Directeuren Fireworks worden gezocht 'Het is niet gemakkelijk om de slaap te vatten' nderzoek vuurwerkramp 1 lurt nog anderhalve week Ramp in Enschede Vuurwerkinspectie dwong vergunningen af Camera en geld gestolen uit vernield huis Enschede JAC 19 MEI 2000 Jl (iscopen collecteren voor slachtoffers iam De Nederlandse bioscopen collecteren volgend deinde voor de slachtoffers van de ramp in Enschede. De I inzamelingsactie is een initiatief van onder meer de Neder- jse Federatie voor Cinematografie (NFC) in samenwerking het Rode Kruis. Collecteren in de bios is geen onbekend fe- seen in Nederland. Filmtheaters zijn een tijd lang de favo- pleisterplaatsen geweest van vele charitatieve instellingen. [hadeloosstelling voor ondernemers' MKB Nederland vindt dat de gedupeerde ondernemers nschede schadeloos gesteld moeten worden. „Zij mogen failliet gaan als gevolg van de ramp", zegt voorzitter H. de j.Ook voor het gemis aan omzet moet een oplossing wor- gevonden. „Het kan wel twee, drie jaar duren voordat de er weer staat." De Boer wil voorkomen dat straks over de ietschade getouwtrek ontstaat. „We moeten nu afspreken ivehier mee omgaan." MKB bekijkt samen met de make lij. vereniging NMV waar de bedrijven zo snel mogelijk geher- ;vest kunnen worden. Juristen onderzoeken momenteel in chede hoe zij de getroffen ondernemers kunnen helpen. itionale radiodag voor slachtoffers Verscheidene radiozenders slaan dinsdag de handen Jiivoor de slachtoffers in Enschede. Luisteraars kunnen Itjes aanvragen tegen betaling. Aan de actie doen Radio 3FM ■het initiatief nam, Veronica FM, Noordzee FM, Radio 10 FM V'Rcidio en Classic FM mee. Mensen kunnen een bedrag toe- Jen, als ze vervolgens de bewuste plaat horen en hun naam, |ien ze het bedrag overmaken. Ook bedrijven kunnen mee rt, Het Commissariaat voor de Media heeft al gezegd soepel paamsvermeldingen te zullen omgaan. iral vogels en katten op drift Veel vogels, katten en knaagdieren waren de dupe de explosie in Enschede. Er zijn er inmiddels tussen de ze en achthonderd gered en er worden nog ongeveer hon dhuisdieren vermist, meldt T Bakker van Dierenopvang- ;et iruni Heuwkamp. De RIT heeft vijftien dode dieren aan het 0) loverhandigd. Hoeveel dieren er precies zijn overleden, is dt niet bekend. De medewerkers van de Heuwkamp, waar de roj ang al vanaf het begin wordt gecoördineerd, mogen nog niet Ik cekem aan de slag met bergen. Wel mochten dierenambu- h es op bepaalde plekken voedsel en water neerzetten in hui gel waar de bewoners nog niet in mochten, eelsteden overleggen over vuurwerk jüï De Nederlandse speelsteden voor Euro 2000 overleg- zondag over de vraag of geplande vuurwerkshows tijdens evenement doorgang moeten krijgen. In Amsterdam en erdam staan voor 1 juli vuurwerkspektakels op het pro- nma als afsluiting van het EK voetbal. Na de vuurwerkramp ity nschede is het de waag of die plannen moeten doorgaan, iddels hebben de organisatoren van het baggerfestival in o* drecht besloten om het afsluitend vuurwerk bij de lasershow hei avond te laten vervallen. De lasershow zal wel doorgang vin- jj ïlp voor Enschede blijft toestromen ui hede Van alle, kanten blijft de hulp voor het getroffen En- im de toestromen. Naast veel financiële-bijdragen komen er eel andere vormen van hulp en ondersteuning binnen. Zo de gemeente Emmen de jeugd uit de getroffen wijken een ag je Noorder Dierenpark aan en de provincie Limburg hon- li 1 getroffen gezinnen een gratis vakantie. Ook geld blijft bin- di stromen. Vak P, de supportersvereniging van FC Twente, F!> eerder al onder de fans een geldinzamelingsactie hield, gaat ru daag duizend T^shirts-verkopen met de tekst 'Giro 777 sup- ter met elkaar'. Daarna sluiten de fans zich aan bij de stille il richting Volkspark. ker 15.000 deelnemers bij stille tocht hede De gemeente Enschede verwacht dat zeker 15.000 isen vanavond deelnemen aan de stille tocht. De wandeling int om 18.30 uur op het Molenplein en eindigt in het Volks- ig In het Volkspark houden premier Kok en burgemeester is toespraken. Kok, kroonprins Willem-Alexander en een ka- tsdelegatie lopen bovendien mee in de stille tocht. Ook het gc ;ge van Gedeputeerde Staten neemt deel. Omdat de route m ii langs de spoorlijn loopt, heeft de gemeente Enschede de lerlandse Spoorwegen verzocht het treinverkeer tussen en 20.30 uur stil te leggen. - aggen op gebouwen halfstok d hede» De vlaggen op alle rijksgebouwen in Nederland han- vandaag halfstok wegens de herdenking van de slachtoffers de vuurwerkramp in Enschede. De gemeente Enschede idrie plaatsen in waar mensen vanavond na de stille tocht j cht kunnen voor geestelijke bijstand. Het gaat om locaties de GGD, Mediant (Riagg) en Servicecentrum Noord. - >k provincie betuigt medeleven In navolging van de gemeente Enschede betuigt de iincie Overijssel vandaag in grote advertenties medeleven dj ide slachtoffers van de vuurwerkramp. In de regionale en lelijke dagbladen schrijft commissaris van de koningin J. ii idrikx dat 'in het hart van Enschede een gat is geslagen dat mmeer geheel gedicht kan worden.' De gemeente Enschede ilste woensdag al een dergelijke advertentie, waarin werd iroken over 'inktzwarte dagen'. Nu is het aan de provincie het medeleven via de kranten kenbaar te maken. 'Woorden ieten tekort om onze gevoelens te uiten', zo staat in de ad- ei entie. 'Wij zijn verbijsterd over de omvang van de ramp. is iintens medeleven gaat uit naar allen die familieleden, Dl nden of buren hebben verloren of daarover in onzekerheid (eren', aldus Hendrikx. (li KGGPD ammissie-Oosting die een lankelijk onderzoek zal in- ii naar de vuurwerkramp nschede, gaat op zijn >t over anderhalve week iet werk. Het ministerie linnenlandse zaken, de ge- c He Enschede en de provin- B terijssel zijn nog in overleg formulering van de on- lebopdracht. Het is de be ng dat zowel de toedracht ie ramp als de hulpverle- onder de loep worden ge- der is nog niet bekend wie Oosting, de voormalige nale Ombudsman, in de nissie zitting zullen ne- Om de onafhankelijkheid le commissie te waarbor- tullen er in ieder geval personen worden aange- die binding hebben met Nanties die bij de ramp fin zijn. over de onafhankelijk- de commissie-Oosting "inden deze week twijfels, tog werkte indertijd op de Internationaal opsporings- en aanhoudingsbevel wegens verboden praktijken amsterdam-enschede gpd Tegen de twee directeuren van S.E. Fireworks is een nationaal en internationaal op sporings- en aanhoudingsbevel uitgevaardigd. Zij worden ervan verdacht leiding te hebben gegeven aan verboden gedragingen van het vuurwerkbedrijf. Een recherche team heeft gisteren huiszoekingen verricht op de woonadressen van beide directeuren in Enschede. Bij een accountant in de stad is een deel van de administratie van S.E. Fi reworks in beslag genomen. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Almelo gisteren be kendgemaakt. van justitie in Almelo, ontkent dat politie en justitie tekort zijn geschoten bij de opsporing van de twee directeuren. „Voordat je iemand kunt oppakken, zul je een redelijk vermoeden van schuld moeten hebben. Om dat te bepalen heb je een korte tijdsspanne nodig", aldus de persofficier. Hij voegt er aan toe dat de allereerste aandacht van politie en justitie is uitgegaan naar de openbare orde en hulp verlening. Van Kesteren sluit echter niet uit Bakker en Pater Beide directeuren zijn spoor loos sinds de ontploffing van de vuurwerkopslag afgelopen za terdag. Tijdens de huiszoekin gen die een rechercheteam van het politiekorps Twente giste ren uitvoerde, bleek dat de wo ningen direct na de ramp zijn verlaten. Justitie wil niet be kendmaken wat bij de vuur werkbazen in beslag is geno men. P. van Kesteren, persofficier zich alsnog vrijwillig bij justitie zullen melden. De politie weet alleen dat Bakker kort na de ramp even in het ziekenhuis in Gronau is ge weest; van Pater is helemaal niets bekend. Het enige teken van leven van de ondergedoken directeuren kwam woensdag per fax via hun advocaat waarin zij hun deelname betuigden aan de slachtoffers. Daarin lie ten ze ook weten beschikbaar te zijn voor onderzoek. Ondertus sen heeft raadsman C. Kroep Politieagenten voeren bewijsmateriaal af uit de woning van directeur Bakker van S.E. Fireworks. zich echter teruggetrokken als advocaat van de eigenaren van S.E. Fireworks. Een nadere ver klaring wil Kroep daar niet voor FOTO GPD VINCENT JANNINK geven. Naast de speurtocht naar bei de directeuren bekijkt het Openbaar Ministerie in een an der strafrechtelijk onderzoek nadrukkelijk of er bij de ramp in Enschede sprake is van brandstichting. Voor opzettelij ke brandstichting met dodelijke slachtoffers, staat volgens het wetboek van strafrecht een maximaal gevangenisstraf van 20 jaar. Als opzet niet kan wor den bewezen maar er wel spra ke is van schuld, is de straf veel lichter: de dader krijgt maxi maal één jaar gevangenisstraf. „Bij schuld gaat justitie uit van nalatig en onvoorzichtig gedrag waardoor er een brand of ex plosie kon ontstaan. In het ge val van Enschede kan dat bij voorbeeld gaan om openstaan de deuren van de vuurwerkfa briek of containers die niet op het terrein thuis hoorden", legt strafjurist V. Koppe uit. enschede gpd De vuurwerkinspectie van de landmacht dwong gemeenten, waaronder Enschede, min of meer akkoord te gaan met vergun ningen voor opslagplaatsen. Zeker één spe cialist van defensie controleerde zonder medeweten van gemeentelijke milieuamb tenaren de lokale vuurwerkhandelaren. Die overdonderden gemeenten daarop met een schriftelijk positief advies over uitbreiding van de vuurwerkopslag, waarvoor nog geen officiële vergunning was aangevraagd. Gemeenten varen praktisch blind op de ad viezen van het Bureau Advies Milieuver gunningen van de Koninklijke Landmacht. Dat was ook het geval bij de ontplofte vuur werkopslagplaats S.E. Fireworks in Ensche de. Bij gemeenten is over het algemeen on voldoende kennis in huis over de opslag van vuurwerk. Daarom is in de wet vastge legd dat bij beoordeling van vergunning aanvragen voor vuurwerkopslagplaatsen een beroep wordt gedaan op specialisten van de landmacht. „Het is gebruikelijk dat bij een bezoek van de vuurwerkinspectie aan een vuurwerkop slagplaats iemand van de gemeente aanwe zig is", zegt een gemeentelijke milieuamb tenaar die anoniem wenst te blijven. „We werden verrast door een vuurwerkhande laar die ons een brief overhandigde waarin het Bureau Advies Milieuvergunningen ver klaarde bij een vergunningaanvraag voor uitbreiding van een opslagruimte positief te zullen adviseren. Als gemeente moet je wel heel sterk in de schoenen staan om de wettelijk geregelde adviezen van de land macht naast je neer te leggen", aldus de ambtenaar. Diverse gemeenten hebben vorig jaar bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) geldaagd over de handelwijze van de vuurwerkinspectie. Dat heeft mede geleid tot een gerechtelijk onderzoek. Op basis hiervan is het hoofd van het Bureau Advies Milieuvergunningen inmiddels uit zijn functie ontheven. Deze landmachtmajoor adviseerde ook de gemeente Enschede over vergunningen voor uitbreiding van de vuurwerkopslagplaats S.E. Fireworks. Voor zover bekend, heeft tot dusver alleen Amsterdam een advies van het Bureau Ad vies Milieuvergunningen naast zich neer gelegd. „Dat gebeurde vorig jaar. De ver gunningaanvrager is daarop in beroep ge gaan. De Raad van State heeft vervolgens bepaald dat een gemeente wél mag afwij ken van het advies van het Bureau Advies Milieuvergunningen." De VNG heeft ook de klachten van gemeenten gebundeld over het 'gesjoemel' door de vuurwerkin spectie van Defensie. De klachten zijn doorgespeeld naar de Hoofdinspectie van Milieuhygiëne van het ministerie van VROM. enschede gpd Eerst was er de verbijstering. Toen kwam de boosheid. Suzy en Marcel van der Meer behoren tot de slachtoffers van de plunde raars die in de enorme chaos na de explosie in Enschede op strooptocht gingen. Zestien personen werden in de eerste nacht na de ramp opgepakt omdat ze zich verdacht ophielden in het rampgebied. „Ik durf te zeggen dat ik moordneigingen kreeg toen ik ontdekte dat mijn camera weg was." Maandagmiddag kregen Suzy en MarceFtoestemming om te rug te keren naar hun woning. Tijdens een kopje koffie merkte iemand op dat er foto's gemaakt moesten worden voor de ver zekering. Toen ontdekte Marcel dat zijn camera was verdwe nen. „Later bleek ook een geldbedrag van tweeduizend gulden, bankpasjes plus twee nep-euro's weg te zijn. Ook bij drie buren was ingebroken." „Ik heb de politie zaterdagavond nog gevraagd of ze een kijkje wilden nemen", vertelt Marcel. „Dat was niet nodig, er werd niet geplunderd." De gedupeerden hebben inmiddels aangifte gedaan van de diefstal. Ook de verzekering is ingeschakeld. Burgemeester Mans wil de rust bewaren Universiteit van Groningen nauw samen met de huidige lo co-burgemeester van Ensche de, Eric Helder. Hij was ook diens promotor, toen Helder promoveerde op het onderwerp 'Ombudsman en administratie ve rechtsbescherming'. De Tweede Kamer verwerpt de kritiek. Woordvoerders van de grootste partijen zeggen ab soluut niet te twijfelen aan de onafhankelijke opstelling van voorzitter Oosting van de com missie. Volgens letselschade advocaten kan de commissie sowieso onmogelijk onafhanke lijk zijn omdat de overheid op drachtgever is. De overheid loopt zelf het risico aansprake lijk gesteld te worden voor de schade. Op het ministerie van bin nenlandse zaken wil niemand op de kritiek ingaan. „Het is nog veel te vroeg om dergelijke vragen te stellen", aldus een woordvoerder van minister De Vries. „Wacht eerst de onder zoeksopdracht af voordat de in tegriteit van de commissie in twijfel wordt getrokken. enschede gpd Op het moment van de Grote Knal zat hij nietsvermoedend achter de champagne met asperges in het chi que hotel Carelshaven in Delden. Toen plotseling z'n chauffeur Karei binnenkwam, besefte hij dat er iets ernstigs gebeurd moest zijn. „Want dat doet-ie anders nooit." Jan Mans oogt vijf dagen na de vuur werkramp redelijk rustig en ontspan nen. Hij heeft net de zoveelste pers conferentie achter de rug. „Hoe ik me voel? Een beetje moe, dat wel. Maar psychisch en lichamelijk voel ik me re delijk goed." In zijn kamer in het stadhuis draait hij de film van zaterdagmiddag terug. Hij was in Delden voor het afscheid van oud-burgemeester Zuidwijk van Raalte als commissaris van de Waterleiding Maatschappij Overijssel. Na een fiets tocht door Twickel zat het gezelschap gezellig te tafelen bij Carelshaven. Tot chauffeur Karei binnenkwam. „Hij zei: ik geloof dat er iets ergs is gebeurd. Bent u niet opgepiept?" Mans pro- Burgemeester Mans. FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS beerde telefonisch contact te krijgen met Enschede. „Maar ik kwam er hele maal niet door. Toen heb ik tegen Ka- rel gezegd: rijden met die handel." In vliegende vaart ging 't in de dienst auto naar Enschede. Onderweg zag Mans al van ver. de onheilspellende rookwolk boven de stad. Eenmaal in Enschede kwam de dienstauto vast te zitten in de verkeerschaos. Op de Bod- denkampsingel zag Mans met eigen ogen welke ravage de explosie had aangericht. „Toen realiseerde ik me: dit is een ramp." Onderweg naar het stadhuis maakte hij een korte tussenstop bij de brand weerkazerne. Wat hij daar aantrof? „Grote ontzetting." Tegen kwart voor vier arriveerde hij in het stadhuis. De gemeentesecretaris en enkele wethou ders waren op dat moment al bezig met het inrichten van een crisiscen trum. Mans vindt dat de hulpverlening snel en adequaat op gang is gekomen. De chaos is volgens hem redelijk beperkt gebleven. „We hebben ontzettend veel baat gehad bij de rampenoefeningen die we twee tot drie keer per jaar hou den." Een wrang detail: bij de laatste oefening draaide 't om een - fictieve - ontploffing bij de Grolsch-fabriek. Volgens het gemeentelijk rampenbe strijdingsplan dient de burgemeester continu aanwezig te zijn in het crisis centrum. Zo kwam het dat Mans pas zondagmorgen voor 't eerst zelf een kijkje kon nemen in het rampgebied. De beelden die hij daar zag, zal hij van zijn leven niet vergeten. Zo verging het ook koningin Beatrix, heeft Mans ge voeld. Er is haar gevraagd of ze in het rampgebied geen beschermend mondkapje wilde dragen, tegen moge lijke asbestdeeltjes. „Daf wilde ze per tinent niet." De eerste dagen zag hij nauwelijks zijn bed. Holde van het ene crisisoverleg naar het andere, van persconferentie naar persconferentie. Maar de deskun digen van het Crisis Onderzoek Team van de Leidse universiteit adviseerden hem dringend voldoende nachtrust te nemen. „Ik werk nu tot een uur of acht, negen 's avonds en begin weer om half negen 's morgens. Als ik thuis kom, ga ik eerst even rustig zitten, met de benen op tafel, niemand om me heen. Ik probeer in elk geval zes tot ze ven uur slaap te krijgen. Maar ik kan je verzekeren dat 't niet gemakkelijk is om de slaap te vatten." Aanvankelijk was er lof voor de hulp verlening. Maar inmiddels neemt de kritiek op het gemeentebestuur en met name de burgemeester toe. „Begrijpe lijk", vindt Mans. Want de mensen moeten zich op de een of andere ma nier afreageren. 'Ik verwacht dat die woede nog zal toenemen." Ed van Thijn, oud-burgemeester van Amsterdam, had hem er deze week al voor gewaarschuwd. Ook hij fungeer de in de nasleep van de Bijlmerramp als kop van jut. Mans gaat de kritiek niet uit de weg, neemt de volle verant woordelijkheid. Maar in het belang van het onafhankelijk onderzoek naar de ramp wil en kan hij op dit moment niet ingaan op alle vragen. En hij wil zeker geen voeding geven aan geruch ten. „Ik heb maar één rol: ik moet de rust bewaren." En de onderzoekscom missie moet later maar uitmaken of hij 't goed gedaan heeft of niet. Mans hoopt dat de commissie voor november verslag zal kunnen uitbren gen. „Maar dat zal nog een hell of job worden." /Als 't nodig is, gaat Mans persoonlijk met slachtoffers praten. Zoals eerder deze week op een bijeen komst voor bewoners van het rampge bied. De emoties laaiden hoog op. „Ik ben in hemdsmouwen voor die men sen gaan staan en heb tegen hen ge zegd: zeg 't maar." Hij gaf ze alle gele genheid om hun gevoelens te ventile ren. „Later klonk er zelfs applaus." enschede Veel huizen in de getroffen wijken hebben dringend behoefte aan nieuwe dakpannen. De ravage op veel daken is enorm. FOTO» GPD ANP POOL

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3