,eiden Regio Kinderopvang in Leiden stagneert <De Stemming iijksweg 11-West )or 90 miljoen in boorde tunnel' Spekglad door olievlek James More wisselt opnieuw van eigenaar tagewoon n de war Meerburg: gemeente voortaan via kort geding aan afspraken houden iDAG 20 MEI 2000 «tl w van een rijksweg 11- die over de helft van de af wordt aangelegd in een (de tunnel, hoeft 'slechts' Ijoen gulden meer te kos- in een rijksweg die alleen voor een deel verdiept aangelegd. De extra kos- m de boortunnel kunnen jen deel worden terugver- door de bouw van dure «f iuizen langs de Vliet en drij Ie rand van Noord-Hof- for en van luxe appartemen- m de noordrand van land- Berbice. Dat betoogde in ur F. Heyligers van bouw- NBM-Amstelland giste- jdens een symposium van vereniging voor on- mingen LVI. tunnelplan van NBM- illand was verreweg het verrassende onderdeel ft symposium dat verder gedomineerd door onder is die voor eigen parochie •ens benadrukten hoe be- ijk rijksweg 11-West wel De ruim vier kilometer verbinding tussen de I egen A4 en A44 moet een Knaken aan de dagelijkse ipde Leidse Churchilllaan. ame voor ondernemers in jllenstreek is het ontbre- stukje rijksweg een es- Ie schakel in hun achter- ;rbinding, zoals J. de Mol iloemenveiling Flora nog eens benadrukte, waterstaat houdt al tien jaren het tracé voor rijks- West vrij, maar concrete jtten tot aanleg van de weg itot nu toe nauwelijks ge- De ondernemers uit Lei den en regio willen door middel van het symposium de weg op de politieke agenda krijgen. Overigens verwacht C. Broeks- ma, die als secretaris van de Ka mer van Koophandel één van de inleidingen verzorgde, geen wonderen van de bijeenkomst. ,,We praten over een weg die er niet binnen tien jaar ligt, ik denk dat dat duidelijk is", waarschuwde hij de aanwezi gen. Een niet onbelangrijke reden voor het feit dat rijksweg 11- West maar niet uit de bureaula des komt, is het verzet tegen de weg vanuit Voorschoten. Pas anderhalf jaar geleden kwam de gemeente met een kleine ope ning: als de weg in een tunnel zou worden aangelegd, dan zou er eventueel over te praten zijn. Het plan van NBM-Amstel- land komt in ieder geval aan die Voorschotense eis tegemoet. In de schetsen van het bouwbe drijf verdwijnt de weg tussen de Vliet en de spoorlijn Leiden- Den Haag in een twee kilome ter lange, geboorde tunnel met twee verdiepingen, één voor personenauto's en één voor vrachtwagens. Toch reageerde de Voorscho tense verkeerswethouder Draij- er sceptisch op de naar voren gebrachte ideeën. „Wij betwij felen om te beginnen nut en noodzaak van deze weg, en bo vendien biedt de noordelijke randweg om Den Haag die hooguit acht kilometer verder op komt te liggen een goed al ternatief', aldus de wethouder. Overigens verwacht hij dat de kosten van de geboorüe tunnel aanzienlijk hoger zullen uitval len dan de bouwer nu heeft be rekend. leiden De brandweer is gisterochtend een uur bezig geweest met verwijderen van een flinke laag motorolie op de rijweg rond Mo len De Valk. De olievlek was over een paar honderd meter verspreid over de Molenwerf vanaf de Valkbrug, over de Langegracht tot aan de Korte Mare en een aantal meters over de Lammermarkt. De bron van de ellende lag nog aan de kant van de weg: een jerrycan met vijf liter motorolie. De container is volgens de politie hoogstwaarschijnlijk van een voertuig afgevallen waarna de inhoud vervolgens door het verkeer over de weg is uitgesmeerd. Het resultaat leverde, doordat het wegdek spek glad was geworden, een levensgevaarlijk si tuatie op. Een motorrijder ging op de hoek van de Langegracht en de Molenwerf onder uit en is met onbekend letsel in het LUMC opgenomen. De brandweer spoot een laag biologisch afbreekbaar schuim op het weg dek. Daarna moest het verkeer het mengsel inrijden zodat de olie goed oploste en werd afgebroken. FOTO HENK BOUWMAN leiden kerstdagen ging het bedrijf on der leiding van Hoenson en Wiggers weer open. „Henny Wiggers had contact met de eerdere eigenaar en wil de hem niet laten vallen", zo verklaart Hoenson de aankoop in december. „Inmiddels heb ben we puin geruimd, repara ties verricht en gereorganiseerd maar we zijn geen echte hore- cajongens. Daarom geven wij het stokje over aan- professio nals. De gebroeders van Leeu wen zijn dat. Dat hebben ze in het verleden al bewezen." Richard van Leeuwen is en thousiast over de locatie van Ja mes More. „Er zijn volop ont wikkelingen rond de horeca in dat gebied. Bovendien is de Bo termarkt voor een groot deel autovrij en zien we mogelijkhe den voor een terras. Ook is er schuin boven het restaurant een mooie zaal waar veel te weinig gebruik van wordt ge maakt." Medio augustus wordt het restaurant gesloten in verband met een opknapbeurt en 'resty ling'. Een maand later gaat de zaak onder een andere naam weer open. eric-jan berendsen Restaurant James en More aan de Botermarkt is verkocht. De eigenaars Henny Wiggers en Olaf Hoenson doen de zaak per 1 juni over aan de broers Ri chard en Wouter van Leeuwen. De Van Leeuwens hebben in middels een aardig horeca-im- perium opgebouwd. Zo zijn zij in Leiden eigenaars van Stads- café Van der Werff en Mas y Mas aan de Hogewoerd en doen zij de catering in de Pie terskerk. Ook in Noordwijk (De Filosoof) en Den Haag bezitten zij een restaurant. De zakenlieden Olaf Hoenson en Henny Wiggers kochten Ja mes More eind december 1999 nadat het faillissement was uitgesproken. De vorige uitbater Hans Westerbeke was half november van de aardbo dem verdwenen. Zakelijke pro blemen en een verwarde gees testoestand waren daarvan de oorzaak. Westerbeke meldde zich begin december vanuit Limburg weer bij zijn familie. Het restaurant was toen inmid dels gesloten. Vlak voor de Nieuwe rector Breimer geridderd Timmers van zijn woonplaats Oegsgeest, tijdens het symposi um dat ter ere van zijn 25-jarig jubileum als hoogleraar in Lei den werd gehouden. Breimer volgt op 8 februari (de verjaardag van de universi teit) de huidige rector Wage naar op. De nieuwe rector van de Leidse universiteit is ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hoogleraar farmacologie D. Breimer kreeg de koninklijke onderscheiding gistermiddag opgespeld door burgemeester WD-raadslidHermans: 'We moeten iets gaan doen, nu' Het gaat niet goed met de Leidse kinderopvang. De wachtlijsten groeien, terwijl het aantal gesubsidieerde plaatsen stagneert. Daarmee loopt Leiden achter bij de rest van het land. Plannen voor een snelle uitbreiding zijn er niet. Daardoor dreigt Leiden het geld mis te lopen dat de regering heeft uitgetrokken voor een verdubbe ling van het aantal plaatsen. Dat staat in een notitie van de WD-fractie in de Leidse gemeenteraad. leiden onno havermans Drie van de vier aanvragen kunnen in Leiden niet worden gehonoreerd. De Wp noemt dat tekort 'een politiek pro bleem'. De fractie vindt dat er snel meer plaatsen moeten ko men. Als de Centrale Organisa tie Kinderopvang Leiden (COKL) daar niet voor kan zor gen, moet de gemeente de plaatsen openbaar aanbieden. De relatie met de COKL moet zakelijker en Leiden mag de ou derbijdrage niet hoger maken dan de landelijke voorschriften. De COKL heeft momenteel 612 kindplaatsen in de dagop vang en 352 plaatsen in de bui tenschoolse opvang. Die aan tallen zijn al enkele jaren het zelfde, terwijl de vraag naar op vang groeit. Elders in Neder land is het aantal plaatsen de afgelopen jaren wel gestegen: in de naschoolse opvang met veertig procent en in de dagop vang met acht procent, zo blijkt uit cijfers van het ministerie van VWS. Staatssecretaris Vliegenthart van welzijn heeft enkele miljoe nen beschikbaar om het aantal plaatsen tot het jaar 2002 nog eens vrijwel te verdubbelen. Per plaats is ongeveer 12.000 gul den beschikbaar. Leiden kan 523 plaatsen krijgen, maar dan moet het geld wel binnen twee jaar worden besteed. „We moeten iets gaan doen, nu", meent raadslid Hermans, opsteller van de notitie. „Het gaat er niet om of dit een WD- of een PvdA-idee is. Ik wil niet van dat gehakketak, ik wil dat we actie ondernemen." Een van zijn aanbevelingen is dat de gemeente zich bezint op haar rol in de kinderopvang. Ze is opdrachtgever en subsidie verlener, maar ook vergunning verlener, huisbaas en afnemer. Dat heeft voor de COKL soms rare consequenties. Zo moet de instelling zich vanwege de ver eiste spreiding over de stad ves tigen in wijken waar een com mercieel bedrijf geen brood in ziet. Een noodzakelijke verbou wing loopt meestal vertraging op in de ambtelijke molen en is het werk eindelijk klaar dan volgt steevast een huurverho ging- Leiden beschouwt kinderop vang ten onrechte als een vorm van welzijnswerk, stelt de WD. Volgens de liberalen is kinder opvang een zaak van overheid, ouders en het bedrijfsleven. Het nut is enerzijds alleenstaande ouders (vooral vrouwen) weer aan het werk te krijgen en an derzijds de stad aantrekkelijk te maken voor vestiging van be drijven die belang hebben bij goede voorzieningen voor hun personeel. De WD verzet zich tegen het voeren van zogeheten inko menspolitiek door de ouderbij drage extra te verhogen. De ei gen bijdrage wordt door het mi nisterie vastgesteld naar inko men, oplopend van 103 tot 1133 gulden per maand voor vijf hele dagen dagopvang en van 52 tot 567 gulden per maand voor naschoolse op vang. Leiden doet daar forse bedragen bovenop. ihet door het gat in de 1 laag? Het broeikas-effect stijgende zeespiegel? El li Of is het toch de unieke nstand van de zon, de en een handvol planeten astrologen eeuwen gele inerveus van werden, i! zoveel planeten op één getwijfeld het aardse leven ig op zijn kop zouden zet- leuren rare dingen. Ame- 3inkomen onze agenten fietsen en Duitsers komen ertellen dat we ons vuur- verkeerd opslaan. En de snen zijn hopeloos in de i zomer meteen begint 'de koningin haar hielen gelicht is heel leuk, maar lormaal. Dat blijkt ook wel e klachten over insec- Jgen. (Ja, wat wil je. Die vers hebben de tijd van iven. En wie kan het ze k nemen? Aan een meike- Q je nou eenmaal niet lover een maandje nog erug te komen.) »mer in het voorjaar öog meer gevolgen. Bij- eeld dat het ontbreken lowering in het atrium it duurverbouwde stad ie afgelopen weken ineens acuut werd. En dat er voor ibleem, waarvoor een half ileden nog 590.000 gul- de begroting stond, piot een goedkope oplossing te zijn in de vorm van vijf parasols (pas nog in de iding bij de Gamma voor Wen per stuk, nu helaas een paar tientjes duurder). Ook de komkommertijd valt dit jaar ongewoon vroeg. Even om het geheugen op te frissen: de komkommertijd is in Leiden traditioneel de periode waarin wethouders als rijpe appels en peren uit de boom vallen. (Over het algemeen zijn de dames en heren stadsbestuurders zo vriendelijk om dit soort crises te bewaren voor de tijd waarin wij journalisten van gekkigheid niet weten waarmee we de kolom men moeten vullen. Helaas konden ze deze keer niet de be leefdheid opbrengen om bij het wegsturen van de heren Vos en Van Rij rekening te houden met onze kopijstromen. Een min puntje.) Maar het kan natuurlijk altijd nog gekker. Als klap op de vuurpijl stelde waarnemend schatkistbeheerder Hans Baaij- ens deze week even de voor jaarsnota uit tothet najaar! (Ja, van die tijdelijk wethouders financiën heb je altijd een hoop plezier. Zo herinneren we ons nog de lening aan East-London die Jan Laurier er als interim even doorheen drukte en waar over we al een maand of negen niks meer hebben gehoord.) Over de planning van oud en nieuw hebben we besloten de ze week geen grappen te ma ken. Miss Het eerste waar je aan denkt zijn toch catwalks en avondjur ken en bikini's en domme pre sentatoren die navenant dom me vragen stellen. Maar daar zal secretaris Cees Broeksma van de Kamer van Koophandel wel niet op ge doeld hebben, toen hij pleitte voor een 'Miss of Mister Rijn- Gouwelijn' om de komst van de sneltram door de Leidse regio en de Bollenstreek te bespoedi gen. (Hoewel: het Nederlandse zuivelwezen heeft ook jaren ge probeerd om met een blond wicht in klederdracht de con sumptie van Goudse en Leidse kaas bij onze oosterburen te bevorderen, dus je weet maar nooit.) Nee, wij moeten veronderstel len dat Broeksma het had over een 'ambassadeur' voor de Rijn-Gouwelijn. Een lobbyist die op onze kosten allerlei over heden de kop gek gaat zeuren over de noodzaak van die snel tramverbinding. Indachtig het motto, dat de aanhouder altijd wint. 't Is wel een titel waar de ver beelding licht mee op de loop gaat. Wat bijvoorbeeld te den ken van het idee om iemand de beoogde route van de sneltram- lijn te laten lopen. Als een soort moderne bedevaartganger. Met sandwichborden op zijn rug en op zijn buik, waarop in grote letters staat te lezen: 'Met de Rijn-Gouwelijn zou ik er al zijn'. Misschien kan Broeksma voor een zacht prijsje de ludiek be doelde stadsomroeper Giaco- mo overnemen van de stichting Leiden Promotie. Maar of 't wat oplevert? Waar schijnlijk niet. Beter zou Broeksma alle bedrij ven in de regio kunnen oproe pen om zelf eens flink in de buidel te tasten voor de aanleg van de tramlijn. En als ze een miss of een mister willen, dan betalen ze die ook maar lekker zelf. Want blijkens een onder zoek in opdracht van de Kamer van Koophandel en de Hol landse Werkgeversvereniging zijn zij degenen die van die in vestering van enkele honderden miljoenen guldens in de infra structuur profiteren. Wij moeten straks voor die tram gewoon weer zo'n belachelijk dure strippenkaart kopen om in iets minder tijd op dezelfde plekken te komen waar we nu met de bus en op de fiets ook al kunnen komen. tekst: ruud sep en aad rietveld tekening: maarten wolterink leiden connie van uffelen De Stichting Meerburg vindt het triest dat ze er voortaan 'ge woon via een kort geding voor moet zorgen dat de gemeente zich aan afspraken houdt. Gis teren wilde de stichting bij de commissie beroep- en be zwaarschriften verhaal halen over het feit dat de gemeente het opvangcentrum voor asiel zoekers in de wijk veel langer heeft opengehouden dan vol gens de vrijstelling mocht. Maar het bezwaar werd inhoudelijk niet behandeld. B. Olivier, voorzitter van de commissie beroep- en be zwaarschriften, verklaarde een voudig dat het geen zin meer heeft om op de kwestie in te gaan. „Dat leidt tot niks, omdat het opvangcentrum aan de Wi- lem van der Madeweg volgende week ontruimd is", aldus Oli vier. Hij voegde daaraan toe dat de uitkomst van de procedure bij zijn commissie in het gun stigste geval zou zijn dat het opvangcentrum aan de Van der Madeweg 'zo spoedig mogelijk Vlooienmarkt Een vlooienmarkt. Die staat in het weekeinde van 27 en 28 mei op het programma in de Groenoordhallen. Op zaterdag is de markt geopend van 9 tot 17 uur en op zondag van 10 tot 17 uur. Volwassenen betalen vijf gulden entree, kinderen van zes tot tWaalf jaar en 65-plus- sers betalen drie gulden. Wie een kraam wil huren of meer informatie wil, kan bellen met Organisatiebureau Linssen: 0164-257521. wordt ontmanteld'. Oorspronkelijk moest het op vangcentrum aan de Van der Madeweg op 1 november slui ten. Het bleef echter enkele maanden langer open omdat het nieuwe opvangcentrum Nieuweroord aan de Rijnsbur- gerweg niet op tijd kon worden opgeleverd. Nog steeds is het OC niet volledig afgebroken, al wonen er geen mensen meer. A. Flippo, secretaris van de stichting Meerburg, had ge hoopt dat de commissie zijn bezwaarschrift begin januari had behandeld. Dat bezwaar schrift was half november al in handen van de gemeente. De stichting kreeg anderhalve week geleden een brief waarin de gemeente meldt dat er in middels is begonnen met de verwijdering van de gebouwen aan de Van der Madeweg en dat op 27 mei het terrein leeg dient te zijn. De stichtirig werd daar bij gevraagd of zij nog wel prijs stelt op behandeling van het bezwaarschrift. Een te makkelij ke manier, vindt de stichting: net zo lang wachten tot het probleem is opgelost. Olivier maakte excuses voor de late behandeling en zei te gaan uitzoeken 'hoe het zo gekomen is' dat het bezwaarschrift niet eerder op de agenda is gezet. Hij benadrukte daarbij dat het niet zo is dat het college bepaalt wanneer de commissie welke zaken behandelt. lcirtn een da.y Um gemeten van dl du Trwu pldnten en tuinen' worde vdn i'3 t/m 2i tnei onyetwerd tut dejmtste en wwute tum mn Nederland. GenCet vnn de uigebreide plantenbew dut vele tfkwekers, dewwitrnties en exposities ZSdLs plantenk-mst, planten- edvities, en wereldtumen Neem ouk een aanvullend arrawement en u bezvekt u.a. unieke Nederlandse tUnten£tMecnet ket buom- kwekerytnuseum en nvsderne kwekeryen u kunt nuk een prackaye buumckt Indien Openingstijden n bereikbaarheid F Toegangsprijs beurs 12,50 (Aanv. arrangement 12,50) Kinderen 4 t/m 12 jaar 7,50 (Incl. arrangement 15,00) (Aanv. boottocht 10,00) Eenmaal per auto in Boskoop borden fTC terrein volgen Per trein, pendelbus vanaf station Boskoop.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13