Redmiddel voor Nieuw Werklust Lokroepen en strippen in een kas Hulpverleners delen eer met koningin Beatrix Rijn Veenstreek Tuin- en Plantendagen trekken weinig bezoekers Rijnsaterwoudse scholi ontwerpt de mooiste taie MAANDAG 22 MEI 2000 Automobilist weigert alcoholcontrole roelofarendsveenDe politie heeft in Roelofarendsveen een halsstarrige automobilist uit Voorhout aangehouden, die wei gerde mee werken aan een alcoholcontrole. De 67-jarige man reed gisterochtend vroeg slingerend over de Alkemadelaan. Na dat de politie hem had meegenomen naar het bureau, weigerde hij een ademanalyse. Hij kreeg daarvoor een proces-verbaal. Politie pakt krakers kapperszaak alphen aan den rijn Twee jeugdige verdachten van een inbraak in een Alphense kapperzaak zijn gisternacht aangehouden. De politie kwam de 17-jarige jongens uit Alphen en Koudekerk aan den Rijn op het spoor toen het alarm van de zaak aan de Ouver- tureweg afging. De agenten liepen harder dan de verdachten en hielden ze aan. De kapper mist alleen een klein geldbedrag. Late klant deelt klappen uit alphen aan den run» Een late klant heeft voor moeilijkheden ge zorgd in een Alphens café. Zaterdagochtend rond half twee pro beerde hij tevergeefs de kroeg binnen te komen. De klant werd vervolgens boos op de eigenaar en zou klappen hebben uitge deeld. De café-eigenaar deed bij de politie aapgifte van mishan deling. Wild plan van woningcorporaties Op de valreep komen twee woningcorporaties met een redmiddel voor Nieuw Werklust, de oude dakpannenfa- briek aan de Rijndijk in Hazerswoude. De Leidse wo ningstichting Ons Doel en Hanzevast Beheer uit Gronin gen hebben interesse in de afname van dakpannen. Morgen kiest het gemeentebestuur van Rijnwoude tus sen sloop of bescherming van de fabriek als rijksmonu ment. Stiel, de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden, is in tegenstelling tot wethouder Uljee laaiend enthousiast. hazerswoude-runduk janneke de jonge Volgens Stiel-voorzitter H. Bu- del kunnen de twee onderne mers de gemeente helpen. Rijn woude is bang dat het pand een bouwval blijft als het de status van tot monument krijgt. De ei genaren R. en J. Blanken zijn dan namelijk niet verplicht het pand te restaureren. Ons Doel blijkt echter huiseigenaar te willen worden van de villa, waarin een hospice voor zieke mensen in hun laatste levensfa se kan komen. ,,Wij kunnen die stichting Issoria, die het hospi ce wil opzetten, met de huis vesting helpen. Of we worden eigenaar, of we helpen ze als bijvoorbeeld het dak lekt", zegt C. Vrouwe, hoofd beheer en ontwikkeling van Ons Doel. Overigens houdt Vrouwe nog een slag om de arm. ,,In het persbericht gaat Stiel verder dan wat wij van plan zijn. Ie mand anders moet de fabriek exploiteren. Wij moeten huis vesten. we gaan geen dakpan nen maken." Vrouwe heeft ook nog geen contact met de ge meente gehad. ..Eerst moet nog besloten worden dat die dak- pannenfabricage doorgaat en dat de overige bedrijfsgebou wen een nieuwe bestemming krijgen. Dan pas zijn wij aan de beurt. Mocht er een plaatselijke corporatie geïnteresseerd zijn, dan treden wij ogenblikkelijk terug." Ons Doel heeft daarnaast ideeën voor de invulling van het lege deel van het fabrieks terrein. Daar zou een haven voor woonboten kunnen ko men. Dit spreekt Budel van Stiel aan. ,,Nu is dat terrein nog woest en leeg. Straks komt daar de HSL onderdoor, en dan mag er geen fundering komen. Als je er woonboten Iaat liggen, doe je toch iets aan volkshuisvesting", zegt Budel enthousiast. Vrouwe meldt dat hij nog geen reken werk heeft verricht. ,,Het is niet meer dan een suggestie. Voor die historische plek zou het een welkome, sympathieke oplos sing zijn." Wethouder Uljee wijst dat idee echter direct van de hand. ,,Dat is buiten de orde. Wij gaan natuurlijk geen woonwijk creë ren middenin een fabrieksge- bied." Daarom vraagt hij zich af of het plan haalbaar is. „Als alle onderdelen onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn, kan het niet doorgaan." Vermoedelijk neemt hij nog contact met Ons Doel op, want er is haast bij. „Morgen nemen we een besluit in B en W, want ik wil per se dat het in juni naar de raad gaat." Als burgemeester en wethou ders de fabriek voordragen als rijksmonument, moet het voor stel naar staatssecretaris Van der Ploeg. Die gaat dan naai- al le waarschijnlijkheid akkoord. Boottocht langs culturele 'hoogstandjes' in Roelofarendsveen Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (0 overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (vooreen exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar heil Dagblad. t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het l Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Groentezaken Van Es dich1)1 acht werknemers op straat saskia buitelaar De twee groentewinkels van Van Es in Alphen aan den Rijn zijn het afgelopen weekeinde gesloten. De Leidse groothan del Kromhout die sinds an derhalf jaar eigenaar is van de zeven winkels van Van Es, is failliet. Het bedrijf is overge nomen door de firma K. de Mooij uit Rijnsburg. Die neemt echter alleen de groot handel over en heeft de groentewinkels afgestoten. Al le vijftig personeelsleden uit de winkels, waarvan acht in Alphen, staan met onmiddel lijke ingang op straat. In de groothandel zijn 6 van de 15 werknemers ontslagen. Volgens algemeen directeur J. Hollebeek van Kromhout ging het vorig jaar al bergaf waarts met de groothai 'e' Toen was het bedrijf geni 'cc zaakt de Woerdense gj handel te sluiten. „We hel geprobeerd het bedrijf op te krikken. Maar toei eerste kwartaalcijfers dit weer slecht waren, kon echt niet meer. De Mooij 1 de groothandel en het k;I tenbestand overgenoiltul vooral groentehandelarei101 de regio. De curator is de winkels af te stoten, andere gesloten winkels in Bodegraven, Woerdei Uithoorn. Gerrit van Es deed in tember 1998 zijn winkels aan Kromhout omdat hij j11 opvolger kon vinden vooi familiebedrijf dat al in werd opgericht. Ook Ki hout was een familiebedri roelofarendsveen janneke de jonge De drie jochies kijken hun ogen uit. Ze dachten een rondje te varen over de Veense sloten, tot ze dit krijgen voorgeschoteld: een stripact in een kas. Ook de volwassenen in de sloepen, voor wie het schouwspel be doeld is, gaan er eens goed voor zitten. „Waar je een kas alle maal niet voor kunt gebrui ken". klinkt het vanuit de bo ten. „Dit levert veel meer op." Mensen op kunstzinnige wij ze vermaken, dat is het talent van de Werkgroep Cultuur Al kemade. Een paar jaar geleden organiseerden ze een bustocht door de polder, die voerde langs allerlei kunstwerken in de breedste zin van het woord. Op deze zaterdagavond is Roelof- ai endsveen omgetoverd tot 'Veenetië' en bekijken zo'n honderd Veenders vanaf het water sublieme, vreemde of spraakmakende acts. De avond druipt van de Veense cultuur, want uiteraard ontbreekt de drank niet. Tegen negenen vertrekt de eerste groep boten. De passa giers van de luxe jachten, een legersloep en twee roeiboten wanen zich al snel in Venetië als ze tussen de waslijnen door varen. Boven de smalle slootjes tussen de Witte Singel en het Noordeinde hangt het vol met jurken en sokken. Op de kant De Leidse straatzanger Martinus Vinkenstijn zorgt met zijn aria's voor een Venetiaans sfeertje in Roelof arendsveen. FOTO ERIC TAAL staat de Leidse straatzanger 'Marina, Marina' en 'O sole mio' te galmen. Het eerste on derdeel, getiteld 'Sentiment', is voorbij. 'Nostalgisch' wordt het onder de brug onder het Noordeinde door. Een paar aquarellen fleu ren het grauwe beton op, maar de inzittenden van de motorbo ten hebben meer oog voor de roeiboten. „Dat is pas nostal gisch." Later op de avond grij pen de roeiers gretig naar een touw om zich te laten voort trekken. Via de onderdelen 'Liefde' (is dit nou een paringsdans?) en 'Erotiek' (de stripact) komen de watergasten aan bij 'Harts tocht'. Wils Hoogenboom van de plaatselijke toneelvereniging zegt in onvervalst dialect over hoe het vroeger was in de Veen. „Vroeger kweekte ze hier aore- baie, maar nu doen ze aollemol blomme." Hij vertelt over Jan Tarvi, Jan Gattekrap en Jan Sta- pallemachtig. „Die bijnamen waren nodig, anders kon je al die Van Klinken, de Van der Meeren en de Hogenbomen niet uit elkaar houden. Na een tussenstop bij de Noorderhemweg begint het dwalen ovër het water in de Oostpolder. In het donker met een slok op is het lastig sturen, maar bijna alle acts zijn te vin den. Intussen wordt het steeds kouder. De drie meiden die in avondjurken staan te blauwbe kken, blijken toch heel aardig met een bandje mee te kunnen zingen en vertolken daarmee de 'Lente'. Uit zijn 'Evenwicht' raakt verderop een man bijna, als hij zich in skischoenen vast- klikt en gevaarlijk over het wa ter heen hangt. Gelukkig raakt de skischoen maar één keer los. Eenmaal bij het eindpunt - cafe 't Veen - aangekomen, volgt een langdurige reeks lok roepen ('Passie'), die een hond in de buurt danig van slag brengen. Maar hoezeer de saxofonist op de paal ook zijn best doet, hij kan de passagiers niet meer boeien. Wat wil je: ze moeten plassen, de glühwein is op en vooral: het bier roept. LEIDEN - Wie er gisteravond in slaagde een plaats je te veroveren in de overvolle, snikhete zaal van De Burcht heeft zijn hart kunnen ophalen aan het Donderdag 22 mei LEIDEN - Ook dit jaar zal in de Leidse Groenoordhal de jaarlijkse Leidato worden gehouden. Maar het doorgaan van deze Leidse huishoudbeurs heeft aan een zijden draadje gehangen. Slechts na langdurige onderhandelingen tussen het Leidato-bestuur en het bestuur van de Zuidhollandse Bond van Veehandela ren, waarbij wethouder Van Aken een belangrijke rol speelde, is men erin geslaagd een mogelijkheid te vinden dat zowel de Leidato als de veemarkt door gang zullen vinden. Het compromis dat nu bereikt is, houdt in dat de veemarkt op maandag en dinsdag in de open lucht zal worden gehouden. De Leidato zal dit jaar worden geopend op vrijdag 5 september en duren tot en met zaterdag 13 september De sluiting op zaterdag was noodzakelijk om de hal op tijd te ontruimen zodat daar op maandag 15 september weer een veemarkt jeugdsentiment van 65-plussers bij de we tijdrevu'. FOTO ARCHIEF LEIDSCH kan worden gehouden. Leidato-voorzitter Jan Wolfslag: ,,0m meteen to goed te kunnen draaien hebben we de Groen* hal veertien dagen achtereen nodig. Tien dagen beurzen, twee dagen om op te bouwen en twee gen om af te breken. Volgens Wolfslag zijn er dl gelopen maanden harde onderhandelingen gev waarbij van Leidato-zijde onder meer werd gew op het feit dat het vorige college mondelinge to gingen heeft gedaan dat de Leidato gebruik zw gen maken van de Groenoordhal. ,,0ns aanbod om de markt twee dagen buitent houden werd in eerste instantie afgewezen", 2 Wolfslag. Het college heeft toen gezocht naar a mogelijkheden. Onder meer werd gedacht aan* Pieterskerk en de dan leegstaande fabriekshal' Tokheim aan de Lammenschansweg. Beide rui' bleken echter niet geschikt om daar een Leidat onder te brengen. hazerswoude-dorp/boskoopDe eerste editie van de Nationale Tuin en Plantendagen in het Plantariumgebouw in Hazerswoude-Dorp is in het water gevallen. Het aantal bezoekers van circa 6000 in drie da gen bleef ver beneden de verwachting van minimaal 15.000. „Giste ren was het natuurlijk slecht weer", zegt organisator Thea Kalkman in een poging om een verklaring te vinden. „Misschien heeft het ook te maken met de tendens dat mensen minder plantenbeurzen bezoeken. Het was bovendien de eerste keer, we moeten nog bekendheid op bouwen. Het enige positieve was dat de mensen die er waren en thousiast waren over het brede assortiment aan tuinplanten. Alles wat er te zien was, konden ze ook kopen." Kalkman is het niet eens met opmerkingen van sommige bezoekers dat je net zo goed naar een tuincentrum kunt gaan dan naar de tuin en plantenbeurs. Bij een tuincentrum is de toegang nog gratis. Kalk man: „Hier was bèhalve een breed assortiment veel know-how aan wezig." Het publiek kon behalve bij het Plantariumgebouw ook een kijkje nemen bij het boomkwekerijmuseum en het Proefstation voor de Boomkwekerij en kon per boot een aantal kwekerijen bezichtigen. Kalkman schat dat driekwart van de bezoekers hiervan gebruik heeft gemaakt. Of de organisatoren Brabanthallen Exploitatie Maatschappij en het organisatie- en bemiddelingsbureau Proba de Tuin- en Plantendagen volgend jaar herhalen, weet Kalkman nog niet. „We gaan eerst maar eens evalueren." FOTO ERIC TAAL rijnsaterwoude janneke de jonge Wendy de Boer uit Rijnsater- woude heeft zaterdag de ge deelde eerste plaats behaald in een ontwerpwedstrijd van het tassenmerk Kipling. In het Vormgevingsinstituut in Am sterdam kreeg ze een echt exemplaar van haar eigen tas en een Kipling-tassenpakket ter waarde van 1.500 gulden. Uit 550 deelnemers werd de vijftienjarige Wendy vorige maand samen met acht ande ren genomineerd. Haar ont werp, een kruising tussen een heuptas en een schoudertas, gemaakt van blauwe en zichtige stof, bleek zaterdi eerste prijs waard. Ome jury geen onderscheid maken tussen jongens en - jes kreeg ook Harm YVo! uit Waddinxveen de eerste „Hartstikke leuk!" Wendy. „Je tekent wat krijgt het in het echt tei had niet verwacht dat i winnen, want de andere waren ook heel goed. Het11 valt je. Zelfs het jeugdjoia was er." Wanneer haar tai winkels hangt, weet ze no !n8 „Het was zo hectisch met en zo, dat ben ik verge vragen." ;ir Hoge Bulgaarse onderscheiding voor Rijmvoudse delegatie den haag/runwoupe» harry oosterveen Slechts koningin Beatrix en Jo ris Voorhoeve mochten ooit als enige Nederlanders de hoogste Bulgaarse onderscheiding, de Madar Horseman, in ontvangst nemen. Het was dan ook bij zonder dat vijf leden van de Stichting Humanitaire hulp Bulgarije (SHB) uit Rijnwoude de medaille gisteren op de Bul gaarse ambassade in Den Haag ontvingen voor tien jaar hulp verlening aan kinderen en be jaarden in Bulgarije. De uitreiking door ambassa deur Velichkov had plaats op de Dag van 'de Cultuur en de Sla vische letteren', die de Bulgaar se gemeenschap gisteren vier de. Ruim honderd gasten uit Bulgarije, maar ook uit Neder land waren dan ook aanwezig. De Madar Horseman was be stemd voor Piet Meijer, Bas Slappendel, Mart Veldema, Cis- ca de Groot en Gonny van Kui lenburg van de SHB. Een Bulgaars orthodoxe priester luidde de ceremonie in met gezang en een zegen voor de gasten. Daarna was de over handiging van de ordes aan de beurt. Velichkov bedankte de SHB voor het gedane werk. „Ik ben trots dat ik u namens presi dent Stoyanov mag bedanken voor die tien jaar waarin u hulp heeft geboden aan de zwaksten uit onze samenleving." SHB-voorzitter Meijer kreeg als eerste zijn goudkleurige me daille met een wit lint. In een korte toespraak bedankte hij de Bulgaarse autoriteiten voor de Madar Horseman. „Deze on derscheiding is een stimulans om door te gaan met de hulp verlening." Ook sprak hij zijn waardering uit voor de vrijwilli gers van de SHB. „Hun hulp was van onschatbare waarde." Hulpverlening is nog steeds broodnodig in Bulgarije. In de afgelopen tien jaar verscheepte de SHB 36 zeecontainers met goederen die de leefomstandig heden van voornamelijk bejaar den en kinderen moesten ver beteren. „Dat is geen druppel op de gloeiende plaat", zegt Meijer. „Bij deze twee doel groepen is juist de meeste voor uitgang te zien." Velichkov: „Ondanks de stabiele Bulgaarse financiële situatie hebben de zwakkeren nog steeds bijstand nodig. Voor hulp zijn we voor alsnog aangewezen op buiten landse stichtingen. De Bulgaar se overheid heeft namelijk an dere prioriteiten, zoals verbete ring van de infrastructuur. Maar zij waardeert het werk van de SHB enorm. Vandaar deze hoge onderscheiding, die een symbool is van de geschiedenis en cultuur van Bulgarije." Penningmeester De Groot, die ondanks alles nuchter is ge bleven, weet al wat ze met haar 'cadeaus' gaat doen. „De me daille hang ik ergens op, het speldje doe ik op en die oor konde lijst ik in." uit de Leidsch Dagblad ANNO 1900 Dinsdag 22 Mei DEN HAAG - Uit een statistiek in de 'Staatscourant' blijkt, dat de bevolking van ons land in het jaar 1899 weder flink is aangegroeid. Er werden bijna dubbel zooveel personen geboren, als er overleden. Nemen we een rond getal aan, daar de statistiek de cijfers van vestiging in en vertrek uit den lande niet aangeeft, dan moet op 1 Jan. 1900 de bevolking van Nederland groot zijn geweest 5,150,000 zielen. Die aanwas is hoogst verblijdend. We worden zoo een natie, waarmee rekening valt te houden. Over tien jaren zullen we 6 millioen Nederlanders sterk zijn. Doch....waar moeten al die menschen op den duur plaats vinden in ons kleine land? Onze koloniën bieden nog een ruim veld van m zetting, dat is waar. Maar de vraag is, of we ove [L jaren onze koloniën nog zullen hebben. En dan'lel' lust tot kolonisatie in de tropen is onder ons vo 1011 niet groot. Moet onze bevolking ten deele afvloft naarZuid-Afrika, naar Noord-Amerika, naar Arg nië of Rumenië? Moet onze natie levenskrachtig bloeien ten batf anderen? Met elk jaar dringt zich sterker de eis tot vermeerdering van ons Europeesch grondgel En wel tot een vreedzame uitbreiding.... Met de drooglegging der Zuiderzee kan een gansche pi cie worden gewonnen. ANNO 1975

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12