Tijdwinst Trimble door uitstel congres Buitenland Mysterieus zeehondenleed Honderdduizenden op de vlucht in Eritrea President Taiwan voor onmogelijke klus Meer blauwhelmen naar Sierra Leone Poetin omringt zich met loyale ministers Herfkens kraakt plannen Europese hulpverlening Senaat slikt dreigement over troepen Kosovo in JDAG 19 MEI 2000 [linister Italië wil 'rookvrij land' De Italiaanse minister van volksgezondheid Veronesi een wetsvoorstel ingediend om roken in bijna heel Italië te lieden. De wet zou het roken in publieke gebouwen, zoals iteries, ziekenhuizen en luchthavens moeten tegengaan, jar Veronesi, een bekende oncoloog, vindt dit nog niet vol lende. Wat hem betreft mag er ook niet meer gerookt worden jestaurants en discotheken. Als iemand toch een peukje iagt op te steken in een publieke gelegenheid, riskeert hij of lxe een boete van tussen de 110 en 550 gulden. Enkele andere inisters zijn hoogstwaarschijnlijk niet enthousiast, omdat zij |fkettingroker zijn. Overigens zijn in Italië sinds 1975 al drie eiten aangenomen tegen het roken op bepaalde plekken. Die orden echter nauwelijks nageleefd. - ^vechten op Molukken houden aan ha De gevechten op het Indonesische eiland Ambon zijn iteren in alle hevigheid doorgegaan. Daarbij zijn zeker drie ensen om het leven gekomen en 52 gewond geraakt. Tiental huizen en een katholieke kerk vlogen in brand, en er hebben O h explosies voorgedaan. De strijd speelt zich vooral af in iiiru, ten zuiden van de hoofdstad. Volgens officiële cijfers eft het geweld tussen christenen en moslims woensdag 23 ensen het leven gekost. De christenen op het eiland zijn ervan ertuigd dat zogeheten Jihad-strijders betrokken zijn bij de ge- chten. Deze groep, afkomstig van Java, heeft tijdens een aan- Idemonstraties in Jakarta een heilige oorlog aangekondigd op C Molukken. Inmiddels zijn er al 1.600 leden op het eiland, oslimleiders ontkennen dat de Jihad-strijders meevechten. Ze iden alleen op 'sociaal gebied' helpen. m enfVaccinaties oorzaak Golfsyndroom' Het Golfsyndroom, de verzamelnaam voor de mysteri- ie kwalen die soldaten tijdens de Golfoorlog hebben opgelo- W) n, is waarschijnlijk veroorzaakt door vaccin-cocktails. Dat bben Britse onderzoekers vandaag bekendgemaakt. De we ischappers onderzochten 923 veteranen. De klachten van de id-strijders variëren van spierpijn tot geheugenstoornissen, ilgens de onderzoekers zijn de vaccins zelf niet schadelijk, aar in combinatie met een aantal factoren, zoals stress en ver- oeidheid, kunnen ze een verkeerde uitwerking hebben. Vete- nen die meer dan zes vaccins kregen toegediend, tegen bij- orbeeld hepatitis, polio en tyfus, hebben nu de grootste ge- ndheidsproblemen. De oud-strijders hebben de resultaten n het onderzoek positief ontvangen. Zij willen echter een j_ jonderzoek, dat zich ook richt op onder meer de rook van de orme oliebranden in Koeweit en de chemicaliën waaraan ze n blootgesteld. loodweer maakt slachtoffers in Azië (iarta-manila Aanhoudend noodweer en overstromingen bben in Indonesië en op de Filipijnen aan meer dan honderd ensen het leven gekost. Vele duizenden raakten dakloos. In de donesische provincie West-Timor zijn minstens 148 mensen ïgekomen door overstromingen. De meeste doden, vooral ichtelingen uit Oost-Timor. De afgelopen week heeft het bij- onophoudelijk geregend in West-Timor, en vooral de afgelo- in twee dagen was de neerslag zeer hevig. Hierdoor is de rivier ieneai buiten haar oevers getreden. Op sommige plaatsen lat het water twee meter hoog. Overstromingen in delen van Filipijnse hoofdstad Manila en in gebiedenden noorden van stad hebben al aan zeker acht mensen het leven gekost, eer dan 10.000 hebben hun huizen uit'angst voor het wassen- water moeten verlaten. In sommige gebieden is de stroom [gevallen. lalladur kandidaat af in Parijs lus» Uit woede over de ondoorzichtige selectiemethode armee zijn conservatieve RPR een kandidaat voor de burge- lestersverkiezingen in Parijs wil aanwijzen, heeft ex-premier ouard Balladur zich gisteren teruggetrokken uit de race. Bal- lur was boos over de weigering van de partij van president 1 lirac om een debat te organiseren tussen hemzelf en de overi- drie kandidaten: de zittende burgemeester Jean Tiberi, Phi- pe Séguin en ex-minister van toerisme Frangoise de Pana- u. Séguin, die de steun van Chirac heeft, is de duidelijke favo- tvoor de post, die nog altijd geldt als een van de belangrijkste het land. Chirac was zelf achttien j^ar burgemeester van Pa- ivoor hij in 1995 president werd. De RPR is vastbesloten de acht te behouden, en de socialistische kandidaat Bertrand ilanoe, een medestander van premier Lionel Jospin, te ver- !een Britse waarnemers in Zimbabwe wd-baie Zimbabwe zal geen waarnemers uit Groot-Brittan- ëtoelaten bij de verkiezingen die 24 en 25 juni worden gehou- n. Dat heeft president Mugabe donderdag gezegd in Grand- op het eiland Mauritius. Zimbabwe is een vroegere Britse lonie. De toch al nooit zo goede verhoudingen tussen beide iden zijn ernstig verstoord geraakt door de landcrisis in Zim- bwe, die veel blanke boeren van veelal Britse herkomst treft, ugabe stemde vorige week in met de komst van waarnemers ar zijn land. De Europese Unie, waarvan Groot-Brittannië el uitmaakt, is bereid een team te sturen, als de waarnemers ldoende bewegingsvrijheid krijgen en hun veiligheid gewaar - is. Bovendien moeten zij zo vroeg mogelijk voor de ver- ïzingsdag het land in kunnen. olitie Belgrado slaat protest neer •rado Speciale politie-eenheden hebben gisteren in de Joe- slavische hoofdstad Belgrado een betoging van circa 20.000 nhangers van de oppositie uiteengeslagen. Met traangas en ipenstok verhinderde de oproerpolitie een mars door de bin- nstad. De betogers ageerden tegen de sluiting van de opposi- inele zender Studio B en tegen het regime van president Milo- ric. Journalisten van Studio B lazen tijdens de demonstratie euwsberichten voor vanaf een balkon. De woensdag ook uit lucht gehaalde radiozender B2-92 zendt intussen weer ille- aluit via internet en de satelliet. Persbureau Beta meldde dat ider meer in Cacak, Novi Sad en Uzice leden van de oppositie opgepakt. In Novi Sad demonstreerden zeker 10.000 men- In Nis sloegen oppositieleden enkele raadsleden van de rtij van Milosevic in elkaar, zo meldde de Servische staatstele- ie. Het stadsbestuur is in handen van de oppositie. oden bij vuurwerkexplosie Italië SQlu Een explosie in een vuurwerkfabriek in het dorp Veroli I i zuiden van Rome heeft aan drie mensen het leven gekost. Mlgens de brandweer vielen er geen gewonden. Ooggetuigen orden twee explosies. Er ontstond een brand. De eigenaar n het bedrijf en zijn zoon kwamen direct om. Eén personeels- overleed in het ziekenhuis. De eigenaren van de onderne- ifl ng, de familie Belli, hadden de fabriek al generaties lang. Er '\l u volgens het eerste onderzoek niets onrechtmatigs zijn ge- urd. Het is het derde vuurwerkongeluk in Europa in nog geen lek tijd. Naast de ramp van zaterdag in Enschede, vielen Viandag zes doden toen een Spaanse vuurwerkfabriek explo- erde. egering bemiddelt in Franse staking In een poging een staking van de Franse geldlopers te eindigen, is een regeringsfunctionaris gisteren een bemidde- gspoging begonnen. Door de staking, die tien dagen geleden brak, staat inmiddels ruim 60 procent van alle geldautoma- i'droog'. Dinsdag liepen de onderhandelingen tussen de sta rs en hun werkgevers vast op de eis van een gevarenpremie 1.500 francs per maand. De werkgevers, waarvan de groot- j Brink's France en Ardial zijn, wilden niet verder gaan dan *0 nderde van dat bedrag. De staking begint ernstige gevolgen te I gen voor de economie. Supermarkten en andere grote zaken j betalingen met creditcards en cheques accepteren onder den er weinig hinder van. Maar kleinere winkels, zoals kran- kiosken, zien hun klandizie verschrompelen. De staking brak |na een reeks overvallen, waarbij twee doden vielen. De Noord-Ierse protestantse leider David Trimble heeft gisteren een belangrijk con gres van zijn Ulster Unionist Party (UUP) met een week uitgesteld. Het congres, waar op de unionisten moeten besluiten over hernieuwde samenwerking met het republi keinse Sinn Féin, zou aanvankelijk morgen worden gehouden. den geleden door de Britse re- nodig om zijn achterban tot gering werd geschorst, maan- hernieuwde deelname te over dag al in functie kunnen wor- reden. Het congres wordt nu Bij een akkoord zou de Noord- den hersteld. Naar verluidt volgende week zaterdag gehou- Ierse regering, die drie maan- heeft Trimble echter meer tijd den. Centraal staat een twee LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT weken geleden onverwacht ge geven verklaring van het verbo den Ierse Republikeinse Leger (IRA). Daarin gaat de IRA ak koord met het openen van en kele van zijn wapenopslag plaatsen voor neutrale inspec teurs. Dit als begin van een pro ces waarin de IRA, onder voor waarden, zijn volledige arsenaal controleerbaar 'buiten gebruik' t iz' '-f - ."'l.y.' BAUTiNOEen dode zeehond op een Kazachs strand getuigt van een onverklaarbare sterfte onder deze dieren in de Kaspische zee. De afgelopen dagen zijn al tientallen zeehonden gestorven. Onderzoekers uit Kazachstan, Rusland en Groot-Brittannië onderzoeken wat de doodsoorzaak is. De Kazachse regering heeft de zee inmiddels tot ecologisch rampgebied verklaard. foto reuters sjamil zhumatov ASMARA-NEW YORK ANP-AFP-Rtr De grensoorlog tussen Ethiopië en Eritrea, die vorige week op nieuw is opgelaaid, heeft een enorme stroom vluchtelingen op gang gebracht. Honderddui zenden Eritreeërs zijn gisteren naar het oosten gevlucht. Dat gebeurde nadat het Ethiopische leger zich meester had gemaakt van de strategisch gelegen stad Barentu. In totaal zijn volgens Eritrese hulpverleners mogelijk een miljoen mensen op de vlucht geslagen voor het Ethio pische leger. Dat is een kwart van de Eritrese bevolking. Gisteravond vroeg de Eritrese regering aan de Verenigde Na ties noodhulp voor de gevluch- ten. Voedsel, water, tenten, de kens en medicamenten zijn hard nodig. VN-functionarissen overleggen in de Eritrese hoofd stad Asmara over de coördina tie van de hulp. Ook aan de andere kant van de grens slaan mensen op de vlucht. Westerse hulporganisa ties vrezen dat 300.000 Ethio- piërs uit de noordelijke provin cie Tigray de wijk hebben geno men naar het zuiden. Juist daar is door de extreme droogte het voedsel zeer schaars. DEN HAAG CERT-JAN BROERE Zelden wordt er met zoveel belangstelling uitgekeken naar een toespraak als naar die van Chen Shui-bian, die morgen wordt ge- installeerd als de nieuwe president van Tai wan. In de Chinese, Taiwanese en Ameri kaanse media heeft zich de afgelopen da gen een variant afgespeeld van het spelletje 'Doet-ie het of doet-ie het niet'. De grote vraag daarbij: accepteert Chen het één-Chi- na-principe? Anders gezegd: erkent hij dat Taiwan een onderdeel is van China en geen soevereine staat? Goed beschouwd is de vraagstelling volle dig irreëel. Als Chen het Chinese standpunt - en overigens ook dat van de westerse we reld - zou omarmen, plaatst hij zichzelf im mers buiten de Taiwanese werkelijkheid. Taiwan, een eiland ter grootte van Neder land met'21 miljoen inwoners, is in alles behalve naam soeverein. Toch is de opwinding over Chens tekst be grijpelijk. Hij is immers van ver gekomen. Zijn Democratisch Progressieve Partij (DPP) dankt zijn bestaan aan het streven naar onafhankelijkheid en ook Chen was lange tijd vaandeldrager van die gedachte. Maar met het naderen van de presidents verkiezingen verdwenen de scherpe rand jes, totdat het woord 'onafhankelijkheid' vrijwel uit zijn vocabulaire was verdwenen. Een grote meerderheid van het Taiwanese volk wil geen formele onafhankelijkheid, maar handhaving van de status quo. Dat betekent: geen verandering in de huidige, moeizame verhouding tussen China en Taiwan. Dat hij onafhankelijkheid als prin cipe losliet, leverde Chen op 18 maart de verkiezingszege op. Maar Chens pragmatisme heeft zijn gren zen. Het volgende stapje - .het volgen van Pekings dictaat - gaat hem te ver. Het is echter onwaarschijnlijk dat dat zal leiden tot een harde confrontatie tussen Peking en Taipei. Belangrijk zal zijn hoe Chen zijn boodschap aan Peking verpakt. Sinds zijn verkiezing heeft hij zich een toegewijd leer ling getoond van de Amerikaanse president Clinton. In een soort charme-offensief heeft hij geprobeerd de communistische leiders in Peking te overtuigen van zijn goe de bedoelingen. Vooralsnog overigens zon der resultaat. Peking vertrouwt Chen voor geen cent en dat heeft alles te maken met zijn DPP-achtergrond. Maar een botsing met Taiwan kan China zich op dit moment niet veroorloven. Daarmee zou namelijk het Witte Huis in een lastig parket worden gemanoeuvreerd. Elk jaar stemt het Amerikaanse Congres over het toewijzen van de status van 'meest begunstigde handelsnatie' aan China. Door die status kan China profiteren van gunsti ge handelsvoorwaarden op de Amerikaan se afzetmarkt. Tot nu toe was er elke keer een kleine meerderheid, maar de anti-Chi- nalobby onder de Republikeinen verzette zich wel altijd met veel kabaal. Daarvan wil Clinton.nu af door China permanent tot meest begunstigde handelsnatie te verkla ren. Tegenwerking van de Chinezen, in de vorm van openlijke agressie tegen Taiwan, kan hij daarbij niet gebruiken. In het Amerikaanse Congres spelen trou wens meer zaken die het onwaarschijnlijk maken dat Peking zijn tanden zal laten zien. De Republikeinen willen het Witte Huis dwingen militair nauwere banden aan te gaan met Taiwan. Als argument wordt gewezen op de dreiging met geweld door China. Clinton dreigt het Republikeinse plan met zijn veto te treffen. Maar aan de andere kant heeft hij de Republikeinen straks hard nodig als de toetreding van Chi na tot de Wereld Handelsorganisatie (WTO) in het Congres moet worden be krachtigd. In dat ingewikkelde web van belangen heeft Chen op dit moment zijn plaats in het centrum ingenomen. De woorden die hij tijdens zijn inauguratie bezigt, zullen op een goudschaaltje worden gewogen in Chi na, Taiwan en de Verenigde Staten. Ieder een plezieren, is onmogelijk. Maar Chen zal het zeker proberen. wil stellen. Londen en Dublin hoopten dat die verklaring vol doende zou zijn voor de unio nisten om weer te willen rege ren met Sinn Féin, de politieke tak van de IRA. Trimble wil dat ook wel, maar zijn achterban is verdeeld. Hardliners vinden de verklaring van de IRA onvol doende, en eisen als vanouds volledige ontwapening. Voor de republikeinen is dat echter on aanvaardbaar. Het is in dit sta dium nog volstrekt onduidelijk of Trimble volgende week van zijn 850 man sterke congres het groene licht zal krijgen voor hernieuwde samenwerking met Sinn Féin. Uit opiniepeilingen blijkt wel dat zo'n zestig pro cent van de protestantse kiezers achter Trimble staat. NEW YORK AFP-DPA-Rtr Ook Afrikaanse vredesmacht in de maak sie in Sierra Leone. ,,Het moet een gecombineerde macht van de VN en Ecomog worden, maar een van de West-Afri kaanse landen moet het com mando voeren", aldus een woordvoerder. Ecomog is de West-Afrikaanse interventie macht die onder aanvoering van Nigeria een einde moest maken aan de acht jaar duren de burgeroorlog in Sierra Leo ne. Kort nadat de laatste Eco- mog-manschappen enkele we ken geleden het land hadden verlaten, namen rebellen van het Revolutionair Verenigd Front (RUF) blauwhelmen van de net aangetreden VN-vredes missie in gijzeling. Met het aan bod van de West-Afrikaanse landen zal Ecomog opnieuw aantreden in Sierra Leone. De VN-vredesmacht in Sierra Leone, Unamsil, moet worden uitgebreid tot 13.000 militairen. Dat heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties beslo ten. De maximale omvang is op dit moment 11.000 manschap pen, maar het werkelijke aantal blauwhelmen in Sierra Leone schommelt nog rond de 9.000. De Economische Gemeen schap van West-Afrikaanse lan den (Ecowas) verklaarde zich gisteren bereid nog eens 3.000 soldaten te sturen. Voorwaarde is wel dat de VN de rekening betalen. De West-Afrikaanse naties willen dat de duizenden extra soldaten zeer nauw samenwer ken met een versterkte VN-mis- Koedrin en Grefop sleutelposten MOSKOU FRANK HENDRICKX CORRESPONDENT De Russische president Poetin heeft gisteren de nieuwe rege ring gepresenteerd. De liberale economen Alexej Koedrin en German Gref gaan sleutelposi ties vervullen op Financieel- economisch gebied. Beiden zijn vertrouwelingen van Poetin. De rest van de regering is nage noeg onveranderd, zij het dat de omvang is ingekrompen van 30 naar 24 bewindslieden. Poetin heeft bij de samenstel ling van zijn kabinet gekozen voor stabiliteit. De belangrijke ministeries van defensie, bin nenlandse zaken, justitie en buitenlandse zaken houden de zelfde bewindslieden. De nieuwkomers zijn loyale medestanders van Poetin uit diens geboortestad St. Peters burg. De dertigers Koedrin en Gref worden respectievelijk mi nister van Financiën en minister van economische ontwikkeling. Koedrin geldt als een westers geörienteerde econoom. Hij is een technocraat zonder politiek profiel en zijn aanstelling is geen verrassing. Opvallender is de benoeming Gref. Reeds als plaatsvervan gend president gaf Poetin hem opdracht een economisch plan voor tien jaar te ontwikkelen. Gref kreeg van diverse kanten scherpe kritiek, onder anderen van de duistere zakentycoon Berezovski. Poetin heeft zich daarvan niets aangetrokken. BRUSSEL PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Ruim duizend 'eurocraten' erbij om de puinhoop van de Euro pese hulpverlening aan ontwik kelingslanden op te ruimen? Vergeet het maar. De enorme bureaucratie in Brussel is juist het probleem van de belabber de prestatie van de EU. In plaats van meer ambtenaren aan te nemen, doet de Europe se Commissie er beter aan haar ambities drastisch omlaag te schroeven. Deze donderpreek hield mi nister van ontwikkelingssamen werking Herfkens gisteren na afloop van een vergadering met haar collqga's in Brussel. De Europese commissarissen Pat ten (buitenlands beleid) en Nielson (ontwikkelingssamen werking) verdedigden daar hun plan om de Europese ontwikke lingsprogramma's op de schop te nemen. Volgens Patten heeft Europa een 'schrikbarend slechte repu tatie' als hulpverlener. De 20 miljard gulden die de HU jaar lijks in de Derde Wereld pompt, arriveert te laat en wordt vaak slecht besteed. De vijftien Euro pese ministers van ontwikke lingssamenwerking waren het met die analyse volledig eens. Maar de voorgestelde remedie meer ambtenaren, minder be moeienis van de lidstaten, meer macht voor de commissie - viel in minder goede aarde. Herfkens hield Patten en Nielson voor dat Europa ook geld kan uitgeven zonder dat een legertje ambtenaren zich bezighoudt met procedures, controles en regels. De com missie moet meer gebruik ma ken van andere multinationale organisaties en haar eigen am bities drastisch omlaag schroe ven, aldus de minister. Een beetje tot haar eigen ver bazing kreeg Flerfkens gisteren aardig wat steun voor die op vatting. Een resolutie die aan vankelijk de centrale rol van de EU bij hulpverlening benadruk te, werd flink afgezwakt. Washington ap kaanse Congres vinden dat ze te weinig betrokken worden bij beslissingen over de inzet in Kosovo. Volgens het voorstel zou ook het budget voor Koso vo worden verminderd, tenzij de president hard kan maken dat de Europese bondgenoten in Kosovo hun Financiële ver plichtingen voor de wederop bouw van Kosovo nakomen. NAVO-secretaris-generaal George Robertson waarschuw de de fractieleiders in de Senaat in een brief dat een beslissing tot terugtrekking een verkeerd signaal zou geven aan de Joego slavische president Milosevic. De Amerikanen hebben een contingent van 5.900 militairen in de 37.000 man sterke vredes macht in Kosovo. Er komt volgend jaar zomer geen einde aan de inzet van Amerikaanse troepen in Koso vo. Onder zware druk van de NAVO en dë regering heeft de Senaat gisteren een voorstel ge schrapt, waardoor de troepen uit de vredesmacht KFOR zou den worden teruggetrokken als het Congres niet uitdrukkelijk met verlenging van de missie instemt. Het voorstel werd met 53 te gen 47 stemmen verworpen. Vi ce-president Gore was bij hoge uitzondering als voorzitter van de Senaat aanwezig om in geval van stakende stemmen de doorslag te geven. De regering had ook gedreigd met een veto. Veel leden van het Ameri-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7