Geen extra geld architect Museumcollectie Langeveld onder de hamer Duin Bollenstreek Kringloopwinkel diep teleurgesteld over aanstaande verhuizing Neem een proefabonnement BEL 071^5128030 WEKEN VOOR 41,00 Standbeeld Aschpotter moetherkenbaar9 zijn voor Sassenheim 'Het komt wel goed met de moleij Heksenland Noordwijkerhout wil overkapping vuiloversl Feestelijke openiii raadhuis Rijnsbu VRIJDAG 19 MEI 2000 976 Auto rijdt man met rollator omver runsburg» Een 59-jarige Rijnsburger die gisteravond met zijn rollator over de Koningin Julianalaan liep, is aangereden vanaf de naastgelegen parkeerplaats. Een 22-jarige plaatsgenoot stond op het parkeerterrein en wilde achteruitrijden. Hij zag daarbij de man met de rollator over het hoofd. De man is over gebracht naar het LUMC. Frontale botsing op glad wegdek voorhout Een 62-jarige Noordwijkerhouter botste gisteren frontaal op een tegemoetkomende vrachtwagen. In een flauwe bocht van de Voorhoutse Oosthoutlaan gleed zijn auto weg. Hij kwam op de andere weghelft terecht en knalde daar op de truck. De brandweer meldt dat het wegdek glad kon worden door de kou en regen die de afgelopen dagen volgden op een periode van warm weer. Het wegdek is schoongespoten. De Noordwijkerhouter bleek na inspectie in het LUMC geen letsel te hebben, behalve dan een pijnlijke nek en borst. Bekeuringen voor bierbezit katwijk Drie Katwijkse jongeren zijn gisteren op de bon geslin gerd omdat ze met geopende flessen bier op straat rondliepen. De politie bekeurde een 16-jarige jongen op het Biltpad onder de provinciale weg. Op het strand trof de politie drie jongens aan met een flinke hoeveelheid bier. Twee van hen (17 en 20 jaar oud) kregen een bon. Kop-staart- aanrijding in Noordwijk noordwukOp de Beeklaan i» Noordwijk heeft gistermiddag een kop-staart-botsing plaatsgevonden. Een 39-jarige automo bilist uit Almere zag te laat dat voor hem auto's stilstonden bij de rotonde Herenweg. Hij botste op de auto van een 50-jarige man uit Weesp. Die liep een pijnlijke nek op. Parkeerbonnen in Sassenheim sassenheim De politie heeft gisteravond 17 parkeerbekeuringen uitgeschreven in Sassenheim. Onder meer op de Teylingerlaan en de Concordiastraat hadden elf automobilisten geen parkeer- schijf achter de voorruit gelegd, of stonden ze te lang gepar keerd. Gratis knaken in Lisse lisse Wie vandaag en morgen gaat winkelen in het Blokhuis in Lisse, heeft kans om in bezit te komen van een gratis knaak. Het is een ouderwetse papieren knaak met daarop de afbeelding van prinses Juliana. De gelukkigen die in het bezit komen van zo'n knaak, kunnen de papieren rijksdaalder maandag inleve ren op de markt. De papieren, ouderwetse en allang uit de rou latie genomen knaak is op de komende drie maandagen een echte knaak waard. De knakenactie wordt gehouden op initia tief van de marktkooplieden in Lisse. sassenheim margrit tibboel De Kringloopwinkel in Sassen heim vindt het maar moeilijk te verteren dat de gemeente haar binnenkort wil 'opbergen' in units aan de Oosthaven. Ook een loods aan de Menneweg valt niet in de smaak. Verhui zing naar de Kompasschool, die noodzakelijk is in verband met de centrumplannen, heeft altijd bovenaan het verlanglijstje ge staan, maar die kans lijkt nu verkeken. De gemeente zegt in onderhandeling te zijn over verplaatsing van uitvaartcen trum Vliem naar de voormalige basisschool aan de Jacoba van Beierenlaan, en dat heeft voor rang. Voorzitter Colijn van het Pas toraal Fonds,, de exploitant van de Kringloopwinkel aan de Bij weglaan: „We hebben u er al eerder op gewezen dat we nu 1000 vierkante meter in gebruik hebben aan de Bijweglaan, ter wijl die units maar 100 vierkan te meter zijn. Je biedt iemand toch geen lucifersdoos aan als hij een kuubskist zoekt!" Colijn gaf wethouder Van Beek nadrukkelijk het advies de verplaatsing van Vliem naar Kompasschool aan de Jacoba van Beierenlaan uit het hoofd te zetten. Het is volgens hem ondenkbaar dat Vliem van zijn huidige lokatie zal vertrekken. Wethouder Van Beek deelde deze mening niet. „Ik heb Vliem zeer recent gesproken en de deur voor onderhandeling staat nog steeds open." Ingebruikname van de Kom passchool door de Kringloop winkel zou ook niet mogelijk zijn omdat er plannen liggen voor een centrum voor de Ne derlands-hervormde Kerk in een gedeelte van het betreffen de gebouw. Het is de bedoeling dat wethouder Van Beek over een maand met meer gegevens komt over het totaal aan vloer oppervlak van de units aan de Oosthaven. Ook de loods aan de Menne weg, die als alternatief onder komen voor de Kringloopwin kel wordt voorgesteld door B en W, wordt nog eens goed nage meten. Plaatselijke politiek eist: margrit tibboel De Sassenheimse politiek vindt dat het nieuwe beeld van de Aschpotter, dat een plaats krijgt aan de Oude Haven, zo authentiek mogelijk moet zijn. Ver tegenwoordigers van de verschillende politieke partijen zitten niet te wach ten op een abstracte weergave van het legendarische beroep van asophaler. Een abstract beeld zou alleen maar viagen oproepen. „Het zal wel wat traditioneel zijn, maar ik denk dat een beeld in de stijl van de mannetjes met de bollenman- den, zoals die te vinden waren bij de Pancratius Kerk en voor de Hervormde Kerk, de Sassenheimers meer zal be vallen dan een abstract beeld", stelt WD-raadslid Van der Ploeg. Zij heeft daarbij weinig vertrouwen in de kunstcommissie, die de aankoop van het monument moet regelen. Hoewel ze de competentie van de commissieleden niet in twijfel trekt, verwacht ze dat de voorkeur van 'ken ners' uit gaat naar een kunstwerk dat geen genade vindt in de ogen van de gemiddelde Sassenheimer. PvdA'er Vink deelt deze mening: „De Aschpotter moet een evenbeeld worden van wat het beroep eens heeft uitgestraald. Het is heel belangrijk dit stukje historie voor het nageslacht te bewaren.", Wethouder Olthof (cultuur) denkt dat dat wel goedkomt. De kunstenaars die inschrijven krijgen volgens hem de opdracht mee dat het voor Sassen heim zo typerende beroep duidelijk gestalte moet krijgen. De kunstenaar krijgt daarbij wel enigszins de ruimte: „Je doet de kunstenaar geen recht als je hem een ansichtkaartje geeft boodschap: maak het maar zo." Volgens wethouder Olthof bel i gemeente opnieuw of het moj i de nabijgelegen asschuur een j bestemming te geven. Dit gel* ooit de werkplaats van de ase moet omwille van de centrum het veld ruimen. De politiek vraagd de sloop van het histi i pand nog eens ter discussie test monique witteman De gemeente Noordwijkerhout gaat zich sterk maken om de sorteer- en overslagruimte van het bedrijf Meeuwenoord aan de Schippersvaartweg te over kappen. Meeuwenoord heeft daartoe een bouwaanvraag in gediend om een zo mooi moge lijke hal neer te kunnen zetten. De grote vraag is echter of de provincie Zuid-Holland daar ook vergunning voor kan verle nen. Volgens de gemeente raadsleden heeft de overkap ping alleen maar voordelen, na melijk dat de stank> en vuil- overlast voor de buurtbewoners te verminderen. Het nadeel is echter dat het een enorme hal moet worden van 84 bij 44 vier kante meter, die een prominen te plaats gaat innemen. De eerste bouwaanvr< ;i Meeuwenoord - een vf hal - is afgewezen ontf plan niet past binnen de M ving. Nu ligt er een waarmee de welstandsci sie inmiddels akkoord gaan. Het probleem is r ter volgens wethouder I dat de provincie het ero11 mee eens moet zijn, binnen deze overheids satie soms met twee n gepraat wordt wat Meeuwenoord. De afdelingen mils ruimtelijke ordening verschillende meningeo om de plannen van hel! Alternatieven zijn vrijw aanwezig, zo gaf ze aa plaatsing is geen optie, Rusman ook niet wee Meeuwenoord zich vestigen. Kaartenactie onder Lissese bevolking succes De politiek van Lisse gaat zich sterk maken voor de herbouw van de vorig jaar afgebrande Ze- melpoldermolen. Dat is de reactie van wethou der Prins na de kaartenactie van de Stichting Herbouw Molen Lisse. Er zijn 2713 kaarten op gehaald. Volgens H. Kok, voorzitter van de stichting, is de actie een groot succes. Veertig procent van de inwoners van Lisse heeft gerea geerd. De kosten voor de herbouw van de mo len worden geschat op één miljoen gulden. Wethouder Prins is persoonlijk erg tevreden over de actie. „Het doet mij erg veel deugd dat zoveel mensen begaan zijn met de monumen tale molen. Ik vind het ook heel erg fijn dat er zoveel jeugd heeft gereageerd. Dit is een goede zet voor de toekomst." De bedoeling van de actie was om de menin gen te peilen onder de bevolking en om geld op te halen voor de molen. Iedereen moest vijf gul den bij de kaart bijvoegen. Volgens voorzitter Kok is dat niet door iedereen gebeurd, maar hij zegt dat veel veel mensen extra geld hebben ge schonken. Over de precieze kosten voor de her bouw wordt nog met de gemeente gesproken. Op 23 mei om 14.00 uur worden de kaarten voor de herbouw van de molen aangeboden aan wethouder Prins. Kok was zeer verbaasd over de grote op brengst van de kaartenactie. „Ik wist niet wat ik moest verwachten, maar op veertig procent van de bevolking had ik nooit durven hopen. De mensen zien de molen echt heel graag weer te rug. En niet alleen de oudere bevolking." Uit het contact dat Kok met de gemeente onder houdt, blijkt dat het er goed uitziet vt stichting. „Iedereen zegt tegen mij dat hi maal wel goed komt. Maar de gemeen moet natuurlijk nog over de herbouw men." Onmiddellijk nadat de molen in de nac 3 op 4 november vorig jaar volledig afbiï werd de stichting voor de herbouw van i len in het leven geroepen. In april is desa begonnen met een kaartenactie onder de 1 se bevolking. In totaal werden er zevendi kaarten verspreid via twaalf grote winki kaarten konden tot 3 mei weer worden i verd bij de winkeliers. Kok: „Gezien deko: die mensen hadden om te reagren, ben ik 7 blijer met het resultaat. Gisteren kwarouag een oudere man bij mij aan de deur mi 1 kaarten en een tientje voor de molen. H het eerder vergeten, maar wilde nog hef! zijn bijdrage leveren.r De stichting biedt volgende week hei rapport aan de gemeente aan. Het rap| compleet, met uitzondering van een exti derzoek door de stichting. Kok: „Wij will uitzoeken wat er moet gebeuren met de ving als de molen weer herbouwd word j, molen, die al uit de zeventiende eeuwS werd ooit buiten hét dorp gebouwd. Mae loop der eeuwen is het dorp uitgebreid ri de molen. „We moeten nu kijken hoe de toch zijn maximum aan energie kan onW |g Misschien door het kappen van enkele I L en daarvoor kleinere in de plaats te zetter woners hebben al aangegeven daar gee gr zwaar tegen te hebben, zolang die mole! weer op zijn oude plekje terugkomt. j( katwuk Het is weer even heksenland in de duinen, nu de stippelmot krioelen en het vlinderschap afwachten. Zodra de vlinders zijn weg- zich in miljoenvoud tegoed doet aan de J<ardinaalsmuts. Elke paar jaar gefladderd herstellen de stniiken zich weer helemaal. Over een paar lijkt zich in het duingebied een natuurramp te voltrekken: prachtige struiken, waaronder vooral de kardinaalsmuts, worden in een mum van tijd tot op het bot kaalgeknaagd door een rupsje, de stippelmot. Die spint tegelijkertijd een ragfijn web, waarin de talloze rupsen eng maanden staan de struiken weer normaal in het blad. Vooreven lijkt het landschap als betoverd. Verbouwing gemeentehuis valt 400.000 gulden duurder uit De architect die bij het opstellen van het kostenplaatje voor de verbouwing van het Lissese gemeentehuis volle dig heeft misgekleund, krijgt van de gemeente geen extra geld. In zijn contract was een bepaling opgenomen dat hij een percentage zou- krijgen van de uiteindelijke bouwsom, maar dat gaat volgens burgemeester Van Zon niet door. De verbouwing van het gemeentehuis valt door een misrekening van de architect ruim 400.000 gul den duurder uit dan de eerder daarvoor begrote 250.000 gulden. met het prijskaartje daarvan is 'gesold'. Vooral D66 en de SGP/GPV/RPF-fractie hebben grote moeite met het bedrag. D66'er Verburg vroeg gister avond allereerst naar het salaris van de architect tijdens de ver gadering van de commissie van financiën. Hij refereerde daarbij aan het feit dat de architect een percentage van de (ver) bouw kosten in rekening als extra loon brengt. Burgemeester Van Zon antwoordde hem dat de ar- lisse - arie int veld De gemeenteraad moet deze maand 430.000 gulden beschik baar stellen om de totale kosten van een interne verbouwing van bijna 750.000 gulden - waarbij de afdeling sociale za ken en volksgezondheid en de afdeling bestuurs en juridische zaken zijn opgeknapt en uitge breid - te kunnen betalen. De raad vindt weliswaar dat de ver bouwing nodig was, maar dat chitect inmiddels heeft erkend dat hij het niet goed heeft ge daan. „De architect moet aan zienlijk meer werk doen, maar krijgt daar niet meer geld voor." SGP GPVRPF - raadslid De Jong vroeg zich af of hij er van op aan kan dat het nu echt bij het extra gevraagde krediet blijft. „Mij bekruipt het gevoel dat er nog meer te verwachten is." Van Zon stelde hemeven- wel gerust. „Er is een reserve ingebouwd van 25 duizend gul den voor niet voorziene ge beurtenissen tijdens het werk. We hebben, gezien de opgeda ne ervaringen, ons nog eens goed achter de oren gekrabd om niet het risico te lopen nog eens bij de raad terug te moe ten komen. Het blijft hierbij." CDA'er Kippers vroeg aan de burgemeester of er een tijdpad voor de verbouwing is gemaakt. Daarop antwoordde Van Zon dat 'met gezwinde spoed de klus wordt aangepakt'. „Het heeft eigenlijk allemaal al veel te lang geduurd." Van Gelder (VVD) benadrukte dat de aandacht vooral op de noodzaak van de verbouwing moet liggen. „En die is hoogst noodzakelijk. Met het geld is het niet goed gegaan, maar dat is een kwestie van een vlekje wegwerken." Verbuig reageerde daarop dat als hij privé in zo'n situatie ver zeild zou raken, hij volledig uit zijn bol zou gaan. „Het is geen privékwestie, maar ik ben toch een beetje uit m'n bol gegaan", reageerde de burgemeester, die zei dat het haar 'zeer veel ver driet' zou doen als er nog meer tegenvallers uit de hoge hoed komen. „Maar mij is verzekerd dat het voor dit bedrag moet kunnen en dan zitten we er echt niet op te wachten om nog eens voor een extra krediet bij de raad terug te komen." De opening van het nieuwe ge meentehuis in Rijnsburg gaat gepaard met de nodige feeste lijkheden. Zeker 25 verenigin gen, van de Floraband tot de diaclub, hebben zich gemeld om activiteiten te organiseren, zoals kinderspellen en presen taties. Op het plein achter het raadhuis komt een feesttent. De officiële opening met ge nodigden staat gepland op vrij dag 13 oktober, zaterdag 14 ok tober volgt een feestelijke open dag. Dan verzorgt de gemeente binnen in het raadhuis een pro gramma, de verenigingen bui ten en in de feesttent, meente bekijkt of het n is de eindresultaten te j teren van de opgraving het raadhuis, die nodig in verband met de nieui Gedacht wordt aan tento ling van opgegraven w pen, in samenwerking i e|. Genootschap Oud Rijnst iai gei De politie krijgt ook ei ar toor in het nieuwbou |je plex, en verzorgt dus ooi ei teiten. Zaterdagavond is open voor drank, muziel zelligheid. Het Kooira en de Abdijlaan zijn dit dag afgesloten voor verb Voorhout praat over hondenpo j De gemeente Voorhout nodigt mensen uit om mee te praten over het hondenpoepbeleid. 'Ook in Voorhout is honden poep de belangrijkste kleine ergernis in de woonomge ving', zo staat in een gemeen telijke nota erover. Die nota bevat het voorstel om het dorp in drie categorie- en te verdelen. Uitlaatgebie- den waar honden los mogen lopen en waar uitwerpselen opgeruimd moeten worden, gebieden waar dat laatste niet hoeft en de rest van het dorp, waar honden aan de lijn moe ten en uitwerpselen in ij j,e le bakken. Een speciaal jja stellen controleur gaato en leving van de regels cw ve ren. jr Buurt- en wijkverenig t en de vrouwenadviesco; sie wordt gewaagd onn praten over het rapps over de kaart met de wijzen gebieden. Daarnaast komen er nersavonden over de pk die in 2001 uitgevoerd n worden. Geïnteressf kunnen zich tot 1 juli ai den om mee te pr voorlichter van de B. Keizer. Carnavalsvereniging De Keiebijters uit Noordwijkerhout organiseert komende zondag een veiling met een deel van de collectie uit het voormalig museum Lan geveld en de kapel van Langeveld, voor malig Sancta Maria. Van 9.00 uur tot 13.00 uur worden alle belangstellenden in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen bij de ruim 75 artikelen die on der de hamer komen, terwijl om 14.00 uur de veiling met zo'n 75 artikelen be gint. Ook wordt op deze dag een grote rommelmarkt gehouden. Het gaat om een bijzondere veiling. Heel oude spullen kunnen van eigenaar wisselen, zoals een levensgroot Maria beeld uit de kapel van Langeveld, diver se bidstoelen, een toverlantaarn uit 1926 met plaatjes, oude naaimachines van Singer, radio's uit de oorlogsjaren, straalkachels en zelfs een schandpaal. Ook filmprojectoren (16 millimeter met films), platenspelers, bidstoelen en wandborden worden geveild. De Keie bijters zelf voegen daar nog een aantal eigen artikelen aan toe: wandschilderin gen van Jan Ruijters die met carnaval al tijd in de feesthal hangen, een ontbijt met de carnavalsvereniging bij de hoog ste bieder thuis en een feestavond met de Keiebijters. De rommelmarkt wordt gehouden van 9 tot 17 uur. Vele bureaustoelen worden te koop aangeboden, voorraadbussen, boeken, maar ook militaire kleding, tv's 'Museumbaas' Scharrenburg zit terneergeslagen tussen de voor werpen van Lan geveld, die zon dag worden wor den geveuld. foto dick hogewoninc en radio's. Het laatste uur is het zoge noemde happy hour. Iedereen kan dan een tas kopen bij de Keiebijters die een tientje kost en mag deze volstoppen met spullen naar eigen keuze. De opbrengst van zowel de veiling als de rommelmarkt komt geheel ten goede aan deRijngeestgroep, voormalig St. Ba- vo en Sancta Maria en aan De Keiebij ters, die ieder jaar carnaval vieren voor en met de bewoners van net psychiatri sche ziekenhuis. De veiling en de rom melmarkt worden gehouden op het ter rein van de Rijngeestgroep in Noordwij kerhout, in het gebouw St. Marie.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16