De eenzaamheid van een wreedaard KunstRAI wil zijn vleugels uitslaan Cultuur Kunst Een leven gewijd aan cabaret Jjf 2* *?- itopulver: enkele reis terug naar de fjorden jerini-formule aan ijtage onderhevig ngerie voor Aids-fonds )vertuigende uitvoering van de Petite Messe lG 19 MEI 2000 941 19 MUZIEK» RECENSIE Wim lbo (1918-2000) Het liefst was de gisteren over leden Wim lbo een gevierd ca baretier geworden. Maar in plaats daarvan ontwikkelde hij zich tot de cabaretkenner bij uitstek die al zijn kennis over honderd jaar kleinkunstge- schiedenis vastlegde in de ca baretbijbel 'En nu de moraal'. Wim lbo was de man achter de schermen die als presentator, schrijver en producent het Ne derlandse cabaret via radio- en televisieprogramma's, boeken en grammofoonplaten op de kaart zette. Als jongen wist lbo al dat hij artiest wilde worden. Samen met z'n zusje en broertje zong hij al liedjes tussen de schuif deuren. Later richtte hij met HBS-vrienden het cabaretge zelschap 'The Merry Young Fi ve' op. Hij had een aardige zangstem, maar Wim Kan zag toch niet veel in de knaap. Zonder schade aan zijn ziel te willen aanrichten, raadde Kan hem aan eerst z'n school af te maken. Wim lbo was idolaat van Fien de la Mar, een vrouw die vol gens hem op de enige juiste manier invulling gaf aan het cabaret zoals de Fransen dat hadden bedoeld. Met een imi tatie van haar alt en geloken oogopslag wist hij deze diva over te halen hem te engage ren. In de oorlogsjaren speelde de jonge lbo ook bij een paar andere gezelschappen. Lang zamerhand realiseerde hij zich echter dat zijn talent ergens anders lag. Na een reis naar de Verenigde Staten kwam hij boordevol ideeën terug. Zo was hij er ge troffen door een hoorspel dat dagelijks de belevenis sen van een familie volg de. De door wasmidde lenfabrikan ten gespon sorde uit zendingen waren de eerste 'so aps'. In Ne derland had de VARA echter geen oren naar het voorstel van de en thousiaste lbo. Vijf jaar later ging hij opnieuw naar de VS waar de soap on verminderd populair bleek. Als producent benaderde hij An nie M.G. Schmidt en Cor Le- maire die 'De familie Door snee' tot leven wekten. De vro lijke radioserie bleek zo in de smaak te vallen dat deze eerste Nederlandse soap een groot deel van de jaren vijftig in ra- dioland bepaalde. Op de televisie begon hij met dezelfde schrijvers 'Pension Hommeles', een in die dagen ongekend populaire serie. In '58 leefden meer dan 1 miljoen mensen intensief mee met de belevenissen van de pension gasten. Bij de VARA kwamen zelfs verzoe ken voor ka merreserve ringen bin nen. Toen Mieke Ver st raete de vloer dweilde in een avondjurk boden werk sters hun diensten aan en Donald Jones ('Ik zou je het liefste in een doosje willen doen') kreeg nieuwe sweaters toe gezonden, toen hij zich een keer in een versleten trui had ver toond. Als een bevlogen persoonlijk heid voorzag Wim lbo iedereen van raad en daad. Wim Kan kreeg van hem in 1954 het ad vies zijn theaterprogramma op de radio te presenteren. Het zou de basis zijn voor de latere oudejaarsconferences van Wim Kan op radio en tv. In 1960 kwam hij in botsing */>-\ i met de Programmacommissie, die het lied 'Milord' over een prostituee, gezongen door Cor- ry Brokken, ongeschikt acht voor het bevrijdingsprogram ma 'Schouder aan schouder' op 5 mei. Wim lbo was woordvoerder voor de producer en de arties ten die uit protest opstapten. „Dat is me hoogst kwalijk ge nomen", vertelde hij Bibeb in 1980. „Men heeft mij heel be wust kapot willen maken." Hij stond bovenaan de zwarte lijst van Hilversum. „Voor mij was het de grootste slag, want ik had geen andere inkomsten." In die tijd begon lbo met het schrijven van de geschiedenis van het cabaret, die hij in 1895 liet beginnen. Volgens hem is cabaret 'professionele literair- muzikale theaterkleinkunst in een intieme omgeving voor een intelligent publiek'. In 1970 verscheen zijn gezagheb bende standaardwerk 'En nu de moraal'. Intussen was hij halverwege de jaren zestig weer in genade aangenomen en presenteerde hij op tv aller lei cabaretprogramma's. Van de huidige generatie had hij bewondering voor Thomas Acda. Volgens Wint lbo schreef die één van de mooiste tekstre gels ooit: 'Als je bij me weg gaat, mag ik dan met je mee?'. De KunstRAI in Amsterdam, die van 7 tot en met 12 juni voor de zestiende keer wordt gehouden, wil internationaal en kwalitatief groeien maar weet niet precies hoe. De orga nisatie doet al pogingen be roemde buitenlandse galeries naar Amsterdam te lokken. De ze komen echter alleen als er ook een gefortuneerd publiek is dat de dure werken kan beta len. Dit jaar doen 160 galeries mee en daarmee is Nederlands grootste beurs voor moderne en hedendaagse kunst (vanaf 1900) weer net iets groter dan vorig jaar. De organisatie ver wacht ook een recordaantal bezoekers: tussen de 25.000 en 30.000. Maar toch blikt project manager Erik Hermida wat ja loers naar internationaal gere nommeerde beurzen zoals in Bazel of Keulen. „Daar is niet één Donald Judd maar zijn er tien te koop. Dan heb je als pu bliek keuze. We zijn op een punt gekomen waarop we zeg gen: verhogen wij ons niveau tot het internationale of niet. En als we dat willen, hoe doen wij dat?" De KunstRAI 2000 moet het nog vooral hebben van de va derlandse handelaren en mo derne meesters. Natuurlijk en kele Appels, Constant (geëerd met een speciale uitgave we gens zijn 80ste verjaardag), Bir- za, Van Dongen, Lucebert, Breitner, Gubbels enzovoorts. Van de deelnemende galeries zijn er vijftien uit het buiten land. De rest is gevestigd in Ne derland met Amsterdam als voornaamste leverancier. Voor de Nederlandse galeries is de beurs zeer belangrijk. Vo rig jaar werd 10 miljoen gulden omgezet. Volgens Hermida is dat ééntiende van wat alle gale ries in Nederland bij elkaar per jaar aan vrij werk verkopen aan particulieren en bedrijven. Me de door dat succes, is de animo onder de moderne-kunstverko- pers groter dan de plek in de Rai. Dit jaar werden dertig gale ries uit Nederland maar ook dertig buitenlandse afgewezen. Een speciale commissie bekijkt elk jaar wie wel en wie niet mo gen meedoen. Behalve stands van galeries, kent de beurs en kele bijzondere activiteiten. Zo mag ontwerper/kunstverzame laar Jan des Bouvries 25 van zijn mooiste werken ophangen (niet te koop). Ruim honderd leden van de beroepsvereniging voor foto grafen exposeren onder de titel 'Jamais Vu' foto's die nog nooit eerder te zien waren. Verder is er de jaarlijkse toekenning van de West Art of Now Award waarvoor tien kunstenaars zijn genomineerd. De beurs wordt op 7 juni geopend door Melle Daamen, directeur van de Mondriaan Stichting. HANS KEUZERS Dagga - zang, gitaar, Victor is. Rune Lamoy - gitaar, Frode rums, Anders Hunstad - toet- IGezien 18/5, LVC, Leiden icandinavische bandjes egenwoordig zo op noe- p|{ et Zweedse Kent verste- 3ni Pt geleden hun positie ij gnasta Hill, Motorpsy- ij( im met zijn meest toe- ke CD tot nog toe: Let it cake en het eveneens kwintet Autopulver kort geleden het ver- ijke Vapor Trails uit. Live maakt Autopulver die hoge verwachtingen niet waar. Bij het openingsnummer lijken de onnodig galmende vocalen van zanger Dagga nog het meest op Suede's zanger Brett Anderson en klinkt het geluid van de band klinisch en steriel. Met If I get to deep bezorgt Au topulver ons een Burt Baccha- rach-pastiche in een gruwelijk Herb Albert-arrangement. Ge lukkig switcht de band halver wege het nummer in een vrij heftig alternatief tweede ge deelte. Autopulver probeert het met een covertje van de Pet Shop Boys, Being Bored, maar het wordt volkomen kleurloos neergezet. De Noren vervallen in de set al heel snel in zeer gemakkelijke toegankelijke pop. Het ligt pret tig in het gehoor, maar het is het soort pop waar je geen buil aan kunt vallen. Kleurloze po- werpopsongs zonder eigen ge zicht, zonder smoel. Gelukkig speelt de band Fris bee en Fatwa van de eerste CD F-words. Op dat moment hoor je pas waar de band werkelijk toe in staat is. Eindelijk geeft drummer Frode Lamoy eens een lichtvoetig frivool ritme aan en wordt de standaarddrum in de ijskast gezet en vertolken de heren uit het hoge noorden eens een paar gedreven pop songs met de broodnodige kwaliteit. Wat je van ver haalt is vaak lekker, maar bij Autopulver zit je toch het merendeel van de avond met samengeknepen knieën de verrichtingen van de Noren te volgen. Het is voor Autopulver pas het begin van de clubtour in Nederland. Beter was geweest: een enkele reis te rug naar de Noorse fjorden. zi-museum breidt uit De Uffïzi in Florence, het drukstbezochte museum van gaat uitbreiden. De huidige 7000 vierkante meter exposi- nte wordt tot 30.000 vierkante meter vergroot. Was tot nu (hts één verdieping voor het publiek toegankelijk, als de iding (volgens plan in 2004) is afgerond zullen de kunst erpen over drie etages verdeeld zijn. De kosten van de misering worden op 125 miljoen gulden geschat. géi isseur Paul Bartel overleden -aai Amerikaanse regisseur en acteur Paul Bartel is op 5 Kf jge leeftijd in New York overleden. Bartel was gespeciali- in films waarin morbide humor en horroreffecten elkaar j n elden. In 1972 maakte hij zijn debuut als filmregisseur zwarte thriller-komedie Private Parts. Eating Raoul 5pe is een zwarte komedie over superkeurige echtelieden die /on rijgezellen die op een avontuurtje uit zijn, hun flat bin den en daar afslachten. ie WUNAND ZEILSTRA oen' van en door De Berini's. e'"lutein Meijers en Hans Kemeling. kvan den Heuvel Regie: Pieter Castmuzikanten Walter Kui- Izak Boom. Gezien: 18/5, Schouwburg Leiden en hadden An en Har ani|) hun dag niet, mis sloeg de vonk dit keer Ic u ht over of misschien is rini-formule toch een aan slijtage onderhevig? biedt het nieuwe Sm a van An en Harry de Srzi iftewel De Berini's min- lan je op basis van vori- ramma's zou mogen geiliten. d( ?zen is het een gouden „Al hij de goedsul die nie klust, een enkele keer rsti eert maar verder bij An ade lie plak zit. En zij is een [e eetje haaibaaierig, kletst e ti Jar dat zegt) 'vijf kwar- V! een uur' maar is verder egt il gek op haar eigen Har. gegeven is hun onder- ekissebis dat tenslotte a ijd weer een happy end Marjolein Meijers en e l emeling koesteren hun iges al een flink aantal irgvuldig. Ze waken voor imatisme en zijn steeds naar variaties binnen luie, waarbij ze er merk baar naar streven ook meer diepgang in het programma te krijgen. Ditmaal is het grote thema: wachten op Wesley. An en Har bieden tijdelijk onderdak aan de zoon van de Antilliaanse bu ren, omdat hij wat extra warmte en aandacht nodig heeft. Uitge rekend vanavond is hij de stad in gegaan en heeft nog steeds niets van zich laten horen. Zijn 'pleegouders' zijn bijzonder on gerust, zodat ze als vanzelf te gen elkaar gaan kibbelen. Dat gegeven is te mager om als goed bruikbare verhaallijn te benutten. Het matte program ma sleept zich dan ook een beetje voort, wat tot nu toe bij De Berini's zelden voorkwam. Het wordt nog minder, wan neer An vanuit twijfels over haar eigen pleegmoedereigen schappen over haar eigen alco holische moeder begint te ver tellen. Als reactie hierop gaat Har een soort van therapeuti sche sessie arrangeren om de onverwerkte ellende van vroe ger naar boven te krijgen. Wat daarvan toch de bedoeling mag zijn - het is een raadsel. Als dan uiteindelijk informatie over We sley binnenkomt, hoort dat weliswaar bij het luchtig be doelde genre van De Berini's, maar het is toch een wat kateri- ge ontknoping. w i Van topmodellen als Tyra Banks (I), Eva Herzegova (r), aSchiffer en ook de Hollandse Karen Mulder (midden) wordt I dat ze duizenden guldens per dag of soms per uur verdie- "j laar gisteren, ter omlijsting van het Filmfestival in Cannes, Ij de dames voor de verandering eens gratis op. Ze lieten zich best zien, in een lingen'eshow, en de opbrengst van de was voor de AMFAR, de Amerikaanse tak van het Aidsfonds. duur gesponsorde tafels zaten ondermeer Elton John, Gre- ick, Ivana Trump en. Liz Taylor. foto reuters 'Everzwijnofwel Richard III in LAKtheater 'Risjaar Modderfokker Den der de' noemen Tom Lanoye en Luk Perceval deze Engelse vorst in hun roemruchte 'Ten Oor log'. Hugo Claus bestempelt hem als 'Everzwijn'. Gedoeld wordt op Richard III uit Shake speare's gelijknamige konings drama. Everzwijn, gespeeld door De wetten van Kepler, staat vanavond op de planken in het Leidse LAKtheater. Richard III is lelijk en heeft een horrelvoet. Meedogenloos ruimt hij iedereen uit de weg die hem naar de kroon steekt. Bovendien is hij zo pervers, dat hij er niet voor terugdeinst om de kersverse weduwe van de echtgenoot die hij net heeft ver moord te verleiden. Het verbijs terende is dat hij in weerwil van zijn wreedheden en doortrapt heid gemakkelijk de mensen naar zijn hand weet te zetten. Waarschijnlijk juist vanwege zijn verregaande slechtheid en tegengestelde karaktereigen schappen blijkt Richard III veel regisseurs te inspireren tot een opvoering. Of, net als Hugo Claus, tot een bewerking van deze koningstragedie. Oscar van Woensel is bezig aan een nieuwe interpretatie voor Het Syndicaat, die het volgend sei zoen wordt uitgebracht. Momenteel is het toneel groep De Wetten van Kepler uit Den Bosch die deze 'duivelse mankepoot' ten tonele voert. Niet in de oorspronkelijke ver sie van Shakespeare, maar op basis van 'Everzwijn' van Hugo Claus. De Vlaamse regisseuse Dominique Hoste (28) is daar min of meer toevallig op geko men. Na 'Alva' in 1997 en 'Anti gone' het jaar daarop vond ze het weer eens tijd worden om bij De Wetten van Kepler een regie te doen. Ze is ook als ac trice bij dit gezelschap actief. Tijdens haar speurtocht bij het Nederlands Theater Insti tuut naar een geschikt stuk om te regisseren viel haar oog toe vallig op 'Everzwijn'. Bij lezing werd ze er meteen door.gegre- pen. Over het algemeen houdt ze niet zo van de toneelwerken van Claus, in tegenstelling tot zijn romans en gedichten, waar ze gek op is. „Dramaturgisch lopen zijn toneelstukken niet altijd lekker. Maar 'Everzwijn' vond ik wel interessant om te doen." Het bracht bij haar te vens een schok der herkenning teweeg. Toen ze nóg op de to neelschool in Eindhoven zat, vond ze in de bibliotheek een 'Richard III' die door de Vlaam Marcel Roelfsema en gerton Zeilstra staan recht tegenover elkaar in Everzwijn van Hugo Claus. foto gpd se volkszanger Van der Velde was bewerkt. Sindsdien heeft ze altijd een zwak voor dit werk gehad. Hoste: „In al zijn boosaardig heid is Richard III iemand die volledig geïsoleerd leeft. Mij in trigeren mensen die om wat voor reden dan ook alleen in het leven komen te staan. Om die reden heb ik ooit Antigone' geregisseerd. Richard III is een monster, maar hij heeft iets menselijks behouden, 's Nachts heeft hij nachtmerries van zijn wandaden. Hij lijdt aan zijn eenzaamheid en toch duwt hij iedereen van zich af. Waarom is dat? Komt het door zijn mis maaktheid? Die vragen intrige ren me." De 36 personages die in het stuk van Shakespeare voorko men, zijn in 'Everzwijn' terug gebracht tot 17. Bij de Wetten van Kepler worden ze door ze ven spelers uitgebeeld. Dat be tekent ettelijke dubbelrollen. Marcel Roelfsema bijvoorbeeld, neemt er vijf voor zijn rekening, met als bijzonderheid dat ze een voor een worden ver moord. Herman van de Wijde- ven speelt Richard III. Ondanks die talrijke dubbel rollen heeft Dominique Hoste het stuk glashelder geënsce neerd, zonder een spoor van theatraal effectbejag. Geheel in de stijl van De Wetten van Kep ler worden de scènes afgewis seld met dansfragmenten en is er muzikale ondersteuning.met behulp van elektrische gitaren en drums. De aankleding is tijdloos. Richard III draagt een pak dat hem een paar maten te groot is. Daarmee wordt zijn misvorming gesuggereerd. De combinatie spelen en re gisseren bevalt de Vdaamse Do minique Hoste uitstekend. Ac teren wilde ze al van jongsaf. Op haar zeventiende, na de middelbare school, meldde ze zich op het conservatorium in haar woonplaats Antwerpen om les te krijgen van Dora van der Groen en Ivo van Hove. In 1992 ging ze naar de toneel school in Eindhoven. „De eer ste tijd had ik veel moeite met de Hollandse mentaliteit. Ik vond de medestudenten in Eindhoven zo aards en zo tekst gericht. Ik miste de Vlaamse humor en lichtheid. Ik zat er vaak wat stilletjes tussen." La chend voegt ze er aan toe: „Dat verklaart misschien mijn grote interesse voor solitaire figu ren." De Wetten van Kepler is on geveer vijf jaar geleden door ex- studenten van de toneeloplei ding in Eindhoven opgericht. Hoste is er pas later bij geko men en heeft het daar nog on verminderd naar haar zin. Niet in het minst omdat haar thea teropvattingen stroken met die van de artistieke leider en me de-oprichter Wim Berings. Daarnaast doet ze af en toe gastregies in Vlaanderen, zoals bij Het Speeltheater in Gent. Everzwijn is vanavond en morgenavond te zien in het Laktheater in Leiden. do, en Preludio religioso. Zijn pedaalge- bruik is hier opmerkelijk abrupt. Als een smeekbede, met een grote geladenheid ver tolkt. Het koor vindt een indrukwekkend mooie balans tussen sereniteit en harts tocht. Vervuld van eerbied en ontzag in het 'Cum Sancto', droefheid in 'Crucifïxus pro nobis', van ongebreidelde vreugde in 'Et resurrexit tertia die'. Het Leiden English Choir zingt homo geen en kernachtig, met ijle zuivere sopra nen. Er is een evenwichtige verdeling van mannen- en vrouwenstemmen. De sfeer wordt niet gezocht in overdreven tempi, rubato's of brallerigheid, maar eerder in oprechte extase, innerlijke kracht of wie gende eenvoud. Zoals in het zeldzaam mooi gezongen 'Benedictus'. Opera of ora torium opvattingen bijten elkaar niet in de ze diep overtuigende uitvoering van Rossi ni's Petite Messe Solennelle. verkleinen. Dat deed de dirigent Stef Collig- non dan ook naar believen. Voor de solistische partijen kiest hij voor jonge, uitgesproken operastemmen. De mooiste stem behoort Frank Dolphin Wong toe. Warm, soepel, met een groot so noor volume zingt hij met ingehouden bra voure dat God alleen heilig is. De meest spectaculaire stem is van sopraan Caroline Erkelens. Groots haalt zij uit. Maar inhou delijk biedt zij te weinig. Zij doet ook niets aan tekstinterpretatie. Dat gold ook voor de schallende, sterk vibrerende heldentenor van Frangois Soons. Het meest solide even wicht tussen drama en ingetogenheid legt de alt Jos Scholte. Alle vier zingen zij overi gens zeer professioneel en weelderig, met name in de kwartetten. De pianist Casper de Jonge vat zijn aan deel veel ingetogener op. Hij legt mooie contrasten, speelt gedegen en betrouw baar. Expressief en imponerend in het Cre- LIDY VAN DER SPEK Be Solennelle. Door Leiden English Choir o.l v. n.m.v Caroline Erkelens. sopraan, Jos ill. Frantois Soons, tenor, Frank Dolphin wton, Casper de Jonge, piano en Herman armonium Gehoord 18/5, Marekerk, Leiden I ine mis, zowel in bezetting als in l' De orkestpartij van Rossini's Petite - iolennelle bestaat slechts uit een of ino's en een zuchtend harmonium, >erk is als concert avondvullend. Al- r is er de cruciale vraag of Rossini V ipoogt naar de opera, of dat hij, aard, doodgewoon behoefte had innerlijking. Dan wel op zijn ma- int natuurlijk kan Rossini zijn oper- ?n niet verloochenen. Zo is zijn Ie flamboyante, expressieve, humo- elementen uit te vergroten of te

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19