Woningbouw na vertrek asielzoekers Commotie over nieuwbouwplan Lange Voort VD levert toch leuwe wethouder 'Ik kan veel dingen tegelijk Regio iddingsbrigade wil praten VVD Voorschoten twijfelt aan nut legionella-onderzoek .ik Buitenbad Wedde ook in weekeinde niet open Verdwenen tandarts duikt plots weer op Stijging OZB waarschijnlijk zes procent )AC 19 MEI 2000 armond zoekt kandidaten sportprijs i Ook dit jaar kunnen Warmonders en Warmondse tverenigingen kandidaten voordragen voor de jaarlijkse mondse sportprijs. Sporters, clubs, verenigingen, besturen ijwilligers die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de bej it, komen voor de prijs in aanmerking. De jury, bestaande lOj |jet-Warmondse sportjournalisten van in Warmond ver in jnende bladen, zal een selectie van drie personen in volgor- eb an voorkeur voordragen voor de prijs. Burgemeester en isi iouders zal de definitieve winnaar aanwijzen. Inzendingen np ienvoor 10 juni te worden gestuurd. h a ideren Wassenaar slecht ter been ;s gjAAR» Een groot aantal Wassenaarse ouderen heeft pro- ien met lopen. Er is een grote behoefte aan gelijkvloerse lingen. Verder willen veel ouderen in Wassenaar betere ver smogelijkheden. Er moet een treintaxi komen en beter nbaar vervoer naar omliggende plaatsen. Dat zijn de be- njkste constateringen in het derde voortgangsverslag van Project Welzijnsbezoeken Ouderen. Dat project is bedoeld ouderen de mogelijkheid te geven hun wensen kenbaar te lij Dit jaar werden 236 Wassenaarse ouderen bezocht. lortbaanderij aan Zijldijk 01 ipoRP* Woonboulevard De Baanderij In Leiderdorp heet SCI rdag 27 mei voor één dag de Sportbaanderij. Op het par- lerrein van de boulevard worden demonstraties en clinics ven door tien Leiderdorpse sportverenigingen, speciaal be id voor kinderen van 6 tot 15 jaar. Aansluitend organiseert ereniging IJssport Leiderdorp een inline skate-ronde. De J? lijk is gedurende dit evenement afgesloten voor verkeer. De itbaanderij begint om 13.00 uur. 11 ijkens komt volgende week met kandidaat iVD in Oegstgeest levert een nieuwe wethouder fi- ën om de plaats in te ne- van de maandag afgetre- vethouder Smitsloo. Frac- orzitter Haafkens wil niet wie de zware portefeuil- it doen, 'zolang er nog be- ingen lopen'. De vraag of 0 isschien zelf op het pluche esneemt, laat hij onbeant- i Volgende week donder- verwacht Haafkens een -u daat te kunnen presente- 111 an de andere collegepartij- w Sflopen dinsdag zag het er 1*|aar uit dat de andere drie epartijen een vierde wet- er overbodig vonden. Het liet weten dat welzijnswet- er De Ruijter desgevraagd Onderzoeksrapport wijst op gevaarlijke windhoek OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER De maandag afgetreden wethouder Smitsloo heeft de gemeenteraad van Oegstgeest onvolledig ingelicht over gevaarlijke 'windhinder' die het nieuwbouwplan voor winkelcentrum de Lange Voort met zich meebrengt. Dat concludeerden alle fracties gisteravond tijdens de commissie fi nanciën, na bestudering van een onderzoeksrap port. Smitsloo beschikte begin april al over dat rapport, waarin staat dat het 'levensgevaarlijk' is om fietsers en voetgangers langs de noordkant van de Aert van Neslaanflat te leiden. De onderzoekers trekken de stevige conclusie dat deze plek, waar nu de videotheek in de pas sage zit, 'ontoegankelijk dient te worden gemaakt voor publiek'. Ook krijgt de wind vrij spel tussen de kleine haak en de nieuwe passage. Volgens PrO-fractievoorzitter Noort was het modernise ringsplan nooit aangenomen als de partijen die informatie op tijd hadden gehad. Ook wethouder Van Eisen die de commissie financiën/Lange Voort waarneemt, was onaangenaam verrast door de conclusie. „Hier kun je inderdaad vraag tekens bij zetten." Noort denkt niet dat de wethouder het onder zoeksrapport van Peutz Associés opzettelijk heeft achtergehouden, om te voorkomen dat het centrumplan opnieuw vertraging zou oplopen. Toch noemt Noort het niet verstrekken van de informatie 'schandalig'. „Ik vermoed geen kwade wil. Het lijkt eerder nonchalance. Hij meldde wel dat er problemen waren met het windklimaat waar nog een oplossing voor moest worden ge zocht. Maar in dit rapport staat, dat daar geen langzaam verkeer mag worden toegelaten. We hebben nu dus een levensgroot probleem met de verkeersafwikkeling." Fractievoorzitter Haafkens van de WD was wel voor de raadsvergadering op de hoogte van het rapport, maar zegt dat Smitsloo niet heeft verteld dat de windhinder volgens de experts zo'n ge vaarlijke situatie kon veroorzaken. „We weten natuurlijk wel dat er op die plek een zware storm staat, daarom is die nu ook dichtgebouwd. Die hoek blijft slecht, zei Smitsloo. Maar in het alge meen zou het windklimaat beter worden in de nieuwe situatie, en daar zijn we op afgegaan. Geen van de leden heeft de tijd gehad om het he le rapport te lezen." De ontoegankelijk hoek wordt waarschijnlijk dichtgebouwd, denken Haafkens en Noort. Fiet sers moeten dan om de 'haak' en de Aert van Neslaanflat heen. Het autoverkeer moet wellicht door een tunnel en de parkeergarage onder de passage naar de andere kant van de Lange Voort. Smitsloo vindt de commotie over het onder zoeksrapport onterecht. „De raadsleden hebben hun huiswerk niet goed gedaan. Het onderzoeks rapport ligt al vanaf 13 april ter inzage. Zowel tij dens de extra commissieveragering over de Lan ge Voort als de laatste raadsvergadering heb ik er expliciet over gesproken. Ik heb het zelfs omhoog gehouden en gezegd dat de kritieke kant aan de noordkant van de Aert van Nesflat ligt. ;\ls daar geen plantsoen komt gaat het inderdaad fout." Dat Noort en wethouder Van Eisen veront waardigd zijn vindt Smitsloo 'flauw'. „Noort weet wel béter, ik heb hem het rapport tijdens de raad te leen gegeven en gezegd: 'kennelijk heb jij het nog niet bestudeerd, dus hier heb je het'. Ik heb hem nota bene nog advies gevraagd, vanwege zijn werk bij Meteo-Consult. En ik denk dat Van Eisen even een black-out heeft gehad, want in het college is het rapport ook besproken. Er was echt niets geheiins aan." LEIDERDORP ERIC WENT SUZANNE BARBIER de post ook wel wilde overne men. Volgens Haafkens is de steun voor het aanblijven van de WD in het college echter unaniem. „Alleen wanneer wij geen geschikte kandidaat kun nen vinden, wil het CDA ook wel. We hebben laten weten dat dat niet het geval is", aldus de fractieleider. Haafkens ziet geen enkele be lemmering om samen met Leefbaar Oegstgeest door te gaan in het college. Op de be wering dat WD LO ^pootje heeft willen lichten bij de goedkeuring voor de dure ver bouwing van De Kring, zoals Smitsloo bij zijn vertrek zei, wil Haafkens niet ingaan. „Ik rea geer niet op de woorden van de man met wie ik twee maanden lang een afspraak heb proberen të maken." Ce Reddingsbrigade wil om de tafel met de ge ne Warmond om de mo- 11 heden van bewaking van land Koudenhoorn te be- ll( en. Voorzitter R. van :01 veld van Ankeren hoopt, jn plan een rol kan spelen ni e gemeentelijke plannen herinrichting van het re- vorig jaar wees de ge- een aanbod van de red- brigade om het eiland te komen bewaken af. De brigade rekende voor dat haar komst de gemeente 75.000 gulden zou den kosten. Volgens de ge meente genereerde het eiland als recreatiegebied te weinig in komsten om die investering te rechtvaardigen. Volgens ge meentesecretaris Kleijheeg is dat standpunt sinds vorig jaar niet gewijzigd. „Wij wachten tot de reddingsbrigade contact met ons opneemt. Op termijn is er inderdaad ruimte voor de bri gade, maar daar valt nu nog he lemaal niets over te zeggen." (vervolg voorpagina) Na het vertrek van de 800 asielzoekers wil Leiderdorp het terrein Driegatenbrug, achter het veevoederbedrijf Schrama aan de Zijldijk, gebruiken voor woningbouw. ,,In januari 2001 beginnen we met de stedenbouwkundi ge opzet voor dit gebied. Een jaar later gaan we met de uitvoering beginnen", aldus wethouder Molkenboer. Het asielzoekerscentrum aan de Zijldijk krijgt daarom een vergunning voor maximaal twee jaar. ken gemaakt met instellingen als de LOI en het ROC. Om de asielzoekers te begeleiden krijgt het centrum een staf van onge veer veertig beroepskrachten. Het Leiderdorpse centrum is bedoeld voor vluchtelingen die een grote kans maken op een permanente verblijfsvergun ning. Ze komen uit opvangcen tra elders in Nederland, waar al een eerste onderzoek is gedaan naar hun kansen om hier te mogen blijven. De opvang van de asielzoe kers levert de gemeente behalve de huur voor de grond ook nog een aantal andere vergoedingen op. Zo betaalt het rijk een vaste vergoeding per wooneenheid en per bewoner. Deze baten bestemt Leiderdorp voor het dekken van de eigen extra kos ten. Molkenboer: „Er moet bij voorbeeld meer mankracht ko men op de afdeling burgerza ken." Blijft er van dat geld nog wat over, dan wordt dat aan activi teiten voor de asielzoekers be steed. Een comité van wethou ders, raadsleden en prominente De gemeente heeft al jaren plannen om op het stuk grond achter de oude meelfabriek kleinschalige woningbouw te plegen. „Dat heeft een tijdje in de ijskast gelegen, maar in 2001 pakken we dat weer op", legt Molkenboer uit. Tot die tijd mag het Centrale orgaan Op vang Asielzoekers (COA) het terrein Driegatenbrug huren van de gemeente. Via een spe ciale procedure heeft de ge meente een ontheffing van het bestemmingsplan geregeld, die de komst van de asielzoekers mogelijk maakt. De 120 kinderen die in het asielzoekerscentrum terecht komen gaan overdag naar school in Leiden. De kinderen gaan dagelijks met een bus heen en weer. „Leiden heeft daar veel meer ervaring mee dan Leiderdorp", aldus Mol kenboer. Voor de ouderen is er volwasseneneducatie en zijn er activiteiten en cursussen op het opvangcentrum zelf. Over de invulling daarvan zijn afspra- Wf Mr?t m'. Het weiland achter voormalig veevoederbedrijf Schrama aan de Zijldijk, waar straks 800 asielzoekers wonen. dorpelingen krijgt de taak daar vindt Molkenboer. Dat gaat dan ideeën voor te ontwikkelen. „We kunnen niet volstaan met het neerzetten van paviljoens en het daar bij laten. Het moet echt een welkom worden", vooral om activiteiten in de avonduren en in de weekein den. Voordat de eerste asielzoe ker zijn tijdelijke woning kan betrekken, moet het terrein aan FOTO HIELCO KUIPERS de Zijldijk in rap tempo klaar recte omwonenden kunnen worden gemaakt. Er moeten daarvan profiteren verwacht leidingen worden aangelegd, Molkenboer: „Want als we toch sloten worden gedempt en de bezig zijn, dan pakken we die paviljoens moeten worden aan- paar extra aansluitingen er ge- gesloten op de riolering. De di- woon even bij." VOORSCHOTEN JIMMY GODDIJN De WD twijfelt aan het nut van onderzoek naar mogelijke be smetting met de legionallebac- terie in douches van sportac commodaties in Voorschoten. „Het gaat om een momentop name. Als het vandaag veilig is, kan het morgen een stuk min der veilig zijn", zei Th. Schim mel gisteravond in de vergade ring van de commissie welzijn. De legionellabacterie kan de dodelijke veteranenziekte ver oorzaken. Schimmel vroeg zich namens de grootste partij in de raad af Wilma Zoetemelk nieuwe gemeentesecretaris Zoeterwoude of de kosten van het onderzoek niet voor rekening van de be heerders van de sportaccom modaties kunnen komen. „Lo pen we hiermee niet voor de muziek uit?" Volgens sportwethouder Ca- rabain heeft de gemeente wel een 'duidelijke rol' als het gaat om de legionellacontrole. „Ze ker vanuit het oogpunt van volksgezondheid. Het is beter om nu voor betrekkelijk weinig geld een schouw te laten uit voeren." De overige politieke partijen zijn het daarmee eens. Het onderzoek wordt alleen ge daan bij gesubsidieerde sport clubs en in de sporthal. Met het onderzoek is een bedrag van 16.000 gulden gemoeid. Op ver zoek van D66 vraagt de ge meente instellingen als tuin centra en fitnessclubs om zelf onderzoek naar legionella-ge- varen te laten doen. WOUDE/VOORSCHOTEN K beetje carrièrevrouw, maar io'n strever'. Het lijkt het nt van tegenstrijdigheid, •jarige Wilma Zoetemelk- Ier Hulst uit Voorschoten ook lachen om haar eigen lu len. De nieuwe gemeen- etaris van Zoeterwoude zich om het beeld dat ze ichzelf schetst wat bij te i: „Vooral anderen wijzen nog wel eens op dat ik zo carrière wil maken." h hebben die 'anderen' lelemaal ongelijk. „Ja, ik rg eerzuchtig en best per- nistisch, maar niet ten n van mensen om me heen. u 'menselijk. Ik probeer me I optimaal in te zetten en 'timale eruit te halen." ze nu nog te werk als personeel, organisatie en urszaken in Leidschen- en tot oktober of novem- ls fractievoorzitter van het Voorschoten. Ze is erg een bij de onderwerpen jj|, 'oral bij de mensen en ^daarbij emotie en een to- energie. „Ja, dat klopt kan veel tegelijk doen." cmt dat zelf een van haar punten, waartoe zij ook knkt dat heel arrogant') contactuele eigen- 'pen rekent. „Zeg maar intelligentie." Haar gro- ït noemt zij tegelijkertijd aar zwakke punt: „Ik vind veel dingen leuk, maar ij loop je het risico dat je - 'P je bord neemt. Te veel. fct wel keuzen maken om ende vrije tijd over te hou- Wilma Zoetemelk: „Ik erg erg eerzuchtig en heel perfectionistisch." FOTO TACO VAN DER EB volger van de naar Oegstgeest vertrokken Ronald Mauer gaat combineren. „Tot nu toe komt het nogal eens voor dat ik tot diep in de nacht zit te vergade ren in Voorschoten en dat ik de volgende morgen weer vroeg op m'n werk moet zitten. Wat dat betreft wordt het een stuk overzichtelijker. Nu ben ik in de politiek op twee verschillende gebieden bezig. Straks heb ik zowel met de bestuurlijke als met de politieke kant te maken. Daarom heb ik ook bewust naar deze functie gesolliciteerd. Het is een generalistische functie. Dat spreekt me aan. Ik ben een gemeentemens. Iemand die wil dat de overheid goed werkt. Ook al omdat ze als 'loco' re gelmatig het hoofd van de amb tenaren van Leidschendam ver vangt, wilde ze al eerder ge meentesecretaris worden. Ze solliciteerde naar die functie 'in een gemeente in de buurt'. Daar werd ze tweede. De naam wil ze niet noemen. Maar dat betekent zeker niet dat ze Zoe terwoude als tweede keus be schouwt. „Beslist niet. Zoeter woude is een heel leuke ge meente. Een deel van mijn fa milie woont er en het groen spreekt me erg aan." „In de sollicitatiegesprekken is me nadrukkelijk gevraagd of ik geloof in de toekomst van Zoeterwoude, de zelfstandig heid. De gemeente heeft veel te bieden en is krachtig genoeg. Ik maak me daar totaal geen zor gen over. Er moet nog heel wat water door de Vliet, of moet ik nu zeggen door 't Watertje, stromen voor Zoeterwoude heringedeeld wordt." Dat zij nu werkt in een ge meente met vierhonderd amb tenaren en straks met ongeveer honderd vindt ze geen punt: „Dat vind ik alleen maar leuk. In zo'n kleine gemeente kent iedereen iedereen. En hoe je het ook wendt of keert, het is voor mij wel degelijk een stap vooruit. Goed, ik sta als ge meentesecretaris minder in <)e schijnwerpers dan als politicus, maar die aandacht hoeft voor mij ook niet per se. In Zoeter woude ga ik achter de scher men leiding geven en nauw met mensen samenwerken, in Voor schoten blijf ik op de achter grond adviezen geven. Ik draag het CDA een warm hart toe. Dat verandert niet door mijn nieu we baan. En de kennis wil ik graag overdragen." VOORSCHOTEN JIMMY GODDUN Het buitenbad van zwembad Het Wedde in Voorschoten gaat tot juli ook niet in de weekein den open. Dat voorstel van PvdA'er Regoor is volgens sportwethouder Carabain on haalbaar. Dat het buitenbad dit jaar pas in juli opengaat, heeft te maken met de eisen van de provincie. Eigenlijk voldoet Het Wedde al jaren niet meer aan de hygiëne- voorschriften. Toch kreeg het bad de afgelopen jaren steeds een ontheffing, omdat er plan nen waren om de situatie rond het buitenbad te verbeteren. Dit jaar is de provincie onver biddelijk: uit hygiënisch oog punt is het niet langer toege staan dat leszwemmers en bui tenzwemmers dezelfde kleed ruimte gebruiken. Een opknap beurt van de buitenkleedka mers van 50.000 gulden vindt de gemeente te duur, ook al omdat het nog helemaal niet duidelijk is of het zwembad blijft bestaan. Volgens Carabain zijn er nu in de weekeinden juist veel acti viteiten in het binnenbad, zoals leszwemmen. „Bovendien brengt openstelling alleen in het weekend grote kosten met zich mee: het water moet steeds op temperatuur worden ge bracht en schoongehouden", aldus Carabain. Ook het plan van Regoor om het hygiënepro- bleem op te lossen met een voetenbad, werd door Carabain afgewezen. „Dat vind ik voor die paar maanden geen nuttige investering." LEIDERDORP ERIC WENT B.E. Verlinden, staat er in dik ke zwarte letters op het naam bordje aan de gevel van de tandartspraktijk aan de Jaap ter Haarsingel 2a. L.T. Tan, meldt een ander bordje in de vensterbank. Wie is de échte tandarts, vragen de 2300 pati ënten van de praktijk zich zo langzamerhand af. Want Ver linden is niet met de noorder zon vertrokken, zoals hij had aangekondigd. Nu blijkt zijn opvolger Tan ineens van de aardbodem verdwenen te zijn. De verwarring in de Leider dorpse tandartspraktijk duurt voort. Begin vorige maand meldde Verlinden in deze krant, dat hij zijn praktijk had verkocht aan Tan. Hij was het beu om alimentatie aan zijn ex te moeten betalen. In Bel gië wilde hij een nieuwe prak tijk starten. Patiënten van Verlinden melden echter dat de tandarts nog altijd in business is. Zijn opvolger Tan is er met de computer en de patiëntenad ministratie vandoor, en Ver linden neemt de zaken waar omdat hij zijn patiënten niet in de steek wil laten, zo gaan de geruchten. Verlinden wil er niet veel woorden aan vuil maken: „De praktijk is van Tan. De koop overeenkomst is getekend. En hij is de man die zaken doet met instanties als het zieken fonds." Toch is Tan niet de man die de gaten in de kiezen van de patiënten vult. Verlin den: „We hebben een zakelijk meningsverschil over de fi nanciële afwikkeling van de koop. Tan is zijn beloftes niet nagekomen. Ik heb pas een klein deel van de koopsom ge kregen. Maar als hij morgen betaalt is de praktijk van hem. Totdat dit is opgelost, blijf ik. Daarna ben ik weg." Tandarts Tan was niet voor commentaar bereikbaar. Extra geld sportclubs Voorschoten VOORSCHOTEN gehouden. Per vereniging is elk jaar 800 gulden beschikbaar Sportverenigingen in Voorscho- voor trainingen, maar niet elke ten kunnen dit jaar een extra club maakt daar gebruik van. beroep doen op subsidie voor De sportclubs krijgen binnen- cursussen en trainingen. De ge- kort een brief van wethouder meente heeft uit het potje voorCarabain waarin de eenmalige opleidingen de afgelopen jaren subsidieregeling wordt uitge- enkele duizenden guldens over- legd. SUZANNE BARBIER Burgemeester en wethouders van Oegstgeest stellen de raad in juni voor de onroerend zaak belasting (OZB) met zes pro cent te verhogen. Dat maakte wethouder Van Eisen gisteren bekend op aandringen van de commissie financiën. De oorspronkelijke belasting verhoging met elf procent is de finitief van tafel nu blijkt dat de gemeente voor het komende jaar een meevaller van onge veer 340.000 gulden uit het ge meentefonds kan verwachten. Tot 2004 zal die extra uitkering jaarlijks nog iets toenemen, is de verwachting. Een geïrriteerde Van Eisen liet zich pas uit over de OZB- verhoging na aanhoudende vragen van D66 en LO. Die wil den heel graag weten over welk percentage het nu eigenlijk ging voordat de doorgeschoven voorjaarsnota in juni wordt be handeld. Van Eisen vond dat onzin: Koningsveld en Ouden dijk moeten wachten tot de voorstellen bij hen in de bus vallen. Dat gebeurt begin juni. Koningsveld maande Van Ei sen nadrukkelijk om snel dui delijkheid te verschaffen over de tarieven. De verwarring rond de OZB-tarieven heeft volgens haar lang genoeg geduurd. „Het geeft geen pas om er weer op het laatste pioment achter te komen, zoals de vorige raads vergadering gebeurde", vond de D66'er. Daar was de wet houder het eigenlijk wel mee eens. „Dat verdiende geen schoonheidsprijs. Van Eisen is tijdelijk verant woordelijk voor de portefeuille financiën, nadat WD-wethou- der Smitsloo begin deze week opstapte.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17