Rijn Veenstreek 'Er kan best nog wat geld bovenop ieuwe coffeeshop Samar voorlopig gedoogd lUM 3^%'i •gt ruisgebouw blijft ig drie jaar kantoor 'Wij zijn niet gevaarlijk, we zijn juist overveilig' - jn slaat jongen op hoofd gjaan den run Een 16-jarige Alphenaar is donderdagmid- niishandeld op de ophaalbrug tussen de Staalweg en het oen in Alphen. Hij stond daar omdat hij een vriendin hielp problemen had met haar fietsketting. Op dat moment kwam [n voor hen onbekende man aan, die wilde dat ze opzijgin- \'a een korte woordenwisseling sloeg de man de jongen nnalen op zijn hoofd. litie praat maandag met Benthuizen HüjZENi De politie gaat maandagavond in gesprek met de oners van Benthuizen. Aanvang: 20.30 uur in dorpshuis De Burgemeester Boelen zit de bijeenkomst voor. De politie is aanwezig. De aanleiding voor de gemeente om de bijeen- gt te organiseren is het ongenoegen dat er onder de bevol- leeft over het gebrek aan politie in het dorp. De inwoners jen daarop onlangs forse kritiek. cursie naar molenviergang De molenviergang van Aarlanderveen staat tijdens de j Hollandse waterdagen extra in de belangstelling. Het Gil- in Alphen aan den Rijn houdt op zaterdag 8 juli een excur- De gecombineerde fiets- en wandeltocht langs het water- ikundige monument duurt van 10-14 uur. Ook de molen ije Grote Polder bij Zoeterwoude is tijdens de waterdagen te rhtingen. Op zaterdag en zondag is de molen aan het Mo- id geopend als de wieken draaien. Ook het gemaal De An- oist aan de Stompwijkse vaart in Leidschendam is van vrij- ;tot en met zondag 9 juli open van 10-16 uur. In Boskoop er op zaterdag vanaf 13.30 uur rondvaarten. Ienuning verandert na facelift dorpshart Avery Dennison spreekt milieubeweging tegen hazerswoude-runduk hade'janneke de jonge uit drie jaar mag het wit- luisgebouw in Hoogmade intoor dienen. Tegen die het centrum van het dorp lig veranderd en willen meester en wethouders acobswoude de situatie uw bekijken. Zij komen ee gedeeltelijk tegemoet i wensen van de gemeen- Die wil geen kantoor in indje aan de Vissersweg. ïhouder Haasbroek vindt goede keus te wachten dorpshart is opgeknapt, het nieuwe dorpsplein de Kerkstraat en de Van rerlaan komen onder 39 woningen en een par- Deze ingrijpende i moet begin 2002 klaar mdat Hoogmade dan 750 «staat. „Omdat er zoveel ie gebeuren, is het beter efinitief besluit te nemen iet kruisgebouw als alles is lerd", vindt Haasbroek, et is ook niet de bedoeling et daar al die tijd leeg te itaan." bestemming van het ge- staat sinds 1997 ter isie. Toen verkocht de ig Thuiszorg Groot Rijn land het aan Hoogmadenaar A van Goozen voor bijna vier ton. De stichting Cultureel Centrum Hoogmade (CCH) viste daar door achter het net. Hoogmade beschouwt het pand echter als eigen bezit, omdat het in 1963 is gebouwd met geld dat de Hoogmadese bevolking zelf bij elkaar bracht. Van Goozen wil het gebouw met een algemeen-maatschap pelijke bestemming wel aan zo'n organisatie verhuren, maar vangt dan naar eigen zeggen niet genoeg huur. Daarom ver huurt hij het sinds 1 februari aan Cleaning Service Holland, die er de administratie bij houdt. Het contract verloopt in februari volgend jaar. Liever maakt Van Goozen er een woonhuis van. De eigenaar gaat ervan uit dat hij in het gebouwtje tegenover de hervormde kerk langer dan drie jaar een kantoor kan huis vesten. „Wat heet tijdelijk? Een leven is ook tijdelijk", zegt Van Goozen onverstoord. „En als een kantoor niet meer mag, dan maken we er een moskee van." Omdat de door B en W ver strekte vergunning tijdelijk is, heeft de gemeenteraad er niets meer over te zeggen. Koudekerkse klas haalt 2500 gulden op voor Enschede koudekerk aan den run saskia buitelaar 2500 gulden gaat er van Koudekerk naar Enschede. Leerlingen van groep acht van De Rank hebben de helft van dat bedrag opgehaald met hun plantenverkoopactie gisteren in het dorp. De school vult de rest aan uit de zendingspot. Het liefst willen de scholieren dat het geld aan Enschedese kinderen wordt besteed die slachtoffer zijn geworden van de vuurwerkexplosie vorig weekeinde. Voor de deur van de Albert Heijn in Koudekerk aan den Rijn deden de verkopers-in-de-dop daarom extra hun best om de planten voor het goede doel te slijten. Alles is daarvoor toegestaan, vindt de 11- jarige Pelle Cok. „Meester", roept hij tegen Piet Barendse die de actie heeft bedacht, „ik heb de heideplantjes weer 3,50 ge maakt, want 2 gulden vond ik een beetje goedkoop." De planten zijn voor de in koopprijs gekocht bij een Boskoopse kwe ker, een vriend van de meester, weet Pelle te vertellen. „Wij verkopen ze voor de dub bele prijs en dan zijjn ze nog bijna even duur als bij de bloemist. Er kan dus best nog wel wat bovenop", grijnst hij. Het zijn vooral ouders die afkomen op de actie van hun kinderen. Een van de scho lieren zwaait tevreden zijn vader en moe der uit die met maar liefst elf planten naar huis gaan. Het valt pa een beetje tegen dat er geen plastic tassen voorhanden zijn, maar er valt deze ochtend tussen 9 en 12 uur geen kwaad woord. Iedereen die zijn portemonnee trekt om met de kinderen af te rekenen doet dat vanuit een goed hart. „Het geld moet naar kinderen en die ren", vindt Rianne van Poelje (11). „Zodat kinderen die hun ouders kwijt zijn, ze weer kunnen vinden en zodat de kinderen die niets meer hebben, speelgoed kunnen ko pen." Geen enkele voorbijganger die een kijkje neemt bij de verkoopstalling, gaat zonder plant verder, daar zorgt ze wel voor. Maar om zelf haar spaarpot om te keren en een plant uit te zoeken, gaat Rianne iets te ver. „Ik heb nu wel wat beters te kopen. We gaan verhuizen en ik moet nog spullen voor op mijn kamer hebben. Trouwens, planten gaan bij mij altijd dood." De klas heeft veel plezier in het verkopen. Voorzien van buideltasjes, plastic bakjes en toilettasjes voor het wisselgeld („Alleen munten, de briefjes moeten meteen naar de meester") houden ze iedere koper in de gaten. Vijf meisjes bemoeien zich met één transactie, om te kijken of het allemaal goed gaat en er geen rekenfouten worden gemaakt. De Boskoopse kweker Aad Brugman ziet het lachend aan. Eigenlijk had hij het vrese lijk druk, toen meester Barendse hem om hulp vroeg. Maar voor Enschede maakt hij graag een paar uurtjes vrij. Bovendien le vert het hem ook wat op, grapt hij. „Die mag bij me komen werken", wijst hij op Pelle. „Hij weet de prijs behoorlijk op te drijven. Dat hoef ik niet te proberen." De bloemenboetiek Taffijn verderop in de straat doet deze ochtend slechte zaken. „Maar daar maken we geen probleem van hoor", zegt eigenaar Jolanda de Groot. „Het is een goede actie en bovendien al leen tot twaalf uur." marieta kroft Avery Dennison een gevaarlijk bedrijf? Absoluut niet. Kom maar kijken." Fabrieksdirecteur Arjen Brandenburg en manager beveiliging en gezondheid Sie- beren de Vries maken onmid dellijk tijd om het misverstand dat er in hun ogen is, weg te ne men. Hun verbazing is dan ook groot als ze lezen dat Milieude fensie en de Stichting Natuur en Milieu aan minister Pronk schrijven dat hun bedrijf ge vaarlijk is. De milieubewegingen vinden dat het bedrijf dat zelfklevende materialen produceert weg moet uit de Hazerswoudse woonwijk Groenendijk. Ze schreven dat naar aanleiding van de ramp in Enschede waar de vuurwerkfabriek ook in een woonwijk stond. „Ik ben lid van Natuur en Milieu, ik ga ze om opheldering vragen", moppert De Vries. De tussen de Oude Rijn en de Rijndijk gelegen fabriek heeft naar aanleiding van die ramp geen enkel telefoontje van ver ontruste buurtbewoners gekre gen. Brandenburg: „De relatie met de buurt is goed. Ze mogen alles van ons weten. Ik zeg al tijd, als er ook maar wat is, al is het middenin de nacht, bel." Om eventuele onrust onder de bewoners weg te nemen naar aanleiding van de vuur werkramp, nemen ze zich voor de buurt binnen enkele weken een brief te sturen of uit te no digen. „Ik woon ook tegenover een fabriek", zegt Brandenburg. „Ik vroeg me deze week ook af wat ze daar allemaal doen." Avery Dennison, beter be kend onder de naam Fasson, heeft sinds 1968 een vestiging in Hazerswoude-Rijndijk. Hoe ze daar zijn gekomen, weet Brandenburg niet. „Het moest dicht bij de vestiging in Leiden zijn. Het zal wel iets met finan ciën te maken hebben." In die tijd stonden de meeste huizen van de woonwijk Groenendijk er al. Afgezien van hardnekkige klachten van stank begin jaren negentig en af en toe van ge luidsoverlast, voelen de buurt bewoners zich niet bedreigd, zo blijkt desgevraagd. De stank overlast is door een verande ring in het productieproces ver holpen. Het buurtcomité Groenendijk blijft het bedrijf in de gaten houden. Dat deert de fabrieks directeur en de manager veilig heid niet. „We voeren een open politiek. Ons bedrijf is overvei lig. We kunnen altijd goed met de overheid door de bocht om dat we van ons Amerikaanse moederbedrijf veel strengere regels krijgen opgelegd dan hier gelden. Dat bedrijf is gevestigd op de Andreasbreuk en moet dus bestand zijn tegen aardbe vingen en tornado's." Belangrijker nog dan dat, is het feit dat de hoeveelheid che micaliën in de fabriek de afge lopen tien jaar fors is afgeno men, zo maken ze duidelijk. Avery Dennison maakt tegen woordig 90 procent van de stic kers met wateroplosbare lijm. Het aantal tanks met brandge vaarlijke chemicaliën nam daarmee af van 38 tot vijf. Die tanks staan niet aan de huizen- maar aan de waterkant, laten Brandenburg en De Vries tijdens een rondleiding zien. „In het allerergste geval zouden alleen de ramen springen van het huis hier tegenover het wa ter." Bewoonster mevrouw Roest is daar niet bang voor. „Nee, ze is inmiddels 85 en ze heeft wel voor hetere vuren gestaan", zegt haar zoon. Ook bij de gemeente Rijn- woude staat het bedrijf niet als risicovol bekend. „Ze voldoen aan de milieuvergunning", zegt een woordvoerster. Ze wijst ook op de afname van chemische oplosmiddelen in het bedrijf. Verhuizen naar een bedrijven terrein is niet aan de orde, zeg gen zowel de gemeente als Ave ry Dennison. „Dat is veel te duur." Dat het bedrijf Avery Den nison gevaarlijk zou zijn, ba seert Mark Koene van de Stich ting Natuur en Milieu op eeri onderzoek dat hij in opdracht van het wijkcomité Groenendijk eind jaren tachtig deed. „Ik trof daar een grote hoeveelheid chemicaliën aan. Als er brand uit zou breken, zou het moeilijk zijn om snel de woonwijk te ontruimen." Hij geeft toe dat hij de gege vens van toen nu niet heeft ge checkt. Directeur Brandenburg: „Tien jaar geleden paste ons bedrijf misschien onderaan in het rijtje gevaarlijke bedrijven van de milieubewegingen. Maar nu echt niet meer." Elf ondernemers melden zich spontaan voor handel in softdrugs de komst van de nieuwe, ;t officiële, Alphense cof- Samar aan de Hooft- is veel ophef. Er wordt it gehandeld in soft- maar wel gerookt. Eige- Iherrabi houdt zich naar [eggen precies aan de len in afwachting van Tgunning. De politie con- geregeld, maar grijpt tegen de meegebrachte ran de bezoekers. De win- ergeren zich rot. loogbeleid dus? De poli- ardvoerder van Hollands n kan hier niet helemaal .Hij heeft geen ge- ergunning en zijn klanten openlijk. Tja, logischer- iouden we dat moeten ilken. Het is strafbaar. Je niet handelen en in feite genheid geven om te roken. De wet ver is duidelijk: tot en met im per persoon wordt het 'ag genomen. Daar- geven we een procesver in heeft iemand meer dan gram in zijn zak gaat het [n misdrijf. Er is in deze Vel moeilijk een scheids- trekken tussen de wet en gedogen. Maatschappe- iereren we dit. De politie feert nu extra op overlast, nog niet geconstateerd, staan dus deze handel- voorlopig toe, mits er tverlast is." woordvoerster van de ge- e laat namens burge- tr Schoof weten dat eige- ■herrabi op het scherpst snede opereert. „Hij zit ijn zaak in een bestem- plan voor een theehuis, litie bepaalt of de regels n overtreden." naar Cherrabi heeft een weken geleden zelf overleg met de burgemeester en litie. „Ik heb beloofd dat nten in mijn zaak abso- ten narigheid zullen ver en in de winkelstraat, is hem is dat ook niet ge- Wij zijn afgelopen zon- De nieuwe Alphense coffeeshop Samar in de Hooftstraat. dag opengegaan. Dat is alle maal netjes verlopen. Niemand mag hier voor de deur rond hangen, gillen of schreeuwen. Ik heb gewoon een leuke nette zaak en dat wil ik zo houden. Dat daar een jointje bij hoort is mijn keuze. Ik verhandel niet. Ze kopen zelf bij Pitstop, de er kende coffeeshop honderd me ter verderop. De mensen die deze softdrugs gebruiken, moe ten rustig kunnen zitten. Dat is toch veel beter dan op straat rondhangen. Je kunt ze beter opvangen in een gezellig onder komen", aldus zijn visie. De vrouw van banketbakker Van Vliet - de winkel zit tegen over de coffeeshop - denkt daar iets anders over. Hoewel ze zeer voorzichtig is in haar bewoor dingen laat ze duidelijk merken er helemaal niet mee eens te zijn. „Zo'n coffeeshop hoort niet thuis in een winkelstraat, dat wandelgebied is. Publiek moet hier ongestoord kunnen lopen en niet bedacht hoeven te zijn op onverwachte acties." Op de vraag of ze al echt over last heeft gehad, blijft ze het antwoord, evenals de andere winkeliers in de omgeving, be wust schuldig. „Ik heb geen zin in ellende. Het beleid van de gemeente is voor mij onbegrij pelijk." Het beleid van de gemeente is volgens de woordvoerster van de gemeente duidelijk. Op dit moment is er één legale coffee- foto mark lamers shop Pitstop geheten. De twee de Dutch Gold, naast Pitstop, is in januari gesloten op last van burgemeester Schoof, omdat de eigenaar zich niet aan de af spraken hield. De gedoogver gunning is daarom ingetrokken. De eigenaar heeft hiertegen overigens bezwaar gemaakt. Die procedure loopt nog." Over de vraag hoeveel coffee shops Alphen aan den Rijn zou moeten hebben, wordt binnen de muren van het stadhuis druk gesproken: twee of drie. Duide lijk beleid daarover is nog niet naar buiten gekomen. „Willen we ook niet", aldus de gemeen tewoordvoerster. „We gaan het allemaal evalueren. Eerst moet de procedure van Dutch Gold worden afgerond. Als dat goed afloopt zou deze zaak per 1 juli, al dan niet met een nieuwe ei genaar, weer open mogen. Ove rigens hebben elf mensen zich na de sluiting van Dutch Gold spontaan aangemeld de coffee shop te willen overnemen of een coffeeshop te willen begin nen in Alphen, waaronder Cherrabi." Voorlopig is dus alleen Pitstop, gevestigd in het niet wandelgedeelte van de Hooft straat, de enige officiële plek waar van 10 uur 's ochtends tot tien uur 's avonds mag worden gerookt en gehandeld. De sfeer is ontspannen. De klanten zijn tevreden over de wiet. Goede kwaliteit wordt er geroepen. De eigenaar is ook tevreden en zegt tegen een meisje dat twee ge draaide jointjes meeneemt: 'doe voorzichtig'. Hij vindt het geen enkel bezwaar als Alphen zou worden opgefleurd met meer coffeeshops. „Dat komt het probleem ten goede. Sprei ding en concurrentie kan geen kwaad." De klanten zijn het er helemaal mee eens. Als de plaats ter sprake komt, wordt er druk gediscussieerd. Is het wel zo handig een coffeeshop in het hart van de Hooftstraat te heb ben? Het merendeel vindt van niet. De eigenaar komt met de meest ludieke oplossing. Hij meent dat de zaken het best naast het politiebureau kunnen zitten. „We hebben geen gehei men. Alles is controleerbaar en makkelijk te overzien voor de politie. En, ook ik, wil geen ge donder in deze tent." Bij Samar is het rustig. Alleen de muziek geeft geluid. Een groep jongeren speelt het spel backgammon. Er wordt thee gedronken en wiet gerookt. Een oudere jongere haalt een brokje hasj uit zijn zak en maakt een mooi jointje. Hij geniet zicht baar. Cherrabi heeft het ook naar zijn zin. Hij verklaart trots te zijn op deze mooie zaak en de opvang die hij kan bieden voor gebruikers. Hij hoopt over twee maanden zijn vergunning te krijgen om ook zelf softdrugs te kunnen verkopen. Leidsch Dagblad A RCII11 VI AT ANNO 1900 Maandag 21 Mei VOORSCHOTEN - In de afdeelingsvergadering van het departement van het Nut, die door een 14-tal le den werd bijgewoond, werd door de commissie voor de ambachtsteekenschool verslag uitgebracht. De commissie klaagde o.a., dat er jongens zijn die, na eenige lessen te hebben bijgewoond, verder wegblij ven, terwijl voor zulke jongens allerlei kosten zijn ge maakt, als teekenportefeuilles enz. Men treft ze al leen aan onder hen, die gratis het onderwijs genie ten. Er werd besloten voortaan van de ouders der leerlingen, die voor de eerste maal de teekenschool bezoeken en geen schoolgeld betalen, een borgstel ling te eischen van 1welk bedrag bij geregeld be zoek aan het eind van den winter zal werden terug gegeven Ten slotte werd in beginsel besloten tot de oprich ting van een volkskookcursus, wanneer de kosten daarvan niet al te hoog zijn. Die ouders, die er voor hun jonge meisjes van 13 tot 16 jaar heil in zien, dat zij leeren voor zeer weinig geld een smakelijken en voedzamen maaltijd te bereiden, zooals die in een werkmansgezin kan zijn, maar helaas dikwijls door onwetenheid niet is, kunnen zich reeds nu bij den secretaris van het departement aanmelden. ANNO 1975 Dinsdag 20 mei LEIDEN-Burgemeester dr. A.J. Vis heeft gisteren in de burgerzaal van het stadhuis de gouden ere-penning van de stad Leiden uitgereikt aan mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit. Van de overwegingen voor de toeken ning van de penning aan de universi teit noemde Vis o.m. dat tal van activi teiten van wetenschappelijke instel lingen en van individuele leden die verbonden zijn aan de universiteit me de ten goede komen aan de burgerij van de gemeente Leiden. Ook schonk hij namens de gemeente aan de uni versiteit een schilderij (gezicht op het academiegebouw) van de negentien- de-eeuwse schilder J.C. Greive. Dit schilderij, dat afkomstig is van het museum De Lakenhal heeft de univer siteit al enige tijd in bruikleen. Cath overhandigde aan Vis symbolisch het zg. voetsporenplan door hem een trottoirtegel aan te bieden. Dit plan, dat Verwezenlijkt werd dankzij een geldelijke inzameling op de universi teit, omvat drie toeristische routes die door middel van verwijstegels en fol ders worden aangegeven. Het plan is opgesteld naar analogie van een voet sporenplan in de Amerikaanse stad Boston. Ook gaf Cath de burgemeester een speciaal voor het eeuwfeest gesla gen penning. ALPHEN AAN DEN RIJN - Burge meester Gallas heeft tijdens een bij eenkomst in de kantine van de atle tiekvereniging AAV'36c de nieuwe at- letiekaccommodatie officieel overge dragen aan de Alphense Sportstich ting. De aanleg van de nieuwe baan heeft ruim negenhonderdduizend gul den bedragen, waarvan het rijk in het kader van de werkgelegenheidsrege- ling tweederde voor zijn rekening neemt. r: LEIDEN - Evenals vorig jaar zat het Pinkstertoemooi van Pemix weer uitstekend in elkaar. Een spelmoment van de finalewed strijd Ons Eiland-KVS (2-3). foto archief leidschdacblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrljvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 lil zwurt wit) op te sturen naar het lx-ldsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Leerlingen van groep acht van basisschool De Rank verkopen planten voor Enschede. „Het geld moet naar de kinderen en dieren." foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19