EO-Jongerendag in Arena trekt 36.000 bezoekers 'Traditie verbergt het gloeiende pitje' Geloof Samenleving Antroposofische Vereniging eist rectificatie Ziekenhuispredikar wint preekwedstrij^ MAANDAG 22 MEI 2000 VANDAAG 22 Vandaag 213 jaar geleden, op 22 mei 1787, richt de Brit William Wüberforce de 'Clapham Sect' op, genoemd naar zijn huis in Clapham, met als voornaamste doel de slavernij af te schaffen. Er komen 12 leden van een comité bijeen, waarvan er tien behoren tot de kerk van de Society of Friends, ofte wel de 'Quakers'. Deze in 1669 gestichte kerk behoort tot de evan gelisch piëtistische richting, en sociale kwesties spelen voor hen een belangrijke rol. De Quakers aanvaarden een innerlijke openbaring ('inner light'), kennen geen kerkelij ke ambtsdragers en sacramenten, leven sober, weigeren militaire dienst en richten zich sterk op liefdewerk en goe de doelen. Mede dankzij de bemoeienissen van Wilberfor ce en de Quakers werd in 1833 de slavernij afgeschaft in F.ngeland. In de VS gebeurde dat in 1863. 22 mei is de feestdag van de heilige Julia van Corsica. Een christelijke maagd die door de Vandalen als slavin werd verkocht. Ze weigerde mee te doen aan een heidens feest op Corsica en werd daarom gekruisigd. Italiaanse bisschoppen spiritisme bologna Italiaanse bisschoppen hebben zich in scherpe be woordingen uitgesproken tegen spiritistische séances en 'ge sprekken met doden'. In een herderlijk schrijven waarschuwen zeventien prelaten uit de Noord-Italiaanse regio Emilia Romag- na voor het om zich heen grijpende neo-spiritisme. „Wie be richten van overledenen wil horen, vertrouwt niet meer op Gods woord", zei de aartsbisschop van Bologna, Giacomo Biffi. In Italië houden katholieken steeds vaker 'gesprekken met over ledenen'. Priesters verlenen hun medewerking aan 'onchristelij ke riten'. In hun verdriet zoeken veel nabestaanden een 'medi um' op, liefst met instemming van de pastoor. Anglicanen in gesprek met druïden londen Hoge geestelijken van de Anglicaanse Kerk zullen zich bij Britse druïden vervoegen voor een conferentie om de twee tradities te verzoenen. Het plan zorgt voor veel opschudding bij de leiding van de Anglicaanse Kerk. De ontmoeting 'Geest van het Land 2000' wordt beschreven als een dialoog tussen christe nen en druïden (oud-keltische priesters) en een verzoeningsbij eenkomst voor het nieuwe millennium. Behalve de anglicaanse geestelijken zal ook de voorzitter van de Britse Druïden Orde aanwezig zijn. Een aantal geestelijken heeft al deelgenomen aan gezamenlijke christelijk-heidense ceremonies. De anglicaanse bisschop van Lincoln noemt de conferentie 'uitermate dubieus' en vieest dat zulke ontmoetingen geloofwaardigheid verlenen aan vage geloofsovertuigingen. Kerkendag in Noordwijk noordwijk Jong en oud was gisteren in de hervormde Grote of Sint Jeroenskerk in Noordwijk voor de Kerkendag 2000. De hei lige Jeroen heet 'de martelaar van Noordwijk', omdat zijn sche del jaren na zijn dood naar Noordwijk is overgebracht. Het ver haal gaat dat de kerkklokken spontaan begonnen te luiden toen dit relikwie in het hoofdaltaar werd ingemetseld. Nadat de kerk in hervormde handen was gekomen, bouwden de rooms-katho- lieken een andere Sint Jeroenskerk in Noordwijk. FOTO TACO VAN DER EB Crisis 'Latijnse Liturgie' bezworen Amstelveen Het bestuur van de Vereniging voor Latijnse Litur gie heeft een crisis in de organisatie overleefd. Tijdens een tu multueus verlopen jaarvergadering, zaterdag in Oudenbosch, werd J. van der Does de Willebois voor een jaar gekozen tot in terim-voorzitter. Hij volgt mr. H. Schruer op, die onlangs we gens 'bestuurlijke tegenwerking' aftrad. De bestuurscrisis lijkt nu bezworen, zei secretaris A. de la Porte zondag. Hij sluit niet uit dat een aantal leden uit onvrede over de gang van zaken de Vereniging de rug toekeert. AMSTERDAM ANP De 26e EO-Jongerendag in de Amster dam Arena heeft zaterdag volgens een eerste schatting van de organisatie 36.000 bezoekers getrokken. Dat aantal ligt beduidend lager dan de opkomst van ruim 50.000 bij de jubileumeditie vorig jaar, maar overtreft wel het be zoekersaantal van 1998 (35.000). Onder het motto The comeback of Jesas luisterden de aanwezigen naar sprekers en bands als Mary Mary, Au dio Adrenaline en The World Wide Message Tribe. Ze stonden in gebed stil bij de vuurwerkramp in Enschede. Een van de omgekomen brandweer mannen had met zijn gezin de dag zul len bezoeken. De opbrengst van de collecte gaat deels naar projecten voor opvang van de slachtoffers. De Jonge Socialisten in de PvdA (JS) hebben vrijdag een klacht tegen de Evangelische Omroep ingediend bij de Commissie Gelijke Behandeling. Ze voelen zich ten onrechte geweigerd bij de EO-Jongerendag. Volgens de JS is hun aanwezigheid op de informatie markt tijdens de Jongerendag in Am sterdam niet gewenst. Dat steekt de PvdA-jongeren, omdat de jongerenaf delingen van het CDA en de RPF wel zouden zijn toegelaten. Een woordvoerder van de EO bena drukte dat de jongerendag een parti culier evenement is en dat de organi satoren het volste recht hebben gega digden een plek op de markt te weige ren. Volgens hem hebben de JS geen plaats gekregen omdat de standpun ten van de PvdA-jongeren in het alge meen sterk afwijken van die van de EO-achterban. Vooral de aanwezig heid van veel jonge kinderen heeft een rol gespeeld bij de weigering. CD RPF-jongeren passen beter bij de terban en kregen wel een stand. De organisatoren hadden er dit na kritiek uit reformatorische krii het wereldse karakter van de Jong dag, voor gekozen de gelezen bijt deelten en de songteksten va bands op een scherm te projec Ook was de muziek minder lu waren de sprekers beter te versta AFKE VAN DER TOOLEN Wat een worsteling. Wil je een gloeiend kooltje doorgeven aan de volgende generaties, zien zij er niet meer in dan een dood brok steen. Wat doe je dan? Oud-hoofdredacteur van Trouw Jan Greven leidde zater dag in de Haarlemse St. Bavo een openbaar debat met het thema: 'De toekomst van de christelijke traditie'. Het is een bont gezelschap dat zich - op verzoek van de Millenniumwerkgroep van de kerken in Haarlem en omstre ken - over het probleem buigt. CDA-voorzitter Marnix van Rij, de Roermondse hulpbisschop Everard de Jong, programma maakster Mary Michon Het Gerucht), en de Haarlemse wet houder Betty Viegen. Over één ding zijn ze het eens. Traditie is uit. De een is daar alleen wat radicaler in dan de ander. Neem de woorden van De Jong - de hulpbisschop die eer der seks en voortplanting los koppelde. „De traditie verbergt dat gloeiende pitje: de liefde van God." Daarmee zet hij al een flinke portie christelijke overlevering op de tocht. Maar Michon is zelfs terminologie als 'de liefde van God' nog te oud bakken. „Het is ontzettend moeilijk om met dit soort be grippen bij jongeren aan te ko men." Gespreksleider Greven schrikt er niet voor terug om de discussie op scherp te zetten. Moet je diep door de knieën om toch nog een sprankje over te dragen? Of neem je de houding aan van: dan ben ik maar de laatste, ik doe het licht wel uit en dan moeten de volgende ge neraties het zelf maar weten? CDA-voorzitter Van Rij zoekt het in een compromis. Hij heeft van z'n laatste partijraad een aardig voorbeeld overgehou den: „Het CDA heeft de traditie om de partijraad te besluiten met het Wilhemus. Daar her kennen niet alle CDA'ers zich meer in. Dan kan je zeggen: dat schaffen we af. Dat is nogal een bruuske actie. Maar moet je er dan halstarrig aan vasthouden? Het Wilhelmus blijven zingen, al zit er niemand meer in de zaal? We hebben uiteindelijk toch afgesloten met het Wilhel mus. Maar daarnó hebben we nog een ongelooflijk flitsende video van die dag getoond, waarin we lieten zien dat het CDA een partij van deze tijd is. Dat vind ik een mooi contrast." Hulpbisschop De Jong kent dit soort 'geschipper' ook. Als het om jongeren gaat, moet je zorgen dat je hun leefwereld kent, betoogt hij. En dan daar op inhaken. „Ze kennen Jo- manda, ze kennen UFO's. Heb ben jullie wel eens geesten op geroepen, heb ik een keer ge vraagd. Nou, dat hadden ze. En daar hadden ze positieve en ne gatieve ervaringen mee. Toen heb ik gezegd: er is een geest die je overal bij kan roepen, en Hulpbisschop De Jong: Jongeren kennen Jomanda, ze kennen UFO's." dat is de Heilige Geest. Zullen we dat 'ns doen meester, zei den ze toen. Dus toen zei ik: Kom, Heilige Geest. En zij zei den spontaan na: Kom, Heilige Geest." Mary Micron heeft andere ervaringen, en is dan ook een stuk sceptischer. Michon heeft zich bij de IKON bezig gehou den met de vraag: hoe maak je de leer van Christus zichtbaar op de buis. En kwam tot een harde conclusie. „Er is een grens aan de mate waarin God en geloof verkopen op televisie. Voor mij is het ondoenlijk om bijvoorbeeld de verzoeningsleer over te dragen." De felle discus sies achter de schermen waren in zekere zin beter gelukt dan AMSTERDAM ANP De Antroposofische Vereniging heeft in kort geding een rectifi catie van een artikel in De Groene Amsterdammer over Rudolf Steiner geëist. Het arti kel 'Het bewijs is geleverd: Ru- dolf Steiner deugde niet' in de Groene van 19 april is volgens de antroposofen een onjuiste en misleidende publicatie, die schadelijk is voor de goede naam van de vereniging. In het artikel stonden citaten, waarin Steiner zich naar heden daagse maatstaven discrimine rend heeft uitgelaten. De cita ten zijn afkomstig uit een re cent rapport, dat in opdracht van de Antroposofische Vereni ging is opgesteld. Aan die cita ten was het commentaar van de onderzoekscommissie toege voegd. De Groene meldde niet dat de commissie het hele werk van Steiner had onderzocht en met name 245 citaten waarin over rassen sprake is. Volgens de an troposofen suggereert de Groe ne dat de opvatting 'Steiner deugde niet' de conclusie van de com missie is. Ver der had het weekblad de hoofdconclu sie weggela ten, namelijk dat er bij Stei ner geen spra ke is van een rassenleer. Ook heeft de Groene zich schuldig gemaakt aan inbreuk op het auteursrecht op het rap port, dat bij de Vereniging be rust, aldus de klacht. 'Groene heeft goede naam vereniging beschadigd' Tijdens het kort geding vrij: dag voor de rechtbank in Am sterdam betoogde de advocaat van het weekblad, dat de Groe ne slechts zijn eigen mening had gegeven. In het artikel ging het om Steiner en niet om de Antroposofi sche Vereni ging. Daarom is de goede naam van de vereniging niet in het ge ding. Via een tussenvraag liet president R. Orobio de Castro blij ken, dat bij de afweging de goede naam van de vereniging wel een rol dient te spelen. Door het publiceren van de zestien gewraakte citaten wilde de Groene de lezers eigen con clusies laten trekken. Het blad is niet gehouden de eindcon clusie van de commissie te pu bliceren. Bovendien, niemand verwacht dat een commissie van de Antroposofische Vereni ging tot het oordeel komt dat Steiner niet deugt, aldus de ad vocaat. De vrijheid van meningsui ting moet zwaarder wegen dan bescherming van de goede naam van Steiner of de Antro posofische Vereniging, betoog de de advocaat van het week blad. Hij achtte een rectificatie niet noodzakelijk, te meer om dat de Groene een hele pagina ter beschikking van de antropo sofen had gesteld. Dat was ove rigens gebeurd nadat de dag vaarding de deur was uitge gaan. De rechtbank doet op 31 mei uitspraak. de programma's zelf. Toch: ook bij haar no "ili van een gloeiend kooltji ie kwam eens thuis van zo' cussie in een café, en t\ dacht ik: hé. Dit is de ti vi waarin ik ben grootgebrac iel •ei n! NAARDEN ANP De ziekenhuispredikant Dick Stap uit Terneuzen heeft de door het dagblad Trouw uitge schreven verkiezing Preek van het jaar gewonnen. Dat maak te de jury zaterdag bekend. De hervormde predikant Gerrit Wessels uit Varsseveld sleepte de publieksprijs in de wacht. De vijf genomineerden - vier mannen en een vrouw, vier protestanten en een rooms-katholiek - moesten in de Grote Kerk in Naarden voor 700 toehoorders over Job 31 preken. Daarin bepleit de door. ziekte en rampspoed ge kwelde Job zijn onschuld voor God. Stap, die kampt mei n. chronische aandoei st maakte volgens de jury in 'ai met een persoonlijk ge u preek over ziekte en de er< nier waarop mensen daai oe omgaan. Bij het publiek viel de ai kenhuispredikant echter ei minst in de smaak. Voorzitter van de jurylii CDA-senator Lodders. IKON-journaliste Jaco Geel, winnaar van de v< preekwedstrijd in 1997, m te ook deel uit van de Trouw schreef dit jaar vo( tweede maal in navolging het Britse dagblad The Ti de verkiezing uit. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Zonnige perioden en van het zuidwesten uit een toenemende kans op een regen- of onweers bui. Maxima tussen 10 en 17 graden. Zweden: Geregeld zon en vooral in het midden van het land kans op en kele buien met onweer. Middag- temperatuur van een graad of 12 in het noorden tot 18 in het zui den. Finland: Zonnige perioden en vooral maandag enkele regen- en on weersbuien. Maxima tussen 15 en 19 graden. Denemarken: Geregeld zon en bijna overal droog. Maxima maandag rond 14 graden, dinsdag rond 16. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: In Zuidoost-Engeland geregeld zon en eerst droog. Elders meest bewolkt en van tijd tot tijd regen, vooral dinsdag. Dinsdag ook een tot stormachtig aanwakkerende wind. Maxima maandag tussen 11 en 19 graden. België en Luxemburg: Van tijd tot tijd zon. Maandag in het oosten nog kans op wat re gen, verder droog. Middagtem- peratuur oplopend tot ongeveer 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden en droog. Maandag in het noordoosten eerst nog bewolkt en kans op re gen. Maxima oplopend tot onge veer 22 graden op dinsdag. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en vrij wel overal droog. In het Rhne-dal kan de Mistral waaien, verder rustig weer. Geleidelijk wat war mer. Dinsdag maxima omstreeks 24 graden. Spanje: Van tijd tot tijd zon en vooral maandag een aantal stevige re gen- of onweersbuien met lokaal veel neerslag. Middagtempera- tuur uiteenlopend van een graad of 18 langs de Golf van Biskaje tot meer dan 25 in het binnen land. Portugal: Maandag nog enkele buien, ver der droog en zonnige perioden. Maxima tussen 21 en 27 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Maandag enkele regen- of on weersbuien, dinsdag flink wat zon en tot de avond droog. Maxi ma ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: zonnige perioden en mogelijk een (onweers)bui. Maxi ma tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Veel zon, maar in het noorden ook bewolking en maandag enke le buien met onweer. Maxima aan zee rond 30 graden, landin waarts tegen de 40. Madeira: Afwisselend zon en wolken en misschien een bui. Maxima rond 19 graden. Canarische Eilanden: Zonnige perioden en vooral maandag misschien een bui. Maxima rond 24 graden. Duitsland: Maandag naar het oosten weg trekkende regen- en onweersbui en. Verder geregeld zon en droog. Maandag maxima rond 17 graden, dinsdag iets hoger. Oostenrijk: Maandag forse buien, vaak met onweer. Dinsdag van het westen uit droog en meer zon. Middag- temperatuur op maandag rond 16 graden, daarna weer meer dan 20 graden. Zwitserland: Flinke zonnige perioden, maar maandag vooral in het oosten eerst nog kans op een onweers bui. Maxima omstreeks 24 gra den, maandag in het noorden nog lager. Polen: Perioden met zon. Vooral in het zuiden kans op enkele fikse re gen- en onweersbuien. Maxima tussen 15 tot 20 graden. Italië: Geregeld zon. Maandag enkele (onweers)buien, in het noorden misschien met veel regen en dinsdag vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden. Maan dag eerst enkele regen- en on weersbuien, verder droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden. Griekenland en Kreta: Vrij zonnig. In het noorden ook stapelwolken en een kleine kans op een lokale onweersbui. Maxi ma omstreeks 25 graden, maan dag in het binnenland plaatselijk nog rond 30. Malta: Veel zon bij maxima van onge veer 27 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig. In het noorden meer be wolking en dinsdag later mis schien een bui. Middagtempera tuur op veel plaatsen tussen 23 en 28 graden. Weerrapporten 220508 u DINSDAG 23 MEI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.35 Zon onder 21.38 Maan op 01.16 Maan onder09.35 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.35 19.55 07.08 19.28 Laag 03.26 15.34 03.07 15.15 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 Zaterdag 10.00-12.00 ui DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) TELEFAX Advertenties 071 - 5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1lf>a] 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstr <m bewolkt onweer V warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk EEEE mist windrichting ft hogedruk zonnig 19 temperatuur mnn luchtdruk in, 000 hecto pascal REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvangen 1,- ko betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnet worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEI Voor mensen die moeilijk lezen, slech hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws uit het Leid! Dagblad op geluidscassette beschikbi I informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gi m 20 6 00 Bangkok 2 16 8 0.0 Buenos Aires f 19 14 0.0 Casablanca t 20 7 0.0 Johannesburg c 13 7 3.6 16 9 00 23 17 0 0 25 16 0.0 8 6 0.0 12 5 6.0 20 10 0.0 18 8 0.0 Los Angeles New Orleans New York TelAviv 31 24 29.0 20 14 0.0 23 16 0.0 18 12 0.0 21 14 0.0 31 22 0.5 K N H U I Z E 13 3.1 28 14 0.0 21 16 6.0 16 7 0.0 32 20 0 0 16 10 15.2 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum; 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10