Depor ontsteekt vreugdevuur in Galicië Maatregelen tegen supporters Katwijk Komediant Van Kalken spot met geboden sg stoot Oegstgeest '80 kwartfinale uit de beker Sport ennis de Vreugt verlaat K als grootmeester SCOREbord Buitenlands contingent helpt Unicum aan topklassering hantal van Duijn in Oranje 0» Korfbalster Chantal van Duijn is geselecteerd voor ^ijë. De speelster, die onlangs met haar club uit de hoofd- jsse degradeerde, vertrekt begin juni met het Nederlands am voor een week naar Tsjechië. Daar speelt Oranje, dat en- Ie vaste krachten mist, een aantal demonstratiewedstrijden. trouwer en Verbeek negende ^nAPEST Carolijn Brouwer en Alexandra Verbeek bezetten bij .(WK zeilen in de olympische 470-klasse de negende plaats in >t algemeen klassement. Vandaag is de laatste wedstrijddag. e vrouwen zijn gisteren tweemaal het water op geweest. De >rde wedstrijd werd afgelast wegens te harde wind en regen, [ouwer en Verbeek maakten indruk met een vierde en achtste aats. Ze kregen daarmee uitzicht op het behalen van een A-li- liet. Een klassering als achtste land in de eindrangschikking is aarvoor nodig. Ilangé blijft bij Vrevok niwEGEiNSpelverdeler Peter Blangé speelt ook in het nieuwe izoen voor Vrevok. De 35-jarige olympisch kampioen, mo- ;enteel met het Nederlands team op oefenstage in Denemar en, heeft zijn contract bij de Nieuwegeinse volleybalclub met en jaar verlengd. Aan de hand van de Oegstgeestenaar verover- eVrevok afgelopen seizoen voor het eerst in de geschiedenis nationale titel. Ilijlevens net niet rap genoeg kSTo_i Het zit Jeroen Blijlevens nog niet mee. In de zesde rit an de Ronde van Italië kwam de Nederlandse sprinter een half ieltje te kort op de 34-jarige Rus Dimitri Konisjev. In een ierkwaardige eindfase, waarbij beide renners aan weerszijden an de weg finishten, was de kracht van de renner uit Gorki Blij- vens net iets te machtig. De leiderstrui van de Italiaan Matteo osatto kwam niet in gevaar. In de Midi Libre nam de Franse innaar Christophe Moreau van de vierde etappe, een klimtijd- de leiding over van de Australiër Stuart O'Grady. liN'JAN BEY schakers van Oegstgeest '80 itten voor de derde keer in kwartfinale van de KNSB-be- competitie op BSG uit Bus- n. Dit keer waren beide ms ernstig 'verzwakt' door missen van hun topspelers. had niet de beschikking de 'grootmeesters Giek, nderman en Barsov en bij gstgeesf ontbraken Nikolic Sosonko. Beide clubs waren een B-team aangewezen. Bij kunnen ze dan nog altijd enen op een meesterlijke be- Het was dan ook ver send dat Oegstgeest '80 met chts een kleine nederlaag i-1,5) huiswaarts keerde, lobert Straver was als eerste ar met z'n partij en behaalde en de sterke BSG'er Kick KATWUK PETER VAN DER HULST Het bestuur van de voetbalver eniging Katwijk heeft een aan tal maatregelen genomen om ongeregeldheden, zoals die zich tegen Urk voordeden, te voorkomen. In het vissersdorp betraden supporters het veld, sloopten vier reclameborden en vielen de keeper van Urk lastig. De scheidsrechter staak te het duel voor een kwartier. Voorzitter Jaap van der Bent vindt het zonde dat hij maatre gelen tegenover de supporters moest afkondigen. „Veel vrij willigers en ik zijn heel wat uurtjes voor de club bezig qm te proberen op sportief gebied wat te bereiken. Dan is het jammer als je hier ook nog eens tijd aan kwijt bent." Een van de maatregelen is dat alleen voor de leden van de supportersverenigingen busrei zen worden georganiseerd naar de uitwedstrijd - komende dinsdag - in Spakenburg. Zij kunnen in de bus een kaartje kopen. Daarnaast is het verbo den om alcoholische drank in de bus te nuttigen. De leden van de voetbalvereniging kun nen alleen op vertoon van hun lidmaatschapskaart een kaartje verkrijgen. Daarnaast heeft Katwijk de voetbalvereniging Spakenburg verzocht geen kaarten te verkopen aan grote groepen Katwijk-supporters. .Als er twintig of dertig jonge lui in het oranje aan komen lo pen, hebben wij dat liever niet, maar als een vader met zijn zoon kaaftjes wil kopen, moet dat kunnen", aldus Van der Bent. Vooralsnog zijn de beperkin gen voor één duel van kracht. „We willen eerst eens kijken wat voor uitwerking dit heeft." Ook de politie zal 'passende maatregelen' nemen. Het bestuur heeft de suppor ters die schuldig waren aan de overtredingen in Urk niet kun nen achterhalen. Van der Bent: „Het wordt dan toch al gauw een welles-nietus-spelletje." De aangerichte schade zal in ieder geval worden vergoed. Langeweg een opvallende remi se. NK-finaliste Caroline Slin gerland dacht in het midden spel winnend voordeel te boe ken tegen Bruno Carlier. Carlier had echter nog enige resources en toen iedereen er van uit ging dat ook deze partij in remise zou eindigen, verloor Caroline een kwaliteit en de partij. Die tegenvaller kon niet in voldoen de mate worden gecompen seerd. Aan het eerste bord hield Fred Slingerland met zwart lan ge tijd Jeroen Bosch in even wicht, maar in grote tijdnood gaf hij zich toch gewonnnen. Anne Reedijk scoorde voor Oegstgeest het volle punt door Van der Ploeg geen schijn van kans te geven. Van der Ploeg bood nog taaie tegenstand, maar gaf uiteindelijk de partij met vier pionnen minder op. In 1994 ging het voor De- portivo la Coruna op de slotdag van de Spaanse competitie nog mis, nota bene in de laatste minuut door uitgerekend een ge miste strafschop van Djukic. Niet Depor, de gro te favoriet, maar Barcelona bofte uiteindelijk op die even gedenkwaardige als dramatische avond in de Primera Division. DEN HAAG GPD Gisteren, opnieuw op de laatste speeldag, bleef Deportivo wel overeind. Voor het eerst in de geschiedenis van de 94-jarige club kroonde het zich tot kam pioen van Spanje. Het geluk kende geen grenzen in het Ria- zor-stadion, dat al twee weken was uitverkocht, geheel blauw wit was gekleurd en bezaaid was met snippers en knoflook- teentjes, vanwege het geluk. Een puntje in de thuiswed strijd tegen Espanyol was al voldoende, maar het werden er tenslotte drie en al in de vierde minuut werd het vreugdevuur ontstoken in een wedstrijd die voor de Galiciërs vervolgens een grote zegetocht zou worden (2-0). Het kampioenschap van Spanje is terecht gekomen bij de ploeg die het afgelopen sei zoen de minste fouten maakte en een homogeen geheel vorm de zonder supersterren, maar met veel routiniers (Donato en Mauro Silva) en waterdragers (Manuel Pablo en Victor). Het elftal voerde praktisch de gehe le competitie de ranglijst aan. haaktitel voor Van Wely 'een mijlpaal' ITERDAM GPD ek van Wely sprak met be kking tot zijn eerste Neder- dse schaaktitel van 'weer stap vooruit', van 'een visi- aartje' en hij noemde het 'voor mezelf een mijl- De 27-jarige Tilburgse otmeester toonde zich te- den over de kwaliteit van winstpartijen in het meest iroken NK uit de geschiede- maar op zijn remises had wel wat aan te merken. „Ik vaak op mijn tenen gelo- )at was ook gistermiddag het al in de slotronde, die een ir verloop kende. Van Wely am hopeloos te staan tegen nitri Reinderman, de man hem ook in het vorige NK loer draaide. Tegelijkertijd Jen zich ook boven het van Jeroen Piket, met een Ije achterstand Van Wely's lotste concurrent, donkere Iken samen. Verlies van bei favorieten zou op de eind- id niet van invloed zijn ge- ïst, maar het zou om met de uwe kampioen te spreken en droomscenario zijn', hket kon het tegen Paul van Sterren inderdaad niet bol- iken, maar Van Wely redde tegen Reinderman op mi raculeuze wijze. „Ik ben dan ook een taaie", meldde de win naar olijk. Iedereen was het er over eens dat de Brabander in een verloren eindspel terecht was gekomen, behalve de man in kwestie zelf dan. „Ik heb geen winst voor hem gezien. Maar ik geef toe: het was op het randje." Van de deelname aan de veelbesproken Fritz SSS*, die in de slotronde werd verslagen door 'computerexpert' John van der Wiel, heeft Van Wely nooit een probleem gemaakt. Alle opwinding over de deelna me van 'het beest' zei hij niet goed begrepen te hebben. „Misschien is die een gevolg van pure angst geweest. Ik vind dat de aanwezigheid van Fritz juist meer cachet geeft aan mijn titel. Ik kan nu zeggen dat ik zo wel de mens als de machine heb verslagen." Jeroen Piket moest genoegen nemen met de tweede plaats, nog altijd goed voor een prijs van 30.000 gulden, tien mille minder dan de kampioen. De Leiderdorper maakte er geen drama van. „Ik heb dit toernooi domweg niet constant genoeg gespeeld. Vandaag koos ik voor een verkeerd plan. Ik speelde niet goed, Paul daarentegen wel. Zo simpel ligt het. Ach, Dennis de Vreugt: „Ik voelde me niet in vorm". archieffoto loek zuyderduin meer zat er niet in. Dat kan ge beuren." Met Loek van Wely werd ook Dennis de Vreugt bedolven on der de felicitaties. Op de laatste dag verraste hij Manuel Bos boom in een ogenschijnlijk ge lijke stand met een geraffineerd paardoffer, de inleiding tot een fraaie zege. Het bracht het to taal van de 19-jarige Lissenaar op zes punten en dat was pre cies toereikend om zich nu grootmeester te mogen noe men, Neerlands" jongste nog wel. „En dan te bedenken dat ik voor het toernooi geen hoge verwachtingen had", aldus de Europese jeugdkampioen. „Ik voelde me riiet in vorm. Mis schien is dat juist een voordeel geweest, want van druk of spanning heb ik geen moment last gehad." PRIJSVRAGEN 'Day. Trekking van vrijdag fi: 4 - 6 - 11 -13-14-19 29-33-46-48- 53- 54 ■57 - 59 - 63 - 65 - 70 - tonder voorbehoud). VOETBAL 'ie, slotdag competitie: Mallorca - At- Madrid 1-2, Barcelona - Celta 2-2. :ia - Zaragoza 2-1. Deportivo - Es- 2-0. Bilbao - Alaves 2-1. Real Ma- Valladolid 0-1. Eindstand: "ivo 38-69 Vallecano dona 38-64 Malaga Kia 38-64 Espanyol 38-63 Santander 38-62 Numancia 38-61 Oviedo 38-53 Sociedad 38-53 Betis 38-51 Atl.Madrid 38-50 Sevilla 37-49 37-47 38-47 37-45 37-45 37-45 37-44 37-39 38-38 37-28 Mannen. - 60 kg, eerste ronde: Van Oo strum (Ned) w.v. Jesus (Por), tweede ron de: Dezespelle (Fra) w.v. Van Oostrum, herkansing: Penas (Spa) w.v Van Oostrum. - 66 kg, eerste ronde: Van Kalken (Ned) w.v. Kesjerasjvili (Zwi). tweede ronde: Van Kalken w.v. Hoeseynov (Aze), derde ronde: Van Kalken w.v. Gueourguiev (Bul). Van Kalken naar halve finales. - 73 kg, eerste ronde: Van Nol (Ned) w.v. Demirel (Tur), tweede ronde: Golban (Mol) w.v. Van Nol. Van Nol uitgeschakeld, open klasse, twee de ronde: Van der Geest (Ned) w v. Ghari- byan (Arm), derde ronde: Ruano (Spa) v\ baleta (Arg) 7-5 6-4, Safin (Rus/12) - Pioline (Fra/4) 7- 6 4-6 6-3, Kuerten (Bra/5) - Norman (Zwe/3) 6-4 6-2, Rios (Chl) - Clavet (Spa) 6-4 6-3. Indeling halve finales: Pavel - Kuer ten, Safin - Rios. WIELRENNEN vriendschappelijk: De Baronie klasse) - Jong Oranje 1-3 (1-1). 32. «goor of Hesselink 0-1, 40. Persoon '7Sikora 1-2, 90. Van Bommel 1-3. JUDO EK. Vrouwen. - 48 kg, twpede tMarkovic (Joe) w v. Klopstra (Ned). ?'3 uitgeschakeld - 52 kg, eerste 1 Gravenstijn (Ned) w.v. Jaha (Bos), s ronde: Gravenstijn w.v. Afanasjeva J-erde ronde: Gravenstijn w.v. Dinea Gravenstijn naar halve finales -57 f»eede ronde: Gal (Ned) w.v. Brien derde ronde. Gal w.v. Klimasauski- Gal naar halve finales. SCHAKEN Rotterdam. NK. Elfde ronde: Bosboom - De Vreugt 0-1, Van der Wiel - Fritz SSS 1- 0, Reinderman - Van Wely 1/2-1/2, Van der Sterren - Piket 1-0, Tiviakov - Van den Doel 1-0, Grooten - Nijboer 1/2-1/2. Eind stand: 1. Van Wely 8 1/2 punten, 2. Piket 7 1/2, 3. Van der Sterren, Tiviakov, Fritz SSS 7, 6. De Vreugt, Nijboer 6, 8. Rein derman, Van der Wiel 4, 10. Van den Doel 3 1/2, 11Bosboom 3,12. Grooten 2 1/2. Bussum, KNSB-bekercompetitie, kwartfi nale: Magnus/BSG - Oegstgeest '80 2.5- 1.5. J. Bosch - F. Slingerland 1-0, H. vd. Poel - J A Reedijk 0-1; B. Carlier - C. Slin gerland 1-0; K. Langeweg - R Straver re- Midi Libre. Vierde etappe, tijdrit in Laguio- le: 1. Moreau (Fra) 26,1 km in 37.16, 2. Vaughters (VSt) 0.35, 3. Etxeberria (Ven) 0.38, 4. Kjaergaard (Den) 0.46, 5 Guerini (Ita) 0.48. Klassement: 1 Moreau 15.27.57, 2 Etxebarria 0 38. 3 Vaugh ters 0.45, 4. Julich 1.10, 5. Leipheimer 1.11, 6. Lefevre (Fra) 1.30, 7. Rous (Fra) 1.45, 8. Kjaergaard 1.51, 9. Delrieu (Fra) 1.54, 10. Totschnig 2.00, 56. Ullrich 4.59. Ronde van Italië. Zesde etappe Peschini - Vasto: 1. Konisjev (Rus) 160 km in 4.42 19, 2. Blijlevens (Ned), 3. Missaglia (Ita), 4. Fontanelli (Ita), 5. Dia Biase (Ita) 9. De Jongh (Ned), 10. Vierhouten (Ned), 85 Dekker, 99. Kroon. 111 Pronk. 117. Engels, 134 Voskamp 0.37, 140 Boer man 0.49, 144. Duijn 1 17, 154. Vries 1.54, 157. Moerenhout 2.02, 159. Van Kessel 2.13, 165. Van Steen 2.27. Klas sement: 1. Tosafto (Ita) 30.11.23, 2. Moreni (Ita) 0.03, 3. gutierrez (Spa) 0.14, 4. Noe (Ita) 0 25, 5. Di Luca (Ita) 0.31, 6. Hruska (Tsj), 7. Salvodelli (Ita), 8. Buena- hora (Col). 9. Belli (Ita) 0.35, 10. Rubiera (Spa) 0.37. 101 Engels 24.11, 102. Blij levens 25.07, 104. Kroon 25.45, 114 Vierhouten 30.39, 119 Pronl 33.20, 129 Vries 39.30, 139. Van Kessel 45.20, 147. Voskamp 52.25, 151. Moerenhout 53.53, 157. De Jongh 55.34, 159. Van Steen 56 21, 161. Duijn 56.59, 166. Dekker 59.24, 167. Boerman 59.51. Roy Makaay wordt bedolven door zijn ploeggenoten. Hij scoorde de tweede treffer voor Deportivo en werd voor de eerste maal landskampioen. foto ap Het trok maximaal profijt van dit seizoen z'n topscorer die nuut het tweede doelpunt gunde. de onmacht van de andere, ook gisteren, in het uur van de maakte, getuigde van klasse en Vorig sëizoen degradeerde vooral dat van de titelverdedi- waarheid, de aandacht trok. De vorm. Hij betreurde het zicht- Makaay nog met Tenerife. De ger uit Barcelona. wijze waarop de Nederlandse baar dat zijn coach hem al na man die voor achttien miljoen In Roy Makaay had Deportivo international in de 34ste mi- een uur een publiekswissel gulden naar La Coruna trok, vierde gisteren het eerste kam pioenschap in zijn carrière. Zo gelukkig was hij eerder nog niet geweest. Zelfs niet bij de junio ren van Vitesse. De 38ste en laatste speeldag van de Primera Division zou andermaal een memorabele worden, met niet minder dan drie ploegen met nog kansen op de titel (Deportivo, FC Bar celona en Real Zaragoza) en vijf - FC Barcelona, Real Zaragoza, Real Madrid, Valencia en Alaves - die nog serieus jacht maakten op de tweede Champions Lea gue-plaats. Na een desastreuze eerste helft (0-2) herstelde FC Barcelo na zich in Camp Nou na rust tegen Celta de Vigo (2-2). Het eindigde daardoor op de twee de plaats, een positie die recht geeft op directe plaatsing voor het hoofdtoernooi van de Champions League. Valencia en Real Zaragoza, de nummers drie en vier, gaan naar de voorronde van de Champions League. Tenzij Va lencia woensdag in Parijs tegen Real Madrid de Champions League wint. De winnaar plaatst zich automatisch voor de volgende jaargang van het belangrijkste Europese beker toernooi. Real Madrid was gisteravond de grote verliezer. De Koninklij ke verloor op eigen veld met 0-1 van Valladolid en sluit de com petitie af als vijfde. Het zal nu in elk geval in Parijs over Valencia moeten zegevieren om ook vol gend seizoen in de Champions League te kunnen optreden. Bij verlies zit er niet meer in dan het troosttoernooi, zoals het UEFA-Cuptoernooi tegenwoor dig wordt genoemd. LEIDEN GERTJAN VAN GEEN Uncium staat op de drempel van de hoofdklasse. De Leidse tennisvereniging speelt morgen in Weert tegen de groot ste concurrent Van Home, die slechts een punt voorsprong heeft in de eerste klasse 1. Of Unicum de sportieve suc cessen zelf bij kan benen is de vraag. Er moest een contingent buitenlandse spe lers aan te pas komen om zo ver te ko men en het is nog maar de vraag of de zelfde groep volgend seizoen weer be schikbaar is. Martijn Wegman, voorzitter van de technische commissie, hoopt van wel, maar ziet de beperkingen van het huidige beleid. Van de zeven spelers en speelsters die dit jaar voor Unicum uitkomen, be schikken er vier niet over een Neder lands paspoort. Dina Milosevic (Servië) en de Belgische trio Daphne van der Zande, David Basile en Dominique Coe- ne sloegen wel het ene na het andere punt binnen. Van der Zande en Basile speelden echter slechts de eerste twee weken mee. Competitieverplichtingen in Frankrijk, waar veel meer wordt betaald, deden hen uitwijken. Van der Zande en Basile moesten voor een buffer zorgen om degradatiegevaar in een vroeg stadi um af te wenden. Wegman: „Ik geef toe dat het een noodgreep was, maar ze zijn sterk. We wilden alvast wat punten heb ben om de druk bij bijvoorbeeld Bart van Delft weg te nemen." De 17-jarige Van Delft maakte dit jaar de overstap naar het vlaggenschip om het vertrek van Mark Fleischeuer op te vangen. Door de blessure van Gertjan Egberink dreigde Unicum zelfs heren te kort te komen. Via Van Delft arriveerde echter jeugdspeler Domique Coene op het park aan de Haarlemmerweg. Weg man acht het belangrijk dat Unicum mi nimaal eerste klasse blijft spelen. Dat het voorlopig voornamelijk met spelers van buitenaf gebeurt, is een geval van over macht. „We willen de opbouw in teams van de eerste tot en met de zesde klasse houden, zodat onze eigen spelers altijd door kunnen stromen." In dat licht bezien is het zelfs onwen selijk dat Unicum eventueel promoveert bij een kampioenschap. In het tweede team speelt niemand die de sprong naar de hoofdmacht op korte termijn kan maken. En of dezelfde spelers volgend jaar terugkeren is nog de vraag. Weg man: „Als we dit team bij elkaar kunnen houden, zitten we goed. Ze zijn jong. Maar Dina Milosevic en Dominique Coene zijn hard aan hun carrière bezig. Zij willen zich nog niet vastleggen. Het is zelfs logisch dat ook Bart van Delft op termijn vertrekt. Als zijn carrière ver loopt zoals hij wil, dan gaat hij weg." Mocht Unicum niet meer van hun diensten gebruik kunnen maken, dan kijkt Wegman weer over de regionale- dan wel landsgrenzen heen om aanvul ling te vinden. Unicum beschikt nog steeds over een goedgevulde sponsorpot om de financiële consequenties daarvan op te vangen. „Als je zoals Unicum pretendeert het zo goed mogelijk te willen doen, dan wil je deze klasse vasthouden. Als je kijkt naar de uitgaven en wat het opbrengt dan zijn de meningen verdeeld of dat het allemaal wel waard is. Ikzelf vind van wel, al is het natuurlijk altijd leuker om het allemaal met eigen spelers te doen." WROCLAW GPD Patrick van Kalken balde zijn vuisten en sprong in de armen vein zijn coach Cor van der Geest. De lichtgewicht-judoka kwam in de pompeuze Hal van het Volk in Wroclaw even los van de grond en van een maan denlange frustratie. Waar Koen van Nol eerder op de EK-dag zijn olympische missie jammer lijk zag mislukken, slaagde zijn Kenamju-clubmakker met lof en een onvervalst staaltje ko medie. „Er was niks mis met mijn voet, maar alles met mijn adem." De een-tweetjes met bondsarts Theo Schers op de tatami gaven Van Kalken net voldoende lucht om door te stomen tot de halve finales. Ademnood. Door fysieke rampspoed (polsblessure sinds begin februari) kon de voorma lige Lissenaar de afgelopen maanden slechts één serieuze training afwerken. Hij werd overmand door twijfels, zocht psychologische hulp tegen ne gatieve stemmetjes en innerlij ke turbulenties^ En besloot pas vorige week om deel te nemen aan het kampioenschap in Po len. „Liever een EK dan thuis op de bank met een zak chips." Met de pols bleek op de mat niets meer mis, dankzij een cor- tisoneninjectie die de pijn ver dreef. Met de reflexen evenmin, dankzij de jarenlange, ervaring. Maar met de conditie daarente gen alles. Dus werd tijdens de stoeipartijtjes met de Zwitserse Georgiër Kasheraschvili en de Azerbeidjaan Huseynov (olym pisch kampioen 1992) elke mo gelijkheid aangegrepen om even te herstellen. „Na drie, vier minuten was de pijp ge woon leeg. De derde ontmoeting, tegen de beresterke Bulgaar Gueour guiev, die de Vloer had aange veegd met de regerend wereld kampioen, klaarde de stunten de Van Kalken puur op opti misme. De Haarlemmer ont snapte aan de grijpgrage han den van de Bulgaar en aan een bestraffing. „Ik stak één tel voor het einde mijn handen maar omhoog, zodat de scheidsrech ter me geen straf meer kon ge ven." Doorgaans koop je met een trukendoos een illusie. Maar Van Kalken, de nummer drie van het WK '99 en EK '98 ver diende er een olympisch ticket mee. Hij vocht als een leeuw en beleefde op het juiste moment zijn renaissance. „Ik ben blij dat ik nou dat gezeik niet heb van bespreekgeval. Dat ik op ei gen kracht vormbehoud heb aangetoond. Dat ik me weer eens heb bewezen." Van Kalken heeft de indruk dat hij zich altijd moet bewij zen. De 24-jarige heao-student voelt zich miskend. Zelfs door zijn eigen clubgenoten. „Als ik een medaille win, zijn er slechts weinig mensen die het mij gun nen." Een groot woord, een klein hartje. „Ik ben niet zo rot als ik soms klink." Toch is hij een buitenbeentje. Een eigen wijze opdonder, wiens ver meende vrijblijvende karakter botst met dat van andere Kenamju-sporters als Arens, Van der Geest en Sonnemans. „Ze denken dat ik niet serieus met mijn sport bezig ben en dat is een groot misverstand." Het frustreert hem. „Als ik lekker in de groep zou liggen, zou ik tien procent beter kun nen judoën." Aan de andere kant is hij een topsporter en egoïst. Puur gefocust op eigen succes. Zeker in een jaar waarin hij na de Spelen mogelijk af scheid neemt. „Mijn doel is ei genlijk al bereikt. Ik zei het al eens voor de grap: als ik drie partijen win, kan ik weer terug naar Amsterdam." Sydney in de knip en de monden van vele critici gesnoerd. „Maar nou ik zover ben gekomen, ga ik ook voor een medaille." Na dit weekeinde neemt hij twee weken rust. Daarna tracht hij zich zo intensief mogelijk voor te bereiden op de haast heilige Spelen. „Het zou een mooie afsluiting kunnen zijn." Van Kalken wil nieuwe uitda gingen zoeken. Proberen om ook op andere manieren suc cesvol te zijn. Een toekomst als toneelspeler zou na gisteren een eventuele optie kunnen zijn. Met Patrick van Kalken maakte ook Deborah Gravens tijn (-52 kg) met een halve fina- leplek definitief haar olympisch startbewijs buit. Voor Nynke Klopstra (-48 kg), Martijn van Oostrom (-60 kg) en Koen van Nol (-73 kg) bleken de druiven echter zuur. Patrick van Kalken en op de achtergrond zijn coach Cor van der Geest hebben alle reden tot juichen. De olympische kwalificatie is binnen. De Bulgaar Geourguiev zit er verslagen bij. Van Kalken: „Ik ben blij dat ik nou dat gezeik niet heb van bespreekgeval". foto anp

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 39