Schertscampagne in de jungle éA TT Uitspraak ZATERDAG 20 MEI 2000 nenland van Suriname lijkt de tijd te hebben stilgestaan. De bewoners wachten al jaren op de ontwikkeling van het gebied. Er is weinig hoop dat er na de komende verkiezingen iets zal veranderen. FOTO CPD WIETZE LANDMAN Het bosnegerdorp Drietabbetje staat op zijn kop. Er wordt flink campagne gevoerd voor de algemene verkiezingen van 25 mei, die een nieuwe president van Suriname moeten opleveren. Vliegtuig en bootladingen vol met propagandamateriaal en geschenken worden aangevoerd om de bosnegerbevolking te paaien. De bewoners van Drietabbetje grijpen de gekte aan om flink wat geld te verdienen - bijvoorbeeld door propaganda te maken voor een partij waar ze nooit op zouden stemmen. Een reportage over een bizarre verkiezingscampagne in het Surinaamse regenwoud. et huis van Clarence Pieka in het I bosnegerdorp Drietabbetje in Surina- mIL me lijkt een bolwerk van de propagan disten van de Nationale Democratische Partij (NDP) van ex-dictator Dési Bouterse. Vlaggen in paarse par- tijkleuren en het overeenkomstige T-shirt doen ver moeden met een NDP'er in hart en nieren te maken te hebben. Schijn bedriegt. „Ik stem niet op ze", zegt Pieka doodleuk. Granman Gazon, het grootopperhoofd van de Au- caners, zoals het bosnegervolk in het Marowijnege- bied wordt genoemd, woont in een huis dat letterlijk en figuurlijk uitsteekt boven de andere woningen in Drietabbetje. Terwijl de naar schatting driehonderd bewoners van het dorp veelal in traditionele huisjes zijn gevestigd, zetelt Gazon in een stadse woning op hoge neuten. Voor buitenstaanders is het opvallendste optrekje echter het Moeno Oso. Hier moeten de bosneger vrouwen die ongesteld zijn, verplicht vijf dagen lang hun tijd door zien te komen. Ze mogen zich in die periode volgens de Aucaanse wetten niet onder de andere dorpsbewoners mengen. „Het valt wel mee hoor", zegt de twintigjarige Daniella Felanti, die nog drie dagen van haar maandelijkse verbanning voor de boeg heeft. „Er zijn altijd wel vriendinnen om mee te praten en te lachen." Feestgedruis Ze mist echter wel een deel van het feestgedruis dat Drietabbetje met het oog op de algemene verkiezin gen van 25 mei op zijn kop zet. Een belangrijke stem busstrijd, want het nieuwe parlement dat hier uit voortkomt zal voor de Surinamers een nieuwe presi dent aanwijzen. De partijen laten niets aan het toeval over om de kiezers op hun hand te krijgen. Vliegtuig en bootladingen vol met propagandamateriaal en geschenken worden ingezet om de bosnegerbevol king te paaien. De bewoners van Drietabbetje grijpen de campag- negekte aan om flink wat geld te verdienen, want propaganda voeren doet de kassa rinkelen. Het De mocratisch Nationaal Platform 2000 (DNP2000) van de zittende president Jules Wijdenbosch tast het diepst in de buidel, op geringe afstand gevolgd door de NDP van Bouterse. Dankzij die geldelijke belonin gen sieren vlaggen met de verschillende partijkleu- ren het hele dorp. Bosnegers met megafoons schreeuwen de hele dag dat de partij waar zij recla me voor maken de beste is, terwijl op de Tapanaho- ny-rivier korjalen af en aan varen met propaganda materiaal en cadeaus voor de bevolking. De NPS, NDP en DNP2000 zijn het nadrukkelijkst aanwezig. De NPS'ers hebben hun boot vol geladen met rijst, drank en vlaggen, die bij de verschillende dorpjes worden uitgeladen. De rijkste, en dus ook vrijgevigste partijen zijn echter de NDP en DNP2000. „Ik voer campagne voor de NDP omdat mij dat veel voordeel brengt. Een paar jaar geleden heb ik een boot en buitenboordmotor van ze gehad. Nu is mijn bril kapot, dus als Bouterse hier is zal ik hem vragen voor een nieuwe bril te zorgen. En dat doet hij dan ook. Maar op 25 mei stem ik op de Bosneger Eenheids Partij (BEP), want er moet iemand van ons eigen volk president worden. Bouterse als president is niet goed voor het land", zegt een bewoner. Zo denken er meer over, zoals Iwan Kwasibi, eige naar van een guesthouse en bootsman. „Ik ben zelf NDP-lid geweest. Daar is niets mis mee. De decem bermoorden van 1982 worden Bouterse aangere kend, maar Bouterse zelf heeft gezegd dat het om een complot ging. Het was hij of zij. En soms heiligt het doel de middelen. De revolutie van de jaren tach tig was een middel om een bepaald doel te bereiken. Partijen paaien bosnegers in bizarre stembusstrijd Bouterse is weliswaar goed als leider, maar niet als president. Suriname zou daardoor in een isolement raken", beseft Kwasibi. Ook ex-Junglecommandoleider Ronnie Brunswijk, lijsttrekker van de Algemene Bevrijdings- en Ontwik kelingspartij (ABOP), ligt niet meer goed in het Ama zoneregenwoud. Kwasibi: „Brunswijk is geen politi cus. Hij heeft zijn tijd gehad. We hebben aan hem te danken dat de binnenlandse oorlog de bewustwor ding over de ontwikkeling van het binnenland op gang heeft gebracht en de politici in Paramaribo wat meer rekening met onze bevolking zijn gaan houden. Maar helaas is de echte ontwikkeling hier tot op he den nog uitgebleven." Onderwijs Kwasibi is er de man niet naar om teveel terug te blikken. „Dat heeft toch geen zin. Waarom zouden wij ons bijvoorbeeld druk moeten maken om wat er in de slaventijd is gebeurd, over hoe mijn voorouders toen door de Hollanders zijn behandeld? Het is nu eenmaal zo gegaan. Als ik in Afrika had gewoond was ik misschien invalide geweest. Ja toch? Je moet tevre den zijn met wat je hebt. Het is veel beter om naar de toekomst te kijken. Het is nu het jaar 2000 maar wij leven hier nog in de zestiende eeuw. Het belangrijk ste waar wij hier behoefte aan hebben is goede com municatie en goed onderwijs. Daar ontbreekt het vooral aan. We weten nauwelijks wat er in Paramari bo gebeurt, laat staan in de wereld. We zijn verstoken van radio, televisie, telefoon en internet. Zonder communicatie krijg je de ontwikkeling niet op gang." De gevolgen van het slechte onderwijs in het bin nenland maakt Kwasibi van heel dichtbij mee. „Je wordt als vader heel ongelukkig als je zestienjarige dochter aan je vraagt of je iets wilt voorlezen, omdat ze het zelf nauwelijks kan. Ik vraag mij vaak af hoe dat moet als ik ouder ben. Voor het guesthouse moet je de mensen toch in redelijk Nederlands te woord kunnen staan en kunnen lezen en schrijven. Maar zij is met het onderwijs dat ze heeft gehad, niet in staat om het op termijn van mij over te nemen. Van mijn acht kinderen zit er slechts een op de middelbare school in Paramaribo. Voor de anderen kan ik dat niet betalen. Het internaat alleen al kost 35.000 gul den (ruim vijftig Nederlandse gulden: AS) per maand. Bovendien kun je je kind als het in de stad zit niet de opvoeding geven die je als vader wilt. Dat is frustrerend." Drievoudige Ondanks de achterblijvende ontwikkeling is de tijd in Drietabbetje en de andere dorpen langs de rivier niet helemaal stil blijven staan. Want terwijl bosneger- vrouwen in het rivierwater de was doen en jonge mannen in datzelfde water hun tanden poetsen, ver storen de klanken van UB40 uit een stereo-installatie het idyllische sfeertje. In de vele winkeltjes zijn veel van de producten te vinden die ook in de supermarkt in Paramaribo liggen. Het assortiment is echter be perkt en de prijzen zijn het drievoudige van wat de consument er in de stad voor betaalt. „De mensen in Paramaribo beseffen vaak niet hoe duur het leven hier is", zegt een bewoner van het twee uur stroomafwaarts gelegen Stoelmanseiland. „De goederen moeten eerst twee uur over de weg worden vervoerd naar Albina, waarna het een tocht van minstens acht uur over de rivier maakt. En wij vallen hier uit de boot als het gaat om een kindertoe lage. Ouderen moeten maanden wachten tot ze hun overheidspensioen krijgen. En die ambtenaren kon digen niet aan dat ze komen om uit te betalen, dus een hoop mensen melden zich dan niet om te ont vangen. En geloof mij maar dat die ambtenaren dat geld in hun eigen zak steken. Het wordt daarom tijd dat er eens een bosneger president van dit land wordt, zoals Allendi van Broederschap en Eenheid in de Politiek (BEP). Dan komt de ontwikkeling van het binnenland eindelijk eens op gang. Hij weet wat er speelt en waar er echt behoefte aan bestaat. Of die man eerlijk is? Ik zou het niet weten. In dit land is het toch altijd zo dat wie dicht bij de pot zit er maar al te graag in graait." Stoelmanseiland, of Stoelie zoals de bewoners het zelf noemen, ligt op het punt waar het water van de Tapanahony-rivier zich bij de Marowijne voegt. Het was in de tweede helft van de jaren tachtig het hoofdkwartier van Brunswijk en zijn guerrillaleger, maar is nu nog maar een schim van de glorietijd van voor de oorlog. Alleen aan het werk van de Evangeli sche Broedergemeente en de Medische Zending, de 'flying doctors' van Suriname, heeft de gemeenschap te danken dat het nog bestaat. Ook hier lijkt de NPS aan de winnende hand. „Maar als het aan de bewoners ligt neemt Nederland in Suriname de touwtjes weer in handen. Voor de onafhankelijkheid in 1975 was het leven hier veel be ter. De gezondheidszorg was toen nog helemaal gra tis. Als je nu ziek bent word je nog wel behandeld, maar de medicijnen moeten we zelf betalen. Veel mensen kunnen dat niet. Er gaan hier daardoor nog altijd enorm veel mensen aan malaria dood." Alles aannemen Clarence Pieka, de NDP-propagandist in Drietabbe tje, heeft zijn paarse outfit inmiddels vervangen door een T-shirt van de Kaum Tani Persatuan Indonesia (KTPI), de Javaanse partij die bij de verkiezingen een combinatie vormt met de DNP2000 van president Wijdenbosch. „Ik ga naar een DNP-feestje in een dorp verderop. Lekker eten en drinken," lacht hij. „Zo gaat dat hier. We zeggen tegen iedereen dat ze alles moeten aannemen wat ze van de partijen krij gen. Of het nou een buitenboordmotor, een zak rijst of geld is. Profiteer ervan dat er zo wordt uitgedeeld. Maar op 25 mei zullen de meeste mensen voor de NPS kiezen. De NDP heeft het in de afgelopen vier jaar dat ze aan de macht zijn geweest helemaal ver pest. Het land is er alleen maar op achteruit gegaan. Bouterse en Wijdenbosch hebben met hun persoon lijke machtsstrijd de ontwikkeling van Suriname stil gelegd en de staatskas leeggeroofd. Er zijn twee enor me bruggen gebouwd, maar daar hebben wij in het binnenland toch niets aan. We kunnen niet eens in de stad komen, dat is bijna onbetaalbaar geworden." Voordat Pieka in de korjaal springt die hem naar het feest zal brengen, samen met een vrolijk gezel schap gehuld in de outfit van NPS, NDP en DNP2000, zegt hij dat hij NPS-voorzitter Venetiaan nog een nieuwe kans geeft: „Tussen 1991 en 1996, toen hij ook president was, heeft hij het land uit een heel diep dal gehaald. Hij heeft zijn werk niet kun nen afmaken. In plaats daarvan is alles wat hij had bereikt weer vernietigd. Daarom komen wat mij be treft Wijdenbosch en Bouterse niet meer terug." ARMAND SNIJDERS Onze Taal Geregeld zit ik in een vergadering en de voorzitter begint dan met de notulen van de vorige keer. Hij spreekt dat woord uit als 'no-TU- len', met klemtoon op de tweede lettergreep. Ik vind dat niet juist. Net zo verkeerd als dat sommige mensen 'pa-GI-na' zeggen. Het klinkt me in de oren alsof een klein kind een moeilijk woord uitspreekt en niet weet hoe het moet. Wat moet ik doen? Het is een aardige voorzitter. Moet ik bij de rondvraag voorstellen om voortaan allemaal 'NO-tu- len' te zeggen, met klemtoon op de eerste lettergreep, zoals het hoort volgens mij? Dat heeft geen zin. Ik kan voorspellen wat hij zeggen zal. Hij zal zeggen dat 'no-TU- len' even goed is. Daarom houd ik mijn mond. Er zijn nogal wat van die woorden die de mensen verschillend uitspreken. 'Revolu tie' bijvoorbeeld, wat volgens mij als 'revo- luutsie' moet klinken, met een hoorbare t- klank erin, maar veel mensen zeggen 'revo- luussie'. Of 'auto' in plaats van 'oto', wat ik ook helemaal verkeerd vind. Om nog maar te zwijgen van 'tram' met een -a- erin, in plaats van 'trem'. Wat kan ik eraan doen? Ik zeg en ik schrijf er maar niet over. Met als gevolg dat menigmaal een krantenlezer mij een brief schrijft: man, zeg toch eens hoe het moet! Als ik dan toch eens iets zeg, zo als vandaag, is het gevolg dat ik brieven krijg van tien andere lezers, die allemaal komen betogen dat 'revoluussie' en 'tram' en 'auto' algemeen aanvaarde uitspraken zijn. Dat zal zo wezen, maar niet door mij aanvaard. Ik bedoel maar: er is enige moed voor no dig om te zeggen hoe de uitspraak van al lerlei woorden is. Daarom alleen al verdie nen Josée van Heemskerk en Wim Zonne veld onze lof, die een 'Uitspraakwoorden boek' hebben samengesteld (uitg. Het Spectrum, Utrecht: ISBN 90 274 4482X). In hun inleiding zeggen ze dat hun woorden boek beschrijvend is: men kan erin vinden hoe men de woorden uitspreekt, niet wat de voorkeur heeft. Dat is heel verstandig, en er staat in de keurige en duidelijke inlei ding nog wel meer waarvan je hoopt dat de gebruikers het zullen lezen, maar ik ver wacht niet dat het gebeurt. De meeste ge bruikers kijken ten onrechte nooit naar zo'n inleiding en willen alleen maar weten hoe het woord 'cello' moet uitgesproken worden. Is het 'sello', 'sjello' of'tsjello'? Een poosje geleden heb ik daarover een stukje geschreven, naar aanleiding van de jongste druk van de dikke Van Dale, die sinds 1999 eveneens aanwijzingen geeft voor de uit spraak. Van Dale geeft als uitspraak bij cel lo: 'tsjello', en verder niets. Het nieuwe uit spraakwoordenboek van Heemskerk en Zonneveld geeft 'sello' (en verder niets), wat naar mijn mening alvast dichter bij de feiten is. Hoewel naast 'sello', wat waar schijnlijk het meeste voorkomt, en 'tsjello' (zoals Van Dale het uitspreekt) ook de uit spraak 'sjello' bepaald niet ongewoon is. Je kan als woordenboekenmaker wel be schrijvend willen zijn, een groot deel van de gebruikers vat het toch op als norm: zo moet het. Wat nu die revolutie betreft, Van Heems kerk en Zonneveld geven 'revoluutsie', maar vermelden erbij dat in België ook 're voluussie' gangbaar is, hetgeen me juist lijkt. Bij 'auto' staan de twee uitspraken ge woon naast elkaar. Ook juist. Idem bij 'no tulen'. Ook juist, 't Is te zeggen, dat ze alle bei voorkomen. Het staat iedereen vrij om strenger te zijn dan dit uitspraakwoorden boek. En bij 'werkgelegenheid' wordt zelfs uitgelegd wanneer we 'WERK-gelegenheid' zeggen en wanneer 'werkge-I.H-genheid'. Onvermeld blijft dat in België menigeen ook wel 'veer-TIEN' zegt, naast 'VEER-tlen' (afhankelijk van de plaats in de zin) en in Nederland niemand. Of dat oudere mensen rrog wel 'KLIM-op' zeggen, waar anderen van 'klim-OP' spreken. Kortom, niet alles staat erin, en niet alle netelige kwesties worden opgelost maar wie dat wil, zoekt eigenlijk een dictator. Dan ben je bij Van Heemskerk en Zonne veld (gelukkig) aan het verkeerde adres. Zij hebben een nuttig, belangrijk en goed uit spraakwoordenboek samengesteld. Van nu af aan onmisbaar voor iedereen die be roepshalve met gesproken taal te maken heeft. Een goed woordenboek is nooit meteen perfect. Het moet de kans krijgen te groei en. In een volgende editie zullen nog enke le vergissingen en kinderziektes overwon nen zijn. Bijvoorbeeld dat men in de inlei ding denkt dat we 'kristal-HEL-der' zeggen, maar op z'n alfabetische plaats is het (te recht) 'kris-TAL-helder'. Ik wens dit boek menige herdruk toe. JOOP VAN DER HORST universitair docent Nederlands

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 57