Wat bezielde de dominee? 'Bosje' gelooft nog in wonder Claimcultuur VS op hol geslagen Buitenland DAG 20 MEI 2000 Zwijgende Pandy spil in een van de grootste Belgische moordonderzoeken ooit longaarse dominee Andras |y(73) en zijn dochter Ag- lil) hebben zes familiele- en mogelijk nog een tiental {en vermoord. Dat is de jusie van één van de groot- istitiële onderzoeken in sedert de Bende van Nij- jlaar veel inzicht in toe- ht en motieven heeft 2,5 speurwerk niet verschaft, naagt nog steeds de vraag: zijn toch de stoffelijke res tleven? PAUL KOOPMAN t?0NDENT Brusselse Nijverheidskaai wee-zoete geur van de brouwerij, gelegen aan het- [water. Maar de oud-collega Pandy, stom toevallig juist énd met een tas boodschap- rekt een bitter gezicht. „We wa- allemaal niet goed van, in de baak waar zij werkte. En nog! pfmeiske. Sprak drie talen, erg gent ook. En secuur. Als zij die Jen gepleegd heeft, was het on- rang van haar vader. Dmv wijst op een verveloos en jemetseld pand, pal naast een ifhe meubelwinkel. „Daarwer- elijken versneden. Op een hou- fel. Daar staat je verstand toch Dichtgemetselde of half ge- j panden zijn geen uitzonde deze tot verval gedoemde uit- ranAnderlecht en Molenbeek, [seen door de zion gebleekt ertje van de gerechtelijk politie jstnaar het gruwelhuis waar 1997 drommen nieuwsgierigen iivamen. De tijd wist wijwei alle nuit, zo blijkt. Ook de door het aangebrachte zegels. Nog even woning van Pandy verdwijnt linde anonimiteit, aderzoek in de zaak-Pandy is i geweest. Driemaal werd een nssie naar Hongarije gezonden, de dominee tot 1957 woonde, sis van Pandy (73) en diens :er Agnes (41) naar Canada werd onstrueerd. Literatuur, notities Roeken werden minutieus uit 'ongaars vertaald. Honderden Ikenen, kennissen en mogelijke jen zijn gehoord. Maar veel har- I wijzen voor wat zich tussen en 1989 heeft afgespeeld heeft iderzoek niet opgeleverd. Het :r-Pandy is vooral lijvig, ïem is dat de dominee zich zijn arrestatie op 17 oktober de meeste tijd in een devoot stil- ;n hult. Twee van zijn ex-echt- vier van zijn kinderen zijn 'aardbodem verdwenen, onder ■der van één van zijn drie wo- n werden de beenderen van irca tien mensen gevonden, Pandy ontkent hardnekkig elke ikenheid bij dit mysterie. Want ysterie is het gebleven. Van wie jjvoorbeeld de beenderen? Niet imilieleden, bleek uit DNA-on- tk. Wellicht van Hongaarse sn die de dominee met huwe- Jvertenties naar België lokte, de politie. Wellicht, want de ïjke resten konden niet geïden- frd worden. sndy inderdaad de seriemoorde- iswaar de politie hem voor dan heeft hij de lichamen van jen familieleden beter verbor- iv ian hen ontbreekt tot op de dag indaag namelijk elk spoor. „Dat uitzonderlijk", erkent woord loos Colpin van de gerechtelij ke. „Ik weet van één moord- Gent, waarbij het lijk zó goed weggewerkt, dat we er niets van «terugvinden. Maar hier is een aantal lichamen blijvend uit de truimd." iverwijst naar de macabere be kentenissen van dochter Agnes, die na haar aanhouding opbiechtte dat zij door haar vader gedwongen werd haar moeder, stiefmoeder en drie van haar broers en zussen uit de weg te ruimen. Een vierde kind zou door Pandy zelf zijn omgebracht. De fami lieleden zouden in stukken zijn ge sneden, waarna de beenderen wer den gedropt bij het slachthuis in An- derlecht. Ingewanden en vlees wer den opgelost in ontstoppingsmiddel en door de gootsteen gespoeld. Volgens Agnes zorgde een mengsel van sekshonger en schaamte voor de dodelijke cocktail die zo vele familie leden fataal werd. Vader Pandy ver wekte een incestueus kind bij zijn dochter Timea, en zou dit feit voor de buitenwereld verborgen hebben wil len houden. Uiteindelijk moest ieder een die daar weet van had het zwij gen worden opgelegd. Voor vader Pandy stond niet alleen zijn reputatie op het spel, maar ook zijn baan. Overdag gaf hij godsdienstlessen op diverse protestantse scholen in Vlaanderen. Toen de zaak-Pandy eind 1997 in de publiciteit kwam, trok dat diepe sporen in de kleine protestantse gemeenschap in België. Hamvraag is: spreekt dochter Agnes, die zegt eveneens door haar vader misbruikt te zijn, de waarheid? Om haar beweringen te staven, hadden de Belgische rechercheurs hun hoop gevestigd op de getuigenissen van zuster Timea. Ook leek een door braak in het onderzoek ophanden toen achter een vals plafond in een woning van Pandy een stapel zorg vuldig verborgen dagboeken werd ontdekt. Het vertalen van die dagboe ken was een monsterklus: Pandy had alle pagina's volgeschreven in een microscopisch klein, maar regelmatig handschrift. De stemming onder de rechercheurs was euforisch. Helaas. De precieze inhoud van de dagboeken behoort nog tot het on- derzoeksgeheim, maai- volgens pers woordvoerder Colpin leverde het ver taalwerk weinig op. Voor het eerst onthult hij: „Die dagboeken geven inzicht in de geestesgesteldheid en denkwijze van Pandy. Er zijn geen verwijzingen naar de feiten zelf." De geestesgesteldheid en denkwijze van de dominee omschrijft Colpin als 'seksueel geobsedeerd'. Zeer gede tailleerd zou de dominee zijn eroti sche avonturen en fantasieën uit de doeken doen. Het verhoor van dochter Timea, in middels getrouwd en weer woonach tig in Hongarije, was ook een teleur stelling. Over de eventuele moorden wil zij zich blijkbaar niet uitlaten. „Ti mea heeft de boot enorm afgehou den", stelt Colpin vast. Wel bekende Timea dat haar zoon Mare een kind van de dominee is. Pandy zou de bui tenwereld hebben voorgehouden dat hij het kind bij zijn tweede vrouw Edith Fintor had verwekt. Maar Ti mea weigerde haar zoon af te staan en vluchtte - na een mislukte aanslag door Agnes - naar Canada. Uit onder zoek is gebleken dat Pandy en Agnes tepminste één keer hebben getracht Timea daar op te sporen. Rest als meest bezwarende feit de schijn die dominee Pandy jarenlang ophield. Als geïnformeerd werd naar de verdwenen familieleden en ex- echtgenotes, zei Pandy dat zij naar Hongarije waren teruggekeerd. In Hongarije charterde de dominee vrouwen en kinderen die zich voor zijn naasten moesten uitgeven. Met deze 'pseudo-familieleden' wist Pan dy de Belgische politie jarenlang om de tuin te leiden. Want al in 1989 had de Nederlandse dominee Andries den Broeder onraad geroken, en bij de autoriteiten in België aangedron gen op een onderzoek naar de ver dwijning van Pandy's familieleden. Volgens Pandy's advocaat Hein Die- pendaele is de bewijslast tegen zijn cliënt allesbehalve ovërtuigend. „Als ik het dossier van een afstand beoor deel, dan moet ik zeggen: dit is niet voldoende voor een veroordeling. Wij zeggen dat Agnes liegt. Verder zijn er geen stoffelijke resten gevonden die met Pandy in verband kunnen wor den gebracht. Er is geen overtuigend motief." Pandy zelf zal onschuldig pleiten. Diependaele zegt te geloven in de onschuld van zijn cliënt. „Hij houdt zijn lezing vol, zonder te kra ken. Een ander had me allang ge vraagd: wat moet ik verklaren om uit de cel te komen? Pandy niet." Indien de dominee wordt vrijgespro ken, blijft wel het probleem van de in totaal zes spoorloos verdwenen fami lieleden. Die hebben zich, ondanks massale publiciteit, nog niet gemeld. En dus moet worden aangenomen dat zij dood zijn, meent justitie. Als Pandy en Agnes daarentegen wel de feiten hebben gepleegd waarvan zij worden verdacht, dient vooral deze vraag te worden beantwoord: wat be zielde de dominee? Jos Colpin zucht diep: „Ik zou het graag weten. Op zijn motieven hebben we geen echt zicht gekregen". Surinaamse president ziet kansen bij verkiezingen I' le in Suriname televisie kijkt of iplakbiljetten ziet, krijgt de in ruk dat het Democratisch Natio nal Platform 2000 (DNP 2000) van resident Jules Wijdenbosch tot de ote kanshebbers behoort bij de Igemene verkiezingen van 25 mei. NS püiiepeilingen wijzen er echter Pdat hij met zijn nieuwe partij nuwelijks een rol gaat spelen, och blijft het staatshoofd geloven 'een wonder. gAMARIBO ARMANP SNUDERS 'e anekdote doet de ronde dat Wij- uibosch met zijn campagnekara- ian in het regenwoud de bosland- EVolking overlaadde met geschen- -n, variërend van zakken rijst en snktot een buitenboordmotor. fn dolgelukkige dorpsoudste verze gde de president dat hij zeker op éns partij zou stemmen. En of Wij- ïnbosch ook ex-dictator Desi Bou- Re zijn dank voor de cadeaus wil- ^overbrengen. jnjarenlange samenwerking met Juterse achtervolgt Wijdenbosch. !1 ^ds hij twee maanden geleden ^met de Nationale Democrati sche Partij (NDP) van zijn vroegere beschermheer, is hij er niet in ge slaagd uit diens schaduw te treden. „Wijdenbosch is twintig jaar een stroman geweest van Bouterse", zegt een politicoloog. „Er zijn maar wei nig mensen die geloven dat Wijden bosch nu echt op eigen benen kan staan." Maar dat is niet de enige reden dat Wijdenbosch maar weinig kiezers boeit. Het desastreuzfrbeleid van zijn regering in de voorbije 3,5 jaar heeft de Surinamers herhaaldelijk op de kast gejaagd. Het inkomen per hoofd van de bevolking is vandaag de dag, na dat van Haïti en buurland Guyana, het laagste in de Caribische regio. Wijdenbosch doet er alles aan om nog te redden wat er te redden valt. De propagandamachine van DNP 2000 maakt overuren. Op de radio klinken zelfs liedjes waarin over hem de loftrompet wordt gestoken. 'Bosje komt zo', een DNP 2000-versie van 'Busje komt zo', valt vaker te beluis teren dan de nieuwste kraker van Britney Spears. Geen gelegenheid laat Wijdenbosch onbenut om zichzelf te presenteren als de man die Suriname vooruit gang kan brengen. Hij pronkt met de door Ballast Nedam gebouwde brug over de Surinamerivier die hij giste ren officieel in gebruik nam. Dat het peperdure project - dat nog een tweede, al opgeleverde brug omvat - Suriname vrijwel aan de bedelstaf bracht, tracht het staatshoofd weg te poetsen. Het is volgens Wijdenbosch een offer dat de bevolking moet brengen om de nationale ontwikke ling een impuls te geven. Maar Surinamers betwijfelen of de bruggen het waard zijn dat onder meer de gezondheidszorg en het on derwijs ineen zijn gestort wegens geldgebrek. „Twee bruggen leveren op zichzelf geen ontwikkeling op. Het beleid van de overheid moet er ook op gericht zijn om ontwikkeling te brengen. En dat is nu absoluut niet het geval", meent Roel Lim A Po, voorzitter van de Algemene Aan nemers Vereniging. Wijdenbosch lijkt echter niet te stui ten en vertoont volgens menigeen verschijnselen van grootheidswaan. Zijn regering legde dinsdag het plan op tafel om aan de overzijde van de Surinamerivier, waar vervallen plan tages herinneren aan de koloniale tijd, een nieuw economisch centrum Bijna geen Surinamer gelooft dat Wijdenbosch op eigen benen kan staan. Hij wordt nog steeds beschouwd als stroman van Bouterse. foto anp ed oudenaarden tot ontwikkeling te brengen met een compleet nieuwe stad. Kosten: 900 miljoen dollar. Terwijl de staatskas leeg is. De president van de Centrale Bank van Suriname, Wijdenbosch' partij genoot Henk Goedschalk, deed er diezelfde dag nog een schepje bo venop door een economische groei van maar liefst 24 procent in het jaar 2006 te voorspellen. „Wijdenbosch heeft de realiteit uit het oog verlo ren", zegt de politicoloog. „Hij pro beert het volk zand in de ogen te strooien." Wat doe je als je in een Amerikaans restaurant een kop gloeiend hete koffie over je eigen been kiepert? Je klaagt onmiddellijk de directie van het restaurant aan, en eist via je advocaat een scha devergoeding van enkele miljoenen dollars. De kans op succes is klein, maar zeker niet ondenkbaar. Het praktijkvoorbeeld ligt er al. Is de Amerikaanse rechtspraak op hol geslagen? WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT De nabestaanden van de vier jaar geleden in Miami vermoor de Nederlandse toeriste Tosca Dieperink hebben recht op een schadevergoeding van 5,2 mil joen dollar (12,8 miljoen gul den), oordeelde vorige week een jury in Miami. Wie moet dat betalen? De moordenaars? Nee, het autoverhuurbedrijf Alamo Rent-A-Car. Het bedrijf had het echtpaar Dieperink bij de overhandiging van de auto sleutels moeten waarschuwen voor de criminaliteit in bepaal de delen van Miami, meent de jury. Zoals in Liberty City, ten noor den van de snelweg die het mondaine Miami Beach ver bindt met de internationale luchthaven. Het paar raakte er verdwaald, stopte de huurauto bij een benzinestation om de weg te vragen en werd er over vallen. Tosca Dieperink, moe der van drie kinderen, vond er een gewelddadige dood. Waar eindigt de verantwoorde lijkheid van de reisorganisatie of de autoverhuurder en begint die van de toerist? Die vraag zal centraal staan in de beroeps zaak die Alamo heeft aangekon digd. Het is onredelijk om van de reisbranche te verlangen dat zij alle risicowijken in de VS ex pliciet uittekent voor de klan ten, meent het autoverhuurbe drijf. Bovendien, ook de scherpste waarschuwing zal niet kunnen voorkomen dat sommige toeristen de weg kwijtraken en zo een gevaarlijke buurt binnenrijden. see you in court" (Ik zie je in de rechtbank) is in de VS een vertrouwde slogan. Het land telt meer juristen (bijna een miljoen) dan verpleegsters. On der het motto no cure, no pay gaan velen van hen graag voor hun cliënten op jacht naar een fikse schadevergoeding wegens nalatigheid. Bij een toegekende claim pikken ze daarvan con form de afspraak 30 tot 50 pro cent in. De succesvolste advo caten brachten het op die ma nier in korte tijd tot miljardair. De uitspraak in de zaak-Diepe rink staat dan ook niet op zich zelf. De Amerikaanse juryrecht spraak leidt tot opvallende von nissen. Zo werd McDonald's zes jaar geleden veroordeeld tot betaling van 2,9 miljoen dollar (7,1 miljoen gulden) aan een 81-jarige klant, die derdegraads brandwonden had opgelopen nadat zij gloeiend hete koffie had gemorst op haar eigen been. Ook al stond er in kleine lettertjes op de beker dat de in houd heet was, de medewer kers hadden de klaagster vol gens de uitspraak expliciet moeten waarschuwen. In Washington daagde een vrouw een mannelijke collega voor de rechter voor het maken van de dubbelzinnige opmer king: There is nothing like a soft sticky bun in the morning. Dat kan betekenen dat er 's och tends niets zo lekker is als een zacht, klef broodje, maar ook dat hij het achterste van de vrouw onweerstaanbaar vond. Hij zou er suggestief zijn wenk brauwen bij hebben opgetrok ken. De klacht van de vrouw (seksuele intimidatie) werd in eerste aanleg toegekend. De schadevergoeding werd vastge steld op een kwart miljoen dol lar (612 duizend gulden). Op deze manier ontstaat een verkeerd beeld van het Ameri kaanse rechtssysteem, waar schuwen belangenorganisatie van consumenten. De punitive damages - die de hoogste scha devergoedingen voortbrengen - beogen grove nalatigheid en/of kwade opzet te bestraffen. Hun aantal is de afgelopen tien jaar flink toegenomen. Toch komt het in 95 van de 100 claim-za ken niet zo ver. Maar de naar verhouding geringe hoeveel heid megaclaims die wordt toe gekend, staat garant voor veel publiciteit. Vrijwel altijd worden dergelijke schadevergoedingen later in aanzienlijke mate omlaag bijge steld door de behandelende rechters. Maar voor die bijstel ling tonen de media niet of nauwelijks interesse. Wat klopt er dan van het beeld dat de Amerikaanse rechtspraak op hol geslagen is? Dat hangt er van af met je wie spreekt. Te genover het verhaal van de con sumentenorganisaties staat het betoog van het bedrijfsleven. Dat hamert al jaren op de noodzaak tot hervorming van het rechtssysteem. Volgens de ondernemers is het systeem volkomen doorgedraaid. Elke absurde schadevergoeding dient daartoe als bewijsvoering. En zoals de consumentenorga nisaties doorgaans kunnen re kenen op de steun van de De mocraten, zo mag het bedrijfs leven rekenen op de steun van de Republikeinen. De proces voering in de VS is veel te duur geworden, betogen deze. Het bedrijfsleven geeft jaarlijks noodgedwongen tientallen mil jarden dollars uit aan juridische ondersteuning en aan veelal to renhoge premies voor aanspra kelijkheidsverzekeringen. Dit ondermijnt volgens hen de in ternationale concurrentieposi tie van de VS. Daarbij komt dat juryleden zich in toenemende mate ontpop pen als vertolkers van maat schappelijke onvrede. Weigert het Congres een eind te maken aan wat in de ogen van veel Amerikanen onrecht is, dan trachten juryleden de rol van de wetgever over te nemen. Vooral aan de westkust van Amerika hebben ze grote vrijheid om de hoogte van financiële sancties vast te stellen. En van die speel ruimte maken ze gretig gebruik. Ofwel, raak ondernemers waar het pijn doet: in de portemon nee. Die tendens komt het dui delijkst naar voren in recente rechtszaken tegen de tabaks-, vuurwapen- en automobielin dustrie. Zo werden Amerika's grootste tabaksfirma's Philip Morris en Reynolds Tobacco dit voorjaar veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding van 21,7 miljoen dollar (53 miljoen gul den) aan een doodzieke, 40-ja- rige kankerpatiënte en haar echtgenoot. De verdediging wees de jury met klem op het feit dat de vrouw in 1972 haar eerste sigaret opstak, en daar om had kunnen weten welke ri sico's zij nam. Ook in die tijd stond al op elk pakje sigaretten de waarschuwing dat roken schadelijk is voor de gezond heid. De jury bleek niet gevoelig voor het argument. Een maand later gaf een jury in Oregon Philip Morris opdracht 80 miljoen dollar over te boe ken op de bankrekening van een slachtoffer van longkanker die drie pakjes Marlboro per dag placht te roken. De hoogte van het bedrag werd ingegeven door woede over het feit dat de tabaksindustrie de natie jaren achtereen heeft voorgelogen over het verslavende effect van sigaretten. Een jury in Californië veroor deelde autofabrikant General Motors (GM) vorig jaar tot het betalen van 4,8 miljard dollar (bijna 12 miljard gulden) aan de overlevenden van een ernstig verkeersongeluk. De jury kwam tot dit astronomische bedrag uit woede over GM's duistere handelwijze inzake de Chevro let Malibu. De onderneming wist dat de brandstoftank van dit model reeds bij een lichte aanrijding kon ontploffen. Ze besloot niettemin af te zien van de noodzakelijke aanpassing, die werd begroot op 8,59 dollar per auto. De rekenmeesters van GM oordeelden, blijkens een intern rapport, dat het bedrijf goedkoper uit was met het be talen van schadevergoedingen aan potentiële slachtoffers dan met de kleine aanpassing van alle geproduceerde Malibu's. Onder aanvoering van de Ka mer van Koophandel oefent het bedrijfsleven toenemende druk uit op de politiek om plafonds aan te brengen die buitensporig hoge schadevergoedingen goeddeels onmogelijk moeten maken. De machtige zakenlob- by draait in dit verkiezingsjaar op volle toeren, zowel op fede raal niveau als op het niveau van de staten. Het door Repu blikeinen gedomineerde Virgi nia kent al een plafond van 1 miljoen dollar voor schadever goedingen wegens medisch fa len. In Texas vond het bedrijfs leven zijn belangrijkste bondge noot in de persoon van gouver neur George W. Bush, de huidi ge presidentskandidaat van de Republikeinse partij. Wordt Bush in november tot opvolger van president Clinton gekozen en behouden de Repu blikeinen hun meerderheid in het Congres, dan zal het snel af gelopen zijn met de extreem hoge schadevergoedingen, zo verwacht het bedrijfsleven. Al was het maar omdat Bush als president iets terug zal moeten doen voor de talrijke onderne mers die zijn campagne finan cieren. De gewone burger wordt hiervan ongetwijfeld de dupe, vrezen belangenorgani saties van consumenten en werknemers. De hervormingen die Bush in Texas doorvoerde, beknotten volgens hen de rech ten van gedupeerden. Ze ver sterken daarentegen de positie van kapitaalkrachtige concerns, die de verantwoordelijkheid voor het door hen aangerichte leed trachten te ontlopen. Andras Pandy, als altijd zwijgend en mysterieus lachend, wordt door twee Rijkswachters naar het Brusselse Hof van Cassatie gebracht. Om de zoveel tijd wordt daar bij voorgeleiding zijn voorlopige hechtenis verlengd. Ook al is het onderzoek nu afgerond, het duurt nog wel tot volgend jaar voor de dominee voor een jury verschijnt. foto epa benoit doppagne

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9