Bevlogen bestuurder die voor de troepen uitloopt 8I§1|I1 #f#§# SMgWWiW Ineke van der Wel, scheidend burgemeester van Warmond Warmonders die hun buik vol hebben van Ineke van der Wel (50)? Je moet naar ze zoeken als naar een speld in een hooiberg. En als ze al bestaan, komen ze er niet voor uit dat ze blij zijn dat hun burgemeester na ruim tien jaar Warmond verruilt voor Rijswijk. Uitgesproken tegenstanders van Van der Wel zijn in elk geval ernstig in de minderheid. Een portret aan de hand van tal van gesprekken met bestuurders van lokale instellingen, met politici, met ambtenaren en met 'gewone' Warmonders. Ofwel hoe een ambitieus bestuurder de dorpse schaal van Warmond is ontgroeid. Ineke van der Wel: „Mensen zijn soms juist geholpen met een 'neen'. De teleurstelling daarover is minder schadelijk dan het in leven houden van valse verwachtingen." FOTO'S DICK HOGEWONING Ineke van der Wel kent haar zaak jes, is zeer intelligent, ruimden kend ;i en betrokken. Warmond heeft op de beleidsterreinen waarvoor zij verantwoordelijk is flinke vorderingen geboekt, vooral qua jeugdzorg en open bare veiligheid. Ze laat zich niet verblin den door chauvinisme maar denkt grensoverschrijdend: een betere waar borg voor behoud van autonomie is er niet. Ze verstaat de kunst van het net werken als geen ander en haar represen tatie is dik in orde, Ze komt altijd als ver enigingen haar vragen leden in het zon netje te zetten en op haar eerste ver plichte nummer moet ze nog worden be trapt. Als haar grootste verdienste wordt be schouwd dat Warmond nog altijd een zelfstandige gemeente is. Al vrij snel na haar aantreden liet ze blijken niet ge diend te zijn van de annexatiedrift van grote broer Leiden. Nadat de toenmalige wethouder H. de la Mar (Groen Links) de indruk had gewekt de Warmondse eilan den Strengen en Tennagel als Leids grondgebied te beschouwen, stuurde Van der Wel een Warmondse vuilniswa gen de Leidse Breestraat in die voor een korte verkeersopstopping zorgde voor het stadhuis. Toch was hiermee niet de toon gezet voor het verdere contact met Leiden. Zo staat Van der Wel op goede voet met de onlangs afgetreden Leidse wethouder T. van Rij, ook PvdA, die door burgemees ters van zo'n beetje alle andere buurge meenten enorm wordt gewantrouwd vanwege zijn niet aflatende annexatie drift. Van Rij noemt haar 'een parel in ruimdenkendheid' en 'een heel knappe tacticus'. Van der Wel reageert nuchter op al deze loftuitingen. Haar 'geheim' is simpel: je moet elkaar gewoon respecte ren, besturen vanuit wantrouwen is niet productief. Zonder dat ze bijbelvast is, voert ze als motto: wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook bij een ander niet. Eigenheid Warmond heeft zich nooit van Leiden af gewend, maar juist meegedacht met de qua inwonertal ruim 23 keer zo grote stad. Van der Wel stelde daarbij wel dui delijk grenzen. Letterlijk en figuurlijk. Ook in het Haagse wierp deze opstelling haar vruchten af. „Er is niet een gemeen te, ook Leiden niet, die alles in haar een tje kan. De wereld wordt steeds groter en er moet dus worden samengewerkt. Maar de behoefte aan eigenheid wordt daardoor ook steeds groter. Ik heet Lei- denaars die hier komen recreëren van harte welkom. Maar van belang daarbij is dat ze inzien dat er ook een gemeente moet zijn als Warmond die de functie van recreatiegemeente vervult. Die er kenning moet ook komen van het Leidse gemeentebestuur. Toch raakt het dorp geen volmaakte burgemeester kwijt, want sommige ka raktereigenschappen en aspecten van haar bestuursstijl wekken wel degelijk ir ritatie op. Omgekeerd geldt overigens hetzelfde. Van der Wel heeft de afgelo pen tien jaar regelmatig haar tanden stukgebeten op Warmondse trekjes, geeft ze grif toe. Van der Wel, geboren in de Achter hoek, is sinds het begin van de jaren tachtig actief in het. lokaal bestuur. In 1982 werd ze namens de PvdA wethou der in het Overijsselse Goor. Sinds 1989 is ze eerste burger van Warmond. De le rares in haar - na haar studie Nederlands gaf ze les op de Grafische School in de hoofdstad - is in al die jaren niet verdwe nen. In al haar onvolprezen bevlogen heid heeft ze niet altijd even goed door dat ze wel eens onbuigzaam overkomt. Soms zelfs betweterig en dominant. Als of ze voor de klas staat. Haar gespreks partners voelen zich dan als leerlingen die nodig iets moet worden bijgebracht. En dat terwijl aan het begin van de bij eenkomst nog was afgesproken elkaar te tutoyeren. Waarbij direct moet worden aangete kend dat het mannen zijn, die hierover het meest klagen. Warmondse vrouwen prijzen Van der Wel juist omdat ze zo goed 'nee' kan verkopen. Ze noemen haar niet dominant maar duidelijk. Een enkele man vindt het eigenlijk wel leuk als hij 'de lerares' Van der Wel treft. Dat daarbij haar charmante verschijning een rol speelt, is zo klaar als een klontje. In de mannenwereld waarin ze zich ophoudt, legt het feit dat ze er leuk uit ziet haar geen windeieren. Van der Wel weet dat zelf ook. Ze beweert dat ze dat gegeven nooit uitspeelt. „Maar ik ga me ook niet bewust lelijker maken, alleen maar om zeker te weten dat de reacties die ik dan krijg, eerlijk zijn." Haar ver schijning kan evenmin dienen als com pensatie voor een optreden waarbij ze 'zo maar wat in het wilde weg lult'. Van der Wel vindt zichzelf niet domi nant. Ze weet gewoon altijd waar ze het over heeft en wil snel zaken doen. 'Ja en amen' komt niet voor in haar vocabulai re. „Ik breng mijn eigen beeld in." War monders leggen dat nogal eens verkeerd uit of vergeten dat hun burgemeester al vorens ze aanschuift voor overleg, al veel heeft gehoord en gezien. In het dorp, maar ook daarbuiten. De burgemeester moet wel voor de troepen uitlopen. Ze komt daardoor op gedachten die ande ren nooit hebben gehad. Betrokken Juist in een dorp als Warmond, dat maar zo'n 5.000 zielen telt, is haar bestuursstijl een vereiste. De burgemeester van War mond moet niet iedereen te vriend wil len houden. „Mensen zijn soms juist ge holpen met een 'neen'. De teleurstelling daarover is minder schadelijk dan het in leven houden van valse verwachtingen." Warmonders zitten immers dicht op el kaar en zijn zeer betrokken bij het wel en wee van hun woonplaats. Dat is heel mooi, maar het kan ook verlammend werken, heeft ze ondervonden. Grote projecten, die voor velen ingrijpend zijn, nemen in een dorp meer tijd in beslag dan in een stad, waar onverschilligheid sneller om zich heen grijpt. Het is hierom dat Van der Wel het plei dooi voor meer dualisme in de gemeen tepolitiek wel wenselijk vindt voor een stad, maar niet voor een dorp. Het ge meentebestuur van Warmond heeft zijn handen al vol aan het creëren van een draagvlak onder de bevolking voor plan nen voor de kop van de Dorpsstraat of recreatie-eiland Koudenhoorn. Als daar ook nog eens dualisme in de raadszaal bij komt... Van der Wel: „Het poldermo del heet niet voor niets zo, dat is in een dorp uitgevonden." De betrokkenheid van Warmonders bij hun gemeente is niet te allen tijde te ver kiezen boven de onverschilligheid in de grote stad. Want betrokkenheid leidt nogal eens tot zelfoverschatting, heeft ze ondervonden. Zo is haar meer dan eens verweten dat ze peperdure adviesbureaus inhuurt en de gratis expertise van respectabele in stellingen als de Woningstichting War- munda en de Betrokken Warmonders negeert. Vooral de laatste jaren zitten haar pretenties haar nogal eens in de weg en gedraagt ze zich als de burge meester van een stad. Daarmee geeft ze er onbewust blijk van toe te zijn aan een grotere gemeente. Uit haar voorwoord in de gemeentegids, waarin ze uitgebreid ingaat op de zegeningen van internet, spreekt een behoefte aan een bredere horizon. Waarvoor na tien jaar War mond overigens veel begrip bestaat. Andere 'aanwijzingen daarvoor kwa men enige tijd geleden tijdens het jaar lijkse overleg met de drie basisscholen, De Alleman (Jenaplan), Oostergeest (pc) en De Waaier (rk). Tot verrassing van de schoolbesturen en -directies drong Van der Wel tijdens die bijeenkomst hevig aan op nieuwe initiatieven om achter standen in het onderwijs te bestrijden. Haar gesprekspartners maakten daaruit op dat ze van de Warmondse schaal aan het vervreemden was. In Warmond zijn immers nauwelijks allochtone kinderen. Grote problemen doen zich op de scho len niet of nauwelijks voor. Het wegwer ken van onderwijsachterstanden in War mond is alsof je een kanon leegschiet op een mug. Ook de plaatselijke sportclubs, waarbij ze voor het overige geen kwaad kan doen, menen bij de burgemeester te be speuren dat zij te groot is geworden voor het dorp. Het criterium dat ze hanteert bij de verdeling van de subsidies voor jeugdleden dient als bewijs voor die stel ling. Voorheen kregen clubs gewoon een bedragje per jeugdlid, vanaf nu krijgen ze dat geld alleen als ze vernieuwende activiteiten ontwikkelen. En zo kon het gebeuren dat de Warmondse volleybal club, die heel modern ook een net op het strand spant, wel geld kreeg en de plaat selijke voetbaltrots, die heel ouderwets weer op zomerkamp ging met de jeugd het nakijken had. En dat, zo klinkt vanuit het bestuur van voetbalclub Warmunda, terwijl vernieuwen meer geld kost dan het subsidiebedrag voor jeugdleden hoog is. Van der Wel betreurt het dat haar boodschap kennelijk noch tot de scholen noch tot de sportclubs is doorgedron gen: Warmond is geen eiland. Verstandhouding Voor een bestuurder van een dorp, stelt ze, is het juist lastig dat de mensen van je verwachten datje alles, maar dan ook al les, met ze regelt en doet. Want als je voor een andere weg kiest, wordt dat di rect opgevat als een 'brevet van onver mogen'. En dat gaat weer ten koste van de verstandhoudingen. „Ikben helemaal niet dol op adviesbu reaus. Maar Warmond is klein en heeft ze nodig, want er zijn veel dingen die het college van burgemeester en wethouders en het ambtelijk apparaat niet kunnen. En ik durf te zeggen dat hetzelfde geldt voor de woningstichting, de onderne mersclub, enzovoorts. Ook in een dorp, hoe overzichtelijk dat ook is en hoe kort de lijnen ook zijn, los je niet elk pro bleem op door de lokale melkboer in huis te halen." Veel Warmonders denken dat ze er het meest bij gebaat zijn als alles bij het ou de blijft, als iedereen op dezelfde voet kan blijven doorgaan, heeft de burge meester gemerkt. Van der Wel erkent dat ze er niet in is geslaagd dat uitgangspunt om te buigen. Het aantal allochtone kinderen mag dan te verwaarlozen zijn, er zijn wel de gelijk Warmondse kinderen die speciaal onderwijs buiten het dorp volgen. En misschien dat met een gezamenlijke aanpak van de 'eigen' scholen dat niet had gehoeven. Het doet Van der Wel ver driet dat ze dergelijke enthousiaste gelui den alleen nog maar van zichzelf heeft gehoord. En de vernieuwingen bij sportclubs, daar pleit ze niet voor omwille van het vernieuwen of omdat ze met alle geweld clubbestuurders een probleem wil aan praten. De clubs hebben al een pro bleem, alleen onderkennen ze dat niet. De scheidend burgemeester vindt dat ze zichzelf al veel eerder de vraag hadden moeten stellen hoe jongeren zo ver zijn te krijgen dat zij zich omvormen van lou ter consumerende leden tot leden die zich een aantal uren per week inzetten voor hun club. Een ding staat vast, vol gens Van der Wel, en dat is dat minderja rigen niet tot zo'n stap zijn te verleiden door ze in hetzelfde gareel te laten lopen als de huidige generatie vrijwilligers. On getwijfeld zullen niet alle plannen luk ken, maar wie niet waagt, wie niet wint. Ook in het wijkoverleg bespeurt Van der Wel een zekere zelfgenoegzaamheid. Warmonders vinden dat ze goed voor el kaar zorgen. Wij kennen elkaar hier ten minste, zeggen ze. Maar ook in een War mondse wijk kunnen bewoners tussen de wal en het schip raken door een afwij kend gedragspatroon. „Het is allemaal prachtig in een dorp, maar er is meer dan gezelligheid. Ook hier moet blijvend worden gewerkt aan de sociale structuur. Je kunt de buitenbeentjes onder de peu ters niet aan het spel van kinderen over laten, je moet een oogje in het zeil hou den." Haar ogen schieten vuur als ze haar vi zier richt op de Betrokken Warmonders, de instelling die zich inzet voor behoud van het vele groen, de ruimtelijke struc tuur en de monumentale waarden van 'de parel van Zuid-Holland'. Ze heeft di verse aanvaringen gehad met deze club die haar verwijt dat ze dorpsschoon op offert aan economische en maatschap pelijke belangen, dat ze met alle geweld Warmond wil opstoten in de vaart der volkeren. Wantrouwen Zo zou ze expres hebben getreuzeld met de status 'beschermd dorpsgezicht' zo dat het psychogeriatrisch centrum Ma- riënhaven in de tussentijd kon uitbrei den. „Het gaat mij wel heel erg ver als je de 220 mensen die daar wonen onder deel laat zijn van een of ander ruimtelijk spel. Je zal er zelf maar op aangewezen zijn. Wat mij van de Betroldcen Warmon ders tegen staat is dat het bij hen altijd om de vorm gaat en nooit om de inhoud. Als er één betrokken Warmonders is, dan ben ik het wel. Ook bespeur ik bij die club een ingebakken wantrouwen tegen alles wat met de overheid heeft te ma ken. Waar komt dat toch vandaan?" Volgens Van der Wel appelleren de Be trokken Warmonders aan dubieuze sen timenten van juist die groep inwoners die de schaapjes dubbel en dwars op het droge heeft. Van mensen die een kast van een huis, verscholen in het groen, hebben staan en daar in alle rust van willen genieten. Die liever niet hebben dat de gemeente zich ontwikkelt tot een levendige gemeenschap met voorzienin gen waarop een veel grotere groep, dik wijls oudere, Warmonders is aangewe zen. Die-geen winkels in de Dorpsstraat nodig heeft om ijs- en andere kasten te vullen. Zo'n Warmond, waar alles bij het oude blijft en waar het geluid van opspattend grind, als glanzende bolides oprijlanen op- en afrijden, de oorverdovende stilte doorbreekt, dat is het spookbeeld van Ineke van der Wel. Zo'n Warmond heeft geen bestaandsrecht, vindt ze, hoeft niet zelfstandig te zijn en kan volstaan met een deelraad. WIM KOEVOET JUDYNIHOF

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 55