)PORT Roda JC redt seizoen op voetbalfeest Houdini zou jaloers zijn op FC Lisse licks in finale tegen Pacers In Barcelona regeert het chauvinisme NDAG 22 MEI 2000 orda van NEC naar Roda JC Bas Roorda van NEC verdedigt de komende drie sei- ien het doel van Roda JC. De 27-jarige doelverdediger be- igde de overgang gisteren na de 2-0 nederlaag in de finale net bekertoernooi van zijn huidige werkgever tegen zijn omstige baas. Roorda mocht van NEC na vier seizoenen tsfervrij vertrekken. „Ik had dolgraag met een prijs afscheid amen van NEC. Ook al zou dat ten koste van Roda JC zijn ian", aldus Roorda. ike van de Goor terug naar Dynamo nooRN Volleybalinternational Mike van de Goor keert terug iet Apeldoomse Dynamo. De jongere broer van Oranje-cap- Bas van de Goor diende de voorbije drie seizoenen drie ver- Uende Italiaanse clubs (Modena, Parma en Padova), maar id in de Serie Al altijd in de schaduw van de zijn broer, rdat Van de Goor naar Italië vertrok, speelde hij ook in Apel- m. De 27-jarige speler stond ook in de belangstelling van ïle Belgische clubs. Tevergeefs wachtte hij op aanbiedingen Italiaanse topclubs. Van de Goor heeft bij Dynamo een con- ivoor drie jaar getekend. Adriaanse dumpt vier Ajacieden erdaM Jan van Halst, Frank Verlaat, Wamberto en Dani tomend seizoen niet meer welkom bij de selectie van Ajax. lieuwe trainer Co Adriaanse heeft de spelers laten weten dat p zoek moeten naar een andere club. Als zij daar niet in sla- moet het viertal - dat nog wel een doorlopend contract - apart trainen. De Telegraaf meldt dit vandaag. oeman niet naar Barcelona' m Sinds Louis van Gaal zijn ontslag heeft bekend ge kt, staat de telefoon van Ronald Koeman niet stil. Maar wie ook belt, geen vertegenwoordiger van Barcelona. De mees- lletjes komen van mediavertegenwoordigers, die veronder en dat de trainer van Vitesse Van Gaal zal opvolgen. Koe- meldt dat daar geen sprake van is. Volgens hem is er ook contact met de Catalaanse club geweest. Koeman staat bij >se nog tot medio 2002 onder contract. Daarvoor was hij as- nt van Van Gaal in Barcelona. Koeman heeft nooit ontkend lij ooit terug wil keren naar Barcelona, waar hij een huis laten bouwen. het derde opeenvolgende ijn de basketballers van de Heat op de eigen vloer Je New York Knicks uitge- eld in de NBA playoffs. De terloor de zevende en be ide wedstrijd in de best en met 82-83. verspeelde in het laat- rart een voorsprong van Miami Heat verloor de rijd vooral vanaf de vrije 3 RH ijn. Het schoot daarvan 11 New York sprong daar mee om: 28 uit 31. winnende schot kwam handen van Patrick Ewing. De center van New York dunkte op 1 minuut 20 voor het einde zijn ploeg naar 82-83. Mourning werd topscorer bij de thuisploeg met 29 punten, 13 rebounds en 5 blocks. Bij de Knicks tekende Sprewell voor 24 punten en was Ewing goed voor 20 punten en 10 rebounds. In de finale van de Eastern Conference staan de Knicks te genover de Indiana Pacers, een herhaling van het vorige sei zoen. Die werd door de Knicks met 4-2 gewonnen. Het is de zesde keer in acht jaar dat beide ploegen elkaar in de playoffs treffen. De eerste wedstrijd is dinsdagavond in Conseco Fieldhouse in Indianapolis. Drie Belgen, een Australiër, een Nigeriaan en een snelle man uit Kameroen kunnen later aan hun kleinkinderen vertellen, dat ze ooit in Nederland de KNVB-beker heb ben gewonnen. Roda JC, het vreemdelingenlegioen uit Kerkrade, redde gisteren in De Kuip het seizoen door NEC in de bekerfinale met 2-0 te verslaan. Het was de tweede keer dat de Limburgers de Amstel Cup wonnen. In 1997 versloegen zij Heerenveen in de finale. rotterdam gert van puk De kortste weg naar Europees voetbal verloopt nog steeds via het vaderlandse bekertoernooi. Slechts vier wedstrijden had Roda JC, de nummer acht van de eredivisie, nodig om Euro pees voetbal veilig te stellen. Op weg naar de finale hoefde de ploeg van Sef Vergoossen alleen maar af te rekenen met Ajax, FC Utrecht en Vitesse. Langer was de weg naar de eindstrijd niet, omdat Roda de eerste drie ron des mocht overslaan wegens Europese verplichtingen. Het opnieuw veilig stellen van Europees voetbal, daar was het in het Limburgse kamp gis teren allemaal om te doen. De vaderlandse competitie verliep voor Roda JC dermate wissel vallig, dat de ploeg aan het ein de van de rit nergens aanspraak op kon maken. Een deceptie dreigde, maar die werd gister avond in Rotterdam in een klap afgewenteld. „We spelen straks in onze nieuwe stadion Euro pees voetbal en dat is een prachtig geschenk voor onze supporters. Om van de spelers zelf maar te zwijgen. We zijn enorm blij met de beker", zei de glunderende Sef Vergoossen. De Limburgers begonnen overduidelijk als favoriet aan de finale, die door de verbale in breng van de 15.000 meegereis de Limburgse supporters uit groeide tot een waar voetbal- feest. Roda liep niet weg voor de favorietenrol, maar Vergoos sen benadrukte dat zijn ploeg er wel extra door onder druk kwam te staan. „Misschien kwamen we daardoor niet echt los, hoewel we toch al vroeg in de wedstrijd aan de leiding kwamen." Uit een perfecte vrije trap van spelmaker Eric van der Luer bezorgde de Belg Bob Pee- ters zijn ploeg met een rake kopbal al in de negentiende mi nuut een 1-0 voorsprong. De treffer ontstond uit een standaardsituatie, waar NEC- trainer Ron de Groot zijn spe lers juist zo voor gewaarschuwd had. „Er is weinig bestand te gen de luchtmacht van Roda", moest de Nijmeegse oefen- meester na afloop erkennen. „We zaten alleen een korte fase voor de rust even echt in de wedstrijd. In de tweede helft moesten we natuurlijk meer ri sico's nemen, maar ails ik eerlijk ben dan moet ik toegeven dat we niet in staat waren om wer kelijk iets af te dwingen tegen dit Roda. Dat is jammer. Want ik kan iedereen verzekeren, dat het pijn doet om een bekerfina le te verliezen. Dit is een enor me teLuerstelling voor ons." Het enige verwijt dat Ver goossen zijn spelers kon maken was dat zij verzuimden om de bekerfinale na rust in een vroeg stadium te beslissen. „We mis ten een paar grote kansen. Het werd daardoor een echte finale, een wedstrijd die tot de laatste minuut spannend was. Hoewel ik wel de indruk had dat NEC uiteindelijk niet bij machte was om de gelijkmaker af te dwin gen. Ik zat met een redelijk rus tig gevoel op de bank." Pas in de laatste minuut viel de bevrijdende tweede Lim burgse treffer. De kleine Peter van Houdt werd door NEC- doelman Bas Roorda met de hand aangetikt, waarna arbiter Roelof Luinge de bal op de stip legde. De vrije schietkans werd feilloos benut door Eric van der Luer, die vervolgens ter hoogte van de hoekvlag bijkans werd doodgeknuffeld door zijn me despelers. Na het laatste fluit signaal van Luinge stortte Van der Luer ook met de handen voor de ogen ter aarde. De ont lading was enorm groot bij de spelverdeler. Van der Luer schaamde zich na afloop niet voor zijn emo ties. „Zo vaak winnen we geen prijs met Roda en we hebben toch een heel zwaar seizoen achter de rug. Dan komt er wel iets bij je los als je de beker wint. We hebben als ploeg we kenlang naar deze wedstrijd toegeleefd. En we stonden na tuurlijk ook nog eens extra on der druk, omdat iedereen ons tot favoriet uitriep. Het is een fantastisch gevoel als je dan met die beker in je handen staat. Heerlijk." Sef Vergoossen genoot al niet minder in De Kuip. „Drie jaar geleden was die bekerfinale ook al zo'n happening toen Roda JC en Heerenveen hier tegenover elkaar stonden. Daar was ik toen als trainer niet bij. Maar ik denk dat de wedstrijd van van daag qua sfeer aardig in de buurt van die finale komt. Het was mooi om dat van dichtbij mee te maken, dat kan ik ieder een verzekeren. Ik heb genoten op de bank." NEC: Roorda; Collen, llcsp, Pothuizen en De Romijn; Schultz (78. Arts), Ko ning en Janssen; Latuheru, De Gier en Renfurm. Roda JC: Kalac; Sendcn, Vrede, l.uijpcrs en Van Haaren; Lawal (79. Van Dessel), Valgaeren, Van der Luer en Tchoutang (87. Doomcmik); Van iloudt en Peeters (70. Soetaers) Van Gaal zwicht voor immense druk Niet altijd bereidt Louis van Gaal zich consciëntieus voor op persconferenties of spee ches, zodat het een enkele keer gebeurt dat de trainer, in het vlammende vuur van het betoog, dingen zegt die hij na derhand een tikje betreurt. Op zijn voorlopig laatste pers conferentie in stadion Camp Nou, afgelopen zaterdagmid dag in de afgeladen perszaal van FC Barcelona, had hij zich grondig voorbereid. Er was geen krimp van twijfel. Gra niet hard was zijn blik, zuur als azijn zijn stem. Aan drie zinnen, en in totaal niet meer dan tien woorden, had hij genoeg om publieke lijk bekend te maken dat hij er zelf de brui aan geeft. „Vrienden en vriendinnen van de pers." (Stilte) „Ik stap op." (Stilte). „Gefeliciteerd." (Stilte). De toegestroomde vrienden van de media hoorden de slot verklaring aan van een onbe grepen voetbaltrainer, die drie jaar lang de zuiverheid en de waarheid in de berichtgeving had gemist en al die tijd, na genoeg zonder genade, conti nu het doelwit was geweest van een volksgericht. Zo'n ter reur - geen mens overleeft zo iets. Twee jaar eerder dan met pre sident Nunez contractueel was afgesproken, is de voor malige succestrainer van Ajax weg uit Camp Nou. Zijn visie en filosofie zijn niet aangesla gen en zijn vakmanschap is onvoldoende herkend. Boven dien steekt het hem in hoge mate dat het Catalaanse volk in het verwachtingspatroon boven zijn stand leeft. In hon derd jaar presteerde Bar<;a, al le ophef ten spijt, minder dan Manchester United of Real Madrid, zelfs minder dan Ajax. Sportief vergaarde FC Barcelo na tijdens het bewind van Van Gaal in drie seizoenen vier ti tels (de Europese Super Cup, twee landskampioenschap pen, nationale beker) en ein digde het drie keer op rij in de competitie boven de aartsri vaal uit Madrid. Bovendien dwong de Nederlander met zijn team in het afgelopen sei zoen, als de nummer twee van Spanje, opnieuw kwalificatie voor de Champions League af. En dan toch nog die vette krantenkoppen en witte zak doekjes. Winst in sport is geen simpele optelsom van investeringen en rendement. Sport is com petitie. Sport is concurrentie. Sport is strijd. Men kan win nen, maar ook verliezen. Maar wat verwacht men daar nou eigenlijk in Catalonië? Dat Bart^a elke wedstrijd mis schien met 10-0 of nog meer wint? In Barcelona regeert het chau vinisme, niet de sport. De so- cio's met hun witte zakdoek jes willen kennelijk alles voor het zeggen hebben. Het is de arrogantie ten top. Alsof ze al leen voor het mooie weer ge boren zijn. „Zo'n omgeving is nadelig voor het leveren van presta ties", zei Van Gaal, kort voor dat hij met opgeheven hoofd, met de eer aan zichzelf en zonder een extra peseta ver trok. Een ontslqg zonder af koopsom: eervoller kon zijn aftocht uit dat gekkenhuis niet zijn. Voorlopig zegt Van Gaal een jaartje rust te willen nemen. Tenzij er onverwacht een aan trekkelijke aanbieding bin nenkomt. Dat is niet uitgeslo ten. Het Nederlands elftal is en blijft een interessante op tie, zeker na EURO 2000. Wie Van Gaal in Barcelona gaat opvolgen, is nog niet be kend. Onder meer de naam van Ronald Koeman circu leert. Maar Koeman zal toch wel wijzer zijn. Hij zal toch ook hebben gezien hoe zijn generatiegenoten Gullit (bij Newcastle United) en Wouters (bij Ajax) onderuit zijn gegaan en hoe moeizaam Rijkaard (bij Oranje) op de been blijft. Een 'broekie' is bij Barga niet op z'n plaats. cusbert spierenburg Keeper Ron Bouman schiet beslissende penalty binnen keeper als matchwinnaar. De sportieve wraak van sse-doelman Ron Bouman mocht er zaterdag zijn. n achtereen speelde hij als een natte krant. In de choppenreeks die uiteindelijk de beslissing moest ;en over het hoofdklasseschap van FC Lisse stopte ïan er twee en knalde hij zelf de beslissende feilloos )it is het mooiste afscheid", zei de naar DEM ver ende doelman. „Donderdag hebben we tijdens de ng al geoefend. Ik heb toen al een hoek gekozen, in is het schitterend als het lukt." <ibc onderbaarlijke ontsnap- ivas er een waar Harry ni jaloers op was Houdini, de in 1926 den Amerikaanse boeien- liet zich door geen en- bgewikkelde knoop, ver- ttig tide koffer, of wat voor fanjagende stunt dan ook ikken. Net op het mo- dat het publiek ervan igd was dat het gedaan et de koopman worstelde we 1 op tijd vrij. Lisse deed zaterdag het- Een gokje met de waar aandelen Baan leek lan- verstandiger dan ook ien stuiver te geven voor asen van FC Lisse. Een ram van Jerrel Linger uiteindelijk goud waard, wanhoopspoging kreeg bal ver in blessuretijd iet doel, waarna Erwin Lugt met zijn tenen de van FC Lisse prompt liet In een ultieme poging de ploeg van Wim met deze tweede gelijk- ïde treffer alsnog een ver uit het vuur. ;en-trainer Bert van der vreesde op dat moment irgste. Hij besefte dat zijn conditioneel tekortkwam minuten voetbal. „Op oment dat het dan 3-2 C Lisse wordt, denk je: over en sluiten. En toch hoe is het mogelijk, nog verlenging was ook de periode van de wedstrijd de Lissenaren zich echt toonden. Linger mocht twee keer alleen op Eel- co Zeinstra afstevenen, maar zoals vaker dit seizoen raakte de spits vlak voor de keeper door twijfel overmand. Toch kon Linger met twee doelpun ten en een assist terugkijken op een prima duel, want in de slot minuut van de eerste verlen ging was hij het die een actie van Murat Böke van het laatste tikje voorzag. Toch bleek Marken over meer veerkracht te beschikken dan Van der Poppe verwachtte. De 36-jarige Stephan Spruyt had geen lucht meer om uit het doelgebied weg te rennen. „Ik moest uitstappen, maar kon geen pap meer zeggen." Doel puntenmaker Gerro Sanders stond daardoor niet buitenspel en kon op een verdwaald schot van Erik van Geemen in de 114de minuut nog scoren. Niet alleen Marken was na de extra tijd helemaal leegge- speeld. Böke verliet met een van (spier)pijn vertrokken ge zicht de kleedkamer, Leon van der Zwet zat met krampver schijnselen op het gras en Van der Lugt beaamde brakend in het veld te hebben gestaan. „Maar er kwam niks." Het zei alles over de bereidheid van de spelers om zaterdag voor elkaar door het vuur te gaan. De groep die in de laatste competitie wedstrijden uiteen leek te val len, omdat enkele spelers al met hun hoofd bij een andere club waren, toonde nog één keer de spierballen. Al duurde het eventjes voor het zover was. Het eerste uur hield de span ning Lisse in zijn greep. Spruyt: „Ik was voor dit duel veel ze nuwachtiger dan voor de kam pioenswedstrijd tegen Scheve- ningen." Van der Lugt snapte er niets van. „In de rust stak ik mijn kop onder de kraan en zei tegên mezelf: waar ben je nou mee bezig." Zelfs scheidsrech ter Bakker, die drie jaar geleden ook de historische kampioens wedstrijd van Lisse floot, moet zich van verbazing in de ogen hebben gewreven over het kwa liteitsverschil. Nou worden er nooit schoon heidsprijzen in beslissingswed strijden weggegeven, maar Lis se maakte er wel een heel erg potje van. De opbouw was traag, de passing slecht, per soonlijke duels gingen om de haverklap verloren en van aan sluiting op het middenveld was helemaal geen sprake. Het was soms gênant om het gespartel van Lisse te aanschouwen. In de slotfase moest de ploeg druk zetten, maar kwam zij nauwe lijks aan goede combinaties toe. Met enig fortuin verkreeg Lis se de zo nodige doelpunten. In de 83ste minuut kwam de bal, na een voorzet van Spruyt, wat gelukkig voor de voeten van Linger. Die 1-1 liet lang op zich wachten. Uitblinker Gerro San ders had Marken voor rust op voorsprong gezet, nadat eerder een kopbal van Richard de Graaf was afgekeurd. Lang m^cht Lisse niet van de gelijk maker genieten, want een mi nuut na de treffer zette Pascal Hoogland uit een vrije trap Marken weer op voorsprong, 1 - 2. De late goal van Van der Lugt behoedde Lisse voor een afgang en liet Van der Poppe met een kater achter. Hij baalde ervan dat zijn ploeg de wedstrijd in de reguliere tijd niet kon beslissen. Marken had daar alle mogelijk heden toe. Richard de Graaf kreeg drie enorme kansen en faalde even zoveel keer. San ders stuitte nog een keer op Bouman. Bij Lisse verprutste Böke twee mogelijkheden en keerde Zeinstra schoten van Ar mando Luxenburg, Erwin Boe- kestijn en Van der Lugt. Het was sowieso niet Böke's middag. Hij schoot in de straf- schoppenserie tegen Zeinstra op, maar omdat Bouman twee inzetten van Marken stopte en zelf de beslissende maakte, was Lisse alsnog veilig. Trainer Wim Schaap kon dat allemaal niet meer aanzien. Hij zat weggedo ken in de dug-out. „Het is toch een loterij." Gelukkig voor hem vond Lisse, als een ware Houdi ni, net op tijd de sleutel naar succes. FC Lisse: Bouman; Langeveld. Van der Lugt, Spruyt, Schnater; Van Wieringen (61. Boekestijn), Van der Zwet, Böke, Groeneweg; Luxenburg (61. Bozuwa), Linger Pagina 20: 'In de eerste klasse spelen is mijn eer te na'. Armando Luxenburg probeert zijn blijdschap te delen met Wim Schaap, die tijdens de strafschoppenserie in de dug out zat en niet durfde te kijken naar wat er op het veld gebeurde (foto boven). De trainer zag daar door niet dat keeper Ron Bouman (foto onder) twee penalty's hield en de beslissende strafschop in het doel schoot. FOTO'S ••TACO VAN DER EB De Roda-rups kruipt door De Kuip na de 2-0 overwinning op NEC. FOTO REUTERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17