Paars akkoord met fileplan D66: IVF, sterilisatie en abortus uit ziekenfonds 'Verdrongen boosheid woedt als een veenbrand' Binnenland lgische voetballers kennen omkoping s twaalf jaar voor nzetten 'eerwraak' Hollandse Nieuwe onderweg Twee zwagers uit Putten blijven voorlopig vast Monument voor Mariniers Burgemeester onder vuur na brand in Smallingerland icieerde Pers Diensten via internetapotheek De internetapotheek Diane brengt sinds vandaag de rice, een abonnement op de anticonceptiepil. Klanten j|k ieen keer een recept van de (huis)arts op en krijgen dan natisch elk halfjaar de pil toegezonden. Het kan jaarlijks Jlllen miljoenen guldens schelen, omdat geen herhalingsre- In meer hoeven te worden uitgeschreven, aldus Diane. De Iplng gaat direct naar <}e zorgverzekeraar. De Landelijke irtsen Vereniging (LHV) vindt dat op deze manier het voor- ven van de pil te veel versimpeld wordt. iegroep eist inzage dossier Vaatstra jagi Een delegatie van de actiegroep Zwaagwesteinde gistermiddag bijna zesduizend handtekeningen afgegeven |t ministerie van Justitie in Den Haag. De actiegroep wil dat milie van Marianne Vaatstra, die een jaar geleden ver- jwerd gevonden in een weiland bij Veenklooster, inzage in het dossier. Er zit nog altijd weinig schot inde zaak en nilie vermoedt volgens de actiegroep dat jusitie fouten gemaakt. Het Openbaar Ministerie heeft tot nu toe gewei net volledige dossier ter inzage te geven. De familie heeft al irocedure aanspannen op grond van de Wet Openbaarheid lestuur. «r geld gehandicapte scholier jagj De Tweede Kamer is bang dat ouders van gehandi- ikinderen te weinig geld krijgen om hun kind naar een ge- ibasisschool te laten gaan, zo bleek gisteren bij een debat de leerlinggebonden financiering. Ouders moeten vanaf Mi zelf kunnen kiezen of hun kind naar een gewone school Daartoe krijgen ze de beschikking over een eigen budget, Lt gzak. Een school kan daarmee de benodigde extra begelei- betalen. CDA, PvdA en D66 willen garanties van staatsse- ris Adelmund van onderwijs dat er genoeg in de rugzak zit. nti iris CDA en D66 slokken de commissies die beslissen of H ehandicapt kind naar een reguliere school kan, teveel geld delmund wil meer geld beschikbaar stellen. ;n verkiezing burgemeester ■ag Het kabinet ziet niets in een rechtstreeks gekozen meester voor de vier grote steden. Wel kan de gemeente- Ie bevolking via een referendum raadplegen over de kan- m. Ook mag de raad een kandidaat aanbevelen. De Kroon echter het laatste woord. Met dat besluit heeft het kabi- andaag afstand genomen van een belangrijke aanbeveling lestaatscommissie-Elzinga. Die onderzocht hoe de ge- itelijke democratie dichter bij de burger kan worden ge it. De commissie wil dat de burgemeester in de vier grote n rechtstreeks wordt gekozen. Middelgrote gemeenten en zelf besluiten of ze dat willen, terwijl kleine gemeenten noemde burgemeester houden. k beslist in 2001 over aanblijven iag Premier Kok wil volgend jaar beslissen of hij een der- ibinet wil leiden. Hij vindt twee termijnen van vier jaar al lijk veel'. Dat heeft Kok vanmorgen gezegd in een vraagge- ;met de Volkskrant. Vóór Paars I, dat in 1994 begon, was lijna vijf jaar vice-premier en minister van financiën. „Het :ht van het grote aantal jaren onderschat ik'zeker niet." ;r had Kok gezegd dat hij voor een volgende termijn be- baar zou zijn. „Eén ding weet ik zeker: over een jaar weet elkaar veel meer dan nu." Bij de beslissing-spreken ook dA en zijn omgeving mee. Als het kabinet de rit helemaal zijn er in 2002 nieuwe Kamerverkiezingen. rlemse 'Limburger' kocht wedstrijden jacob van dermeulen bekentenis van twee etballers uit de Belgische titie over omkoping Iustitie nieuw materiaal in n in het proces tegen de alige Haarlemse IRT-in- ït met de bijnaam De ;er. Volgende week in Haarlem met dertien :n terecht wegens drugs- het witwassen van geld mogelijk ook omkoping ofvoetballers. imburger werd in febru- het Haarlemse woonwa- np Waarderveld gearres- net twee van zijn broers, dere arrestaties werden :id over het land verricht, ivorden door justitie be- ivd als leden van een in- onale bende die onder ocaïne vanuit Zuid-Ame- nokkelde. Bij de huiszoe- lerden 500 kilo softdrugs, apens en voor een mil- ulden aan bezittingen in genomen. iel doken ook berichten ir de betrokkenheid van arlemse hoofdverdachte ^.ale gokcircuit. Om ijden te beïnvloeden zou hij voetballers hebben omge kocht, bijvoorbeeld bij de wed strijd Telstar-Zwolle in 1993. Telstar-verdediger Jan Mulder zou daar mét twee opzettelijke blunders Zwolle aan de over winning hebben geholpen. Die zaak is echter nooit onderzocht. De bekentenissen van de voormalige Westerlo-spelers Coen Brug en Mare Cox geven justitie voor het eerst hard be wijsmateriaal. Voor het opzien barend lage bedrag van 1350 gulden per persoon hielpen zij in april vorig jaar Kortrijk aan de winst. Beide spelers worden door de Belgische justitie ver volgd. Direct werd de link ge legd naar de bende van De Limburger. De afgelopen maanden leidde justitie uit aft- getapte teleoongesprekken al af dat hij onder meer spelers uit de Belgische competitie pro beerde om te kopen. Een woordvoerder van het landelijk parket wil niet bevesti gen dat het omkoopschandaal ingebracht wordt in het proces tegen de Haarlemrher. Wel be vestigt hij dat er contact bestaat tussen de Belgische en Neder landse justitie. Ier koele, leugenachtige regisseur' chgpd van Justitie Mol heeft n twaalf jaar cel geëist te- 35-jarige Turkse vader 17-jarige zoon aanzette ■wraak' op een 19-jarige at die er met de dochter zes vandoor was gegaan, twraak resulteerde op 7 ber in een schietpartij op egionale Opleidingscen- Leijgraaf in Veghel, j de zoon naast de 19-ja- 211 ook drie leerlingen en 6-jarige docente neer- Twee van hen zijn hijnlijk blijvend gehan- 'ader zei in eerste instan- hij niets afwist van de dat zijn zoon het vuur- zonder zijn medeweten Ogenomen. De jongen ■telde dat zijn vader hem eerwraak' had aangezet, frok die verklaring later Hij zei dat hij bang was kt door zijn advocaat die )ad verteld dat hij mis- tijftien jaar de gevange- den haag gpd scheveningen Een van de bemanningsleden van de trawler Koningin Juliana is in de weer met het kaken van de haring die de afgelopen dagen is gevangen. De haringvangst is inmiddels in volle gang. Vanaf 31 mei ligt de Hollandse Nieuwe in de winkel. foto anp cor mulder de onschuld van de mannen, vroeg daarop de Hoge Raad om het onderzoék te heropenen en vroeg de rechtbank om de twee mannen in afwachting van een beslissing daarover direct vrij te laten. De Staat wil daar niet aan. De veroordeling was voor al gebaseerd op ander bewijs materiaal, dat nog steeds over eind staat, betoogde de lands advocaat eerder deze week. De rechtbank volgde de Staat. Doedens was niet voor com mentaar bereikbaar, maar Du Bois reageerde laconiek. „Wilco en ik vechten nu al zeseneen half jaar tegen het onrecht dat ons is aangedaan. En elke keer opnieuw stoten we onze neus tegen de muur. Dit is de zoveel ste teleurstelling. Maar het was te verwachten, want rechters vallen hun collega's in Neder land kennelijk niet af." Overi gens heeft Du Bois electronisch huisarrest en Viets al regelmatig met proefverlof. - De twee Puttense zwagers die een straf van tien jaar uitzetten voor de moord op de stewar dess Christel Ambrosius, ko men voorlopig niet op vrije voeten. De Haagse rechtbank besloot gisteren in een kort ge ding de straffen van Herman du Bois en Wilco Viets gewoon te handhaven totdat duidelijk is of de Hoge Raad besluit om het onderzoek te heropenen. Christel Ambrosius werd in januari 1994 verkracht en ver moord in het huis van haar oma in Putten. De zwagers be kenden aanvankelijk, maar zei den later dat de bekentenissen waren afgelegd onder druk. On langs maakte DNA-onderzoek duidelijk dat zowel het sperma op het lichaam van Ambrosius als twee haren afkomstig waren van een en dezelfde, nog onbe kende man. Voor raadsman Doedens, die overtuigd is van Tolpoorten, rekeningrijden en betaalstroken voorlopig voor twee jaar den haag gpd De paarse coalitie is het gisteren eens geworden over het fileplan van minister van verkeer Netelenbos. Het kabi net heeft vandaag ingestemd met het plan, dat vóór 2010 in de Randstad voorziet in de aanleg van elf tolpoorten, betaalstroken, nieuwe tolwegen en vele kilometers spoorvyeg. we passage spreekt nadrukke lijk van experimenten met de nieuwe vormen van 'beprijzing' van het weggebruik. Als na twee jaar blijkt dat ze de files niet verminderen, moeten het weer 'gewone' wegen worden, zo heeft de WD bedongen. In het gewijzigd regeerak koord staat verder dat geld voor nieuwe infrastructuur even wichtig wordt verdeeld over openbaar vervoer en wegen. De drie partijen bereikten giste ren na lang onderhandelen een akkoord over een wijziging van het regeerakkoord. Die was no dig omdat de automobilist straks niet alleen te maken krijgt met rekeningrijden, maar ook met tolwegen en betaal stroken. In het huidige regeer akkoord wordt alleen over reke ningrijden gesproken. De nieu- Opmerkelijk is dat een snelle treinverbinding tussen de vier grote steden apart wordt ge noemd in het regeerakkoord. D66 had eerder gezegd niet in te stemmen met het plan als het openbaar vervoer niet beter bedeeld zou worden. Het geld voor de snelle treinverbinding zou bovenop de al eerder uitge trokken vijf miljard gulden voor openbaar vervoer komen. Voor wegen is acht miljard beschik baar, inclusief een bijdrage van drie miljard van het bedrijfsle ven. De PvdA heeft de toezegging dat er een zogenoemde 'slim me' toeritdosering komt, waar bij er niet meer auto's de snel weg op mogen dan deze kan verwerken. Toeritdosering was al opgenomen in de plannen, maar volgens de PvdA was dat een achterhaalde versie. De belangrijkste maatregelen uit het 'bereikbaarheidsplan' op een rijtje: - Rond Rotterdam, Den Haag en Utrecht komen drie tolpoor ten, bij Amsterdam komen er twee. - De uitbreiding van de A2 (Am sterdam-Utrecht) wordt zes jaar vervroegd naar 2004. - Er komt meer geld voor een snellere aanleg van een spoor tunnel in Delft. - De Tweede Coentunnel en de Westrandweg bij Amsterdam, de A4 door Midden-Delfland, de verbindingstunnel van de A6 naar de A9 onder het Gein, de verbindingsweg van de A13 naar de Al6 bij Rotterdam en de A4 van Dinteloord naar Ber gen op Zoom worden allemaal tolweg en worden twee tot vijf jaar eerder aangelegd dan in de vorige plannen. - Het spoornet in de Randstad krijgt een hogere netspanning voor snellere treinen. - De 'lightrail-projecten' tussen en rond Den Haag en Rotter dam (Randstadspoor) en Utrecht (Agglonet) en Amster dam (Regionet) worden twee tot vijf jaar eerder aangelegd. - Een fly-over bij het Centraal Station in Den Haag voor 'light- rail' komt al in 2007, evenals de aanpassing van Rotterdam CS. Democraten openen discussie basisverzekering den haag gpd Het ziekenfondspakket is in de loop der jaren te veel uitgedijd. Zaken als sterili satie en abortus kunnen best uit het pakket, stelt het wetenschappelijk bu reau van D66 in een voorzet voor de po litieke discussie over pakketverkleining „We moeten vaststellen wat noodzake lijke zorg is, waar het recht op gezond heidszorg ophoudt", zei hoogleraar ge zondheidszorg Leenen gisteren bij de presentatie van de notitie 'Volksgezond heid in het perspectief van de burger'. De Democraat Leenen vindt dat er ge leidelijk aan voorzieningen in het pakket zijn opgenomen die niet tot de gezond heidszorg behoren en waarvoor mensen zich desgewenst maar individueel moe ten (bij)verzekeren. Zijn lijstje: sterilisa tie, hulp bij huwelijksproblemen, be handelingen bij ongewilde kinderloos heid zoals IVF, gezinszorg en huishou delijke hulp, rouwverwerking, taxiver voer, problemen in de arbeidsomgeving, abortus en cosmetische chirurgie. De anticonceptiepil heeft hij met opzet niet genoemd omdat daar altijd direct een politieke discussie over losbarst. Toen zijn partijgenote minister Borst dat een poosje geleden voorstelde, kreeg ze een storm van kritiek over zich heen. De discussie over de omvang het zie kenfondspakket loopt al bijna vijftien jaar, maar tot nu toe zonder veel resul taat. Wie voorstelt een bepaalde voorzie ning geheel voor eigen rekening te laten nemen, kan steevast rekenen op felle kritiek van de getroffen groep. Tot nu toe is de politiek daar vrijwel altijd voor gezwicht. Borst zei gisteren blij te zijn met de voorzet van haar partij. „Het is goed dat Leenen zijn nek durft uit te ste ken". Inhoudelijk wilde ze niet op de notitie in gaan. Nu de WD zijn principiële be zwaren tegen een basisverzekering heeft laten vallen, ziet Borst een mogelijkheid om die lang gekoesterde wens in vervul ling te laten gaan. De omvang van dat voor iedereen verplichte basispakket wordt daarbij van cruciaal belang. De WD wil dat pakket zo klein mogelijk maken, PvdA en D66 staan een groter pakket voor om zo een tweedeling in de gezondheidszorg tegen te gaan en soli dariteit van rijk met arm en jong met oud te verzekeren. Borst wil snel met een plan komen zodat een nieuw kabi net daarmee aan de slag kan. Onderzoek naar lekkage kerosine na windvlaag schiphol richard mooyman De Raad voor de Transportvei- J ligheid stelt een onderzoek in f naar een bizar incident waarbij dinsdag op Schiphol een flinke hoeveelheid kerosine is gelekt. Volgens een woordvoerster van Schiphol draaide een gepar- keerde Airbus negentig graden door een harde windvlaag, J waarbij een vleugel een vlieg tuigtrap raakte en het brand- stoflek ontstond. De brandweer heeft de reste- rende kerosine uit het lege j; vrachttoestel van de Schreiner Luchtvaartgroep gepompt. Vol- gens Schiphol was er geen spra- ji ke van ontploffingsgevaar. Dinsdagavond trok een zwaar onweer over de luchthaven. De Airbus A300 stond leeg geparkeerd op een vrachtplat- form. Directievoorzitter J. Rö- ben van het in Hoofddorp ge- vestigde luchtvaartbedrijf spreekt van 'domme pech'. Rö- ben: „Een werveling kon ken- nelijk zo'n kracht teweeg bren- J gen, dat het vliegtuig beweging maakte." Het is nog niet duidelijk wan- neer het vliegtuig weer de lucht in kan. Schreiner heeft Europe- K se collegabedrijven ingescha- keld om de geplande vracht- j zendingen te vervoeren. Raadsels rond afgaan lichtkogels in loods Schiphol schiphol richard moovman Het afgaan van enkele lichtko- <j gels en rookpijlen in een vrachtloods op Schiphol stelt J deskundigen voor raadsels. De Rijksverkeersinspectie onder- j zoekt de toedracht van het inci- j dent woensdag bij het bedrijf Cargo Service Centre. Volgens een woordvoerder j van Cargo Service Centre gleed een pallet met de uit Groot- Brittannië afkomstige reddings- middelen voor de scheepvaart van een karretje. Een aantal pij- len ging af, waarna een brandje ontstond dat snel door de brandweer van Schiphol en de gemeente Haarlemmermeer kon worden geblust. Circa 150 ij in de loods aanwezige perso- neelsleden moesten vanwege de rookontwikkeling worden geëvacueerd. Niemand liep let sel op. Uit voorzorg heeft de Ex- j plosieven Opruimingsdienst woensdagavond op Schiphol de resterende partij lichtkogels en rookpijlen tot ontploffing ge- i bracht. De lading, die per schip en vrachtwagen naar Schiphol was 'I vervoerd, zou door een toestel van Martinair naar Oman wor- j den gevlogen. Volgens Cargo t Service Centre zijn er niet eer der problemen geweest. nis in zou moeten. Hij zou spijt hebben gekregen dat hij de schuld op zijn vader wilde af schuiven. Officier van Justitie Mol noemde de vader daarentegen een leugenachtige, koele regis seur die kostte wat het kost de eer van zijn familie wilde her stellen en dacht dat hij via zijn minderjarige zoon de (cel)scha de beperkt kon houden. Met een nadat dochter met haar grote liefde in Turkije was aan- f gekomen, hadden zij contact met het thuisfront. Alleen een huwelijk kon de eer nog red den. De vader zou hebben ge zworen dat zijn 'schoonzoon' er aan zou gaan als hij terug was in Nederland. Mol noemde het gedrag van de vader nog kwalijker dan de daden van zijn zoon. Met haar eis van twaalf jaar wil ze niet al leen vergelding voor de slacht offers, maar ook duidelijk ma ken dat eerwraak in Nederland niet kan bestaan. De zaak van de 17-jarige schutter is aange houden. doorn Het 'Standbeeld van de Marinier' is gisteren onthuld bij de Van Braam Houckgeestkazerne in Doorn. Het beeld is in Zuid-Engeland ver vaardigd en er is 3250 kilo steen en 1200 kilo brons in verwerkt. foto anp koensuyck drachten anp Burgemeester Van der Zaag van Smallingerland ligt onder vuur. Vandaag moet hij de gemeente raad bijeenkomst uitleggen waarom hij de omwonenden zo laat heeft geïnformeerd over de brand een week geleden bij het chemisch-afvalbedrijf ATF. „Er zijn al zóveel incidenten bij ATF geweest. En iedereen weet wat daar ligt opgeslagen. Dan is het onvoorstelbaar dat het zo lang heeft geduurd voor de burgers zijn ingelicht", vat fractievoor zitter Lap van GroenLinks de kritiek samen. Lap verwacht veel emoties op de extra raadsvergadering. „Van der Zaag zal met een goede ver klaring moeten komen voor zijn handelswijze. Dat zal bepalend zijn voor eventuele verdere stappen." Smallingerland maakte vorige maand nog be zwaar bij de provincie tegen de ontwerpvergunning van ATF, maar ving bot bij de provincie. Die heeft direct na het uitbran den van de loods met 480 ton chemisch afval de vergunning overigens direct ingetrokken. De GGD maakt zich inmiddels grote zorgen over de volksge zondheid. Bij de brand zijn zware metalen en vrijwel zeker ook dioxine vrijgekomen. De j dienst heeft huisartsen in de gemeenten Smallingerland, Boarnsterhim en Littenseradiel gevraagd extra op te letten. Tientallen mensen zouden Zich al hebben gemeld met slijm vliesirritaties en hoofdpijn. Inmiddels komen ook klach ten binnen van bedrijven, die niet onder de rookwolken van de ATF-brand hebben gelegen. De wind is maandag gedraaid en heeft stof van de verbran dingsresten over een ander deel van het industrieterrein ver spreid. De Rotterdamse afval verwerker AVR zal de komende dagen het terrein van ATF/De Pijp in Drachten volledig schoonmaken. Het concern zorgt ook voor de verdere ver werking. Bezoek Japanse keizer maakt opnieuw hejtige emoties los haarlem theo van der kaau Het bezoek dat de Japanse keizer vol gende week aan Nederland brengt, maakt ook 55 jaar na de Tweede We reldoorlog nog heftige emoties los bij de overlevenden van de Jappenkam pen. Dat blijkt uit een onderzoek van de provincie Noord-Holland.Alsof ik nu pas duidelijk ga beseffen wat mijn moeder heeft moeten lijden toen ze door de Jap gemarteld werd. En hoe duidelijker ik dat ga beseffen, hoe meer ik de Jap ga haten", zegt een overlevende. Gisteren kreeg de Noord-Hollandse commissaris van de koningin Van Ke- menade het eerste exemplaar van een onderzoek onder leden van de vereni ging van Kinderen uit de Japanse Be zetting en de Bersiap 1941-1949 (KJBB) Unaniem is de opvatting dat de slachtoffers van de Japanse bezetting van Nederlands Indië nooit erkenning hebben gekregen voor hun lijden en dat de regering hen ook financieel in de kou heeft laten staan. Tientallen ja ren hebben ze ook vergeefs geëist dat de Japanse regering excuses zou aan bieden. Dat is in februari voor het eerst gedaan door de inmiddels na een beroerte overleden Japanse premier Obuchi tijdens het staatsbezoek van premier Kok aan Japan. Onlangs maakte ook keizer Akihito, de zoon van keizer Hirohito in wiens naam de oorlog werd gevoerd, persoonlijk zijn excuses aan de slachtoffers. „Mijn hart doet nog dagelijks pijn", zei Akihito op een speciaal belegde en zeer uitzon derlijke persbijeenkomst. Van de circa 350.000 Nederlanders op Java werden eerst de mannen door de Japanners geïnterneerd in kampen en later hun vrouwen en kinderen. Het optreden van de Japanse bewakers kenmerkte zich vaak door wreed en gewelddadig gedrag. Kinderen moes ten toezien hoe hun ouders door be wakers werden afgeranseld. Duizen den zijn in de overvolle kampen ge storven door ziekte en honger. De vrouwen en kinderen buiten dé kam pen raakten door gebrek aan inkomen aan lager wal. Dwangarbeid, gedwon gen prostitutie, marteling en ziekte eisten hun tol. In totaal stierven er er 42.000 Indische Nederlanders. De overlevenden die na de oorlog naar Nederland kwamen, ervaarden de kille behandeling door de autoriteiten en de weigering van een financiële tege moetkoming als een klap in het ge zicht. Velen kwamen in een maat schappelijk isolement en na jaren lang onderdrukken van emoties blijkt dat de woede pas nu, op latere leeftijd naar boven komt. „Ik heb nog bijna dagelijks pijn in mijn rug," zegt een van de ondervraagden, „Als ik daar door 's nachts niet kan slapen kun je moeilijk zeggen dat voor mij de oorlog verleden tijd is." Volgens voorzitter Bussemaker van de KJBB is er sprake van 'een verdrongen boosheid die on zichtbaar als een veenbrand woedt in de grootste minderheidsgroepering die ons land telt'. De provincie Noord-Holland heeft het onderzoek naar de oorzaak van de fel le emoties bekostigd, bij wijze van te gemoetkoming na een felle confronta tie eind vorig jaar tussen de Indische gemeenschap en het provinciebe stuur. Het college van GS stelde voor om subsidie te verlenen voor de aan leg van een Japanse kersentuin in Am stelveen. Dat voorstel sloot aan op een gift van 400 Japanse kersenbomen door de Japanese Women's Club ter gelegenheid van 400 jaar Japans-Ne derlandse betrekkingen. Provinciale staten verwierpen het subsidievoorste! uiteindelijk met minimaal stemmen- verschil.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5