Toerisme a E-commerce of de zekerheid van een 'juf' I 3 B E |tt C H T E ii POLO AG 20 MEI 2000 j itm Arthur Wellesley in juni 6096 15 zijn intrek nam in een ilijke uitspanning aan de rand van het weelderige isselse Zoniënwoud ging slist niet om een gezellig eekendje. Dat hij voor de trg in Waterloo koos, had lies met krijgsstrategie te maken en niets met een lene vakantie - dit woord ende men toen niet eens. sley, de latere Hertog v Wellington, was als 1262 iperbevelhebber van een ieerd leger in afwachting ave' van de komst van de kort van Elba ontvluchte Napoleon. lam: GR 567 TRI Waterloo, waar de Franse po tentaat zijn ondergang vond, mag dan nu als een historische, druk bezochte trekpleister gel den, het is tegelijk de toegangs poort tot een streek die in toe ristisch opzicht een vrij onbe kende regio is: Waals-Brabant. Velen kennen de Ardennen on derhand als hun Igroekzak, Brussel is redelijk vertrouwd terrein, maar de daartussen lig gende strook is terra incognita. Met zijn golvend groen, door sneden door riviertjes en stille, vredige dorpjes, is Waals-Bra bant als een groot park. Dan weer trekt een historisch kerkje de aandacht, soms is het een abdijhoeve, een kasteel of een jnolen. Geen oord dat je van de ene landschappelijke vervoe ring in de andere stort, wel een streek vol landelijke rust. Wie groen en stilte wil combi neren met historie zit hier ook goed. De imposante ruïne van de grote Cisterciënzerabdij in Villers-la-Ville bijvoorbeeld is een indrukwekkend monument van 650 jaar kloosterleven, dat begon met de komst van de eerste monniken uit Clervaux. Bezint eer ge begint, moeten ze hebben gedacht, want pas na tachtig jaar begonnen ze te bouwen. En hoe. Met de komst van de Fransen op het eind van de 18e eeuw was het gedaan met de abdij. Het gebouw viel ten prooi aan sloopwoede en verval. Er wordt nu weer aan conservering gedaan. In de zo mermaanden dient de ruïne als decor voor culturele manifesta ties. Waardevol Eerbiedwaardig verleden ligt ook in het godshuis van Nijvel. De enorme collegiale kerk, ge wijd aan Gertrudis, heeft een grote Romaanse crypte: niet al leen waardevol omdat zich hier de graftombe van Gertrude be vindt, maar ook omdat er nog resten van zowel een Merovin- gische als een Karolingische kerk zijn te zien, Gertrude was trouwens niet zomaar een heili ge, ze behoorde tot het Karolin gische geslacht, zeg maar de voorzaten van de Franse konin gen. Tref je hier het begin aan van eeuwenlang Frans koninklijk bestuur: niet ver er vandaan vond het er ook z'n Waterloo. Het slagveld met die naam ligt bijna in het schootsveld van Nijvel. Daar in de modder liep Napoleon op zondag 18 juni 1815 zijn definitieve ondergang tegemoet en kreeg Europa een ander aanzien. Het draaide in het golvend landschap uit op een bloedige strijd die meer dan vijftigduizend doden en ge wonden telde. De hedendaagse toerist krijgt nog een goed beeld van de ontwikkeling van de slag. Wat niet in de allereer ste plaats te danken is aan de diverse monumenten, zoals de hoeve Hougoumont. Die toont nog altijd de sporen van de strijd die zich in werkelijkheid afspeelde op het grondgebied van kleine gemeenten als Wa ver, Genappe en vooral Braine- l'Alleud. Waterloo was de ge meente van Wellingtons hoofd kwartier, nu een aardig muse um. Hier schreef hij het rapport waarin hij Napoleons nederlaag meldde. Dus sprak men van de De muur van hoeve Hougoemont bij Waterloo, die zo'n belangrijke rol speelde in de Slag bij Waterloo. De schietgaten zijn duidelijk te zien. foto cpd slag bij Waterloo. Waarmee de plaats z'n plekje op de wereld kaart kreeg. Brussels achtertuin verlaten via de voordeur van de hoofdstad is een aantrekkelijke optie. Ze ker voor wie het aardig vindt naar koopjes te snuffelen. Boei end is de dagelijkse vlooien markt op het Vossenplein, hart je Marollenwijk. Op deze looi- zenmet kan je urenlang rond neuzen en bovendien ligt de wijk op loopafstand van die an dere populaire markt, de an tiekmarkt die iedere zaterdag en zondag op de Grote Zavel huist. En mocht er nog plaats zijn voor een weemoedig slot lied: aan Oud Korenmarkt 11, dicht bij de Grote Zavel, ligt het kostelijke museumpje gewijd aan de zanger Jacques Brei. CHRIS VAN TWISK Informatie: Belgisch Verkeersbu reau Brussel en Ardennen, Kenne- merplein 3, 2011 MH Haarlem, te lefonisch voor standaard pakket brochures via antwoordapparaat telefoon (023).534.4434; voor ge detailleerde vragen telefoon (0900) .2020.107 (1 gulden per minuut; fax (023).534.20.50; e mail: bel- gisch .verkeersbureau@wxs.nl strj. at razendsnel ineens. Te )jj isschien wel. Boek - of dat althans - via één mq herhaaldelijk vastloopt. je met toornig gemoed A.v delijk toch maar naar de p luw van het reisbureau hoek wandelt. Jan Lok- -KL oofdredacteur van de den Reisrevue en Dit vnagement kent het ver- iel: „Het is allemaal niet voudig als wordt voorge- ld. Het gros van de va- gangers zoekt daarom pig toch liever het gemak zekerheid van een juf." imerce, heet het in 'goed' ands; het kopen van pro- of diensten via internet, jon zo'n beetje met cd's tken, maar sinds ander- ir kunnen er via het web kanties worden gekocht, niers in Nederland (Ron- kebrand van Elmar en sink van Vakantienet) allesbehalve een vlie- start. En nog steeds is het ^boekingen dat bij deze oorlopers binnenkomt T ch te verwaarlozen als irdt afgezet tegen de ruim jcaii oen georganiseerde va- ingid sdie in 1999 in Neder- 36-53 rer de balie gingen. timisme echter is groot. )nb« 'I ™et zelden wordt ver- 3ing( naar het inderdaad bijna aiepi anelijk grote succes van 054 srikaanse elektronische zkt (16,5 miljoen boekin- bne in 1999). Maar die ziet er toevallig een stukje an ders uit dan de Nederlandse. In de Verenigde Staten worden over het algemeen slechts losse vliegtickets dan wel hotelka mers geboekt. Hetgeen aan zienlijk simpeler is dan het re serveren van een reis die niet alleen bestaat uit een vlucht, maar ook nog eens uit een treinrit, logies, excursies, auto huur enzovoort. Mr. America Number One, Jan Doets, 'toch wel beducht voor alle ontwikkelingen op elektro- nisqh gebied' onderzocht eind vorig jaar op geheel eigen wijze de voor- en nadelen van het online kopen. Hij vroeg een aantal Brabantse echtparen één en dezelfde reis naar en door de Verenigde Staten te boeken. De resultaten verbaasden ook Doets. Het duo bijvoorbeeld dat z'n vakantie door het bu reau in Heerhugowaard liet sa menstellen, was bij elkaar zes uur en - per persoon - 2500 gul den kwijt: het tweetal dat alles via internet regelde, was zestig uur aan het surfen en moest 3500 gulden op tafel leggen (ex clusief de kosten van het inter net) De meerkosten zaten hem vooral in de autohuur en het feit ongetwijfeld dat het boeken van een bed in een Amerikaans hotel via internet vaak zo'n 15 procent duurder is, dan wan neer je er gewoon binnenloopt. Een hotelier in Pismo Beach (Californië) ter verklaring: ,,Ik heb een website laten maken en die moet ik steeds verversen. Het via internet boeken van vakantiereizen is in het algemeen moeilijker dan wordt voorgespie geld en lang niet altijd goedkoop. foto ron pichel Daarvoor heb ik iemand in dienst en dat kost geld. Wat ui teraard op de rekening komt te staan." Doets:Ik bagatelliseer e-commerce geenszins. Ik kijk wel uit. Maar er zitten nog ge weldig veel haken en ogen aan. Als je de media moet geloven, is het einde van de reisagent na bij. Daar geloof ik niets van. Er zal alleen wèl een flinke sane ring plaatsvinden." Zeker als eind dit jaar, begin volgend jaar een aantal nieuwe, door kapitaalkrachtige onder nemingen gesteunde 'spelers' op het net zal verschijnen. Daaronder Mrjet (een Zweedse onderneming die in Scandina vië nu al een omzet heeft van - omgerekend in Nederlands geld - 200.000 gulden per dag), e- bookers (Amerikaanse internet- -gigant), Travel Planet (50 pro cent KPN, 50 procent Travel Unie) en het geheel onder Tra vel Unie vallende Leisure On Li ne (LOL). De bij Holland Inter national (Hl) vandaan geplukte Travel Planet-directeur Jan Bart Derksen heeft aangekon digd dat via 'zijn' web reizen kunnen worden geboekt van zo'n tien tot vijftien 'grote mer ken', waaronder de allergroot sten: Arke en HI. LOL beperkt zich tot de dertien Travel Unie- -merken zoals Arke, Hl, FIT, Kras en de zakenreisorganisatie First Travel Management. Di recteur Hans Bakker van Travel Unie: „Ik verwacht dat binnen drie jaar twintig procent van al le Europese boekingen via in ternet binnenkomen." Wie dat vertaalt naar guldens komt uit op nauwelijks te be vatten bedragen. Het afgelopen jaar, meldde het blad Dit Reis- management onlangs, werd er in Europa via online voor 1,8 miljard gulden aan reizen ver kocht; nog geen half procent van de totale omzet. Als de ver wachte groei van de reismarkt voor het gemak even buiten be schouwing wordt gelaten, zal de omzet in 2004 volgens Bak ker dus zijn geëxplodeerd naar een som van 72 miljard gulden. Eerder genoemde Jan Lokhoff: „De reizenverkoop via internet wordt belangrijk, daar hoeft geen twijfel over te bestaan. Maar ten eerste moet ik nog maar zien of bijvoorbeeld Tra vel Planet het inderdaad redt en ten tweede ben ik ervan over tuigd dat de omzet van de geza menlijke reisbureau's groter zal blijven." Dankzij die 'juf ongetwijfeld. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN i< Reisboek-weken Alsof er nog geen 'boekenweken' genoeg zijn, organiseert de ^Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek '(CPNB) nog tot 29 mei de 'Weken van het Reisboek'. Ter gele genheid daarvan verschijnt onder meer het speciale magazine 'WEG' met daarin de gegevens van zo'n zeshonderd verschillen de reisboeken die 39 verschillende vakantiebestemmingen be handelen. Het 188 pagina's dikke blad is gratis verkrijgbaar bij de aan de 'weken' deelnemende boekwinkels, kiosken, waren huizen en bibliotheken. Breien 'Een steekje los?' Dat is de naam van een tentoonstelling in het Nederlands Textielmuseum van Tilburg (bij het NS-station), die tot en met 27 augustus duurt. De expositie toont, zoals de inrichters dat noemen, 'artistieke en technische hoogstandjes van hedendaagse breikunst'. 'Een steekje los?' werd samenge steld door de Engelse ontwerper John Allen, die op zaterdag 20 mei van 10 tot 16 uur ook nog eens een demonstratie zal geven op zijn breimachine. Informatie: telefoon (0131.549 45 64. Skaters Skate-liefhebbers mogen op zaterdag 10 juni voor één enkele keer gebruik maken van de op 1 juli te openen brug-tunnelcombinatie over de Sont tussen Denemarken en Zweden. Skate-A-Round in Amsterdam organiseert een drie daags bus-arrangement (vertrek op 10 en terugkomst op 12 ju ni) naar het evenement. De 18 kilometer lange rit voert onder meer door de 4 kilometer tunnel en is alleen geschikt voor erva ren skaters. Dragen van een helm is verplicht. Informatie: Skate-A-Round, Postbus 92144, 1090 AC Amster dam, telefoon (020).4681682. Internet: http: //www.skate-a-round.com. Stoomdagen In Dordrecht wordt van 26 tot en met 28 mei weer 'Dordt in Stoom' gehouden, volgens de organisatoren het grootste stoom- festival op het vasteland van Europa. Het evenement begint op vrijdagavond om 20 uur met de traditionele vlootschouw bij het Groothoofd en de Merwekade. Naast schepen zijn in het week einde ook andere door stoom voortbewogen vervoersmiddelen te zien, zoals de grootste stoomlocomotief van ons land, de snel treinloc 011075 van de-Stoom Stichting Nederland uit Rotter dam. Specialé attractie-, de aanwezigheid van het (ook al) groot ste zeegaande stoomschip ter wereld, de 'Shieldhall'die'in 1996 eveneens te gast was in Dordrecht. De Wiersse In Vorden worden op zaterdag 28 mei voor het eerst dit jaar de tuinen van Kasteel De Wiersse opengesteld. Het thema is zoals gewoonlijk 'voorjaarsplanten'. Donderdag 1 juni (Hemelsvaart dag) en vrijdag 2 juni volgen dan de dagen van de 'rhodo dendrons', waarna het zomerseizoen wordt afgesloten op 16 en 23 juli, als 'borderplanten en rozen' het Leitmotiev vormen 'Herfstkleuren' sluit de jaarlijkse reeks op 22 oktober af, maar tot en met 24 september is het mogelijk de tuinen ook op don derdag (vanaf 10.30) op individuele basis te bezoeken. Wel van tevoren reserveren. Stelling, telefoon (0573).451.409. Informatie: Patagonië In samenwerking met het Noorderdierenpark in Emmen organi seert Royal Hansa van 24 november tot en met 10 december een natuureis naar het Argentijnse gedeelte van Patagonië. Be zocht worden onder meer het schiereiland Valdés Punta Tom- bo (met duizenden pinguins) en Cabo Blanco met de vermaarde zeeberen-kolinie. De reissom bedraagt 7950 gulden per per soon inclusief vliegreis, plaatselijk vervoer en overnachtingen, maar exclusief lunches (tenzij anders vermeld) en diners. Het is mogelijk aansluitende arrangementen te boeken voor bezoeken aan Antartica, de Chileense fjorden en de Iguaza-watervallen. M Voor de voetbalwedstrijd Brazilië - Peru in het reusachtige Ma- racana-stadion in Rio was geen kaartje meer te krijgen. Dus keek ik in zo'n kroeg zonder pui of voordeur naar de televisie. Ook leuk. Maar niet zo leuk als in het echt. Wel live zag ik een aantal honkbalduels van de New York Yan kees in New York, de rugbymatch Wales - Zuid-Afrika in Car diff, de halve finales van de titelstrijd om de Baskische titel pe- lotte in Guétharie bij Biarritz), de wedstrijden om het wereld kampioenschap kaatsen (PC) in h'raneker en - om nog maar wat te noemen - een deel van een meerdaags duel dat het Ja- maicaanse cricketteam in Montegó Bay speelde tegen Pakistan. Een volk hartstochtelijk bezig met z'n nationale sport. Hoogte punt van een vakantie. Maar de polomatch, op een hete namiddag in Jaipur (India), waarin het plaatselijke legerteam vier miljonairs uit Florida afdroogde, sloeg alles. Het duel werd toegelicht door iemand die - zoals te doen gebruikelijk in deze kringen - onberispelijk Oxford-Engels sprak en elke speler bij zijn voornaam noemde. Emoties toonde hij nauwelijks. 'Oh my God, what a chance he's missing', teemde hij onder meer. 'But don't mind Norman, that happens at polo'. En ook herinner ik me nog dat formidabele, rustig uitgesproken: 'Good sports Ashok, what a wonderful goal'. Voor mij was hij de r Èn de reis. n of the match.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29