Geen verlichting autolasten weer drie cent omho°g Roemloos einde modehuis boo.com Duitse zeppelins vliegen straks op Nederland Economie Benzineprijs morgen Doop van De Mercator Gevecht om brouwerijen van Bass nadert climax Siemens bouwt nieuwe snelle trein met Alstom Kabinet veilt FM-frequenties voor commerciële doeleinden Per ongeluk 'gen-koolzaad' op Europese akkers gezaaid 1 DAG 19 MEI 2000 if gressief computervirus duikt op (y0RK In de VS is een agressief computervirus opgedoken nog meer schade aanricht dan het I love you-virus. Gister- ,nd waren computers van diverse grote bedrijven geïnfec- id. Bij een bedrijf hadden alle 5.000 pc's het virus binnenge- gen. Het vernietigt de meeste files op de harddisk, waardoor fomputer onbruikbaar wordt totdat het besturingssysteem jjeuw is geinstalleerd. Het is geen variant van het I love you- want het heeft een andere 'brontaal'. Wel komt het ook nen via een bijlage (attachment) van een e-mail. Het onder- pvan de e-mail is echter niet 'I love you', maar de naam van iwillekeurige attachment bij een e-mail van de computer jf het virus vandaan komt, met de extensie '.vbs'. akbond praat weer over Philips-CAO (hoven.: De bonden hebben gistermiddag de uitnodiging iPhilips aanvaard om de CAO-onderhandelingen te hervat- Volgens een woordvoerster van FNV start het overleg van- ]dag. Ook maandag en dinsdag zijn gereserveerd voor het Alle betrokkenen hebben volgens haar de intentie het met een akkoord af te ronden. cDonald's opent 1.800 nieuwe zaken work McDonald's opent nog dit jaar 1.800 tot 1.900 nieu- restaurants, zo verklaarde Jack Greenberg, topman van de erikaanse hamburgerketen, gisteren tijdens de jaarlijkse pdeelhoudersvergadering. Europa krijgt 550 nieuwe zaken. doet weer invallen bij Coca-Cola el Inspecteurs van de Europese Unie hebben gisteren in- en gedaan bij vestigingen van Coca-Cola in Brussel en Lon- iDe Europese Commissie verdenkt de frisdrankfabrikant er zijn positie als marktleider te hebben misbruikt. Vorig jaar werden soortgelijke invallen gedaan bij vestigingen in flt-Brittannië. Duitsland, Oostenrijk en Denemarken. Ook ibij werd gezocht naar bewijzen dat Coca-Cola kortingen laanbieden aan tussenhandelaren die er mee akkoord gaan nfrisdranken van concurrenten te verkopen. De Europese mmissie zegt het onderzoek gestart te zijn naar aanleiding i klachten van andere fabrikanten, maar Brussel wil niet zeg- iwelke dat zijn. eun voor Griekse deelname euro iatsburg Het Europees Parlement steunt de invoering van euro door Griekenland vanaf volgend jaar. Van de 501 aan- parlementsleden gingen er gisteren 382 akkoord met een ies van de Luxemburger Goebbels aan de lidstaten om de nomische inspanningen van de Griekse regering te belonen. Idringt Goebbels erop aan dat de nieuwe regering-Simitis rk blijft maken van economische hervormingen. Een opmer- ijk groot aantal van 79 EP-leden onthield zich van stemming, der hen ook CDA-europarlementariër Peijs. Zij is op zich niet en Griekse deelname maar wil een signaal afgeven aan de o-lidstaten dat de financiële markten eerst verdere hervor- igen van vooral de Duitse, Franse, Belgische en Italiaanse inomiën willen, alvorens nieuwe landen toe te laten treden. nderzoek werkdruk lijkkistdragers DfDQRP Er komt een onderzoek naar de positie van dragers ui waart en. Er zal worden gekeken naar de werkdruk, het ital dragers en hoeveel uren zij werken. Dit hebben werkge- vakbonden afgesproken bij de onderhandelingen over CAO voor de uitvaart. De bonden willen dat de dragers een itract krijgen. „Ze worden behandeld als vrijwilligers terwijl «jms al jaren een paar dagen per dag werken", zegt B. Jansen de CNV Dienstenbond. Voor de werkgevers is een betaalde ctie nog een stap te ver. De Dienstenbond is tevreden dat de kgevers nu willen meewerken aan een onderzoek. De onge ler 6.000 medewerkers krijgen dit jaar 3,5 procent meer loon. iell bouwt nieuwe fabriek in Pernis üi Shell investeert enkele tientallen miljoenen guldens in jouw van een nieuwe chemische fabriek in Pernis. De fa- ikgaat PO-glycolether maken, een oplosmiddel dat wordt irnikt bij de vervaardiging van verf en inkt. Het nieuwe be- f.dat wordt ondergebracht bij Shell Chemie Nederland, gteen capaciteit van 100.000 ton per jaar. Eind volgend jaar et de bouw klaar zijn. Met een grotere capaciteit denkt Shell eidende positie op de wereldmarkt van oplosmiddelen te sterken. nnen vaart eist extra investeringen tERDAMHet kabinet moet de komende tien jaar een miljard den extra uittrekken voor het verbeteren van vaarwegen in Ierland. Alleen zo kan de binnenvaart een deel van de groei iet wegvervoer opvangen. Dat zei voorzitter J. Terlouw van Koninklijke Schuttevaer vandaag in Rotterdam tijdens zijn trede. De komende tien jaar verdubbelt het wegvervoer van naar 1.000 miljoen ton. De belangenorganisatie ziet moge- heden om 10 tot 20 procent van het wegvervoer over te heve- naar vervoer over water. IG koopt Tsjechisch internetbedrijf Baring Communications Equity, onderdeel van de ING- tep, heeft samen met het Amerikaanse Intel, het Tsjechische imetbedrijf NetCentrum gekocht. Voor de onderneming, die f jaar geleden door een aantal studenten werd opgezet, is zes joen gulden betaald. Actief op internet werd men pas vorig 'met de site centrum.cz. De onderneming biedt belangstel len informatie over onder meer handel, financiën, bedrij- telecom en tv-programma's. Ook is er praktische informa- over reizen, sport en ontspanning, scholing, wetenschap en hniek, cultuur, gezondheidszorg, instituten en organisaties. eel ondernemers betalen boven CAO Ondernemers in het midden- en kleinbedrijf betalen op te schaal meer loon dan in de CAO is afgesproken. Dit zegt B-voorzitter De Boer. Volgens hem is de nood zo hoog opge- en dat werkgevers de portemonnee trekken om personeel te gen. Het midden- en kleinbedrijf telt 165.000 vacatures. De kgeversvoorman is bang voor het ontstaan van een loon- en sexplosie. Volgens De Boer zouden ondernemers de werk- ner een beloning moeten geven die meeademt met de eco- nie. „Gaat het goed, dan komt er iets bij. Gaat het met een hijf minder, dan loopt het loon iets terug. De vakbeweging Ithier helaas niets voor. Zij wil alleen maar meer." Alleen als rekeningrijden in de toekomst geld opbrengt den haag gpd Er komt op korte termijn geen lastenverlichting voor au tomobilisten. Minister Zalm van financiën ziet in de hui dige hoge benzineprijzen geen aanleiding om de accijn zen of motorrijtuigenbelasting aan te passen. Wel is hij bereid de 100 miljoen gulden die het rekeningrijden in de toekomst mogelijk opbrengt, te gebruiken voor een verlaging van de wegenbelasting. den in 1991 met vijfentwintig cent verhoogd om het financie ringstekort te verminderen. Zalm en zijn staatssecretaris Bos zullen bij de toekomstige vaststelling van de wegenbelas ting vooral letten op hoe schoon, zuinig en stil een auto is. „Mensen met een minder milieuvriendelijke auto moeten dan meer betalen", beloofde Bos de Kamer. Deze zogeheten 'vergroening' van het autobe stand vinden alle fracties be- De accijnzen zullen in de toe komst juist omhoog gaan om dat kabinet en Tweede Kamer vooral het gebruik van de auto duurder willen maken. Tijdens een overleg met de Kamer gis teren bleek alleen het CDA de oproep van belangenorganisa ties als Bovag, RAI en ANWB te steunen om het zogenaamde 'kwartje van Kok' af te schaffen. De accijnzen op benzine wer- langrijk. Zalm benadrukte dat in het regeerakkoord niks staat over een lastenverlichting voor auto mobilisten en dat hij daarom zijn eigen WD moest teleur stellen. WD-Kamerlid Hofstra had aangedrongen op een di recte korting van de wegenbe lasting met 20 procent, wat neerkomt op anderhalf miljard gulden. Twee maanden geleden dacht de ex-staatssecretaris van financiën Vermeend nog dat er per 1 juli minder motorrijtui genbelasting kon worden gehe ven. Tot 2002 zal de tegemoetko ming aan automobilisten vol gens Zalm slechts marginaal zijn. „Iedereen profiteert vol gend jaar van de nieuwe, ver laagde inkomsten- en loonbe lasting, dus ook automobilis ten. Misschien dat de situatie in 2002 anders is. Maar bij extra meevallers kiest het kabinet toch eerder voor de aanpak van de armoedeval." Staatssecretaris Bos sluit ove rigens niet uit dat de wegenbe lasting in de toekomst helemaal zal worden afgeschaft. Dat hangt volgens hem af van het beschikbare geld voor de aan leg van wegen. Verkeersminis ter Netelenbos benadrukte dat het nog wel tot 2010 kan duren voordat de kilometerheffing wordt ingevoerd. „Het systeem is erg ingewikkeld en fraudege voelig en kan daarom niet snel ler worden ingevoerd", aldus Netelenbos. antwepen Een luchtfoto van het nieuwe containerschip van P&O Nedlloyd 'De Mercator' in de haven van Antwerpen. Het schip werd vandaag gedoopt. FOTO ANP BEN WIND Eerste internet-luchtkasteel van Zweeds duo stort in londen harm harkema correspondent De internet-hype heeft zijn eer ste grote slachtoffer in Europa geëist. Het vorig jaar met veel poeha gelanceerde cybermode huis boo.com ging gisteren roemloos ten onder. 'Binnen een jaar joegen de twee initia tiefnemers, de snelle Zweedse twintigers Ernst Malmsten en ex-model Kajsa Meander er 330 miljoen gulden doorheen. Desperate pogingen om het luchtkasteel zwevende te hou- - den mislukten. Grootste slacht offers zijn de Franse onderne mer Bernard Arnault, mode imperium Benetton en de Ame rikaanse investeringsbank J.P. Morgan, die gedrieën tekenden voor het grootste deel van de investering. Menig analist vreest dat het komende jaar nog vele, steeds zwaarder wordende luchtbal lonnen in cyberspace zullen sneuvelen. Anderen wijzen er op dat boo.com geen represen tatief internetproduct is. Zelf overschatting, naïveteit, mis management en technisch fa len konden er welig tieren. Nu had het duo wel zijn sporen verdiend met het uitgeven van boeken via internet. In vier jaar werden ze multimiljonair. Hier door enthousiast geworden zouden ze hun kunstje, maar dan op wereldwijde schaal, her halen met de verkoop van mo de. Mei vorig jaar kwam de pu- bliciteitsmachine op gang. Boo- .com, zo werd in toonaange vende modebladen duidelijk gemaakt, zoii fantastisch wor den. Boo.com ging sportieve en snelle mode van toonaangeven de merken leveren. In achttien landen zou tegelijk begonnen worden. Nog voordat er ook maar één jurkje was verkocht had boo- com al honderden mensen in dienst. In het hoofdkwartier in Carnaby Street in Londen vi breerde het begin juni vorig jaar dan ook als in de jaren zes tig. Tientallen medewerkers za ten klaar in hun fulltime te be zetten callcentrum. De eind ju ni beoogde startdatum moest worden uitgesteld wegens de weerbarstige techniek. Terwijl een groot deel van de 'boo-crew' duimen draaide en er alvast vestigingen werden ge opend in New York, Stockholm, München, Parijs en Amster dam, duurde het tot eind no vember voordat de website van start ging. Met al zijn techni sche foefjes bleek de website akelig traag. Wie vanaf de homepage een kijkje wou ne men in bijvoorbeeld de afdeling bikini's, was al gauw twintig minuten bezig. Inmiddels tikten de perso neels- en marketingskosten door en lag er in de magazijnen een zomercollectie ter waarde van miljoenen guldens. Die was begin dit jaar ernstig ouderwets en werd met veertig procent korting in de aanbieding ge daan. De financiers hadden in middels alarm geslagen, er wer den tientallen medewerkers ontslagen en de website werd vereenvoudigd. Het mocht alle maal niet meer baten. KPMG is deze week ingehuurd om de rommel op te ruimen. Het Zweedse ex-model Kajsa Meander die samen met multimiljonair Ernst Malmsten intemetmodebedrijf boo.com opzette. FOTO GPD/AP LUCA BRUNO Bedrijf Cargolifter wil vracht door de lucht vervoeren h jm richard mooyman 'y" Duitse zeppelinbedrijf Cargolif- M [verweegt vrachtstations te vesti- w in Rotterdam en Vlissingen. Vol de ambitieuze onderneming is id rijp voor het vervoer van goe- Rper luchtschip. Cargolifter wil hal vijftig vrachtzeppelins bou- en exploiteren. is A. Stecknér van Cargolifter zal :i* frste zeppelin in 2002 klaar zijn. 'jaar later moet in de buurt van nde serieproductie beginnen, ner zei dit gisteren op een door üarlemse Vliegtuigbouwkundige ^vereniging Sipke Wynia georga- '5 td symposium. Het luchtschip is bezig met een op merkelijke terugkeer. De brand van de Duitse Hindenburg luidde in 1937 het einde in van het zeppelin-tijdperk. De laatste jaren is het luchtschip weer in beeld als een milieuvriendelijke en fi levrije vorm van transport. Door het gebaiik van onbrandbaar helium is de zeppelin veiliger dan voorheen. Het 21ste eeuwse luchtschip begint de studeerkamerdroom te ontstijgen. Cargolifter lijkt het verst met produc- tièplannen. De onderneming gaat bin nenkort in Duitsland naar de beurs. Het bedrijf heeft volgens Steckner 240 mensen in dienst en beschikt al over ruim 350 miljoen gulden. Cargolifter werkt samen met grote Duitse ondernemingen als Siemens en MAN. Ook de autofabrikanten Daim- lerChrysler en Volkswagen hebben volgens Steckner al bij Cargolifter aan geklopt met de vraag of luchtschepen onderdelen en zelfs hele auto's kun nen vervoeren. „De markt vraagt om een goedkope en betrouwbare vorm van transport." De bloemenveiling in Aalsmeer heeft al eerder interesse ge toond in luchtschepen. De Duitse onderneming wil de zeppel ins niet alleen zelf bouwen, maar ook exploiteren. Cargolifter zoekt daarom alvast naar geschikte plekken voor overslagpunten, zoals in Rotterdam en Vlissingen. Volgens Steckner zouden ook olieplatforms kunnen worden be voorraad. Verder ziet hij een rol voor het luchtschip bij de voorgenomen bouw van een groot windmolenpark in de Noordzee. Het in Lelystad gevestigde Rigid Air ship Design is ook bezig met het ont werpen van zeppelins, maar richt zich vooral op passagiervervoer. Het dertig werknemers tellende Rigid, waarin on der meer Stork deelneemt, hoopt in 2004 alle vergunningen van de Rijks luchtvaartdienst binnen te hebben om reizen met luchtschepen mogelijk te maken. In eerste instantie wil Rigid zich rich ten op luchtcruises voor de onthaaste toerist. Maar volgens directeur I. Alexander kunnen ook lijndiensten worden onderhouden, zoals tussen Amsterdam en Londen. De vliegtijd van ruim 2,5 uur zou kunnen concur reren met het vliegtuig, want er gaat volgens hem veel tijd verloren door in checken en vertragingen. De prijzen zouden zelfs lager kunnen uitvallen dan die van de goedkope luchtvaartmaatschappij Easyjet. Vol gens Alexander komt een enkele reis Amsterdam-Londen bij een volle zep pelin uit op slechts 31 gulden per pas sagier. Daarbij moeten nog wel bijko mende kosten worden opgeteld, zoals voor aanlegplaatsen en andere infra structuur op de grond. De Rotterdam se politie wil overigens binnenkort al een kleinere zeppelin inzetten om toe zicht te houden tijdens de EK voetbal. den haag anp De benzineprijsverhogingen zijn vandaag nog niet ingevoerd of een nieuwe verhoging is al in aantocht. Morgen wordt de meest gangbare benzine, euro ongelood, evenals vandaag drie cent duurder. Een liter kost dan 2,67 gulden. Superbenzine wordt zelfs een stuiver duurder. Super gaat morgen 2,77 gulden per liter kosten. Super met loodvervanger komt op 2,83 gulden per liter. Overigens blijft diesel in prijs gelijk. Shell zegt genoodzaakt te zijn elke verhoging van de olieprijs door te berekenen aan de con sument om zijn eigen winst min of meer constant te hou den. „Wij krijgen 'maar drie cent", aldus een woordvoerder. Op de internationale markten stond de olieprijs gisteren aan het eind van de handel twee procent hoger dan de dag er voor. Een vat Brent-olie kost nu 28,47 dollar. Op 7 maart van dit jaar bereikte de prijs het hoog ste peil: 31,90 dollar. Naast de steeds verder stij gende olieprijzen speelt ook de hoge dollarkoers Shell parten. Gistermiddag noteerde de Amerikaanse munt 2,47 gulden. Toch geloven beleggers dat Shell/Koninklijke Olie direct van de prijsverhoging profi teert: op de Amsterdamse effec tenbeurs noteerden de 'Olies' twee procent hoger, ruim 69 euro. De Consumentenbond houdt zich tot nog toe op de vlakte, aangezien zij nog geen aanwij zingen heeft dat de recente prijsverhogingen met iets an ders dan de hoge olie- en dol- larprijs samenhangen. „Maar dit is wellicht een aanleiding de benzineprijzen eens wat beter onder de loep te nemen", waar schuwt een woordvoerder. Heineken zou bod hebben verhoogd kopenhagen-zoeterwoude anp-bridge De biedingsstrijd om de brou werijen van het Britse concern Bass nadert zijn climax. Heine ken heeft het hoogste bod op tafel liggen, maar de Deense concurrent Carlsberg probeert dat alsnog te overtroeven. Volgens de Deense krant Jyl- lands-Posten, die zegt informa tie te hebben van zeer betrouw bare bronnen in de Londense financiële wereld, is de met de verkoop belaste bank Schroders erin geslaagd de prijs flink op te schroeven via een ingenieuze, meedogenloze onderhande lingstactiek. Heineken zou zijn bod in de loop van de procedure hebben verhoogd. Carlsberg is nu in ge sprek met financiële partners om zijn armslag te vergroten. Een andere Deense krant, Ber- lingske Tidende, meldde woensdag dat Carlsberg bereid is 7,4 miljard gulden te betalen voor de zes brouwerijen van Bass. Heineken liet eerder we ten ver te willen gaan om de strijd te winnen. Ook South Af rican African Breweries en het Belgische Interbrew zijn ge noemd als kandidaten, maar die lijken niet meer mee te spe len. Interbrew is volgens Belgi sche media wel dicht bij een akkoord over de aankoop van de bierbelangen van een ander Brits concern, Whitbread. Dat bedrijf heeft licenties voor het brouwen van Heineken en In- terbrews merk Stella Artois. Bass doet waarschijnlijk vol gende week donderdag mede delingen over het verloop van de onderhandelingen. Het con cern publiceert dan de halfjaar resultaten. PARUS ANP De concerns Siemens (Duitsland) en Alstom (Frankrijk) gaan sa men een nieuwe hogesnelheidstrein ontwikkelen. Daartoe wordt een consortium opgericht, waarin beiden voor 50 procent deelne men. De concerns werken nauw samen met de Duitse en Franse spoorwegen. Een werkgroep moet de technische vereisten, de commerciële voorwaarden en de financiële planning bepalen. De partners slui ten niet uit dat meer concerns zich bij het consortium aansluiten. Het plan is bij de Europese Commissie neergelegd voor goedkeu ring. In december vorig jaar maakten Deutsche Bahn en de Franse spoorwegen (SNCF) aJ bekend te streven naar een nieuwe hoge snelheidstrein. Die zou met circa 320 kilometer over de Europese rails moeten razen. De nieuwe trein is niet alleen bedoeld voor het Franse en Duitse spoor, aldus de spoorwegen toen. Alstom heeft nu de TGV als paradepaard, Siemens de ICE. den haag anp Het kabinet stelt naar verwach ting acht FM-frequenties be schikbaar voor commerciële doeleinden. Ze worden bij op bod verkocht. Een van deze fre quenties is bestemd voor een commerciële radiozender. Het kabinet besprak het voorstel vandaag. De concessie geldt voor acht jaar en moet uiterlijk in sep tember volgend jaar ingaan. De commerciële omroepen zijn te gen het nieuwe plan. Zij vinden dat hun belangen worden ge schaad. De Vereniging van Commerciële Radio-omroepen spreekt van diefstal. De waarde van een frequentie is volgens haar ontstaan doordat er vele miljoenen aan reclame in is ge stoken. Het is nog niet duidelijk of de commerciële zenders bij het bieden voorkeur krijgen op hun huidige frequenties. Ze mogen in elk geval niet meer dan één frequentie kopen. De publieke omroep Radio 1 zal van de AM- band verdwijnen omdat het ka binet dubbele distributie (op zowel de FM als de AM) afkeurt. Een initiatief van Veronica met een nieuwszender in 1996 mis lukte. londen-kapelle anp ten. In Zweden is het 0,4 pro cent en in Groot-Brittannië bij na 1 procent. De Britse autoriteiten hebben laten weten dat er geen enkel gevaar is voor de volksgezond heid of voor het milieu. Maar de regering gaat wel versneld werken aan strakkere regelge ving. Advanta is daar alleen maar blij mee. „We weten nu niet goed waar we aan toe zijn. Voor koolzaad geldt alleen de internationale eis dat de raszui verheid minimaal 90 procent moet zijn. In dit geval zaten we natuurlijk ruim boven die grens." Advanta is voor 50 procent eigendom van de coöperatie Cosun, ontstaan rond de vroe gere Suiker Unie. De andere helft is in handen van het Brits- Zweedse farmacie- en biotech- nologieconcern AstraZeneca. Advanta heeft 2.750 werkne mers en een jaaromzet van 800 miljoen gulden. Genetisch veranderd koolzaad is via het Nederlands-Britsé zaadbedrijf Advanta onbedoeld beland op akkers in Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Zweden. Het zaad is afkomstig uit Canada, waar Advanta eigen productie heeft. „Het overgrote deel van het koolzaad in Cana da is al genetisch gemodifi ceerd. Er is bestuiving van onze velden opgetreden vanuit ande re velden." De verandering van het zaad vond al plaats in 1998, maar werd pas vorige maand ontdekt in Duitsland. Advanta deed ver volgens onderzoek en liet de autoriteiten in Groot-Brittan- nië, Frankrijk en Zweden weten dat ook daar gemodificeerd zaad is terechtgekomen, dat vo rig jaar al is gebruikt. Gisteren kwam de zaak naar buiten. Het gaat in Frankrijk en Duitsland om minder dan een promille van de koolzaadplan-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9