'Pokémon is occult en dus werk van de duivrf Geloof Samenleving I Geld zou de mogelijkheid moeten hebben te sterven ZATERDAG 20 MEI 2000 VANDAAG 20 Vandaag 474 jaar geleden, op 20 mei 1526, be gon in het Zwitserse Bazel een hooglopende ru zie tussen katholieken en hervormden, die be kend werd als 'het dispuut van Bazel'. De Zwinglianen en Lutheranen met onder meer Oecolampa- dius, kregen het aan de stok met de Duitse katholieke the oloog Johannes Eek, die 440 artikelen tegen Luther opstel de. Eek was hoogleraar in Ingolstadt en had in 1519 Luther in een debat zover weten te krijgen, dat hij voor hem ge vaarlijke uitspraken deed over de onfeilbaarheid van de paus en concilies. Op een 20-ste mei in 1444 overleed de heilige Franciscaan se volksprediker Bernadinus van Sienna. 21 Vandaag 1663 jaar geleden, op 21 mei 337 stierf de eerste christelijke Romeinse keizer, Con- stantinus, of Constantijn I de Grote. Hij werd pas op zijn sterfbed gedoopt omdat hij, volgens christelijke geschiedschrijvers, als christen geen legers mocht aanvoeren en recht spreken wanneer hij daarmee mensen de dood instuurde. Er zijn ook historici die wijzen op de keizers voorliefde voor de zonnecultus van Sol In- victus. Ze willen daarmee aangeven dat Constantiins late doop niet alleen aan de beperkingen van het kerklidmaat schap heeft gelegen. Op 21 mei wordt door katholieken ook de feestdag gevierd van de vijfde-eeuwse heilige Ierse monnik en stichter van kloosters, prediker en zeevaarder, Brandaan. Naar hem is de vuurtoren Brandaris op Terschelling genoemd. Inburgeringscursus Ghanese dominees Amsterdam In Amsterdam-Zuidoost begint dinsdag een inbur geringscursus voor Ghanese kerkelijke voorgangers. Die moet hen helpen om de Nederlandse taal en samenleving beter te le ren kennen en hun achterban beter over inburgering te infor meren. De cursus kwam tot stand op advies van het Bureau Nieuwkomers Amsterdam-Zuidoost. Het is volgens PvdA-wet houder Schings belangrijk dat de Ghanese predikanten die vol gen, omdat zij niet alleen een kerkelijke functie hebben, maar in hun gemeenschap ook een aanspreekpunt zijn bij sociale en economische kwesties. Oqd-bisschop Canterbury overleden londen De voormalige aartsbisschop van Canterbury Donald Coggan is woensdag op 90-jarige leeftijd overleden. Dat maakte een woordvoerder van de Anglicaanse Kerk gisteren bekend. Coggan bekleedde het hoogste ambt in de Anglicaanse Kerk van 1974 tot 1980. De huidige aartsbisschop van Canterbury, Geor ge Carey, prees Coggan als een bezielde pastor en een toegewij de aartsbisschop. Lord Coggan zal volgens Carey vooral herin nerd worden als drijvende kracht achter de nieuwe Engelse bij belvertaling en de herziene editie daarvan. Synodebestuur bang voor scheuring utrecht Stuurt het Comité tot Behoud van de Nederlandse Hervormde Kerk niet blindelings op een kerkscheuring aan, vraagt het hervormd synodebestuur (moderamen) zich af. Het waarschuwt het Comité voor de gevolgen van 'demagogische' en 'onzorgvuldige' berichtgeving over het Samen-op-Wegpro- ces. Het moderamen reageert met de brief op een 'rekest' van het Comité, dat tijdens de derde bezinningsdag op 11 maart werd verspreid. Daarin zegt het Comité geschokt te zijn, dat de hervormde synode principiële bezwaren tegen het SoW-proces niet had gehonoreerd. „Wij willen geen revolutie of afscheiding, maar trouw blijven aan het fundament dat God aan Zijn kerk heeft gegeven", aldus het rekest. Concert in jubilerende parochie leiden In de 75-jarige parochiekerk aan de Herensingel 3 in Leiden speelt zondagmiddag het trio Opera in Concert. Het is een van de activiteiten ter gelegenheid van het jubileum van de Sint Jozefparochie. Opera in Concert bestaat uit Judith Ellis (so praan), Piet Maas (tenor) en Koos Pieëte (piano). Het concert begint om drie uur, de toegang is gratis. Ex-gevangenen in Alphen alphen aan den run De interkerkelijke Prison Ministry Belgium, een groep van ex-verslaafden en ex-gevangenen, is zondag te gast in een speciale samenkomst van de Nieuw Leven Evangelie Gemeenschap in Alphen. De dienst wordt gehouden in de aula van het Scala College aan de Diamantstraat 31 en begint om 10.00 uur. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Putten (wijk 4), H.J. Stoutjesdijk te Nijkerkerveen. Aangenomen: naar Steenwijkerwold, E. van Veen te Nijeveen. De rage rond Pokémon leidt tot een ongekende gekte, die in Japan al vijf jaar duurt. Uitzonderlijk, maar vol gens veel evangelische opvoeders verklaarbaar. Want volgens hen is de wereld van Pokémon niet onschuldig, maar occult en dus letterlijk uit den boze. welijks verrast zijn fa dood van een jongetje v die op 4 mei in Romeli,r halVnn int»! Hii hoH a lli Mewtwo, een van de 151 Pokémon-figuurtjes, waarin sommige christenen de duivel zien. leeuwarden wim schruver Het blad van de Evangelische Omroep, Visie, kon om het tu mult rond Pokémon in evange lisch Nederland niet heen. On langs stond in Visie veiligheids halve een artikel, waarin louter de standpunten op een rijtje waren gezet. Met aan het eind de belofte dat later een uitge breider verhaal volgt. Niets aan de hand, vindt de ene ouder. Er is wel goede be geleiding geboden, want de kaartjes mogen natuurlijk niet tot ruzie en hebzucht leiden. Aan de andere kant staan op recht bezorgde mensen die we reldwijd van kansels, in bladen en op internet roepen: pas op, de duivel is bezig onze kinderen te beïnvloeden. Pokémon (voluit pocketmon sters) zijn in wezen niet anders dan demonen, zo geloven ve len. Duidelijk voorbeeld is de slechterik Kadabra. Hij heeft een ster op zijn voorhoofd en drie bliksemschichten op zijn i buik Die ster, zo wordt gezegd, J is een satanisch pentagram en I die drie tekens lijken niet voor I niks op de symbolen van de I SS'ers: ze staan voor satan. De spelkaartjes zitten vol be- o denkelijke energiesymbolen, legt het evangelische blad Cha risma de lezers uit. Met helder ziendheid en andere krachten - zoals het uitstralen van hoofd pijn - kunnen anderen klein ge kregen worden. Het kwaad wordt daarmee wel bestreden, maar zo wordt in feite de duivel met Beëlzebub uitgedreven, zo is de overtuiging. En wat te denken van de ge baren die sommige wezentjes op de kaarten maken: duim en pink of wijsvinger omhoog. Het teken van de ram, vertelt Cha risma. Bovendien is er de ban waarin het spel kinderen brengt. „De manier van spelen van de kinderen valt zeker on der de categorie afgoderij. Kin deren kunnen nergens anders aan denken." Op internet staat Pokémon als zoekterm in de top 5 van meest gezochte onderwerpen. Inmiddels levert de zoekvraag ook veel sites op van mensen die waarschuwen voor de in vloed van de beestjes, die er in de knuffelversie zo schattig uit zien. Zo is het gegeven dat Po kémon al zo lang een rage is, voor velen op het net een be wijs dat er sprake is van een ho gere macht. De ouders die satan aan het werk zien, zullen dan ook nau- balkon viel. Hij had d naar de Pokémon tv-seri 'Xe ken en daar gezien dat te voorbeelden als ze zich daar maar centreerden. De kaartjes worden door het Amerikaanse Wizzards of the Coast, der kaartspellen als 'Ma ^0 gatering' op de markt Dit spel bestaat duidelijl dan niet serieus bedoel culte symbolen. Somml Iers roepen geesten op ken bezweringen uit. tegenstanders van Po zegt dat al meer dan geni De vereniging Bijbel derwijs in Amersfoort In speciale folder gemaakt, gewaarschuwd wordt i Pokémon een schijntveti invloed door het shintoi Japan, wordt „De 'winnaars' worden e peerd als leiders en de jen zers' als mensen die zin g.1 138 «dg van het leven kwijtraken De Pokémongekte lijh ,(jt Nederland voorlopig nie wai bij te zijn. In Japan is htei tweede bioscoopfilm uit idn van de introductie in land strategisch wordi steld. Net als de komst meer Pokémon-karaktif'i Nederland zijn er nu;eei kend, maar in Japan springt, kruipt en vlieg het dubbele aantal wfdi rond. iZ< Mijn vader had een anarchistische inborst. Geld en luxe interesseerden hem niet. Hij kende de waarde ervan en vooral ook de vergankelijkheid. Als kind uit een schatrijke familie zag hij hoe de rijkdom die zijn vader had opgebouwd, als sneeuw voor de zon verdween. Door nazi-Duits- land. Dat kinderen zonder daar iets voor te doen ver mogens erfden vond hij onzinnig. Waarom het ene kind een voorsprong geven op het andere? Geld zou eigenlijk maar tijdelijk zijn waarde mogen behou den en dan waardeloos moeten m worden. Dat zou mensen dwingen hun geld binnen een bepaalde tijd te gebruiken en verhinderen dat de sterksten en brutaalsten oneindig 2 rijkdom accumuleren en daar macht aan onüenen. Nadat het ou- mde geld waardeloos was geworden, zou iedereen - de voormalige rijken en de voormalige armen - evenveel nieuw geld krijgen en kon iedereen X economisch een nieuwe start ma ken. Dat idee van herverdeling van geld en goederen, ingegeven door een sterk gevoel voor rechtvaardigheid is precies wat de bijbel voorschrijft. <In Leviticus 25 gaat het over bezit, vrijheid, rechtvaardigheid, utopie. De meeste mensen hebben wel ge- hoord van een 'sabbatical'. Na een periode van werken krijgt men een <paar maanden of een jaar verlof om uit te rusten, te leren, energie en in- g spiratie op te doen. Het idee komt uit Leviticus 25. Zes jaar lang mag je het land bezaaien, de wijngaard snoeien en de opbrengst ervan oogsten en bin nenhalen. Maar in het zevende jaar wordt er niet gezaaid, gesnoeid of geoogst. Je mag wel van de opbrengst van het land en de wijngaard eten, maar de opbrengst is ook vrij beschikbaar voor weduwen en vreemdelingen. Dit idee van het zevende rustjaar is toegepast op de huidige werksituatie, aanvan kelijk in de academischeAvereld, maar nu wordt het gemeengoed in het bedrijfsleven. Behalve de sabbatical bestaat er ook, dankzij Leviticus 25, het idee van het jubeljaar. Na zeven cycli van zeven jaar volgt het ju beljaar, het vijftigste jaar. In dat jaar gaat de hele sociaal-econo mische orde op zijn kop. Slaven worden vrijgelaten en schulden vrijgescholden, land dat werd verkocht gaat terug naar de oor spronkelijke eigenaars. En weer ligt het land een jaar braak. Het jubeljaar is nooit volledig in praktijk gebracht. Maar de idee van het jubeljaar kan helpen bij de oplossing van de economische misère waar zo'n schandalig groot deel van de wereldbevolking mee te maken heeft. Verschillende gedachten liggen aan het jubeljaar ten grondslag. Ten eerste dat alle joden 'diena ren' zijn, 'slaven', van God. Niemand kan ze in permanent bezit hebben. Vandaar dat ze of na het zesde jaar of in het vijftigste jaar allen de vrij heid krijgen. De bijbel maakt geen woord vuil aan het immorele van slavernij. Hij gaat uit van een werkelijkheid waarin slavernij deel was van de economische orde van het oude Nabije Oos ten. Krijgsgevangenen werden slaven, en wie zijn schulden niet kon betalen kon slaaf worden van de schuldeiser. In dat laatste geval betaalde de slaaf met zijn arbeid de schuld af. Had hij die in het zevende jaar of in het ju beljaar niet afbetaald, dan kreeg hij toch de vrijheid. De tweede gedachte is: alle land is van God. Toen de stammen van het joodse volk Kanaan binnentrokken kreeg iedere stam een stuk land, dat vervolgens onder de stamle den werd verdeeld. Maar niet als hun eeuwigdurend bezit, want dat heeft God; ze kregen het als een 'lease'. Wat ze kre gen was recht op de oogst. Het land kon wel verhandeld wor den, maar na zes jaar of in het jubeljaar werden alle grond- transacties weer ongedaan ge maakt. Het ging hierbij dus om een herverdeling van het land, die teruggreep op de oorspronke lijke verdeling. Waarbij ervan werd uitgegaan dat die oorspronkelijke verdeling een ideale was. Het vergaren van rijkdom door land werd zo dus ongedaan gemaakt. Is het toeval dat in Zimbab we de boerderijen worden bezet door landlozen die grond opeisen? In 1998 kwam de Wereldraad van Kerken in de Zimbabwaanse hoofdstad Ha rare bijeen. Besproken werd onder meer het ju beljaar dat voor de christenen in 2000 valt. Is het idee van landherverdeling van de conferentieta fel naar de landloze armen doorgesijpeld? Het jubeljaar moet een geweldloze herverdeling van grond opleveren, en zeker niet de geweldda- WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. In het zuiden zondag ook wat zon. Maxima ongeveer 13 graden. Zweden: Wisselvallig met wolken en regen in het noorden en midden. Naar het zuiden toe droog en geregeld zon. Middagtemperatuur tussen 11 en 18 graden. Finland: Veel zon, maar in het uiterste westen en zuiden wolkenvelden en een enkele regen- of onweers bui. Maxima eerst rond 18 gra den, zondag iets lager. Denemarken: Zaterdag half tot zwaar bewolkt en een enkele bui, mogelijk met onweer. Zondag droger en gere geld zon. Maxima rond 14 gra den. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Geregeld zon, maar met name in het westen ook bewolking en kans op regen. Maxima, van 11 graden in Noord-Schotland tot 16 bij Londen. België en Luxemburg: Zaterdag in het oosten nog een enkele bui, verder meest droog en af en toe zon. Zondag van het westen uit wolken en regen. Mid dagtemperatuur rond 13 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Geregeld zon, maar in het uiter ste noorden meer bewolking en kans op een bui. Maxima stij gend naar ongeveer 17 graden. Zuid-Frankrijk: In het zuidoosten zonnig. Elders ook nu en dan wolkenvelden en zondag mogelijk een buitje. Maxima van 17 graden op het Centraal Massief tot 23 langs de Middellandse Zeekust, zondag wat warmer. Spanje: Eerst vrij zonnig, maar in de loop van het weekeinde meer bewol king en kans op een paar stevige regen- of onweersbuien. Maxima van 18 graden aan de noordwest kusten tot 30 landinwaarts in het zuiden. Zondag iets minder warm. Portugal: Eerst vrij zonnig, maar langs de westkust lokaal wolkenvelden. In de loop van het weekeinde meer wolken en toenemende kans op een regen- of onweersbui. Maxi ma van circa 21 graden aan zee tot 26 in het oosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Zaterdag veel zon, zondag meer bewolking en kans op regen of onweer. Maxima ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: zaterdag wolkenvel den en vrijwel overal droog. Zon dag wat meer zon maar ook kans op een bui. Maxima tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Veel zon, zondag wat meer be wolking en kans op een onweers bui. Maxima van 30 graden langs de kust tot 40 in het zui den. Madeira: Geregeld zon maar vooral zater dag ook kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 19 graden. Canarische Eilanden: Flink wat zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 22 graden. Duitsland: Zaterdag half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Zondag meest droog en geregeld zon. Maxima ongeveer 15 graden, zondag wat hoger. Oostenrijk: Zaterdag wisselvallig weer met van tijd tot tijd regen of onweer. Zondag veel droger en perioden met zon. Maxima tussen 15 en 19 graden, zondag rond de 20 graden. Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Zondag droger en af en toe zon. Maxima ongeveer 20 graden, za terdag in het noorden rond 13 graden. Polen: half tot zwaar bewolkt en vooral zaterdag van tijd tot tijd regen of buien, mogelijk met onweer. Zondag in het westen droger en wat meer zon. Maxima rond 16 graden. Italië: Zaterdag vooral in het noorden nog kans op een bui. Verder droog en zeker zondag veel zon. Maxima meest tussen 23 en 27 graden. Corsica en Sardinië: Veel zon, maar zondag later op de dag mogelijk een regen- of onweersbui. Maxima oplopend naar ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig bij maxima van 25 gra den aan zee tot 30 plaatselijk in het binnenland. Malta: Veel zon bij maxima van onge veer 27 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, in het binnenland ook stapelwolken. Middagtempera tuur rond 27 graden. Weerrapporten 190517 uur: ZONDAG 21 MEI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.37 Zon onder 21.35 Maan op 00.00 Maan onder07.54 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.28 18.55 06.01 18.28 Laag 02.15 14.40 01.56 14.21 MAANDAG 22 MEI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.36 Zon onder 21.36 Maan op 00.31 Maan onder08.41 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.58 19.26 06.31 18.59 Laag 02.50 14.54 02.31 14.35 dige zoals in Zimbabwe. God kan het wel' donneren. Maar herverdeling van rijkdom tegen te veel menselijke neigingen in oma Ier e opdracht gehoor te geven. En dan het kwijtschelden van schulden. 0 daarover wordt in Leviticus gesproken em it. II reldschaal gepraat. De verwoestende wert tdai rentedragende leningen en torenhoge aflo nd v\ gen is bekend. Onverantwoordelijke en sti overheden sluiten ze af, de arme bevolkin jen i eronder. Een algehele kwijtschelding eens ir vijftig jaar zou een uitkomst bieden, metd verstande dat zich het volgende probleem aandienen: wie zou een ander dan r len lenen, welke bank of regering zou een land financieel willen bijstaan met leningi In The Jubilee Challenge, Utopia or Possik een uitgave van de Wereldraad van Kerkei een prachtig stuk van de Lutheraanse the< Müller-Fahrenholz. Aan de accumulaties macht die rijkdom geeft en de afhankelijk! die daarbij voor armen ontstaat, zou een! miet moeten gesteld, vindt hij. „Geld zoui gelijkheid moeten hebben om te sterven, om, zo vraag hij, zouden immateriële go« zoals kapitaal, niet ook aan soort levenstij ben? Een geboorte, groei, volwassenheid! dood? „Waarom aan geld een kwaliteit gei geen enkel levend wezen ooit kan hebbeit ia H eeuwige leven?" Het Sjabbatjaar en het Jubeljaar beperken gelimiteerde groeikracht van geld, en dus macht door geld. Kanker ontstaat als heti bouwde systeem dat cellen sterven na een idski paalde tijd verstoord wordt. Zonder hetSj lijn i jaar en het Jubeljaar wordt rijkdom in del tg h van enkelen de kanker die het leven vanv cht n verstikt. Leviticus 25 daagt uit om overeei !ze n re economische ordening na te denken. L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) Eindhoven licht bew 16 13 9 4.7 9105.5 esa bewolkt 2^ onweer -w- warmtefront Rotterdam regenbui zw3 15 16 10 6 1.6 2.2 regen JM* sneeuw -r- koufront regenbui w4 14 15 10 8 0.9 3.0 j». opklaringen hagel L lagedruk Aberdeen half bew. licht bew nw5 z3 13 29 7 15 9.6 0.0 mist windrichting H hogedruk Barcelona ver 2 22 15 8 0.0 4.0 -1000— luchtdruk in Berlijn zwaar bew zw2 15 zonnig 19 temperatuur hecto pascal Boedapest 30 15 0.0 licht bew ver 2 22 14 0.0 Praag 17 10 3.5 Bordeaux zwaar bew. w4 15 10 0.0 licht bew w2 22 12 24.5 Rome half bew z3 25 16 0.0 Brussel regenbui zw4 16 9 1.1 onden half bew. w2 16 10 5.2 Split licht bew. z3 - 15 0,0 Cyprus half bew. zw4 27 18 0.0 uxemburg zwaar bew zw5 13 6 2.8 Stockholm z2 15 7 0.0 Dublin zwaar bew w4 13 6 0.4 Madrid onbewolkt z 1 27 10 3.0 Warschau zwaar bew. nw 15 12 13.0 Frankfurt zwaar bew w4 14 9 2.0 Malaga half bew zo 3 22 14 0.0 Wenen zwaar bew. nw 24 12 1.0 Genève half bew. w3 19 10 1.0 Mallorca licht bew. zw4 25 15 0.0 Zürich half bew. nw - 7 0.4 Helsinki licht bew. o5 16 12 0.0 Malta licht bew zw 3 26 14 0.0 Bangkok zwaar bew. z3 33 25 1.0 Innsbruck half bew. no 2 21 7 14.0 Moskou licht bew n2 14 2 0.0 Buenos Aires zwaar bew o2 13 11 0.0 Istanbul onbewolkt zw2 24 13 0.0 München half bew. w 3 11 8 11.0 Johannesburg zwaar bew w2 20 7 0.0 Klagenfurt zwaar bew. ver. 2 26 11 0.2 ice licht bew. o 3 24 14 0.0 Los Angeles onbewolkt o2 21 15 0.0 Kopenhagen licht bew z4 14 8 0.4 Oslo half bew. z4 15 10 0.0 New Orleans half bew. w.s 0 32 24 00 Las Palmas 19 0.0 Parijs zwaar bew. w 4 14 8 2.2 New York regen o5 26 16 280 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10:00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn-en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 53173! 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag vi 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENHEf, Maandag t/m vrijdag v; 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ffl het automatisch afschrijven v< abonnements- geld, ontvangen ƒ1,- betaling. VERZENDING PER POflT Voor abonnementen die per post worden verzonden geldt een toesla] aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSfl Voor mensen die moeilijk lezen,4 hebben of blind zijn (of een andd leeshandicap hebben), is een sar» yj'V van het regionale nieuws uit hettl Dagblad op geluidscassette bescN kj informatie 0486-486486 J (Centrum voor Gesproken Lectui/J Auteursrechten voorbehol Ut Dagbladuitgeverij Dan* K E N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond! feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. T1

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14