Kastanj everzameling bloeit in de Beemster Rijp en Groen Wondermiddel sterkt planten tegen ziekten VRIJDAG 19 MEI 2000 REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER Opzomeren Nu komen de beste tuin- vveken van het jaar eraan. We zijn niet langer bang voor nachtvorst die zo veel schade kan berokke nen. De ijsheiligen zijn weer vertrokken en blij ven hopelijk een heel jaar weg zodat we onze tuinen en balkons vrolijk kun nen beplan ten met kleu rig vorstge- voelig spul. Daartoe reke nen we op de eerste plaats alle exoten en half exoten die we met kuip en al moeizaam de winter door hebben ge bracht. Nu mogen ze weer genieten van licht en lucht. Mochten we ze nog niet verpot hebben dan zal dat nu moeten gebeuren. Vaak volstaat het verver sen van de bovenste, on geveer 10 cm, grond. Die peuteren we er dan uit om daarna goede verse compost en potaarde aan te brengen. Is de plant letterlijk uit de pot ge groeid dan zullen we deze uit de pot moeten halen. Dat is niet steeds gemak kelijk zoals ik uit ervaring weet. Lossteken langs de potrand en de kluit, door en door nat maken helpt. Na deze behandeling gaat alles er wel uit en kan de oude aarde uit de kluit worden geklopt. Meestal is het handig om de wor tels wat in te korten. Dan kan de plant weer terug in dezelfde pot die zeer goed schoongemaakt is om eventuele sporen van schimmels dan wel onge dierte kwijt te raken. Voor veel planten is het beter om in een niet te grote pot te komen. Dan vor- GREET BUCHNER POSTBUS 507 3002 PA HAARLEM men ze teveel blad en is de kans op bloemvor- ming minder. Dat geldt onder andere voor de ka merlinde. In tuin of terras zoeken we uiteraard een plaat die aangepast is aan de eisen van de plant en altijd enigs zins be schermd is tegen teveel wind. En nu de eenjarige zo- merplantjes die al weken te koop wer den aange boden maar door voor zichtige en zuinige tui niers, waar toe ik mezelf ook reken, werden gemeden. Immers één nachtje vorst en alle moei te is voor niets geweest. Maar nu is het zover, nu mogen ze de grond in. Maar eerst zorgen we ervoor dat ze zich zonder pot helemaal vol kunnen zuigen in lauw water. Daar is wel een enkel uurtje mee ge moeid, geen nood. In de tussentijd maken we de uiteindelijke plek in tuin of bak goed klaar. In de tuin de grond goed losspitten en dan voor elk plantje een kuil maken die groter is dan de kluit. Als dat gebeurd is alle kuiltjes volgieten met wa ter en als dat weggezakt is onze nieuwe aanwinst er in. Daarna aanvullen met goede compost of potaar de, aandrukken en nog eens water geven. Niet omdat de plant te droog staat, maar om de aarde tussen de wortels te spoe len. Van het grootste be lang. Wortels blijven al leen in leven als ze zich kunnen hechten aan de omringende aarde. Knusheid uit tuinschuurtje Alsof er in de tuin nog niet genoeg te doen valt, zijn er in het boek 'Uit het Tuin schuurtje' een bonte ver scheidenheid aan gezellige knutseltips bij elkaar ge harkt. Het maken van houten plantenlabels bij voorbeeld, het bouwen van windharpen, beschil deren van turfpotjes en het vervaardigen van tuin- vazen uit mos en gaas. Op sommige van de 156 pagina's lijkt de relatie met tuinieren vergezocht: want wie piekert er ooit over om laarzen te be schilderen met een bloe- menmotief of een 'tuins- jaal' te maken of eigen kruidenzeep voor een bad? Nou, volgens de schrijfster is het heel lo gisch, want 'aan het eind van een drukke dag in de tuin of schuur kunnen de spieren vermoeid of zelfs stijf zijn. Dus is het heer lijk om een lang, heet bad te nemen dat geurt naar kruiden'. Haar tuinschuurtje moet een warm nest zijn. Want daar krijgen alle zinnige en minder zinnige ideeën gestalte. Zodoende zijn er ook tips opgenomen om dat schuurtje op te knap pen en te decoreren. Uit het Tuinschuurtje: leuke ideeën met materi alen uit eigen tuin en schuur. Uitgeverij Terra, Warnsveld. ALEX VAN HOOF De grootste verzameling van kastanjebomen in Nederland wortelt in de Beemster. Een particuliere collectie van 33 soorten. Nu bloeiend met witte, crèmekleurige, rode en rood witte 'kaarsen'. Allemaal ge plant door Hans Völlmar in zijn Beemster Arboretum. Een ver zamelingvan 1500 houtige ge wassen, gratis toegankelijk voor het publiek. Want de gepensio neerde bosbouwkundig ingeni eur houdt van bomen én men sen. Hij moet een houten hart heb ben, dat de sapstroom van zijn tenen naar zijn kruin pompt. Want zijn hart klopt louter voor bomen. Hans Völlmar wil ze al lemaal in zijn armen sluiten. Al le bomen van de gematigde zo ne van het noordelijk halfrond. Hij steekt zaailingen weg onder notenbomen bij graaf en gravin d'Ursel op kasteel Hex in Bel gië, waar hij als bestuurslid van de internationale dendrologi- sche (boomkundige) vereniging over de vloer komt. En vertroe telt die scheuten in de Beem ster klei. Maar als het boompje niet bijzonder opgroeit, is hij hard. Snoeihard. „Een nieuwe boom die niet interessant is omdat hij te veel lijkt op de hoofdsoort, zaag ik fluitend om. Daar heb ik geen enkele moeite mee." Hij verstuurt nog net geen rouwkaarten als een geliefde boom sneeft, maar het doet wel eens pijn. Naast de lijst met 1500 soorten bomen en strui ken heeft hij een 'mortuarium- lijst'. „Ik ben een nauwkeurig boekhouder. Op die lijst houd ik de planten en bomen bij, die na drie maal aanplanten toch nog doodgaan omdat ze het hier niet redden. Die laten het afweten vanwege de kalk, de kleiachtige grond of omdat ze niet tegen de vorst kunnen." „De kleigrond van de Beemster is zo voedzaam waardoor plan ten soms niet genoeg 'verhou ten'. Dan kunnen ze in de win ter niet tegen de vorst en gaan ze kapot." Het mortuarium her bergt inmiddels 250 planten en bomen die het niet redden in zijn arboretum. Dat kostte hem ook voor 10.000 gulden aan plantgoed. Hij glimlacht de ver liezen weg, want er is nog zo veel moois over. „Afgelopen winter heb ik weer zestig nieu we exemplaren geplant. Die moeten nog in de computer worden gezet. Want je moet het serieus aanpakken als je iets wilt voorstellen, en dat wil ik." Völlmar telt zelf 72 jaarringen. Heeft zijn wortels als ingenieur in de bosbouw. „Maar in Ne derland is weinig aan bosbouw te doen." Hij kwam tot wasdom als management consultant in de automatisering, maar kon zijn liefde voor de bomen niet beteugelen. Hij kocht in 1970 een twee hectare oude tuinderij aan de Neckerweg in de Beem ster. „Zo'n bedrijfje waar vroe ger een heel gezin van kon rondkomen." Begon te planten en te planten. Niks boompje groot, plantertje dood. Sommi ge exemplaren zijn in dertig jaar geëvolueerd tot ware woudreuzen. Inmiddels is zijn tuin ondergebracht in een stichting om de continuïteit te waarborgen. Vrijwel dagelijks loopt hij op zijn klompen door zijn 'tuin van Eden'. Niet om te mijme ren, maar om de handen uit de mouwen te steken, want Völl mar houdt de verzameling bo men en planten helemaal zelf bij. Een eenmanstuin van zes- enhalve hectare. Al gaat zijn vrouw over de borders en de moestuin. „Op de grensgebie den hebben we wel eens dis cussie. 'Ik wil die boom weg' zegt ze dan, of ze wil juist dat een boom net wordt gesnoeid." Geen olijfboom of kurkeik te zien. Die redden het niet in zijn liefdevolle dendrologische do mein. „Ik verzamel alles uit de gehele gematigde zone van het noordelijke halfrond. Tot aan de poolcirkel toe. Van de Hima laya tot Noord-Amerika. „Olijf bomen uit het mediterrane kli maat doen het hier niet, maar ik heb wel een steeneik uit het Middellandse-Zeegebied. Die staat hier al achttien jaar." Niets is in willekeurige volgorde geplant. Aan de ene zijde van de Neckerweg zijn de bomen in families bij elkaar gezet. Van valse christusdoorn tot sneeuw bal, elastiekjesfioom of kardi naalshoed. „Dat is het systema tische tuingedeelte. Alles aan eiken, kastanjes, berken en es sen staat er bij elkaar. Dat ver gelijkt lekker makkelijk." „Aan de andere kant van de weg hebben we het geografi sche gedeelte. Daar heb ik bo men en struiken uit bepaalde gebieden bij elkaar geplant. Daar kun je zien hoe die soor ten allemaal bij elkaar voorko men in de Kaukasus, China, Ja pan of Noord-Amerika." Dat leidt tot kleine boslandschap pen van de verschillende conti nenten, al gaat het wel om jon ge bosjes want de aanplant hier is pas in 1993 begonnen. Bezoekers zijn welkom in het arboretum. Zo'n achthonderd per jaar maken een wandeling waarbij ze de beschrijving vol gen, of ze worden als groep ontvangen in een centrum dat hij hiervoor liet bouwen. Een plek voor een praatje en een le zing met lichtbeelden. „De ene bezoeker is in vijf mi nuten klaar. Die ziet de ene na de andere 'groene boom'. Maar er zijn ook mensen die zich de hele middag lopen te vergapen. Zo'n arboretum is een soort vertraagde film. Iedere dag ver andert het en iedere maand hebben we iets in bloei staan. Zelfs winterbloeiers, waar wei nig mensen weet van hebben." En de meeste mensen weten weinig, als het om boomkunde gaat. Völlmar gaat in de scha duw van een Kaukasische vleu- gelnoot staan. Een knoeperd waaronder je makkelijk vijftien auto's in de schaduw kunt zet ten. „Die verkopen ze in de tuincentra in een potje. Dat wordt een boom van dertig me ter omtrek." „Het is bijna een misdrijf dat tuincentra dat verkopen. Vrij wel niemand weet dat die boom zo groot wordt, terwijl je er ook kleine soorten van hebt. Dat is ook zo met eiken en kas- Draaien en maaien Grasmaaien heeft veel ge meen met afwassen: het is een steeds terugkerend klusje, waarvan de omvang toeneemt naarmate langer wordt ge wacht. Voor luie maaiers gloort enige hoop. Volgens fa brikant Husqvarna maakt de handmaaier Novocut 64 lange grassprieten nog eenvoudig een kopje kleiner. Dat kan door met een draaiknop de maaihoogte te variëren tussen 12 tot 55 millimeter. De prijs is fors voor een handmaaier: 239 gulden. Informatie: Husqvarna, Al phen a/d Rijn, 0172 - 468322. Vuilzuiger voor vijver Wie een schone vijver heeft, kan doorgaans op de bodem j kijken. Maar zo zuiver als het water is de vijvergrond ge woonlijk niet: er liggen slib, drek, visuitwerpselen en afge storven plantenresten op. Kortom, een smerig en am- moniakproducerend laagje. De Pondovac vuilzuiger I brengt deze vieze bodemlaag j boven water. Het apparaat zuigt tot tien millimeter grote J modderdeeltjes op en vervoert deze via een slang naar een kunststoffen tankreservoir van dertig liter. Is de tank vol, dan zorgt een radiografisch handigheidje op de handgreep ervoor dal vuilzuiger direct wordtu schakeld. Vervolgens gat ventiel op de tank open, door de inhoud binnenl conden via een speciale voerslang op bijvoorbed border belandt: de opga laag is onder meei w bloemenmest. Is de ladii geleverd, dan kan er mei ongeveer 529 gulden kos Pondovac weer verderw gezogen. Voor meer informatie:! Pumpen BV, Nijkerk, 03 246.2210. tanjes. Je hebt heel fraaie klein- blijvende kastanjes. Het is net als met mensen: je hebt hele lange en hele kleine." Niet alleen de stadstuinier in de nieuwbouwwijk weet vaak niet wat voor bomen er te koop zijn. Ook de groenvoorzieners van waterschappen en gemeenten zijn dendrologisch gezien vaak analfabeet. „Die hebben geen assortimentskennis. Neem de koningslinde, die ze steeds planten langs wegen. Ondingen vaak. Ik kan ze een linde laten zien die minder onderhoud vraagt, niet druipt, sneller groeit en langer in het blad zit. Maar als je die linde wilt, moet je daar wel even over onder handelen met een kweker. Ze komen niet vanzelf naar je toe." „Er is ook een raar soort exo- tenangst. Bang voor vreemde bomen. Terwijl het hier stikt van de vreemde bomen. Wal noten en kastanjes die zijn ge accepteerd, komen ook uit Zuidoost-Europa. Toch zijn er mensen die tegen exotische bo men ageren. Maar als je heel recht in de leer bent, mag je ook geen boom in de polder planten, want een polder was vroeger water." Wat bomen betreft is Völlmar ook wel eens recht in de leer. „Toen de mensen begonnen te verzamelen sleepten ze allerlei bomen naar West-Europa. In een botanische tuin staat een notenboom uit China naast een uit Noord-Amerika. Soms wor den die per ongeluk gekruist. Dan krijg je geen natuurzuivere soorten. Het blad is niet goed ingesneden, de knopperi zijn vlekkerig. Dan ben ik hard hoor. Daar gaat ogenblikkelijk de zaag in." Het Beemster Arboretum is te vinden aan de Neckerweg 67a. De tuin is dagelijks geopend van 9.00 uur tot zonsonder gang. Toegang is gratis. Op aanvraag kunnen rondleidin gen voor groepen worden ver zorgd. RIEN FLORIS Trimmer voor twee klusjes De Multi-Trim 300 DX kan kantelen en daardoor kan de ze gazontrimmer veranderen in een graskantensnijder. Kwestie van horizontaal en verticaal. De snijdraad wordt automatisch steeds ingevoerd. Met behulp van een telescoop kan de steellengte dertien centimeter variëren. De Trim weegt bijna drie ki! oplaadbare accu levertt vermogen van 450 Watt. apparaat kost ruim twee derd gulden. Informatie: Electrolux! door Products, AJpheni Rijn, 035 - 6037470. De Multi-Trim 300 DX. Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Indien; 4. brander; 7. proberen; 10. spil; 12. stonde; 13. muzieknoot; 14. limited; 15 atmosfeeroverdruk; 16. dierengeluid; 17. droogoven; 19. voorvoegsel; 20. majeur (muz 21. vaartuig; 22. tandeloos zoogdier; 23. reuzenvogel; 25. loco-burgemeester; 27. kathedraal; 28. pausennaam; 29. voegwoord; 30. barenspijn; 32 windrichting; 33. feest in December; 35. liefkozing; 36. stimulerend middel. VERTICAAL: 2. Langspeelplaat; 3. munt; 4. wortel; 5. voorzetsel; 6. Indonesisch eiland; 8 soort aardewerk; 9. Jeruzalem; 11. sportpark; 13 overgaan van vloeibare in vaste toestand; 17. behoeftig; 18. uiting van berusting; 22. Arabische havenstad; 24 rivier in Duitsland; 26. vruchtendrank; 30. grasland; 31. ratelpopulier; 33. bazige vrouw; 34 voorzetsel. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Ongepast; 5. spelpeil; 6. last; 8. Geel; 10. oerig; 12. prent. Verticaal: 1. Omslag; 2. goedje; 3. pupil; 4. spits; 7. aarde; 9. loop; 11. gat In Amerika is een biologisch middel ontwikkeld dat planten beschermt tegen ziekten en plagen door het natuurlijk im muunsysteem te versterken. Verantwoordelijk is een eiwit, afkomstig uit een bacterie die het gevreesde perenvuur ver oorzaakt in fruitbomen. Het wondermiddel komt binnen twee maanden op de Ameri kaanse markt en kort daarna is het beschikbaar voor de rest van de wereld. Het eiwit, harpin genaamd, is ontdekt door onderzoekers van de Cornell universiteit in Itha ca, New York. Het bedrijf Eden Bioscience brengt het op de markt onder de naam Messen ger. De werking van het eiwit is uitgebreid getest in het veld op 45 gewassen in vier landen. Vreemd genoeg is het eiwit ge haald uit een ziekteverwekker Erwinia amylovora, de bacterie die vuur veroorzaakt in appel en perenbomen, maar ook in siergewassen zoals rozenstrui ken. Via moleculaire techniek is de chemische basis gevonden van de natuurlijke afweerreactie van de plant op deze fatale in fectie. Die wordt in gang gezet door enkele genen in de bacte rie die het eiwit harpin maken. Het eiwit sluit de gangen af waarlangs de bacterie de plant1 verder binnendringt. Als het ei wit op de juiste plek is inge bracht in het blad van een to maat. tabak of geranium ster ven de plantencellen, waar langs de ziekteverspreiding plaats vindt, binnen een dag, waardoor verdere bacteriële in fectie onmogelijk wordt. In de praktijk is het dan al te laat. Eenmaal geïnfecteerd legt de plant het loodje. Het middel moet daarom preventief wor den toegediend, zodat de plant vooraf extra weerstand op bouwt tegen een breed scala aan ziekten. Volgens de Ameri kaanse instelling die beslist over toelating van nieuv delen is het de eerste ke; een biopesticide beschü dat rechtstreeks het afa chanisme benvloedt. Het eiwit beschermt niff tegen bacteriën, virussei schimmels, maar ook te ke middel de wortelgrot door de plant minder y' dig heeft. Of dat al nietg is leidt snellere vruchtlij fruitbomen tot een hog brengst. PETER DE JAEGER Hans Völlmar tussen de takken van een bloeiende kastanje: „Een nieuwe boom die niet interessant is, zaag ik fluitend om. FOTO CPD JOOP BOEK De Husqvarna Novocut 64 FOTQl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10