Japans-Duitse tweeling compact en efficiër L.I.A.M. YJ Weg en wiel Italiaanse motoren bij Ford Hybride SUV Ford Escape Friedl Münch op herhaling met peperdure motorfiets HUISMAN Mercedes klaar voor uit as herrezen DTM Bescherming tegen zon, wind en insecten VRIJDAG 19 MEI 2000 Het Den Hartogh Ford Muse um in Hillegom krijgt steeds vaker bezoek van andere merken die er een clubdag houden. Komende zondag bijvoorbeeld is het de beurt aan het 'ltal-overleg' dat het museum als toneel gebruikt voor de tiende Ital-dag. Het draait daar voornamelijk om motorfietsen van Italiaanse origine, met merken als Be- nelli, Moto Guzzi, Laverda, Ducati, Vespa en Aprilia. Er is natuurlijk binnen dit kader van alles te zien, maar ook worden er klassieke motoren verkocht. Bezoekers kunnen tevens genieten van de groot ste collectie klassieke Fords ter wereld. De toegang tot het museum kost zondag 7,50 gulden. Kin deren van 5 tot en met 12 jaar betalen 5 gulden. De Ital-dag duurt van 10 tot 17 uur. Ford is in een vergevorderd sta dium met de ontwikkeling van een hybride-uitvoering van de Maverick. Deze compacte Sports Utility Vehicle (SUV) komt in 2003 op de markt met een elektrische krachtbron ter ondersteuning van de van huis uit al zuinige 4-cilinder benzi nemotor. Bovendien krijgt de wagen een reminstallatie die bij het vertragen stroom opwekt. Ook een efficiënt stop-and-go systeem, waarbij de motor af slaat bij uitrollen en stilstaan, helpt mee aan de zuinigheid. In stadsverkeer zou de hybride Maverick in ieder geval 1 op 16,7 moeten kunnen rijden. De actieradius (de afstand die op één tank brandstof kan worden gereden) zit op meer dan 800 kilometer, zegt Ford. Desge wenst heeft de auto echter het prestatiepeil van de 6-cilinder benzineversie, omdat de elek tromotor tijdens het accelere ren bijspringt. In Europa, waar de Ford Mave rick HEV (Hybrid Electric Vehi cle) verkocht zal worden onder de naam Ford Escape, zal de hybrideversie gemakkelijk kun nen voldoen aan de nieuwe Eu ro emissie-eisen fase 4. Volgens de zeer strenge Californische wetgeving geldt de Escape nu al als Sulev (Super Ultra Low Emission Vehicle), aldus Ford Europa-topman Nick Scheele. Auto-infotainment VDO Dayton Infotainment in de auto komt binnen bereik met de TV 5000 van VDO Dayton. Deze televisietuner kan worden aangesloten op de MS 5000, het mobiele multimediasysteem van het merk. De tuner maakt het mogelijk om televisie met teletekst te ontvangen in de auto, maar er kan ook een dvd-speler, een videorecorder of een spelcomputer worden aangesloten. De beelden worden weergege ven op het hoge resolutiescherm van de MS 5000. Het is ook mo gelijk om een tweede scherm aan te sluiten op de TV 5000 voor de passagiers achterin. Het systeem kan twee verschillende functies tegelijk uitvoeren, zodat de kinderen achterin een computerspelle tje spelen terwijl voorin gegevens van het navigatiesysteem op het scherm verschijnen. De prijs van de TV 5000 is 1.699 gulden. Suzuki komt met lichte cmiser Suzuki heeft met de 250 Intru der Legendary Classic (LC) een aardig alternatief in huis ge haald voor de matig populaire Marauder 250. Zo probeert de fabrikant toch nog een graantje mee te pikken van de heersen de cruisertrend. Hoewel de In truder LC oogt als een zware cruiser, bedriegt hier de schijn. De optische misleiding wordt veroorzaakt door een wielbasis van 1.520 millimeter, waardoor de motor een forse uitstraling heeft. Toch weegt de 'mini' LC maar 142 kilogram schoon aan de haak en is het model voor zien van een motorblok met een cilinderinhoud van 248 cc. De luchtgekoelde 4-takt V-twin heeft 3-kleps koppen, levert 24 pk bij 8.500 tr/min en geeft een motorkoppel af van 23 Nm bij 6.000 tr/min. De motor is daar door per definitie geschikt voor bestuurders met het beperkte A-rijbewijs. Door de zadelhoog te van 645 mm is de tweewieler ook geschikt voor kleiner uitge vallen motorrijders. Onder gun stige omstandigheden wordt een topsnelheid behaald van 125 kilometer per uur. De In truder 250 LC kost 12.499 gul den inclusief verchroomde uit laten, een verchroomd luchtfil- terdeksel en dito meters op de tank. Mini-ruimtewagens Opel Agila en Suzuki Wagon R+ in juni op de markt Het is een beetje sneu voor Suzuki dat Opel op deze manier met de eer van de slim gemaakte, kleine ruimteauto gaat strijken. Hij is namelijk vrijwel volledig door Suzuki ontwikkeld en de Japanse fabrikant perst zelfs de plaat- werkdelen voor Opel. Dat gebeurt in de Hongaarse fabriek waar de New Wagon R+ wordt gebouwd. Vervolgens wordt het plaatwerk naar een nieuwe Opel-fabriek in het Poolse Gliwice ge bracht, waar dan de Agila in elkaar wordt geschroefd. Beide auto's komen dus uit voormali ge Oostblok-landen en worden relatief goedkoop geproduceerd. Opel slaagt er echter in met een veel scherpere prijs op de proppen te komen. Het Duitse merk realiseert die door een voudig wat standaardvoorzieningen weg te laten. Zo is in de basisversie al leen de bestuurder beschermd door trisch bedienbare ramen. De Wagon R+ is voorzien van een 1.3 liter benzinemotor met 76 pk. Opel stelt daar keuze uit twee motoren te genover, een 1.0 liter 3-cilinder met 55 pk en een 1.2 liter 4-cilinder met 75 pk. Vooral deze laatste heeft wat betere manieren dan de krachtbron in zijn Ja panse tegenstrever. Zo is de Opel-motor met name bij ho ge toerentallen wat stiller. En de trek kracht bij lage toerentallen is een frac tie beter. Beide auto's halen 155 kilo meter per uur als topsnelheid. De 1.2 liter motor is wel te prefereren boven de 1.0 liter machine in de basisversie. Die heeft aan de relatief gewichtige Agila (bijna 1.000 kilo) namelijk een aardige kluif. Met zijn matige trek kracht duurt het 18 seconden voor de Agila vanuit stilstand op de 100 km/u zit en meer dan een top van 140 km/u zit er niet in. De 1.0 liter Agila kan dit gebrek aan kracht ook nauwelijks compenseren met een lager verbruik. Gemiddeld komt hij 500 meter verder op een liter benzine (1 op 15,9) dan de Agila 1.2. Buiten de motorisering en de uitrus ting zijn de verschillen tussen de Opel Agila en de Suzuki Wagon R+ heel klein. In het interieur gebruikt Opel iets andere materialen, maar de vorm van het dashboard is hetzelfde. Dat geldt ook voor het uiterlijk, dat slechts minieme verschillen laat zien. Is de Agila voor Opel een heel nieuw model, bij Suzuki komt de Wagon R+ de oude versie aflossen. En dat is een hele verbetering, want de nieuwe oogt duidelijk veel volwassener dan zijn smalle, hoekige voorganger. Hij heeft rondere vormen, beter geïntegreerde bumperspoilers, grote koplampen, een sprekende grille en wat aardige chroomaccenten. Ook is de auto in alle richtingen ge groeid, al is hij nog steeds niet langer dan drie en een halve meter. D centimeters komen allemaal te aan de zitruimte, die best riant noemd kan worden. Helaas blij bagageruimte onverminderd h bruikelijk bij dit soort mini-ruii gens is de lekker hoge zitpositii bijbehorende gemakkelijke ins De rijkwaliteiten van de autozi rassend goed. De Agila/Wagon handzaam dankzij de nauwket kende elektrische stuurbekract en gaat verdienstelijk bochtem Dat pleit voor de afstemming! onderstel, dat het overhellen r, hoge carrosserie binnen de pe houdt. Het is geen sportievelii; zeker een serieuze keuzemoge als betaalbare gezinswagen en als tweede auto. De Japans/Dt ni-MPV is prima inzetbaar voc werkverkeer, stadsgebruik enz dan een wat langere rit. een airbag, hebben de ramen handbe diening, is er geen centrale portierver grendeling en heeft de motor niet vier maar drie cilinders. Met deze opties erbij opgeteld komt de prijs van de Ag ila wel weer in de buurt van die van de Wagon R+. Maar goed, een scherpe basisprijs lokt nou eenmaal veel men sen, ook al zal vrijwel elke klant met een duurdere de deur uitgaan. Overigens heeft Suzuki inmiddels vlie gensvlug besloten ook een goedkopere versie uit te brengen. Dat wordt de GA-uitvoering die vanaf september voor 20.995 gulden wordt aangeboden. Tot die tijd is er eigenlijk maar één uit voering, de GL, die behoorlijk com pleet is en daarom 24.495 gulden kost. Twee airbags, gordelkrachtbegrenzing, bij een botsing wegklappende pedalen (van Opel) en zelfs ABS horen er bij. Net als stuurbekrachtiging, centrale deurvergrendeling (met de van Opel bekende dubbele blokkering) en elek- Ooit waren Japanse auto's goedkoper én luxer uitgevoerd dan Europese. Maar die tijd is voorbij en soms is de situatie zelfs omgekeerd. Zoals bij de nieuwe Suzuki Wagon R+ en de Opel Agila. Deze twee zijn gezamenlijk ontwikkeld en komen ook vrijwel tegelijk op de markt, in juni. Maar de Opel-versie is te koop vanaf 19.995 gulden, terwijl de Suzuki pas bij 24.495 gulden begint. Mercedes-Benz Alphen a/d Rijn De Schans 25 (0172) 47 51 55 Leiden Vondellaan 45 (071)576 93 03 Lisse Meer en Duin 4 (0252) 41 90 22 DEN HAAG GPD De Duitse constructeur en mo torbouwer Friedl Münch ontke tende in de jaren zestig een wa re revolutie door motoren uit te rusten met uit auto's afkomstig motorblokken. Toch zou het nog tot 1977 duren, voordat zijn eerste model productierijp was. Dat leverde de 295 kilogram zware Münch 4 Mammut 1200TTS op, een luchtgekoelde 4-cilinder die zegge 88 pk bij 6.000 toeren per minuut lever de bij een megakoppel van 113 Nm. Als aandrijfunit werd het motorblok van de NSU 1200 ITS gebruikt. Hetzelfde blok werd in 1978 ook toegepast bij de Münch 4- 1200 TTSE die dank zij brand stofinjectie het voor die tijd on gehoorde vermogen van 104 pk wist te genereren. Beide hand- gebouwde motoren bedienden een selecte groep liefhebbers, die in die tijd bereid waren een kleine dertig mille in een twee wieler te investeren. Friedl Münch is het nog steeds niet verleerd blijkens de komst van de Münch Mammut 2000. Maar anders dan dertig jaar ge leden, ontwierp de bejaarde constructeur dit keer zelf een 4- cilinder motorblok dat zegge 260 pk bij 5.650 tr/min weet te produceren dank zij brandstof injectie en een Schwitzer-turbo. De vloeistofgekoelde 4-cilinder weet dank zij bij Cosworth ont wikkelde 4-kleps cilinderkop pen uit 1998 cc cilinderinhoud zegge 295 Nm motorkoppel te leveren. Daarmee zal de 345 ki logram zware tweewieler de concurrentie bij willekeurig welke stoplichtsprint onmid dellijk doen verbleken. Menigeen zal echter ook ver bleken bij het horen van de prijs. Die is door Münch Motor- rad Technik GMBH in Würz- burg vastgesteld op 86.000 euro (rond 190.000 gulden). De '2000' is uitsluitend te bestellen via internet (www.muench- mammut-2000.com). Aardig detail is dat kopers de bouw van hun motor via een webca mera op de voet mogen volgen. Maar dat is eigenlijk vanzelf sprekend bij zo'n investering. Gazelle Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos Loekie 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Levendaal 76 Leiden Tel.: 071 -5131515 Sumatrastraat/hoek Willem de Zwijgedaan Leiden Tel.: 071 -568 06 80 Volgend weekeinde start op het circuit van Hockenheim de eer ste race van de Duitse Toerwa- gen Masters (DTM). Daarmee wordt dit immens populaire kampioenschap na enkele jaren van afwezigheid in ere hersteld. De eerste DTM werd in 1988 gehouden en in het begin van de jaren negentig groeide het evenement uit tot een van de populairste autosportklasses in Europa. In elke race kwamen indrukwekkende toerwagens aan de start die goed waren vóór een spectaculaire strijd. In 1996 ging de klasse ter ziele, omdat twee belangrijke fabri kanten zich uit het kampioen schap terugtrokken. Enkele jaren geleden ontstond in Duitsland het initiatief om de DTM van weleer nieuw leven in te blazen en diverse Duitse au tomerken staken de koppen bij elkaar. Het bleek een succesvol le poging en binnenkort kan het publiek dus weer genieten van de super-toerwagens. Ze ko men dit seizoen achttien keer in actie tijdens negen Duitse eve nementen. De verschillende merken zijn al vele maanden bezig met hun bolides om ze klaar te krijgen voor de eerste race op 28 mei. Mercedes-Benz bijvoorbeeld, dat voorheen successen boekte met de 190 en de C-klasse, komt aan de start met maar liefst acht geprepareerde CLK's. Die gaan het opnemen tegen onder andere acht Astra's Cou pé V8 van Opel en vier Audi's van het type TT. Het leuke van de DTM is dat er wagens rondrijden die zijn zeer duidelijk zijn afgeleid van ge wone seriemodellen maar er te vens zeer spectaculair uitzien. Mercedes bouwde bijvoorbeeld van zijn CLK-coupé een specia le wedstrijdversie voor de nieu we DTM. Deze op de achter wielen aangedreven racewagen is voorzien van een 4.0 liter V8- motor, goed voor een vermo gen van rond de 450 pk. Een .6- versnellingsbak is standaard, elektronische hulpmiddelen als ABS, tractiecontrole en zelfs van binnenuit verstelbare stabi lisatoren zijn verboden. Kinderen kie voor Opel Z Opnieuw een prijs vooi cesvolste ruimtewagen land, de Opel Zafira. Di waren het eens geen 'di gen' uit de autowereldi kinderen tussen acht ei jaar die uit een reeks va compacte MPV's de Za aangenaamste aanwez Dat gebeurde in het tel programma Fris Chi| in kinderen uiteenlopei ducten moeten beoordf de familieauto's werd» dere gekeken naar de ii achter, het rijcomfort,ó len en de praktische rui achterin, waar kinderen dens een langere reis cc bel moeten kunnen ven Audi A4 mi wasvriende De Bovag-afdeling Auto drijven heeft de Audi Al roepen tot de 'wasvrien ste' auto van dit jaar.Ti dere auto's die hoog sa waren de BMW 3-serie Volkswagen Golf. De keuze van de wasvri lijkste auto kwam tot st een enquête onder zo' de Bovag aangesloten mers met een autowa- tie. Zij moesten een aai dellen beoordelen op i ste wasresultaat' en 'm tage van de installatie' kwamen genoemde dri mineerden naar voren de vakbeurs Tankstatio konden de ondernemf definitieve stem uitbrei daar kwam de Audi A4 procent van de stemmi beste uit de bus. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN en bril opzetten tijdens een fiets- tocht is een goed idee. En dan niet zo'n modieus zonnebrilletje met piepkleine glaasjes, maar een speciale fietsbril met forse, aërodynamisch gevormde glazen of lenzen. Voordeel daarvan is dat de ogen bij harde wind gewoon open kunnen blijven. Extra voordeel is dat er geen insecten in de ogen kunnen vlie gen. Er zijn fietsbrillen te koop met blanke of donkere glazen, die overigens altijd van sterke kunststof zijn, bijvoorbeeld polycarbonaat. De blanke glazen zijn praktisch in de winter en bij duisternis, de donkere fungeren vanzelfspre kend als zonnebril. Veel brillen worden met meerdere, verwisselbare glazen geleverd en zijn daarmee zomer én winter te gebruiken. Vaak is het neusstuk voorzien van een rubber tje om glijden te voorkomen. Een fietsbril hoeft niet duur te zijn. Er zijn exemplaren met vaste en zelfs met verwissel bare glazen te koop. die niet meer dan een paar tientjes kosten. Wie dat te weinig vindt kan kiezen uit brillen van duur materiaal van een paar honderd gulden. Een fietsbril zonder rand aan de zijkant voldoet het beste. Een dik ke rand is heel onpraktisch, omdat die een be lemmering vormt bij opzij en achterom kijken. rol in de ontwikkeling van Span je. Ook toen de Italianen zich enige tientallen jaren later had den teruggetrokken uit deze sa menwerking bleef Seat auto's bouwen die waren gebaseerd op oude Fiats. De laatste Fiat-kloon, de Seat Marbella, ging pas drie jaar geleden uit productie. Te genwoordig zitten de Seats vol met techniek van Volksv sinds enkele jaren volle( naar van Seat. Op de fot we dat het grootste deel Seat-gamma in 1957 bei de Seat 600, terwijl er oc Spaanse variant van deg Fiat 1800-2100 werd gei in de fabriek te Zona Fra celona. foto Bijgaande foto's geven een overzicht van diverse soorten fietsbrillen. De bril rechtsboven is van Pro en wordt geleverd met blanke, bruine of gele lenzen, prijs 30 gulden. Prosun levert het type Boost (linksboven) eveneens met drie soorten lenzen voor de prijs van 80 gulden. Brillen van Briko (hierboven) zijn eventueel te koop met een clip om hem op een normale bril te kunnen bevestigen. Er zijn twee soorten lenzen, prijs rond 185 gulden. foto's briko-prosun-pro Deze maand bestaat het merk Seat een halve eeuw. In het jaar van de oprichting, 1950, sloot Sociedad Espanol de Automovi- les de Turismo gelijk een over eenkomst met Fiat. Zodoende kon de Spaanse fabrikant in li centie Fiats bouwen voor de thuismarkt. Deze eigen autopro ductie speelde een belangrijke 5ERT

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12