Leidsch Dagblad I Indrukwekkend lange stille tocht in Enschede 4 intratuin VOORSCHOTEN Leidseweg Levensgevaar Bernhard nog niet geweken Directeur S.E. Fireworks aangehouden Rapenburg opnieuw hermetisch afgesloten z ONDAC A.S. GEOPEND! Zeventien doden en nog tien vermisten Ford Wilton =3 230 El VACATURES Zwitserland geeft familie nazi-slachtoffers vergoeding Kringloopwinkel Leiden dicht wegens asbest 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD IRDAC 20 MEI 2000 jiren geen 'I iblemen met list asielzoekers ir Leiderdorp ibinet akkoord anti-fileplan kabinet is gisteren ak- •vaijtd gegaan met het 14 mil- gulden kostende antifi- in van minister Netelen- van verkeer. Volgens de 20( indsvrouw haalt ze 'alles de kast' in de strijd tegen m files in de Randstad, die ens haar fors zullen afne- door het plan. na 3 Sfitsers stemmen :er over EU L Zwitsers mogen morgen in referendum weer hun me te geven over nauwere enwerking met de Europe- linie. Het gaat om zeven Iragen over luchtvaart, thtverkeer, landbouw, we- 0I5P schappelijke samenwer- i openbare aanbestedin- het vrije verkeer van per en en het erkennen van el- technische normen, ia 7 1 :lgen kiezen J1 rgemeesters ijl in Nederland de dis- sie over de rechtstreeks ge en burgemeester voorkab- zijn de Belgen er al uit regering-Verhofstadt is het Meren over eens gewor- dat de burgemeesters van- 1006 rechtstreeks worden lozen. UB 1 enland enland en Kunst 1 ksport n4» )f en Samenleving14 >rek van de Dag2 11 Media/Strips. A isieprogramma's30,31 pne29 'overzicht 13,15,17,19,21 35,37,39 .14 OPGERICHT 1 MAART 1860 Noordwijker Cees Marbus stopt met betaald voetbal Hillegomse Els Koop reddert tussen de verliezers in Brazilië: 'Studie is enige dat helpt' 4brengst giro 777 miljoen gulden het gironummer 777 van Nationaal Rampenfonds is Iddels vier miljoen gulden «emaakt. Secretaris J. Post het Rampenfonds meldde vooruitlopend op een ho- opbrengst vast 7,5 mil- j gulden is gegeven adn de eente Enschede. Die ver- het geld onder de gedu- den van de ramp. inde onthoofdt 'familieleden bende heeft elf leden van familie in Nicaragua ver- ird en onthoofd. De hoof- werden gespietst op het hek, aldus de politie. De htpartij had plaats in Si- zo'n 400 kilometer ten irden van de hoofdstad Ma- ja. De slachtoffers zijn een er van een voormalige se rebellengroep en tien lilieleden van hem. Vijf overleefden het r Holland vliegt ler midden juni Holland verzorgt vanaf Jen juni weer charter- hten. De doorgestarte teraar maakt gebruik van geleaste Boeing 757. De van vliegtuigen verloopt dan gepland. DEN HAAG CPD De gezondheidstoestand van prins Bernhard is licht verbe terd. Zijn toestand blijft echter kritiek, zo liet de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD) bij het ter perse gaan van deze krant we ten. De artsen van het Universi tair Medisch Centrum Utrecht die hem continue in de gaten houden, waarschuwen dat een nieuwe terugslag altijd mogelijk is. Dat prins Bernhard het iets beter maakt, valt ook af te lei den uit de mededeling die pre mier Kok gisteren deed in zijn wekelijkse persconferentie. De gezondheidstoestand van prins Bernhard vormt geen aanlei ding het staatsbezoek van de Japanse keizer Akihito, dat dinsdag begint, af te gelasten, aldus Kok. Volgens de premier valt uit die woorden 'impliciet' iets af te leiden over de conditie van de prins. Kok zei echter na drukkelijk dat niets kan worden uitgesloten. „Maar als het thans onverantwoord was het bezoek door te laten gaan, zou het zijn afgelast," zei de premier. Veel familieleden gingen gis teren opnieuw bij de prins op bezoek. Naast prinses Margriet, die sinds de terugval bijna con tinue bij haar vader heeft ge waakt, was ook koningin Bea trix opnieuw in Utrecht. Zij be zocht haar vader kort in gezel schap van prins Claus. Ook prinses Irene is op bezoek ge weest, evenals Pieter van Vol lenhoven, prins Constantijn, de jongste zoon van Beatrix en Claus en Pieter-Christiaan, zoon van Margriet en Pieter. Prinses Christina, die in het buitenland woont, is nog niet bij het UMC gesignaleerd. Na de stille tocht in Enschede was ook Willem-Alexander gister avond bij zijn grootvader. Prinses Juliana is niet bij haar man op bezoek geweest. Vol gens woordvoerder Eef Brou wers van de RVD achten de ver zorgers van de oud-koningin het beter dat zij niet op zieken bezoek gaat. „De feitelijke situ atie is dat de prinses paleis Soestdijk nauwelijks meer ver laat." Pagina 3: 'Gevaar terugval bij beroerte is groot' Tienduizenden deelnemers missen ceremonie De organisatoren van de stille tocht ter herdenking van de slachtoffers van de vuurwerkramp waren compleet verrast door de overweldigende belang stelling. Ze.hadden gere kend op hoogstens vijftig duizend deelnemers. Vol gens een schatting van de politie waren het er zeker twee keer zoveel. ENSCHEDE» GPD De stoet was zo lang dat vele duizenden mensen nog onder weg waren toen de ceremonie in het Volkspark met de toe spraken van burgemeester Mans en premier Kok allang achter de rug was. Sommige deelnemers waren teleurgesteld dat daarmee niet was gewacht tot iedereen bij het eindpunt was gearriveerd. Maar volgens een gemeentewoordvoerder was voor de meeste mensen 'het gevoel van erbij te zijn ge weest' het belangrijkste. „Zij kwamen niet voor de toespra ken, maar om de emoties met elkaar te delen." Aan de kop van de stoet liep een groep van circa vijfhonderd mensen uit het rampgebied. Daarachter liepen kroonprins Willem-Alexander, minister president Kok en burgemeester Mans. Onder de deelnemers bevon den zich onder anderen de mi nisters Borst en Jorritsma, staatssecretaris De Vries, Twee de-Kamervoorzitter Van Nieu- wenhoven, Overijssels Com missaris van de Koningin Hen- drikx, alle Twentse burgemees ters, de regionale Tweede-Ka merleden, een groot aantal am bassadeurs en de voltallige se lectie van FC Twente. De mees te leden van het Enschedese brandweerkorps liepen niet mee. Zij gingen rechtstreeks van de crematie van één van hun omgekomen collega's in Usselo naar het Volkspark. Pagina 2: Commentaar Meer nieuws over de ramp op pagina 5 Zie ook ZaterdagsBijvoegsel ■BBB Ineke van der Wel is na tien jaar de dorpse schaal van Warmond ontgroeid Japanse keizer bezoekt Leiden CARLO TER ELLEN 25 ALMELO ANP Een van de twee directeuren van de ont plofte vuurwerkopslagplaats S.E. Fireworks in Enschede is gisteren aangehouden. Dit heeft het openbaar ministerie (OM) in Al melo bekendgemaakt. Directeur W. Pater werd gearresteerd toen hij zich gistermid dag zelf meldde bij een politiebureau in de regio Twente. Volgens een woordvoerster van het OM heeft de 49-jarige Pater via zijn advocaat la ten weten dat hij aan het strafrechtelijk on derzoek wil meewerken. Vantevoren is ook afgesproken dat de directeur op het politie bureau door een arts wordt onderzocht. Pater is voorlopig voor verhoor aangehou den. Het opsporings- en aanhoudingsbevel tegen de andere directeur, de 37-jarige R. Bakker blijft volgens justitie in Almelo van kracht. De man was gisteravond nog niet opgepakt. Hij zal zich vanavond bij de poli tie in Enschede. Gisteren werden de luchtfoto's van de Topografische Dienst in Emmen vrijgege- ven. De beelden van het terrein van S.E. Fi reworks werden kort voor de explosie op zaterdag gemaakt en geven de indruk dat er twee deuren van zogeheten MAVO-boxen opstaan. In die boxen mag vuurwerk opge slagen liggen. Ook is te zien dat twee deu ren van het kantoor ogenschijnlijk open staan. Dat duidt erop dat in elk geval één of meerdere personen zich voor de ramp op het terrein hebben begeven. LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Een groot deel van het Rapen burg gaat voor de tweede keer in één maand op slot. In ver band met de komst van de Ja panse keizer Akihito, zijn vrouw keizerin Michiko en koningin Beatrix naar Leiden wordt de gracht donderdag 25 mei van 7.00 uur 's ochtends tot 13.00 uur in de middag voor alle ver keer, inclusief voetgangers afge grendeld. Vanaf middernacht tot een uur 's middags diezelfde dag is er een parkeerverbod. Tijdens het bezoek van de vor stin op 29 april vorige maand ter gelegenheid van Koningin nedag was een stuk van het Ra penburg ook al hermetisch af gesloten. De maatregelen gelden voor beide zijden van de straat tus sen het Noordeinde en de krui sing Kaiserstraat/Kolfmakers- steeg en het daar tegenover ge legen bestuursgebouw van de universiteit, de voormalige uni versiteitsbibliotheek. Bewoners van dat gebied en mensen die daar werken, kunnen wel hun woning en werkplek bereiken of verlaten. Volgens de gemeente ENSCHEDE GPD Het dodental van de vuur werkramp in Enschede is ge daald naar zeventien. Eerder stond het op achttien. Er wor den nog tien mensen vermist. Van de 946 gewonden liggen er nog 29 in het ziekenhuis, van wie zes op de intensive care. Dat heeft burgemeester J. Mans gisteren meegedeeld. De verklaring voor het ge daalde dodental is dat van ge vonden lichaamsdelen niet al tijd duidelijk is bij hoeveel per sonen die horen. Volgens Mans is de samenhang tussen ver schillende lichaamsdelen vast gesteld, waardoor het aantal ge borgen doden op één persoon minder uitkomt. Over zes van de oorspronkelijk dertien ver misten heeft het Rampen Iden tificatie Team (RIT) inmiddels aanwijzingen gekregen die mo gelijk leiden tot het vinden van deze mensen. Zo belde iemand dat een kennis uit het vrijwilli gerswerk, vermeld op de ver- mistenlijst, in de buurt van Eindhoven woont. „Dat zijn De Zwitserse regering heeft gis teren ingestemd met een ver goeding aan een joodse broer en zus wier ouders door de na zi's werden vergast na door Zwitserland te zijn uitgewezen. Het ministerie van financiën meldde de zaak die Charles en Sabine Sonabend tegen de Zwitserse staat hadden aange spannen te hebben geschikt voor 200.000 Zwitserse frank (283.000 gulden). Het ministe rie weigerde echter van com pensatie te spreken uit vrees meer claims uit te lokken. Minister van financiën Kas- par Villiger zei de broer en zus volgende week te zullen ont moeten om 'de spijt van de re gering tot uitdruWdng te bren gen'. De advocaat van de Sona- bends noemde die beslissing belangrijker dan het geboden geldbedrag. „Mijn clienten zien VAN 12.00-17.00 UUR 518 HET GROENE WARENHUIS Tel. 071 5322203 De Leidse kringloopwinkel is tot en met dinsdag gesloten. Tijdens onderzoek zijn gisteren asbestresten aangetroffen in het pand aan de Volmolen gracht. Om elk risico voor per soneel en bezoekers te vermij den is de winkel nu tijdelijk dicht. Stof- en plakmonsters moe ten begin volgende week uitwij zen of het asbest zich kan ver spreiden en of er sprake is van gevaar voor de volksgezond heid. Vervolgens wordt een sa neringsplan opgesteld. De gemeente Leiden is deze wéék begonnen met een zoge heten quick scan, waarbij alle gemeentelijke panden worden onderzocht op de aanwezigheid van asbest. Gisteren was de LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 HET WOORD IS AAN Louis Verbeeck Ik ben zo zedig, Lieve Heer, dat ik mijn dromen censu reer. is er besloten tot het invoeren van een gedeeltelijke afsluiting om de veiligheid van het gezel schap èn een ordelijk verloop van het bezoek te waarborgen. De keizer, keizerin en vorstin arriveren kort na tien uur in Leiden en brengen dan een be zoek aan het SieboldHuis. De keizer opent daar een tentoon stelling die speciaal voor deze gelegenheid is samengesteld. De expositie bestaat onder meer uit niet eerder getoonde stukken uit Natuur Historisch Museum Naturalis. De tentoon stelling is van 26 mei tot en met 2 juli voor het publiek toegan kelijk. Na het bezoek aan het SieboldHuis wandelt het gezel schap over het Rapenburg naar de Hortus Botanicus. Daar wor den de Wintertuin en de Sie- boldtuin bekeken. Even na het middaguur is het bezoek ten einde. De keizer en de keizerin ko men aanstaande dinsdagoch tend om elf uur aan op Schip hol. Ze bezoeken naast Leiden onder meer Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Apel doorn. 10-/260 «720° ®V16° 30%" 40% 20% SSSS&S? 30% 30% 30% SPECTACULAIRE OPENINGSSHOW ZA.20 ZO. 21 MEI VIJF MEILAAN 7A LEIDEN aanwijzingen waar we iets mee kunnen", zegt J. Crijns van het RIT. „We blijven zoeken tot alle mogelijkheden gebruikt zijn." Via het speciale telefoon nummer kwamen donderdag avond tussen zeven uur en een uur 's nachts 137 telefoontjes binnen met informatie. Dat de gemeente zo lang wachtte met het naar buiten brengen van namen van ver misten, komt volgens Crijns omdat de hoogste prioriteit aan zorgvuldigheid is gegeven. ,,Als we niet onomstotelijk kunnen vaststellen dat iemand terecht is, blijft deze persoon voor ons vermist." Burgemeester Mans wil niet speculeren over het feit dat er vierhonderd huizen zijn ver woest en mogelijk dertig men sen zijn omgekomen. „Gelukkig zijn er minder mensen omge komen dan verwacht. Maar wellicht speelde mee dat het een warme dag was en mensen buiten waren. En dat bij de start van het vuur ook al men sen naar buiten gingen." VANDAAG 1 in deze krant ^2?* circa U vindt de baan die bij u past in r.leidschdagblad.nl zichzelf als vertegenwoordigers van alle andere holocaustvluch telingen in Zwitserland", zei advocaat Mare Richter. Zwitserland nam tijdens de Tweede Wereldoorlog zo'n 30.000 joden uit de omringen de, door de nazi's bezette lan den op, maar weigerde of de porteerde er evenzoveel uit angst de woede van Duitsland op te wekken of overstroomd te worden met vluchtelingen. De Sonabends slaagden er in 1942 in vanuit hun vaderland België naar Zwitserland te ko men, waar zij contacten had den omdat vader .Sonabend horlogehandelaar was. „Wij dachten in Zwitserland veilig te zijn", zei Charles Sonabend la ter. Een dag voor hun aankomst had de regering echter besloten geen joden meer toe te laten en het gezin werd in de cel ge stopt. Later werden zij naar Frankrijk uitgewezen. kringloopwinkel aan de beurt. Eerder werd asbest aangetrof fen in de Stadsgehoorzaal. Uit gangspunt van de gemeente is dat alle asbest in gemeentelijke gebouwen wordt verwijderd. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: Postcode: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch &i Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400121

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1