Discriminatie bij de politie 532 ZATERDAG 20 MEI 2000 Allochtone agenten worden dagelijks gediscrimineerd door 'witte' collega's. Kwetsende grappen zijn in sommige teams schering en inslag. Vaak gaat het Verder: familieleden worden nagetrokken, een allochtone collega met een splinternieuwe BMW is meteen verdacht. Vaak zit er niks anders op dan je te gedragen als een Bounty: bruin van buiten, wit van binnen. Meedoen met aanvallen op je eigen soort is de enige manier om je staande te houden. Wervingsbijeenkomst van de politie. Sinds begin jaren negentig'richten de campagnes zich in belangrijke mate op allochtonen, want het korps moet 'gekleurd' om een afspiegeling te zijn van de multiculturele samenle ving. Door de huidige 'uitval' richt het beleid zich thans niet alleen op 'binnenhalen' van allochtone dienders, maar ook op 'blijven'. foto archief henk bouwman Allochtone agenten onder vuur Voor Jerry, al jarèn diender in Rot terdam, gaat geen dag voorbij zonder pijnlijke 'mopjes'. In zijn surveillancewagen hoort hij de nieuwste grappen en grollen over de portofoon voor bij komen: „Heb je ook in de krant gelezen dat ze nu kikkers kunnen klonen zonder hoofd? Dat zouden ze ook eens met Marok kanen moeten doen", klinkt het dap. Even later gaat het over NATOS: Noord- Afrikaanse Teringlijers Op Sportschoenen. In Amsterdam heten die weer anders: NAFfers, voor Noord-Afrikanen. Op het bureau klin ken scheldnamen voor bevolkingsgroepen per stadsdeel. De Antillianen in Hoogvliet zijn 'teringzwarten', in Rotterdam West zijn het 'kanker-Turken' en in het centrum 'die tyfus-Marokkanen. „Het is ontzettend kwet send als je tot zo'n groep hoort", zegt Jerry (37), die van Zuid-Amerikaanse afkomst is. „Witte agenten praten over buitenlanders alsof ze allemaal crimineel zijn. Je voelt je aangesproken." Discriminatie van allochtone agenten zelf gebeurt doorgaans subtieler, weet voorzitter Joop Vogel van de politievakorganisatie ACP. „Een maand of vier geleden draaide ik in Alkmaar een nachtdienst met twee allochto ne collega's. Bij een briefing aan het begin van de avond ging het over een allochtone bekende van de politie. Hij had aangifte ge daan van diefstal van sieraden, maar daar zat een luchtje aan. 'Dat komt jou zeker bekend voor, hè?', las een van die allochtone dien ders 's nachts in een e-mailtje van een Ne derlandse agent. Hij insinueerde duidelijk: daar heb je weer zo'n criminele soortgenoot van je en jij hebt er ook trekjes van." Vogel stelde direct voor om naar de leiding te stappen. Maar de betrokken agent wilde er geen zaak van maken, omdat hij toch zou overstappen naar een ander bureau. Volgens Vogel zijn er ook teams waar zwart en wit prima samenwerken. „Ik kwam op een wijk bureau in Utrecht waar driekwart van de agenten allochtoon was. Die ploeg draaide fantastisch. Daar worden geen flauwe grap pen gemaakt, dat weet ik zeker." Ook voor zitter Hans van Duijn van de Nederlandse Politiebond (NPB) stelt dat de integratie van allochtone agenten op veel plaatsen goed verloopt. „Maar er zijn nog te veel 'zwarte plekken'." Onderzoek Over de aard en omvang van discriminatie van allochtone politieagenten is op hoog ni veau weinig bekend. Van het ministerie van Binnenlandse Zaken tot aan de Raad van Hoofdcommissarissen (RvH) weten ze dat het gebeurt, het probleem wordt alleen niet keihard bestreden. „Maar discriminatie bin nen de korpsen heeft absoluut onze aan dacht," zegt woordvoerster Marianne van der Linden van de RvH. „Er loopt momen teel een onderzoek naar omgangsvormen binnen de politie, riaar aanleiding van Ka-, mervragen aan minister van justitie Korthals. En in juni evalueren we het integriteitssta- tuut, waar ook discriminatie onder valt." De vereniging Paraat, die zich bezighoudt met de rol van de politie in een multiculture le samenleving, is de enige die redelijk in zicht heeft in racistisch gedrag. Inspecteur Mohsine Semlali, medeoprichter en voorzit ter van het honderd leden tellende Paraat, zegt dat jaarlijks tientallen 'witte' agenten zich schuldig maken aan ernstig discrimine rend gedrag jegens allochtone collega's. Honderden dienders gaan zich te buiten aan grollen en grappen 'die niet meer leuk zijn'. De meeste gevallen doen zich voor in de grote steden in de Randstad, waar de meeste allochtone dienders werken. Maar ook in minder stedelijke gebieden, waar 'allochto nen relatief eenzaam in witte korpsen belan den, doet het probleem zich voor, zo blijkt uit een onderzoek in opdracht van het mi nisterie van binnenlandse zaken. In een intern rapport van het korps Am sterdam Amstelland uit november 1998 ge ven zeventien allochtone ex-agenten aan ontslag te hebben genomen, omdat zij slachtoffer waren van 'openlijke discrimina tie'. „Men vergeleek mij met Marokkaanse criminelen", zegt een van de ex-dienders. „Ik werd gepest en gediscrimineerd. Ze noemden mij Malcolm X", doelt een andere vertrokken agent op de in 1965 vermoorde Amerikaanse zwarte leider. Het aanhoudende'discriminerende gedrag wordt deels verklaard door de enorme toe stroom van allochtone agenten sinds begin jaren negentig. De politie moest worden 'ge kleurd' om een afspiegeling te zijn van de multiculturele samenleving. Nieuwkomers werden met bosjes tegelijk binnengehaald. De overheid hoopte zo de groeiende kloof tussen allochtonen burgers en de politie te verkleinen. Tegelijk moesten de gekleurde agenten meer inzicht verschaffen in crimina liteit onder allochtonen. „Toen zijn grote fouten gemaakt," zegt Gilles Landheer, beleidsmedewerker van het ministerie van binnenlandse zaken en voor drie jaar uitgeleend aan het informatiepunt 'Kleurrijk Korps' van het Nederlands Politie Instituut (NPI). „Er is te weinig gelet op op leidingsniveau en vaardigheden, waardoor te veel agenten op straat kwamen die onvol doende Nederlands spraken. Dat heeft al lochtone dienders een slechte naam opgele verd." Het gevolg was dat agenten van buiten landse komaf weer net zo snel vertrokken als zij gekomen waren, de meesten vanwege de cultuur bij de politie. Landheer: „Al is er wei nig cijfennateriaal: je kunt er gif op innemen dat discriminatie nog steeds gebeurt. Daar om moet nu eindelijk eens onderzocht wor den in hoeverre discriminatie de uitstroom van allochtone agenten veroorzaakt." Afvallers De politie probeert het probleem dus weer recht te breien. Lag voor gekleurde agenten voorheen het accent op 'binnenhalen', nu ook op 'blijven'. In het politieapparaat is im mers nog geen vijf procent allochtoon. Vol gens ACP-voorzitter Vogel is het moeilijk om deze mensen vast te houden. „In de eerste twee, drie jaar is de uitstroom van allochtone en autochtone dienders in opleiding onge veer even hoog: veertig procent. Dat veran dert als ze. echt aan het werk gaan. Bij au tochtone agenten daalt de uitval, terwijl on der allochtonen het aantal afvallers juist groeit." Inspecteur Semlali van Paraat weet wel hoe dat komt. „Nieuwkomers worden vaak in het diepe gegooid. Positieve punten wor den dan al gauw als negatief bestempeld. Als een allochtone diender zich in een conflict terughoudend opstelt, wordt dat als 'niet as sertief gezien. Terwijl het tonen van respect Samen op wacht. foto archief paul van weel in veel buitenlandse culturen juist nodig is om problemen op te kunnen lossen." De politie probeert in speciale multicultu rele cursussen voor dit soort culturele ver schillen begrip te kweken bij de witte dien ders. De noodzaak is er, zegt ACP's Joop Vo gel. „Discriminatie ontstaat vaak door mis verstanden. Stel dat een Turkse diender ge regeld telefoontjes pleegt in zijn eigen taal. Misschien belt hij wel gewoon zijn vrouw. Maar als je niet oppast groeien grapjes over die onverstaanbare telefoontjes uit tot discri minatie. Dan speelt 'die Turk' opeens poli- tie-informatie door aan criminele vriendjes, of werkt hij aan een hasjtransport." Semlali lacht om het gros van de multicul- ti-cursussen. „Die worden gegeven door neptrainers van Micky-Mousebedrijven, die een gat in de markt zien. Ze gaan twee of drie dagen naar Marokko, leren er couscous eten en huren een muziekgroepje in. Voor hun klasje Hollanders vertellen ze als 'Ma- rokko-expert' dan dat moslims vijf keer per dag bidden, waarna iedereen zijn diploma krijgt." Ook de Teleac-cursus 'Leiding geven aan een kleurrijk korps' van het ministerie vindt Semlali belachelijk. Tegen middernacht krij gen autochtone agenten te zien dat ze toch vooral respect moeten hebben voor de cul tuur van hun allochtone collega's. „Die cur sus hadden ze dertig jaar geleden moeten geven toen de eerste gastarbeiders naar Ne derland kwamen. Het is een belediging voor allochtone politiemensen als hun collega's nu nog zo'n Teleac-cursus nodig hebben." Evenzeer triest vindt Semlali het voorstel uit een onderzoek voor Binnenlandse Zaken om allochtone agenten weerbaarder te ma ken tegen discriminatie door collega's. „Dat is natuurlijk de omgekeerde wereld. Maar goed, als op korte termijn anders helemaal geen resultaten worden geboekt, dan moet het maar." Volgens Semlali passen dit soort plannen in de vrijblijvende aanpak van discriminatie bij de politie. „Aan' het einde van het jaar kan de korpsleiding zo netjes laten zien hoeveel dienders hun multiculti-diploma hebben ge haald. Maar niemand hoeft aan te tonen dat het aantal gevallen van discriminatie is ge daald. Als je dit echt wilt aanpakken, moet je korpsen op resultaat afrekenen. Geen suc ces, geen geld. En net als in Engeland: 'name and shame'Laat maar zien in welke korpsen veel wordt gediscrimineerd." Pijnlijk Rotterdam hoort daar in ieder geval bij, meent diender Jerry. „Als collega's een inval voorbereiden en ik loop toevallig binnen tij dens de bespreking, zwijgt iedereen opeens. Zodra zij mijn bruine snater zien, denken ze meteen: is hij wel te vertrouwen?, bang dat ik de actie verklap aan 'criminele contacten'." Dat doet pijn, maar het is nog lang niet zo erg als de arrestatie van een allochtone colle ga een tijd geleden, zegt Semlali. „Op weg naar huis werd hij aangehouden door ver keersagenten van het Korps Landelijke Poli tie Diensten, die zijn kenteken hadden nage trokken. Door een typefout meldde de poli tiecomputer dat het om een gezochte misda diger ging. In een mum van tijd waren ook de directe collega's van de allochtone agent ter plekke en hielden hem onder schot. Toen bleek dat het om een misverstand ging, kon er geen excuusje vanaf." Zelf zegt Jerry, die al meer dan tien jaar bij de politie werkt, over een olifantenhuid te beschikken. „Anders was ik er al lang aan onderdoor gegaan. Maar er zijn genoeg col lega's die sterven van binnen. Sommigen melden zich van pure ellende maar ziek. Dat kan maanden duren, soms langer." Joop Vogel van de ACP denkt dat er zeker mogelijkheden zijn om discriminatie te be straffen. „Een korpschef buiten de Randstad betrapte onlangs een ondergeschikte, die via het HKS herkenningssysteem de vertrouwe lijke antecedenten van een allochtone colle ga natrok. Die man is op het matje geroepen en kreeg een aantekening in zijn personeels dossier. Dan is je kans op promotie wel ver keken." Als politiemensen collega's opzettelijk dis crimineren is dat reden voor ontslag op staande voet. Volgens zowel de NPB als de ACP is dit nog nooit voorgekomen. „Eigenlijk belachelijk", zegt Semlali. „Wij weten dat er zeker tientallen dienders zijn die op grond van discriminatie acuut uit het korps moeten worden geschopt. Iedereen bij de politie heeft de mond vol van integriteit, zeker als het om allochtonen gaat. Maar waarom moet iemand die een tientje achterover drukt wel vertrekken, terwijl discriminatie onbestraft blijft?" ACP en NPB zijn bereid om slachtoffers van gedupeerden te begeleiden in een proef proces, om daarmee het signaal af te geven dat discriminatie hard wordt afgestraft. NPB- voorzitter Van Duijn: „Maar het ontbreekt aan aangiften en harde bewijzen. Je kunt wel stappen ondernemen tegen discriminatie, maar als je dat niet keihard kunt aantonen ga je op je bek. Het slachtoffer wordt dan een aansteller." Het komt volgens de bonden namelijk ook voor dat allochtone agenten 'misbruik' ma ken van discriminatie. Van Duijn: „Bij feiten onderzoek bleken klachten in een enkel ge val niet op waarheid te berusten. Zo iemand diskwalificeert niet alleen zichzelf, hij of zij plaatst ook de politie in een kwaad daglicht." Des te groter is het dilemma voor de echt gediscrimineerde dienders. Agent Jerry: „Je hebt toch een hypotheek en een gezin om te onderhouden. Je kunt je niet veroorloven je baan kwijt te raken door zo'n conflict. En zelfs al win je een procedure, wat heb je dan voor een leven bij de politie? Je staat te boek als verrader. Dan ga je van alles in je hoofd halen. Een collega die wegens discriminatie is ontslagen heeft nog altijd vrienden bij de politie. En als je weet dat ze nu al in je ver trouwelijke dossiers zitten te spitten en ge ruchten de wereld in helpen, kunnen ze het je heel lastig maken." CARINE NEEFJES FERDI SCHROOTEN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 51