Kaag heeft primeur met televisiespriet 'We moeten nog 250 bedrijven bezoeken' Meubelwerkplaats Allo Allo mag toch in schuur Jaar geëist voor diefstal en vasthouden vrouw Overvaller moet zes aar cel in van officier Toren bijna klaar Akerboom in bestuur Aalsmeer Milieubewegingen: gevaarlijk bedrijf Hazerswoude verhuizen VRIJDAG 19 MEI 2000 alphen aan den run/den haag varieta kroft mocht niet langer in het asiel zoekerscentrum in Alphen verblijven toen de politie op 20 januari verdovende midde len en mogelijk gestolen goe deren in zijn kamer aantrof. Een week later zou hij toch binnen zijn gekomen in het centrum en een kamer van een vrouw zijn binnengegaan waar hij gestolen goederen zou hebben opgeslagen. Deze Voor het vasthouden van een vrouw, het plegen van dief stallen en drugsbezit eiste de officier van justitie gisteren bij de Haagse rechtbank tegen een 25-jarige inwoner van Al phen een jaar onvoorwaarde lijke celstraf. De man ontken de alles. Eerder legde hij ge deeltelijke bekentenissen af spullen waren enkele dagen bij de politie. De man zou samen met zijn broer telefoons hebben gesto len bij de Primafoon, levens middelen bij de Albert Heijn en huishoudelijke apparaten bij Blokker. Op 13 februari werd hij op heterdaad be- traptl. Sindsdien zit hij vast. Zijn broer is voortvluchtig. De verdachte verbleef voor zijn aanhouding op straat. Hij eerder door de politie in be slag genomen. Volgens de ver klaring van de vrouw deed de verdachte de deur op slot, doorzocht haar hele kamer en bedreigde haar omdat hij de spullen niet terugvond. „Van alle feiten is dit nog het meest ernstige. Ze was erg over stuur", stelde de rechter. Hij doet over twee weken uit spraak. Spanning over doorgaan regioheffing Boskoop stijgt boskoop/runwoude Digitenne, het bedrijf dat de tv-spriet wil exploiteren, heeft Kaageiland aangewezen als pilot-project. Dit bete kent dat de Kagers al dit najaar naar 25-zenders kunnen Groene Brigadiers'tot stand, i ijken in plaats van naar Nederland 1, 2 en 3. Kaag krijgt Peze groep van vijftig kwekers daarmee een voorsprong op de rest van de noordelijke Randstad, waar de digitale vervanger van de tv-kabel pas langrijk de heffing voor hun begin 2001 wordt ingevoerd. toekomst is. „Als ze dat inzien, ondertekenen ze een contract. kaag»gen hoe de digitenne werkt. Uit Als we iedereen hebben be- janneke de jonge een enquête van de dorpsraad zocht en we voldoen aan het bleek vervolgens dat bijna de vereiste percentage, komt de helft van de huishoudens op heffing er alsnog." het eiland voor de spriet stemt. Zo'n vijftien procent wil de hui dige situatie of kabel. De rest stuurde het formulier niet te- marieta kroft De afgelopen jaren is de positie van Boskoop achteruitgehold. Eens kwamen vrijwel alle ge kweekte bomen in Europa uit Boskoop. Tegenwoordig is dat nog maar dertig procent. Om het tij te keren moet er iets ge beuren aan de wegen in Bos koop. Het kost veel tijd om de bomen met vrachtwagens via smalle eenbaansweggetjes bij de klanten te brengen. Vooral het oostelijke deel van Boskoop slibt dicht. De gemeente Bos koop en de provincie zijn be reid in totaal twintig miljoen gulden bij te dragen aan een betere ontsluiting. Maar zeggen ze, we geven het geld alleen uit, als de circa 900 boomkwekers in Boskoop, Rijnwoude, Reeu- wijk en Waddinxveen meebeta len. Of die bereidheid er is, is nog maar de vraag. Tijdens een anonieme stemming die het Productschap voor de Tuin bouw (PT) een jaar geleden hield, bleef het percentage voorstemmers op 74 procent steken, een procent te weinig dus. Het Platform Sierteeltregio Boskoop, de koepelorganisatie van allerlei boomkwekersin stanties, liet het er niet bij zit ten. „Het is immers onuitstaan baar als alle plannen niet door gaan, terwijl er zo'n groot draagvlak is onder kwekers", zegt voorzitter Booij. Onder zijn leiding kwam het platform 'de De spanning stijgt in boomkwekend Boskoop en regio. Gaan de boomkwekers meebetalen aan een betere ontsluiting van de wegen of niet? Zeker is dat als ze geen tien miljoen gulden op tafel leggen, de resterende twintig miljoen van de verschillende overheden er ook niet komen. Het gevolg? Boskoop, het grootste sierteeltcentrum van Europa, raakt in verval. Grote bedrijven vertrekken als eerste. Toeleveranciers en de handel volgen. „Je krijgt een domino-effect", verwacht Jacques Booij. De voorzitter van het Platform Sierteeltregio Boskoop is een vurig pleitbezorger voor een heffing onder het bedrijfsleven. Voor de zomer moet duidelijk zijn of minimaal 75 procent van de bedrijven ja zegt tegen de zogenoemde regioheffing. Alleen dan is het Productschap voor de Tuinbouw bereid de heffing bij alle kwekers, dus ook de tegenstanders, in de regio Boskoop te innen. FOTO HIELCO KUIPERS Volgens M. Maters van Digiten ne is het bedrijf in de periode tussen oktober en december in staat om uitzendingen via de spriet te zenden. Doordat dit digitaal gebeurt is de aanleg van kabels naar de huizen niet no dig. „Op Kaageiland kunnen we 100 tot 150 huishoudens selec teren die mogen meedoen aan het pilot-project", zegt Maters. „Die kunnen dan voor ons tes ten of het goed werkt. Er zal in die periode wel eens een sto ring zijn en we kunnen dan nog geen goede service bieden. Maar naar aanleiding van die resultaten geven we wel de fini shing touch aan het netwerk." Behalve Kaageiland wil Maters nog proefdraaien in een wijk in een grote stad. Digitenne heeft ervoor geko zen het systeem op Kaag uit te proberen vanwege de enorme belangstelling van de dorpsraad en de bewoners van het kabel loze eiland. Tijdens de dorps- r ladvergadering in maart was Maters aanwezig om uit te leg- „Als het allemaal lukt, is het opzienbarend", zegt Booij (63), die in het dagelijks leven jurist, belastingadviseur en accoun tant is. Uniek wil hij de heffing niet noemen. „Je kunt het ver gelijken met de baatbelasting, die bestaat ook al langer." Maar of het lukt, weet hij niet. „We moeten vnog 250 bedrijven be zoeken. Alle zeilen moeten we bijzetten." Simpelweg een procent van de 26 procent kwekers overha len, die vorig jaar nog tegen stemden, is er niet bij. Booij: „We hebben veel meer voor stemmers nodig. De mensen die vorig jaar niet stemden, werden door het Productschap voor de Tuinbouw toch als voorstemmers beschouwd. Bij ónze actie tellen alleen de echte voorstemmers." Hoeveel on dernemers vorig jaar niet stem den, weet Booij niet. Het PT geeft die gegevens niet vrij. Intussen is de regioheffing een veelbesproken onderwerp in de sector geworden. Burge meester Boelen van Rijnwoude noemde de heffing onlangs nog 'beroemd en berucht'. Boelen, tevens voorzitter van de stuur groep van de vier sierteeltge meenten Werken aan Werk, merkte op dat de actie van het platform 'niet de schoonheids prijs verdient'. Volgens hem legt het platform te veel de na druk op de verbetering van de wegen, terwijl de regioheffing ook is bedoeld voor projecten als de verbetering van de logis tiek en het concentreren van de kennis. Booij slaakt een diepe zucht. „Ik heb lang na zitten denken toen ik dat vorige week in de krant las. De opmerking van de heer Boelen verbaast mij. Ne gen van de tien miljoen gulden die de kwekers gaan betalen zijn bedoeld voor de wegen. Zes miljoen voor Boskoop-oost en drie miljoen voor Boskoop west. Het resterende miljoen is voor de projecten bedoeld waar Boelen op doelt. Het is toch lo gisch dat de wegen in de media dan de meeste aandacht krij gen? Als Boelen onze brochure leest, weet hij hoe het echt zit." Ook begrijpt Booij niets van de kritiek van de Rijnwoude over de regel publicatie van de lijst me stemmers in een huis-aa blad. „Met nadruk op u te", kritiseert hij de berri van de lokale overheid n actie van het bedrijfslev politiek vindt dat de tege mers zo onder druk won zet. Booij: „Ik mag toch men dat de tegenste daar goede argumente hebben." Steekhoudend menten om tegen de he stemmen kan hij zelf gauw bedenken. „Het geen goed argument. H een kweker de komende jaar 0,2 procent van de gemiddeld 700 gulden Dat is netto 350 guide productschap dat altijd heffing int, heeft die om andere redenen nc laagd. Dus per saldo ho kweker helemaal niet betalen." Booij zegt niets ara kunnen doen dan de va onbegrijpelijke kritiek woude naast zich neer gen. Hij blijft vierkan achter de actie met de 'Maak de sierteeltregio baar'. De platformvoorz nog niet geloven in het kwekerij museum waari tg koop volgens sommige: H terecht te komen als de ti heffing er niet komt. „Al vereiste percentages nie roepen we alle voorst: K bijeen om ons te beradi schien wagen we de k wante bedrijven of ze drage aan ons doel miljoen willen toevoegt el andere mogelijkheid is leen de voorstemmers gen. Het is natuurlijk o ij gelijk dat ze de actie 1 N gen. Het is aan de zelf." rug. Het grootste voordeel van de spriet is dat de kosten bedui dend lager zijn. Gebruikers be talen 15 gulden per maand en daarnaast is er nog een antenne op een loods van Jachtwerf Van Lent nodig. Dorpsraad-voorzit ter H. Bruijn hoopt dat Schip hol daar 60.000 gulden voor wil geven. Als Kaag voor de kabel kiest, zou de luchthaven daar 150.000 gulden aan meebeta len. Het is nog niet zeker aan wie de overheid de exploitatie van de spriet toewijst, maar Maters gaat ervan uit dat dat het bedrijf Digitenne wordt. „Het is lo gisch dat wij het worden. Be drijven als KPN Telecom, de NOS en Canal zijn bij ons aangesloten." Maters werkt bij zendermaatschappij Nozema, ook een partner in Digitenne. den haag/ter aar bank het gebouw 's ochtends betraden zakten de twee over vallers door het plafond naar beneden. Ze schreeuwden dat ze geld wilden en bedreigden de employees met vuurwapens. Inmiddels was er ook nog een geldwagen gearriveerd en in de chaos die toen ontstond, verlo ren de overvallers hun buit tij dens de vlucht. De Mijdrechtenaar zou vol gens twee mededaders het 'brein' achter de overval zijn geweest. Samen met een nog niet gepakte medehoofdver- dachte X, zoals deze in het strafdossier wordt genoemd, zou de 21-jarige Mijdrechtenaar de feitelijke overval hebben ge pleegd. De andere twee man nen, die op het dak hadden ge wacht, werden vorig jaar de cember veroordeeld tot veer tien en vierentwintig maanden celstraf. persbureau cerberus i h' officier van justitie heeft gis teren bij de rechtbank in Den Haag zes jaar cel geëist tegen een 21-jarige man uit Mij drecht. Hij wordt verdacht van het plegen van een (mislukte) overval op de Rabob^tik in Lan- geraar en de beroving van een geldloper in Ter Aar. De verdachte zou op 28 fe bruari vorig jaar in Ter Aar heb ben meegedaan aan de bero ving van een bedrijfsleider van de Cl000 op het Vosholplein. Die liep daar met de dagop- I rengst toen hij door gemas kerde en gewapende mannen werd belaagd. Getuigen legden belastende verklaringen over de 21 -jarige af. De buit van de be roving in Ter Aar bedroeg 20.000 gulden. De verdachte werd opgepakt naar aanleiding van de overval op de Rabobank in Langeraar die op 22 juli vorig jaar plaats had. Vier mannen hadden zich daar 's nachts op het dak ver schanst alvorens twee van hen in de ochtend naar binnen drongen en zich verstopten tus sen plafond en dak. Toen de eerste medewerkers van de koudekerk aan den run Nog een paar weken en de toren van de Neder lands hervormde kerk in Koudekerk aan den Rijn is helemaal klaar. Het groe ne doek die maandenlang de kerk sierde, is er weer van af. Met de toren is het eerste deel van de een half miljoen gulden kos tende restauratie afge rond. Wanneer de werk zaamheden worden voortgezet, is nog ondui delijk. „Zo snel moge lijk", zegt S. Cnossen van de kerkvoogdij. Voor de opknapbeurt trekt de kerkvoogdij in totaal tien jaar uit. FOTO WIM DIJKMAN aalsmeer/roelofarendsveen Theo Akerboom uit Roelof- arendsveen is gisteravond ge kozen tot bestuurslid van de Verenigde Bloemenveiling Aals meer (VBA). Hij volgt Piet Tulp op. Akerboom werd onlangs tot zijn eigen verbazing gevraagd of hij zich beschikbaar wilde stel len. Hij vindt het een eer dat hij is gekozen. „Ik heb natuurlijk al het een en ander aan bestuurlij ke ervaring, maar het is een uit daging om daar op een sionele manier mee gang te gaan", aldus de die fresia's kweekt aan: weg. Eén van Akerboom! functies is die van van de energiecommisi gebied Midwest van In die hoedanigheid lol flink bij minister Jorrits uitstel van de nieuwe g< amsterdam/hazerswoude-rundijk anp/marieta kroft De officier van justitie zei een 'zeer forse gevangenisstraf op zijn plaats te vinden. Verdach- tes raadsman daarentegen vroeg de rechtbank zijn cliënt vrij te spreken. In zijn ogen was er onvoldoende bewijs. De rechter doet over twee weken uitspraak. Gevaarlijke bedrijven als Avery Dennison Graphics in Hazers- woude-Rijndijk moeten ver sneld uit woonwijken verhui zen, een veiligheidszone krijgen of de bedrijfsvoering aanpas sen. De regering moet met een financiële regeling over de brug komen om de maatregelen mo gelijk te maken. Dat schrijven Milieudefensie en de Stichting Natuur en Milieu in een brief State binnenkort een oordeel op, die zij samen met omwo nenden uit woonwijken heeft proberen weg te krijgen. Het gaat om de kunststoffabriek Avery Dennisson in Hazers woude, chloorfabrieken van Ak- zo in Hengelo en Delfzijl, DSM in Geleen, een Shell-rafftnaderij in de Rijnmond en een Delfts bedrijf. Daarnaast noemen de milieuorganisaties Van den An ker bv, een opslagbedrijf voor bestrijdingsmiddelen bij Eind hoven waarover de Raad van aan minister Pronk (VROM). In de brief aan Pronk somt de milieubeweging acht bedrijven velt. Uit reacties van bewoners van de wijk Groenendijk in Ha zerswoude blijkt dat ze zich nog niet zo'n zorgen maken over de fabriek. Bewoonster A. Wanders zegt dat het wijkcomité Groe nendijk voortdurend de vinger aan de pols houdt. „Deze week zou Avery Dennison ook op de agenda staan van de vergade ring", weet ze omdat haar man voorzitter is van het comité. „Maar die vergadering ging niet door. Verder kan ik zeggen dat de contacten met de fabriek heel open zijn. We krijgen gere geld rondleidingen." Bij de ge meente Rijnwoude was nie mand bereikbaar voor com mentaar. woubrugge ewout van der dussen De meubelwerkplaats Allo Allo mag waarschijnlijk toch in de agrarische schuur op de hoek van de Zwetweg en de Bodangs Hosangweg in Woubrugge blijven zitten. Hoewel de rechter nog uitspraak moet doen in het geschil tus sen Jacobswoude en de restaurateur van Art Deco meubelen, zoekt wethouder 1 laasbroek van Jacobswoude een oplos sing voor voortzetting van het gebruik. „Er moet in die hoek toch wat met die gebouwen. Je kan je kop niet in het zand steken", aldus Haasbroek over de schu ren zonder boerderij van agrariër Van Straalen. Van Straalen heeft de stallen niet nodig en wil ze ook wel kwijt. Haas broek, die spreekt op persoonlijke titel, wil met Van Straalen afspraken maken over wat er allemaal kan. „In elk geval geen detailhandel, maar voor zo'n hand werkplaats zonder hinder voor het mi lieu zou naar mijn gevoel iets te regelen moeten zijn." De wethouder ziet daarbij wel een dilemma: „Je wenst hem succes toe, maar het zou niet mogen groeien." Dezer dagen doet de rechtbank in Den Haag uitspraak in het beroep van Schippers tegen de eis van de gemeente van twee jaar geleden om de schuur te verlaten. De gemeeqte stelt dat het ge bruik in strijd is met het bestemmings plan. Schippers, die aan de Vieram- bachtsweg een winkel heeft met Art De- co meubelen en voorwerpen, bestrijdt die uitleg van de gemeente en beroept zich op een uitzondering in het bestem mingsplan. Haasbroek houdt aan de ge meentelijke uitleg .vast, maar ziet ook geen andere mogelijkheden voor het ge bruik van die voormalige stallen. Hij heeft, als de rechter de gemeente gelijk geeft, 'een sterk punt om te praten'." Schippers is blij dat hij 'ongeacht de uitspraak van de rechter' kan blijven. En in het geval de rechter hem gelijk geeft dan wil hij nog wel met de gemeente over de kosten praten die hij heeft gehad om een advocaat in te schakelen. Leidsch Dagblad VEN ANNO 1900 Zaterdag 19 Mei RIJNSBURG - Een feestelijken aanblik bood ons dorp deze week, toen de Commissaris der Koningin onze gemeente bezocht. Allerwegen klapperde het dundoek vroolijk in den wind. Alle inrichtingen, scholen, kerken, het Spinoza-huis, enz. werden door Z. Exc. bezocht, die hier en daar zijn bijzondere te vredenheid betuigde. Het bezoek van Z. Exc. duurde van elf uren 's voorm. tot ruim één uur. ALFEN - De opheffing der Rijkstollen geeft in deze gemeente aanleiding tot een eigenaardige bijzonder heid. Aan Gouwsluis alhier geven 2 ophaalbi toegang tot de Gouwe; de groote brug, aan b behoorende, is tolvrij; de andere, de kleine, l aan de provincie, en heft 10 ets. voor elke dol Aan welke nu sedert 1 Mei de schippers te vc geven, zal ieder begrijpen. LEIDEN - Aan den heer A.D. Uljee, mineraali fabriek "t Haantje", Hooglandsche Kerkgracl levering van limonades en kunstmineraalwati dragen voor de a.s. Studentenfeesten in hetV der-Werf-park. ANNO 1975 Dinsdag 20 mei LEIDEN - Vierhonderd jaar wor den uitgepakt. Sommige hollen daarom van Pijnacker naar Lei den, anderen maken mooie, rare, oude kleren. De meeste Leide- naars waren op tweede pinkster dag in de Breestraat om een dave rende start te geven aan een week feest ter ere van 400 jaar univer siteit in Leiden. Al lang voor bur gemeester Vis de festiviteiten offi cieel zal openen met het in ont vangst nemen van de sleutel van de universiteit, staan de mensen te wachten in de walmen van de poffertjeskraam. Eindelijk komen van alle kanten de muziekkorpsen en daarna de vertegenwoordigers van de universiteit met de sleu tels. Man van de stad Vis, zegt blij te zijn dat het universiteitsfeest begint op het stadhuis, de man van de universiteit Cath bena drukt dat heffeest voor iedereen is-. "Meer dan vroeger staat de universiteit open". Iemand roept: "Leve Leiden", gejuich, ballon nen gaan de lucht in, de beiaar dier speelt het lo Vivat. Als de po litie een flauwgevallen tromme laar wegdraagt is het feest begon nen. LEIDEN/OEGSTGEEST - De ver- keerswerkgroep Valkenburg aan de Rijn-Katwijk heeft in brieven aan de gemeenten Leiden en Oegstgeest aangedrongen te be sluiten een verbinding te maken voor fietsers aan het einde van de Wassenaarseweg met de nu dood lopende Rijnsburgerweg aan de andere kant van Rijksweg 44. Hiermee zou', volgens de werk groep een aantrekkelijke fietsver binding ontstaan, die zowel voor het woon-werk verkeer tussen Lei den en Rijnsburg, Katwijk en Val kenburg als voor recreatieverkeer LEIDEN - Wie het tijdens de viering van het eeuwfeest van de versiteit durfde kon tegen een computer schaken; de compute nog geen keer verloren ook. zeer gewenst is. De werkgroep wijst ook op de wenselijkheid een fietsverbindmg tot stand te brengen tussen de FOTO ARCHIEF LEIDSCH 0 Wassenaarseweg en de Pk e' laan. Het fietsverkeer kanf0 zo rijk aan stoplichten zijr te langs het station vermijftra Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque I erschrijvingskaart) ter waarde van vijf guldén (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen n ïgblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Lelden of door contante betaling aan de balie Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18