Cultuur Kunst Kathedraal voor moderne kunst Noordwijks Knipscheer-orgel weer in oorspronkelijke staat Sereen requiem van toonkunstkoor Leiden rg hè, die Richard? Ja, heel erg Schone Schijn Het doel heiligt de middelen [RDAG 20 MEI 2000 940 ineelstuk LIEFDE afgelast Het Toneelstuk LIEFDE van het STUTtheater dat mor- 1n het buurthuis 't Spoortje zou worden opgevoerd, gaat idoor. Eén van de hoofdrolspelers is onverwacht opgeno- nin het ziekenhuis. De voorstelling is vooralsnog verplaatst if een nog nader te bepalen datum in het najaar. ijken door Oog van Escher noordwuk casper wichers Een lichtcrème geschilderde kast, glanzend blad goud en gepolijste frontpijpen. Het Knipscheer- orgel in de Grote of St. Jeroenskerk in Noordwijk heeft een ingrijpende restauratie ondergaan. Het uit 1840 stammende orgel is zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat hersteld. De restaura teur, orgelbouwer Flentrop uit Zaandam, draagt het instrument op 7 juni over aan de Kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente. Tijdens de feestweek staan verschillende orgel concerten op het programma. Daarnaast is er een tentoonstelling over het Knipscheer-orgel in de kerk. Op Monumentendag (9 september) ver schijnt dan nog een speciaal boekje waarin de geschiedenis van het Noordwijkse orgel aan bod komt. Sinds orgelbouwer Hermanus Knipscheer jr. het kerkorgel in de vorige eeuw bouwde, is het instrument al diverse keren gerestaureerd. Dat pakte niet altijd even goed uit. Met name de laat ste 'opknapbeurt' in 1950 deed afbreuk aan de oorspronkelijkheid van het instrument. Zo ver dwenen de originele spaanbalgen die de pijpen van wind moeten voorzien. Maar ook de alumi- niumverf waarmee men tijdens de grote kerkres tauratie in 1903 de frontpijpen van het orgel be schilderde betekende een aantasting van Knip- scheers' oorspronkelijke orgel. Restaurateur Flentrop heeft de klavieren en een gedeelte van de versleten mechanieken ver nieuwd, naar voorbeeld van bestaande Knip- scheer-orgels. Verder maakte hij een nieuwe bal- genstoel met twee nieuwe spaanbalgen en res taureerde hij het complete pijpenbestand, dat bijna helemaal nog origineel was. Op het pedaal is ook een nieuw register gekomen, een Fagot 16. Het orgel staat bovendien niet meer tegen de torenmuur, waar het in 1950 werd geplaatst. Het is teruggezet op de oorspronkelijke plaats in de kerk, een stukje naar voren, wat de klank ten goe de komt. Naast een houtwormbehandeling is er ook veel aandacht besteed aan het uiterlijk. Al het snijwerk aan de orgelkast- en ballustrade is hersteld en voorzien van bladgoud. Het orgel is opnieuw geschilderd. De restauratie is begonnen in 1999 en kostte meer dan zeven ton. Het geld is ingezameld door de Stichting Restauratiefonds Knipscheerorgel. De helft van het bedrag komt voor rekening van de Rijksdienst Monumentenzorg en de rest is binnengekomen via particuliere schenkingen en sponsors. Met uizondering van maandag zijn er in de Grote of St. Jeroenskerk aan de Voorstraat van donderdag 8 juni tot en met woensdag 14 juni dagelijks concerten. Jaco van Leeuwen, de vaste bespeler van het Knipscheer-orgel, zal tijdens de ze concertweek zijn kunsten vertonen. Komende zomer wordt ook een speciale serie orgelconcer ten in de Noordwijkse kerk gehouden op 13, 20 en 27 juli en op 3, 10, 17 en 31 augustus. Deze concerten beginnen om 20.15 uur. Tate Modern, nieuw museum in Londen haag» Vandaag gaat in het Gemeentemuseum in Den Haag itentoonstelling van start waarin het werk van de kunstenaar C. Escher centraal staat. Het Gemeentemuseum is het enige seum ter wereld dat van alle prenten een afdruk bezit. Een rdewerkster poetst, vlak voor de bezoekers hun entree ma- 1a, nog snel even 'Oog' en 'Studie voor Oog' op. De expositie, Ll[ 31 het publiek ook virtueel kan stoeien met het werk van Es- loopt tot 8 oktober. foto anp theater recensie dick van teylingen in van Kepler speelt Everzwijn jgo Claus naar Richard III van Sha- Regie' Dominique Hoste. Mu- ie Gotink. Met Herman van de Marcel Roelfsema, Sofie van teen ji, Cindy de Quant en anderen. Ge- het LAKtheater. Vanavond herhaling is het toch een schoft, die ard, later bekend als de Je. 'Vrede is mijn genre Een slappe tijd, een zwak 37 tp- Wat moet ik met die Staan loeren naar mijn nme schaduw in de zon?' ard is mismaakt: een man- n w lot, een bochelaar, en hij eert de straf die de natuur genadeloos af op zijn eving. Tegenstanders of ge nen, het maakt niet uit: ze inden allemaal in de ge lmolen van de man die over men-, vrouwen- en kinder- nging en koning werd. li t allend naast zijn bloeddor- rstej leid is zijn charme. In het vermoordt hij de man en ader van Anne, en als ze nd verhaal komt halen, hij haar binnen een paar uten het bed in. Hij ontkent wandaden nog niet eens. beste excuus is nog 'een is doet wel eens dingen 'elfa Ier er bij na te denken'. En t hij weer eens een slacht- omgepraat. dan veracht baar uitbundig zodra ze uit het zicht is verdwenen. Al snel kan er dan weer een kistje bij. Dat is natuurlijk zo ver van on ze dagelijkse realiteit en om gangsvormen, ik hoop althans ook van de uwe, dat het een on geveer onmogelijke opgave is om met zo'n stuk te overtuigen. Hugo Claus is "altijd gefasci neerd geweest door legendari sche slechteriken en lustmoor denaars, dus het is geen won der dat hij zich ook ontfermde over Shakespeares versie van het kwaad in eigen persoon. Zijn Everzwijn is een bewerking van Richard III. Maar waar Sha kespeare nog zoekt, hoe moei zaam ook, naar motivatie van gedrag en reacties, bij Claus is iedereen door en door opportu nistisch, rot, en meestal blind. Dramatisch is dat niet zo'n lek ker uitgangspunt: honderd pro cent kwaad is even voorspel baar als honderd procent goed. Daartussenin ligt de spanning. Regisseuse Dominique Hoste heeft haar acteurs van alles uit de kast laten halen en De wet ten van Kepler doen erg hun best. Herman van de Wijdeven is weer indrukwekkend, Marcel Roelfsema speelt zonder moeite vijf verschillende mensen, de dames in het gezelschap mogen er stuk voor stuk zijn, maar toch haakte ik af bij zoveel pure slechtheid. „Erg hè?" Zei de da me achter me regelmatig tegen haar man. Ja, Heel Erg. New York heeft al sinds de jaren twintig zijn Museum of Modern Art (Moma), Parijs volgde in de jaren zeventig met het Centre Pompidou. Maar die ande re wereldstad, Londen, heeft op het gebied van de moderne kunst nooit een podium van dergelijk allu re gehad. Daar is verande ring in gekomen. Op de zuidoever van de Theems kan het publiek een kijkje nemen in wat nu al een ka thedraal voor de moderne kunst wordt genoemd en dat luistert naar de naam Tate Modern. londen harm harkema In tegenstelling tot recent ge bouwde musea als in Gronin gen en Bilbao - die zelf om alle aandacht schreeuwen - is Tate Modem een toonbeeld van im ponerende eenvoud. Het be treft hier ook geen nieuwbouw, maar een in een 1963 gebouw de elektriciteitscentrale die in 1981 buiten gebruik werd ge steld en sindsdien leegstond. De centrale is in 1947 ont worpen door de architect Sir Giles Gilbert Scott, bekend van rode Britse telefooncel en Bat- tersea Power Station, die ooit fi gureerde op een hoes van een langspeelplaat van Pink Floyd. Het Bankside Powerstation waarin nu Tate Mqdern is ge vestigd, heeft een iets ingetoge ner karakter, maar imponeert wel degelijk. Het is geheel opge trokken uit bruine baksteen, is bijna zo strak als een schoenen doos, en is in het midden voor zien van een ongeveer honderd meter hoge, hoekige schoor steen. De centrale is tot museum verbouwd door de Zwitserse ar chitecten Herzog en De Meu- ron, die het industriële karakter van het gebouw intact hebben gelaten. Hun belangrijkste bij- Het nieuwe Tate, gevestigd in de oude krachtcentrale aan de oever van de Theems, staat 's avonds in een spectaculair licht. drage is een rechthoekig en sculpturen van brons en staal, smal glazen uitbouwsel boven- gemaakt door de inmiddels 82- op de centrale, die over de volle jarige Frans-Amerikaanse kun- lengte daglicht laat vallen over stenares Louise Bourgeois: de bovenste expositieruimtes, doodlopende wenteltrappen Wie via de hoofdingang, een met grote spiegels erboven en brede gleuf onderaan aan de een gigantische spin. In de an- zijkant van de schoenendoos, dere helft van het gebouw zijn het pand betreedt, komt uit in zeven etages opgetrokken die de voormalige turbineruimte ruimte bieden aan 84 expositie van de centrale. Het is een zalen- en zaaltjes met veel de- ruimte waarin de mens zich montabele wanden, twee audi- nietig voelt. toria, een winkel, twee cafés en Deze turbineruimte, door de personeelsruimtes. Modern zo'n 15 procent ruimer bemeten dan The Museum of Modern Art in New York. „We hebben nu een oceaan aan muurruimte", aldus directeur Nittve. Tot de collectie behoren toonaangevende werken van vrijwel alle beeldende kunste naars van naam uit de 19de en 20ste eeuw, onder wie André, Beuys, Bacon, Cézanne, Dali, Duchamp, Giacometti, Lichten- stein, Matisse, Monet, Mondri- Zweedse museumdirecteur Op een dubbeltje meer of aan, Picasso, Pollock, Rothkó Lars Nittve 'de straat' genoemd, minder is niet gekeken. De kos- vormt ongeveer de helft van het ten van de nieuwe kunsttempel gehele gebouw. Het is een hal bedragen zo'n 500 miljoen gul van 155 meter lang, 23 meter den, waarvan meer dan de helft breed en 35 meter hoog die niet is opgebracht door de Britse alleen dienst doet als ingang, staatsloterij. Met een expositie maar tevens als expositieruim- oppervlakte van meer dan te. Tijdelijk staan er enorme 14.000 vierkante meter is Tate en Warhol. Tate Modern heeft de ongeveer 700 tentoongestel de werken uit de vaste collectie gerangschikt naar vier thema's. Zo hangen naakten van Picasso en Matisse in de buurt van vi deobeelden van Sam Taylor- Wood, terwijl een van Monets waterlelieschilderijen tegenover muurbreed op doek gekwakte modder uit de rivier de Avon hangi, een werk van Richard Long. Critici reageren verdeeld op deze indeling, maar iedereen is het erover eens dat de wereld er een museum van belang bij heeft en dat Londen zijn repu tatie als wereldstad nu ook op het gebied van de moderne kunst vestigt. Marktonderzoe kers voorspellen meer dan twee miljoen bezoekers per jaar, van wie dertig procent buitenlandse gasten. Lars Nittve droomt on dertussen al van fase twee: een uitbreiding van de ruimte met nog eens 30 procent. De onder grondse ruimtes voor de olie tanks aan de zuidzijde lenen zich daar goed voor. een paar nachtjes slapen lan is het zover. de Japanse keizer op oep. het in Leiden een komen ?an van koninklijke gasten natste tijd: Bea heeft zich niet omgedraaid of Akihito it zich alweer aan. de Japanse keizer naar Ne- ind komt, is niet toevallig. iar vieren de twee landen fit dat ze met elkaar 400 "bewogen betrekkingen' prhouden, zoals de Teleac- die momenteel draait, toe- elijk is getiteld. En dat Aki- naar Leiden komt, berust imin op toeval. Centraal in trekkingen staat immers lur van Siebold, de man de basis stond van de irne medische wetenschap 1. En daar twee eeuwen fato nog altijd wereldbe- is. Hij opereerde vanuit looit in het begin van de uw zijn woonhuis was op Papenburg, is sinds kort ge formeerd in het Siebold- Dat straks na een rigou- fe verbouwing moet uit een tot hét centrum van de inse cultuur in Nederland, hvat de wetenschapper Sie- Idestijds allemaal in Nip- 'heeft verzameld, is dat D enkel punt. Het meeste uit Periode is in Japan zelf niet 'meer te vinden. Het zijn unieke museumstukken. Bij het SieboldHuis zijn ze bij zonder in hun nopjes met het bezoek van de keizer. Van die kant logisch. Japan doneerde het lieve sommetjes van 2,6 miljoen gulden als bijdrage in de kosten van het centrum in spe. Zonder die subsidie zou er niet eens sprake kunnen zijn van een SieboldHuis. Dan ga je verder niet moeilijk doen ook al realiseer je je dat zijn komst nog altijd gevoelig ligt. Naar goed Japans gebruik buigen als een knipmes daar dus op de stoep, volgende week. Niet iedereen is, zoals bekend, even blij met het staatsbezoek dat Akihito en de keizerin aan ons land brengen. De wanda den die in de naam van zijn va der ten tijde van de Tweede Wereldoorlog zijn begaan, lig gen bij slachtoffers en nabe staanden vaak nog vers in het geheugen - ook al is het inmid dels lang geleden. Zelfs nu Aki hito recentelijk zijn spijt betuig de - iets wat Hirohito altijd heeft geweigerd te doen - staat voor velen de Japanse keizer onveranderd op 'verdacht'. Ge woon, omdat hij nu eenmaal de Japanse keizer is. Vergeven is één ding. Vergeten nog heel wat anders. In kringen van Indische instan ties ligt met name dat laatste buitengewoon moeilijk. Ze zijn door de Nederlandse regering uitgenodigd voor een lunch met Akihito. Bij wijze van ge baar. Als tegemoetkoming. Een enkeling gaat, op persoonlijke titel. De meeste belangengroe peringen weigeren mensen af te vaardigen. Van die kant logisch. Als je destijds in een kamp op je knieën hebt gelegen voor een kommetje rijst, zit je nu toch zeker niet te wachten op het moment dat Akihito zo vriende lijk wil zijn om de roomboter door te geven. Van boter weten wij Hollanders alles. Wij hebben, door de eeu wen heen, boter op ons hoofd. Toen het rood-wit-blauw 400 jaar geleden voor de kust van Hirado verscheen, was het eer ste dat de Japanners vroegen of we hen, gelijk de Portugezen, soms kwamen bekeren tot het ware geloof. En zo ja, of we dan als de donder wilden maken dat we wegkwamen. Waarop de Hollanders hun bijbels en krui zen tegen de grond wierpen en er een vrolijk rondedansje op maakten. Welnee, we komen uitsluitend voor de handel. Om een paar centen te verdienen. Het hebben van principes laten we wel aan de stijve Engelsen verderop over. En zo is het maar net. Pragma tisch zijn. Ook vandaag de dag. In ruil voor een paar miljoen ga je toch zeker niet moeilijk doen? Welnee. Dan buig je. Desnoods totdat je met je kop de stoeprand raakt. Want het doel, zo weten wij Hollanders als geen ander, heiligt nog altijd de middelen. ad van kaam muziek recensie i Jo hannes Brahms Door het Toonkunstkoor Leiden e.o. en het Randstedelijk Begelei- dings Orkest 0 l.v Hans van der Toorn. Solisten: Heieen Koele en Frans Fiselier Gehoord: 19/5, Stadsgehoorzaal, Leiden. Brahms' Requiem. Maar voor ze dat zingen, smeekt het Toon kunstkoor de zegen van de mu ze van de muziek af. In de, vooral in Engeland hoogge schatte, hymne Blest pair of Si rens' van Hubert Parry is de ba lans tussen het koor en het Randstedelijk Begeleidings Or kest nog niet optimaal. Het tempo is wat al te gedragen en de koorklank klinkt gemoffeld en wordt overstemd door het orkest. Dat verandert, zij het langzaam, in het Requiem van Brahms. Het orkest drukt voor al in de eerste drie delen het koor nog geregeld naar de ach tergrond, maar gaandeweg wordt er steeds zelfbewuster gezongen en wint het koor aan expressie. Het koor kampt ontegenzeg lijk met het nadeel van een on gelijke verdeling van de stem men over de vier stemgroepen, de tenoren en bassen hebben het moeilijk. De gekozen oplos sing - vooral nooit schreeuwen - ligt voor de hand, maar het or kest moet daar even aan wen nen. Dat speelt de prachtige muziek van Brahms met verve en gevoel, en soms wat te luid. Een direct gevolg van de ge kozen benadering is dat de contrasten die Brahms in alle delen gedacht heeft, wat min der aangezet worden en het lij- Een vriendelijk Requiem zingt het Toonkunstkoor. De duistere kanten worden van hun scherpte ontdaan, de na- dende en troostende karakter druk ligt op sereniteit, en dat van de muziek wat meer na- blijkt een interpretatie waar wat druk krijgt. Het koor zingt rustig voor te zeggen valt. en bescheiden, verstild soms, en dat is mooi op zijn plaats in het 'Selig sind, die da Leid tra gen'. Iets minder passend is die voorzichtigheid in het 'Denn al les Fleisch es ist wie Gras'. Daar komt het dreigende donker vol ledig uit het orkest en voegt het koor weinig aan de spanning toe. Schwung en vurigheid ko men pas halverwege. De 'eeu wige vreugde' overtuigt dan vyeer wel door de volle, al maar crescenderende klank. In het derde deel, over de verganke lijkheid van de mens, ontstaat een fraai contrast tussen de ste vige, zekere voorzang van bari ton Frans Fiselier en het subtiel kleine, maar aan kracht win nende antwoord van het koor, waarmee een zoeken en vinden wordt e Manson Family zonder karakter en spanning dans/muziek recensie maarten baanders Voorstelling: 'The Manson Family' door De Dutch Don't Dance Division. Gezien 19/5 Leidse Schouwburg Gruwelijke moordpartijen kun nen behalve afschuw ook fasci natie wekken. Dat geldt zeker voor de bloedbaden die in 1969 werden aangericht door leden van een Amerikaanse commu ne die onder leiding stond van Charles Manson. Deze leider had zo'n grote invloed op zijn volgelingen dat zij hem blinde lings gehoorzaamden en in zijn opdracht mensen doodstaken. Het was de tijd van Flower Po wer. Manson gaf een zwaar ge stoorde, hysterische draai aan de Hippie-idealen van vrijheid en vrede. Hij praatte op zijn sekteleden in met verhalen over complete chaos, die aangericht moest worden om daarna de ideale wereld te laten aanbre ken. De link met Flower Power vormt één van de redenen waarom deze zaak zo tot de verbeelding blijft spreken, ook van kunstenaars. John Moran schreef er een opera over en het was deze opera die choreograaf Thorn Stuart ook in de ban van deze lugubere geschiedenis bracht. Met behulp van Morans muziek maakte hij de dans voorstelling 'The Manson Fa mily'. Zo'n beladen onderwerp wekt verwachtingen, niet alleen omdat het om schokkende za ken gaat, maar ook omdat je je afvraagt hoe zoiets psycholo gisch werkt. Aan dit soort vra gen komt Thorn Stuart helaas niet toe. De voorstelling blijft steken in een vlakke, plaatjes- achtige weergave van de feiten. De beklemmende sfeer onder mensen die zich isoleren van de buitenwereld en opgaan in waanzinnige idealen, is afwezig. In de bewegingen overheerst het esthetische: karakter en spanning ontbreken. Nergens is geprobeerd het verhaal op een verrassende manier te vertellen. Het contrast bijvoorbeeld tus sen slachtoffer Sharon Tate in glitterjurk en de donker gekle de, sluipdansende moorde naars: voor de hand liggender kan het bijna niet. Manson wordt neergezet als een tyran- niek pratende man. Dat iemand zich door zo iemand laat be toveren is ongeloofwaardig. Er moet een uiterst geraffineerde verleiding van Manson zijn uit gegaan, maar die ontbreekt in de voorstelling. In plaats daar van zien we een onhandige po ging het publiek de rillingen te bezorgen: een scène waarin Manson intiem danst met de schim van Sharon Tate. En dat terwijl hij haar helemaal nooit persoonlijk als slachtoffer heeft uitgekozen. Zoiets is puur ef fectbejag. Na de pauze, als de grootste duisternis de muziek verlaten heeft, wordt het koor jubelen der. Heieen Koeles stem is van een smeltende tederheid in het 'Ihr habt nun Traurigkeit' en het koor staat haar bij met een aangename, fluisterzachte lichtheid. De lieflijkheid wordt even gebroken door het triom ferende, pesterige 'Tod, wo ist dein Stachel' maar komt dan stralend weer terug.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23