Een ezel die filosofeert en twee paar voeten die spreken Duin Bollenstreek De laatste zelfstandige bank is niet meer Kerkbeelden topstukke op veiling van Keiebijte Bijverdienen ol vaknntiekei dat lijkt me wd MAANDAG 22 MEI 2000 Onder invloed achter het stuur katwijk/sassenheimEen 29-jarige Katwijkse werd zaterdagavond op de Ambachtsweg in haar woonplaats aangehouden omdat ze met te veel drank op was gaan autorijden. Zondagochtend moest een 24-jarige vrouw uit Buitenkaag op het bureau blazen, nadat ze op de A44 bij Sassenheim was aangehouden. Beiden hadden ongeveer twee keer de toegestane hoeveelheid gedron ken en krijgen een proces-verbaal. Op de bon voor biertje katwijk Op de Nieuwstraat in Katwijk bekeurde de politie za terdagavond een 16-jarige jongen uit die plaats omdat hij met een open bierflesje liep. In een plastic zak had hij nog enkele biertjes. Die zijn in beslag genomen. Frontale botsing in Voorhout voorhout Een 22-jarige Hillegommer botste gisteravond op de Oosthoutlaan in Voorhout frontaal op de auto van een 31-jarige Voorhouter. De auto van de Hillegommer was door onbekende oorzaak in een bocht doorgegleden. De twee chauffeurs moes ten beide met lichte verwondingen aan gezicht en nek naar het Rijnland Ziekenhuis. Inbreker betrapt sassenheim In de tuin van een huis aan de Elbalaan in Sassen heim hield de politie vannacht tegen drie uur een man aan die aan de schuifpui rommelde, vermoedelijk in een poging in te breken. De man, een Lissenaar van 31 jaar. is ingesloten. Jongeling nieuwe rector Northgo NOORDwuKL. jongeling is de nieuwe rector van de Northgo scholengemeenschap in Noordwijk. Jongeling is 53 jaar, ze is woonachtig in Den Haag en volgt R. Olieroock op. Momenteel is zij rector-ad-interim van een school in Rijswijk. Dag van het Leven in Katwijk katwuk De VBOK-werkgroep Katwijk/ Rijnsburg doet mee aan de viering van de Dag van het Leven. De werkgroep staat ko mende zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur in een kraam aan het Hoornesplein in Katwijk. De Dag van het Leven wordt landelijk gevierd door 1200 vrijwilligers in Nederland. De VBOK zet zich in voor de bescherming van het ongeboren kind. Da Capo brengt musicals tot leven lisse Muziekvereniging Da Capo uit Lisse laat op maandag 27 mei vele musicals herleven. De afdeling harmonie geeft dan een concert in verenigingsgebouw 'Het Speelkwartier'. De leden van de harmonie hebben onder leiding van dirigent Jos Lustberg wekenlang gerepeteerd op stukken uit Cats, Les Miserables, Highlights from Elisabeth, The Phantom of the Opera, Antum en Jesus Christ Superstar. Het concert begint om 20.30 uur, de toegang is gratis. Bondsspaarbank in Katwijk heet sinds vandaag SNS-bank katwijk rob onderwater De laatste zelfstandige bank van Nederland is niet meer. De Bondsspaarbank Katwijk heet sinds vandaag SNS-bank. De gevels van de kantoren zijn af gelopen weekeinde gewijzigd. Daarmee is een eind gekomen aan bijna 125 jaar zelfstandig heid. Zaterdag en zondag heeft het personeel hard moeten werken om de administratie en apparatuur om te schakelen. C. Coenraadts werkt al ruim 25 jaar bij de bank, die is ont staan uit de stichting spaarbank der gemeente Katwijk. De naamswijziging geeft bij de in woner van Alphen aan den Rijn een gevoel van weemoed en spanning. „Ergens is het jam mer, want je werkt niet voor niets vijfentwintig jaar bij de zelfde baas. Vanwege die zelf standigheid kon je dingen voor elkaar krijgen, die elders niet kunnen. Zoals het verstrekken en passeren van een hypotheek binnen een dag." De acht personeelsleden van de bank komen allen te werken in de Princestraat. Coenraadts: „Dat maakt het allemaal best spannend. We krijgen in feite allemaal een andere baan. De meesten gaan zich specialise ren in een bepaalde richting." Aan een fusie viel volgens Coenraadts niet te ontkomen. Om aan de moderne eisen te voldoen, moesten er behoorlij ke investeringen worden ge daan. „Daarmee waren hoge bedragen gemoeid voor dure apparatuur", zegt Coenraadts. ,,En dat valt voor een kleine bank niet meer op te brengen." Voor een fusie had de Bonds spaarbank twee partners op het oog: de SNS en de VSB. dat in middels Fortis heet. „Het is de De Bondsspaarbank in Katwijk is SNS Bank geworden. Achter deze letters schuilt het verleden van de Kat wijkse bank, die als laatste 'zelfstandige' fuseerde. foto henk bouwman noordwijkerhout* monique witteman Ondanks tegenstribbelen van het bisdom Rotterdam, zijn gistermiddag toch de kerk beelden uit de kapellen van St. Bavo en Sancta Maria door carnavalsvereniging De Keie- bijters uit Noordwijkerhout geveild. Het waren de topstuk ken van de veiling, waar door bijzonder veel mensen een bod op werd uitgebracht. Het bisdom had de carna valsvereniging van tevoren la ten weten dat de beelden be slist niet in de handel terecht mochten komen. Om dat te voorkomen, zouden mensen van het bisdom zelf op de vei ling aanwezig zijn om boven iedereen uit te bieden. Zo wil den ze 'Maria', 'engel Gabriel' eri 'broeder Franciscus' voor de kerk behouden. Maar zover kwam het niet. Vooral mensen uit de bollenstreek boden op de beelden. Vooral de engel was een pronkstuk, dat veel mensen graag wilden hebben. Het werd stil toen bleek dat de bedragen heel hard omhoog gingen, om pas bij 1.700 gul den de hamerslag te bereiken. Ook de menshoge Maria bracht veel geld op, namelijk 1.500 gulden. Behalve de beel den, werden er ook veel ande re artikelen uit het onlan sloten museum Langeve veild. Schilderijen, naain nes, straalkachels, een lantaarn uit 1926 met pl oude etalagepoppen er: een echt met de hand b< bare verfmengmachine onder de hamer. In totaal 88 nummer den geveild en de prija geboden werden, waren algemeen hoog. terwijl zelligheid ook hoogtij i Immers van een carnavt eniging die een series ling organiseert, mag minst verwacht worden ook een goed biertje w ken wordt. En dat gebeui Naast de veiling, wi gisteren ook een melmarkt gehouden, mi aparte spullen, zoals ei zondere collectie voo blikken, militaire kledi kruisbeelden. De opl van zowel de veiling rommelmarkt is bestemt de patiënten van de Rijngeestgroep (psychii ziekenhuis Langeveld). ningmeester L. van dei wilde na afloop van de niet zeggen hoeveel ten goede gaat komen ziekenhuis, maar duidi wel dat het be< duizenden guldens loop SNS geworden omdat die een aansprekende formule heeft. De SNS werkt kleinschaliger, de VSB is enorm aan het inkrim pen. Dat beantwoordt niet aan ons beleid." Het gevolg van de overname van de SNS is dat het kantoor aan de Rijnstraat vanaf vandaag is gesloten. Volgens Coenraadts is dat een logisch besluit. „Dat gebouw gebruikten we voor de administratie. De administratie wordt nu gecentraliseerd in de Princestraat." Het kantoor aan de Hoornes- passage is nog halve dagen open. Afhankelijk van het aan tal bezoekers en transacties be paalt de bank of dat kantoor openblijft. In het kantoor aan de Prince straat wil de bank de klant meer service bieden. Coenraadts: „Niet voor alle bankzaken ko men de mensen hun deur uit. Als straks het telebankieren wordt ingevoerd, wordt dat nog minder. Dat is een van de rede nen dat het kantoor aan de Rijnstraat wordt afgestoten en de Hoornespassage nog maar halve dagen open is." Bijeenkomst Astma Fonds in Voorhi De Bond van Ouderen Voorhout organiseert in samenwerk het Astma Fonds op 23 mei een bijeenkomst over astma, sche bronchitis en longemfyseem. Er kunnen vragen wor steld en er wordt een videofilm getoond over de boven klachten. De bijeenkomst duurt van 13.30 tot 15.30 uur zorgcentrum Agnes in Voorhout. De toegang is gratis. Ilse, Lotje en Fred op doortocht door Frankrijk tijdens hun pelgrimsreis naar Santiago de Compostella. foto privé-archief ilse verweirder Ilse Verweirder schrijft boek over pelgrimstocht naar Santiago de Compostela rijnsburg peter van egmond Om het boek Met de ezel naar Compostela - Een ware pelgrimstocht met plezier te le zen, is een lichte voorliefde voor sprookjes aanbevolen. Niet dat het dagboek een aan eenrijging van verzinsels is. Maar in dit ver slag van een vier maanden durende pel grimsreis van Nederland naar Spanje, zijn het niet alleen mensen maar ook ezels en voeten die het woord voeren. Ilse Verweirder (29). Rijnsburgse en schrijf ster van het boek, ondernam in 1996 sa men met haar vriend Fred Onderwater (30) een voettocht van 3.000 kilometer. Van hun toenmalige woonplaats Zoeterwoude naar het Spaanse bedevaartsoord Santiago de Compostela, waar volgens de overlevering engelen de beenderen van apostel Jacobus begraven hebben. Een ezel vergezeld het duo op de bedevaartstocht. Ilse nam er on betaald verlof voor, Fred zegde er zijn baan als meubelmaker voor op. In het dagboek van vier maanden reizen komen beurtelings Ilse, I otje de ezel en de voeten van Ilse aan het woord. Bij wijze van speelse invalshoek. Zo kan het gebeuren dat argeloze lezers ineens worden gecon fronteerd met een over cultuur filosoferen de ezel ('Toch ben ik blij niet in het oude Egypte te lopen. I lier bracht men ons vaak in verband met de moordenaar van Osiris. Seth genaamd.'). Of met het ene paar voe ten (Ilse) dat het andere paar (Fred) aan het woord laat ('We hebben medelijden met hen want ze hebben veel pijn'). Voor de uitgever was het reden om het ma nuscript niet in de papierbak te mikken. In derdaad, die het monotone dagboekstra- mien doorbreekt. Want sommige beleve nissen zijn hilarisch (Lotje, bedankt), op andere delen van de pelgrimstocht is het voor de lezer evengoed zwoegen als voor de pelgrims. Het idee voor de voettocht ontstond toen Ilse op een dag vanuit haar luie stoel naar de Zoeterwoudse polder staarde. Plots was daar die gedachte. Waarom niet alles ach terlaten om ouderwets te gaan pelgrime ren? 'Een heldere dag', vindt Ilse achteraf. Zoals Ilse die wel vaker heeft. Ze heeft plan nen voor een vakantie Nepal, die zijn ook in één dag ontstaan. Waarom een pelgrimstocht? Om een cock tail van motieven. Haar roomse opvoeding (al noemt ze zichzelf niet honderd procent katholiek meer), haar brede religieuze inte resse (ze ondernam ook al eens een hin doeïstische pelgrimstocht) en haar warme hart voor alles wat met de Middeleeuwen te maken heeft. Hoe authentieker, hoe lie ver. Dus mét ezel, toch al het favoriete dier van Fred. De belangrijkste reden is niet religieus of spiritueel. Ze wilden alles achter te laten, wég van het jachtige bestaan in de Rand stad. „Het westen van Nederland is ontzet tend druk", heeft Ilse ondervonden. „Ik kom zelf uit België, maar voor je het weet ga je mee in die mentaliteit. Ik was het zat, ik wilde het leven eens op afstand bekij ken." Weg ook van het keurslijf van verplichtin gen. Zelfs de afgesproken wekelijkse fax naar Nederland was bijna te veel verplich ting. Stilstaan bij het leven, daar ging het om. Het doel was dan ook onderweg te zijn, niet de kathedraal van Santiago de Compostela. Want die is 'één grote kermis', dat wisten ze op voorhand. Horden toeris ten draaien er elke spirituele overpeinzing genadeloos de nek om. Ze hebben de kathedraal natuurlijk wel be reikt. evenals het veel devotere Cruz de Fer- ro, het ijzeren kruis op een berg van dui zenden door pelgrims achtergelaten ste nen. Maar onderweg was er tijd genoeg om te mijmeren over het leven. En om de goedheid van mensen te ervaren: bij alle re- fngio's gratis onderdak en eten, behulpza me dierenartsen en hoefsmeden. De mens is van nature goed. Een belangrijke les, vindt Ilse. Een andere les: echt willen, is kunnen. Ilse vindt het de belangrijkste les van de hele voettocht. Die les delen is haar motivatie om het boek te schrijven. „We hebben ge leerd dat een mens in zijn leven alles kan bereiken wat hij maar wil. zolang hij er zelf maar volledig in gelooft", is dan ook de te rechte slotzin van het pelgrimsrelaas. Oh ja, nog een opmerking voor wie haar verhaal bizar vindt. Kritiek hebben ze ge noeg gehad. Gemakkelijke kritiek ook. „Naar Spanje lopen? Ge zoudt beter naar de psychiater lopen!" Van die orde. Maar toen ze eenmaal in volle vrijheid door de Franse bossen trokken, verlost van dage lijkse routine en plichtplegingen, waren het Ilse en Fred die schik hadden. Om de critici nog steeds met hun dagelijkse werk voort ploeterden. En vertel het duo ook niet dat hun bede vaart een knappe prestatie is. „Knap? Wat is er nu knap aan vier maanden lopen? Vier maanden dag in dag uit naar je saaie werk gaan, dat vind ik veel knapper. Een kwestie van levensvisie." Met de ezel naar Compostela - Een ware pelgrimstocht. Door Ilse Verweirder. Uit geverij Elmar, Rijswijk, 2000. Verkrijg baar in diverse plaatselijke boekhandels, of via Ilse Verweirder zelf: 071-4022896. Het boek wordt zondag 28 mei gepresen teerd in archeologisch themapark Arche- on, in Alphen aan den Rijn. Om 13 uur begint de presentatie, waarbij het publiek middeleeuwse pelgrimsliederen aanleert en een rondleiding door een deel van het park krijgt. Ilse Verweirder, in kleder dracht, signeert. Je maakt je eigen keuzes. Vult je leven in op jouw manier. Dat kost natuurlijk wel money. En toevallig altijd meer dan je bezit. Heb je al eens gedacht aan een bijbaan van een uurtje per dag? Dagbladbezorg(st)er is een easy job. En het bezorgt jou het geld en de vrijheid om je eigen stijl te volgen. Denk er 'ns over. Of nog beter, informeer gelijk: (023) 51 50 110. Haa riems Dagblad Naam: Geb.datum: Straat: Postcode/ Plaats: Telefoon: E-mail: Ik ben beschikbaar van:. «et Als ik de krant goed bezorg, krijg ik bovenop mijn normale bezorgvergoed ?re nog een extra bonus van f 10,- voor een hele week; f 30,- voor twee hele v en maar liefst f 60,- voor drie hele weken achter elkaar! Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Ove Dagbladuitgeverij Damiate bv, Afd. Oplage-Logistiek, Antwoordnummer 416, 2000 VC Haark t/m... IJrnuider Courant

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14