Multi Media Speel met de kampioenen uit 1988 EURO 2000 Euro 2000 op het net Easy Disc heeft geen concurrentie Alle weetjes uit 100 jaar Oranje Oranje Eurokampioen Een hoekje voetbal op je PC samenstelling frank buurman en jan van der nat slagen in binnen- en buiten land. Dus voor mensen, die door omstandigheden niet ach ter een televisie of radio kun nen zitten, kan deze site uit komst bieden. Ook de digitale versie van NOS-teletekst geldt als mogelijk alternatief voor tussenstanden en uitslagen (te- letekst.nos.nl). el alleen in de Engelse, een Duitse taal, is de offi- ite van Euro 2000 (ww- 3t o2000.org) de moeite De deelnemende landen n ieder een eigen pagina, ide selecties met foto's esteld worden. Ook zijn wTiige landen leuke we- iardigheden toegevoegd. 'P jorbeeld de hit 'Head over waarmee de Engelse :oach Kevin Keegan in jok buiten het veld succes De informatie over de teden en stadions is ma- let uitzondering van De salleen een plaatje te an de andere stadions, indacht is besteed aan rieden van de Europese loenschappen. Te lezen nis hoe de opvolgers van winnaar USSR aan hun rijn gekomen. De statistie- edstrijdenverslagen en lingen zijn met foto's 'op- t'. Van de toernooien 1980 zijn ook videobeel- fschikbaar. Dus wie het nde doelpunt uit de fina- )van Marco van Basten gemiste strafschop in liet meer voor de geest len, kan zijn herinnering idig opfrissen, n alle achtergrondinfor- statistieken en geschie- biedt de officiële Euro site 'vers' nieuws. Per Id amende land wordt daar- - m archief bijgehouden. rers' nieuws zijn er veel ies te vinden. Een kleine )rk uit het Nederlandse aan- v let sportblad Sportweek Is kort op internet sportweek.nl/euro2000/) aft een behoorlijke Euro ifdeling. Een EK-spel, «Hingen en het favoriete BC avan verschillende Ne- onaangevende voetbal- Nederland heeft haar cht tijdens het EK vooral I op de extra papieren en. Op de site www.vi.nl Ihet nodige Euro 2000 131 sverschijnen, maar bij- ris het allemaal (nog) IS geeft met www.om- il/nos/voetbalkrant/ een jke overzicht van het ilnieuws. www.voetbal.nl v.voetbalonline.nl bie- dit moment weinig jan het geijkte materiaal, en het wedstrijdprogram- stadions en deelnemen- □of jen. Mogelijk zal op deze z;c eEuro 2000-koorts los- n als de eerste bal op 10 at rollen. Hoewel nog niet allemaal op de digitale snelweg, doen de natio nale bonden eveneens een duit in het zakje. De Koninklijke Ne derlandse Voetbal Bond (KNVB) en haar Belgische te genhanger Koninklijke Belgi sche Voetbal Bond (KBVB) heb ben een speciale Euro2000 ge deelte ontwikkeld (www.foot- bel.com). www.knvb.nl/oran- /newsgeeft een overzicht van de historie van het Nederlands Elftal. Daarbij worden enkele minder bekende oud-interna tionals uit de vergetelheid ge haald. De oranje-selectie wordt wel up-to-date gehouden. In te genstelling tot veel andere Eu- ro2000- sites is de geblesseerde Ruud van Nistelrooy uit het se lecte Oranjegezelschap ge schrapt. Veel van de genoemde sites zijn te vinden via de startpagina's. euro2000.start4all.com is daar een goed voorbeeld van. Er zijn ook fansites te vinden die zoge naamd grappig zijn, maar meer weg hebben van belediging. www.aanvallen.nl biedt ook een verzameling van Euro2000 websites. De presentatie is an ders, maar deze website is ver gelijkbaar met de eerder ge noemde startpagina. Er zijn niet veel andere links te vinden dan bij euro2000.start4all.com. EA Sports maakt beste videovoetbalspel voor Euro 2000 frank buurman Electronic Arts Sports staat al jaren op eenzame hoogte als het gaat om voetbalsimulaties voor de computer. Elk jaar brengt het Engelse bedrijf, dat alleen maar sportsimulaties maakt, een nieuwe versie uit van zijn voetbalspel voor club teams, en ook dit keer bleek Fifa 2000, met onze bloedeigen Jaap Stam op de doos, weer net iets beter dan de voorgaande versie. Geen wonder dus dat EA Sports de licentie voor het Eu ropees kampioenschap voetbal in de wacht sleepte. Het bedrijf maakte overigens ook al het voetbalspel voor het WK in 1998. Euro 2000 heet het nieuwe spel (voor PC en Sony PlayStation) eenvoudig en het lijkt eigenlijk wel veel op Fifa 2000, met als belangrijkste verschil dat nu de landenteams op het veld staan. Opvallend is weer hoe dun de Nederlandstalige gebruiksaan wijzing is. Euro 2000 is een bij na intuïtief spel. Het is bij uit stek bedoeld voor de gamepad. Met de gewone joystick of het toetsenbord gaat het ook, maar wie een menselijke tegenstan der heeft met joypad is gelijk al in het nadeel. Op de belangrijk ste technieken, zoals schieten, koppen, passeren met de bal aan de voet, kan van tevoren worden geoefend in de vorm van een soort examen. De En gelse trainer is streng (ben je wel goed uitgeslapen, jongen?) maar na een uurtje oefenen moet je op het laagste niveau de computer toch aardig tegen spel kunnen bieden. Scoren is lastig (sterke keepers) en dat is alleen maar realistisch, en je vermijdt dan ook de korfbaluit slagen die je bij sommige spel len vaak krijgt. De spelers hebben echte ge zichten maar het is nog steeds niet zo dat je een elftal echt kunt herkennen: Bergkamp is bijvoorbeeld niet te onderschei den van een willekeurige blan ke spits van een ander land. Ruud van Nistelrooy, die in 2000 niet meer zal voetballen zit er overigens nog steeds bij, want het spel was al af toen de ongelukkige Brabander zijn knieband definitief verspeelde. De voetballers hebben wel mi miek en dat zie je bijvoorbeeld na een gele kaart, dan volgt er een close-up met wegwerpge baar en een boos koppie. Gra fisch valt er overigens veel te genieten, met name met een 3D-kaart (die niet verplicht is). De Amsterdam Arena ziet er ook echt uit als de Amsterdam Arena, compleet met Philips beeldschermen en slecht gras. Van het publiek is veel werk ge maakt, zowel in beeld als ge luid. Dat draagt veel bij tot de sfeer van het toernooi. Er kan vanzelfsprekend als op warmertje worden geoefend te gen andere landen, en wie als Nederland begint kan gelijk aan de slag tegen Tsjechië. Als je het toernooi echter begint als bij voorbeeld Engeland of Duits land moet je je eerst door het kwalifactietoernooi heen wor stelen. Overigens staat de pou le-indeling niet noodzakelijker wijs vast: Wie de Duitsers met zijn Nederlands elftal niet wil ontlopen kan net zolang de bal letjes schudden todat de oos terburen ook in de poule zitten. De elftallen hebben overigens een karakteristieke speelstijl: zo jagen de Oranjemannen altijd op de bal (waardoor ze ook sneller, moe worden) en hoefje van Portugal geen aanvallende speelstijl te verwachten. Maar de tactiek kan wel worden aan gepast. Het wedstrijdcommentaar bij Euro 2000 is in het Engels, het droge commentaar van Frank Snoeks of Theo Reitsma is dus niet beschikbaar. Maar het Brit- Voor de mensen, die de volks liederen uit volle borst willen meezingen, biedt www.geoci- ties.com/collegepark/liba- ry/9897/ uitkomst. Deze site heeft alle volksliederen op het net gezet. Misschien dat onze spelers van Oranje daar ook een kijkje kunnen nemen. Het Ne derlandse Elftal heeft immers een broertje dood aan het zin gen van het Wilhelmus. Meedoen aan een voetbalpool via internet kan inmiddels ook op het adres www.poule.nl Er zijn al duizenden deelnemers. Een groot voordeel van de web site is dat iedereen een pool met collega's, vrienden of fami lie kan spelen en vervolgens niets meer hoeft bij te houden. Het wordt allemaal op internet voor je gedaan en iedereen kan op elk moment van de dag zien hoe zijn positie in het klasse ment is. „We hebben geprobeerd om Jo- han Cruijff te krijgen. Maar toen we die meneer Coster aan de telefoon kregen, was zo on geveer het eerste wat hij zei: als u denkt aan een bedrag bene den de 100.000 gulden, kunnen we dit gesprek beter gelijk be ëindigen." Aldus geschiedde. En daarom doet niet Cruijff maar Hans Kraay sr. de zoge naamde analyses op EK 2000, de softwaretitel waarmee het Nederlandse Easy Disc hoge ogen probeert te gooien. Easy Disc is van oudsher de maker van interactieve voetbal- competitie-software. Het be drijf begon zeven jaar geleden met de titel KPN Telecompeti- tie, en voegde daar in de afgelo pen jaren vergelijkbare titels aan toe als Champions League en Competitieplanner. De Haagse uitgever Invers ver koopt jaarlijks een kleine tien duizend exemplaren van die ti tels en is daarmee marktleider. Een wonder is dat overigens niet, want er is op dit gebied geen concurrentie. EK 2000 is in eerste instantie een onbeschreven blad, want het toernooi is immers nog niet begonnen. Het programma heeft een overzicht van alle spelers die zouden kunnen meedoen, niet de 22 die door de bondcoaches zijn aangewe zen. De onfortuinlijke Ruud van Nistelrooy, die tot 2001 niet meer aan voetballen zal toeko men, is dus nog steeds van de partij. Maar dat verandert alle maal met de gratis updates van het programma, waarvoor ove rigens wel een internet-aansluiting vereist is. Van dag tot dag kan het pro gramma worden geacualiseerd. Elke dag geeft Hans Kraay zijn analyse van de gewijzigde om standigheden. De actuele informatie (van Hoe lang bestaat Oranje? Nee, niet het koningshuis, maar het voetbal. Die vraag brengt zelfs de voetbalfanaat in verlegen heid. Dat Faas Wilkes geboren werd in 1923, akkoord, en dat hij na de oorlog als eerste Ne derlander - in 1949 - naar het buitenland (Internazionale) vertrok... Oké. Dat Van Breuke- len op 14 september 1988 in het doel stond bij Nederland-Wa- les (0-0) of dat Engeland op 1 april 1907 Nederland met 8-1 afdroogde: dat is voor de lief hebber gesneden koek. Maar hoe lang Oranje bestaat? Het nationale elftal? Davilex houdt het op een eeuw - en vindt dat een goede gelegenheid op twee cd-roms 'de meest complete Oranje-encyclopedie' te pre senteren. De datum is betwistbaar: want in 1895 ontstaat - nog lang niet koninklijk - de NVB en pas in 1905 speelt Oranje zijn eerste officiële wedstrijd. Hoezo een eeuw oud? Een kniesoor die op dat soort details let, terwijl hij in het hoofdmenu van dit 'uniek product voor Oranjegek te in aanloop naar het EK de keuze krijgt uit spelers, bonds- coaches, tegenstanders en pe rioden. Dan blijkt bijvoorbeeld dat de bond anno 1949 niets moet hebben van professiona lisme en daarom eerder ge noemde Wilkes voor zes jaar in de ban doet. Maar ook dat Van Hasselt de bondscoach was ten tijde van het in Antwerpen op 30 april 1905 gespeelde België- -Nederland. Natuurlijk weet de voetbalkenner dat die wedstrijd na verlenging eindigde in 1-4, dankzij doelman Beeuwkes. Wie kende hem niet. Indertijd. Erg veel presteerde het Neder lands elftal natuurlijk niet tot 1974. Toen twee keer bijna de beste van de wereld (Rensen- brink vlak voor tijd op de paal, Argentinië, 1978!), daarvoor bleken zelfs de Zwitsers al een onoverkomelijk struikelblok om zelfs het eindtoernooi maar te halen. Goed verpakte feiten en feitjes in overvloed - voldoende stof voor de bijgeleverde lastige quiz - en dat alles gelardeerd met veel illustraties, film- en video fragmenten. Over al die mo menten die ii nooit meer zou vergeten maar zich hooguit bij het terugzien als 'O ja' herin nert. Maar dat geldt dan waar schijnlijk niet voor het doelpunt van Van Basten tegen Duitsland in Hamburg, EK 1988: dat staat op het netvlies gegrift. Min. systeemeisen: Pentium 166, 32 Mb Ram, Windows 95/98. Prijs: 99 gulden. se commentaar is in ieder geval van hoge kwaliteit. Een aardige toegift van het spel is de beschikbaarheid van le gendarische teams. Zo is het Nederlands kampioenselftal van 1988 beschikbaar en zijn bij de spelers hun specifieke kwali teiten ingebouwd. En zo kan Marco van Basten nog steeds, 12 jaar later, van die toverballen produceren als in zijn beste ja ren. Mits de menselijke speler die techniek ook in zijn vingers heeft zitten. Min. systeemeisen: Pentium 133 Mhz, 32 Mb Ram, Windows 95/98, 3D-kaart sterk aanbevo len. Prijs: 99 gulden. Of PlaySta tion, prijs 130 gulden. Beschik baar gesteld door Electronic Arts. doelpuntenmakers tot rode- -kaartenverzamelaars, van scheidsrechters tot de minuut waarin de gelijkmaker viel) is overigens maar een klein deel van EK 2000. Het programma staat bol van de (historische) informatie, gegevens over de steden, de weg naar het stadi on, de kleuren van de tenues en ga zo maar door. EK 2000 omvat twee schijfjes. Op de eerste cd-rom staat het eigenlijke Euro 2000-gedeelte, met de uitgebreide database, een voetbalpool en spelletjes. Veel van die quizprogramma- tjes en dergelijke zijn nog niet eens beschikbaar, die komen er later via internet bij. Van de voetbalpool wordt verwacht dat veel bedrijven hem gaan ge bruiken, zodat ze niet zelf aan het rekenen hoeven te gaan. De tweede cd-rom is pure ge schiedenis: zestig minuten lang op video alle hoogtepunten van het EK van 1960 tot 1996, en in formatie over het ontstaan van het toernooi. Frank Snoeks geeft commentaar bij de onver getelijke beelden van bijvoor beeld het toernooi van 1988, waar Nederland voor het eerst hoofdprijs kon ophalen. frank buurman worden door een flinke dosis behendigheid lijken nu defini tief voorbij. De bal regelmatig na een solo van 100 meter het doel van de tegenpartij inlopen is nu bijna onmogelijk gewor den. Oranje Eurokampioen kan qua voetbal en vormgeving natuur lijk niet in de schaduw staan van Euro 2000 van EA-sports, maar het is wel een typisch Ne derlands spel, met commentaar van Jack van Gelder. De opstel ling kan steeds worden veran derd (en inderdaad, Ruud van Nistelrooy is nog steeds van de partij), maar of je daar op het veld veel van merkt is de vraag. De verschillen tussen de spelers zijn klein. Weleldkampioen worden met Oranje is, ondanks alle obstakels, met enig door zettingsvermogen mogelijk, en dat zal de teleurstelling van een eventuel gemist echt kampi oenschap wellicht kunnen compenseren. Min. systeemeisen: Pentium 166, 16 Mb Ram, Windows 95/98. Prijs: 29,95 gulden. Bij Davilex schamen ze zich niet voor een beetje chauvinis me, en het eurovoetbalspel van het Houtense bedrijf heet dan ook Oranje 2000 Eurokampi oen, punt uit, voor minder gaan we niet. Net als bij het vergelijk bare product voor het WK in 1998 is de speler ook trainer, en zijn meer factoren van belang voor succes dan alleen een goe de behendigheid met de joy stick. De trainer moet bijvoor beeld goed kunnen omgaan met de pers en allerlei binnen brandjes zien te blussen. Een belangrijk verschil met het WK-spel is dat dit keer niet imi tator Edwin Evers is ingehuurd. Evers, die bijvoorbeeld Johan Cruijff en de broertjes De Boer zo voortreffelijk kan nadoen, zorgde voor de komische noot in 1998 en die wordt nu node gepiist. Daar staat tegenover dat het voetbaJavontuur van Davilex wel in sportief opzicht beter is geworden. Het spel is een -stuk lastiger geworden en de tijden datje met Luxemburg of Malta wereldkampioen kon lat* 'foordraadsel ONTAAL: 1. Marionet; 8. bijbelse naam; 10. bijbelse naam; 12. heilwens; ontkenning; 15. atmosfeer; 16. persoonlijk vnw.; 17. Japanse munt; orde; 21. jonge stier; 22. ernstig; 23. mannelijk dier; 25. kortstondige al; 26. vogelproduct; 27. water (Fr.); 28. achter; 30. durf; 32. hoofdstad Hand; 34. begroten; 36. lid van de Senaat. ^AAL: 2. Uiting van berusting; 3. boekverhaal; 4. voorvoegsel; 5. plaats in 6. Noorse godheid; 7. Griekse bosgod; 9. muil; 11. rozentuin; 13. feest; perk; 20. biljartstok; 24. plaats op Sumatra; 25. maatbuis; 26. mier; rhandig zoogdier; 31roem; 33. dochter van Cadmus; 35. familielid, ing van vrijdag: ntaal: 1. Slagwerk; 5. hoorndol; 6. nasi; 8. want; 10 ratel; 12. Steen, al: 1. Schouw; 2. atomen; 3. Wenen; 4. Rooms; 7. actief; 9. Tros; 11. lijn. Met het EK 2000 in aantocht groeit de belangstelling voor tv-tunerkaarten voor de pc. Wie moet werken terwijl er ge voetbald wordt, en dan met een half oog toch een beetje in de gaten wil houden of er gescoord wordt en zo ja door wie, die kan met zo'n tv-ontvanger in zijn com puter bijvoorbeeld een beeldje in de bo venhoek van het scherm zetten, terwijl verder gewoon aan een tekstdocument wordt gewerkt of aan welke computer- taak dan ook. Misschien wel tijdens het spelen van een EK-voetbalspel, als de echte wedstrijd maar niet wil boeien. Pinnacle Systems, die verschillende van dit soort voorzieningen levert, kwam on langs met een goedkope tunerkaart, die geschikt is voor alle (kabel)frequenties die in ons land gebruikelijk zijn. Deze Studio PCTV RAVE-kaart ondersteunt ook teletekst en kost 129 gulden. Het in stalleren van de tv-tunerkaart is betrek kelijk eenvoudig. De kaart wordt in een vrij PCI-slot gestoken, waarna de soft ware moet worden geïnstalleerd. Pinna cle levert behalve de stuurprogramma's ook PCTV Assistant bij, een handige ap plicatie voor het instellen en afregelen van de tunerkaart. Jammer dat dit hulp programma nog niet beschikbaar is voor Windows 2000 en NT. PCTV Assistant controleert onder meer of de juiste software aanwezig is, waar onder DirectX. Is de kaart eenmaal goed geïnstalleerd en is de pc op het kabelnet aangesloten, dan kan tv gekeken worden op het volledige beeldscherm óf in een schaalbaar venster. Teletekstpagina's kunnen worden afgedrukt. Ook bedrijven als Hauppage en Miro le veren goedkope tv-tunerkaarten. Ze zijn bij iedere computerzaak te koop. De beeldkwaliteit is gelijk aan die van een goed televisietoestel.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 41