Leidsch Dagblad Nog dertien vermisten Leiderdorp krijgt opvang asielzoekers Trainingspak uitzoeken in je badjas? IETS Rustige nacht Bernhard na kritieke fase Gele voetbaldoelen tijdens Euro 2000 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD DAG 19 MEI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 Collectie van museum Langeveld onder hamer 17 Wilma Zoetemelk benoemd tot gemeentesecretaris van Zoeterwoude 18 Kaag heeft primeur met komst digitale televisiespriet 19 Richard III in LAKtheater: de eenzaamheid van een wreedaard Judoka Ben Sonnemans lijdt therapeutische EK-nederlaag anje traint Blauw Zwart Nederlands elftal traint •nde week op 23, 24 en 25 bij het Wassenaarse iv Zwart. Oranje zou eerst juick Boys in Katwijk oefe maar de KNVB vindt de and van de velden op het plex Nieuw Zuid te slecht. Nederlands elftal verblijft ende week in hotel Huis in Noordwijk. ppelins gaan icht vervoeren jlCtl i'i Duitse bedrijf Cargolifter vijftig grote vrachtzeppel- bouwen. Cargolifter over- ook vrachtdiensten op land uit te voeren. Het ijf gaat binnenkort naar eurs. De Nederlandse on- leming Rigid Airship De- is ook bezig met het ont- jen van luchtschepen, r richt zich daarbij op pas- ervervoer. na 9 ledo eist uitstel rkiezingen Peru oppositionele Peruaanse identskandidaat Toledo uitstel van de tweede ron- ian de verkiezingen op 28 Volgens hem moeten er l garanties komen dat de ibusgang eerlijk verloopt, irs doet hij niet mee. Tole- perloor in de eerste ronde president Fujimori, maar kt in een tweede ronde Ie kans. Ittense zwagers t op vrije voeten Haagse rechtbank heeft »ren een verzoek van advo- Doedens afgewezen om wee Puttense zwagers op voeten te stellen die al zes gevangen zitten voor de ird op de 23-jarige stewar- Christel Ambrosius. De moeten van de rechter afwachten of de Hoge i inderdaad het onderzoek de moord heropent, na 5 immen Ethiopië Eritrese haven opië heeft gisteravond mi re doelen in en bij de Eri- havenstad Massawa aan lode Zee gebombardeerd, meldt de regering in Addis ia. Eritrea ontkent het be- I, maar geeft toe dat er el- bommen zijn gevallen, iddels zijn aan beide kan van de grens honderddui- len mensen op de vlucht Jgen. :n gewonden botsing bussen een ongeval op het stads- itation in Utrecht zijn van- igen tien tot vijftien men- lichtgewond geraakt. Bij al waren volgens de He drie stads- of streek- en betrokken. Over de is nog niets bekend. :nzine morgen weer duurder 'nzine die vandaag al drie tot een stuiver duurder i gaat morgen opnieuw in omhoog. De meest ge le benzine, euro onge- dan 2,67 gulden. Su- gaat 2,77 gulden per liter en en super met loodver- CT 2,83 gulden. Diesel in prijs gelijk, na 9 WDAAG 26 PAGINA'S enland 3,5 inland 7 uur en Kunst 19 lom ie 8,9 >°!en Samenleving 14 ,rek van de Dag 7 13,15,16,17,18 en Groen/Strips 10 'Nieuwe terugslag gezien hoge leeftijd en zwakke conditie altijd mogelijk' Koningin Beatrix verlaat even na half vier 's nachts het Universitair Medisch Centrum in Utrecht na een doorwaakte nacht. Gisteravond even voor negenen arriveerde ze als eerste van de koninlijke familie bij het ziekenhuis nadat de toestand van haar vader plotseling ernstig ver slechterde. De hele avond en nacht waakte de familie bij de 88-jarige prins. Ook Beatrix' zussen Margriet en Irene en Pieter van Vollenhoven kwamen naar Utrecht. foto anp robert vos UTRECHT GPD De gezondheidstoestand van prins Bern hard (88), die gisteravond sterk verslech terde, is de afgelopen nacht weer iets ver beterd. De prins heeft volgens het behan delend medisch team een rustige nacht gehad en lag vanochtend niet meer aan de beademingsapparatuur. De artsen wij zen er echter op dat een nieuwe terugslag gezien de hoge leeftijd en de zwakke con ditie van de prins altijd mogelijk is. Gisteravond rond kwart voor acht meldde de RVD dat de toestand van de prins 'ernstig verslechterd' was. Koningin Beatrix, prinses Margriet, Pieter van Vol- lenHoven en prinses Irene brachten een groot deel van de nacht aan het ziekbed van hun vader door. De vorstin verliet pas om half vier vannacht het Universi tair Medisch Centrum in Utrecht. Prins Bernhard ligt sinds de darmope ratie die hij vorige week donderdag on derging op de afdeling intensive care van het UMC. De prins was aanvankelijk op genomen wegens buikklachten, die we zen op een 'passagestoornis in de inge wanden', waarbij sprake was van verwe vingen als gevolg van een eerdere opera tie in 1994. Bernhard werd direct geope reerd, waarbij onder meer een klein deel van de dunne darm werd weggenomen. Na de op zich succesvol verlopen ope ratie onder leiding van chirurg Th. Van Vroonhoven deden zich 'neurologische complicaties' voor, wat volgens deskun digen betekent dat hij een lichte beroerte kreeg. Daarna moest hij op de intensive care worden beademd omdat hij niet meer tot zelfstandig ademen in staat was. Na het afgelopen weekeinde meldden de artsen echter dat het langzaam weer beter ging met de prins. Hij ademde weer zelfstandig, reageerde goed op vragen en kon zich bewegen. Ook gistermiddag leek zijn situatie nog stabiel, totdat gister avond plotseling de ernstige verslechte- ring intrad. „We hebben de afgelopen week continu gewaarschuwd voor een te rugslag en die is nu gekomen", zei hoofd directeur Brouwers van de RVD gister avond. „De prins is een oude man van 88 jaar, die vorige week een zeer zware in greep heeft ondergaan." Over de precieze aard van de verslech tering werden gisteravond geen medede lingen gedaan." Het was gisteravond op enkele belangstellenden na stil voor het Utrechtse ziekenhuis. Ook op Paleis Soestijk was geen beweging te bespeuren. LEIDERDORP ERIC WENT Twee jaar terug zocht de COA voor het eerst contact met Lei derdorp. Gesproken werd over een opvangcentrum in de Mun- nikkenpolder, maar dat idee strandde op de HSL-plannen. Nu is er wel overeenstemming over een opvangcentrum aan de Zijldijk, op het terrein tussen de Willem de Zwijgerlaan en de Dwarsweteringkade. Wethou der Molkenboer: „De nood is hoog. Wij vinden dat we niet al leen de grote steden met dit probleem moeten opzadelen." Veel asielzoekers verblijven mo menteel in zomerhuisjes of va kantieverblijven. Bij het nade ren van de zomervakantie moe ten zij plaatsmaken voor vakan- tievierders. De meeste asielzoekers die naar Leiderdorp komen, zijn af komstig uit landen waar oorlog woedt. Onder hen bevinden zich ook 120 kinderen. In het centrum aan de Zijldijk verblij ven ze gemiddeld twaalf tot veertien maanden, totdat een definitieve beslissing is geno men over hun asielaanvraag. De bewoners worden onder gebracht in kamers voor vier personen en krijgen daar hun eigen kookgelegenheid. Op het terrein komen bovendien facili teiten voor gezondheidszorg en recreatie. Vanuit een kantoor gebouw op de plek van de oude meelfabriek wordt het terrein permanent bewaakt. „Maar de bewoners zijn vrij om te gaan en te staan waar ze willen", al- Winkelen kan voortaan thuis. Bij meer dan 6000 winkels op het Winkelplein van Het Net. Gratis internet bij t Net Net wat je zoekt. Zieprogramma's. Overzicht jen Wiel ROTTERDAM HANS LEBER Voor het eerst in de geschie denis van het voetbal zullen tijdens Euro 2000 de voetbal doelen niet wit, maar geel gekleurd zijn. De organisatie van het Europees kampioen schap, dat in juni en juli in Nederland en België wordt gehouden, heeft in principe besloten tot de gele kleur van de doelen, mits kleine praktische problemen wor den opgelost. Volgens een zegsman van de Euro 2000-organisatie is tot het gebruik van gekleurde doelen besloten om een mijlpaal te plaatsen in de voetbalgeschiedenis. „Het brengt letterlijk kleur aan. De gele kleur geeft extra cachet aan dit EK. Zie het als een soort grap waaraan de men sen dit toernooi kunnen her kennen." Er moeten nog contacten worden gelegd met de direc ties van de acht voetbalstadi ons die moeten toestemmen in het (eventueel tijdelijk) verven van hun doelen. Vast staat echter dat binnen de reglementen van de Europe se voetbalbond UEFA geen belemmeringen voor ge kleurde doelen bestaan, zo liet de Europese bond al we ten aan Euro 2000. Kat Vuurwerk: Geen moeite met verhuizing LEIDEN RUUD SEP Directeur H. Kanis van Beko In dustrie Industrie- en Handels onderneming, eigenaar van Kat Vuurwerk, noemt het een 'vreemde gang van zaken' dat de gemeente heeft besloten alle activiteiten bij de vuurwerkop slag aan de Stadspolderweg te bevriezen. Alle papieren zijn immers in orde, zegt hij. De re actie van de autoriteiten is 'overtrokken'. Maar dat burge meester en wethouders de op slag helemaal weg willen heb ben uit de bewoonde wereld, is voor Kanis geen enkel pro bleem. „Als ze me elders een andere ruimte aanbieden, zal ik een verhuizing niet tegenhou den", laat de directeur weten. Burgemeester en wethouders hebben gisteren besloten dat er bij Kat met directe ingang geen nieuw vuurwerk mag worden aangevoerd. Het aanwezige vuurwerk - zo'n tienduizend ki lo op dit moment - mag alleen worden weggehaald onder toe zicht van de gemeente. Inmid dels is er een besluit op grond van de Wet milieubeheer on derweg naar de eigenaar van Kat, waarin de 'bevriezing' van de activiteiten is geregeld. Daarnaast kondigt het college aan met de eigenaren in ge sprek te willen over een totale beëindiging van de bedrijfsacti viteiten. Kanis wil in ieder geval graag praten over verplaatsing van c}e opslag. Hij geeft óók aan dat een nieuwe ruimte wat hem be treft aanzienlijk kleiner mag zijn dan de voormalige vuur werkfabriek. „Toen het hier nog een fabriek was, hadden we meer ruimte nodig. Nu kunnen we met veel minder toe." Pagina Leiden: 'Ze moeten me geen pootje lichten' Internationaal opsporingsbevel eigenaren S.E. Fireworks ENSCHEDE ANP-GPD Het dodental van de vuurwerkramp in Enschede is gedaald naar zeventien. Eerder stond het op achttien. Er worden nog dertien mensen vermist. Gevreesd moet worden dat zij bij de ramp zijn omgekomen. Daarmee zou het aantal dodelijke slachtoffers in totaal op 26 kunnen uitkomen. Van de zeventien geborgen lichamen zijn er na melijk pas dertien geïndentifieerd. De verklaring voor het gedaalde dodental is dat van gevonden lichaamsdelen niet altijd duidelijk is bij hoeveel personen die horen. Volgens Mans is de samenhang tussen verschillende lichaams delen vastgesteld, waardoor het aantal geborgen doden op één minder uitkomt. Gisteravond maakte de Enschedese burge meester voor het eerst een lijst met namen van vermisten bekend. Het waren er toen 21, maar in de uren na de bekendmaking bleken acht als ver mist opgegeven personen toch in leven te zijn. Enkelen hadden zich de afgelopen dagen zelfs al diverse keren bij de autoriteiten gemeld. Zoals de 40-jarige Frank de Bont, over wie deze krant morgen een verhaal in het Zaterdags Bijvoegsel heeft. Gisteren heeft het openbaar ministerie in Al- NR. 42315 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 SLEUTELS Woonpaviljoens voor 800 vluchtelingen Op het terrein Driegatenbrug aan de Leiderdorpse Zijl dijk komt een centrum voor 800 asielzoekers. De vluch telingen worden vanaf eind juli ondergebracht in woon paviljoens. De opvang is van tijdelijke aard. Leiderdorp verleent aan het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) een vergunning voor een jaar, met een optie voor een tweede. Daarna worden de paviljoens afgebroken. HET WOORD IS AAN Wim Meyles Het venijn zit in de aard. dus Molkenboer. Omwonenden van een deel van de wijk Bui tenhof en de Schansen zijn in middels per brief op de hoogte gesteld van de Leiderdorpse plannen. Op 19 juni beslist de gemeen teraad officieel over de vesti ging van het opvangcentrum. Elf dagen eerder, op 8 juni, is er in het gemeentehuis een infor matieavond voor inwoners van het dorp. Alle politieke partijen in Lei derdorp vinden het 'vanzelf sprekend en een morele en maatschappelijke plicht' om asielzoekers in deze gemeente op te vangen. Zij zijn het ook eens over de locatie bij de Driegatenbrug. „Het lijkt een uithoek, maar het is zeker niet zo dat we hen verstoppen. Lei den en het centrum van Leider dorp zijn dichtbij", zo ver woordt fractievoorzitter R. Thunnissen van de PvdA de mening van de raadsleden. CDA, BBL en D66 willen nog wel duidelijkheid over het tijde lijke karakter van het asielzoe kerscentrum en de vergoeding van de 'onvermijdelijke' kosten. De christen-democraten drin gen bovendien aan op 'vol doende politiebewaking'. Frac tievoorzitter J. Stevers: „Zo'n centrum kan leiden tot extra criminaliteit. Daarom vinden wij het belangrijk dat er vol doende controle is." Pagina 17: Opvangcentrum moet na twee jaar weg melo een internationaal opsporings- en aanhou dingsbevel uitgevaardigd tegen de directeuren R. Bakker en W. Pater van S.E. Fireworks. Zij wor den verdacht van verboden activiteiten op hun bedrijfsterrein. Inmiddels is gebleken dat er op het terrein onder meer illegale titaniumbommen waren opgeslagen. Dit zijn zeer zware vuurwerk- bommen die bij ontsteking de kracht hebben van een landmijn. Dat zegt directeur K. Haarman van een andere Enschedese vuurwerkhandel. Vol gens H. Kapel van de Vereniging van Vuurwerk handelaren zijn er aanwijzingen dat S.E. Fire works de titaniumbommen zelf produceerde. Haarman kwam het zware vuurwerk op het spoor toen hij via een Duitse klant een prijslijst van S.E. Fireworks in handen kreeg. Titanium bommen zijn vergelijkbaar met de werking van landmijnen. „Ze veroorzaken een zware explosie en een drukgolf die sneller is dan het geluid", zegt vuurwerkspecialist R. da Costa uit Enschede. „Het bewijs vormen de op tv getoonde video beelden. Daar zie je dat de mensen die de beel den maakten weggeslagen worden door de klap." Meer nieuws over de vuurwerkramp op pagina 7715° 9716° *721° 60% 30% 40% 20% 30% 30% Couppogingen Paraguay en Fiji ASUNCION-AUCKLAND Rtr-AFP-EFE De regeringen in het Zuid-Ame rikaanse Paraguay en het ei landstaatje Fiji in de Stille Oce aan werden de afgelopen nacht en vanochtend geconfronteerd met couppogingen. In Para guay is die inmiddels onder drukt. De situatie in Fiji is nog ongewis. Vannacht brak in de Para- guayaans hoofdstad Asuncion een militaire opstand uit. Sol daten veroverden de belangrijk ste kazerne van Asuncion en trokken met tanks de stad in. Bij het ochtendgloren zette de luchtmacht de tegenaanval in. President Luis Gonzalez Mac- chi kondigde de staat van beleg af. Luttele uren later meldde een legerwoordvoerder dat de couppoging was bezworen. De opstandelingen zijn aan hangers van ex-generaal Lino Cesar Oviedo. Hij zag in 1996 zijn vierde couppoging misluk ken. Daarna kreeg hij asiel van de Argentijnse president Me nem. Toen die vorig jaar werd opgevolgd door Fernando de la Rua verdween Oviedo. Sinds dien is hij spoorloos. Op de Fiji-eilanden begon vanochtend een couppoging. Gewapende mannen overvielen het parlement en namen onder anderen premier Mahendra Chaudhry gevangen. President Ratu Sir Kamisese Mara eist hun onmiddellijke vrijlating. Ja, ik wil een abonnement 1 op het Leidsch Dagblad, j Voorletters: m/v Adres: Postcode: Plaats: i Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch®Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl Speel mee in de loterij van mei en wie weet wordt u één van onze vele Oranje-miljonairs! Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. 712141 400114 maandag t/m vHJdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1