Uitzendketen Start sluit 150 kleine vestigingen Economie Boeing in het offensief tegen Airbus Blikvanger wpc bijna klaar Internetprovider niet bang voor 'El Nina' effect Hypotheken door zeer dure huizen naar recordhoogte Beroering in kunstwereld gische postbodes drinken te veel Zo'n 35 procent van de ongevallen en het werkverzuim jpost in België is te wijten aan alcoholgebruik. Volgens i Rombouts komen er steeds meer processen-verbaal van werknemers die tijdens hun werk onder invloed van iol een ongeval veroorzaakten. De arbeidsongevallen en jekteverzuim kostten De Post vorig jaar zo'n 77 miljoen >n. De socialistische vakbond ACOD ontkent het drankpro- o niet, maar betwist wel de omvang ervan. De Belgische is bezig met een reorganisatie, vooruitlopend op een mo ebeursgang in 2004. Er werken nu 45.000 mensen, maar intal zal moeten inkrimpen. Rombouts sluit gedwongen lagen uit. Vorig jaar leed het staatsbedrijf een verlies van miljoen op een omzet van 4 miljard gulden. ikker boekt fors meer winst Omzet en winst van Blokker Holding, het moederbedrijf 'nder meer Blokker, Bart Smit en Intertoys, zijn het afgelo- ooekjaar 1999/2000 fors gestegen. En dat terwijl de keten r us is verkocht en dus niet langer bijdraagt aan de cijfers, mzet ging met drie procent omhoog tot 3,9 miljard gulden, bedrijfsresultaat ging met vijf procent omhoog tot 297 mil- De nettowinst groeide zelfs met 12 procent tot 168 mil- betere resultaten zijn vooral te danken aan speelgoed: Smit en Intertoys deden het zeer goed. Maar ook de inter vale keten Casa floreerde. Voor dit jaar voorziet Blokker erdere stijging van het resultaat. legraaf in beroep tegen voorwaarden imam De Telegraaf gaat in beroep tegen de voorwaarden e Nederlandse Mededingingsautoriteiten (NMa) heeft ge- om de Limburger te mogen overnemen. Deze week heb- de kartelautoriteiten bepaald dat $ie weekbladengroep die Limburger hoort, binnen een half jaar moet worden afge- Alleen onder die voorwaarden mag De Telegraaf het re- ile dagblad De Limburger overnemen. De overname was itijd onzeker, omdat de NMa bang was voor een monopo- ide dagbladenmarkt. De Telegraaf bezit al sinds de jaren concurrent van De Limburger, het Limburgs Dag- De NMa heeft geëist dat beide kranten moeten voortbe- i, onder één eigenaar. ïiphol duurder voor lawaaimakers hol» De start- en landingstarieven voor lawaaiige vliegtui- ;p Schiphol gaan opnieuw omhoog. Ook kleinere toestellen juurder uit. De stilste categorie gaat juist minder betalen, ihol wil zo het gebruik van oude en kleine vliegtuigen te ringen, zodat de beschikbare geluidscapaciteit beter kan len benut. De luQhthavenbelasting voor passagiers gaat '0 s [november omhoog van 22,10 naar 24 gulden. Overstap- gaan negen in plaats van acht gulden betalen. Deze tariefs- oging is volgens Schiphol nodig om de hoge investeringen nnen bekostigen. iV tegen gedwongen ontslagen Atag [Hi De vakbond CNV Metaal is tegen gedwongen ontsla- lij de reorganisatie van Atag. De Ulftse fabrikant van cv-ke- n keukenapparatuur wil drie vestigingen sluiten. Dat kost -veer 120 arbeidsplaatsen. Atag boekte vorig jaar een verlies 9,5 miljoen. Vooral de divisie keukenbedrijven kwakkelt, heeft 31 miljoen uitgetrokken om die te reorganiseren. Dat lent volgens het CNV sluiting van drie vestigingen in Ulft landeren, waai' 195 mensen werken. Die activiteiten wor- in Lichtenvoorde geconcentreerd. Bovendien verhuist de ikkeling en productie van ovens naar Hongarije. Ook gaan [[koopactiviteiten van Atag en Pelgrim samen. gemenprijzen op hoger peil y.vuKDe prijzen die kwekers ontvangen voor snijbloe- ,zijn dit jaar gestegen. De hogere prijzen kunnen de telers tgebruiken, omdat zij vorig jaar met prijsdalingen van ge leld zes procent te maken hadden. Uit de jaarcijfers van menveiling Holland, de op een na grootste veiling van sier en van Nederland, blijkt dat de prijzen van snijbloemen in rste negentien weken gemiddeld acht procent hoger lagen een jaar eerder. Financieel directeur Leeuwaarden waar- ivt dat deze positieve trend waarschijnlijk niet het hele jaar rorden volgehouden. Bloemenveiling Holland ziet steeds planten buiten de traditionele veilingklok om verhandeld len. Zo kunnen kwekers met een bepaald kwaliteitskeur- ;een deel van hun afzet via internet verkopen. ecteur Eemshaven neemt ontslag hgen» Directeur Koning van Groningen Seaports, het ha- :hap voor Delfzijl en de Eemshaven, heeft ontslag geno- Het dagelijks bestuur riep hem op het matje nadat hij in egionale krant had gezegd dat de Eemshaven nooit aange had mogen worden. Ook liet hij zich somber uit over de op vestiging van nieuwe bedrijven. „Ik kan me voorstellen !e vraag wordt gesteld wie er nu in die woestijn wil zitten", Volgens Koning staat zijn ontslag los van zijn gewraakte raken. Hij zegt teleurgesteld te zijn dat privatiseringplan- ran Groningen Seaports niet zijn doorgegaan. Hij heeft het meel laten weten zijn uitlatingen over de Eemshaven te be- Concern concentreert zich op grote steden Uitzendketen Start wil de komende drie jaar ongeveer 150 van de 550 vestigingen in Nederland sluiten. Het concern vindt de huidige dienstverlening te versnipperd en concentreert zich vooral op grotere steden. Voor de bijna vierduizend personeelsleden heeft de sluiting geen gevolgen. „Hooguit moet iemand verhuizen, maar ieder een blijft bij ons werken", verzekerde algemeen direc teur J. van Schaik gisteren tijdens de toelichting op de jaarcijfers. schiphol anp Start kondigde verder forse in vesteringen aan om de komen de jaren de veranderende uit- zendmarkt te kunnen bijbenen. Naast sluiting van kleine vesti gingen, verwacht de uitzendke ten veel van e-commerce. „Dat gaat boven verwachting", weet Van Schaik. „Ruim 20 procent van onze nieuwe aanmeldingen komen via het internet bin nen." Het uitzendbedrijf wil af van de nadruk op de traditionele flexwerkers en gaat zich meer richten op detachering en reïn tegratie. Met de nieuwe wet op de sociale zekerheid in het ver schiet ziet Van Schaik mogelijk heden om bij het begeleiden van herintreders een flinke hap uit de ruif te halen. Zo kondig de hij aan binnenkort met een landelijke arbodienst te zullen samenwerken. Welke dat is, wilde de topman nog niet zeg gen. Ook start het uitzendbu reau met een landelijke kinder opvangdienst in samenwerking met Humanitas. Start komt met de plannen op het moment dat het financi eel niet voor de wind gaat. De omzet steeg in 1999 met 3,4 procent tot bijna 2,6 miljard gulden. Het bedrijfsresultaat daalde van 32 naar 25 miljoen. Dat was te wijten aan het fiasco van ASV Diensten. Nadat sa menwerking van de uitzendbu reaus Vedior en Start en de ar beidsbureaus flopte, zag Start zich genoodzaakt de schulden van ASV over te nemen en het bedrijf bij de holding onder te brengen. Van de nettowinst bleef niet veel over, die bedroeg een scha mele twee miljoen (1998: 21 miljoen), door hogere rentelas ten. De omzetstijging was voor al te danken aan de groei in het buitenland van 68 procent tot 322 miljoen. Vooral in Duits land en Spanje is Start actief. In Duitsland verwacht het con cern een groei van 34 naar 68 vestigingen. Daarnaast kondig de het aan voor het eerst vesti gingen te openen in Italië. In Nederland stagneerde de omzet nagenoeg. Start is na Randstad de twee de uitzendorganisatie in Neder land. Via Start werken 60.000 flexwerkers en 16.000 gedeta- cheerden. schiphol anp „Onze beursgang lijkt in de verste verte niet op die van World Online", bezweert Chel- lo-topman Lynch. „Er worden geen Chello- aandelen herplaatst en met de waardering zijn we vrij conservatief.'Het is niet onze bedoeling de belegger het laatste'dubbeltje uit de zak te kloppen." Toch zijn er overeenkomsten. Beide on dernemingen bieden internetdiensten aan en bij beide beursgangen is de zakenbank Goldman Sachs betrokken. De beursgang van World Online is geflopt. „Dat zal Chello niet gebeuren", aldus Lynch. „Goldman Sachs is een sterke zakenbank en wij heb ben goede verwachtingen van hun kwali teit. „Daarnaast is World Online voor de beursgang agressief naar buiten getreden. Wij doen het wat rustiger aan." Internetprovider Chello, dochter van ka belbedrijf UPC, moet eind deze maand een beursnotering krijgen in Amsterdam en aan de Amerikaanse schermenbeurs Nasdaq. In totaal denkt het bedrijf maximaal 1,7 mil jard op te halen. Daar blijft het voorlopig bij. „Meen bij grote overnames zullen we snel een beroep doen op de kapitaal markt." Dat de marktomstandigheden voor fond sen uit de nieuwe economie slecht zijn, deert Lynch niet. Was Chello op papier en kele maanden geleden nog ongeveer 20 miljard gulden waard, inmiddels is de waardering met de helft verminderd. „We brengen ongeveer 10 procent naar het Damrak en Nasdaq. Dat percentage heb ben we expres laag gehouden. De belegger mag straks beslissen wat we waard zijn." Net als moeder UPC is ook Chello verlies gevend. Dat zal de komende jaren zo blij ven. „We willen veel nieuwe markten be werken. Daarvoor gaan we het geld van de beursgang gebruiken. We gaan naar Duits land. Ook in Chili gaan we de markt op." :sdner Bank rapt 5.000 ridsplaatsen Strijd om hegemonie op markt supervliegtuigen lijkt ontbrand urtanp/bridge seattle anp-gpd 30 n ner Bank schrapt 5.000 Dat is het gevolg van het omen van de Duitse bank sn land het aantal kanto- verminderen met 300 tot heeft de bank gisteren aandeelhoudersvergade- 'kendgemaakt. 'ank gooit het roer om na islukken van de voorge- J fusie met Deutsche eerder dit jaar. Dresdner ich toeleggen op het be- Jven, particuliere klanten töciële instellingen in Eu- zijn activiteiten buiten op een lager pitje zet- rdat de fusieplannen op uitliepen, heeft Dresdner tt rinst voor belastingen in >te kwartaal zien dalen procent tot 247 miljoen )at komt door buitenge westen in verband met het 'houden van de concur- •ositie. Zonder die pos- de winst zijn gestegen procent tot 687 miljoen Provisies en handel voor 1 tekening leverden een re- leroriëntatie kost rond üljard gulden. De bank t echter na de operatie eenzelfde bedrag te besparen. In een pro- ta dat is gericht op verde- *i. steekt Dresdner 7,7 d gulden. De Amerikaanse vlieg tuigbouwer Boeing is een offensief begonnen om de productie van een super jumbo door concurrent Airbus te bemoeilijken. In een brief aan grote lucht vaartmaatschappijen heeft Boeing-topman Phil Condit grotere versies van de beroemde 747 voorge steld. Het offensief komt enkele weken voordat het Euro pese consortium Airbus Industrie uitsluitsel geeft over het in productie ne men van de A3XX, een su pertoestel met plaats voor ongeveer 550 stoelen. De knoop wordt deze zomer doorgehakt, aldus meldde gisteren een woordvoer der. De grootste Boeing is nu goed voor vierhonderd passagiers. In de brief van Condit worden onder meer Sin gapore Airlines, Cathay Pacific, Lufthansa, Air France en British Airways aangespoord grotere ver sies van de 747 te bestel len. Of Boeing echt nieu we toestellen gaat bou wen, blijft in de brief on duidelijk. Wel belooft Condit dat die betere eco nomische condities bie- Een simulatievlucht van de veaus. den dan enig ander vlieg-, tuig van onze concurrent, daarmee verwijzend naar Airbus. Het project A3XX van Air bus lijkt door te gaan. Nog geen drie weken ge leden plaatste Emirates, de luchtvaartmaatschap pij van de Verenigde Ara bische Emiraten, een eer ste order voorde super- superjumbo A3XX van Airbus die plaats kan bieden aan meer dan 500 passagiers op twee ni- jumbo. Begin deze week liet Singapore Airlines we ten te overwegen ook een order te plaatsen. Airbus heeft altijd gezegd dat de A3XX in productie wordt genomen als er voldoen de orders zijn binnenge haald. Het wachten is nu op een order van nog een grote luchtvaartmaat schappij. Boeing, nu nog marktlei der met gróte vliegtuigen, is door het mogelijke suc ces van de A3XX nerveus geworden. De vliegtuig bouwer uit Seattle be weerde tot dusver dat er geen markt is voor toe stellen met meer dan vijf honderd zitplaatsen. Luchtvaartmaatschappij en zouden gezien de passagier liever kiezen voor goedkopere vliegtui gen. Bovendien vindt Boeing de ontwikkeling ervan te duur. De ontwikkelings kosten van de A3XX wor den geschat op zeker 30 miljard gulden. Van dat bedrag nemen de in Air bus deelnemende bedrij ven (het Franse Aérospa- tiale, Dasa uit Duitsland, British Aerospace en het Spaanse Casa) veertig procent voor hun reke ning, en de regeringen van de betrokken landen 33 procent. Dat betekent dat iets meer dan een kwart moet worden opge hoest door EADS, het nieuwe concern dat ont staat uit de versmelting van een aantal defensie- en luchtvaartbedrijven (Waaronder Airbus) in Eu ropa. EADS zal ongeveer negen miljard moeten opbrengen, uitgesmeerd over vijf jaar. Een A3XX heeft een voor lopige catalogusprijs van 566 miljoen gulden. De grotere versies van de 747, al gedoopt tot 747-X, hebben op de tekentafel vijfhonderd tot vijfhon derdtwintig stoelen. Ook ligt er een vrachtvariant klaar. De toestellen ko men niet voor 2005 op de markt, net als de A3XX van Airbus. De eerste ver sie is slechts de kleinste telg ir\ een nieuwe familie jumbo's. De grootste toe stellen moeten plaats bie den aan achthonderd passagiers, van wie som migen een eigen slaapka mer krijgen. peking •afp/rtr, Peking bereikt na veertien jaar doorbraak Europese Commissie akkoord met toetreding China tot WTO lijk geforceerd door premier Zhu Rongji, die gisteren aan schoof aan de onderhande lingstafel. Tot dat ogenblik le ken de gesprekken tot frustratie aan beide zijden weer op niets uit te lopen. Het was de vierde ronde van onderhandelingen tussen beide partijen. Tot gisteren konden ze het niet eens worden over meer derheidsbelangen van Europe se bedrijven in de telecomsec- tor, joint ventures op het gebied van auto's en toetreding van Europese financiële instellin gen tot de lucratieve verzeke- ringsmarkt - met circa 1,3 mil jard zielen - in het voormalig communistisch bestuurde land. Het Amerikaanse Congres buigt zich volgende week over het Chinees-Amerikaanse ak koord over de WTO. Na goed keuring is er sprake van norma le handelsrelaties tussen de VS en China. De Europese Commissie en China zijn het na vijf dagen moeizaam onderhandelen eens geworden over het Chinese lid maatschap van de Wereldhan delsorganisatie (WTO). Een ak koord is gisteren ondertekend door de eurocommissaris Lamy (buitenlandse handel) en de Chinese minister van handel Guangsheng. De Europese Unie was het laatste grote handelsblok dat nog geen overeenstemming had bereikt met China. In no vember vorig jaar stemden de VS in met Chinese toetreding tot de WTO, de organisatie waarbinnen 136 lidstaten on derhandelen over lagere invoer tarieven en het wegnemen van andere handelsbarrières. Pe king doet al veertien jaar pogin gen lid te worden. De doorbraak is waarschijn- rotterdam In de Maasstad wordt naast het Hotel New York, ooit het vertekpunt van de Holland Amerika Lijn, de laatste hand gelegd aan een nieuwe blikvanger op de zogeheten Kop van Zuid. Het is het World Port Center, de door Sir Norman Poster ontworpen en door HBG Utiliteits bouw gebouwde kantoortoren. De toren is met 32 verdiepingen 124 meter hoog. Foster ontwierp ondermeer ook de luchthaven Stansted in Lon den, de Commerzbank in Frankfurt en de Hong Kong Shanghai Bank in Hong Kong. FOTO ANP TON BORSBOOM voorburg anp gere hypotheken", aldus J. Ra maker van het CBS. De totale hypotheekschuld steeg naar 571 miljard. Vooral het aantal oversluitin- gen en tweede hypotheken is gedaald. De daling hangt sa men met de stijgende hypo theekrente. Bij een oversluiting betaalt de huizenbezitter zijn oude hypotheek volledig af om een volledig nieuwe af te slui ten. Dit is alleen lucratief bij een lagere rente, waardoor de vaste lasten dalen. „Mensen denken: mijn huis is veel waard. Waarom zou ik dat geld niet gebruiken om een nieuwe auto te kopen", aldus Ramaker. De hypotheekrente stijgt sinds juli 1999 ononderbroken van het lage niveau van vijf pro cent, naar 5,7 procent in maart 2000. Het gemiddelde hypotheekbe drag is door de hoge woning prijzen met ruim een kwart ge stegen tot de recordwaarde van 297.000 gulden. Er zijn in het eerste kwartaal van dit jaar 16 procent minder nieuwe hypo theken afgesloten in vergelij king tot de eerste drie maanden van 1999. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De 115.000 ingeschreven wo ninghypotheken zijn samen goed voor een waarde van 34 miljard gulden. De recordprijs van de verkochte woningen in het afgelopen kwartaal, gemid deld 351.000 gulden, schrikt mensen af. Er zijn in het eerste kwartaal slechts 56.000 wonin gen verkocht. „Duurdere hui zen betekent automatisch ho- ECONOMIE WIJZER ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus universiteit Was de ramp in Enschede niet gebeurd dan hadden de ge beurtenissen in de wereld van de kunsten ongetwijfeld de voorpagina's beheerst. Want maandag kwam de Raad voor Cultuur met haar advies over de subsidiëring van kunstinstel lingen. De felste reacties kwamen van zelfsprekend van kunstinstellingen die in hun be staan worden be dreigd. Toneelge zelschappen als Orkater, Carrous el, de Appel kun nen hun deuren sluiten als dit ad vies wordt opge volgd. Het Noordhollands Symfonieorkest mag 70 mensen op straat zetten en ook de muzi kanten van het Kamerorkest mo gen naar ander werk zoeken. De kunstwereld is in rep en roer. Dat de kunsten normaal zoveel aandacht trekken in de kranten en in de politiek, is opmerkelijk. Het gaat immers om verwaar loosbare bedragen. Het totale subsidiebedrag voor de kunsten is ongeveer een half miljard. Denk dan aan theatergezel schappen, orkesten en beelden de kunstenaars. Een half mil jard voor de echte kunsten in Nederland: dat is toevallig pre cies gelijk aan de geschatte schade van de ramp in Ensche de. Dat is veel geld voor u en mij maar voor de overheid is dat een schijntje. Gaan we er van uit dat de overheid 250 mil jard uitgeeft ieder jaar (sociale uitgaven uitgezonderd), dan gaat het hier om niet meer om 0,2 procent. Dat is zakgeld! Omdat het om zo weinig geld gaat, is het verleidelijk de over heid te verzoeken om een beet je dieper in de beurs te tasten, een heel klein beetje dieper maar, opdat de gemoederen tot bedaren komen en al die gezel schappen die nu de boot drei gen te missen met een paar miljoen vooruit kunnen. De Raad vroeg dan ook om een ex tra 35 miljoen voor de kunsten. Dat is niets toch? Waarom daar moeilijk over doen? De overheid doet zo moeilijk omdat de subsidiëring van de kunsten een moeilijke, en kwetsbare aangelegenheid is. De overheid wordt geacht ob jectief te zijn, en ons belasting gelden op een controleerbare en verantwoorde wijze te beste den. Dat ze ons geld, want dat is het, aan arme medeburgers uitkeert, vinden we goed. Maar waarom zou u meebetalen aan mijn avondje uit? Want dat doet u is ik naar de voorstelling van een gesubsidieerd theatergezel schap ga. Is het niet redelijk dat u dan ook geld van mij wil heb ben als u naar een leuke musi cal gaat? Wat te zeggen van die hoge prijzen die u voor een voetbalwedstrijd moet betalen? Voetballen is voor u erg belang rijk, inspirerend ook en zeker zo belangrijk als een avondje toneel voor mij. Waarom zou de overheid mij dan wel subsidiëren en niet u? Ga daar maar eens tegenaan staan. De gangbare recht vaardiging is het bij zondere karakter van de kunsten. De kun sten voegen iets bij zonders toe aan onze leefomgeving, wordt dan geopperd. Mis schien merkt u zelf daar weinig van, maar kunstenaars en mensen in hun om geving menen beter te weten. Ik ben het overigens daarmee eens. Net hoorde ik een stuk vari Mahler op de radio dat me ecnt wat deed. Een initiatief om een stel jonge kunstenaars met voor mijn onbegrijpelijke idee- en, de ruimte te geven, kan ik best waarderen. Wie weet wat hun werk in de toekomst kan betekenen? Maar vraagt de voetballiefhebber waarom zo'n initiatief wel subsidie verdient, en zijn bron van inspiratie niet, dan kom ik in de problemen. Mompel ik iets over het ver nieuwende karakter van de kunsten, dan rriag hij zich te recht afvragen wat zo vernieu wend is aan de klassieke mu ziek die toch zwaar gesubsidi eerd wordt. Hoe moeilijk de kunstsector het zelfheeft met de legitimering van de subsidies, blijkt ook nu uit de adviezen van de Raad van Cultuur (die bestaat uit mensen uit de kunstwereld). Waarom zouden Discordia en Orkater artistiek minder over tuigend zijn dan, pakweg, het Zuidelijk Toneel. Wie zegt dat? Dat de veroordeelden zo giftig reageren, is te begrijpen. Het lijkt allemaal zo willekeurig. Het moge dan om weinig geld gaan, het gaat wel om het bestaans recht van hele instellingen. Je gaat je afvragen of zo'n Raad de kunsten wel kan beoordelen. Kan ze dat wel, dan is de vraag of ze haar oordeel wel afdoende kan onderbouwen. Hoe dan ook, het advies ligt op het bureau van staatssecretaris van der Ploeg. De gehele kunst wereld kijkt nu naar hem. Zijn oordeel zal beslissend voor tal van artistieke carrières. Dat is toch wel veel macht voor een politicus. Het wordt tijd dat kunstenaars zich eens wat on afhankelijker opstellen van de overheid. Als u en ik wat meer voor hun werk overhebben, zou dat kunnen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11