Vervuiling geen bezwaar bij AZC 'We zijn zelf gevlucht, dan begrijp je die mensen' Twee jubilerende leraren bij De Waaier Regio (apport ligt al een maand ter inzage' :RDAG 20 MEI 2000 e jischede' gebruikt als babbeltruc gooRP» De politie van Leiderdorp waarschuwt de bewoners naar gebied voor oplichters die de ramp in Enschede gebrui- nvoor diefstal. Zo werd een 63-jarige vrouw donderdag van is y portemonnee met bankpasjes en sieraden beroofd, terwijl ,verd ondervraagd over de ramp in Enschede. Een jongen en imeisje hielden haar aan de praat met uiteenlopende vragen ■rde vuurwerkramp. Tegelijkertijd drongen handlangers de iiijng van het slachtoffer binnen. De politie sluit niet uit dat longeren ook bij anderen zo te werk zijn gegaan. rouw van tas beroofd gpoRP Een 68-jarige Leidse vrouw is op vrijdagmiddag bij bushalte aan de Splinterlaan van haar tas beroofd door een igen. De vrouw wachtte bij de halte op de bus toen de jongen ir tas van achteren uit haar handen rukte en wegrende. Hij j,daarbij de Laan van Ouderzorg over en rende de Rosen- rch in. De vrouw is de jongen nog achternagegaan, maar kon ai niet bijhouden. De gewaarschuwde politie heeft de jongen meer kunnen vinden. Inderscheiding Soldaat van Oranje •■cnaar De Soldaat van Oranje, oftewel Erik Hazelhoff elfzema, kreeg gisteren de zilveren erepenning van de ge ënte Wassenaar uit handen van loco-burgemeester Van Dijk. elfzema woonde enkele jaren in Wassenaar en zat daar in het rzet tijdens de oorlogsjaren. Na afronding van de HBS ging elfzema naar Leiden om te studeren. Toen de oorlog uitbrak Jhij als Engelandvaarder de Noordzee over. Van daaruit or- niseerde hij Engeland Contact Holland, waarbij geheim agen- iwerden afgezet op de stranden van Scheveningen, Katwijk \oordwijk. Deze agenten werden ondergebracht bij dokter ediet. op de Zijdeweg 4 in Wassenaar. Van daaruit opereerde ideel van de ondergrondse inlichtingendienst. Tegenwoor- woont Roelfzema op Hawaii. [iklerdag in teken van kunst fTERWOUDEDe polderdag in Zoeterwoude, Stompwijk en Ha- iswoude-Dorp staat morgen in het teken van de kunst: 'Land nVVijk en Wouden, een waar kunststuk'. Er zijn fiets- en wan- Iroutes, die langs boerderijen en molens voeren. Onderweg men de deelnemers muzikanten, dichters en kunstschilders jen. Verder is het onder meer mogelijk een tochtje te maken er de Weipoortse Vliet of door Klein Giethoorn. De startplaat- ozijn: de Grote Molen aan het Molenpad en café De Meester nde Zuidbuurtseweg in Zoeterwoude, café De Gouden euw aan de Dr. Van Noortstraat in Stompwijk en café De Ege- niier in Hazerswoude Dorp. Iedereen kan starten tussen elf s morgens en drie uur 's middags. Om één uur begint het idebat 'Trek de Groene Grens' van de Vereniging Milieude- isie in het Muziekcentrum aan de Schenkelweg in Zoeter- jude. Leiderdorpers krijgen asielzoekers in 'achtertuin' leiderdorp jan preenen Anneke Louwe Kooijmans zwaait de achterdeur van haar woning aan de Zijldijk in Lei derdorp open. Rechts staat het voormalige Meelfabriekje, er naast en erachter liggen kabels en haspels. Daaronder de ver vuiling van het naar Zoeter woude verhuisde metaalbedrijf Mepaco. Links het land van Van Egmond, die boten verhuurt aan de Dwarswetering. Recht voor haar huis lopen schapen. „Daar komen dus de asielzoe kers. In onze achtertuin." De 60-jarige Leiderdorpse zwakt die woorden meteen wat af. „Nou ja, achtertuin. Er zal nog wel honderd meter tussen blijven. Ze komen nou ook weer niet zó dicht bij ons huis te zitten." Niet dat ze daar pro blemen mee heeft. Anders dan Jan van Gent van café 't Dob bertje iets verderop („Er zijn toch al zat asielzoekers, ik ben bang voor overlast"), anders ook dan de Van Egmonds, die 'geen commentaar' hebben, stelt Anneke Louwe zich uiterst gastvrij op. Nog vriendelijker dan Henny Wiggers, die ook aan de Zijldijk woont en vast stelt dat die mensen ook recht hebben op onderdak. „Het is toch vanzelfsprekend dat Leiderdorp deze mensen opvangt. Zo'n centrum moet ergens komen. De gemeente is ook uiterst zorgvuldig te werk gegaan. Burgemeester Zonne- vylle is hier zelf komen vertellen wat er gaat gebeuren. We heb ben een goed gesprek gehad en wat hij zei, daar kunnen we ons helemaal in vinden", zo ver klaart ze waarom ze 'zeker geen tegenstander' is van de komst van maximaal achthonderd asielzoekers. Anneke Louwe Kooijmans staat bij het schapenweitje waarachter het asielzoekerscentrum komt. „Het is toch v mensen opvangt." Natuurlijk had ze, net als haar man, willen blijven genie ten van het mooie uitzicht, 'ook al kun je de kerktorens van Oud Ade en Rijpwetering door die hoge bomen niet meer zien'. Tot twaalf jaar geleden woon den ze in Oegstgeest. In het ou de dorp bij het park Bos van Wijckerslooth, maar dat was niet zo landelijk als de Zijllaan Meijepolder bij de Driegaten- brug in Leiderdorp. Het stukje dat voor de Boterhuispolder ligt en lang geleden door de spoor lijn (nu provinciale weg) door midden werd gesneden. „Het uitzicht is hier nog altijd erg mooi. Straks wordt dat wel an ders. Als er huizen komen en op korte termijn asielzoekers. Maar daar doen we niet moei lijk over. Als de politiek anders beslist, dan wij eigenlijk zouden willen, dan moet je je daarbij neerleggen. We leven in een vrij land." Daarbij speelt mee dat ze er varing heeft met de komst van asielzoekers. In Leiden was ze via Natuurmonumenten be trokken bij Natuur en Milieue ducatie. Het bezoekerscentrum in het park Cronesteyn ging tij delijk dicht. Voorlichting over natuur en milieu maakte plaats voor een eetzaal en dagopvang voor vluchtelingen. „Zoiets is normaal. Daar doe je niet moei lijk over." Trouwens, zo voegt ze eraan toe, ze moest in de Tweede We reldoorlog zelf ook vluchten. Tijdens de Slag om Arnhem. „De stad zag er toen ook uit zo als die rampwijk nu in Ensche de. We moesten weg. Ik weet dus hoe die asielzoekers zich voelen. Maar het moeten wel echte vluchtelingen zijn, die hier naartoe komen. Er zit zo veel kaf onder het koren. Men sen die misbruik maken van de situatie. Die hoeven we hier niet. Van echte vluchtelingen heb je geen last. Natuurlijk niet. Dan lopen ze alleen maar het risico dat ze uitgezet worden. Ik vind juist dat die mensen zelf ook bewaakt moeten worden. Hoe vaak hoor je niet dat een Van hun kinderen wordt gekid napt, dat ze zelf lastig worden gevallen." Dat het eigenbelang nu moet wijken voor het algemeen be lang vindt ze niet erg. Er staan immers ook wat 'voordeeltjes' tegenover. „Toen we hier twaalf jaar geleden kwamen, gingen we echt terug naar de natuur. We hadden geen gas en geen riolering. Toen vonden we dat geen probleem, maar we zijn blij dat we een paar jaar terug gas hebben gekregen en nu ook riolering krijgen. Mede dankzij de asielzoekers, die ook op de riolering moeten worden aan gesloten." „En er is eindelijk aandacht voor de gevaarlijke situaties hier langs de Zijldijk. Mensen stappen hier op de rondvaart boot en zetten hun auto in de berm. Dat leidt tot chaos. Ja renlang hebben we daar de po litie op gewezen. Nu de asiel zoekers komen, hebben we de indruk dat er eindelijk wat aan wordt gedaan. Dat is toch mooi meegenomen." ojectleider Lange Voort wijst kritiek van de hand Verbazing bij metaalwarenbedrijf Mepaco: jectleider Wim Smelik van de nieuwbouw- uien voor winkelcentrum de Lange Voort in itgeest, begijpt niets van de opwinding die er de raadsleden is ontstaan over het wind- aat. Het onderzoeksrapport van adviesbu- Peutz en. Associés heeft sinds 17-april voor idsleden ter inzage gelegen, reageert Srrte- ok konden nieuwsgierige bewoners het rap- inzien aan de balie van het stadhuis. „Ieder- id de uitkomsten kunnen kennen. Het is alle kaders aan de orde geweest. Als men- het rapport niet lezen, kan ik daar niets aan zegt Smelik. Hij zegt nog niet te kunnen ien welke gevolgen de bevindingen hebben de verkeersafwikkeling rond het centrum. Er volgens hem nog gezocht naar oplossin- ,Dat kunnen er verschillende zijn: een tun- of bebouwing of omlegging van de fietsroute. :b daar nu geen antwoord op. Maandag ik met het overlegplatform Verder", aldus lik. het onderzoeksrapport, waarvoor met een almodel van de Lange Voort metingen zijn ::ti een windtunnel, staat dat het tussen ut van Neslaanflat en de zuidkant vdn de r te bouwen passage zo hard waait, dat het ar oplevert voor fietsers. De noordkant van lat moet daarom 'niet toegankelijk worden' voetgangers en fietsers, oordelen de onder- ers. De metingen wijzen ook uit dat in de Uwe winkelstraat, tussen de nieuwe passage Je bestaande haak, sprake zal zijn van een fit windklimaat'. Ed Nabbe, voorzitter van het overlegplatform van het Lange Voort-project, staat 'perplex' over de bevindingen in het rapport. „Ik heb er geen woorden voor dat zulke relevante informatie is weggelaten in de speciale commissie over de toe komst van winkelcentrum. Ook in de raadsverga dering heb ik niks gehoord over overschrijdingen van het gevarencriterium. We hebben niet gewe ten dat het zó kritisch was aan die kant. Dit is wat je noemt een lijk dat uit de kast valt." Dat het overlegplatform ook niet op de hoogte is van het rapport, wijt Smelik aan het feit dat er na 17 april geen bijeenkomst is geweest met de bewoners en winkeliers. Het overlegplatform is volgens de projecüeider voldoende geïnformeerd over de problemen met de wind. Nabbe zegt bang te zijn dat door deze conclu sies de vaart uit de uitvoering van de modernise ringsplannen wordt gehaald. Hij denkt ook dat de windhinder de nodige financiële consequen ties heeft. „Dat zal zeker het geval zijn als er een tunnel komt. En er drukt al zoveel op de begro ting van het plan. De commissie financiën toonde zich donder dagavond onaangenaam verrast dat er de inmid dels afgetreden wethouder Smitsloo al vóór de goedkeuring van de Lange Voortplannen een on derzoeksrapport over het windklimaat in handen had. De woordvoerders van CDA, D66 en Leef baar Oegstgeest zeiden het rapport niet te ken nen. Fractievoorzitter Noort van Progressief Oegstgeest zei het rapport na afloop van de raadsvergadering te hebben ontvangen uit han den van de ex-wethouder. Noort zei dat hij het plan nooit zou hebben goedgekeurd als hij de re sultaten van het windonderzoek had gekend. Directeur E. Plomp van metaalwarenbedrijf Mepaco snapt niet dat er in Leiderdorp een asielzoekerscentrum (AZC) komt op het terrein Driegatenbrug, achter de Zijl dijk. „De gemeente zet ons al jaren onder druk om een vervuild stuk grond met spoed te saneren. En nu wordt er een azielzoekerscentrum op gezet", sneert hij. Vol gens J. van der Valk van de Centrale Opvang Asielzoekers (COA) is het sop de kool niet waard: „We gebruiken dat hoekje niet voor de woonpaviljoens." leiderdorp verdeelsleutel is nog altijd geen eric went overeenstemming bereikt. De kosten van de sanering worden geschat op een miljoen gulden. In afwachting van sanering wil de gemeente de vervuiling voorlopig afdekken met plastic, er een laag zand overheen stor ten en de grond betegelen. „Ge vaar voor de volksgezondheid is er niet. Je kan er gewoon over heen lopen. De grondrapporten zijn naar het COA gestuurd en ook daar zien ze geen reden om andere maatregelen te nemen", laat wethouder Molkenboer weten. COA-woordvoerster Van der Valk kan dat bevestigen: „We zetten geen woonunits op de vervuilde grond. We maken Het gaat om een stuk grond van zo'n 200 vierkante metei schuin achter de oude meelfa briek. Uit onderzoek is geble ken dat dit is vervuild is met chloreerde koolwaterstoffen Volgens de gemeente is de ver vuiling de schuld van Mepaco, dat in 1997 van Driegatenbrug naar Zoeterwoude verhuisde. Volgens het metaalwarenbedrijf is de rommel een erfenis van de verffabriek die het terrein voor hen huurde. De rechter besliste uiteindelijk dat Plomp het leeu wendeel van de schoonmaak kosten moet betalen. Over de er een looppad van. Geen enkel probleem dus." Plomp is verbaasd over deze laconieke houding van het COA en van de gemeente Leider dorp: „Merkwaardig dat dit al lemaal maar kan terwijl er eer der zoveel ophef is gemaakt over die vervuiling. Daar maken we nu al vier jaar ruzie over. Dat sterkt mij in de overtuiging dat de gemeente dit destijds enorm hoog heeft opgeblazen." Hoe gevaarlijk de vervuilde grond is, weet Plomp niet exact. „Dat is niet aan mij om te be palen. Maar ik weet wel dat je er niet in moet gaan graven." Twee maanden terug heeft Mepaco uit eigen beweging nog een uitgebreid voorstel voor sa nering van de vervuilde grond naar de gemeente gestuurd. Een gedeelte moet worden af gegraven en er moet schone grond worden teruggestort. Plomp: „Ik wil nu zo snel mo gelijk van deze slepende kwes tie af. Maar van Leiderdorp heb ik niets meer vernomen. En nu begrijp ik ook waarom." Wethouder Molkenboer is er echter van overtuigd dat over- pas iets doen nadat het eenstemming over sanering azielzoekerscentrum weg is uit niet ver weg meer is. „Er zit Leiderdorp. Eerder lijkt mij niet schot in de zaak. Maar wij gaan verstandig" Leiderdorp grootste AZC in regio Het asielzoekerscentrum (AZC) in Leiderdorp wordt met 800 bewoners de grootste in de regio. In een AZC verblijven asiel zoekers in afwachting van een definitieve beslissing op hun asielaanvraag. De gemiddelde tijd die zij daar doorbrengen, is twaalf tot veertien maanden. Er zijn ook nog twee AZC s van iets kleinere omvang in de regio, in Waddinxveen (600 bewo ners) en Alphen (400). Leiden heeft in 'Nieuweroord' een Op vangcentrum (OC) voor 600 bewoners. Asopos de Vliet biedt hulp aan De roeivereniging Asopos de Vliet, die met de botenloods pal tegen het terrein zit waar de asielzoekers komen, wil graag een rol spelen bij de opvang van de buitenlanders. „We denken bij voorbeeld aan open dagen en een vlootschouw", aldus voorzit ter E. Pronk. „Het is een ideale plek om de mensen op te van gen", vindt Pronk. „Wij verwachten dat onze leden positief rea geren en zo mogelijk willen meehelpen." im: Hen Markman ftijd: 41 oep/functie: teamchef itie Voorschoten gerlijke staat: gehuwd, kinderen onplaats: Voorschoten vindt u de gevaarlijkste in Voorschoten? nebben nagenoeg geen in- rie in Voorschoten, dus lijk je al snel naar de ver- situaties. En dan kom ik tik uit op zo'n drukke weg leVeurseweg. zou u een lintje willen ge- 0. Nou als ik dan toch een moet geven dan geef ik Jan mijn schoonouders, staan - met mijn onregel- ige werktijden - altijd Waar de boel op te vangen. Met Tijheid en gezelligheid, f zouden we zijn zonder en oma? 45 tot 50 uur volmaak. Waar ging uw laatste ruzie over? Misschien over de verdeling tussen werk en privé. Ja, met mijn vrouw. Al vind ik ruzie een te groot woord, het is eerder een meningsverschil. Met pot ten en pannen smijten en el kaar uitschelden doen wij nooit. Ik heb een gezin en mijn vrouw eist daar terecht aandacht voor op. Wat is de meest vervelende kant van uw beroep? Als politieman: het moeten uit delen van een bekeuring. Dat roept altijd discussies en onbe grip op. Als teamchef: met zo weinig mogelijk middelen zo veel mo gelijk bereiken. Inherent aan een leidinggevende functie is natuurlijk dat je prioriteiten moet stellen. Een uitdaging, maar tegelijk ook de meest las tige kant van het werk. Wat wilt u graag nog eens over doen? Ik zou mijn trouwdag nog wel een keer willen overdoen. Dat vond ik een wereldse dag. Welk principe is u heilig? Eerlijk tegen elkaar durven zijn. Is voor mij een groot principe. Welke goede doelen steunt u trouw? Erg fanatiek in het steunen van goede doelen ben ik niet. Maar als ik wat doneer dan is het aan de Nederlandse Hartstichting. Die stichting houdt zich bezig met de belangrijkste doodsoor zaak in Nederland, dus ik denk dat we daar de meeste energie in moeten steken. Waar mogen we u 's nachts voor wakker maken? Een broodje hamburger. Wat is uw liefste bezit? Wel een dooddoener, maar: mijn gezin. Haha, dat moet je ook zeggen, anders krijg je thuis straf. Nee hoor, onzin: mijn vrouw en mijn twee dochters. tekst erna straatsma foto mark lamers ane pieter wisse Het was gisteren niet exact 25 jaar geleden dat ze begonnen. Bovendien werkte Tineke van Tongeren, voor ze op De Waai er terechtkwam, ook op andere scholen. Toch was het groot feest op basisschool De Waaier in Warmond. Juffrouw Tineke van Tonge ren-van Diest en meester Hugo van der Vlugt vieren hun 25-ja- rig jubileum in het onderwijs. „De grootste verandering in 25 jaar? Het onderwijs is nu veel meer op het individuele kind gericht. Maar ook zijn leerlin gen veel mondiger geworden", zegt Van der Vlugt, meester Hu- go voor de kinderen. „Niet alleen de kinderen zijn mondiger. Ook hun ouders zijn overal veel meer bij betrokken. Vroeger was je, althans in de plaatsen waar ik vroeger heb gewerkt, nog een soort notabel als onderwijzer. Tegenwoordig zit je wat dat betreft minder in een ivoren toren", vult Van Tongeren aan. De jubilarissen beleven na 25 jaar nog altijd heel veel plezier aan hun werk. „En dat ondanks het feit dat de werkdruk zo veel hoger is geworden. Maar kinde ren blijven kinderen. Elke dag is anders.", zegt Van der Vlugt. „Het is wel een zwaar vak, hoor. En het is er zeker niet lichter op geworden de afgelo pen 25 jaar. Hier op school heb je veel steun aan het team. Dat is op sommige scholen wel an ders. Ook de plaats van de school bepaalt veel. De grote stad is weer even wat anders dan Warmond", meent Van Tongeren. Van der Vlugt: „Sommige mensen zien al die veranderingen van de laatste ja ren als bergen op zich af ko men. Dat kan ik mij wel voor stellen. Bijvoorbeeld het 'weer samen naar school-project', waarbij de norm voor doorver wijzing van moeilijk lerende of gedragsgestoorde kinderen naar het bijzonder onderwijs een stuk hoger is komen te lig gen. Dat betekent soms dat je heel problematische kinderen in je Idas hebt. Dat brengt extra druk met zich mee." „Bovendien zijn het vaak ook verkapte bezuinigingsmaatre gelen. Je krijgt dus wel extra ta ken, maar daar wordt niets te genover gesteld. Dat is geen goede zaak. Er is juist veel meer kennis over het gedrag van kin deren en de juiste aanpak van problemen. Dat zou op elke school in voldoende mate be schikbaar moeten zijn." „De kunst is om de essentie in het oog te houden. Het is zo'n voldoening om die kinde ren iets mee te geven. Het is al tijd weer een uitdaging om kin deren een bepaalde richting te geven, zich hun talenten te la ten ontwikkelen.", zegt Van Tongeren. Van der Vlugt signaleert dat het imago van het onderwijs niet al te rooskleurig is. „On derwijs komt vaak negatief in de publiciteit. Hoge werkdruk en zo. Terwijl de werkdruk vol gens mij in de afgelopen jaren overal enorm is gestegen. Dat is echt niet een specifiek onder wijsprobleem. En zeker de laat ste jaren is het salaris verbeterd. Toch is het moeilijk om nieuwe onderwijzers te krijgen. Het heeft misschien met carrière mogelijkheden te maken, ja. Maar ook daar komt de laatste tijd de verandering in." „Mijn meest bijzondere erva ring", zegt Van der Vlugt: „Ik was drie- of vierentwintig. Net begonnen. Later op school, want ik had iets te doen. Ik kom het schoolplein opscheuren met mijn racefiets. Gooi hem tegen de muur en ren naar bin nen. Een kind zag dat allemaal en zei tegen mijn vervanger: Het is net een gewone jongen!"

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17