Een ondergewaardeerde simpele voorstopper i Randje BUITENSPEL get het duel Helmond Sport - Go Ahead Eagles kwam vorige week een einde aan de betaald-voetbalcarrière van Cees Marbus (31). De Noordwijker, die nog twijfelt over zijn volgende loopbaan, houdt het na twaalf profjaren, bijna alle in dienst van Go Ahead, voor gezien. Hij vindt het een mooi moment om te stoppen. „Het zit er niet meer in om de nensen waar voor hun geld te geven. Dat is mijn eergevoel te na en dus stop ik." Zijn afscheid voor het Deventer thuispubliek kreeg Marbus vorige week. Het afscheid heeft hem ontroerd. „Ik heb al die jaren warmte, liefde en respect gekregen van de fans van Go Ahead." Elf stellingen voor Cees Marbus door GERARD BAAS [ja, dat zou kunnen. Misschien dat ik ver ier was gekomen als ik op mijn twaalfde ij een betaald-voetbalclub terecht was gekomen, maar misschien ook niet. Hoe tel jongens zijn er niet die wel op die eftijd een goede voetbalopleiding heb- •n gekregen en het toch niet hebben ge- ed? ferder raakte ik geblesseerd aan mijn en- lel op een moment dat Go Ahead zesde itond in de eredivisie. Hans Kraay senior id net op tv gezegd dat ik een onderge- iaardeerde voetballer was, die het nog rer kon schoppen. Na die blessure ben ik joit meer zo prominent in beeld ge- eest. denk dat ik het dan toch anders bekijk. Cees Marbus is een simpele voorstopper lit Noordwijk, die op een dag bij een profclub in de stad waar hij studeerde nocht meetrainen. Hij heeft een jaar of lalf bij die club gespeeld en heeft tus sendoor nog een transfer gemaakt. En heeft hij ook nog eens een prachtig ifscheid gekregen van die club, die hem irbaar is geworden. Noordwijkers zijn te relaxed om de echte top te halen. bevallig had ik het daar laatst nog over et Mike Zonneveld, die altijd met mij eerijdt van Noordwijk naar Deventer, e moesten er even over nadenken, maar teindelijk vonden we die stelling onzin, toe veel Noordwijkers spelen in het be dde voetbal? Zes, op een bevolking van .000! Welke stad of dorp haalt dat ge- niddelde? Bij die zes tel ik Edwin van der en Rob van Dijk - geboren in Voor- lout maar ze hebben gespeeld voor ioordwijk - overigens beide voor een half Zonder SBS6 en FOX8 was de belang- lelling voor het eerste-divisievoetbal tot nulpunt gedaald. loor die zenders is de eerste divisie voor pelers en sponsors interessanter dan het ou zijn zónder de tv. Daar kun je niet imheen. De schade die Sport7 heeft ge- icht is een beetje hersteld door SBS en OX. Zonder die factor was de belangstel- ng van publiek en sponsors tot een be- lenkelijk niveau gedaald. De journalistieke interesse voor jou eft meer te maken met je verbale dan ït je voetbalcapaciteiten. Eh ja, dat klopt wel. Ik denk dat journalis ten altijd net even makkelijker met Cees Marbus praatten als er wat speelde bij een club dan met een ander. Ik had er altijd wat tegen om met nietszeggende cliché- antwoorden te komen. Niet dat ik zo veel meer, of zo veel anders vertelde, maar toch. Er zijn twee uitzonderingen geweest. De eerste was in een tijd dat het bij Go Ahead niet zo lekker liep en mij verweten werd dat ik meer tijd bij mijn vriendin in Am sterdam zat dan in Deventer. Dat vond ik zo laf dat ik even een boycotje heb gehou den. Bij Volendam ben ik helemaal nooit interessant geweest voor de plaatselijke pers. Nooit is aan mij wat gevraagd, maar ze schreven me vanaf het begin wel de grond in. Toen het rommelde bij Volen dam wisten ze opeens wel mijn telefoon nummer. Mijn antwoorden gingen dus niet verder dan ja, nee, of weet-niet. 5. De kwestie Volendam heeft jou meer gekost dan opgeleverd. Wat het me heeft opgeleverd moet ik nog maar afwachten als ik straks mijn pensi oen uit de CFK-pot ga ontvangen. Men sen denken wel eens dat die kwestie me meer heeft gedaan dan ik wil toegeven, maar op mijn erewoord: ik heb er geen nacht minder om geslapen. Niet toen ik uit de A-selectie werd gezet en niet toen de club in zulke financiële problemen kwam, dat het dubieus was of ik mijn te- kengeld wel zou ontvangen. In de weken dat ik met nog een paar man was verwij derd uit de selectie heb ik wel verschrik kelijk gelachen. Een tijd lang was ik ge blesseerd en moest ik officieel revalide ren. In de fitnessruimte heb ik niet meer gedaan dan een bakkie koffie drinken en de leesmap lezen. Toen ik de leesmap uit- had, heb ik die vrouw achter de bar hon derd gulden gegeven om een abonne ment op De Telegraaf te nemen. Dat abonnement hebben ze nog, dus Volen dam heeft ook nog wat aan Cees Marbus te danken. 6. De huidige generatie voetballers denkt alleen maar aan geld. Dat is zo. Als je verhalen hoort wat ama teurvoetballers durven te vragen voor een Contract dan denk je dat de wereld gek is geworden. Vroeg of laat komt daar een omslag in. Clubs zullen in de komende tijd veel slimmer met inkomsten en uitga ven moeten leren omgaan en daar heb ik zo mijn ideetjes over. Op een nacht kon ik niet slapen. Ik voelde me geïnspireerd en heb wat marketing-dingetjes op voetbal- Cees Marbus: „Ik denk dat journalisten altijd net even eerder met Cees Marbus dan met een ander praatten als er wat speelde bij een club." FOTO KEES VAN HOOGDALEM Noordwijker Cees Marbus stopt met betaald voetbal gebied op papier gezet. Zomaar wat me ningen en plannen. Uiteindelijk is dat een rapport van een bladzijde of veertig ge worden. Misschien ga ik daar wat mee doen. 7. De ritjes naar Deventer zijn dit sei zoen een hinderlijke onderbreking van de tijd voor je werk en je gezin. Ja, sinds twee maanden ben ik de vader van een mooie dochter. Marèse heet ze. Daarvoor was het al zo dat ik met minder plezier naar Deventer reis. Elke dag trai nen is veel moeilijker op te brengen als je niet speelt. Ik heb begin dit jaar tegen de trainer gezegd dat hij maar de voorkeur moest geven aan een jongere speler als zijn kwaliteiten niet zo veel onderdeden voor de mijne. Go Ahead moet toch aan de toekomst denken en als ik daar zo aan kan bijdragen is dat meegenomen. De venter is wel mijn tweede stad geworden. Ik heb er mijn vrouw leren kennen en er wonen veel vrienden en kennissen van #mij. Dus de verveling van die ritjes heeft alleen maar met de afstand te maken en niet met de stad Deventer. 8. Als-ie maar geen voetballer wordt, ze schoppen hem misschien half dood. Dat gaat niet op voor mijn kind, omdat het een meisje is. Ik moet zeggen dat ik daar wel aan dacht toen ze geboren werd. In die zin dat ik blij was dat het een meis je was. Gelukkig zal ze dan niet vergeleken worden met haar vader en haar oom. Het is dan wel niet zo erg als doodschoppen zoals in dat lied van Boudewijn de Groot, maar die aandacht lijkt me toch ver schrikkelijk voor een kind, dat gewoon lekker wil voetballen. Laat haar maar lek ker paardrijden of zo, staat pappa gezellig aan het hek. Het is voor mij ook goed om een kijkje te nemen in een andere wereld. Als ze ouder is, komen er natuurlijk wel jongens over de vloer. Tegen hun zou ik nu al willen zeggen dat ze niet moeten denken dat ik het alleen over voetbal wil hebben. Een voetbalidioot als schoon zoon? Liever niet. 9. Het boek 'De avonturen van Cees Marbus in het profvoetbal' zou een best seller worden. Nee, hooguit een boekje met een beperkte oplage in Noordwijk en Deventer. Zo veel anecdotes heb ik niet te vertellen. Ik ben geen Fritz Korbach en bovendien zijn die verhalen voornamelijk leuk voor de men sen die er bij waren. Ik heb wel een ver haal met een lach en een traan, maar zo extreem opmerkelijk is dat nou ook weer niet. Ik zou het boek niet hoeven hebben als het over een ander ging. 10. Er is maar één echte Marbus. Een leuke slogan, die lekker klinkt. Dat zongen de Go-Aheadsupporters toen Bram met Cambuur tegen ons speelde. Ze zongen het ook toen we in één team speelden en ik denk dat dat voor mij was. Ik ben vergroeid met de stad Deventer en Bram is toch altijd een Noordwijker ge bleven. Volgend seizoen is het probleem opgelost wie de echte Marbus is. Cees is vergeten, speelt dan in Noordwijk-4 of -5 en Bram Marbus van Sparta 1 is de echte. 11. Als je zegt dat je profvoetballer bent, vallen alle vrouwen voor je. Dat is een leuke bijkomstigheid. (Na een denkpauze, gevolgd door een die pe zucht): voetballers krijgen de meeste belangstelling van mannen. Je loopt in de supermarkt, denkt na over je boodschap penlijstje en allerlei vreemde mannen ste ken hun duim naar je op. De eerste keren knik je nog beleefd terug. Na de wedstrijd zijn de reacties nog iets sterker en ook daar leer je mee omgaan. Als je woont in de stad waar je voetbalt, word je vaak ge leefd. Dat was zeker in Deventer zo. Een ander ding is dat mensen in de gaten houden wat je in je karretje legt. Als er blikken bier in lagen, zag je hen af en toe met hun wenkbrauwen fronsen. Ik heb me daar altijd wat van aangetrokken. Het is ook een van de redenen dat ik het niet erg vind dat ik stop. Van de specifieke belangstelling van vrou wen voor profvoetballers heb ik zelf nooit zo veel gemerkt. Vrouwen die juist achter voetballers aangaan, wil je liever niet ken nen. Mijn vrouw wist bijvoorbeeld niet dat ik voetbalde. En ik zie vaak dat lelijke voetballers niet aan de bak komen, dus uiterlijk moet het ook wel meezitten. Hoe goed je ook kan voetballen. MOOIER dan GOUD Mijn vriend, mijn hond en mijn racket zijn het belang rijkst in mijn leven. Mijn vriend wilde alleen niet op de fo to en de hond kan niet stilzitten. Ik heb mijn vriend vijf jaar geleden ontmoet. Ik heb het met hem getroffen. Hij is lief en hij geeft me veel support, blijheid en liefde, hond, een Rottweiler, is een lieve flapdrol. Hij heet Harley en drie jaar oud. Voor een Rottiveiler is hij heel lief en vriendelijk, ie tegen andere mannetjeshonden. Maar het is een echt knuf- Harley is gek op het strand. Daar neem ik hem vaak mee oe. Hij houdt alleen niet van zwemmen, naar Nederland gekomen om te tennissen, de eerste keer toen iw. Ik kom uit Minsk, de hoofdstad van Wit-Rusland. Ik was helemaal weg van dit land. De mensen zijn heel vriendelijk, jn jeugdjaren was ik altijd de nummer 2 van de Sovjet-Unie, 'Ana Smashnova. Zij is naar Israel geëmigreerd en heeft zich naturaliseren. Ik heb echt een legeropleiding gehad. Typisch Europees. Het was hard werken en we hadden weinig vrijheid. s was voor mij een manier om aan de armoede te ontsnappen. igoed en kon daardoor een toekomst opbouwen. Ik kreeg wat 'oor mijn contract bij de sportbond en dat was een extraatje üjn ouders. Mijn vader is ingenieur en mijn moeder is econo- it lijkt heel mooi, maar ze verdienen niet veel. Het gaat slecht ■Rusland. Daarom werkt mijn vader nu bij als boekhouder wfabriek. Ik wil niet meer terug, ik heb het veel tegoed hier. is is mijn lust en mijn leven. Mijn racket is mijn broocl. Ik heb net Prince gespeeld, daarna met Yonexx en nu met Head. Ik ooit internationaal kunnen spelen. Dat komt door een slecht <delde knieblessure zes jaar geleden. Ik ben wel geopereerd in I, maar ze hadden niet gezien dat er een kruisband was ge in mijn linkerknie. In '96 ben ik weer geopereerd in Neder- Ihga het nu nog een jaartje proberen en kijken hoe ver ik Ik ben gestopt met lesgeven want dat gaat niet samen. Ik heb le/7 Yamanouchi twee sponsors. Dië heb ik nodig want in het speel je voor de punten en hou je er niet veel geld aan over. 'f niet of ik het ga redden. Ik weet wel dat ik mijn Ien mijn hond vreselijk zal missen als ik in het bui- 'd ben. GERTJAN VAN GEEN FOTO HIELCO KUIPERS taterina (Katja) Alexandrovna Nossik werd 23 jaar geleden d eboren 'n Minsk. Met Ana Smashnova won ze het Europees ampioenschap tennis voor meisjes tot en met veertien jaar. Nossik woont sinds drie jaar met haar vriend Rob Versteeg 'Leiderdorp en speelt bij Dekker Tennis in de hoofdklasse. Op ons favoriete strand te Sit- ges, even ten zuiden van Bar celona, hield een vriendelijke verhuurder van schermen tegen zon, wind en regen mijn vrouw en dochter tijdens onze vakantie nauwlettend in het oog. Gedroeg de zon zich als een koperen ploert dan beschermde hij mijn geliefden met een parasol. Stak er een verraderlijke wind op dan spande hij een paravientos en werden we overvallen door een bui dan onwouwde hij een paraguas. Was de kust eenmaal veilig dan vlijde onze strand- vriend zich op een bedje en ver diepte zich in het sportkatern van de Catalaanse krant El Pe riod/co. Normaal gesproken zou ik mij enorm hebben uitgesloofd om met hem een gesprek over voetbal te beginnen, maar nu deed ik er uit alle macht het zwijgen toe. Vandaag de dag kun je als Nederlander in Span je een praatje voetbal maar be ter vermijden. Wie het waagt Louis van Gaal, los hermanos De Boer of zelfs Guus Hiddink (terwijl die zich toch heel erg Spaans weet te gedragen) te noemen; kan rekenen op driftige wegwerpgebaren. Het geschutter van FC Barcelona en de degra datie van Betis Sevilla wordt ons Hollanders zwaar aangerekend. Het door Johan Primero (Cruijff), Johan Segundo (Nees- kens) en Ronald Koeman opge bouwde krediet is zo goed als op. Maar tegen het einde van onze vakantie liet ik mij door de strandbaas uit mijn tent lokken. Zijn geliefde Barcelona was zo juist voor de tiveede keer door Valencia voor schut gezet en wat hem betrof krasten al die Hol landers onmiddellijk op. Die eeuwig verongelijkte kop van Van Gaal, hij kon hem niet meer zien. Eh onder het foeteren op de trainer van Bart;a en diens gevolg gaf mijn kameraad in het hete zand een paar imitaties ten beste. Hij deed Zenden na, die zich struikelend over de bal te Vandaag de dag kun je als Nederlander in Spanje een praatje voetbal maar beter vermijden pletter loopt op een tegenstan der. En Kluivert die, na het mis sen van alweer een kans, wan hopig het hoofd in beide han den neemt. En Frank de Böer, die de bal terugspeelt op de kee per onderwijl boze gebaartjes naar zijn medespelers makend. Ik stond er wat onhandig bij te grinniken. Toen ik in mijn krakkemikkige Spaans maar iets stamelde van: jouw lancl maakt meer kans op de Europe se titel dan het mijne', brak op zijn gezicht de zon weer een beetje door. Hij was het gloeiend met mij eens. 'Maar als we straks de finale in Rotterdam winnen is dat dankzij Real Ma drid en Valencia en verdomme niet dankzij Barcelona Sinds een jaar of twintig kom ik geregeld in de stad van Gaudi en wat mij betreft van vooral Pi casso. Soms beroepshalve, maar vaker nog voor mijn plezier en voor een bezoek aan mijn vriend Edwin Winkels die twaalf jaar geleden naar Barce lona is verhuisd. Sinds enige tijd woont het gezin Winkels in een prachtig en kalm deel van Sit- ges, pal achter de boulevard. Deze smaakvolle buurt eindigt een paar straten verderop ab rupt met een megalomaan bouwsel: hotel annex apparte mentencomplex Terramar, het werk van aannemer Josep Lluis Nunez, beter bekend als de dik doenerige president van EC Bar celona. Toen Louis van Gaal in Catalonië neerstreek, vond hij onderdak in Terramar, in een penthouse met uitzicht op de Middellandse Zee en op de meeste holes van de plaatselijke golfbaan. Maar op een ochtend zag Van Gaal hoe een enorme bouwkraan hem zijn wijde blik ontnam. Nunez begon de uit breiding van Terramar uitgere kend bij zijn trainer voor de deur. Van Gaal sloeg meteen op de vlucht, maar hij had zich de moeite van de verhuizing naar een gunstiger gelegen apparte ment kunnen besparen. Morgen kan hij de zojuist geleegde bie zen immers weer gaan vullen. In Sitges zal niemand het ver trek van Van Gaal betreuren. Vanmiddag geeft 'het stuk chag rijn' zoals hij aan de Costa Bra vo wordt genoemd, een perscon ferentie. Mijn vriend Edwin, verslaggever van El Periodico, is ervan overtuigd dat het zijn laatste als trainer van Barcelona zal zijn. Vanavond heeft Edwin een feestje, thuis bij een collega. Om te vieren dat de krant van Van Gaal wordt verlost. Wie de nieuwe trainer van Ban;a wordt, is volgens de tentenman op het strand van Sitges een uit gemaakte zaak. Net als ik had hij vorige week over de boule vard kleine Koemannetjes zien fietsen. En waar kleine Koeman netjes zijn, kan die ene grote nooit ver weg zijn. JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 35