Morsch breit verder aan schaakmachine Fritz De mentaliteit bij MSV moet veranderen' Dirk Kuijt? De KWESTIE Sport door ANTON VAN GERNER haalt 300.000 stellingen per seconde, een goede menselijke schaker vijf." Rekenkracht De snelheid van de pc is erg belangrijk, want die bepaalt de rekenkracht. „Bij de eerste zet heb je twintig mogelijkheden. De tegenstander heeft die ook en dus zijn er al 400 zetten te bedenken. Dat verme nigvuldigt zich na elke zet dus heel erg snel. Er zijn zo enorm veel varianten, dat je de computer niet al te diep kunt laten doorrekenen. Wij denken zeven zetten vooruit. De computer is blind voor wat er daarna kan gebeuren. En daar ligt het verschil met een mens. Een menselijke schaker heeft intuïtie hoe de partij zich verder kan ontwikkelen, een computer niet." Het NK schaken krijgt momenteel be hoorlijk wat publiciteit, niet in de laatste plaats omdat Fritz tot de deelnemers be hoort. De schaakbond wees de enige wildcard aan de regerend Nederlands kampioen computerschaken toe, maar dat ging niet zonder slag of stoot. Ten eerste eisten de spelers 70.000 gulden ex tra prijzengeld, bevreesd als zij waren voor Morsch en zijn schaakmachine. Met dank aan professor Jaap van den Herik van de universiteit van Maastricht (Morsch: 'De man van de kunstmatige intelligentie'), die de nodige sponsors vond, kwam het geld op tafel. Op het NK komt Fritz uit onder de gelegenheids- naam Fritz SSS*, vanwege de beginletters van de drie geldschieters. Paul van der Sterren liet direct weten principieel niet tegen een computer te willen schaken.Manuel Bosboom was er ITERDAG 20 MEI 2000 Dirk Kuijt (19) is geselecteerd voor het olympisch elftal dat eind mei uitkomt op het EK. In Slowakije kan de selectie van Han Berger kwalificatie voor de Olympi sche Spelen afdwingen. Als het dus even meezit heeft Katwijk in de vorm van de FC-Utrechtspeler een deelnemer in Syd ney. Het gaat snel met Dirk Kuijt. In wel ke richting en in welk tempo zal zijn ontwikkeling als voetballer hem leiden? Is FC Utrecht zijn plafond of moet Kuijt nu al naar een topclub? Dirk van Duijn, bij Quick Boys Kuijts trainer in de jeugd: „Dirk heeft de mentaliteit en het karakter voor de top van het betaalde voetbal. Die 'goeie kop' had hij overigens al toen hij als zesjarig jochie bij ons binnenkwam. Dirk is op dit moment al een subtopper en voor de stap naar de echte top zal hij een beetje geluk moeten hebben. Bij FC Utrecht zit hij goed, hij krijgt de kans en hij neemt die ook. Dirk zal het komende jaar een vaste basisplaats moeten veroveren en op die plek zal hij moeten presteren. Wat er dan ge beurt, weet je maar nooit. Hendrik van Beelen, die twee jaar geleden met Kuijt de overstap van Quick Boys naar FC Utrecht maakte: „Ik heb Dirk de laatste tijd niet zien spelen, maar ik weet wel dat hij erg goed vooruit is ge gaan. Zijn selectie voor het olympisch elftal is daar een bewijs voor. De bondscoach mag spe lers tot 21 jaar selecteren en hij kiest voor Dirk die pas 19 is. Misschien kan hij de top aan. Als zijn ontwikkeling gaat zoals het tot nu toe is ge gaan, heeft hij zeker de mogelijkheden, want wat hij heeft bereikt heeft hij helemaal zelf afge dwongen. Zijn volgende doel kan de echte top in Nederland zijn. Daarvoor zal Dirk een beetje ge luk nodig hebben. Een half seizoen jezelf in de kijker spelen kan genoeg zijn om de interesse van de Nederlandse topclubs op te wekken. Dirk krijgt daarvoor de mogelijkheid. Let maar op." Mark Wotte, die als trainer van FC Utrecht Kuijt zijn eerste kansen in het betaald voetbal gaf: „Dirk is nu nog niet geschikt voor de topvier van Nederland. Misschien is hij dat wel over een paar jaar. Nu is hij een middenmootspits, die in de komende tijd een subtopper moet worden. Hij heeft er de kwaliteiten voor. Dirk kan een wed strijd openbreken, is oersterk en heeft een gewel dige wedstrijdmentaliteit. En vergeel zijn neusje voor de goal niet. Op dit moment is hij een pri ma pinchhitter, die zich moet ontwikkelen tot een volwaardige eredivisiespits. Hij zal zijn kracht nog wat meer moeten koppelen aan tech niek en tactiek. Dirk kan over een jaar of drie een plaag voor elke defensie zijn. Om dat te be reiken moet hij nog wat aan zijn tekortkomin gen werken, maar daar heb je het weer: zijn mentaliteit zal er voorzorgen dat hij niet zal rusten voordat hij zijn zwakke plekken heeft ver beterd. Martin Donker, journalist van het Utrechts Nieuwsblad, volger van FC Utrecht: „Een club als Feyenoord is nog te vroeg voor hem. Dirk heeft het wel in zich om binnen tivee jaar door te breken, want voor een jongen van nog geen twintig die in de jeugd bij de amateurs voetbalde heeft hij al veel bereikt. Hij heeft het afgelopen seizoen in 31 van de 34 duels meege speeld. Hoewel daarbij meer dan twintig inval beurten zaten, is het een opvallend groot aantal. Dirk maakt een hoop los bij de supporters als hij invalt. De manier waarop hij zich opstelt en zijn onverzettelijkheid spreken de mensen hieraan. En dan zou je bijna vergeten dat hij ook nog wat kan met een bal. Hij is zeker geen domme spits. Een ander pluspunt van Dirk is dat hij totaal geen faalangst heeft. Het lijkt hem niets te doen als hij een enorme kans mist. De keer daarna vraagt hij gewoon weer om de bal. In de laatste wedstrijd van afgelopen zondag tegen Ajax was hij erg goed op dreef. Ferdi Vierklau had han denvol werk aan hem." Willem Spierdijk, lid van de Dirk-Kuijtfanclub „Dirk Kuijt is een geweldige spits. Ik heb hem de wedstrijd tegen Sparta zien spelen, toen was-ie met afstand de beste man van het veld. Ik vind het een echte Feyenoord-spits. Die club gokt nu op Connolly en een of andere Zweed. Zit die Bob Baan soms te slapen? Moet ik dan alles voorzeg gen?" TEKST GERARD BAAS FOTO AP Jeroen Piket was de eerste die het op het NK tegen Fritz moest opnemen. foto gpd/cor vos Hij vergelijkt het met een moeilijk breipatroon. Een forse portie geduld en heel secuur werken zijn belangrijke ingrediënten om een schaakprogramma voor de computer te maken. Het gaat Drentenaar Frans Morsch goed af, hoewel zijn geesteskind Fritz ondanks diens brute rekenkracht ook een zwakke plek blijkt te vertonen en de deelname van de computer aan het NK schaken omstreden is. V Drontense programmeur met computer omstreden deelnemer NK schaken MC lordwijker Jan Koek zet punt achter basketbalcarrière \vil niet op deze manier der, met medespelers die alles op alles zetten om loogste te bereiken." Bas- var Iballer Jan Koek laat niets duidelijk te wensen over. afscheid bij de Noord se promotiedivisionist V is definitief. „Het is een Jcipekwestie." Sis een drukte van belang in gangen van het Katwijkse reas College (locatie Rijn- id). Jan Koek (34 jaar, 2.07 er) doceert er wis- en na- kunde. De Noordwijker it eigenlijk een vrije och- maar hij is toch naar nol gekomen om een stapel efwerken na te kijken en om eindexamenkandidaten hart onder de riem te ste- Het is tekenend voor Koek. et jongeren bezig zijn is so- lewa; so het leukste dat er is. Als je maal hun vertrouwen ge- I u ij inen hebt, kun je ze alles la- doen. Het is een uitdaging steeds weer het onderste uit soonjhn te halen." it laatste betrekt Koek ook zichzelf en zeker wanneer in een basketbalveld staat, id heeft hij geprobeerd het ómale uit zijn sportieve pbaan te hellen. De overstap zijn eerste club MSV (toen tweede klasse rayon) naar IW iivisionist Voorburg past naëe ten dat plaatje. Al was hij er chts' bankzitter, toch koos ervoor om op het hoogste Eau te basketballen. Toen "burg hem geen reis- en nstenvergoeding meer wil- betalen, was het verhaal „Hoe fanatiek ik ook ben, moet wel leuk blijven. Ze len me een autootje geven tussen Noordwijk en Voor- gheen en weer te pendelen, ir de benzine en verzekerin- moest ik allemaal zelf beta- Gelukkig kan ik een beetje Tien, maar bij die club richt ?ten ze niets van mijn be ing." ia BV Lisse keerde Koek acht geleden terug in Noordwijk Frans Morsch (47) is wereldwijd één van de zeven professionele program meurs van schaakprogramma's. Drie van hen komen uit Nederland. „In Nederland bestond al vroeg een computerschaak vereniging, dat stimuleert enorm. We zijn eikaars concurrenten, maar er is geen sprake van moordende concurrentie. Ie der kan zijn brood in deze kleine markt verdienen." De Drontenaar doet dat de laatste ja ren vooral met het computer schaakpro gramma Fritz, waarvan inmiddels de zes de versie is verschenen. Voor ruim hon derd gulden is het zilveren schijfje te krij gen. Schakers gebruiken het programma als hulpmiddel om zelf beter te leren schaken. Fritz 6 prijkt momenteel op de eerste plaats van de wereldranglijst van compu terschaakprogramma's. Net als bij men selijke schakers kunnen de computerpro gramma's een bepaalde rating behalen. Een Zweedse organisatie doet niet anders dan stekkertjes tussen twee schaakcom puters plaatsen en ze tegen elkaar te la ten spelen. Uitstekend In de strijd tegen andere mechanische breinen doet Fritz 6 het dus uitstekend, maar tegen schakers van vlees en bloed kan het nog beter, denkt Frans Morsch. Zelf maakt hij overigens geen schijn van kans. „Twintig zetten, dan is het wel over. Ik heb vroeger veel bij een schaak vereniging gespeeld, maar meer dan een middelmatige clubspeler was ik niet. Niks bijzonders." Sinds vijftien jaar houdt hij zich bezig met het schrijven van schaakprogram ma's. „De pc raakte toen in opkomst, het programmeren werd een hobby van me en dat heb ik met schaken gecombi neerd. Ik ben begonnen met Basic, heel eenvoudige programmaatjes." Nadat een fabrikant van schaakcom puters zich meldde met een opdracht, ging het balletje rollen. In de eerste jaren werkte hij twee klussen per jaar af. Tien jaar geleden begon hij in opdracht van de Duitse fabrikant ChessBase aan Fritz, een naam die hij overigens niet zelf bedacht. „Achteraf gezien vind ik die naam niet zo geslaagd. Amerikanen gebruiken dat woord als ze aan Duitsers denken, net zoals wij Sjefke tegen Belgen zeggen." Morsch is alleen ingehuurd voor het schaaktechnische deel. In zijn werkka mer prijkt de bokaal die Fritz in 1995 won bij het WK computerschaken in Hong Kong. „Het was een vorige versie van Fritz. Op dat WK won Fritz van Deep Blue, die later een match tegen Kasparov heeft gespeeld. Je kunt Fritz en Deep Blue nu niet meer met elkaar vergelijken. Deep Blue is niet zozeer een programma, maar meer een computer met speciale chips voor het schaken. Die berekent 800 miljoen stellingen per seconde. Het Bru- te-Forceconcept, waarop schaakpro gramma's zijn gebaseerd, wordt hier wel heel erg doorgetrokken. Zo'n brute re kenkracht bereik je niet op een pc. Fritz ook op tegen, maar wilde zijn collega schakers niet de mogelijkheid op het ex tra prijzengeld ontnemen. „Bij twee wei geraars zouden we ons hebben terugge trokken", stelt Morsch. Bosboom zette zijn protest tijdens het toernooi wel kracht bij door na drie zetten tegen Fritz remise aan te bieden. Morsch weigerde namens de computer, waarop Bosboom de partij opgaf. Wisselend De resultaten zijn wisselend: van een snelle winstpartij tegen 's lands jongste grootmeester Erik van den Doel tot een blamerende nederlaag tegen Loek van Wely. Met de puntendeling tegen Sergei Tiviakov kroop Fritz maandag door het oog van de naald. De computer stond er slechter voor, maar de ex-Rus verkeerde in tijdnood. „Het is ongeveer wat ik er van had verwacht. Fritz speelt op het ni veau van een grootmeester, daar ben ik heel blij mee. Voor de verdere ontwikke ling is het een probleem dat we zo weinig tegen grootmeesters spelen. Dit is een mooie gelegenheid om dat te doen, zodat ik in de zevende versie van Fritz nog meer schaakkennis kan aanbrengen. Meer schaakkennis, daar gaat het om." „Van Wely heeft veel ervaring in het spelen tegen computers. Alle deelnemers hebben een paar weken voor het NK Fritz in huis gekregen, om zich te kunnen voorbereiden. Van Wely gebruikte anti- computerschaak en dat was heel effec tief. Hij hield zijn eigen stelling goed dicht en bereidde omzichtig een aanval voor. Ik wist dat daar een probleem lag bij Fritz, maar niet dat het zo erg was. Maar wat ik al zei: we spelen te weinig te gen grootmeesters. Fritz schaakt vooral tegen computers, dan komen bepaalde problemen niet aan het licht. Je krijgt dan een soort bloedarmoede in het program ma." De eigen stelling gesloten houden, dat is de beste remedie om tegen de compu ter te schaken. Morsch geeft de concur rentie een tip: „Laat je niet in met tacti sche stellingen, want dan verlies je het. Bij een open stelling zijn er zoveel com binatiemogelijkheden dat de computer onverslaanbaar is." Fritz zal het NK schaken niet winnen. Het neemt niet weg dat de protesten te gen de deelname van een computer aan een kampioenschap blijven. Op een in ternetsite zijn inmiddels ruim 600 protes ten binnengekomen. Uitspraken als 'Je laat een vorkheftruck toch ook niet mee doen aan het NK gewichtheffen' worden afgewisseld met opmerkingen dat een computer nooit moe, ongeduldig of on geconcentreerd wordt en een uitgebreide database kan raadplegen. Of Fritz volgend jaar opnieuw een uit nodiging krijgt, is nog maar de vraag. Morsch: „De FIDE (wereldschaakbond, red.) en de bondsraad kunnen het nog afkeuren. De spelers moeten er over be slissen en er moet veel extra geld op tafel komen, dat is ook niet makkelijk. Het blijft omstreden, maar voor mij is het een leerzaam toernooi." Jan Koek: „Ik ben altijd in staat geweest voorrang te geven aan mijn sport. Tijdens mijn studie heb ik er re kening mee gehouden en nu doe ik dat nog steeds. Als je alles maar een beetje goed plant, dan hoeft een baan van negen tot vijf of een opleiding echt geen obstakel te vormen om drie keer per week te trainen en in het weekeinde een wedstrijd te spelen." foto dick hogewoning bij MSV, dat inmiddejs gepro moveerd was naar de eerste klasse rayon en in de daarop volgende jaren maakte Koek deel uit van de ploeg die pro moveerde naar de promotiedi visie. Hij was een tijdje speler- /coach, maar dat bleek geen ideale constructie. Met de komst van de Bosnische trainer Burhan Alibegovic kon Koek zich weer concentreren op zijn rol binnen de lijnen. MSV draaide onder Alibegovic won derwel mee in de top van de promotiedivisie. Geen vuiltje aan de lucht dus, zou je den ken. Voor Jan Koek is het niet ge noeg. Hij ergert zich al enige tijd aan de gebrekkige inzet van een aantal teamgenoten en daarom is het wat hem betreft genoeg geweest. Het afgelopen basketbalseizoen was zijn laat ste in de hoofdmacht van MSV. Hij heeft dat al een paar maan den geleden laten weten aan zijn coach. „Ik wil dat iedereen zich onvoorwaardelijk inzet om een zo goed mogelijk resultaat te behalen. Dat is de afgelopen tijd te vaak niet zo geweest. In wedstrijden is het geen kunst om jezelf honderd procent te geven, maar het gaat me dan ook vooral om de inzet en op komst bij trainingen. Een aantal spelers heeft gewoon niet de juiste mentaliteit. Er zijn jon gens die trainingen afzeggen vanwege een verjaardag. Dat gaat er bij mij echt niet in. Ik wil daar niet meer mee geassoci eerd worden en daarom heb ik besloten te stoppen. Het is een principekwestie. Koek benadrukt dat hij zeker geen negatief beeld wil schet sen van zijn ex-teamgenoten. „Het geldt ook maar voor een deel van de spelersgroep. En misschien heb ik ook wel mak kelijk praten. Als iemand een eigen zaak heeft en daarom op koopavond moet werken, dan kan ik daar inkomen en daar heb ik ook respect voor. Zelf ben ik altijd in staat geweest voorrang gegeven aan mijn sport. Tijdens mijn studie heb ik er rekening mee gehouden en nu doe ik dat nog steeds. AIS je alles maar een beetje goed plant, dan hoeft een baan van negen tot vijf of een opleiding echt geen obstakel te vormen om drie keer per week te trai nen en in het weekeinde een wedstrijd te spelen. Daar ben ik van overtuigd." Koek vindt niet dat de vierde plaats in de eindrangschikking voor MSV een knappe prestatie is. Er had meer ingezeten: „Ei genlijk hebben we dit seizoen ondermaats gepresteerd. Ik miste te vaak de echte killer -mentaliteit in ons team. Je moet de tegenstanders willen vernederen, ze op alle fronten overklassen. Die drang ontbrak in een aantal wedstrijden. Al leen al tegen de drie staartploe- gen hebben we daardoor zes punten verspeeld. Als je ge woon wint van die jongens, dan word je kampioen, want de achterstand op de nummer één was precies zes punten." Een oorzaak van de gebrekki ge instelling bij zijn ploeggeno ten ligt volgens Koek in de smalle selectie van MSV. „Op zich hebben we een mooie groep van twaalf spelers, maar er zijn geen alternatieven ach ter de hand. Daardoor hoeven mensen niet te vrezen voor hun plek, ook al komen ze een paar keer niet op de training. Geluk kig stroomt er volgend seizoen weer een junior door naar de senioren (Gerben van der Holst, red.) en krijgt het team een paar versterkingen van buitenaf. Misschien wakkert dat de on derlinge competitie een beetje aan." Om er toch nog een positieve wending aan te geven, wijst Koek er op dat hij nu eindelijk tijd heeft voor de dingen die hij al die tijd heeft gelaten ten fa veure van het basketballen. „Ik ga komende zomer lekker vol leyballen op strand. Wellicht ga ik ook weer in de zaal spelen, bij NOVO. Dat heb ik jaren ge daan in combinatie met MSV, maar uiteindelijk bleek volley bal toch te belastend voor mijn nek." Een eventuele comeback bij NOVO is wel afhankelijk van de omstandigheden bij die ver eniging. „De dingen die ik nu mis bij MSV moeten daar wel aanwezig zijn. Als ik nergens naar tevredenheid terecht kan, ga ik wel tennissen of een ande re individuele sport beoefenen. Ik moet in ieder geval bezig blij ven." Koek ziet niets in een rentree bij MSV. „Ik heb overigens wel de indruk dat een aantal jon gens daar anders over denkt. Zo van 'die staat in augustus wel weer met zijn tasje bij de sport hal'. En ik moet zeggen: ik ben er gek genoeg voor. Maar dan moet er eerst een mentaliteits verandering komen. Afspraken moeten worden nagekomen. We zijn tenslotte geen bier team."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 37