Heel Nederland rouwt met Enschede !onferentie over |ampen in Leiden Intploffing legt vuurwerkbranche het zwijgen op Ramp in Enschede 'Brandweerlieden zijn ridders' Overheid moet papieren blinddoek afdoen Strafvervolging overheid voorlopig niet aan de orde JRDAG 20 MEI 2000 jee mannen in Enschede opgepakt De politie in Enschede heeft gisteravond twee nog jékénde mannen aangehouden op het afgezette rampter- k i Volgens een woordvoerder zijn de twee gearresteerd op fld van de noodverordening die de gemeente heeft ingesteld I !i gebied dat na de vuurwerkramp is afgezet. Dat gebeurde W 20.15 uur, toen de stille tocht en de herdekingsbijeenkomst lolle gang waren. De zegsman kon niets zeggen over de itien- jivan de twee arrestanten. Wat zij in hun schild voerden, is nniin duidelijk. Het tweetal is overgebracht naar een bureau Enschede. J}1 nderzoek Defensie milieubureau Defensie voert een intern onderzoek uit naar de or- ^Ajsatie van het Bureau Advies Milieuvergunningen binnen de M pmacht. Minister De Grave heeft daarvoor een speciale n o irgroep ingesteld, die tevens de munitie-opslagplaatsen van JW i Eensie zelf volledig in kaart moet brengen.<De stuurgroep, ilicil Ier leiding van directeur juridische zaken Ybema, moet de lister vrijwel dagelijks op de hoogte houden van de vorderin- ivan het onderzoek. Voorts treedt de groep op als contact- soon van Defensie met het ministerie van binnenlandse za- iover alles wat met de ramp in Enschede heeft te maken. uisartsen verzamelen gegevens Huisartsen in Enschede verzamelen via formulieren :ns van mensen in Enschede die betrokken waren bij de i, Dat gebeurt in het kader van nazorg en mogelijk medisch >rzoek op de lange termijn. Minister Borst (volksgezond- heeft opdracht gegeven tot het onderzoek. Volgens haar Ivoerder is het een van de aanbevelingen naar aanleiding ide Bijlmerramp om direct na een ramp een dergelijk onder op te zetten. Door deze vliegramp kwam Borst onder vuur, at ze jaren later nog steeds geen zicht had op lichamelijk en telijk lijden van slachtoffers en omwonenden. giEDE Vereniging Milieudefensie Enschede heeft met twee traden en een aantal omwonenden beroep ingediend bij de 141 id van State tegen twee vergunningen van S.E. Fireworks. m lieudefensie wil hiermee aantonen dat omwonenden niet iden weten dat het vuurwerkbedrijf zwaar professioneel jiwerk opsloeg en verwerkte. De gemeente heeft de vergun- ekt igverlening in dagblad Tubantia bekendgemaakt, en niet i ihuis-aan-huisblad, aldus de lokale groep van de landelijke itet leniging. Bovendien heeft de gemeente de meeste omwonen- nniet per brief geïnformeerd. iaarf dient een rechtsstaat om te II met rampen? En moet er l orbeeld een speciaal recht 77 toepassing worden ver- idd d ten tijde van een ramp ala nensen snel te kunnen eva- en of ramptoerisme komen? Die actuele vragen fiffi en op maandag 29 mei aan de bij de conferentie Recht aan het E.M. ers Instituut voor Rechts- ischappelijk Onderzoek de Universiteit Leiden, conferentie was volgens ganisatie overigens al ge- ver voor de vuurwerkop- laats in Enschede explo de. De organisatoren had- de conferentie georgani- ai I naar aanleiding van de Oj lerramp en de Hercules- p. De conferentie gaat nu in op de tragedie in En- de. De initiatiefnemers van onferentie stellen dat bij de van rampen steeds va- getracht wordt schuldigen troep Milieudefensie Indrukwekkende stille tocht enschede gpd Het wordt stil. Doodstil. Bij het bloemenmonument aan de Deurningerstraat. Niet eerder. Lange tijd overheerst het geroezemoes en klinkt hier en daar een lach. Maar bij het naderen van dit spontane monument verstomt ieder geluid. Een arm gaat troostend over een schouder. Gezichten verstrakken. Handen gevouwen. Tranen. Het op ooghoogte vastge maakte A4-tje valt nauwelijks op. Mensen kijken met gebogen hoofd naar de overweldigende muur van bloemen, planten, rouwkransen, knuffels, tekenin gen en laatste groeten. You'll never walk alone', staat er op een groot spandoek, bestemd voor Nick 'Amazing' Azink, een van de slachtoffers. „Nee, jullie zijn niet alleen", fluistert een vrouw. Zachtjes legt ze haar bos bloemen neer, vlak naast de spandoek van Schalke, naast een voetbal, een klein beertje en waxinelichtjes die zich ook door de regen niet laten doven. Langzaam wandelen de dui zenden verder. Sommigen van hen lopen verder de Deurnin- Enschede, heel Nederland, toont op indrukwekkende wijze medeleven betoond in een in drukwekkende tocht. 'Een ode voor diegene die hun dierbaren verloren hebben en die mij ge red hebben. Jan. Heel veel dank'. Stilzwijgend wijzen men sen op het briefje dat, verpakt in een transparant hoesje, aan de paal van een bushalte bij de ze plek is vastgemaakt. Een dankbetuiging van een anonie me Enschedeër die vorige week zaterdag levend uit de hel is ge komen. Dankzij een brand weerman, die hiervoor het zwaarste offer heeft moeten brengen. gerstraat op, met daarachter het rampgebied. Er valt niets te zien, maar toch. Het overgrote merendeel loopt richting brandweerkazerne. Opnieuw die vele bloemen en stilte. De rij wachtenden die binnen het condoleanceregister willen te kenen wordt steeds langer. Een grote groep brandweermensen, ieder met een rode roos in de hand, stelt zich op. De menigte doet een stap terug. Hier past slechts bescheidenheid. In de Prinsessentunnel zijn de tranen gedroogd en keert het geroeze moes terug. Maar het is een an der verhaal dan van voor de plek van de bloemenzee. Dat slechts een klein deel van de deelnemers prins Willem- Alexander en premier Kok en de andere kabinetsleden heb ben gezien, deert hen niet. „Daar komen we niet voor", al dus een van de rouwenden, in reactie op een opmerking van een verongelijkte deelnemer. „Wij zijn hier voor hen." Premier Kok en kroonprins Willem-Alexander luisteren aandachtig naar de toespraak van burgemeester Mans aan het einde van de stille tocht in Enschede. foto anp jasper juInen aan te wijzen, die men dikwijls bij de overheid meent te vin den. Bestuurskundige prof. Ro senthal, verbonden aan het Cri sis Onderzoeksteam (COT) van de Universiteit Leiden" liet on langs weten dat daarbij twee uitgangspunten op gespannen voet met elkaar staan. Rosenthal verklaarde dat cri sisbesluitvorming per definitie gekenmerkt wordt door impro visatie, informele structuren en de bereidheid desnoods in strijd met het recht te hande len. Daar staat volgens Rosen thal tegenover dat het juist ei gen is aan de rechtsstaat om af gewogen beslissingen te nemen en elke vorm van willekeur uit te bannen. De conferentie gaat in op het thema aan de hand van een fic tief opgezette ramp in Woer den. Juristen, bestuurskundi gen, psychologen en veilig heidsdeskundigen confronte ren elkaar met korte presenta ties ^en met hun vragen en on derzoek. glanerbrug „Brandweerlieden zijn ridders. Echte helden die als er iets is, zonder remmingen er op af gaan." Een geëmotioneerde burgemeester Mans sprak deze woorden gisteren tijdens de begrafenisdienst van brandweerman Theo Hesselink, een van de vier brandweerlieden die bij de ramp om het leven is gekomen. „Het voelt onaanvaardbaar en dat zal altijd zo blijven. Er is een leegte die onopvulbaar blijft. Ik heb geen woorden meer", besloot Mans zijn korte toespraak in de kerk. Na afloop werd het stoffelijk overschot door zijn collega's naar het kerkhof gedragen. Later op de dag was de afscheidsdienst voor Paul Grammen, met daarna een crematie. Vandaag wordt afgescheid genomen van de twee andere omge komen brandweerlieden. Hans van der Molen en Gerard Oude Nijeweme. foto gpd vincent jannink triand lijkt door de ramp in hede voorlopig de buik vol tbben van vuurwerk. Orga- loren van festiviteiten ippen uit piëteit met de itoffers eerder verleende achten "voor vuurwerken ifsluiting, of ze overwegen Maar ook de 'afstekers' zelf «n direct na de ramp om 1de reden opdrachten af- Pl- orzitter Arntz van de bran- treniging Professioneel werk Pyrotechniek en Toe- (PVPT) schat het totale «verlies tot nu toe op zo'n één miljoen gulden. Nederland telt volgens hem circa zeventig bedrijven die zich met evene mentenvuurwerk bezighouden. Arntz is zelf directeur van De Vierde Dimensie, een Amster dams bedrijf dat is gespeciali seerd in theater- en podium vuurwerk en special effects. Tot nu toe liep De Vierde Dimensie elf opdrachten mis, wat een verlies aan omzet betekent van 50.000 gulden. Direct na de ramp schrapte zijn bedrijf zelf vier opdrachten. „Omdat wij het zelf ook niet ge past vonden." Daar zat het vuurwerk bij voor het afscheid van Ruud Nilis in het PSV-sta- dion. Volgens Arntz is het voortbestaan van zijn bedrijf nog niet in het geding. „Maar het is wel een hele grote zorg. Het moet niet te lang duren." Zijn bedrijf telt, inclusief de twee directeuren, zeven mede werkers. De meeste bedrijven uit de branche zijn volgens Arntz van een dergelijke be scheiden omvang. Hij zegt dat de ramp ook „grote emotionele en psychische druk heeft ver oorzaakt in de branche. Mijn mensen zijn niet honderd pro cent. Dan is het ook niet ver antwoord ze op pad te sturen." Beducht is Arntz ook over de druk die de overheid momen teel legt op de branche. „Daar kan de zaak op stuklopen", zegt hij. Vrijwel elk vuurwerkbedrijf heeft de afgelopen dagen wel een of meerdere controledien sten op bezoek gehad. „Dat neemt veel tijd in beslag en dat gaat ten koste van de zakelijke activiteiten." „Voor ons zijn de gevolgen dramatisch", aldus zegt direc teur Wagenvoort van het gelijk namige bedrijf in Wapenveld, dat naast zijn vader/mede-di- recteur nog verder twee werk nemers telt. „Ik ben op dit mo ment werkloos en ik kan ner gens heen voor steun." Over schadebedragen wil hij niets kwijt. De een na de andere op dracht wordt afgezegd, aldus Wagenvoort. Hij krijgt van col lega's te horen dat het bij hen niet anders is. Opdrachtgevers aan hun contract houden, heeft weinig zin. „Dan komen ze nooit meer terug en dan kun nen wij het volgend jaar wel schudden." Opdrachten tot ver in juni worden ingetrokken. Wagen- voort zegt er op zich wel begrip voor te hebben, gezien de ramp in Enschede. „Wat daar is ge beurd, is zo verschrikkelijk." Maar hij vreest voor het voort bestaan van zijn bedrijf als de situatie nog lang voortduurt. Wagenvoort is een van de 19 leden van de branchevereni ging Vereniging Vuurwerkeve nementen Nederland (VEN). Hierbij zijn bedrijven aangeslo ten die zijn gespecialiseerd in het afsteken van vuurwerk bij evenementen in de open lucht. VEN-secretaris Reil zegt geen inzicht te hebben in de gevol gen van de ramp voor de bran che. De leden zijn volgens haar in het algemeen zwijgzaam over dit soort zaken. „Ze azen op eikaars opdrachten. Het zijn goede vrienden van elkaar, maar niet als het om opdrach ten gaat." ACHTERGROND DEN HAAG ANS BOUWMANS t eerste schok over de dramatische sie in Enschede, komt de tweede I-Hoe heeft dit kunnen gebeuren? genlijk is er maar één logische tóe: al dat papier heeft de leid blind gemaakt. Het woud aan iulieren, regels, plannen en imingen heeft bestuurders de van veiligheid gegeven. En ons, frs, ook wel de precieze oorzaak van de den de opeenvolgende öffingen nog moet worden Kteld, kan die conclusie nu al tten worden. Tot afgelopen lag lag het dossier S.E. Fireworks !in het gemeentearchief, net als erassen van de overige zeventig irkbedrijven in Nederland. Niks n de hand. „Ich habe es nicht »t", zei de Enschedese leester Mans op de vraag of hij het gevaarlijke bedrijf. Pas nu ruw is wakker geschud, experts uit de vuurwerkbranche rgen te maken over de wildgroei bedrijfstak en het In Nederland is alles geregeld. Wetten, regels, vergunningen: wie iets wil ondernemen, moet zich door een enorme papierwinkel heen werken. Ook de controle en het toezicht lig gen vast in protocollen en afspraken. Op papier kan er weinig misgaan. En mocht dat toch gebeuren, dan is er een telefoonboek aan voorschriften en aanwijzingen beschikbaar om de risico's beperkt te houden. In theorie is alles dik voor elkaar. Tot er echt wat fout gaat. ondeskundige toezicht. En zo ligt een vuurwerkopslag al jaren in een Enschedese woonwijk, omdat niemand heeft gewaarschuwd dat het kwaad kan. Mits goed verpakt en in bunkers opgeslagen, is het risico van vuurwerk te overzien hebben deskundigen verklaard. Dat staat zwart op wit, dus dat is de werkelijkheid waarmee de ambtenarij werkt. Er wordt niet echt bij stilgestaan dat fabrikanten of handelaars in vuurwerk sjoemelen, of dat wetten en voorschriften ondeskundig worden toegepast. Maar het lijkt erop dat dit juist wel is gebeurd in Enschede. De uitvoering van de vuurwerkregels is in die stad overgelaten aan ambtenaren. De politiek verantwoordelijken - het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad - zijn zich niet bewust van enig gevaar. De ene buurtbewoner die zich er wel druk over maakt, wordt met formele antwoorden het bos in gestuurd. Een vuurwerkbedrijf in een woonwijk is niet verboden in de wet milieubeheer (de vroegere hinderwet). En als iets niet in de regels staat, dan houdt het denken op. Er wordt zelfs een nieuwbouwwijk gepland vlakbij een andere vuurwerldabriek. Als gevolg van de vuurwerkramp in Enschede houdt het kabinet nu de regels nog eens tegen het licht. Dat is van belang. Ook de Tweede Kamer moet als medewetgever voortvarend aan de slag en zich betrokken tonen bij de lessen die van deze ramp kunnen worden geleerd. Er komt een onafhankelijk onderzoek, zodat mensen niet het gevoel krijgen dat de overheid onwelgevallige informatie 'onder de pet' houdt. Die fout zal premier Kok na de Bijlmer niet nog eens maken. Maar het is veel te vroeg om nu al te concluderen dat bestuurders echt wat hebben geleerd van het ongeluk met de vrachtjumbo van El Al in 1992. Ook bij'die ramp bleek dat bestuurders er te veel op vertrouwden dat alles goed geregeld was. Met de vrachtdocumenten, het vervoer van gevaarlijke stoffen per vliegtuig, de rampenplannen en de procedures bij in nood verkerende vliegtuigen, om maar eens wat te noemen. Maar met de uitvoering en controle was het niet bijster goed gesteld. Door gebrek aan mankracht, onderschatting of omdat de toezichthoudende instanties tegelijk ook betrokkenen waren. De papieren blinddoek moet nu wél verdwijnen: er wordt meer aangerommeld dan we denken. Wie risico's wil indammen moet niet alleen regels maken, maar ook zorgen dat die goed nageleefd worden. Dat betekent meer geld, meer expertise en meer mankracht. Maar het betekent ook dat ambtenaren en politici verder moeten kijken dan hun neus lang is, hun gezond verstand moeten gebruiken en moeten nadenken of de regels wel voldoen aan de werkelijkheid. Zolang er chloortreinen door Nederland rijden, vrachtwagens met gevaarlijke stoffen over de snelweg razen, benzinepompen in woonwijken liggen en chemische fabrieken gevestigd zijn in druk bevolkte provincies, bestaan er risico's. De overheid is het aan zijn burgers verplicht om al het mogelijke te doen om die zo klein mogelijk te houden. De vereniging van letsel schade-advocaten wil dat justitie een gerechtelijk vooronderzoek opent tegen het gemeentebestuur van Enschede en de provincie Overijssel. Ook milieuminis ter Pronk zou als verdachte moeten worden aange merkt, net als defensiemi nister De Grave, die verant woordelijk is voor het Bu reau Advisering Milieuver gunningen. Maar voorlopig is het daar te vroeg voor, vindt Gijs Schreuders. Het was niet de eerste de bes te die deze week pleitte voor strafvervolging van bestuur ders en ambtenaar: hoogle raar strafrecht Tom Schalken vindt evenals de vereniging van letselschade-ad vocaten dat be stuurders als bur gemeester Mans en de comman dant van de brandweer zich zouden moeten verantwoorden voor dood door schuld. Vanzelf sprekend kan hen geen opzet bij het veroorza ken van de ramp ten laste worden gelegd. Wel zou hun eventueel grove nalatigheid verweten kunnen worden, of onwetendheid van omstan digheden die zij redelijkerwij ze hadden behoren te weten. Dan is in strafrechtelijke zin sprake van schuld aan de dood van de slachtoffers. De roep om een strafrechte lijke vervolging van de over heid is echter voorbarig zo lang de Vragen over de poli tieke en bestuurlijke verant woordelijkheid voor het ver lenen van de vergunning aan S.E. Fireworks, het toezicht en de rampenbestrijding niet zijn beantwoord. Die ant woorden moeten worden ge vonden in het milieurecht en het bestuursrecht. Is te licht vaardig een vergunning ver leend en is de daarbij beho rende procedure geschon den? Hadden de politiek ver antwoordelijken horen te we ten wat ambtelijke diensten wisten? Zijn het gemeentebe stuur en de brandweerleiding grof nalatig geweest, uit on wetendheid of onachtzaam heid, bij de aanpak van de ramp? Pas wanneeer het antwoord op een of meer van de wagen 'ja' is, wordt de overheid me de aansprakelijk in civielrech telijke zin. Nabestaanden, ge wonden, burgers en bedrij ven die schade hebben gele den kunnen de overheid dan juridisch ter verantwoording roepen en schadevergoeding claimen. Maar civielrechtelijke aan sprakelijkheid is nog iets an ders dan een strafrechtelijke vervolging. Pas wanneer jus titie een redelijk vermoeden heeft dat er strafbare feiten zijn gepleegd door of namens de overheid, wordt er een ge rechtelijk vooronderzoek in gesteld. Zulke onderzoeken zijn al wél geopend tegen S.E. Fireworks (mogelijke schen ding van de veiligheidsvoor schriften) en tegen een of meer onbekenden (mogelijke brandstichting). De strafrechtelijke aanspra kelijkheid van de overheid is bovendien lastig. De Staat kan niet wegens strafbare fei ten worden vervolgd, omdat zij het algemeen belang beli chaamt. Ministers kunnen worden vervolgd wagens ambtsmisdrijven, zoals op zettelijke schending van de grondwet of andere wetten. Zij moeten dan na tussen komst van de Tweede Kamer door de Hoge Raad worden berecht, wat nog nooit is ge beurd. Lagere overheden - zoals de gemeente Enschede - zijn wel strafrechtelijk ver volgbaar. Net als politieke ambtsdragers als burgemees ters, die strafrechtelijk aan sprakelijk kunnen worden gesteld als zij opdracht hebben gegeven tot, of leiding hebben gegeven aan het plegen van strafbare fei ten. Tot enkele jaren geleden kon dat niet. Een ambte naar van de Frie- werd vervolgd wegens het storten van ver vuild baggerslib in het Pik meer. Dat is strafbaar op grond van de milieuregels. Eerst zei de Hoge Raad dat de gemeente niet strafrechtelijk kon worden aangepakt voor delicten die zijn gepleegd bij de vervulling van een be stuurstaak. In het tweede 'Pikmeerarrest' werd echter vastgesteld dat gemeenten en andere publieke rechtsperso nen wel degelijk kunnen wor den vervolgd, tenzij zij han delen in de uitoefening van een exclusieve overheidstaak. En hier ligt dan ook in En schede de grens: het (al dan niet rechtmatig) verlenen van een milieuvergunning is een exclusieve bestuurstaak en kan niet leiden tot een straf rechtelijke actie. Hoogstens kunnen individuele functio narissen worden vervolgd. Mocht het waar zijn, zoals Schalken in de actualiteiten rubriek Nova opperde, dat een brandweercommandant zijn mensen stomweg de dood instuurde, dan valt dat misdrijf buiten zijn taakuitoe fening. De beperking van de straf rechtelijke aansprakelijkheid van de overheid heeft tot doel ambtsdragers te beschermen tegen lichtvaardige vervol ging: zij hebben een politieke verantwoordelijkheid en staan onder democratische controle. Ook na de ramp in Enschede is er in elk geval al le reden voor het afleggen van politieke verantwoording. Als de overheid of bestuur ders falen bij de bescherming van de bevolking.tegen on verantwoorde risico's, dan moet dat consequenties heb ben. Maar de roep om strafvervol ging lijkt eerder emotioneel, dan een juridisch doordacht. Misschien is de wens om po litiek verantwoordelijken let terlijk in de verdachtenbank te zetten wel ingegeven door de al te menselijke behoefte aan zondebokken voor een onaanvaardbare noodlottige gebeurtenis.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5