eiden Regio Gemeente slordig in asbestzaak Tante zoekt figuranten moeten niet Leiden in de s'a" voor werknemers en werklozen 1 roberen me ootje te lichten' GGD's in regio fuseren per 1 juli Fontein Kooiplein buiten bedrijf (C 19 MEI 2000 ias van Kat Vuurwerk: Kai vuurwerKT 1 11 1 11 i nc van voorpagina irhuizing van de vuur- ipslagplaats aan de polderweg naar een afgelegen plek in Leiden, jor Beko Industrie- en lelsonderneming, eige- van Kat Vuurwerk, be- iaar. Directeur H. Ka al ook best terug in capa- ,We mogen hier 840 ton iverk opslaan, maar ik dat er dc afgelopen jaren meer dan 350 ton heeft En dan zit je nog aan ■Jgekant." i erkent dat hij overhoop met T. Barthen van het Barthen rioolservice, le huur van de vuurwerk- JU jg al langere tijd geleden i opgezegd. „Maar ik heb lc Ie Nederlandse wetgeving respijt. Je mag het geen bescherming noemen, rhet komt wel op hetzelf- ilgens Kanis kan de huidi- igenaar van de opslag een -,1 ngrijke rol spelen bij een everplaatsing. „Hoe eer de gemeente en Barthen is tegenover stellen, des te er ben ik weg. Maar ze len niet proberen me je te lichten. Dan zijn ze mij aan het verkeerde ii" t gemeente Leiden buigt inmiddels - behalve over uizing van Kat - ook over aag welke maatregelen er imen moeten worden te- een oliebollenbakker, die directe omgeving van de di iverkopslagplaats een ei ink en 45 gasflessen had gemaakt. Gisteren heeft de meente 'een informatief ge sprek' gehad met de gebrui ker. De tank en de flessen zijn direct verwijderd. „Of er een boete volgt, weet ik op dit mo ment niet", zegt een voorlich ter. „De zaak moet eerst nog verder afgehandeld worden." Volgens de gemeente is de plaatsing van de gastank en de flessen nooit gemeld, iets wat wel is verplicht. De tank die bij een oliebol lenbakker en kermisexploitant op het erf stond, heeft een in houd van duizend liter. Daar mee is het geen grote tank, maar is hij in omvang verge lijkbaar met exemplaren die 'bij afgelegen boerderijen staan', aldus een zegsman van Shell, die de tank verhuurde. „Of bij bouwketen, om koffie te kunnen zetten, of de kachel te gebruiken." Shell verklaart verder dat de oliebollenbakker de plaatsing van de tank bij de gemeente had moeten melden en niet de multinational. Zo staat het in de leveringsvoor waarden. Inmiddels heeft het CDA schriftelijk vragen gesteld aan het college over de kwestie rond de gastank. Volgens de christendemocraten hebben omwonenden de gemeente in het verleden meerdere malen gewezen op de gevaarlijke si tuatie op het terrein van de oliebollenbakker. JJet CDA wil onder andere weten waarom de gemeente eerder geen actie ondernam tegen de illegaal geplaatste tank. WIM WEGMAN Leiden begint op korte termijn met een proef om meer langdurig werklo zen aan de slag te krijgen. Tegelijker tijd ontwikkelt de gemeente initiatie ven om het ondernemersklimaat in Leiden en de regio te verbeteren. Die plannen ontvouwde wethouder ren tijdens de jaarlijkse ondernemers borrel van de gemeente Leiden. Schultz wil samen met de Leidse on dernemersvereniging LVI. het midden- en kleinbedrijf en de Kamer van Koop handel proefprojecten om langdurig gestald. Het is nog onduidelijk of tegen de oliebollenbakker - proces-verbaal wordt of is op- Sch^ van economische zaken giste- werklozen aan het werk te krijgen. De gemeente benadert daarbij enkele kandidaten, die na het volgen van een geschikte opleiding bij een bedrijf aan de slag gaan. Daarbij spannen de on dernemingen zich in om de werklozen aan een vaste baan te helpen, onder meer door creatief met de functie-ei sen om te gaan en banen meer toe te spitsen op de mogelijkheden van de werknemers. Schultz: „Ik kan me bij voorbeeld voorstellen dat een bedrijf een chauffeur laat doorstromen naar een administratieve functie, om zo plaats te maken voor een langdurig werkloze die die chauffeursbaan goed zou kunnen vervullen." De wethouder wil de proef klein schalig beginnen - met in totaal zo'n vijftien mensen - waarbij ze overigens niet alleen langdurig werklozen maar ook werknemers van de sociale werk voorziening DZB wil betrekken. Succes Als de proef succes heeft, kan dat aan tal snel toenemen, verwacht Schultz. De wethouder vindt het project nuttig ook omdat in Leiden ondanks de krap pe arbeidsmarkt nog steeds een fors aantal mensen er niet in slaagt aan het werk te komen. „Ik verwacht niet dat we hiermee alle 3500 langdurig werk lozen aan het werk helpen, maar alles is meegenomen. De wethouder hoopt in de toekomst ook het leven van de ondernemers in Leiden te veraangenamen door een speciaal loket bij de gemeente in het leven te roepen. Daar moeten zaken mensen terechtkunnen met al hun vragen en wensen. „Nu moeten ze voor uiteenlopende vergunningen steeds naar andere ambtenaren. Het is de bedoeling dat ze straks alles bij een economische ambtenaar kunnen neerleggen, die dan achter de scher men alles regelt. Een volgende stap is dat ambtenaren ter plekke vergunnin gen kunnen afhandelen aan zo'n loket. De derde stap - maar dan moeten we nog heel wat regelen - is dat o'n on dernemersloket en de vragen die daar binnenkomen bepalend gaan worden voor het economisch beleid van de ge meente. Tilburg is daar al mee begon nen, en dat bevalt die gemeente goed." De wethouder kondigde op de on dernemersborrel ook initiatie en aan om het economisch overleg in de regio gezamenlijk meer op poten ti zetten. „Dat is nu nog enigszins vrijblijvend. Samen met de collega's uit andere ge meenten studeren we op mogelijkhe den om dat wat vaster vorm te geven, zoals nu al gebeurt met verkee t en ver voer en volkshuisvesting." Wt vilt tvpkwkers, iüwutrana m exjmaui eD wh pUntïnhwr, plswrov- OWMS, IK wrtUfuinett fln mi fin mmmIIcwI -anyeWKt tK n btz$ét witie ntdcrbirvUt Plmttncell&MS, htt bmVrJ&JtktrLjhwstMK {n. ïwdtrm hvektrcio-L. v Lw ctrtL €£K frwic imvsclyf nwtken. - m Toegangsprijs beurs 12,50 (Aanv. arrangement 12,50) Kinderen 4 t/m 12 jaar 7,50 (Ind arrangement 15,00) (Aanv boottocht 10,00) Eenmaal per auto in Boskoop borden fTC terrein volgen. Per trein, pendelbus vanaf station Boskoop leiden Hij spuit voorlopig niet meer. De fontein van Cobra-kunste naar Constant Nieuwenhuijs aan het Kooiplein wordt zeker drie we ken buiten werking gesteld om een nieuw afvoersysteem aan te leg gen. Rond de fontein wordt een geul gegraven om het overtollige water dat over de rand van de fontein stroomde en zo voor overlast zorgde op een nette manier af te voeren. De wateroverlast ontstond toen de gemeente besloot meer water door het systeem te pompen. Er werd al tijden geklaagd dat al bij weinig wind voorbijgangers op het plein werden 'natgeregend'. De gemeente redeneerde dat de wind minder kans zou krijgen als de fontein meer water zou spuiten. De afvoer van het systeem kon de grotere hoeveelheden water echter niet meer verwerken met de over stroming als gevolg. Als de fontein weer helemaal is opgeknapt wordt hij nog uitgerust met een windmeter. Als het te hard waait zal de fontein automatisch worden uitgeschakeld. FOTO HIELCO KUIPERS De Gemeenschappelijke Ge zondheidsdiensten (GGD's) voor de regio's Zuid-Holland Noord en Duin- en Bollenstreek fuseren per 1 juli. De nieuwe GGD gaat, onder voorbehoud van goedkeuring door de ge meenteraden, verder onder de naam GGD Zuid-Holland Noord met Leiden als hoofd vestiging. De vestigingen in Al phen en Katwijk blijven voorlo pig bestaan. Volgens H. Baaij- ens, voorzitter van het Alge meen Bestuur van de GGD Zuid-Holland Noord, vallen er bij de fusieoperatie geen ontsla gen. De GGD's verwachten dat de samenvoeging zowel voor de burger als voor het personeel voordelen oplevert. Zo biedt de fusie de burger volgens de GGD's betere voorlichting, een efficiënter afsprakensysteem, een klantvriendelijke benade ring en een goede prijs-kwali- teitverhouding. Elk van de 22 gemeenten binnen de Leidse regio en de Duin- en Bollen streek krijgt binnen de GGD een relatiebeheerder die de contacten onderhoudt over de dienstverlening. Voor het per soneel komen er meer moge lijkheden om intern van werk plek te veranderen of om een opleiding te volgen. Daarnaast hoopt de GGD een betere ge- spreks- en onderhandelings partner te worden binnen de zorg- en hulpverlening. Op die manier denkt de GGD een gro tere bijdrage te leveren aan de volksgezondheid in de regio. De GGD is onder meer ver antwoordelijk voor infectieziek- tebestrijding, jeugdgezond heidszorg, medische milieu kunde, openbare geestelijke ge zondheidszorg, onderzoek naar de gezondheidssituatie van de bevolking, vaccinaties en voor lichting. ie e heeft al een bestandje 5 amateur-acteurs. Daar genoeg vrouwen bij, ook meisjes en zelfs jongens puberleeftijd. Maar vol- ien mannen en zestig-plus- 'Tja, dat is een beetje een ileem. Wil de verslaggever chien meedoen aan een shop voor de nieuwe te' productie: 'Vier Seizoe- om te Zoenen'? Want Tan- ekt figuranten, enlijk wil Cocky de Jong zo heet Tante eigenlijk) igurantenfamilie van ama- acteurs om zich heen ver in. Mensen die het leuk om met een theaterpro ductie mee te werken. Te be ginnen met de Vier Seizoenen. Een muziek/theaterstuk dat op 12 november in de Stadsge hoorzaal in première gaat. Tan te gaat in samenwerking met het Leidse Stampod (Stichting Samenwerkende Podia) onder begeleiding van de bekende jazzdrummer Pierre Courbois met pianist Willem Kühne en hun zonen de vier levensfasen van de mens illustreren. De jeugd, de adolescentie, de vol wassenheid en ouderdom. Hoe ze het gaat doen? Daar wil ze nog niet veel over kwijt. „De acteurs moeten het publiek in ieder geval enthousiast maken. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Het is de bedoeling dat al die mensen een verrassende rol in het geheel spelen." Het is de eerste keer dat Cocky de Jong samenwerkt met amateur-ac teurs. Maar zeker niet de eerste theaterproductie waarin ze als Tante (knot in het haar, rare jurk, mal mens met een verfris send gebrek aan schaamte) op de planken staat. In 1990 zette ze het typetje al neer in improvisatietheater voor kinderen en maakte regio nale gezelligheids-tv voor kin deren met het programma 'Thee met Tante'. In 1996 werd ze benaderd door de Stichting Podium Hot House om een live jazzvoorstelling voor kinderen te organiseren. Iets waar ze gretig op inging. Want Tante houdt van jazz en Tante houdt van kinderen. Maar of kids en cats nou zo'n voor de hand lig gende combinatie vormen? „Juist daarom. Er heersen nog te veel vooroordelen rond jazz muzikanten. Het is niet zo dat kinderen niets met jazz hebben omdat het 'moeilijke' muziek zou zijn. Ze kennen het ge woon niet. Op de radio horen ze alleen maar commerciële pop. En als ze er dan voor het eerst mee geconfronteerd wor den zijn ze heel ontvankelijk. Het is niet stom, het is niet leuk, het is nieuw. Maar wat nou zo jammer is, is dat bij een jazzconcert het publiek zichzelf van tevoren selecteert. Mensen denken vaak, o het is jazz, dus daar houd ik niet van." En dan komt Tante in de pictu- Tante, alias Cocky de Jong weet haar jonge publiek te boeien. re. De Jong probeert in Tante houdt van jazz' en nu ook in 'Vier Seizoenen' als een kataly sator op te treden in de interac tie tussen muzikanten en kin deren. Op de video van de 'Tante houdt van Jazz' van vo rig jaar geeft saxofonist en jazz- enfant terrible Peter van Ber gen tegen een decor van video beelden een staaltje gèïmprovi- seerde muzikale wanorde weg. De cellist geselt de trommel vliezen van het jonge grut met geluiden die omhoog klauwen uit zijn klankkast. Grote ogen staan mild apatisch. Niemand durft nog te reageren. Tante vult het vacuüm. „Hè, hè wat een herrie. Vinden jullie het leuk?" Angstvallige stilte. „Nou, ik hoor geen nee. Da's een goed teken." Daarna gaat Tante voor in 'lek ker gek doen', danst, gaat tus sen de kinderen zitten dromen en raadt ze aan om als ze het niet mooi vinden toch gewoon hun vingers in de oren te doen. Even later swingen de kids met kazoos en Tante door de Waag. Het lijkt alsof iemand het ge luid van North Sea Jazz onder Sesamstraat heeft gezet. De video wordt een stukje doorgespoeld want De Jong wil nog heel even iets laten zien. De reacties van de kinderen. Een aantal blijft steken in jeug dige diplomatie en gewenste antwoorden: 'leuk' en 'hele maal niet saai'. En als er moet worden gekozen tussen Spice Girls en jazz, weten twee van de drie pubermeisies het wel: Spice Girls natuurlijk. Maar het derde meisje is overtuigd over stag gegaan. Jazz! En tante zegt: „Yesss!" Aanstaande zondag is de eerstvolgende acteurs work shop van Cocky de Jong. Voor meer informatie Tante Pro- dukties tel: 071 5723024, e- mail: tante.@zonnet.nl pablo cabenda De gemeente is tijdens de renovatie van de Stadsgehoor zaal herhaaldelijk in de fout gesprongen en heeft te wei nig aandacht gehad voor de asbestproblematiek. Dat is met name gebeurd door een gebrekkige organisatie bin nen de gemeente en een te groot vertrouwen in allerlei regels. Van slecht functioneren van verschillende men sen en van grove fouten is evenwel geen sprake. Kort sa mengevat zijn dat de belangrijkste conclusies \an het E.M. Meijers Instituut, dat in opdracht van Leiden de af gelopen maanden heeft onderzocht waarom tijdens de verbouwing van de Stadsgehoorzaal in 1995 a.'best is blijven zitten. leiden herman joustra De onderzoekers concluderen dat de gemeente voor de reno vatie van de Stadsgehoorzaal ten onrechte geen sloopvergun ning heeft aangevraagd, terwijl de wettelijke noodzaak tot het aanvragen van zo'n vergunning in het bestek, het gedetailleerde verbouwingsplan, nog wel is genoemd. De architect, de pro jectleider van de gemeente en de afdeling bouw en woning toezicht 'zijn kennelijk niet alert geweest op de noodzaak een vergunning van te vragen'. Waarschijnlijk is wel, dat hierdoor ook geen onderzoeks rapport is opgesteld over de mogelijke aanwezigheid van as best, wat in het geval van een sloopvergunning verplicht is. 'Het ontbreken van zo'n rap port is er, naar het oordeel van de commissie, debet aan dat de asbestproblematiek gedurende de renovatie niet of nauwelijks aandacht heeft gekregen'. Verder is het de onderzoekers gebleken dat 'het uitvoerend ni veau' tijdens de renovatie ,niet voldoende op de hoogte was van het gemeentelijk asbestbe- leid, wat inhoudt dat asbest dat geen gezondheidsrisico's met zich meebrengt niet koste wat het kost wordt verwijderd en dat de beheerder van het des betreffende gebouw altijd van de toestand op de hoogte wordt gesteld. Mogelijk komt dit ge brek aan kennis door de organi satiestructuur binnen de ge meente, waarin de gebouwen niet onder één wethouder val len. Dat neemt niet weg, vol gens het instituut, dat op het uitvoerend niveau meer alert heid verwacht had mogen wor den voor wat betreft de risico's verbonden aan het werken met asbest. Tot slot heeft de gemeente verzuimd de nieuwe directeur van de Stadsgehoorzaal te mel den dat niet al het asbest was verwijderd. 'Door haar niet adequaat te informeren, is haar de mogelijkheid ontnomen om haar personeel dat binnen het gebouw werkzaamheden moest verrichten, adequaat te waar schuwen. Door dat niet te doen handelde de gemeente in strijd met haar eigen beleid Het onderzoeksinstituut werd ingeschakeld nadat begin dit Leidse finalist De Leidse Daan Hogervorst doet morgen in het Olympisch Stadion van Amsterdam mee aan de finale van het Oranje- spel Select 11 van de Melkunie. Samen met de vijftien andere finalisten gaat Hogervorst voor even op de stoel van bonds coach Frank Rijkaard zitten door spelers te selecteren van wie hij denkt dat ze een onover winnelijk team vormen. Ook bepaalt hij in het spel een eigen spelsysteem om tegenstanders te slim af te zijn. Leiden wil af van al zijn asbest Leiden wil uiteindelijk al het asbest uit alle gemeentelijke gebouwen verwijderen. Mi lieuwethouder Pcchtold heeft dit vanochtend bij de presentatie van het rapport van het E.M. Meijers Insti tuut meegedeeld. Op korte termijn is dat echter niet mogelijk. Het is de ïedoe- ling dat uiterlijk ove twee jaar het beleid is geformu leerd, waarin de aanp ik van de asbestproblematiel tot in de puntjes is geregeld. Het college van ourge- meester en wethouders wil nu eerst een zogenoemd in- terim-beleid formuleren, met afspraken over de aan pak van urgente gevallen en incidenten, het zonodig uit voeren van aanvullend on derzoek naar asbe-it bij sloop en verbouwingen, de voorbereidining, uitv lering, controle en evaluatie an as bestsaneringen. en ce ma nier waarop de res iltaten van het huidige onderzoek naar de aanwezighe d van asbest (Quick Scan) worden bekendgemaakt aan de be heerders van de gebouwen. Pechtold zei ook dar de ar chivering binnen de ge meente zal worden onder zocht. jaar tijdens een globaal onder zoek in gemeentelijke gebou wen asbest in het pand werd aangetroffen. Later bleek dat de nog aanwezige asbest geen ge zondheidsrisico's opleverde. Het rapport is vanochtend offi cieel overhandigd aai burge meester Postma, maanden later dan aanvankelijk gepland. Sommige dossiers bleken moei lijk traceerbaar, andere zelfs onvindbaar. 'Dit lijkt erop te wijzen dat het met de wijze van archiveren binnen de gemeente slecht gesteld was', is het com mentaar van de onderzoekers. MORGEN in deze krant uw droombaan? U vindt de baan die bij u past in www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13