'Piraat zonder rassenhaat' TV WEER De prijs van matiging Tuimelaartje Blind op eigen terrein geklopt Vrouw mag zich officieel De Naamloze noemen VRIJDAG 19 MEI 2000 COMMENTAAR Wat is er logischer dan alle Nederlanders te laten delen in de vruchten van de aanhoudende economische voorspoed? Ogen schijnlijk niets. Jaar in jaar uit immers zijn de lonen in de markt gematigd met een beroep op de precaire positie van het Neder landse bedrijfsleven. Op ambtenaren, trendvolgers en uitkerings- gerechtigheden is een soortgelijk beroep gedaan, het financie ringstekort was immers al hoog genoeg. De laatste jaren kwam daar nog een argument bij. Nederland moest zich klaar maken voor de Euro en moest met betere rapportcijfers komen. Inmiddels staan de zaken er heel anders voor. De overheid heeft na jarenlange twisten tussen WD en PvdA besloten volgend jaar de lasten voor de burger met miljarden te verlagen. De meeste CAO's voorzien in behoorlijke loonstijgingen. Er is en er komt weer veel geld onder de mensen en die laten dat geld ook rollen. In die omstandigheden raakt de economie oververhit en dreigt inflatie. Uitgerekend door de recente Europese economische samenwer king mist de president van de Nederlandsche Bank echter het be langrijkste instrument om in de nationale economie in te grijpen. Verhoging van de rente is een probaat middel om de geldontwaar ding te beteugelen, maar de Europese Centrale Bank gaat nu over de rente. President Duisenberg kan niet volstaan met een blik op Nederland, hij moet een Europees tarief vaststellen en dat tarief pakt voor Nederland te laag uit. Dan maar de miljarden lastenverlichting afblazen? Dat is politiek nauwelijks te verkopen, zo bleek gisteren overduidelijk tijdens het debat over de recordbenzineprijzen. Het enige dat rest is een her nieuwd beroep om de lonen te matigen, maar ook die optie lijkt na de vele magere jaren niet realistisch. Nederlanders zijn jaren kort gehouden, in sommige gevallen zelfs tegen beter weten in. Daar voor betalen we nu de prijs in de vorm van een vermoedelijk gerui me tijd stijgende inflatie. Meikoelte neemt wat af Het aantal zomerse dagen in de bloeimaand is de laatste jaren sterk toegenomen. Over het tijdvak 1991-2000 overschreed het kwik in De Bilt op maar liefst 43 dagen de zomerse grens van 25 graden tegen 29 in de jaren tachtig (1981-1990). De stijgende lijn is wel enigszins gekleurd. Het grote aantal vijf entwintigers komt vanaf 1991 namelijk voor meer dan de helft (24) voor rekening van twee grote meizomers: 1992 en 2000. De conclusie lijkt dan ook ge rechtvaardigd dat meizomers niet talrijker maar wel extremer zijn geworden. Tussen 1951 en 1981 was het overigens behelpen met zomer se warmte in de meimaand. Er traden toen slechts 17 (jaren vijftig), 14 (jaren zestig) en nog maals 14 (1971-1980) zomerse dagen op. Eerder in de eeuw ging het veel beter maar zoveel als de afgelopen 10 jaar zijn er nimmer geweest. De huidige meikoelte neemt morgen wat af. Het kwik stijgt zaterdagmiddag naar een graad of 16. Bovendien laat de zon zich wat vaker zien en waait er niet meer dan een zwakke tot matige noordwestenwind. Een enkele bui is morgen evenwel niet uitgesloten. Zondag komt over de Britse eilanden een Historici: Zwarte en blanke zeerovers hadden gelijke rechten Piraten staan te boek als dronken, bloeddorstige moordenaars die hun slachtoffers de oren af sneden en overboord wierpen, maar minder bekend is dat ze gelijke rechten aan zwarten gaven. Sommige historici zeggen zelfs dat het piratenschip mogelijk een van de eerste plaatsen in de moderne wereld was waar gelijkheid bestond tussen blank en zwart. Ondanks het bestaan van slavernij op land, hadden zwarte piraten stemrecht, het recht wapens te dragen, recht op een ge lijk deel van de buit en konden zij zelfs tot kapitein van een blanke bemanning gekozen worden. Het bandje van toen Ernst wordt kaal bovenop, Jan H. een beetje pafferig. Jan P. heeft een onderkin en Henny groeven in zijn gezicht. Vier middelbare mannen ontmoeten elkaar. Het zou zomaar een vrijdagmiddagbor rel van een meubelzaak kunnen zijn. Tot ze hun instrumenten pak ken. Alles doet 't nog, heet de sobere Doe Maar-documentaire in Het Uur van de Wolf. Geen hype, geen overbodige vragen, Alles doet 't nog laat gewoon zien wat er gebeurt. En óf alles het nog doet. De oude mannen worden gevolgd in de repetities voor hun come back. „Nee, er moet een goede basis zijn zegt Ernst. „Dit is dood, er gaat geen energie vanuit", beaamt Henny. „Doe eens dudududu- duuu...Wil kijkt jaloers toe. Wil zat vroeger ook in een bandje. Als dat zootje ongeregeld zo gere peteerd had, had Doe Maar nooit terug hoeven komen. Er wordt echt gewerkt. Ze zijn een dagje ouder, 'milder', volgens Ernst. Henny wil vooral zingen over ouder worden, want 'dat houdt hem nu bezig'. Maar het zijn geen oude mannen, het zijn musici. Ze zijn nummers aan het opbouwen, harmonieën aan het verzinnen. Aan het repeteren. Dat was de band van Wil niet. De gitarist brulde 'kom we gaan Chuck spelen' en zette een rock-and-roll nummer in. De bassist keek hem verdwaasd aan (He? Wat? Chuck?), de toetsenist liet zes verschillende telefoons afgaan in zijn keyboard. Geen band, maar een bende. Wij waren geen muzikanten, wij klooiden wat aan tot het tijd was om naar de kroeg te gaan. Ernst en Henny luisteren geconcentreerd naar de opname van een paar minuten geleden. C-F-C-F - G- Hee, dat is een E... Dat kan ook, natuurlijk. Maar dat is het toch niet helemaal. Jan Hen driks pakt zijn Gibson Les Paul-gitaar en kijkt of een E daar ook kan. Binnen de kortste keren zijn de vier weer één, hard bezig om te zorgen dat de melodietjes niet te voorspelbaar zijn. Dat er pit in zit. De makers van de documentaire houden zich op de achtergrond en laten de beelden het verhaal vertellen. Het is het verhaal van vier oude vrienden, die na jaren weer eens samenkomen. De band die zij vroeger hadden is meteen weer terug, oké, een beetje veranderd, maar wel weer met hetzelfde gezamenlijke doel. Ernst, Jan, Jan en Henny hoeven niet na te denken waarom zij daar zitten. Zij maken muziek. En daar hebben ze zichtbaar enorm veel plezier in. Wil gaat morgen toch maart even een rondje bellen. Ahoy loopt ook wel 16 keer vol voor The Marshmallow Overcoats. Als ik m'n brfl niet ópzet En dé teevéeknop indruk Dan lijkt het sóms nog óp dat Béééndjééé Van toen Dudüdudüdudüdu Dudüdudüdudü Van toen... „Het piratenschip was de plaats waar een zwarte in de achttien de eeuwse blanke wereld de meeste rechten kon veroveren", zegt Kenneth Kinkor, historicus van Expedition Whydah, een museum op Cape Cod in de staat Massachusetts, waar de vondsten tentoongesteld wor den uit het eerste teruggevon den wrak van een piratenschip. Piraten vielen zelfs slavensche pen en plantages aan en boden slaven de kans met hen mee te doen, aldus Kinkor, die beweert dat de gewelddadigheid van pi raten door Hollywood en volks verhalen zwaar overdreven is. Historici zijn echter verdeeld over de vraag of het de zwarten bij de piraten zoveel beter ver ging dan in Noord-Amerika. Jeffrey Bolster van de University of New Hampshire erkent dat zwarte piraten enkele privileges hadden: een zwarte was verant woordelijk voor de voorraden van Kapitein Kidd en enkelen voeren mee met Zwartbaard. Maar Bolster benadrukte dat veel piraten psychopathische criminelen waren die „maar al te graag" zwarte vrouwen ver krachtten en slaven aan boord hielden voor het zware werk. „Te zeggen dat deze blanke pi raten de zwarten als gelijken accepteerden is nonsens." Historicus Marcus Rediker van de University of Pittsburgh, schrijver van het in 1987 ver schenen boek Between the Devil and the Deep Blue Sea, houdt echter vol dat piraten een voor hun tijd - twee eeuwen voordat de slavernij in de VS werd afge schaft - revolutionaire vorm van democratie in praktijk brachten. De gouden tijd voor de piraten was de periode tussen 1680 en 1725, toen zo'n tienduizend pi raten over de zeven zeeën voe ren, zegt Kinkor. Hij schat dat eenderde van hen zwart was. „Zwarten konden slaven blij ven, op de vlucht gaan, of pi raat worden met de kans op rijkdom", zegt Barry Clifford, die het wrak van de Whydah voor de kust van Cape Cod ont dekte. Clifford vond later nog twee pi ratenschepen voor de kust van Venezuela en recent ontdekte hij voor Madagascar de resten van wat mogelijk het schip van kapitein Kidd was. Op het ei land Ste. Marie voor Madagas car, waar het schip van Kidd verging, zetten de piraten hun „democratie" voort, aldus Clif ford. Rond 1680 voerden zij daar een bestuur in op basis van een grondwet waarin stond dat iedereen vrij was, ongeacht huidskleur. Ondanks dat bewijs van gelijk waardigheid geloven zelfs Kin kor en Rediker niet dat de pira ten zwarten als gelijken behan delden omdat zij zo'n groot be sef van sociale gerechtigheid hadden. De beslissing zwarten rechten te geven was een prag matische, ingegeven door de noodzaak voldoende matrozen te hebben. De grootste piraat aller tijden was Laurens de Graaf, die door de Spanjaarden gevreesd werd en een vloot van 2.000 piraten aanvoerde, aldus Kinkor. De Graaf werd uiteindelijk gepar donneerd door de Fransen, kreeg een lagere adellijke titel en was een van de stichters van Biloxi in de zuidelijke staat Mis sissippi. In de geschiedenisboeken wordt De Graaf beschreven als lang, met blonde haren en blauwe ogen. In werkelijkheid was hij een ontsnapte zwarte slaaf. Historici logen over zijn ras omdat zij bang waren dat hij een voorbeeld zou zijn voor andere slaven. „Men wilde niet dat de mensen zouden weten dat De Graaf zwart was", aldus historicus James Nelson. „In koloniaal Amerika was men voor niets zo bang als voor een nieuwe storing dichterbij. De verwachting is dat het systeem enige tijd regen gaat veroorza ken maar op grond van het Duitse atmosfeermodel lijkt een vertraging van de regenzone re- eel. Men gaat er bovendien van uit dat de storing een vrij zuide lijke route volgt waardoor hoofdzakelijk het zuiden met regen te maken krijgt. Na het weekeinde blijft het licht wis selvallig weer. De temperaturen gaan echter omhoog naar 19-20 graden rond het midden van de week. Gisterochtend zijn er met name in het noordelijk deel van Noord Holland zware buien ge vallen. In Heiloo viel maar liefst 24 mm. In onze regio viel min der regen. Hoofddorp tapte 7 en Nieuw-Vennep 4 mm af. Rond het middag uur werd in IJmuiden onweer waargenomen. In de middag kwam er gaandeweg meer zon maar het bleef koel met 13,9 graden als maximum bij Bloemen- daal en op Schiphol. dan cabaretier Youp van het Hek (vijf goede antwoorden). Blind had vijf fouten antwoor den. Hij vond vooral de vraag naar de volledige naam van de wereldberoemde voetballer Ro- naldo (Ronaldo Luiz Nazario de Lima) lastig. De Amsterdammer Peter Klan- ke weet meer van voetballen dan Danny Blind. Hetzelfde geldt voor H. Nekkers. Dat bleek gisteravond tijdens de fi nale van de Euro 2000 quiz van Het Parool en de gemeente Am sterdam. In de Amsterdamse raadszaal kregen prominenten als Danny Blind en Youp van het Hek en dertig kandidaten uit Amsterdam, maar ook Utrecht, Roermond en Den Bosch voetbalvragen voorge schoteld. Klanke had maar twee van de dertig vragen fout, Nek kers drie en S. de Boer en R. Ca- sadei vijf. Zij wonnen kaartjes voor een van de EK-wedstrijden in Amsterdam. Oud-sportwet- hoUder Groen maakte 24 fou ten, toch nog een fractie beter De 53-jarige Coby van Mierlo uit het Brabantse Etten-Leur mag zich van de rechter voortaan Emanuella de Naamloze noemen. Volgens de Bredase rechtbank voldoet de naam aan de twee voor waarden voor naamsveran dering. Hij klinkt Nederlands en komt nog niet in het land voor. Staatssecretaris J. Co- hen van justitie weigerde eer der deze naam toe te staan. De Etten-Leurse zegt op 9 de cember 1990 een 'goddelijke geestesgebóorte' te hebben meegemaakt. Sinds deze transformatie leeft Coby van Mierlo naar eigen zeggen niet meer. Ze wil daarom ook van die naam af. Haar is de naam Emanuella de Naamloze in gefluisterd en met deze naam wil ze voortaan verder. Ema nuella staat volgens haar voor 'god werkt in en door mij' en De Naamloze is als een god die niet te benoemen is. Het wijzigen van haar voor naam Coby in Emanuella le verde bij de gemeente Etten- Leur geen problemen op, maar met De Naamloze als geslachtsnaam had ae over heid beduidend meer moeite. Staatssecretaris J. Cohen vond De Naamloze geen naam en weigerde hem te ac cepteren. De vrouw stapte daarop naar de rechter. Als zij zich niet De Naamloze mocht noemen dan kon ook het mystiek cen trum De Gouden Stilte in het nabijgelegen Prinsenbeek niet officieel open. Ze zou het op naam van Coby van Mier lo moeten zetten en die per soon bestond volgens haar niet meer. In het centrum zegt Emanuella eens in de veertien dagen mensen te healen. „Ik breng mensen te rug in hun zielenproces waardoor ze de zin in hun le ven herontdekken," vertelde ze tijdens de rechtszitting van 27 maart. De vrouw leeft ver der zonder gas, water en licht. Haar eten verbouwt ze in haar tuin en haar eigen uit werpselen gebruikt ze als mest. Gisteren ontving de vrouw een brief van de rechtbank dat ze De Naamloze voortaan als officiële geslachtsnaam mag gebruiken. Justitie heeft zes weken de tijd om in hoger beroep te gaan. Wat scheelt Ajax? Van voetbal heb ik geen verstand. Maar toch geloof ik dat ik weet wat er aan scheelt bij Ajax, dat bedroe vend als vijfde in de competitie is geëindigd. Langge leden heb ik met mijn ratten een interessant experi ment uitgevoerd. Ze waren van kindsbeen af aan ge wend om op zaagsel te leven. Daarop paarden en vochten ze, daarop baarden en stierven ze. 1 Wat gebeurt er nou, dacht ik op een dag, als je die 'f ondergrond verandert? Ik zette een deel van m 'n ratten op turfmolm, een ander deel op stro, en ie rest van mijn dieren op zand. Ter controle liet ik uiteraard ook een aantal ratten gewoon op zaagsel zitten. De verhuisden bleken to taal ontheemd te zijn. Hun hele gedrag ver anderde ingrijpend, ze werden onzeker en angstvallig, ze vochten niet fier meer. maar hoogstens wat kruiperig. Liet je turftnolmratten uitkomen tegen de zaagselratien, dan wonnen de zaagselratten. En dar gebeurde zelfs met turf- molmratten die voordien altijd iedereen de baas waren geweest. Ook de zandratten en de strorat- ten dolven het onderspit tegefi de zaagselratten. Liet je turftnolmratten uitkomen tegen zandratten dan was de uitkomst onzeker, maar ik geloof wel MAARTEN 'T HART dat op de lange duur de turftnolmratten nog iets be tere papieren zouden hebben gekregen. De zandrat ten bleken het meest ontheemd te zijn. De stroratten maakten van de nood een halve deugd, ze knaagden hun stro zo fijn dat het op den duur een beetje op zaagsel begon te lijken. Als het zover was zaten ze zich tevreden te wassen en te poetsen. Toch konden zelfs de stroratten op hun fijn verknaagde onder grond lang niet zo goed uit de voeten als de zaagsel ratten. Wat heeft dit alles nu met Ajax te maken? Wel, ook daar is de bodembedekking een paar jaar terug in grijpend veranderd. Minder ingrijpend dan bij mijn ratten, maar toch. In plaats van een koninklijke groene grasmat die vorstelijk ligt te glanzen in de morgenzon, moeten deAjacieden zich in een futuris-" tisch bouwsel behelpen met steeds weer een nieuw neergelegde, nog niet goed ingespeelde grasmat die er meestal binnen korte tijd uit gaat zien alsof er turf molm is gestrooid. Binnenkort wordt, vanwege de EK, de achttiende grasmat aangebracht in de Arena! Is de neergang van Ajax begonnen na de verhuizing? Ik weet het niet, want zo goed houd ik het allemaal niet bij. Maar ik weet wel dat een rat die zich onzeker voelt op z'n ondergrond zich net zo gedraagt als een voetballer die geen sliding meer durft te maken om dat hij bang is dat op de slechte grasmat z'n peper dure enkel gekwetst zal worden. Het is tenslotte niet zo vreemd dat de zenuwen bij een voetballer door de keel kunnen gieren. Even een verkeerde beweging met je knie en pats, in een klap 65 miljoen in rook op! Ik denk dat 't een bar slechte zaak is geweest dat Ajax van de Meer verhuisd is naar die protserige sty- boxen Arena. Wat voorgoed voetbal in de allereerste plaats nodig is, is een goede, stabiele, frisgroen glan zende, goed gemaaide grasmat. Al het andere is in feite bijkomstig. Het is net als met schaatsen. Je kunt nog zo'n mooi stadion neerzetten, maar als het ijs er in niet deugt, kun je goede prestaties verder wel ver geten. Nu zegt u natuurlijk: nou ja, goed, maar Ajax pres teerde in uitwedstrijden op piekfijne velden van an dere clubs de laatste tijd ook bar slecht. Inderdaad, maar zo verging het ook mijn ratten. Zijn ze op turf molm onzeker geworden, dan kunnen ze daarna op zaagsel ook niet goed meer uit de voeten. MENSELIJl K De parade voor de honden verjaardag van de Britse ki te gin-moeder ELIZABETH kt "n toch op de televisie. Eveni sprake van dat de parader hf zou worden uitgezonden to Britse televisiezender BBC !P weten geen geld over te k voor de uitzending. De ciele zender ITV springt ni zal 19 juli het completefe de ether brengen. De konii moeder, weduwe van de m fe overleden koning George) ri twee weken daarna, op 4j g' tus, pas echt een eeuwou; e: servatieve politici reageert) 'el kwaad op de weigering van w BBC. De Britse krant Dailj nodigde zijn abonnees zatsvf uit protestkaarten te sture de BBC. Als een soort ongekroonde koningin van Groot-Brit- tannië steelt VICTORIA BECKHAM weer eens de show. De puissant rijke 'Posh' van de Spice Girls veilt de met 231 diamanten belegdebtü van haar huwelijk metvoe! David Beckham op intern- een goed doel uiteraard.dl kroon van Victoria is ingezi in een bedrag van 438.000j Ir meldt de BBC. Saillant dei n overigens dat Posh de kra a nooit heeft gekocht. Hetk Ie nood werd speciaal voor ft e welijk ontworpen en uitgel De ontwerper Slim Barrett de vierpuntskroon voor dei ip netveiling beschikbaar ges De verkoop via het web ge! vu in samenwerking met The day Times. WARNER BROTHERS laz n aan elke in Nederland uitg n brachte videofilm voorafga w door een reclamespotje ov- di rantie. Daarnaast toont he a\ drijf dezelfde boodschapt mende maand voor het bei iedere bioscoopfilm. Het/ kaanse filmbedrijf is een organisaties die samen m h stichting Tolerance Unlim boodschap: ,,Wat is het ge van tolerantie? Respect, toch!" probeert uit te drag je Ook de NS doen mee en met ingang van vandaagö-s tekst, voorgelezen door TM ei Tooske Breughem, iederu i alle NS-stations horen. He te meentevervoerbedrijf Ams n dam (GVB), busbedrijf Ce xion, Schiphol en de KNVE ren soortgelijke acties. De pagne van de stichting Tol v Unlimited begon enige tijd n den op tv. In een reclames ii vertellen een denkbeeldig;k levende Martin Luther Kir John F. Kennedy en de Ne i lander Joes Kloppenburg! met iets meer tolerantie in n land waarschijnlijk nog ha; !i geleefd. Ditzelfde filmpje Warner Brothers nu gebrul Kankerrece Jomanda irriteert med Een op internet verspreid cept van Jomanda dat k zou genezen, heeft scheij acties aan de medischew ontlokt. Volgens Jomandi bekendheid geniet als gei zend medium, is een mii levertraan, honing en saÜ blaadjes voldoende omt onder controle te krijgen) vanaf te komen. Het Nederlandse Kankert tuut is kwaad over het ret van Jomanda, omdat har vies complete onzin is.D blijkt op de internetsite ff zondheid van de Avro. „I wordt echt tijd voor eend sie over wat er kan worde daan aan dit soort uitwas zegt prof. dr. H. Beijnea theker van het instituut d verbonden met het Antos Leeuwenhoek Ziekenhui Amsterdam. Ook de Nederlandse Kan) strijding is kwaad.,Het is onzin en hoogst onveratf delijk om zoiets te schriji zegt K. van Koppen vanb ningin Wilhelmina Foni wekt valse hoop bij mens dat kan gewoon niet." Ik ting Skepsis constateert d steeds meer medische oo viezen op internet worde strekt. De Stichting kwaü dé aanpak van Jomandai sceen. Jomanda adviseert kante enten een keer per dago; nuchtere maag een eetley vertraan te nemen. Daafli afgestreken eetlepel honi daarop een afgestreken pel gemalen salieblaadje Nadat die mix is doorges mag er twee uur niets vu gegeten of gedronken. |o beweert dat het lichaam' het samengaan van diefe enten van het recept lind duceert. Dat zou voldoen om de tumoren te vernis

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2