Staatsgreep Paraguay mislukt Referendumgekte komt Italianen neus uit FE, lgen kiezen vanaf 06 burgemeesters Buitenland Chirac wil ambtsperiode president beperken - maar nu nog niet Zwitsers stemmen over economische band met EU jlversaties in Liechtenstein In het dwergstaatje Liechtenstein zijn zeven geldmana- ^éarresteerd op verdenking van financiële malversaties. De hebben belangrijke connecties in en buiten het vorsten- Eén van hen is parlementlid en broer van een Liechten- Se rechter. Zijn parlementaire onschendbaarheid is inmid- en. De broer van een andere verdachte is één van icè-premiers van de regering. Tot de arrestanten horen ver- nvee bankemployees, een Oostenrijkse en een Zwitserse, ocaïneopbrengsten van Colombiaanse drugsbaronnen Liechtenstein zouden hebben doorgesluisd. Met de wit- iperaties zijn vermoedelijk miljarden dollars gemoeid. inieuw doden op Ambon -18t Militairen hebben in Ambon het bevel gekregen zonder yhet vuur te openen als er zich weer rellen voordoen. Tot naatregel kwam het leger nadat de gewelddadigheden in jlukse stad gisteren vijf levens hadden geëist. In Ambon wee medewerkers van een luchtvaartmaatschappij ver- ird toen ze op weg waren naar het vliegveld Laha. Het vlieg- werd tot zeker 22 mei gesloten omdat medewerkers niet naar hun werk durven. Een woordvoerder van de lucht- tmaatschappij Merpati Nusantara heeft dat gezegd. Bij an- confrontaties kwamen gisteren twee burgers om. ^Jjteranenleider ontkomt aan celstraf cn« Zimbabwaanse veteranenleider Chenjerai Hunzvi, lijn aanhang oproept blanke boerderijen te bezetten, is gis- nop verzoek van de blanke boeren slechts tot een geldboete jaqe en voorwaardelijke straf veroordeeld. Veteranenleider Hun- j reeg een boete van 10.000 Zimbabwaanse dollars (625 gul- u 1 omdat hij weigerde zijn aanhang ervan te overtuigen de 42i ttingen van 1.200 blanke boerderijen te beëindigen en op te jen met geweld tegen de eigenaars. Blanke boeren waren nening dat een celstraf van Hunzvi een martelaar zou ma- waardoor het geweld nog verder zou toenemen, zei David •kvan de Boerenbond. livisten Greenpeace vrijgelaten De vier activisten van de milieuorganisatie Greenpeace orige week in Japan waren gearresteerd nadat ze een vuil- randingsinstallatie hadden beklommen, zijn gisteren weer rije voeten gesteld. De Nederlander Paul Schot, de Belgi- Marleen van Poeck, de Brit Al Baker en de Canadees Cle- Lam hebben toegezegd een boete van 70.000 yen (bijna Igulden) te betalen, heeft Greenpeace gemeld. De vier be unen op 9 mei eèn van 's werelds grootste vuilverbranders jen er een spandoek op met de tekst 'Tokyo: Dioxine- Östad'. Twee dagen later doorzocht de politie het kantoor Ireenpeace in Tokyo, alsmede het vlaggenschip Rainbow iorvan de milieuorganisatie. rkse vliegtuigen in Griekenland In het kader van een gezamenlijke NAVO-oefening zijn ICj< het eerst in de geschiedenis Turkse gevechtsvliegtuigen in a0' enland geland. Daarmee is weer een nieuwe stap gezet in rbetering van de betrekkingen tussen Athene en Ankara. en luchtmachtbasis in het midden van Griekenland land- m rijdag twaalf Turkse F-16-toestellen en drie Hercules-vlieg- rtei n. De NAVO-oefening in het westen van Griekenland duurt -)wi leine drie weken. Naast (Je piloten nemen 150 Tprkse ma- ijfsri infanteristen eraan deel. In totaal doen twaalf lidstaten van elirï \V0 mee aan de militaire oefening, lt9° rcedes roept 26.000 auto's terug gart» Mercedes-Benz heeft wereldwijd 26.000 auto's van lasse en de Coupé CL teruggeroepen omdat de aircondi- igvan de tussen eind januari en begin mei gemaakte wa- oververhit kan raken. DaimlerChrysler meldde gisteren in [art dat het defect veroorzaakt wordt door een Slecht on- :el dat van een onderaannemer werd betrokken. Tot nu toe nkele meldingen binnengekomen over brandlucht. Het jfzei tot de terugroepactie over te zijn gegaan om te voor in dat er auto's in brand vliegen. ;anisator extreme sporten stopt aken» Het Zwitserse Adventure World gaat dicht, zo is gis- bekendgemaakt. Het in Interlaken gevestigde bedrijf was fgelopen jaar de organisator van twee avontuurlijke toeris- istapjes met fatale afloop. Vorige week zaterdag kwam een rige Amerikaan om het leven toen het bungee-touw waar lij naar beneden sprong veel te lang bleek te zijn, waardoor pletter sloeg. Nog geen tien maanden geleden kwamen 18 iten en drie gidsen van Adventure World om toen de groep is canyoning werd verrast door een vloedgolf. gale vuurwerkopslag in Berlijn Li Ook in Duitsland blijkt de opslag van vuurwerk niet il goed geregeld. In Berlijn moeten twee vuurwerkdepots omdat de nodige vergunningen ontbreken. Het bestaan e eerste opslag, die aan de rand van een woongebied ligt, lij de gemeente volledig onbekend. Ondanks sussende len van de firma Comet, die het pand beheert, besloot de nse senator Strieder van Woningbouw dat de opslag moet ^ójnen. Een tweede vuurwerkopslagplaats, met 1,2 ton rerk, bleek naast een school te liggen. Ook daarvan wisten toriteiten niets. De chef van de Berlijnse brandweer zei 9* an dat hij bij een brand zijn mannen zonder aarzeling binnen zou hebben gestuurd. - nitieopslag ontploft iersburg Bij de Russische stad Sint Petersburg is gisteren rote munitie- en wapenopslagplaats in de lucht gevlogen, ang kon de brandweer niet bij het vuur in het dorp Muri- men, omdat er zich voortdurend explosies voordeden. ns de Russische autoriteiten zijn er ,,als door een wonder" !ne gewonden gevallen, hoewel de opslagplaats slechts enkele erden meters verwijderd was van de huizen in het dorp, 'erand van Sint Petersburg. irempel bij raadsverkiezingen jë zullen de burgemees- maf 2006 rechtstreeks gekozen. De regering- adt is het daar gisteren ns geworden. Een ande- raak is de invoering van «drempel, van mogelijk 'cent, bij de gemeente- •rkiezingen om versnip- van het politieke krach- Ite vermijden, burgemeesters zullen, tans en Italiaans voor in twee rondes worden In de eerste ronde alle partijen een kandi- ir voren schuiven. In de ronde treden de sterkste iten tegen elkaar in het Ik. öars-groene regering die J-c één jaar in het zadel zit, politieke vernieuwing het vaandel staan. Van- PARUS CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Behalve hun liefde voor het zwakke geslacht hadden Giscard d'Estaing, Mitterrand en Chirac in het prille be gin van hun politieke loopbanen nog twee dingen gemeen. Het eerste was dat ze alle drie van mening waren dat de macht en de ambtstermijn van de president ingeperkt moest worden. En het tweede was dat zij die mening prompt herzagen toen ze in het Ely- sée Paleis hun intrek namen. Maar voor het eerst sinds de creatie van de Vijfde Republiek in 1958 is er nu een gerede kans dat de volgende president maar voor vijf jaar gekozen wordt, twee jaar minder dan tot dus verre. De reden: Jacques Chirac, de huidige man, is bij de volgende presi dentsverkiezingen zeventig zomers oud. Te oud, zo beseft hij zelf, om het volk te verleiden hem nog eens voor zeven jaar te kiezen. De Vijfde Republiek was een schep ping van Charles de Gaulle, die een einde wilde maken aan de politieke in stabiliteit die tot 1958 heerste. Frank rijk moest een president krijgen die 'de bron en bezitter van alle macht' was. De president zou naar hartelust kun nen frauderen en hoereren. Hij zou politieke tegenstanders kunnen afluis teren, politieke vriendjes in de watten kunnen leggen. Hij zou met de atoom- knop kunnen spelen, als het buiten land niet luisterde. En hij zou het par lement kunnen ontbinden, als het bin nenland ongehoorzaam was. Maar hij zou zelf nooit kunnen worden afgezet. En dat alles gedurende zeven jaar. De socialist Mitterrand walgde van dit systeem, dat hij in een schotschrift duidde als 'de permanente staats greep'. Maar zodra hij eenmaal de kle ren van de keizer aanhad, zwolg Mit terrand in de macht. Na de eerste ambtsperiode van zeven jaar loog hij over zijn kanker om nog een keer voor zeven jaar gekozen te worden. Chirac won in 1995 de verkiezingen door zich als de grote hervormer op te werpen, maar ook hij was niet van zins vroegtijdig afstand te doen van de troon. Deze week groef Valérie Giscard d'Estaing edoch een kuil voor Chirac, waar de zittende president moeilijk omheen kan. Als president peinsde Giscard er niet over om vroegtijdig op te krassen, hoewel hij zich door een mensenetende dictator met diaman ten had laten omhangen. Maar eüs lid van het parlement diende hij deze week een wetsvoorstel in voor een her vorming van de grondwet. Doel: de ambtstermijn van de president met twee jaar bekorten. Chirac zou het plan waarschijnlijk wel kunnen torpederen, maar een kamer brede meerderheid van het parlement is voor het wetsvoorstel, wat Chirac weinig manoeuvreerruimte laat. Als hij het project afschiet, zou hij bij de ver kiezingen in 2002 een modderfiguur slaan. Zijn opponent, de socialist Jospin (nu premier), zou zich als grote hervormer kunnen opwerpen. En hij, Chirac, zou het volk moeten zien wijs te maken dat hij ook op zijn 77ste nog een begenadigd leider zou zijn. Vandaar dat Chirac nu 'nadenkt' over het snode plan van zijn gezworen vij and Giscard. Dat proces van overpein zing zal enige tijd gaan vergen, zo wordt in Parijs gevreesd, want het is niet Chiracs bedoeling volgende maand al een referendum over de grondwetswijziging uit te schrijven. Daarmee zou hij een roep ontketenen om voor 2002 af te treden. Het komende half jaar kan er geen sprake zijn van een referendum, zo gaat de redenering, omdat president en regering te druk zijn met Europa (waarvan ze dan het voorzitterschap bekleden). En begin 2001 gaat even min vanwege de plaatselijke verkiezin gen. Dat betekent dat de Vijfde Repu bliek waarschijnlijk in het najaar van 2001 ten grave wordt gedragen, slechts een half jaar voor de presidentsverkie zingen. Ex-generaal ontkent betrokkenheid bij coup Britten steunen Deense aanpak van hooligans De Britse regering heeft het gis teren opgenomen voor het be sluit van de Deense autoriteiten om vijftien gearresteerde Britse voetbalvandalen niet te vervol gen, maar onmiddellijk uit te wijzen. „Wie zijn wij om kritiek te hebben op de Denen. Het was bovendien niet de Deense politie die de rellen begon, maar die zogenaamde voetbal fans", aldus een woordvoerder van premier Blair. De regering reageerde hier mee op kritiek in onder andere Britse politiekringen op de ver meende Deense lankmoedig heid bij de rellen tussen Engel se en Turkse voetbalfans, eer der deze week in Kopenhagen. Nu de vijftien niet vervolgd worden, hebben de Britse auto riteiten niet de mogelijkheid hen een uitreisverbod op te leg gen en voor Euro 2000 hun pas poorten in te nemen. Eind vorig jaar is wetgeving van kracht ge worden die het mogelijk maakt veroordeelde hooligans een uit reisverbod op te leggen. Van wege de late invoering ervan is het overigens tot nog toe in slechts 130 gevallen gelukt zo'n uitreisverbod op te leggen. Deze 130 mogen volgende maand niet naar Euro 2000. Ze dienen, op straffe van tiendui zenden guldens boete of maan den cel, tijdelijk hun paspoort in te leveren. De politie zal er ook daadwerkelijk op toezien dat dat gebeurt. Soldaten hebben positie gekozen ter verdediging van het parlementsgebouw van Paraguay. De Paraguayaanse ex-generaal Lino César Oviedo heeft ontkend betrokken te zijn ge weest bij een couppoging van militairen gisterochtend. De autoriteiten van Paraguay beschuldigen hem ervan de militairen te hebben aangezet tot de staatsgreep. „Ik heb niets met de militairen te maken die in opstand zijn gekomen", zei Oviedo op de ra diozender Radio CarapaDe ex-generaal is ondergedoken. De autoriteiten zoeken hem wegens een couppoging in 1996. Daarvoor moet hij nog tien jaar de cel in. ASUNCION AFP-EFE-Rtr Ongeveer honderd militairen in Paraguay hebben gisterochtend vergeefs een greep naar de macht gedaan. Zij bezetten de belangrijkste militaire kazerne in de hoofdstad Asuncion en schoten met een tank een gat in het parlementsgebouw. Kolo nels buiten dienst en lage offi cieren kwamen volgens media berichten in het Zuid-Ameri kaanse land in opstand ter on dersteuning van Oviedo. Ze openden het vuur op het parle mentsgebouw en schoten ook rond het hoofdkwartier van de politie. Van daar trokken ze met tanks naar het stadscentr um. De Paraguyaanse luchtmacht (FAP), trouw aan de regering, zette de tegenaanval in, zo meldde FAP-woordvoerder ko lonel Ocampos. Kolonel Carlos Socrates Ramirez maakte later bekend dat de opstandige mili tairen met de regering tot een akkoord waren gekomen. Vol gens het ministerie van binnen landde zaken zijn vijftien op standelingen gearresteerd. Het hoofd van de politie zou intus sen zijn ontslagen. President Luis Gonzalez Macchi zei dat diegenen die de wet hebben overtreden meedogenloos zul len worden gestraft. De Verenigde Staten en de buurlanden van Paraguay ver- FOTO EPA NORBERTO DUARTE oordeelden de actie direct. De voorzitter van het parlement omschreef Oviedo tegenover CNN als een psychopaat. Ex-ge neraal Oviedo's staatsgreep mislukte in 1996, maar hij aast naar verluidt nog steeds op de macht. Hij wordt door de Para guyaanse justitie gezocht we gens de coup en wegens moge lijke betrokkenheid bij de moord op vice-president Luis Maria Argana in maart vorig jaar. De Zwitsers gaan morgen naar de stem bus om in een referendum hun mening te geven over een pakket van zeven ver dragen voor nauwere economische sa menwerking met de Europese Unie. In 1992 wees de Zwitserse bevolking de deelname aan de Europese Economi sche Ruimte nog af, maar in het voorstel was toen ook sprake van een politieke binding met de EU-lidstaten. Morgen gaat het alleen om een economisch ak koord, maai- de tegenstanders presente ren het desondanks als een door hen ge vreesde eerste stap de unie in. Na de nederlaag van 1992 moest de re gering de officiële aanvraag van het EU- lidmaatschap formeel intrekken en be gonnen nieuwe onderhandelingen, maar nu voor zeven afzonderlijke ver dragen. De verdragen worden als één pakket aan de bevolking voorgelegd, maar van ëen opgaan in de unie is geen sprake meer. De regering heeft lang en taai onderhandeld over de zeven verdra gen over luchtvaart, vrachtverkeer, land bouw, wëtenschappelijke samenwer king, openbare aanbestedingen, het vrije verkeer van personen en het erkennen van eikaars technische normen. Alhoewel peilingen aangeven dat zo'n zestig procent van de mensen voor zal stemmen, zijn de voorstanders toch be zorgd omdat de Zwitserse kiezer zich soms onvoorspelbaar kan.gedragen. De voorstanders (alle grote politieke partij en, het zakenleven en de vakbonden) vrezen dat een 'nee' zal leiden tot isola tie omdat de EU zich dan geheel zal richten op de uitbreiding naar het oos ten en Zwitserland verder links zal laten liggen. De stemming kan een direct ef fect hebben op de pogingen van Swiss air de Belgische maatschappij Sabena over te nemen. Die overname kan alleen doorgaan als het pakket verdragen wordt aangenomen, want alleen dan kan de gefuseerde maatschappij dezelf de rechten hebben als alle andere maat schappijen die in de EU gevestigd zijn. De nationalisten, die extra geïrriteerd zijn over de EU vanwege de sancties te gen buurland Oostenrijk wegens de re geringsdeelname van de rechts-extreme Vrijheidspartij, zeggen dat het Zwitser land zo voor de wind gaat juist omdat het land buiten de EU is gebleven. Omstreden is het transportakkoord van wege de afspraak dat Zwitserland vanaf 2001 vrachtwagens van veertig ton moet toelaten op de doorgaande wegen tus sen Duitsland, Frankrijk en Italië. In ruil daarvoor mag het land echter een tran- sitbedrag vragen dat afhankelijk is van gewicht, afstand en de mate van uitlaat gassen. Met het geld worden extra spoorwegen door de Alpen aangelegd. Dodelijke 'hergeboorte' GOLDEN AP In de Verenigde Staten zijn vier personen aangeklaagd wegens kindermishandeling in verband met de dood van een meisje tijdens een zoge noemde rebirthing (herge boorte) therapie. De 10-jari- ge Cahdace Newmaker kwam door verstikking om het leven nadat zij in een flanellen laken was gerold en er kussens tegen haar hoofd waren gedrukt om contrac ties van de baarmoeder na te bootsen. De pleegmoeder had haar dochter al verschillende be handelingen laten onder gaan voor depressie en de gevolgen van emotionele verwaarlozing voordat zij zich bij het centrum van Connell Watkins in meldde voor een twee weken duren de behandeling. Tijdens de 'hergeboorte' drukten de therapeute en twee andere medewerkers van het cen trum op de kussens, terwijl de moeder Candace aan moedigde zich naar buiten te worstelen. Toen zij het la ken weer uitrolden troffen zij het meisje bewegingloos aan en een dag later overleed het in het ziekenhuis. cif volgend jaar moeten bij alle verkiezingen evenveel vrouwen als mannen op de lijsten staan. Vrouwelijke kandidaten moeten echter ook een reële kans krij gen. Tot 2005 moet er tenmin ste een man of vrouw onder de eerste drie kandidaten zijn. Daarna moeten de eerste twee kandidaten van verschillend ge slacht zijn. Verhofstadt is niet bang dat Filip Dewinter, boegbeeld van het extreemrechtse Vlaams Blok, langs deze weg in Antwer pen burgemeester kan worden. De Scheldestad is het bolwerk van Dewinter en zijn partij. ,,Ik heb niet de indruk dat hij vijftig procent van de Antwerpenaren gelukkig maakt", stelde de pre mier. De eerstvolgende ge meenteraadsverkiezingen zijn in oktober. Volgens recente opiniepeilingen zou het Blok uitkomen op 28 procent. ROME» HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Liefst zeven keer mogen Italiaanse kiezers morgen hun mening geven. De volksstemmingen gaan over za ken als een nieuw kiesstelsel, hervor ming van de rechterlijke macht, be lastinggeld voor politieke partijen en ontslagrecht. Punt van zorg is de op komst. Bij referenda in 1997 en 1999 kwam het grondwettelijk verplichte quorum (51 procent) niet opdagen, dus waren de uitkomsten ongeldig. Ook voor morgen ziet het er slecht uit. Volgens peilingen blijft zestig procent van het kiesvolk thuis. De kiezers zijn doodziek van de refe rendumgekte van de politici. Hooguit veertig procent wil morgen de moeite nemen om si of no aan te kruisen. Dat moet gebeuren op stemformulieren die voor de zekerheid in verschillende kleuren zijn uitgevoerd. Want volgens recent onderzoek zweeft dertig pro cent van de Italianen tussen de 16 en 65 jaar op de grens van analfabetisme. Geef de kiezers eens ongelijk dat ze een broertje dood hebben aan de volksstemmingen. Ze moeten opdra ven omdat de politici zichzelf een bre vet van onvermogen hebben opge speld. Een aantal van de zeven onder werpen had makkelijk door een ver antwoordelijk parlement zelf kunnen worden opgelost, maar verdeeldheid binnen regerings- en oppositieblok verhindert dat. Zeer pijnlijk komt dat tot uiting bij" de kwestie waarnaar de meeste aandacht uitgaat: het rode for mulier dat vraagt om afschaffing van het huidige kiessysteem. Het bestaan de systeem verdeelt de 630 zetels van de Italiaanse Tweede Kamer voor drie kwart via een districtenstelsel. De res terende zetels worden via evenredige vertegenwoordiging toegewezen. Het resultaat daarvan is dat splinterpartij en vrij gemakkelijk op het parlemen taire fluweel kunnen belanden. Die kleintjes - verantwoordelijk voor de chronische politieke instabiliteit - zijn uit overlevingsdrang in meerderheid mordicus tegen een nieuw kiesstelsel. Het maakt daarbij niet uit of ze bij de oppositie horen of in het regerings kamp zitten. Dus voeren ze een nee campagne. Die zou weinig effect sorte ren als oppositieleider Silvio Berlusco ni, wiens Forza Italia de grootste partij van het land is, het referendum zou steunen. Zijn bondgenoot Gianfranco Fini van Alleanza Nazionale (AN) doet dat wel, maar Berlusconi ruikt ander politiek gewin. Zijn slogan: 'Blijf thuis en stuur de regering naar huis'. Berlusconi eist dat de regering opstapt als morgen te weinig kiezers komen opdraven. De gloednieuwe premier Amato schrok daar zo van, dat hij de regering plots een 'neutrale positie' ten opzichte van het referendum liet innemen. Gaat het mis, dan kunnen wij daarop niet worden aangesproken, redeneert hij. Nadat centrum-links vier jaar heeft geijverd voor de hervor mingen die morgen aan het volk wor den voorgelegd, maakt nogal een gots pe van die koerswending van Amato. Zoals ook Berlusconi's kretologie over 'communistische referenda' tot de po litieke idiotie mag worden gerekend. Inhoudelijk staat hij Berlusconi im mers achter zeker vier van de zeven volksraadplegingen. Maar 'de verkoper Berlusconi', zoals het linkse dagblad La Repubblica hem noemt, heeft al zijn politieke fortuin geïnvesteerd in het veroorzaken van een kabinetscrisis en vervroegde verkiezingen. Om zijn bondgenoten binnenboord te houden, heeft hij AN-leider Fini al de functie van vice-premier toegezegd. De kans is groot dat Berlusconi slaagt. De dood zieke kiezers weten na 47 naoorlogse referenda dat hun keuzes dezelfde rol spelen als toiletpapier. Omdat volks stemmingen slechts kunnen gaan over afschaffing van (delen van) wetten hebben de politici altijd het laatste woord. Zij immers maken de nieuwe wetten. Iedereen herinnert zich nog dat zeven jaar geleden 90,3 procent van de referendumgangers de wet over staatssubsidie voor politieke partijen naar de prullenbak verwees. De partij en sloegen daarop de handen ineen en introduceerden doodleuk alternatieve wetjes. Zo konden de partijkassen de afgelopen drie jaar et ruim 1,3 miljard gulden belastinggeld worden gespekt. Veel Italianen geven daarom de voor keur niet aan het pak stemformulie ren, maar aan het badpak.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7