dit nummer lag er vol gens hem iets in het verschiet. „Dat gaf me veel zelfvertrou wen." Zoveel vertrouwen zelfs, dat ze misschien wel iets te veel van zichzelf vroeg. Bij haar nieuwe krachtsexplosie bleef het wereldrecord van Jenny Thompson (57,88) net buiten bereik. De Bruijn finishte na 57,96, een royale verbetering van de Europese toptijd van de Slowaakse Moravcova (58,41). De Bruijn lag na 50 meter in 26,90 nog onder het wereldre cord. De eindtijd van de Ameri kaanse bleek net niet haalbaar doordat zij slecht uitkwam. Eenmaal op de kant kreeg de olympische troef op vlinder èn vrij - kiezen is misschien moei lijk in Sydney - het te kwaad. Ze viel flauw, waarschijnlijk door de combinatie van jetlag en de geleverde inspanningen. De dokter constateerde niets ern stigs. Slechts een te lage bloed- suikerspiegel. Na wat eten en drinken en enige rust ging de zwemkonin gin van Monaco, die in Brazilië al eens eerder zo'n collaps had, even zo vrolijk weer te water voor de kwartfinale van de 50 vlinder. Ze deed het wel kalm aan om nog iets voor de tweede dag over te houden. Dat was zelfs veel, getuige haar prestatie op de 100 vrij en de afsluitende halve finale (26,45) en eindstrijd (26,28) van de 50 vlinder. Deze twee laatste races deed de we reldrecordhoudster op het 'ge- makkie'. In de schaduw van Inge de Bruijn won Marcel Wouda de 200 wisselslag. De Brabantse wereldkampioen eindigde in 2.03,16, net voor de Roemeen Cezar Badita (2.03,23). Op de 400 wissel werd Wouda slechts vijfde maar met 4.24,82 toonde hij NOCNSF wel vormbehoud. In Sydney mag hij dus ook op dit nummer starten. Madeion Baans lijkt eindelijk helemaal terug. De schoolslag zwemster van PSV veroverde zaterdag brons op de 100 meter in 1.10,96. De Hongaarse we reldtopper Agnes Kovacs was een klasse apart: 1.07,92. Kirsten Vlieghuis, thuis op de langste afstanden (400 en 800), eindigde als vijfde op de 200 vrij: 2.02,86. De Roemeense Ca melia Potec bleef als enige bin nen de twee minuten: 1.59,92. Vlieghuis werd met 4.12,14 der de op de 400 vrij en kwalificeer de zich definitief voor de Olym pische Spelen. Mark Veens, die geen concur rentie had van zijn geblesseerde clubgenoot Pieter van den Hoo- genband en Johan Kenkhuis, was op de 100 vrij de snelste in de series (50,09) maar kon dat in de finale niet herhalen. Hij werd vierde in 50,54. Zet ook je eigen club gratis op het Het Net. 60.000 clubleden gingen je al voor. Gratis internet bij let Net Net wat je zoekt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19